Střelec, bílý muž ve středním věku, útočil jen několik hodin před nabytím účinnosti zákonů zjednodušujících nošení zbraní v Texasu.

Další masakr v USA: 7 mrtvých a 22 zraněných (aktualizováno)

1. 9. 2019

čas čtení 1 minuta

Během soboty došlo v texaském městě Odessa k dalšímu masakru za použití střelné zbraně. Muž, texaskou státní policií identifikován jako bílý třicátník, začal během silniční kontroly střílet na policejní hlídku. Poté z místa ujel a při průjezdu městem střílel na náhodně vybrané cíle. Muž následně opustil své auto, unesl poštovní nákladní vůz a pokračoval ve střelbě při průjezdu městem. Dosavadní bilance tragédie je minimálně pět mrtvých a 21 zraněných, mezi zraněnými i sedmnáctiměsíční dítě. Útočník byl nakonec zabit policií v přestřelce na parkovišti u kina. 


Útok se odehrál během rušného víkendu, na který v USA připadají oslavy Dne práce (vždy první pondělí v září, letos 2. 9.). Odessa je vzdálena zhruba 460 km od El Pasa, kde střelec s prokazatelně rasistickým motivem před mesícem zaútočil na převážně hispánské obyvatelstvo a zavraždil 22 lidí.

V Texasu proběhly čtyři z deseti nejtragičtějších masových útoků střelnou zbraní v historii USA. K masakru došlo jen několik hodin před tím, než v Texasu vstoupila v účinnost série novelizací, které snižují omezení pro pořízení a používání zbraní. Novelizaci například zmírňují restriikce pro nošení zbraní ve školách, obydlích a ve svatostáncích.


Aktualizace: Počet obětí stoupl na sedm, počet zraněných na dvacet dva. Vrahem byl identifikován místní obyvatel s kriminálním záznamem. Úřady nehodnotí útok jako teroristický.

Rozhovor Britských listů 235. Proč ČR nemá školy, které by učily děti rovnou v angličtině?

30. 8. 2019

čas čtení 1 minuta


Srílančanka Alana Kumala provozuje už pětadvacet let v Praze mezinárodní školku Global Concepts, která vyučuje předškolní děti v angličtině. Albín Sybera s ní hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů o tom, jak neobyčejně je prospěšné, když jsou děti od útlého věku v dvojjazyčném prostředí a od dvou tří let hovoří i anglicky. Pro ně i pro jejich zemi to přináší obrovský ekonomický a sociální prospěch, velké množství cenných pracovních příležitostí. Právě proto je v současnosti množství Indů a Srílančanů na vysokých místech globálních počítačových gigantů. Je s podivem, že ani třicet let po pádu komunismu se česká vláda a MŠMT nezmohly na to, aby založily v systému českého školství školy vyučující v angličtině. Když to dokáže Srí Lanka, proč ne ČR? Mirek Topolánek svého syna samozřejmě do anglické školy posílal, ostatním mladým Čechům tuto vzdělávací možnost ovšem odepřel. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 30. srpna 2019.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Brexit: Desítky tisíc lidí se zúčastnily vlny protestů s názvem „Stop the coup“

31. 8. 2019

čas čtení 3 minuty

V britských městech a před sídlem britského premiéra v Downing Street dnes desítky tisíc lidí protestovaly proti rozhodnutí Borise Johnsona suspendovat parlament. Demonstrace se konaly v desítkách měst včetně Manchesteru, Glasgow, Birminghamu, Brightonu, Swansea, Bristolu nebo Liverpoolu.

Facebooková skupina „Stop the coup, defend democracy" (Zastavte puč, braňte demokracii), která sérii protestů po celé Británii avízuje, zveřejnila post, v němž uvádí, že Johnson skončil s demokracií, aby mohl prosadit svůj brexit. Nelze se spoléhat pouze na soudy, je proto nutné dát o sobě vědět.

V sobotu se konají v Británii velké demonstrace proti suspendování parlamentu

31. 8. 2019

čas čtení 3 minutyV sobotu se účastní statisíce lidí demonstrací po celé Británii na protest proti suspendování parlamentu. Ve Skotsku, v Londýně a v Severním Irsku mezitím probíhají soudní řízení s cílem zabránit suspendování parlamentu soudním příkazem. Soudci mají v té věci vydat své rozhodnutí během příštího týdne. Zatím má být parlament suspendován od 9. září do 14. října, což by zabránilo poslancům blokovat divoký brexit. Johnson usiluje vyčlenit Británii z EU "za každou cenu" dne 31. října 2019. V Downing Street vládne jeho Rasputin, machiavelistický agresivní aktivista brexitérského hnutí Dominic Cummings, který se chová k poradcům vládních úřadů nesmírně sprostě a agresivně a vyhodil z práce několik poradců, nejnověji v pátek tiskovou mluvčí ministra financí Sajida Javida - aniž by o tom byl ministr vůbec zpraven. Ten protestoval, ale marně.

Komentátoři poukazují na to, že Johnsonova kabala, vedená Cummingsem, se snaží realizovat svůj ultrapravicový puč těmi nejdrsnějšími a nejagresivnějšími prostředky:

Guardian: Údajně "stará" auta pro turisty v Praze jsou nebezpečná

31. 8. 2019

čas čtení 1 minutaObčasný pražský korespondent deníku Guardian a týdeníku Observer Robert Tait znovu píše o Praze, tentokrát o tzv. "starých" automobilech, které na pražském Starém Městě nabízejí za drahé peníze turistům projížďky městem. Pražští činitelé se podle jeho článku v Guardianu zapřísáhli, že zlikvidují provoz těchto podvodných automobilů - při nedávné technické kontrole bylo zjištěno, že 55 z 58 kontrolovaných vozidel je nebezpečných a nemají vůbec být na ulici. Mnohé ty automobily měly šokující technické nedostatky, jako podomácku svařované součástky, kola, která držel jediný šroub a postranní zrcátka z motocyklů.

Tato údajně "stará" auta předstírají, že jsou z dvacátých a třicátých let, a jejich výskyt v Praze je příznakem ekologického ničení centra českého hlavního města nerozumnou přemírou turistů.

Adam Scheinherr, náměstek pražského primátora odpovědný za dopravu, konstatoval: "Zjistili jsme, že tyto automobily jsou nebezpečné. Jejich technický stav je nebezpečný, jsou nebezpečím pro ostatní dopravu a jsou nebezpečné i pro cestující, kteří v nich sedí. Nejsou to homogenizovaná vozidla, ale byla náhodně sestavena ze součástek z nejrůznějších vozidel. 95 procent z nich  neprošlo technickou prohlídkou. Některá jsou falešně a podvodně registrována."


Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Trump odtajnil dosud utajovanou míru rozlišitelnosti fotografií amerických špionážních satelitů

31. 8. 2019

čas čtení < 1 minuta

Trump odtajnil dosud utajovanou míru rozlišitelnosti fotografií amerických špionážních satelitů

Donald Trump zveřejnil na Twitteru fotografii neúspěšného odpálení íránské rakety, která vybuchla a poškodila odpalovací středisko. Dodal, že USA s neúspěchem neměly nic společného.

Odborníci poukazují na to že tím zřejmě odtajnil dosud utajovanou míru rozlišitelnosti amerických špionážních fotografií.

Stín a odlesk na snímku znamená, že jej Trump pořídil z nějaké obrazovky svým mobilním telefonem.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Korporace vyvíjejí tlak na Bolsonara, aby zasáhl proti požárům amazonského pralesa

31. 8. 2019

čas čtení 1 minutaSílí mezinárodní finanční tlak na brazilskou vládu v důsledku požárů v Amazonii a v důsledku agresivní reakce tamějšího ultrapravicového prezidenta Bolsonara.

Správci kapitálových fondů, důchodových fondů i ředitelé firem vydali četná varování, zastavili spolupráci s Brazílii a přestali nakupovat brazilské vládní obligace.

Americká firma vyrábějící oděvi VF Corporation, která vlastní známé značky Timberland, Kipling bags a The North Face, přestala z Brazílie nakupovat kůži. Největší dva norští investoři varovali globální firmy, aby se neúčastnily na brazilském poškozování životního prostředí.

Finančnická firma  Fitch Solutions Macro Research vydala dvě zprávy varující před "zvýšenou inspekční aktivitou" a "ekonomickými riziky" po požárech, jichž bylo v Brazílii v srpnu 29 000, nejvíce od roku 2010.

Firma Fitch konstatovala: "Jsme přesvědčeni, že mezinárodní znepokojení nad odlesňováním v Brazílii povede k odchodu investic a k zrušení vývozů z Brazílie."

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Británie: Návrat do komunismu, který tam (zatím) nikdy nebyl?

30. 8. 2019 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Svými lžemi ve prospěch své kariéry připomínají "ministři" "vládního týmu" Borise Johnsona východoevropské komunistické politiky z posledních let až měsíců komunistického režimu před jeho pádem na podzim 1989.

Celá řada "ministrů" v dnešní Johnsonově "vládě" opakovaně varovala před nápadem suspendovat parlament. Nyní, když ho Johnson suspendoval, mlčí.

V tisku to odnáší i anglická královna, která schválila Johnsonovo rozhodnutí suspendovat parlament:Organizace Led by Donkeys (Vedou nás oslové) se specializuje na zveřejňování na elektronických billboardech výroků britských politiků o brexitu, které později popřeli nebo se jimi zesměšnili.

V současnosti přehrává tato organizace ve volebních okrscích těchto ministrů na ulicích jejich trapné výroky. Například ve volebním okrsku Johnsonova ministra financí Sajida Javida jeho varování proti suspendování parlamentu:

Hele, Sajide Javide, my jsme nechtěli, abys měl pocit, že jsme tě vynechali, tak jsme vyslali další obří obrazovku do Bromsgrove, tvého volebního okrsku, abychom připomněli tvým voličům tvé názory na to, že Boris Johnson, jak jsi řekl, "likviduje demokracii":

Totéž dělají Led  by Donkeys i ostatním podvodným politikům Johnsonovy vlády. Je to pro ně možná docela nebezpečné, vzhledem k tomu, že zřejmě brzo budou v Británii konat předčasné volby.

Tiskový mluvčí Sajida Javida se ve čtvrtek odpoledne neuvěřitelně ztrapnil tweetem, že výše citované televizní vystoupení jeho ministra "bylo už vymazáno". Cože? (Tiskový mluvčí byl pak z ministerstva vyhozen na hodinu.)

Krishnan Guru-Murthy, známý moderátor Channel 4 News k tomu napsal: Zde je to, co Sajid Javid řekl. To nelze vymazat.

Channel 4 News dal dohromady pěkný klip varování všech ministrů před suspendováním parlamentu, kteří nyní mlčí a zasedají v Johnsonově vládě:

Eddie Mair z londýnské rozhlasové stanice LBC vyzval sedm "ministrů"  ve "vládě" Borise Johnsona, kteří ještě v červenci kritizovali možnost suspendovat Dolní sněmovnu jako šílený nápad, aby mu v rozhovoru s ním vysvětlili, proč setrvávají v Johnsonově vládě, která to nyní udělala. Všichni odmítli. Jak naplnil vysílací čas? Rozhlas dal dohromady tento klip skládající se z  důrazných výroků všech dnes mlčících Johnsonových "ministrů", odsuzujících suspendování parlamentu jako nepřijatelný, protidemokratický čin.


Severodvinsk - a zářná budoucnost Zemanových Dukovan

30. 8. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Norský jaderný expert Nils Bøhmer označuje přítomnost baria, stroncia nebo lanthanu z rozpadových řad ve vzorcích zkoumaných ruskou státní organizací Rosgidromet za jednoznačný důkaz, že 8. srpna v blízkosti města Severodvinsk došlo k výbuchu jaderného reaktoru ZDE. Jeho názor potvrzuje také český expert Vladimír Wagner ZDE.

Mezitím v Absurdistánu 105:

Předseda Senátu obstarával nezletilé prostitutky, ministerstvo spravedlnosti oficiálně špiní nezávislé soudce, církev útočí na LGBT komunitu

30. 8. 2019 / Tomasz Oryński

čas čtení 13 minut

"Všimli jste si, že Češi jmenovali nového ministra rybaření a námořního průmyslu?"
"Cože? Proč? Vždyť Česko nemá moře!"
"No, Polsko má ministerstvo spravedlnosti a pro nikoho to žádný problém taky není..."


Tohle je vtip, který jsem v poslední době párkrát uviděl na sociálních sítích. Vyvolal ho skandál, který odhalil portál  Onet.pl. Údajně několik vysokých činitelů na polském ministerstvu spravedlnosti (včetně náměstka ministra Łukasze Plebiaka) poskytovalo síti internetových trollů tajné dokumenty (často obsahující soukromé informace) o soudcích, kteří se stavějí proti úsilí vlády strany Právo a spravedlnost ovládnout polské soudnictví. Tito trollové byli pak povzbuzováni, aby ty dokumenty prozradili provládním novinářům, kteří měli tyto soudce co nejvíce diskreditovat. Klíčová postava tohoto skandálu, manželka jednoho soudce pracující na ministerstvu, předala tisku své nahrávky rozhovorů s těmito činiteli, poté, co přišla o svou fanatickou víru ve stranu Právo a spravedlnost. Její manžel rychle vydal prohlášení, v němž ji obvinil, že je to alkoholička a že je "mentálně nestabilní".

Jsem hrdý na své skotské spoluobčany

30. 8. 2019 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta

Toto jsou výsledky doplňovacích voleb v East Kilbride, předměstské čtvrti města Glasgow. Informují o volebních preferencích po celém Skotsku:


Gréta doplachtila do New Yorku: Čas setkat se Trumpem

30. 8. 2019 / Tomáš Korda

čas čtení 8 minutTrump chce „Udělat Ameriku znovu velkou“. Což je stejně prázdné a bezobsažné, jako když Gréta volá po vyhlášení stavu klimatické nouze. Rozumím oběma. Situace je zoufalá.

Planeta se ocitá v plamenech, společnosti jsou rozdělené ve dví. Kdo by neječel. Mám a snažím se mít upřímné pochopení dokonce pro Trumpův zoufalý nápad použít jaderné zbraně na boj proti tornádům, jedním z projevů klimatických změn.

Británie: Není to země pro občany z EU - aktualizace

30. 8. 2019 / Tomasz Oryński

čas čtení 2 minuty

Aktualizace k článku Británie: Není to země pro občany z EU

Dnes jsem obdržel dopis, že nebudu mít právo dostat sociální podporu retrospektivně. Dopis vysvětluje, že právo na retrospektivní platbu mají jen ti, kdo zaškrtnou jednu z níže popsaných situací. Jenže já jsem je zaškrtl dvě - druhou a pátou 2. Jsem nemocen a 5. Bylo mi sděleno pozdě, že má nemocenská končí.Zatelefonoval jsem do call centra. Nejprve jsem musel poslouchat množství předtočených zpráv a pak jsem byl informován, že linka je obsazena tak obrovským množstvím čekajících žadataelů, že by bylo lépe, abych zatelefonoval jindy, ale pokud jsem opravdu zoufalý, tak můžu čekat. Rozhodl jsem se čekat. Trvalo to dvě vteřiny, neboť jsem byl propojen k poradci okamžitě. Zjevně to byl další pokus demoralizovat žadatele, kteří usilují o získání svých práv.

Vysvětlil jsem, proč jsem začal žádat o sociální podporu teprve 8. srpna 2019. Byl jsem předtím nemocen a byl jsem informován pozdě, že má nemocenská končí.

Poradce na lince mi vysvětlil, že jsem ten záporný dopis dostal, protože lidé, kteří činí tato rozhodnutí, absolutně nemají přístup k všem těm dokumentům, které jsem úředníkům předložil během svých pohovorů na pracovním úřadě. Budu muset zažádat o další pohovor a ukázat jim všechny relevantní dokumenty znovu.

Zeptal jsem se ho, zda to znamená, že veškerý ten čas, který jsem strávil na pracovním úřadě, byl k ničemu, protože navzdory tomu, že jsem jim předložil tunu požadovaných dokumentů, musím tam jít znovu a ukázat jim všechny ty dokumenty znovu.

Po určitém váhání mi poradce řekl: "V podstatě - ANO."

Takže oni otevřeně přiznávají, že ten systém je vytvořen tak, aby plýtval vaším časem ZÁMĚRNĚ.

A - mimochodem - neobdržel jsem žádné dopisy, ani email. Tento dokument byl prostě umístěn na mém účtu sociálního zabezpečení na internetu a kdyby moje partnerka o tom nedostala email - proč ona? o sociální podporu žádám já! - nikdy bych se o tom nedověděl. 

No country for EU citizens - an update

30. 8. 2019 / Tomasz Oryński

čas čtení 2 minuty

An update for Tomasz Oryński's article No country for EU citizens

Update on this. Today I received a letter saying that I won't be able to backdate my claim. It has been explained that I can only backdate my claim if I tick the boxes of one of the conditions listed below. I happen to tick two of those boxes - second and fifth.

I called the call centre. First I had to listen to plenty of pre-recorded messages, then I was informed, that they have so high volume of calls that it could be better for me if I call on the other occasion, but if I am really desperate I can wait. I waited.

For 2 seconds, as I was put through to the consultant immediately. Apparently, it was yet another attempt to discourage people to fight for their rights.

I explained why I started my claim only on 8th of August - I was not feeling well before, and I was informed late that my SSP ends.

The guy on the line told me that this is because the people who make those decisions have no way to see all those documents I provided during my meetings in the JobCentre. I will have to set another meeting and show relevant documents again. 

I asked him, if that means that all this time I spent in JobCentre was for nothing, as despite I delivered tons of documents I now have to go there and show them to them again. He said, after some hesitation "essentially - YES".

So they openly admit, that the system is set to waste your time BY DESIGN.

Ah, and BTW: I haven't in fact received any letters or even e-mail. This document was simply updated to my Universal Credit account and if not for the fact that my partner got an e-mail about it (why her, if it's me who's claiming?), I would never know about it.

Rozhovor Britských listů 234. Petr Pithart: Normalizace. Byla to éra bezčasí

23. 8. 2019

čas čtení 2 minuty(For English, scroll below. This interview is in Czech with English subtitles)

Při příležitostí třicátého výročí pádu komunismu přinášíme tři exkluzivní rozhovory s Petrem Pithartem, prvním postkomunistickým premiérem České republiky. V tomto třetím rozhovoru s Janem Čulíkem mluví Petr Pithart o drastickém dopadu normalizace, která začala celostátními prověrkami, v nichž se všichni občané museli obrovským způsobem ponížit. Toto trauma, děsivý úprk do soukromí a k sobeckému individualismu, který trvale ovlivnil české povahy a české charaktery, česká společnost nezpracovala dodneška, přestože dodnes je normalizace určující charakteristikou i dnešní české společnosti. "Atomizace společnosti je to nejhorší, co se mohlo stát. Ztratili jsme důvěru vůči sobě navzájem."  Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 23. srpna 2019.

On the occasion of the thirty years' anniversary of the fall of communism, we broadcast three exclusive interviews with Petr Pithart, the first Prime Minister of the post-communist Czech Republic and a close collaborator of Czechoslovak President Václav Havel. In this, third, interview, Petr Pithart talks about the drastic impact of the so called "normalisation period" - the two post-invasion decades from 1969 to 1989. At the beginning of this period, all adult citizens of Czechoslovakia were subjected to political interviews during which they were forced to approve of the invasion and renounce all their previous liberal or democratic statements, otherwise they lost their jobs. These interviews were extremely humiliating. The Czechoslovaks retreated into the privacy of their families and homes and started distrusting their fellow citizens. The deep trauma of normalisation has not been exorcised to this very day and it still deeply influences life in contemporary Czech Republic, argues Pithart. The interview is being broadcast by the Czech cable TV station Regionalnitelevize.cz from Friday 23rd August, 2019.
K tomu:
See also:
Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Boris Johnson versus britská demokracie

30. 8. 2019

čas čtení 2 minuty

Tak takhle to vypadá, když znova získáváte kontrolu. Poté co brexitéři postavili svou kampaň za odchod z Evropské unie na argumentu, že suverénní britský parlament musí dosáhnout obnovy své nadřazenosti, lobby kontrolující Downing Street č. 10 se nyní rozhodla, že nejlepší způsob, jak osvobodit milovaný parlament, je zavřít ho.

Boris Johnson zahazuje demokracii vybojovanou krví našich předků

30. 8. 2019

čas čtení 4 minuty

Nazvěte přerušení činnosti parlamentu pravým jménem: Jde o státní převrat provedený nezvoleným premiérem, napsal Owen Jones. Slibovali nám, že v brexitu jde o obnovení suverenity Dolní sněmovny a vrácení kontroly nad našimi zákony. Tato instituce bude nyní uzavřena, její schopnost schválit zákony neutralizována. Pouhých několik dní zbývá, aby zvolení zástupci mohli mluvit do největšího průšvihu od doby, kdy utichla děla 2. světové války. Je nutné se tomu postavit na odpor - a tento pokus o puč také narazí na odpor.

Brutální pravda o Madurově Venezuele

30. 8. 2019

čas čtení 2 minuty

Venezuelský autoritativní lídr utahuje šrouby na svých ozbrojených silách, v minulosti baště režimu nyní podezřívané coby semeniště protistátní činnosti, kvůli stavu ekonomického zoufalství a politické beznaděje.

Požáry v Amazonii představují "bod zlomu"

30. 8. 2019

čas čtení 1 minuta

V Brazílii zuří přes 80 000 požárů. Představují "bod zlomu" z hlediska zdraví deštného pralesa, prohlásil šéf přední globální lesnické organizace, když vyzval svět, aby udělal více pro záchranu stromů.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Itálie: Premiér Conte získal nový mandát

30. 8. 2019

čas čtení 2 minuty

Italský prezident Sergio Mattarella se ve čtvrtek setkal s premiérem Giuseppem Contem, aby mu poskytl mandát pro vytvoření nové vlády po dohodě, která umožnila vyhnout se předčasným volbám.

Bernieho praštěný plán na záchranu žurnalismu

30. 8. 2019

čas čtení 5 minut

Žurnalismus potřebuje plán - plán, který ho zachrání před pošetilým plánem "záchrany" odvětví, který představil senátor Bernie Sanders počátkem týdne v Columbia Journalism Review. Sandersova koncepce by ke zpravodajskému byznysu přidala vrstvy regulačního dohledu, zavedla nové daně, dotovala média, která favorizuje (nezisková) a odrazovala od dalších fúzí. Ale žurnalistický byznys není jediným terčem Sandersovy intervence. Chce také zablokovat příští fúze v zábavním průmyslu. u společností jako Viacom a CBS, které právě spojily síly poté, co se rozdělily v roce 2006. A také má v úmyslu vrhnout těžký antitrustový medicinbal po Googlu a Facebooku, napsal Jack Shafer.

Změna klimatu a sucho vedou k odříznutí ruského severu

30. 8. 2019

čas čtení 1 minuta

Měnící se klima spolu s nejvážnějším suchem za více než 30 let vedly jak k masivním lesním požárům za Uralem, tak k abnormálnímu poklesu hladiny hlavních řek. To zastavilo většinu říční dopravy a mnozí obyvatelé na severu zůstali bez zásob, které potřebují během nadcházející zimy, upozorňuje dopisovatel listu The Siberian Times.

Johnsonův puč

29. 8. 2019

čas čtení < 1 minuta

 

V situaci, kdy zůstává už jen 63 dnů do lhůty 31. října, nezvolený premiér se vyhnul své povinnosti zodpovídat se parlamentu po dobu pěti týdnů. Skotská šéfka jeho strany odchází. Europoslanci žádají Brusel, aby zasáhl. Bývalý premiér připravuje právní kroky. Předseda parlamentu charakterizoval suspendování Dolní sněmovny jako "ústavní zvěrstvo". Nejenže chce Boris Johnson upřít voličům konečné rozhodnutí, nyní umlčuje i jejich parlamentní zástupce. A to všechno jménem demokracie.
 

FT: Johnsonovo suspendování Dolní sněmovny je urážkou britské demokracie

29. 8. 2019

čas čtení 5 minut

Vlivný britský hospodářský deník Financial Times publikoval v pátek ostrý útok proti rozhodnutí Borise Johnsona ochromit britskou demokracii. Citujeme:


Boris Johnson odpálil bombu pod ústavním aparátem Spojeného království. Premiérova žádost královně, aby suspendovala parlament až na pět týdnů, údajně proto, aby mohl připravit nový legislativní program, je v moderní éře bezprecedentní. Je to nesnesitelný pokus umlčet parlament, aby nemohl zabránit katastrofálnímu vypadnutí Británie z EU dne 31. října 2019. Kolébce britské demokracie, dlouho celosvětově obdivované, je nyní odpírána možnost vyjádřit se k nejzásadnějšímu rozhodnutí, jemuž Británie čelí za více než posledních čtyřicet let. Stejná možnost je odpírána i britskému lidu - jehož jménem údajně Boris Johnson jedná. Je načase, aby poslanci svrhli Johnsonovu vládu tím, že jí hlasováním vyjádří nedůvěru, a uvolnili tak cestu volbám, v nichž lidé mohou vyjádřit svou vůli.

Nohavicův morální pád jako obraz společnosti

29. 8. 2019

čas čtení 6 minut

Je to pro mě takové dlouho se linoucí a citlivé téma, k němuž už mi to nedá mlčet, ačkoli “to zas bude”. Nikdy jsem se netajil svým obdivem k bardovi Jaromíru Nohavicovi, navždy ve mně bude jako mistr řemesla, veršotepec velikán. Co se ale začaly rojit jeho mimopoetické názory na svět, těžkl mi poslech jeho díla do té míry, že jsem s ním nakonec úplně seknul, píše na Facebooku Tomáš Klus.

„Jsme uprostřed krize smrti“: Počet utopených uprchlíků a migrantů, kteří letos ve Středozemí přišli o život, dosáhl 900

29. 8. 2019

čas čtení 1 minuta

Panují obavy, že utonulo 40 osob poté, co se nedaleko libyjského pobřeží převrhla loď vezoucí uprchlíky a migranty, kteří měli namířeno do Evropy. Podle libyjské pobřežní stráže místní rybáři zachránili 65 lidí, většinou ze Súdánu. Associated Press uvádí, že mezi nejméně pěti osobami, jejichž smrt byla potvrzena, je žena a dítě. Pokračuje pátrání po nezvěstných, takže celkový počet mrtvých bude patrně vyšší.

Tato tragédie zvýšila počet uprchlíků a migrantů, kteří letos přišli ve Středozemním moři o život, na 900. Jen minulý měsíc se se utopilo 150 lidí - včetně dětí - převážně z Afriky.

Přitom v současnosti evropští ultrapravicoví lídři, jako je italský místopředseda vlády a ministr vnitra Matteo Salvini, uprchlíky a migranty kriminalizují, obdobně jako humanitární pracovníky, kteří se jim snaží pomoct.

Podle mluvčího Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky pro smíšenou migraci, Středomoří a Afriku Charlieho Yaxleye pochází třetina běženců z „uprchlických zemí“, a perzekuce, kterou praktikuje již zmíněný Salvini i další politikové, má rostoucí tendenci. Přitom nevládní organizace zachránily tisíce lidských životů. Ačkoli existují fámy o tom, že nevládky spolupracují s pašeráky lidí, neexistuje o tom žádný důkaz. Navíc je jasné, proč tito lidé opouštějí své domovy – kvůli válce, násilí, porušování lidských práv a kvůli eskalaci násilí v Libyi od letošního dubna.

„Ačkoli se počet nově příchozích uprchlíků a migrantů snížil, čísla to jsou stále povážlivě vysoká. Ale počet mrtvých zůstává stále na stejné úrovni. Už není krize nově příchozích, jsme uprostřed krize smrti,“ konstatuje Yaxley.

Více informací v angličtině ZDE


Italské pobřežní hlídky začaly znovu fungovat ve prospěch uprchlíků

29. 8. 2019

čas čtení < 1 minuta

Překvapující a velmi dobrá zpráva: Italské pobřežní hlídky převzaly koordinační odpovědnost pro záchrannou loď Marejoini, která dnes ve Středozemním moři zachránila 100 lidí a požádaly italskou vládu, aby určila bezpečný přijímací přístav.


Johnsonova "vláda" včera lhala královně

29. 8. 2019

čas čtení < 1 minutaJohnsonova vláda ve středu požádala královnu o suspendování parlamentu, "protože si potřebuje připravit nový vládní program". Byla to lež.

Ve čtvrtek přiznal Johnsonův nový ministr obrany Ben Wallace, že Johnson nechal suspendovat parlament, protože v něm nemá většinu:


Globální zelený úděl není pouhou chimérou

29. 8. 2019 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Česká veřejná debata o klimatické krizi se podobá blábolení tříletých dětí, když ji dokáže rozvrátit šestnáctiletá dívka se zdravotními problémy, která pouze tlumočí poznatky vědecké komunity. Navíc tradiční skepse nevzdělaných mluvících hlav vůči antropogenním klimatickým změnám spolehlivě zabíjí jakoukoliv prospěšnou diskusi o možnostech, kterak ve zdraví realizovat přechod na obnovitelné zdroje energie a zároveň redukovat četná bezpráví naší společnosti.

30499

Terapie obětí ISIS v iráckém Kurdistánu

29. 8. 2019 / Kateřina Duchoňová

čas čtení 4 minuty

Péče o duševní zdraví v Iráku je stále na zcela nedostatečné úrovni, potřeba je přitom veliká, desítky tisíc lidí stále žijí v uprchlických táborech v okolí Duhoku. Sami říkají, že jsou uprchlíky ve své vlastní zemi a nemají se kam vrátit. Vlastně ani oficiálně uprchlíky nejsou, přesněji jsou vnitřními vysídlenci. Jejich města a vesnice byla zničena nebo jsou pro ně i v současnosti životu nebezpečná. Válkou ale nejsou poznamenáni jen oni, podepsala se i na dalších obyvatelích Iráku. 

30478

Tchajwan přijímá razantní opatření proti šiřitelům digitálních bludů, v ČR je nejvyšší ústavní představitelé zneužívají

Digitální demence po česku

29. 8. 2019 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Představa, že postfaktická horečka a stav digitálního blouznění jsou způsobeny jen nějakou lehkou infekcí, která za chvíli přejde, je pravděpodobně příčinou toho, proč se ani lidé uvědomující si závažnost problému nevěnují s dostatečnou pozorností fenoménu, jenž rozkládá společnosti. Česká republika je tohoto naprosto nepochopitelného zanedbání dobrým příkladem. Zatímco země, jejichž představitelé si uvědomují reálnou hrozbu destrukce společenské diskuse masově šířenými bludy, v ČR si premiér a prezident paraziticky užívají jejich destruktivního společenského vlivu.

Politika jako šachy - o emocích a hodnotách v politice

29. 8. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Ačkoli jsem ze šachové rodiny (otec byl vášnivý šachista a bratr je šachový velmistr), šachy od dětství nehraji – možná právě proto, že jsem jich měl až moc jako malý kluk. Dnes se mi ale metafora šachové hry vtírá jako dobrý způsob, jak vysvětlit svůj přístup k politice. Šachy jistě nemají nic společného s reálným světem: oba hráči mají stejné figury, mají přehlednou šachovnici a jasná pravidla. Nic z toho v reálném světě neexistuje.

Kochland: Jak David Koch pomáhal vytvářet impérium, které formovalo americkou politiku

29. 8. 2019

čas čtení 1 minuta

Podle autora publikace “Kochland: The Secret History of Koch Industries and Corporate Power in America” Christophera Leonarda Kochovi bratři celé dekády formovali podobu americké politiky, ostře vystupovali proti vládě a tvrdili, že společnost by měla být výlučně řízena tržním způsobem.  

Bratři Kochovi si dobře uvědomovali, že kdyby vláda regulovala emise skleníkových plynů, poškodilo by to jejich impérium, neboť je do značné míry závislé na fosilním průmyslu. Tato společnost se už od raných 90. let snažila zmařit jakoukoliv klimatickou agendu, neboť by přišla o miliardy dolarů.

Zachraňte mi les!

29. 8. 2019 / Beno Trávníček

čas čtení 4 minuty

Majitelé lesů bijí na poplach a kvůli kůrovcové kalamitě žádají o pomoc stát. Přesněji řečeno - vlastníci lesů žádají peníze daňových poplatníků, aby je mohli investovat do svého lesa, který zkolaboval i proto (a dost často zejména proto), že byl osázený monokulturou smrku tam, kde to podle veškerého selského rozumu nebyl dobrý nápad. To v podstatě znamená (i když všechno je složitější a určitě se zrekrutují mnozí diskutéři), že někteří majitelé lesů chtějí vlastně od státu, aby sanoval jejich ziskuchtivost.

NYT: Nehoří jen amazonský prales

29. 8. 2019

čas čtení < 1 minuta

I když je amazonský deštný prales životně důležitý pro atmosféru Zeměkoule, lesy na Aljašce, v Grónsku a na Sibiři jsou stejně důležité pro světové klima jako tropické deštné pralesy. Tyto arktické lesy nyní také hoří, částečně je to způsobováno zvýšenými teplotami:


Jak herec Hugh Grant zuří...

29. 8. 2019

čas čtení < 1 minuta

Britský herec Hugh Grant: Nebudeš rozesírat budoucnost mých dětí. Nebudeš likvidovat svobody, za jejichž obranu bojoval můj dědeček ve dvou světových válkách. Jdi do prdele, ty přehnaně inzerovaná gumová hračko z koupelny. Británie je zhnusená tebou a tvým trapným gangem masturbujících školních prefektů.


Lidé dnes považují porušování civilizačních norem za "autentičnost"

28. 8. 2019

čas čtení 3 minuty


Proč bude veřejnost Johnsonovi věřit? Tajemstvím úspěchu populistů, od Donalda Trumpa až po Mattea Salviniho, je,  že lidé si začali plést sprostotu s autentičností. (Přesně totéž platí o populistovi Miloši Zemanovi, pozn. red.)


Účelem rozhodnutí Borise Johnsona suspendovat parlament je vyprovokovat poslance k tomu, aby zablokovali divoký brexit anebo vyvolali předčasné volby hlasováním o nedůvěře v Borise Johnsona. Obojí je v daném čase možné, píše Tom Kibasi, šéf britského Institutu for Public Policy Research.

Johnson záměrně nechal parlamentu dost času, aby poslanci odebrali moc vládě. Je to proto, že skutečným cílem Borise Johnsona je použít brexitu k vítězství ve všeobecných volbách. Tím, že donutí své oponenty v parlamentě, aby ostře proti němu zasáhli, vytvoří terén pro volby pod heslem "lid proti parlamentu". Bude dělat předvolební kampaň pod heslem "Hlasujte pro Borise, převezměte zpět moc nad Británií!" Řekne, že jedinou možností jak zajistit, že Británie z EU skutečně 31. října odejde, bude poskytnout jemu, Johnsonovi,  předtím parlamentní většinu. Muž ze soukromé školy v Etonu, z elitní univerzity v Oxfordu a z konzervativního deníku Daily Telegraph se stylizuje do postavení "lidového předáka" proti "nenáviděnému establishmentu" a "proevropské elitě".

Středa v podvečer: "Zabraňte tomuto puči!" Velká demonstrace u londýnského parlamentu. Lidé zuří

28. 8. 2019

čas čtení 1 minuta

Aktualizace: Nemělo by tohle být v televizi? Před parlamentem v Londýně, 22. 30 českého času:

Vy nám zavřete parlament, my vám zavřeme ulice! Johnson by se měl bát:

 


A skandují: "Hej hou, Boris musí vypadnout!" Britové dělají hluk: Musí to být vážné...Greta Thunbergová přistála v New Yorku

28. 8. 2019

čas čtení < 1 minuta

Teď plujeme Hudson River do maríny North Cove. Díky všem, kdo nás pozdravili na moři!

Plavba byla o dost delší v důsledku bouřlivého počasí na moři.

 


Věc Babiš: Jak se populisté navzájem milují

28. 8. 2019

čas čtení < 1 minuta

 


Evropané na baterky

28. 8. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Premiér Babiš - donedávna sám masový příjemce evropských dotací - seškrtal prostředky vyhrazené pro nadcházející české předsednictví EU v roce 2022 na minimum. V porovnání s ostatními předsednickými státy vydá ČR mnohem méně peněz a odborníků vyčlení méně než Malta s necelým půlmiliónem obyvatel ZDE.

Bývalý premiér John Major chce soudně zabránit suspendování parlamentu

28. 8. 2019

čas čtení 1 minuta

 

V Británii se chystají celonárodní protesty


Bývalý britský premiér John Major oznámil, že konzultuje právníky, zda může požádat soudy, aby zrušili Johnsonovo rozhodnutí suspendovat parlament.

V prohlášení, přečteném v rozhlase BBC, John Major konstatoval:

"Nemám pochyb, že motivem pana premiéra při suspendování parlamentu je vyloučit z fungování suverénní parlament, který je proti jeho politické strategii."

Minulý měsíc konstatoval John Major, že je ochoten jít k soudu a požadovat soudní revizi Johnsonova rozhodnutí suspendovat parlament:


Sir John Major: Nedovedu si představit pana Disraeliho, pana Gladstonea, pana Churchilla či paní Thatcherovou, ani v jejich nejobtížnějších chvílích, že by řekli, pozastavme fungování parlamentu, zatímco já budu realizovat tuto kontroverzní strategii, s níž část mé strany nesouhlasí."
V Británii se ve středu chystají po celé zemi protestní demonstrace:


Británie: Královna na žádost Borise Johnsona suspendovala parlament!

28. 8. 2019

čas čtení 4 minuty

Aktualizace: Britská královna Alžběta, v současnosti ve skotském zámku Balmoral,  suspendovala Dolní sněmovnu na dobu pěti týdnů


Rychlý průzkum veřejného mínění: Pro 47 procent Britů je nepřijatelné, aby vláda suspendovala před brexitem parlament, pro 27 procent Britů je to přijatelné. Komentátor a aktivista Paul Mason: Dnes budu stát před parlamentem s touto zprávou: demokracie je krásná, ale lze ji velmi lehce zlikvidovat. Abychom uhájili parlament před pučem Borise Johnsona, potřebujeme pokojné, ale rozhodné protestní hnutí. U sochy krále Jiřího V., dnes v 17.30.
Jeremy Corbyn poslal dopis královně, v němž vyjádřil znepokojení nad rozhodnutím Borise Johnsona suspendovat parlament, a požádal ji o schůzku:
Andrew Streohlein, HRW: Likvidace demokracie... s cílem vnutit voličům katastrofu:Johnsonova vláda požádá královnu, aby po návratu Dolní sněmovny z prázdnin začátkem září suspendovala parlament. To má umožnit Johnsonově vládě připravit nový vládní program - tzv. Queen's Speech, královnin projev (vládní program čte v parlamentě královna) dne 14. října.

K takové proceduře dochází po všeobecných volbách. Johnsonova vláda však nevznikla v důsledku všeobecných voleb, jeho samotného zvolili premiérem důchodci z Konzervativní strany - méně než 0,5 procenta britských voličů.

Suspendování parlamentu má zabránit poslancům v blokaci divokého brexitu.

Čelní představitelé Dolní sněmovny reagují na tento Johnsonův plán zuřivě.

Britská libra poklesla.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Produkce televize Channel 4 News: Boris Johnson a členové jeho vlády nebudou poskytovat ve středu žádné rozhovory:
Prohlášení Jeremyho Corbyna:

"Jsem zděšen nezodpovědností Johnsonovy vlády, která hovoří o suverenitě, a přesto chce suspendovat parlament a vyhnout se analýze a kritice jejích plánů na nezodpovědný divoký brexit. Je to ohavnost a hrozba naší demokracii."

John McDonnell, stínový labouristický ministr financí:
Mluvčí Dolní sněmovny John Bercow: Johnson se pokouší o znásilnění ústavy:
Poslankyně skotských nacionalistů a právnička Joanna Cherry potvrzuje, že jednala se svým právnickým týmem s cílem zrychlit jednání u skotských soudů, které má zabránit Johnsonovi uzavřít parlament. Soudní jednání mělo původně proběhnout 6. září. Ian Murray, další poslanec z nadstranické skupiny více než 70 poslanců Dolní a Horní sněmovny uvažuje o předběžném soudním příkazu, který by zablokoval suspendování parlamentu.

Cherryová sdělila reportérům v úterý, že její tým je připraven "vytáhnout soudce z postele uprostřed noci", aby zablokoval suspendování parlamentu.

Šéf poslaneckého klubu skotských nacionalistů v Dolní sněmovně Ian Blackford charakterizoval Johnsona jako "diktátora". Konstatoval: "Šéf Konzervativní strany nemá mandát, nemá většinu a jedná jako diktátor ve snaze suspendovat parlament aby  prosadil to, co chce. Skotští nacionalisté udělají vše, co je v jejich silách, aby zabránili brexitu a zabránili katastrofě divokého odchodu Británie z EU. Je životně důležité, aby se naléhavě sjednotili všichni poslanci ze všech stran, aby zabránili Borisi Johnsonovi svrhnout Skotsko i celou Británii z útesu."

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

V Británii vážně hrozí vznik pravicové diktatury. Pokud se lidi nevzpamatují a nevyjdou do ulic

28. 8. 2019

čas čtení 3 minuty

V Británii jde opravdu do tuhého. Nadáli bychom se ještě nedávno, že hrozí, že tam bude zrušena demokracie a nastolena ultrapravicová diktatura?

Velmi vážné varování zveřejnil ekonomický novinář, rozumný analytik a nyní labouristický aktivista Paul Mason:Právě se odehrálo v britské politice něco velkého. Je to tak velké, že musíme všichni přestat dělat to, co děláme, zapomenout na to, co je vedlejší, a soustředit se na okamžik na tohle.

Nigel Farage právě přislíbil volební pakt s Borisem Johnsonem v náhlých, předčasných všeobecných volbách letos na podzim. Pokud k tomu dojde, ty volby nebudou normální. Nebudou o tom, jak často popeláři odvážejí naše popelnice ani o úrovni našich místních škol, ani o délce čekání na místní pohotovosti.

Bude to o tom, zda si dokážeme zachovat liberální, demokratickou Británii se snášenlivostí a férovostí pro všechny, anebo zda předáme moc nad naší ekonomikou, nad naším zdravotnictvím, nad našimi farmami, nad našími kvalitativními normami pro potraviny, nad naší energetickou strategií - Spojeným státům Donalda Trumpa.

Protože to chtějí Farage a Boris Johnson.

Je nutno jim v tom zabránit. A první etapa tohoto zabránění se uskutečnila v úterý 27. srpna. Když se šéfové všech opozičních stran sešli v kanceláři Jeremyho Corbyna, aby se dohodli, co podniknou. Převzít začátkem září kontrolu nad parlamentem, až se vrátí z prázdnin, a schválit zákon, který zabrání Johnsonovi realizovat divoký brexit bez souhlasu parlamentu.

Je pravděpodobné, že se pak Johnson pokusí uzavřít parlament anebo uspořádat náhlé volby.

A jestliže se pokusí uzavřít parlament, obávám se, že v tom případě všechny jistoty britské politiky zmizely.

Vy si myslíte, že žijete v demokracii. Myslíte si, že žijete v konstituční monarchii, kde královna v parlamentu zastupuje vůli lidu. Johnson to zničí za jediný den.

A jestliže to učiní, budeme potřebovat lidi v ulicích. A nemyslím tím klasickou demonstraci za členství Británie v EU či za nové referendum. Míním tím takové demonstrace, jaké se konaly, když se Thatcherová pokusila zavést volební daň. A musíme Johnsona donutit, aby poslechl vůli lidu, která je vyjádřena v parlamentě.

Jestliže dojde k volbám - já jsem členem Labouristické strany - říkám to teď a možná za to budu z té strany vyloučen - já budu hlasovat takticky. Pro nejpravděpodobněji vítězícího dobrého kandidáta - s cílem zabránit brexitu. zastavit Johnsona, zastavit Farageho.

Rozhádaná pokroková Británie - mezi liberální demokraty, nacionalisty, zelené a labouristy - proti sjednocené frontě reakčníků, rasistů, xenofobů a stoupenců Donalda Trumpa - v takovém případě prohrajeme. 

Evropský soud pro lidská práva v kauze Magnickij rozhodl proti Rusku

28. 8. 2019

čas čtení 2 minuty

Evropský soud pro lidská práva (ECHR) rozhodl, že Rusko porušilo řadu práv Sergeje Magnického - auditora, který před deseti lety zemřel v zadržovací vazbě. Soud prohlásil, že špatná lékařská péče, kterou obdržel, vedla k jeho smrti.


YouTube pozměňuje svůj algoritmus pro Británii ve snaze odstranit lživé a extremistické materiály

28. 8. 2019

čas čtení 1 minuta

 

YouTube v Británii experimentuje se změnou algoritmu s cílem omezit šíření toho, co charakterizuje jako "materiály na hranici" poté, co podobné experimenty v USA vedly k podstatnému poklesu jejich sledovanosti.

Tato strategie má poskytnout větší šanci se zvýraznit kvalitnímu materiálu a má dopad na omezení sledovanosti založené na doporučeních až o 50 procent.

Současným vážným problémem pro YouTube jsou videomateriály, které jsou na hraně přípustnosti spolu s algoritmem, který vede k jejich doporučování, což podle odborníků manipuluje veřejnost k sledování radikálních videí.

Součástí "materiálu na hraně" jsou podle YouTube videa, která dezinformují uživatele škodlivými způsoby - například podporují falešné zázračné léky pro vážné nemoce, tvrdí, že Zeměkoule je placka, anebo tvrdí otevřené lži o historických událostech, jako byly útoky z 11. září.

Po zkoušení upraveného algoritmu poklesla v USA sledovanost takovýchto videí o 50 procent. YouTube jej nyní bude zkoušet na dalších anglicky mluvících trzích, v Británii, v Irsku a v Jihoafrické republice.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Nepouštějte Rusko dovnitř

28. 8. 2019

čas čtení 3 minuty

Donald Trump v žádném ohledu nesleduje nic, co by připomínalo strategickou iniciativu, když antagonizuje Dánsko, upozorňuje Noah Rothman. "Grónsko bylo jen nápad, jen myšlenka," řekl Trump novinářům v Bílém domě ohledně svého zájmu o koupi Grónska. Neochota Kodaně vzdát se svého území se stala zjevným důvodem, proč prezident odmítl pozvání dánské královny Margrethe II. k návštěvě amerického spojence v NATO. Takže to, co podle Trumpa nebylo ničím jiným než chybným nápadem, vedlo k menšímu mezinárodnímu incidentu.

Rytíř nuceného odborářství

28. 8. 2019

čas čtení 4 minuty

Návrhy prezidentského kandidáta Bernieho Sanderse týkající se odborů by znamenaly zrušení zákonů platných desítky let, napsal Steven Malanga.

Předsedkyně skotských konzervativců kvůli Johnsonovi odstupuje ze své funkce

28. 8. 2019

čas čtení 1 minuta


Ruth Davidson, schopná, centristická šéfka Konzervativní strany ve Skotsku, se chystá rezignovat na svou funkci. Důvodem jsou "nepřekonatelné neshody" s novým šéfem Konzervativní strany Borisem Johnsonem a "požadavky mateřství". Davidsonová je lesbička a nedávno porodila dítě, o něž se starají s manželkou.

Davidsonová mnohokrát zdůraznila, že se podle jejího názoru Boris Johnson absolutně nehodí na funkci šéfa Konzervativní strany. Jedním z prvních rozhodnutí Borise Johnsona jako premiéra bylo vyhodit z funkce ministra pro Skotsko Davida Mundella, blízkého spolupracovníka Davidsonové.

Lži jako pilíř ruské moci

28. 8. 2019

čas čtení 4 minuty

Podle politického analytika Adama Przeworského autoritářství spočívá na pilířích ekonomické prosperity, strachu a lži. Ovšemže rostoucí ekonomika může udržet jakýkoliv politický režim (ačkoliv s několika důležitými výjimkami). Pokud jde o spoléhání režimu na strach, lze je snadno ilustrovat reakcí ruských úřadů na události v Moskvě letos v srpnu. Ale zde bychom se měli soustředit na to, jak funguje třetí pilíř autoritativního režimu, napsali Margarita Zavadskaja a Aleksej Giljov.

30470

Hospodaření OSBL za červenec 2019

1. 8. 2019

čas čtení 2 minuty

V červenci 2019  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 85 598,97 Kč, výdaje byly 106 131,50 Kč. MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, děkujeme také za mnohé vzkazy podpory - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu, situace se trochu zlepšila, avšak trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Sdělovací prostředky | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
42201