Přiměřenost zákroku strážníků a strážnice Městské policie v Praze

21. 5. 2018

čas čtení 2 minuty

Včera se na sociálních sítích rozšířil záznam zásahu strážníků Městské policie v Praze na Václavském náměstí.

Video je ze dne 27.3.2017 a důvod, proč bylo umístěno až v neděli, je ten, že autor se bál zpřísněných podmínek serveru youtube ohledně násilí….:)Dle dnešního vyjádření tiskového mluvčího Městské policie v Praze Bc. Jana Čiháka se dotyčný sprostý podezřelý dopustil:

Hra kolem pana Poche

21. 5. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

 „Vstřícný přístup k uprchlíkům“ je to, co údajně levicový prezident České republiky vytýká kandidátovi na ministra zahraničí za nejstarší českou levicovou stranu. Prý by tak onen kandidát, sociální demokrat Miroslav Poche, nezapadl do zahraničněpolitické orientace nové české vlády.

Protože jednou napsal jeden článek, v němž byl „vstřícný k uprchlíkům“. Naopak vstřícnost k velkokapitalistům si levicový prezident cení. ČSSD dokonce navrhla jako svého kandidáta na ministra zemědělství člověka, který v roce 2013 kandidovat do Sněmovny jako lídr Strany práv občanů – Zemanovci, ministra v Rusnokově vládě, Miroslava Tomana.

Rozhovor Britských listů 165:

Byl jsem v uprchlickém táboře v Kurdistánu

18. 5. 2018

čas čtení < 1 minutaJan Čulík hovoří s analytikem Britských listů Danielem Veselým, který se vrátil z návštěvy Kurdistánu. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 18. května 2018.

Průzkum Globsec: V ČR sílí prozápadní tendence

21. 5. 2018

čas čtení 2 minuty

Češi se pohybují do nárazníkové zóny mezi Západem a Východem, ale s trochu větší náklonností k Západu, podpora prozápadní orientace od roku 2017 vzrostla o pět procent. Podpora Evropské unie za poslední rok stoupla o 28 procent a 69 procent Čechů by hlasovalo v referendu pro setrvání v EU. Muži mají pozitivnější názor na EU než ženy. 60 procent mužů si myslí, že EU je pro jejich zemi dobrá, jen 42 procent žen sdílí tentýž názor.

Poslankyně PiS: Zavřela bych všechny novináře do vězení, udělala pořádek a dala moc jedině Jarosławu Kaczynskému

21. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta"Zákon o dekoncentraci médií je hotový a vyžaduje už jen rozhodnutí politického vedení strany Právo a spravedlnost, Jarosława Kaczyńského, kdy ho realizovat, zda v tomto nebo v příštím volebním období," řekla poslankyně PiS  Joanna Lichocka, zastupující kujawsko-pomorskou oblast.

"Já bych to ráda všechno zlikvidovala, dala novináře do vězení, udělala pořádek, raz, dva tři, a zavedla tu nejlepší vládu Jarosława Kaczyńského. Pak bych byla spokojena, že je dobře," dodala.

 

Občané Severního Irska se vážně obávají obnovení terorismu, pokud znovu vznikne severoirská hranice

21. 5. 2018

čas čtení 1 minuta

 

Mezi katolíky i protestanty žijícími v Severním Irsku vládne silný odpor proti znovuzavedení hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou. Občané Severního Irska, ať protestanti nebo katolíci, jsou přesvědčeni,  že znovuvytvoření pevné hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou rychle povede k obnovení terorismu.

10 procent severoirských katolíků a 15 procent voličů katolické nacionalistické organizace Sinn Féin by podporovalo zvandalizování kamer, pokud by byly na hranici instalovány. 10 procent voličů organizace Sinn Féin by podporovalo útoky proti nové infrastruktuře pohraniční kontroly.

Pokud Británie nebo alespoň Severní Irsko nezůstanou v jednotném evropském trhu, pevná hranice musí být zavedena, protože EU nemůže dopustit přístup pro nekvalitní zboží z oblastí mimo EU, nedodržující kvalitativní normy Evropské unie, které by za dumpingové ceny ohrožovaly evropský trh. Londýnská vláda ovšem setrvání Británie či Severního Irska v Evropském trhu odmítá, ovšem řešení problému nemá. Evropská unie od Londýna požaduje vyřešení tohoto problému do června.

Od referenda o brexitu, které se konalo v červnu 2016, v Severním Irsku podstatně stoupla podpora pro setrvání Británie v Evropské unii. Zatímco v referendu o brexitu v červnu 2016 hlasovalo pro setrvání Británie v Evropské unii 56 procent občanů Severního Irska, v současnosti podporuje setrvání v Evropské unii 69 procent občanů Severního Irska, tedy podpora pro setrvání v EU stoupla o 13 procent.

Ve Skotsku hlasovalo v červnu 2016 62 procent občanů pro setrvání Británie v Evropské unii. 

V Anglii zůstává odpor vůči Evropské unii nezměněn. 

Podrobnosti v angličtině ZDE
 Pro stoupence Czexitu: Objem zahraničních investic do Británie poklesl o 90 procent

21. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

 

 

Z údajů z Companies House, instituce, kde se v Británii registrují nově vytvořené podniky, vyplývá dramatický pokles počtu francouzských, holandských a belgických firem, registrujících se ve Spojeném království. Francouzské firmy registrovaly v letech 2016-17 v Británii o 48 procent méně podniků než v předchozím finančním roce, belgické o 38 procent méně, holandské o 52 procent méně než v roce 2015-16.


Z údajů OECD vyplývá, že objem zahraničních investic do Británie v roce 2017 poklesl ve srovnání s rokem 2016 o 90 procent.

Podrobnosti v angličtině ZDE


EYE 2018: Chceme uzavřenou, nebo otevřenou Evropu?

21. 5. 2018 / Dominika Švecová

čas čtení 2 minutyVe Štrasburku ve Francii se 1. a 2. června 2018 uskuteční třetí ročník setkání mladých lidí z celé Evropy, EYE 2018 - European Youth Event. Akce se zúčastní více než osm tisíc mladých lidí z celé Evropské unie, ve věku od 16 do 30 let. Účelem akce je předkládat přítomným politikům nápady od mladých lidí ohledně toho, jaká má být budoucnost jejich kontinentu, a diskutovat o tom s nimi.


Akce je zcela zdarma a je určena pro registrované skupiny více než 10 mladých lidí ze zemí EU.

V Evropském parlamentu se mohou lidé účastnit až 4 aktivit denně které budou simultánně překládány do třech jazyků – angličtiny, francouzštiny a němčiny.


Je to i vaše Evropa.
Abyste si mohli i vy vyzkoušet zauvažovat o tématech, která  se budou probírat v Evropském parlamentu, připravili jsme si pro vás, výběr otázek, ke kterým se můžete vyjadřovat na stránkách BL, pokud je vám nad 30 let, nebo přímo na stránkách EYE European Youth Ideas, pokud je vám mezi 16 – 30 lety, zde:  https://www.europeanyouthideas.eu/questions

První téma, které vám dnes přinášíme je:


OPEN VS CLOSED: WHERE SHOULD EUROPE HEAD TO? - OTEVŘENÁ NEBO UZAVŘENÁ: KAM BY EVROPA MĚLA SMĚŘOVAT?

Evropané na křižovatce před debatou o budoucnosti otevřené společnosti, sedící na kameni murdců.

- Má Evropa uzavřít své hranice - anebo přivítat migranty jako nové občany?
- Má Evropa hájit své vlastní sociální a ekologické normy - anebo má podporovat liberální světový obchod?


https://www.europeanyouthideas.eu/open-vs-closed-where-should-europe-headV prvních reakcích na těchto stránkách píše několik mladých lidí, že lidem, kteří prchají před válkou a pronásledováním, je nutno pomoci, ovšem je třeba jasně rozlišovat mezi těmito uprchlíky a migranty přicházejícími z ekonomických důvodů. Potíž je, že mladí autoři těchto výroků nejsou zrovna dobře informováni - jak na to poukazují odborníci na uprchlickou problematiku, viz např. kniha Patrika Kingsleyho The New Oddysey, ve většině případů je velmi obtížné rozlišit člověka, který se snaží uniknout smrti a vraždění, od ekonomického migranta, respektive, jakmile se vydáte na cestu, už jste ohroženi na životě.

Co si o tom myslíte vy?

"Autentický pohled šachového pěšáka":

Íránský imperialismus ohrožuje i zájmy EU

21. 5. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Představitelé jednotek Kuds íránských Revolučních gard mají na starosti zahraniční vojenské operace. Jimi samotnými publikované přehledy výsledků dlouholeté činnosti zahrnují řádově statisíce indoktrinovaných, vycvičených a vyzbrojených příslušníků proíránských milic v cizích státech, jako je Libanon, Irák, Sýrie, Jemen či Gaza. Chapadla íránské terorististické chobotnice však sahají také na Balkán či do Afriky a podle některých pramenů až do Jižní Ameriky.  - Přistupovat ke každému jednotlivému případu íránských proxies jako k diskrétní jednotce a chtít ji zásadně vykládat pouze z místního kontextu je pak cosi podobného, jako bohulibé úsilí popřít, že všechny jednotlivé figury v šachové partii jsou podřízeny společnému strategickému záměru. 

29950

Monitor Jana Paula: Jiří Šorm – Malé velké vůně

21. 5. 2018 / Jan Paul

čas čtení 3 minuty

Jiří Šorm, Když v ráji pršelo


Velké překvapení jsem zažil na právě otevřené výstavě Jiřího Šorma v aukční Galerii Dolmen v Praze. Expozice obrazů a akvarelů, s příznačným názvem Malé velké vůně, mě nadchla silou, s jakou některé malby a především malé akvarely promlouvají. Možná se autor konečně po letech osmělil na mělčině svého malířství, a vnořil se do hloubky. Zaujmou především téměř všechny vystavené drobné malby.

Malíře, něžného bouřliváka a věčného bohéma Jiřího Šorma není nutné těm, kteří se zajímají o výstavy a vernisáže příliš představovat, jen občas na nějakou dobu zmizí kdesi v exotických krajích, kde zkouší žít s místním kmenem či obyvateli pralesa, aby se pak vynořil - osvěžen zcela jinými kulturními zvyklostmi - v naší civilizaci, obtěžkán poselstvími v podobě obrazů, akvarelů, kreseb, zkušeností a vyprávěním.

Neidealizování dřívějších politiků a usvědčování těch současných z idiocie a zneužívání moci je důležité a přínosné

21. 5. 2018 / Albín Sybera

čas čtení 3 minuty


Chci se připojit ke komentáři Marka Beneše ve smyslu, že idealizování politiků, jako byl Tomáš Garrigue Masaryk, vytváří někdy až groteskní představy o tom, jací tito lidé ve skutečnosti byli, a jaké používali metody při dosahování svých cílů. To, že Masaryk využíval tajnou policii k posílení své moci, a že si společně s Alfredem Thomasem můžeme klást otázku, do jaké míry se v souvislosti s meziválečným Československem můžeme bavit o demokracii, ještě ale neznamená, že bychom měli rezignovat na stav současné politické kultury.


Gaza a Izrael jako varovný předobraz budoucí Afriky a Evropy?

21. 5. 2018 / Tomáš Fiala

čas čtení 4 minuty


V posledních dnech se v médiích objevuje řada zpráv a komentářů o nedávném krveprolití na hranicích Gazy a Izraele, kdy bylo za jediný den zabito několik desítek demonstrantů a stovky dalších zraněny. Po úvodních emočně laděných a často až extrémních zprávách se (alespoň v Britských listech) objevují objektivnější komentáře, například Za krveprolévání v Gaze může Izrael i Hamás, nebo Třináct nepříjemných pravd o tom, co se děje v Gaze, které ukazují, že ani v této tragické situaci nelze přijmout zjednodušený obraz brutálních vrahů a nevinných obětí a ukázat prstem na jednoznačného viníka. Samozřejmě, (nejen tento) zásah izraelské armády by se měl objektivně a nezávisle vyšetřit a především hledat cesty, jak příště v podobných situacích zastavit dav demonstrantů za cenu co nejmenšího (nejlépe žádného) počtu mrtvých a zmrzačených.

Britské listy: Bez trvalé finanční pomoci čtenářů zkrachujeme

10. 3. 2018

čas čtení 1 minuta

Vážení čtenáři, 


jsme nuceni vám znovu připomenout, že v situaci, kdy drtivá většina českých médií patří k nějakému kmenovému nebo oligarchickému seskupení, jsou Britské listy na vlivových skupinách zcela nezávislým serverem, který ovšem pro svou existenci plně závisí na finanční podpoře od své čtenářské obce. Žádné finance od nikoho jiného nedostáváme a naši tři kmenoví spolupracovníci pro nás pracují na základě absolutně minimálních honorářů. 

Chtěl bych v této souvislosti upřímně poděkovat přibližně dvěma stovkám pravidelných finančních přispěvatelů, bez nichž by Britské listy nemohly existovat, a v poslední době zejména i hrstce těch, kteří byli schopni a ochotni provoz Britských listů podpořit darem několika tisíc Kč. 

Nicméně, minimální náklady na provoz serveru Britských listů se pohybují kolem 65 000 - 70 000 Kč měsíčně. Finanční příspěvky od čtenářů jsou většinou pod 60 000 Kč měsíčně. Lze si lehce vypočítat, že za takovýchto okolností nám dojdou finanční prostředky na provoz do několika měsíců.

Pevně doufáme, že k tomu nedojde, a že si čtenáři budou i nadále financovat tento nezávislý hlas.

Přispět můžete především bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Další informace jsou ZDE

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Kapacita a odhodlání: Soupeření mezi USA a Íránem

21. 5. 2018

čas čtení 1 minuta

Zničení Iráku v roce 2003 způsobilo, že se z Blízkého východu stal nevyvážený systém, napsal Alex Deep. V regionu, který se v minulosti vyznačoval vyrovnaným soupeřením mezi Irákem a Íránem, od té doby řada sunnitskoarabských států spoléhá na USA ohledně zaplnění vakua po nárazníku proti íránskému vlivu.

Britská vláda plánuje novou daň na nerecyklované plasty

21. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

Firmy balící zboží do nerecyklovatelných materiálů budou v Británii čelit masivním nákladům v rámci plánů ukončit používání takových obalů. Insideři jsou přesvědčeni, že návrh daně na nerecyklovatelné plasty bude mít na vládní snahu zrušit platový odpad k roku 2042 větší dopad, než jakékoliv jiné opatření. 

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Ukrajina "musí uznat své problémy s neonacisty a ultrapravicí"

21. 5. 2018

čas čtení 2 minuty

Pokud jde o neonacisty a ultrapravici, Ukrajina má v zahraničí problém, uvedl editorial listu Kyiv Post. Kremelská propaganda od prvních dnů euromaidanové revoluce přetékala fašisty a antisemity, šířila lež, podle níž ukrajinské dobrovolnické prapory byly většinou tvořeny neonacistickými nacionalisty usilujícími o utlačování a vraždění rusky hovořících osob.

Experti doporučují akcionářům Tesly omezit vliv Elona Muska

21. 5. 2018

čas čtení 1 minuta

Konzultační firma Institutional Shareholder Services (ISS) doporučuje akcionářům Tesly odvolat dva členy rady ředitelů - investora Antonia Graciase a syna mediálního magnáta Ruperta Murdocha Jamese. ISS také navrhuje rozdělit role předsedy rady ředitelů a CEO, které v současnosti obě vykonává zakladatel firmy Elon Musk. 

Proč na Britské listy nepíše více žen?

20. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

Dobrý den,

proč na Britské listy nepíše články více žen? Přijde mi, že redakce je tvořena hlavně muži, ženský pohled na věc mi trochu chybí, ptá se Petr Budvárek.

Jan Čulík, šéfredaktor:Pane Budvárku, to je velmi zajímavá otázka.

Ne že bychom se nesnažili získávat ženy jako spolupracovnice. Nejméně  10 let tvoří 80 procent čtenářů Britských listů muži. Nechápu proč, možná čtenářkám připadají materiály v Britských listech příliš konfliktní?


V každém případě se snažíme získávat ke spolupráci s Britskými listy více žen, podívejte se například na televizní Rozhovory Britských listů, ale je to nesmírně obtížné.


Pokud by někdo měl řešení, jak na to, dejte vědět.Poděkujme Evropské unii. Třikrát.

20. 5. 2018 / Jiří Hlavenka

čas čtení 9 minut


Sledovat diskuse o EU je často za trest. Hustá mlha stížností na “regulace a byrokracii”, případně rovnou na “diktát”; pokud je vznesen dotaz na něco konkrétního, čím nám tedy ten Brusel tak ubližuje, paměť pracně poskytne zakřivené okurky nebo pomazánkové máslo.

Podívejme se tedy na tři věci z poslední doby. Všechny tři jsou důležité, významné. Ze všech tří bude mít prospěch občan. A žádná z nich by se neuskutečnila, nebýt Evropské unie.

BBC: "Zbývá nám, už jen 12 hodin, abychom zrušili monarchii"

19. 5. 2018 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta

BBC naštěstí v pátek večer odvysílala alespoň jeden ostře antimonarchistický pořad: první epizodu satirického pořadu známého  komika Frankieho Boylea "Nový světový pořádek Frankieho Boylea" - na rozdíl od doprdelistického přístupu českých médií ke kontroverzní, parazitické anglické monarchii. (Podle průzkumné organizace YouGov se 67 procent Britů k této královské svatbě staví bez zájmu.)


Je to jako reality show - až na to, že je nemůžeme hlasováním vyhnat z funkce... Připravte se na děsivou orgii britského nacionalismu. Ať už budete dělat cokoliv, neodvažte se pustit televizi...!


Ke královskému: Svatbě a skvělému kázání

19. 5. 2018 / Richard F. Vlasák

čas čtení 3 minutyKdo mne zná, ví, že jsem velikým ctitelem britské koruny, osobnosti Alžběty II. Velmi souzním s jejím velmi niterným, pokorným vztahem k Ježíši Kristu, který je, jak sama říká, Král, jemuž ona slouží. Těšil jsem se tedy na dnešní TV přenos, také jako na bohoslužbu. Na obřad, který i v naší zemi může ukázat bohatství křesťanské víry a tradice. Dnešek však šel ještě dál, byl jsem spolu s dalšími diváky na celé planetě svědkem skvělého kázání Michaela Curryho.

Ó Pane, dejž, abych uměl takhle sloužit Tvému slovu!

Ovar v britské politice

19. 5. 2018 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta

Dalším důkazem pozoruhodného sbližování českého a britského veřejného diskursu je skutečnost, že se v Británii na sociálních sítích v posledních dnech virálně rozšířila urážka "gammon" (vařená šunka)  pro starší bělošské muže zuřící nad neúspěšně realizovaným brexitem, bojující proti imigrantům a proti "politické korektnosti" tak silně, že jsou zcela rudí ve tváři.

Podobnost výrazu "ovar", jímž je v ČR označován víte kdo, je čistě náhodná.

Podrobně se to rozbíralo v pátek večer ve známém britském satirickém televizním pořadu Have I Got News for You.

(Jinak výraz pro "sluníčkáře" je v angličtině "snowflakes".)

Bůh je katolík, zvěstuje ČT

19. 5. 2018 / Richard F. Vlasák

čas čtení 11 minut

Dlouho jsem váhal, zda svou recenzi na film Bůh je s námi zveřejnit. Podobně kritickým textem se totiž vystavuji riziku, že budu nazýván nacionalistou, nebo náboženským fanatikem, nebo minimálně kverulantem... Budu narušovat  skvělou atmosféru společenského souhlasu, v němž se kulturní snobismus mísí s neznalosti základních faktů z oblasti dějin, dějin práva a ústavy nebo církevních dějin. Chybami se totiž vyznačuje nejen film sám, ale i řady nadšených nebo kritických recenzí díla, jež si dalo za cíl současným způsobem pojednat jeden z klíčových momentů národních dějin – III. pražskou defenestraci. Že tento film skončil jako katolická propaganda, není divu. 

Dokáže se Izrael znovu stát etickým státem?

19. 5. 2018

čas čtení 8 minut


Crispin Blunt: Myslím, že je nesmírně důležité, aby Izrael znovu objevil svou morální autoritu. Když Izrael začínal, byl to velmi významný morální projekt. Ochraňoval židy, kteří trpěli po staletí pronásledováním. V Evropě i jinde. Otázkou je, jak Izrael najde znovu ten morální cíl. Jak se může znovu stát zemí, ke které budeme moci všichni vzhlížet s úctou. A přestane být státem, který se stal posedlým bezpečnostní obranou. Což vede k degeneraci postojů i jeho obyvatelstva a ke zhoršování názoru světa na Izrael. Takže Izrael je ve stejně velké pasti jako Palestinci. A vedoucí představitelé z obou zemí musejí najít východisko.


Moderátorka: Připojili se k nám dva britští poslanci se silným zájmem o Blízký východ, Philippa Whitford ze Skotské nacionální strany, která cestuje do Gazy a na Západní břeh a provádí tam chirurgické operace a léčí tam pacienty s rakovinou, a Crispin Blunt z Konzervativní strany, bývalý předseda zahraničněpolitického výboru Dolní sněmovny.

I když jste zastánci Izraele, jak si myslíte, že mu tento morální úpadek může prospět?

19. 5. 2018 / Lukáš Stříteský

čas čtení 2 minuty

Na hranici s Gazou stojí Izraelští vojáci se sniperskými puškami a hledí skrze hledáčky na děti, novináře, lékaře, mrzáky na vozíčku a chladnokrevně po nich pálí ostrými náboji, jako by to byli vrabci. (https://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/ibrahim-abu-thuraya-dead-shot-killed-israel-jerusalem-protest-disabled-no-legs-wheelchair-a8114766.html, https://www.telegraph.co.uk/news/2018/04/07/israeli-sniper-kills-palestinian-journalist-wearing-vest-marked/, https://www.nbcnews.com/news/world/4-palestinians-killed-israeli-fire-gaza-border-protest-n868036, https://blisty.cz/art/91068-izraelci-postrelili-u-hranice-v-gaze-kanadskeho-lekare.html) Popravují je odporným způsobem, protože těžko jim může hrozit nebezpečí od zjevně označených neozbrojených novinářů nebo člověka s palestinskou vlajkou bez obou nohou. Žádné vážné zranění na Izraelské straně zatím nebylo reportováno. Kdežto zraněných Palestinců jsou tisíce a zabitých desítky.

Palestinci vědí, že jim hrozí smrt zastřelením. Kdo by z nás byl schopný postavit se s holýma rukama tváří v tvář pušce s ostrým nábojem, který vám může v každý okamžik ustřelit ruku nebo nohu nebo prostřelit žaludek, střeva či plíce? Proč nikde neslyšíme o nesmírné odvaze Palestinců, která si zaslouží úctu, respekt a solidaritu? Proč jsme tak odcizení tomu, co před vlastníma očima vidíme? Proč musíme odbíhat do historie, k zaklínadlům „Hamás, hamás, hamás!“ jako by měla smýt vražednou krev? Proč nemůžeme jednoduše morálně odsoudit odpornou mnohonásobnou vraždu? I když jste zastánci Izraele, jak si můžete myslet, že mu tento morální úpadek může prospět?

A proč se nemůžeme skutečně dočíst, co se děje běžným lidem v Gaze? Že tam Izrael tráví milion dětí svou nelegální blokádou (jak nás spravuje nejrespektovanější Izraelský denník Haaretz https://www.haaretz.com/middle-east-news/palestinians/.premium-expert-warns-97-of-gaza-drinking-water-contaminated-by-sewage-salt-1.5747876) Je nám trávení miliónu dětí skutečně tak ukradené, že je to nepodstatný detail, který není třeba při reportážích a diskuzích zmíňovat? Přesto, že počínání Izraele v Gaze je odsuzováno jako zločiny proti lidskosti? ( https://www.globalresearch.ca/maintaining-the-unlawful-siege-of-gaza-is-a-crime-against-humanity/5395417l)

Jak jsem to myslel s tím brexitem a elitami

18. 5. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Jan Čulík píše: „Představa pana Borise Cveka, že brexit je důsledkem sporu mezi „elitami“ v britské Konzervativní straně, je hodně idealistická. Spíš jde, bohužel, o skutečný póvl.“ Jde mi o to, aby mi nebylo špatně rozuměno. Podstatné je, jak brexit začal.

Nikdy by nebylo žádné referendum o brexitu, kdyby se toto téma nestalo nástrojem pro mocenský boj mezi Davidem Cameronem a jeho protivníky. Předpokládalo se, že vítězství prounijního názoru je jisté, otázkou bylo jen, nakolik bude přesvědčivé. Když bude jasné, upevní to pozici Camerona, když naopak bude těsné, nastoupí na jeho místo lidé jako Boris Johnson. Proto byli všichni v Konzervativní straně překvapeni a naprosto nepřipraveni, když vyhrál odchod z EU.

Konec legendy o spontánním protestu civilistů v Gaze

18. 5. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Nápad íránských Revolučních gard útočit na Izrael ze syrského území se ukázal spíše nešťastným. Platit za propagandistické gesto smrtí desítek íránských vojáků a zničením léta budovaných základen nevypadá jako dobrý obchod. Naštěstí má teokratický režim v Teheránu k dispozici širokou síť zahraničních klientských armád, kterou se sám v médiích chlubí. Patří do ní i palestinská teroristická organizace Hamás vládnoucí v Gaze.
  

Z 62 údajných obětí pondělní izraelské palby v Gaze bylo  50 z nich příslušníky Íránem sponzorované teroristické organizace Hamás a další 3 náleželi k ještě radikálnější proíránské teroristické frakci Islámský džihád se sídlem v Damašku ZDE ZDE.

Za krveprolévání v Gaze může Izrael i Hamás

18. 5. 2018

čas čtení 5 minut

V pondělí izraelské bezpečnostní síly čelily 40 000 rozhněvaných Gazanů. Někteří byli ozbrojeni. Všichni byli podněcováni Hamásem ke stržení plotu oddělujícího Gazu od Izraele a masovému uplatnění posvátného principu "návratu", píše Yossi Alpher v levicovém deníku Forward. A ačkoliv většina si udržovala odstup, skupiny mladíků, někdy ozbrojených, se zas a znova blížily k plotu, občas se jim povedlo jej poškodit nebo prorazit za něj.

21769

Česká oligarchická struktura se hroutí

18. 5. 2018 / Bohumil Kartous

čas čtení 5 minut

Tak dlouho se jezdí pro investice do Číny, až se začne dominově rozpadat oligarchie jedné malé středoevropské země. Zvlášť, když to vše mají v rukou hochštapleři, které k těmto příležitostem vynesl zjevně nesoudný a k silným impulsům netečný prezident. Informace o tom, že byl "architekt" česko - čínských vztahů Jaroslav Tvrdík a spolu s ním celé představenstvo odvolán z čela CEFC Europe a nahrazen krizovým managementem finanční skupiny J&T, je svědectvím o tom, že na velmi chatrných základech postavená konstrukce finančních spekulací padá poté, když se vypařil její základní kámen. Tedy věřme, že se panu poradci pana prezidenta Zemana nic zlého nestalo, nicméně "letadlu", do kterého naložil celou prezidentskou kancelář, došlo vysoko ve vzduchu palivo. Přistávat se bude na justičních dvorech. Kdyby šlo jen o Tvrdíka, Nejedlého a Mynáře, nedělo by se zase nic tak strašného, prostě by byl jen zdiskreditován prezident ČR. Jenže v tom letadle sedí majitelé J&T, tím pádem tam sedí i klaun Soukup, sedí tam ale také PPF a někde v zadních řadách je spousta černých pasažérů, kteří si nyní horečnatě nasazují kyslíkové masky. Nutno říct, že zbytečně...

Život v Ruritánii: Mayová jmenovala 9 nových probrexitových lordů, aby zabránila Horní sněmovně hlasovat proti brexitu

18. 5. 2018

čas čtení 1 minuta

Aktualizace: Fundamentalistický "lord" z extremistické ultrapravicové strany DUP, kterého právě jmenovala Theresa Mayová do Horní sněmovny, požadoval v 80. letech, aby Británie letecky bombardovala Irskou republiku:
Jon Snow, Channel 4 News: "Jak zábavné je žít v Ruritánii. Když jako premiérka patnáckrát prohrajete hlasování o brexitu v Horní sněmovně, žádný problém. Prostě si najdete lidi, kteří jsou ochotni hlasovat tak, jak vy chcete, změníte jejich jména na Lord a Lady a jmenujete je do Horní sněmovny - a sláva, máme demokracii!" 

Přestaňte s odsunem nádraží, je v rozporu s veřejnými zájmy

18. 5. 2018

čas čtení 10 minut

otevřený dopis na ministerstvo dopravy (zkrácené znění). Autorem je ing. Jan Klika

Vážený pane ministře,

dovolte mi prosím, abych Vás, 1. náměstka a ředitele odboru strategie MD (jako bývalý projektant, obeznámený s řadou dosavadních technických řešení přestavby ŽUB), upozornil na závažné problémy spojené s právě probíhajícím rozhodováním o budoucí podobě železničního uzlu a poloze hlavního nádraží v Brně. Varianta Řeka byla podpořena krajskou a brněnskou samosprávou v rozporu s opakovaně prokázanými požadavky veřejnosti má zásadní nedostatky, které jsou zamlčovány nebo zlehčovány. Rozhodování o zásadní otázce přestavby ŽUB tak dosud probíhá bez potřebné rozvahy a uvážení širších a dlouhodobých hledisek. Přitom je řada závažných důvodů naopak pro volbu varianty přestavby ŽUB s hlavním nádražím v poloze Petrov, která je v souladu s veřejnými zájmy, což u varianty Řeka nelze prokázat.

Hlavní nedostatky rozhodování a fakta pro volbu varianty přestavby ŽUB:

Trump varoval Kim Jong-una: Bez dohody se mnou bude tvůj osud stejný jako Kaddáfího

18. 5. 2018

čas čtení 1 minutaTrump o této dohodě nevěděl nic a myslel si, že jde o intervenci NATO z roku 2011 v Libyi, která nakonec vedla k tomu, že Kaddáfího v Tripolisu zavraždili vzbouřenci. "Ten model by se uskutečnil, pokud neuzavřeme dohodu. Pokud ji ale uzavřeme, Kim Jong-un bude velmi, velmi šťastný," řekl Trump. Kimův režim v Severní Koreji prý přežije, pokud Kim bude souhlasit, že se vzdá všech jaderných zbraní. "Bude vládnout své zemi. Jeho země bude velmi bohatá," řekl Trump. "Jsme ochotni toho udělat hodně, a on je také ochoten toho udělat  hodně, a já si myslím, že budeme mít dobrý vztah, pokud se uskuteční ta schůzka a pokud z ní něco vzejde. A dostane ochranu, která bude velmi silná. Když John Bolton učinil ten výrok,. hovořil o situaci, kdy bychom měli problém, protože nemůžeme dopustit, aby ta země měla jaderné zbraně. Nemůžeme."

KLDR se nebude chtít vzdát jaderných zbraní, naopak bude od Trumpa požadovat, aby ji uznal za jadernou mocnost.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Izraelci postřelili u hranice v Gaze kanadského lékaře

18. 5. 2018

čas čtení 1 minutaKanadsko-palestinského lékaře postřelil do nohou izraelský ostřelovač a jeden jeho zdravotník byl izraelskou armádou zastřelen, píše kanadský deník Globe and Mail.

Dr. Tarek Loubani, lékař z kanadského města London v Ontariu, který také vyučuje na lékařské fakultě University of Western Ontaria, se v pondělí připojil ke zdravotníkům v Gaze, kteří ošetřovali zbraněné demonstranty.

Dr Loubani, který sloužil jako havarijní lékař v terénu v Tanzánii a v konfliktních zónách, jako je Irák a jižní Libanon, uvedl, že na sobě měl zelenou uniformu chirurga a stál s několika dalšími zdravotníky v oranžových zdravotnických vestách asi 25 metrů od protestů, když byl postřelen.

"Mám velmi rozsáhlé zkušenosti ohledně toho, jak se chovat, abych nebyl postřelen. Vím, kde stát, vím, kde být. Vím, jak se vyhnout postřelní," řekl kanadskému listu. "Udělal jsem všechno správně. Byli jsme všichni zdravotníci pohromadě. Byli jsme jasně viditelní. V tu chvíli, kdy jsem byl postřelen, bylo ticho. Kulka proletěla mou levou nohou, pak mou pravou nohou a zasekla se do země.

Lékař se bude uzdravovat mnoho měsíců, avšak uvedl, že "měl velké štěstí".

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Sergej Skripal byl propuštěn z nemocnice

18. 5. 2018

čas čtení < 1 minutaBývalý špion Sergej Skripal, který byl vystaven nervové látce, byl propuštěn z nemocnice v Salisbury, uvedli britští zdravotníci. Předtím byla propuštěna i jeho dcera Julia a britský policista Nick Bailey, kteří byli také v březnu otráveni novičokem.

Nemocnice konstatovala: "Zatímco byli tito pacienti nyní propuštěni, jejich právo na důvěrnost informací o pacientech trvá a brání nám ve zveřejnění podrobností léčby těchto pacientů. Avšak léčba osob, které jsou v akutním vážném stavu, poté, co byli otráveni nervovou látkou, vyžaduje jejich stabilizaci a nutnost udržovat je naživu do té doby, než jejich tělo dokáže vyrobit více enzymů a nahradit ty, které byly otráveny."

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Ve škole v Texasu zastřelil žák osm až deset studentů

18. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

"To je jedna věc, které se jako rodiče bojíme. Posílat dnes naše děti do školy a nevědět, jestli jsou tam v bezpečí."
"Děje se to všude. Vždycky jsem si myslela, že se to nakonec stane i v naší škole."
"Zatelefonovala mi. Řekla 'Maminko, tady se střílí.' A já žíkám: 'Cože?' A ona odpovídá: 'Ve škole se střílí.' A ona brečela."
"Nikdo by neměl být nucen tohle zažívat. Ve škole. Tady máme mít pocit bezpečí."


Nová italská ultrapravicová vláda chce přesunout půl milionu lidí do koncentračních táborů

18. 5. 2018

čas čtení 1 minuta

 
Italské Pětihvězdičkové hnutí se spojilo s ultrapravicovou Ligou k utvoření vlády. Jejich programem je fiskální expanze, agresivní zásahy proti imigraci a zahájení proruské zahraniční politiky.

Obě strany chtějí v Itálii, která je třetí největší ekonomikou v eurozóně, zavést dvoustupňovou rovnou daň, základní příjem ve výši 780 euro (19 500 Kč) měsíčně pro chudé rodiny, zrušení důchodové reformy, zavedené uprostřed krize r. 2011 a zrušení sankcí EU proti Rusku. Obě strany také požadují rychlou deportaci půl milionu imigrantů z Itálie, i když nejprve mají být imigranti soustředěni "v dočasných" koncentračních táborech.

Z programu obě strany odstranily předchozí plán vytvořit možnost odchodu Itálie z EU a požadavek, aby Evropská ústřední banka zrušila dluh Itálie ve výši 250 miliard euro.

Zveřejnění programu vedlo k poklesu hodnoty desetiletých italských obligací. Italské akcie tento týden poklesly o 2,6 procenta. 

Přečetli jsme:

Babiš a Zeman, buldozery, které přejely naše tajné služby i důvěryhodnost Česka

18. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

České bezpečnostní služby a celá bezpečnostní struktura se otřásají v základech. Ve středu ministr vnitra Metnar dočasně zbavil generála Šaška vedení Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). O dva dny dříve ministryně obrany v demisi Šlechtová odvolala ředitele Vojenského výzkumného ústavu (VVÚ) Šafáře. Na Den vítězství prezident Zeman odmítl jmenovat šéfa kontrarozvědky (BIS) Koudelku generálem, ač vláda o jeho jmenování žádala.

Celý text: ZDE

Přečetli jsme:

Vlastní bydlení se může stát v Česku doménou bohatých. ČNB připravuje další regulaci hypoték

18. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

V Česku narůstají obavy z realitní bubliny. Bankovní rada České národní banky proto ještě do konce května rozhodne, zda zpřísní parametry pro získání hypotéky. Koupě bytu by se tak stala pro velké množství Čechů doslova nedosažitelnou. Výhledy na vlastní bydlení se v Česku od loňského roku vzdalují stále většímu množství lidí, kteří nemají dostatek vlastních financí – především pak mladým. Nové omezení by mohla z bytů udělat doslova zboží pro bohaté.

Celý text: ZDE

Přečetli jsme:

Za kulisy: Faltýnek a spol. lobbovali v Bruselu za dotace pro velké holdingy

18. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

V Bruselu právě vrcholí vyjednávání o tom, zda budou zastropované dotace pro velké zemědělské holdingy. Česká republika drží stanovisko, které v případě prosazení bude výhodný pro holding ze svěřenského fondu premiéra v demisi Andreje Babiše. Klíčovým vyjednavačem za ČR je přitom bývalý manažer Babišova holdingu a jeho dnešní místopředseda v partaji Jaroslav Faltýnek.

 

Celý text: ZDE

Další důkaz o stupiditě a aroganci anglických politiků a jejich státních úředníků

18. 5. 2018

čas čtení 2 minuty

 

Novopečený britský ministr vnitra Sajid  Javid byl dnes v Evropském parlamentě na jednání s Guyem Verhofstadtem. Snažil se to před novináři utajit, jenže Evropský parlament je na rozdíl od britské politiky otevřený a Verhofstadt o schůzce předem informoval na Twitteru. Dále pokračuje novinář Nick Gutteridge:
"Ministr vnitra Sajid Javid se pokusil v Evropském parlamentě dnes utéci před novináři, kteří se ho chtěli dotazovat na jeho schůzku s Guyem Verhofstadtem, na níž se jednalo o právech občanů EU usazených ve Velké Británii. Odmítl odpovědět na všechny otázky, řekl jen, že rozhovory byly "konstruktivní" a asi 10 poradců se ho pak pokusilo před novináři schovat.

Soupeření mezi Saúdskou Arábií a Íránem nemá náboženské kořeny

18. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

Vysvětlování napětí mezi Saúdy a Íránem "letitými sektářskými spory" je dětinské, píše Kyle Orton. Jde o politické soupeření mezi monarchií spojenou s regionálním řádem v čele s USA a revolučním imperialismem rozhodnutým svrhnout státní systém.


Odveta za Okamuru

18. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta


PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v dubnu 2018

4. 5. 2018

čas čtení 2 minuty

V dubnu 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 72 426.17 .  Příjem z reklamy byl 9917 Kč.   Výdaje na provoz Britských listů byly 144 226.50 Kč.   

Zůstatek byl koncem dubna 2018 359 572.35 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme měsíčně cca 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
24708