Odborníci varují: Do energetické chudoby spadnou další tisíce seniorek a seniorů. Je třeba jim zpřístupnit existující pomoc

21. 3. 2022

čas čtení 6 minut
tisková zpráva

Už před letošní zimou žily v Česku v bytové nouzi tisíce starších lidí. Kvůli skokovému navyšování cen energií může počet seniorských domácností s nadměrnými náklady na bydlení stoupnout až na čtvrt milionu. Upozorňují na to zástupci iniciativy Za bydlení a organizace ŽIVOT 90. Vysoké náklady na bydlení může snížit vyřízení příspěvku na bydlení. Ze zhruba 250 tisíc seniorů, kteří na příspěvek mají nárok, jej však pobírá pouze čtvrtina.

Podle Zprávy o vyloučení z bydlení za rok 2021, kterou vydala iniciativa Za bydlení, se v České republice v bytové nouzi nachází více než 5 500 seniorů a seniorek. Ještě zásadnější problém pro seniorské domácnosti však představují nadměrné náklady na bydlení. „Více než 40 procent svých příjmů na bydlení v Česku loni vynakládalo 110 až 150 tisíc seniorských domácností, z toho tři čtvrtiny představovaly domácnosti osamělých seniorek,“ upozorňuje analytik Jan Klusáček z iniciativy Za bydlení. „Pro letošní rok zatím nemáme data, ale počet seniorů s nadměrnými náklady se následkem energetické krize může až zdvojnásobit,“ dodává.

 

Seniorů je v ubytovnách víc než rodin s dětmi

Je alarmující, že vysoké procento osob upadá do bytové nouze ve vyšším věku. Roste počet starších lidí v azylových domech a seniorské domácnosti dnes představují až pětinu všech domácností dlouhodobě pobývajících v ubytovnách. „Seniorských domácností je dnes v ubytovnách více než rodin s dětmi. Většina z nich pravděpodobně platí pobyt v ubytovně ze svého důchodu,“ říká Jan Klusáček.

V bytové nouzi přitom často končí starší lidé, kteří předtím bydleli v standardním bydlení. „Z našich průzkumů v azylových domech vyplynulo, že třetina z jejich uživatelů a uživatelek starších 60 let se ocitla v bytové nouzi až po svých 60. narozeninách,“ dodává analytik. Nejčastější je případ seniorek, kterým po smrti partnera nestačí jejich vlastní důchod k zaplacení nájemného.

Příspěvek na bydlení: Mnozí o něm nevědí, někteří ho nechtějí, jiní na něj nedosáhnou

Problémy s drahými energiemi může pomoci zmírnit příspěvek na bydlení. Mnohé seniorky a senioři však často neví, že by o něj mohli zažádat, i v případě, že žijí ve vlastním bytě. „Na sociální pracovníky se senioři zpravidla obracejí až tehdy, kdy vzroste jejich potřeba péče a chtějí si vyřídit příspěvek na péči. Že mohli získat i příspěvek na bydlení, zjistí až dodatečně, anebo ve chvíli, kdy mají problémy s úhradou nájmu a hrozí jim vystěhování,“ vysvětluje Jan Klusáček. Ze zhruba čtvrt milionu seniorů, kteří na příspěvek mají nárok, jej pobírá pouze čtvrtina. K důvodům může kromě neinformovanosti patřit i odpor k pobírání dávek, ale i skutečnost, že v místech, kde sídlí významná část ubytoven, byly vyhlášeny bezdoplatkové zóny, takže na pobyt v nich senioři ani doplatek nemohou čerpat.

Bytovou situaci starších lidí pomáhá řešit v bezplatných poradnách i organizace ŽIVOT 90. „Každý měsíc se na nás obrací bezmála 90 seniorů a seniorek,“ říká její ředitel Jaroslav Lorman. „Pomáháme jim nalézat řešení v případě finančních potíží a představujeme jim možnosti státní podpory, hledáme s nimi bydlení, které by splňovalo nároky na vhodné bydlení pro staršího člověka, ale také jim poskytujeme psychickou podporu v těchto náročných chvílích, kdy se bojí o střechu nad hlavou,“ dodává.

Provázíme ty, kteří se v žádostech o příspěvek neorientují

Vyjednání příspěvku je mnohdy byrokratickým labyrintem, ve kterém se senioři těžko orientují. „Do naší odborné sociální poradny se objednala klientka, která pobírá velmi nízký starobní důchod, má dluhy a je v exekuci. Naše pracovnice provedla sociální šetření, při kterém zjistila, že klientce každý měsíc po uhrazení všech nákladů na bydlení zbývá na živobytí i s ostatními dávkami jen dva tisíce korun,“ popisuje Aneta Šebková z organizace ŽIVOT 90.

Klientka o příspěvku na bydlení slyšela, ale myslela si, že když zvládá vše platit a má dluhy, nemá na něj nárok. „Naše poradkyně jí vysvětlila, že exekuce a dluhy v tomto případě nehrají roli, protože s ohledem na její nízký důchod není co zabavovat,“ popisuje Aneta Šebková a dodává, že podobné případy jsou poměrně běžné.

Seniorům a seniorkám, které se v problematice příspěvků na bydlení neorientují, proto ŽIVOT 90 pomáhá vyplnit potřebné tiskopisy, které jsou potřeba doložit úřadu práce. Pro více informací je možné obrátit se na poradny ŽIVOTa 90 nebo si přečíst podrobný návod zde. „Klientka nyní pobírá každý měsíc příspěvek na bydlení ve výši přes tři tisíce korun, což je pro ni téměř zázrak,“ uzavírá Aneta Šebková.

Zástupci obou organizací proto upozorňují, že pomoc domácnostem zasaženým energetickou krizí je nezbytné zaměřit nejen na mimořádné sociální dávky, ale i na podporu čerpání těch stávajících. Příspěvek na bydlení stále nepobírá 7 z 10 domácností, které na něj mají nárok a u seniorů je tento podíl ještě o něco vyšší. „Systém podpory ze strany státu je nepřehledný, senioři často ani netuší, na jakou podporu mají nárok. Stát nevěnuje dostatečnou pozornost ani osvětě, ani potřebné podpoře terénních sociálních služeb, které jsou těmto lidem nablízku. Je třeba například výrazně rozšířit síť kontaktních míst bydlení, kterých je v republice zatím jen několik,“ uzavírá Jaroslav Lorman z organizace ŽIVOT 90. 


Jan Klusáček 

iniciativa Za bydlení

hlavní analytik

jan.klusacek@socialnibydleni.org 0
Vytisknout
4886

Diskuse

Obsah vydání | 23. 3. 2022