Řecká imigrační policie střílí na uprchlíky ostrými náboji

4. 3. 2020

čas čtení 1 minuta

Paraic O'Brien, Channel 4 News: Mluvili jsme telefonicky s dr. Mustafou Burakem Sayhanem v nemocnici v Edirne, který dnes ošetřoval šest uprchlíků, na něž dnes na řecko-turecké hranici střílela řecká pohraniční policie ostrými náboji. Potvrdil, že jeden byl při převozu do nemocnice mrtvý, pět jich bylo zraněno.

Varování: Je to likvidace Ženevských úmluv, které vznikly z dobrých důvodů po vraždění druhé světové války. Flagrantně je porušuje v Sýrii Putin vyvražďováním civilistů, bombardováním nemocnic, škol a tržišť a zabíjením žen a dětí. Nyní se přidává i Evropská unie. Pozor, protože odnesou to všichni, nejen dnes Syřané... Rozklad civilizace... (JČ)Ultrapravicoví násilníci útočí na řeckých ostrovech na novináře a na lékaře

4. 3. 2020

čas čtení 2 minutyO útocích na novináře informují Reportéři bez hranic:


Skupina lékařů dobrovolníků, kteří přiletěli na ostrov Lesbos, aby tam pomáhali v děsivém uprchlickém táboře Moria, byla donucena uprchnout, protože na ně zaútočil ultrapravicový dav s palicemi opatřenými hřebíky.

Šlo o nejnovější násilná útok proti mezinárodním humanitárním pracovníkům.

"Báli jsme se o život," konstatovala dr. Victoria Bradley, irská lékařka. "Bylo to velmi děsivé. Uprchlíci byli velmi laskaví, přinesli nám falafel a přikrývky. Strávili jsme v táboře noc v přenosné budově. Byla tam neuvěřitelná zima. Jediné, na co jsem dokázala myslet, byli lidi ve stanech venku."   ZDEDelegace Evropské komise, která navštívila řecko-tureckou hranici, se nevyjádřila ke skutečnosti, že suspendováním zpracovávání žádostí o azyl Řecko porušuje mezinárodní právo:


Přitom Mezinárodní deklarace lidských práv a Charta základních práv Evropské unie uznávají právo žádat o azyl. Mnoho žadatelů o azyl v Turecku nemá efektivní ochranu a Turecko neplní kritéria EU, takže není bezpečnou třetí zemí, do níž by uprchlíci mohli být vráceni.


Pokud budou nejvyšší činitelé EU ignorovat porušování zákona a násilné akce proti uprchlíkům, množství násilí proti nevinným lidem bude eskalovat:

Členské země EU musejí naléhavě přemístit děti bez doprovodu rodičů z řeckých ostrovů do bezpečného prostředí ve svých zemích. Tzv. "hotspoty" EU na egejských ostrovech jsou naprosto nevhodné a v řadě případů přimo ohrožují život dětí bez doprovodu rodičů.


Rozhovor Britských listů 262. Prahou mě provázejí duchové minulých dějů

28. 2. 2020

čas čtení 1 minuta(For English, scroll down. This interview is conducted in English, there are Czech subtitles)

Robert Tait, dlouholetý, zkušený reportér mezinárodního týdeníku Observer a deníku Guardian, žije nyní v Praze a k českému hlavnímu městu si utvořil silné pouto. "Chodit ulicemi Prahy, to znamená, že mě pronásledují zdejší stíny historie." Robert Tait je významným komunikačním kanálem o České republice pro svět: publikuje v globálním médiu, týdeníku Observer, na serveru deníku Guardian, který má jen v Británii 28 milionů unikátních čtenářů měsíčně, četné články o politické a kulturní situaci v ČR. Jan Čulík s ním hovoří o jeho novinářské práci v České republice i o jeho vazbách na české hlavní město. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 28. února 2020.

Robert Tait is an experienced foreign correspondent of the global Guardian/Observer newspaper. He now lives in Prague and has formed a strong bond to the city. "In Prague, I am stalked by the city's ghosts of history." In this Britské listy Interview, Jan Čulík talks to him about his journalistic work in the Czech Republic and about his relationship to the Czech capital. The interview is broadcast by the Czech cable TV station Regionalnitelevize.cz from 28th February 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE
 

Koronavirus: V Itálii budou školy a univerzity uzavřeny do 15. března

4. 3. 2020

čas čtení 1 minuta

- Italská vláda nařídila uzavření všech škol a univerzit do 15. března. (Kdo se bude starat o ty děti doma?) Na koronavirus v Itálii dosud zemřelo 107 lidí, za posledních 24 hodin 28 osob.
- V Jižní Korejí dostanete na mobil varovnou esemesku, když se přiblížíte na 100 metrů k oblasti postižené koronavirem.
- V Británii stoupl počet osob nakažených koronavirem za posledních 24 hodin na 87, o 60 procent. Experti kritizují rozhodnutí vlády informovat veřejnost o šíření koronaviru jen jednou týdně. Upozorňují, že lidé musejí vědět, kde je v každou chvíli infekce.
- Indie omezuje export desítek léků, což vede k obavám z možného globálního nedostatku léků.
- Ve Švédsku bylo potvrzeno dalších 16 případů nákazy koronaviru, celkový počet je 52.
- V Maďarsku byli nakaženi koronavirem dva íránští studenti.
- Irák zaznamenal první úmrtí na koronavirus.
- Francie má nyní 285 potvrzených případů koronaviru. Jejich počet za posledních 24 hodin vzrostl o 73.
- Čtyřčlenná rodina v Irsku je nakažena koronavirem.
- V jedné alžírské rodině je všech jejích 16 členů nakaženo koronavirem.
- Další dvě úmrtí na koronavirus byla zaznamenána v USA, jedno americkém státě Washington, kde dosud zemřelo 10 osob, a jedna osoba v Kalifornii.

Podrobnosti v angličtině ZDE 

CNN: Neexistence všeobecného zdravotnictví v USA bude v důsledku epidemie koronaviru katastrofální

4. 3. 2020

čas čtení 2 minutyOsmel Martinez Azcue se po návratu z Číny cítil nemocen. Učinil odpovědnou věc a nechal se v  nemocnici otestovat na možnou nákazu koronavirem. Nemocnice v Miami mu za tento test účtovala částku 3000 dolarů. Tato skutečnost zabrání velkému počtu Američanů, aby se nechali na koronavirus otestovat. Příliš mnoho Američanů buď nemá dostatečné zdravotní pojištění, anebo nemají zdravotní pojištění vůbec žádné.

Nový výskyt koronaviru - v Praze 6

4. 3. 2020

čas čtení < 1 minuta

Pozn. red. Jak je to možné? Jsou lidé opravdu tak blbí? Zvládnutí epidemie absolutně záleží na prvotních krocích proti jejímu rozšiřování. Jinak dojde ke katastrofě.

Erdoganovy domácí úkoly

4. 3. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

V neděli večer Moskva vydala "nenápadné" prohlášení, že nemůže garantovat bezpečnost tureckých letounů v Idlíbu. Otevřená hrozba (kdo ví, co přišlo skrytějšími kanály...) zafungovala a po zhruba 24 hodin se nad Idlíbem takřka přestaly objevovat turecké bojové bezpilotní prostředky (UCAV). Během této doby se Rusy podporovaným asadistům podařilo konečně přisunout posily a po mnohahodinovém boji znova obsadit klíčový komunikační uzel Sarakíb. Kolem velitele Asadových "Tygrů", jediné k útoku použitelné jednotky, se nyní neustále zdržuje ruská ochranka - a pozice asadistů v Sarakíbu obklopují stanoviště ruské vojenské policie. Moskva se zřejmě domnívá, že nalezla správnou střední cestu mezi deeskalací konfliktu a převzetím války do vlastní režie. - V úterý došlo k obnovení tureckých náletů v Idlíbu, nikoli však povstalecké protiofenzívy. Večer již byl opět zničen další z režimních vojenských konvojů s posilami.


Světové (naše) vyhlídky

4. 3. 2020

čas čtení < 1 minuta

PS. A V Británii brexitérští fundamentalističtí idioti ničí státní službu, BBC, soudy a univerzity a sebedestruktivně likvidují zemědělství, rybářství a ekonomiku obecně. Německo zápolí s ultrapravicí a Francie se žlutými vestami.  Maďarsko a Polsko ohrožují Evropskou unii zevnitř. (JČ)

Proč muži umírají dřív než ženy? Nemají kopii chromozomu

4. 3. 2020

čas čtení 2 minuty

 

Vědci konečně zjistili, proč  žijí ženy déle než muži. Organismy, které mají dvě kopie téhož chromozomu žijí déle. Druhá kopie chromozomu totiž organismus ochraňuje.

"Tato zjištění jsou klíčovým krokem při studování mechanismu ovlivňujícího dlouhověkost, což by mohlo ukázat cestu k prodloužení života," vysvětlili autoři. "Můžeme jen doufat, že více odpovědí bude zjištěno během našeho života."

U savců, u nichž mají samičky dvě kopie téhož chromozomu, žijí samci kratší dobu. U ptactva žijí delší dobu právě samci, kteří mají dva chromozomy Z, zatímco samičky mají jeden chromozom Z a jeden chromozom W.

Tříleté Salvě a jejím rodičům se podařilo dostat ze Sýrie do bezpečí Turecka

4. 3. 2020

čas čtení < 1 minuta

Jsme rádi, že můžeme informovat, že tříleté Salwě a jejím rodičům se podařilo úspěšně se dostat z Idlíbu do bezpečí Turecka. Rodina se dostala do světového zpravodajství, když Salwin tatínek Abdullah Salwu naučil, aby se smála pokaždé, když spadne bomba nebo vybuchne raketa. Předstíral jí, že je to obrovská legrace, aby ji zbavil hrůzy. Poprvé v životě se teď může smát normálním věcem.


NATO "se musí postavit za Turecko a proti Rusku", aby předešlo humanitární katastrofě v Sýrii

4. 3. 2020

čas čtení 2 minuty

Syrská válka je velkou humanitární katastrofou naší generace. Nyní trvá již takřka dekádu a přinesla takřka úplnou destrukci země: Z předválečné populace v počtu 22 milionů podle odhadů OSN 5,5 milionu je nyní uprchlíky a dalších 6 milionů je na útěku uvnitř země. Obnova bude podle odhadů stát 400 miliard dolarů. Takřka polovina zbývajícího obyvatelstva trpí nedostatkem potravin, píše Neil Hauer.

Turecko "zničilo dva syrské prostředky protivzdušné obrany"

4. 3. 2020

čas čtení < 1 minuta

Turecký prostředek UCAV "zničil systém protivzdušné obrany BUK-M2 ruské výroby, když se jej syrský režim pokoušel dostat z konfliktní zóny v oblasti strategického města Sarakíb". 

Z videozáznamu pořízeného v noci na úterý vyplývá, že Turecko v Idlíbu zničilo již druhý exemplář ruského systému krátkého dosahu Pancir

Světová zdravotnická organizace: Úmrtnost na koronavirus je globálně 3,4 procenta nakažených osob

4. 3. 2020

čas čtení 1 minutaČinitelé Světové zdravotnické organizace oznámili v úterý, že úmrtnost na COVID-19 je globálně 3,4 procenta, je vyšší než předchozí odhady asi 2 procent.


"Globálně zemřely asi 3,4 procenta osob nakažených virem COVID-19, konstatoval ředitel Světové zdravotnické organizace  Tedros Adhanom Ghebreyesus v Ženevě. Sezónní chřipka usmrcuje obyčejně daleko méně než 1 procento nakažených osob, dodal.

Největší dopad na úmrtnost na koronavirus má věk a pohlaví

4. 3. 2020

čas čtení 1 minuta

Koronavirus usmrtil během prvních deseti dnů v lednu 2020 v Číně až 15 procent nakažených pacientů, avšak úmrtnost nyní v mnoha zemích mimo Čínu poklesla až na 0,7 procent. Důvodem je, že zdravotničtí experti se o koronaviru a jeho dopadech dověděli spoustu nových věcí, takže mohli začít zachraňovat životy. Úmrtnost mimo Čínu je nyní daleko nižší, protože lékaři s epidemií jednají daleko efektivněji.

Co se stane s lidmi, kteří budou nakaženi koronavirem a nemají řádnou pracovní smlouvu?

3. 3. 2020

čas čtení 1 minuta

 

V Británii, jako v Česku žije mnoho lidí na hraně finančního přežití. Jsou za svou práci placeni minimální mzdou od hodiny. Pokud dojde v důsledku koronaviru k nutnost, aby tito lidé zůstali doma, izolovali se a nechodili do práce, jak přežijí a neumřou hladem?

Je to obrovský a naléhavý problém - protože má-li se zabránit šíření koronaviru, lidé musejí mít jistot, že jim nedojdou peníze, pokud nebudou pracovat.

Vzhledem k tomu, že koronavirus především ohrožuje starší lidi, mělo by tragické důsledky, pokud by pracovníci bez pracovních smluv, kteří pracují především v péči o přestárlé, se neizolovali, pokud budou nakaženi, a dál byli nuceni chodit do práce, aby nepřišli o to málo peněz, které vydělávají.

Vlády budou muset naléhavě zajistit sociální podporu pro lidi bez zaměstnaneckých kontraktů, pro studenty a mladé lidi, kteří si vydělávají příležitostnou prací v kavárnách a v restauracích.

Vlády budou také muset odškodnit podniky, které nebudou schopny fungovat, protože většina jejich zaměstnanců bude v karanténě.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Mezitím v Absurdistánu 118:

Konflikty ve vedení strany PiS, korupce a lži a pomluvy ve státní televizi

3. 3. 2020 / Tomasz Oryński

čas čtení 14 minut

Císař je slabý. Říše se rozpadá. Ti, kdo doposud byli věrnými služebníky Kaczyńského, zvedají hlavy a snaží se utrhnout si pro sebe kus moci. V nejvyšších řadách strany Právo a spravedlnost vznikl bratrovražedný boj. Muž roku listu Gazeta Polska za rok 2007  zatkl Muže roku Gazety Polskej pro rok 2009, jak nařídili Muži roku Gazety Polskej na léta 2019, 2015 a 2004. Mezitím ministr ve vládě Muže roku Gazety Polskej na léta 2016, 2017 a 2018 byl svědkem toho, že Muž roku 2009, zkonfiskoval jeho dokumenty a zatkl jeho syna. Je mi líto komiků v Polsku, protože jak by bylo možné konkurovat všemu tomuto?

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Po návštěvě na turecko-řecké hranici požaduje předseda Evropského parlamentu bezpodmínečně společnou evropskou migrační politiku

4. 3. 2020

čas čtení 2 minuty

 

David Sassoli, předseda Evropského parlamentu: Máme potřebu a vidíme to každým dnem: Posílit společnou evropskou imigrační politiku. A já jsem velmi šokován skutečností, že si to některé vlády dál stále neuvědomují. Kdyby před půl druhým rokem lidé bývali naslouchali Evropskému parlamentu a modifikovali Dublinskou smlouvu, nebyli bychom dnes v takovéto situaci. Pro Evropský parlament, ti, kteří přicházejí do Řecka, přicházejí do Evropy. Kdo přijde do Itálie, do Španělska, na Maltu, přichází do Evropy. A Evropa musí mít společnou imigrační politiku. Evropa musí sdílet břemeno imigrace. Evropa musí pokročit k férovému rozdělování uprchlíků, které zaručí svobodu a lidská práva. Jestliže nebudeme mít společnou imigrační politiku, jak to můžeme zaručit? A jak můžeme stát v popředí při obhajobě lidských práv?

V Řecku je mnoho dětí, tisíce dětí. Dětí bez doprovodu rodičů. A já myslím, že příslib, který chci udělat, spolu s ostatními institucemi, je mít pro ně strategii. Pro děti bez doprovodu rodičů. Musíme ochránit jejich budoucnost. A já věřím, že rozhodnost evropských vlád, že tohle udělají. musí být daleko silnější než dosud. I ohledně velkomyslnosti. Protože často politická strategie některých evropských vlád nebyla založena na velkomyslnosti, ale na jejich vlastním zájmu. Jsem přesvědčen, že evropský kontinent si zaslouží daleko víc.

 * * *

Co jsme spáchali? Proč jsme politický nástroj?


MAAE kritizuje Írán za vyhýbání se kontrole jaderných zařízení

4. 3. 2020

čas čtení 1 minuta

Agentura OSN sledující íránskou jadernou dohodu veřejně odmítá snahu Teheránu odmítat přístup k jednomu nebo několika jaderným zařízením, o něž se zajímá. Hovoří o to několik diplomatů sledujících Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE), informují Francois Murphy a John Irish.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Boris Johnson a koronavirus: Byl jsem v nemocnici, kde byli nějací pacienti nakažení koronavirem, a podal jsem tam ruku všem

4. 3. 2020

čas čtení < 1 minuta


(Pozn. red.: Ve skutečnosti Johnson lhal. V nemocnici, v které byl, v Ketteringu, žádní pacienti s koronavirem nejsou. Doporučovat ale veřejnosti, aby si lidé podávali ruce, je šílené...)


Humanitární organizace varují, že ve věci uprchlíků EU brutálně porušuje lidská práva a mezinárodní právní úmluvy

3. 3. 2020

čas čtení 4 minuty

 
Phillippe Dam, HRW:
Vedoucí představitelé EU musejí příjmout taková opatření na řecko-turecké hranici, která upřednostňují lidskou důstojnost. Jejich součástí musí být:
- Krizová humanitární pomoc
- Odpovědnost pro sdílení uprchlíků v rámci členských zemí EU
- Respektování práva na azyl.


Imogen Sudbury, ředitelka International Rescue Committee v Bruselu, v rozhlase BBC v pondělí odpoledne: 
https://www.bbc.co.uk/sounds/play/m000fwcr   (od minuty 38:00)

Pro všechny z nás, kteří pracují s těmito lidmi, je děsivé vidět, čemu nyní čelí. Jsou tímto způsobem zneužíváni jako političtí pěšáci. Bohužel, to, čeho jsme nyní svědky a co jsme viděli od víkendu je naprosto předpověditelný důsledek toho, že evropské země spoléhají na rychlá politická řešení, na dohodu mezi EU a Tureckem, namísto aby realizovaly opravdu rozumná a udržitelná opatření k zvládání migrace.

Moderátor BBC:
Já vím, že vy jste vždycky byla proti dohodě, v jejímž rámci my jsme v podstatě dali úplatek Turecku, aby uprchlíky drželo na svém území a nevpouštělo je do Evropy. Ale rozhodněte tohle pro nás: Turecko říká, že EU nesplnila svou stranu dohody. Je to správné či nesprávné?

Imogen Sudbury, IRC:
Z naší perspektivy, když se podíváte na ta čísla, je to velmi férový výrok ze strany Turecka. Víte, Evropa stále přijímá jen asi 11 procent světových uprchlíků, zatímco o 86 procent nebo  ještě více uprchlíků se stále starají daleko méně rozvinuté země. V mnoha případech v rozvojovém světě.

Protikorupční zoufalství na Slovensku

2. 3. 2020 / Boris Cvek

čas čtení 5 minut

Slovenské parlamentní volby opět ukazují, že není třeba mít vypilovaný program k jasnému vítězství, zejména pokud v zemi vládne silná protikorupční nálada až zoufalství. Slyšel jsem, že právě boj proti korupci vede k těmto politickým katastrofám.

Co se to stalo se světem?

3. 3. 2020

čas čtení 2 minutySvět je šokován brutálním chováním řeckých pohraničních stráží vůči uprchlíkům:

Al Jazeera: Člun se převrátil, zemřelo dítě... Záběry ukazují, že řecká pobřežní stráž šikanuje člun uprchlíků, strká je zpět na moře a střílí do vody:

Lis Sly, šéfka kanceláře listu Washington Post na Blízkém východě: Nad tímhle se vám zvedá žaludek. Zoufalí lidé, jejichž člun se hrozí převrátit, a řecká armáda na ně střílí. Co se to stalo světu. Na jiném záběru vidíte, jak řecká loď zřejmě chce najet do člunu plného lidí. Video zveřejnila turecká vláda.

Výbor OSN pro uprchlíky: "Všechny státy mají právo kontrolovat své hranice, ale přitom se musejí vyhýbat užívání přehnané síly a udržovat systémy pro zpracovávání žádostí o azyl ve funkčním stavu. Ani Konvence o statutu uprchlíků z roku 1951 ani zákony EU o uprchlících neumožňují suspendování příjmu žádostí o azyl."

Andrew Stroehlein, Human Rights Watch: Orwell 1984. Evropa 2020. Úmyslná krutost. Jako strategie.

4. dubna 1984. Včera večer jsem byl v kině. Všechno válečné filmy. Jeden velmi dobrý, byla v něm loď plná uprchlíků, kterou někde ve Středozemním moři bombardovali. Diváci se velmi bavili záběry obrovsky tlustého muže, který se snažil uplavat, ale letěla za ním helikoptéra, nejprve jste ho viděli, jak se válí ve vodě jako želva, pak jste ho viděli průzorem kulometů v helikoptéře, pak byl plný děr a moře kolem něho zrůžovělo a on se náhle potopil, jako kdyby děrami do něho natekla voda, diváci řvali smíchem.


Řecká policie usmrtila syrského mladíka, u řeckého ostrova Lesbos se utopilo dítě

3. 3. 2020

čas čtení 3 minuty

Foto: Záběr z reportáže Channel 4 News (celá videoreportáž ZDE): Řecké pobřežní hlídky bijí uprchlíky na gumovém člunu. Je to protizákonné.

Reportér Channel 4 News Paraic O'Brian: Turecko v pondělí zveřejnilo videozáběry, na nichž řecká pobřežní hlídka  najíždí na gumový člun s uprchlíky:Lidé na palubě, kterým dovolilo Turecko odejít ze země, jsou násilím zastavováni Řeckem. Jsou pak mláceni tyčemi ve snaze přimět je, aby se vrátili zpátky do Turecka. Tyto útoky proti uprchlíkům, páchané řeckými činiteli, jsou porušením mezinárodního práva. Nakonec Řekové varovně střílejí do vody.

Ankara uvedla, že uprchlíky nakonec zachránila turecká pobřežní hlídka.

K jinému incidentu došlo na pozemní hranici. Na těchto záběrech byl syrský migrant, který se snažil překročit hranici, střelen do krku. Údajně gumovou kulkou. Zemřel na svá
zranění."Šel směrem k pohraničním strážím a volal na ně: Chci se dostat dovnitř. Chci svobodu! Byl asi čtyřicet metrů od bariéry, když ho zasáhla kulka na krku. Upadl mrtvý na zem."

Nevděčníci: Sýrie za druhé světové války poskytovala útočiště evropským uprchlíkům

3. 3. 2020

čas čtení 1 minuta

 

Celá řada zemí na Blízkém východě, včetně Sýrie, nyní zničené válkou, poskytla během druhé světové války útočiště desetitisícům uprchlíků před nacismem a komunismem z Balkánu a ze středovýchodní Evropy. Civilisté ze středovýchodní Evropy a z Balkánu překračovali Středozemní moře a Turecko, aby unikli vraždění a pronásledování v Evropě.

Middle East Relief and Refugee Administration (MERRA), Úřad pro pomoc uprchlíkům na Blízkém východě, založený Brity v roce 1942, umístil 40 000 Evropanů do uprchlických táborů v Sýrii, v Egyptě a v Palestině.

Jak posléze můžete nečekaně dostat zrovna anonymní posudky?

3. 3. 2020 / Miloš Dokulil

čas čtení 4 minuty


(A navíc dva odstavce o vzniku řím. kat. církve z rukopisu)

Třeba předtím jako dříve uznávaný autor jste již nečekaně měl jednu negativní zkušenost s nakladatelstvím, s nímž jste byl dlouhodobě v kontaktu, a když dostanete při pokusu o uplatnění dalšího svého projektu zase hned už první posouzení negativní a žádnými evidentními nedostatky nedoložené, nakonec se rozhodnete navázat kontakt s posuzovatelem, zda by bylo možné prokonzultovat, kde asi je zakopán ten přízračný „pes“ a co se možná musí napravit. (I když si zrovna nejste vědom žádných odborných přešlapů.)

Analýza OSN: Rusko páchá v Sýrii válečné zločiny

3. 3. 2020

čas čtení 2 minuty

 

Vyšetřování zvěrstev, páchaných v Sýrii, které provádí OSN, poprvé obvinilo Rusko, že přímo páchá válečné zločiny nerozlišujícím bombardováním civilních oblatí.

Nejnovější analýza Nezávislé mezinárodní vyšetřovací komise pro Sýrii se soustřeďuje na události od července 2019 do ledna 2020 a zejména na útoku "provládních sil" na civilní cíle, jako je zdravotnická infrastruktura, a na vyhnání 700 000 civilistů z jejich domovů.

Írán mobilizuje proti koronaviru 300 000 vojáků a dobrovolníků. 23 poslanců je nakaženo

3. 3. 2020

čas čtení 2 minutyPočet identifikovaných případů nákazy koronavirem v Íránu je 2336 osob, avšak vysoká úmrtnost na koronavirus v Íránu - 3,3 procenta registrovaných infekcí - naznačuje, že skutečný počet nakažených osob je zřejmě daleko vyšší.

Celkem v Íránu na koronavirus zemřelo 77 osob, včetně dvou vysokých íránských činitelů. Několik vysokých íránských činitelů je koronavirem nakaženo. Polooficiální tiskové kanceláře v úterý oznámily, že nakažen byl i ředitel íránských krizových zdravotnických služeb Pirhossein Kolivand.

Koronavirus: Britské supermarkety omezí svůj sortiment, aby zachovaly dodávku základních potravin

3. 3. 2020

čas čtení < 1 minuta

 

Britské supermarkety si připravily nouzové plány pro situaci, kdy bude země postižena epidemií koronaviru. Zabránit nákupní panice chtějí tím, že se dohodnout s dodavateli potravin na omezení sortimentu a soustředí se na udržení dodávky základních potravin. Nedojde k zvýšení cen, "protože není možné, aby byly supermarkety přistiženy, že se snaží vydělávat v době krize."

- V Británii se zvýšil počet nakažených osob na 39.

- Letecké společnosti British Airways a Ryanair zrušily stovky letů do Itálie, Francie, Rakouska, Belige, Německa, Irska, Švýcarska a do New Yorku.

- Skotská vláda uvedla, že v nejhorším případě by mohlo být hospitalizováno až čtvrt milionu Skotů.

- Riziko nakažení koronavirem bylo zvýšeno v Evropě z mírného na "vysoké". V Itálii zemřelo na koronavirus 52 osob a koronavirus se rozšířil do více než 60 zemí světa.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Panika na řecké hranici: malé děti se dusí slzným plynem

2. 3. 2020

čas čtení 1 minuta

Absolutní chaos na řecké hranici v Erdině. Rodiče panikaří a snaží se pomáhat svým dětem, které se dusí slzným plynem. Slyšíte, jak lapají po dechu. Tohle je tvář lidskosti Řecka a lidskosti EU. Tohle se děje, když nikdo nechce uprchlíky přijmout.

Bob Kartous poslal zprávu z ostrova Chios od norské spolupracovnice:


Dnešek byl šílený. Nikdo neví, kolik dnes připlulo člunů. Ale přijelo nejméně pět autobusů s lidmi, které byly poslány do Vialu. Slyšela jsem, že přišlo asi 250 lidí. Byli jsme na pláži u Anna Des, když přistál člun s 34 lidmi. CESRT, organizace, která měla dříve právo pomáhat s jejich přistáváním a dávat jim po příjezdu jídlo a šatstvo, to už nesmí dělat.

Stále jsme společně s nimi na pláži a dívali se na člun a slyšeli jsme, jak zoufale křičí, ale nemohli jsme udělat nic, protože by nás mohli odsoudit na 20 let do vězení za "pašování uprchlíků". Naštěstí všichni přežili, 18 žen a dětí, 16 mužů.

Předtím jsme byli v restauraci. Když jsme dojedli, jeden jiný dobrovolník se nás ptal, jestli jsme byli v restauraci v Murii. V jedné ultrapravicové skupině totiž někdo napsal, "viděli jsme čtyři lidi asi z neziskovky, pojďme je zmlátit". Naštěstí se zatím nic nestalo.

Sýrie: Konec Asadovy ofenzívy

2. 3. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 18 minut

Od večera dne 27. února, v reakci na masakr svých vojáků při nočním ruském náletu, útočí Turecko s využitím samohybných houfnic Firtina, raketometů Sakarya, těžkých raketometů Kasirga a leteckých protizemních raket odpalovaných z letounů F-16 v tureckém vzdušném prostoru - ale zejména prostřednictvím bojových bezpilotních leteckých prostředků (unmanned combat aerial vehicle, UCAV) Anka-S vybavených přesně naváděnou municí ZDE nasazených přímo v Sýrii - na pozice jednotek syrského režimu, (pro)íránských milic a nejméně v jednom případě také ruských žoldáků z organizace Wagner v Sýrii.

Terčem se stalo i město Tal Rifát, v němž se nachází ruská vojenská základna ZDE. Přesun režimních jednotek po strategické dálnici M5, jejíž kontrola představovala hlavní cíl poslední režimní ofenzívy v Idlíbu, se zastavil.

Koronavirus: Češi opět terčem dezinformačních bludů

2. 3. 2020 / Bohumil Kartous

čas čtení 1 minuta

Koronavirus se stejně jako řada jiných globálních událostí stal předmětem dezinformačních bludů. Českým kyberprostorem se šíří konspirace o tom, že jde jde o západem způsobenou katastrofu, jejímž cílem je poškodit Čínu a dosáhnout obří zakázky na vakcínu.

Některé linky vedou k ruským falešným profilům na sociálních sítích, na šíření se podílí domácí továrny na blbost (Aeronet, Protiproud a další). Čeští elfové zachytili tyto obsahy šířící se řetězovými e-maily.

Smyslem je podnítit paniku a posilovat společenský rozvrat, stejně jako v předchozích případech. Zákeřnost lží je v tomto případě posilována multiplikačním efektem: vůči koronaviru i dezinformacím jsou významně náchylní starší lidé.

Situaci komentujeme pro 168 hodin společně s Petr Nutil z Manipulátoři.cz a Františkem Vrabelem ze Semantic Visions.

S ním i s dalšími pokračujeme v kampani NELEŽ, přidávají se další společnosti, kterým není jedno, jak toxické, nebezpečné je rozšiřování konspiračních manipulací.

Naposledy se přidali Jobs.cz, Prace.cz a další ze stáje společnosti LMC. Díky též Tomáš Ervín Dombrovský!

Dokonale bláznivé slovenské volby - Vítězí jen a jen emoce

2. 3. 2020 / Jiří Hlavenka

čas čtení 4 minuty

 

Je sečteno 99.8% okrsků, takže výsledek se pohne možná o desetinku (bude rozhodující pro Progresívne Slovensko).

1) Dramaticky se mýlily exit polly. Smeru přisoudily ani ne 14%, dostane 18%. PR/Spolu daly skoro 9%, když dostane 7% (pro něj hranice do vstup do parlamentu, protože to je koalice!), bude to se štěstím. Řekl bych, že "pollaři" byli líní se vydat na východ země...

Úskalím komunikace bývá interpretace (anebo když navíc už ta komunikace chybí!)

2. 3. 2020 / Miloš Dokulil

čas čtení 3 minuty

Zkusme začít obecně informací. Aby se něco informací stalo, musí se jí někdo cítit osloven; ať již má ta „informace“ podobu nějakého sledu slov, anebo třeba nějakých střepů. Informace potom má svého autora či tvůrce; a zároveň se může stát výzvou k interpretaci. Pak ovšem má zničehonic taky svého „adresáta“! Jenže: ať již tvůrce informace měl s ní jakýkoliv záměr, její význam je posléze dán až tím adresátem (kterého ani nemusel mít informační zdroj vůbec na mysli!). A potom v tom sledu času o výsledku toho informačního toku rozhoduje teprve adresát a jeho způsobilost k adekvátnímu dekódování.

Maďarsko: Novináři mají zákaz zmiňovat se o Thunbergové a o organizacích Amnesty International a Human Rights Watch

2. 3. 2020

čas čtení 1 minutaŠéfové maďarských státních médií dostali příkaz, že musejí předem žádat o povolení, pokud chtějí psát něco o Gretě Thunbergové anebo o politice Evropské unie. Zároveň jim bylo zakázáno psát cokoliv o analýzách čelných světových lidskoprávních organizací Amnesty International a Human Rights Watch . Informuje o tom server Politico.

Gunnison, Colorado: Jak se horské město v USA r. 1918 úplně vyhnulo epidemii španělské chřipky

2. 3. 2020

čas čtení 2 minuty

 

V roce 1918 pandemie španělské chřipky infikovala stamiliony lidí v Evropě, v Africe, v Asii a po celých Spojených státech, zahlcovala nemocnice a márnice.

Gunnison, zemědělské a hornické městečko s asi 1300 obyvateli mělo dobré důvody se obávat. Dvě železnice ho spojovaly s Denverem a dalšími městy, všemi těžke postiženými epidemií chřipky.

To, co se pak stalo, je poučením před nadcházející novou světovou pandemií, nyní koronaviru.

Americká debata o koronaviru na Fox News: Už deset let si nemyju ruce. Viry neexistují, vždyť je nevidíme

2. 3. 2020

čas čtení < 1 minuta

Pete Hegseth z Fox News: Nemyl jsem si ruce už snad deset let. Nikdy neonemocním. Viry a bakterie neexistují, vždyť je nevidím!

Mike Pence a jeho nouzový tým pro boj proti koronaviru se modlí k Pánubohu, aby jim vnukl řešení. Jsme tak v prdeli, poznamenává Thomas Chatterton Williams:


Bolsonaro zrušil jednadevadesátiletému náčelníku Raonimu cestovní pas. Bolsonarův stoupenec požaduje invazi na území indiánů

2. 3. 2020 / Fabiano Golgo

čas čtení 3 minuty


V pátek rozbil politický spojenec Jaira Bolsonara, poslanec Jeferson Alves, řetěz, který chránil domorodou indiánskou rezervaci Waimiri-Atroari, v níž v severním brazilském státě Roraima žije domorodý indiánský kmen Kinja.

Alves použil kleště a řetězovou pilu. Při ničení řetězu ho skandováním podporovali Bolsonarovi stoupenci. Na videozáznamu tento politik děkuje Bolsonarovi a věnuje mu to, co nazývá "osvobozením" svého státu. Alves několikrát zopakoval "Už nikdy více!" - mínil tím, že ochrana domorodých území tímto navždy skončila.

Jak rozumět nejtemnější turecké noci v Sýrii

2. 3. 2020

čas čtení 3 minuty

Turecko se 28. února vzbudilo do nejhoršího dne syrského konfliktu, když oplakávalo smrt přinejmenším 33 vojáků při zuřivém útoku z předchozího dne, který vystupňoval napětí ve vztazích s Moskvou a Damaškem na bezprecedentní úroveň, napsal Metin Gurcan.

Co může pro Sanderse znamenat velké Bidenovo vítězství v Jižní Karolíně?

2. 3. 2020

čas čtení 4 minuty

Sobota přinesla Joe Bidenovi vůbec první vítězství v prezidentských primárkách nebo v aktivu (caucus). Šlo o strašně výrazné vítězství: Biden zvítězil v Jižní Karolíně před Berniem Sandersem o takřka 30 %. A znamená to zatraceně náhlý návrat: Bidenův náskok před Sandersem v Jižní Karolíně spadl těsně po hlasování v New Hampshire až na 2-3 procentní body, napsal Nate Silver.

Hospodaření OSBL za únor 2020

29. 2. 2020

čas čtení 1 minuta

V únoru 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 55 630.42 Kč, výdaje byly 66 931.50 Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu,  směřujeme k nule. Trvale potřebujeme poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Koronavirus | Oligarchie | PPF | Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky | Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Sdělovací prostředky | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
24268