Rozhovor Britských listů 267. Režim, který jsme tu měli po roce 1989, právě skončil

26. 3. 2020

čas čtení < 1 minutaO především ekonomických, ale i společenských a kulturních důsledcích pandemie koronaviru pro Českou republiku hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík s podnikatelem Markem Benešem. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 27. března 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE
 

Průběžné zpravodajství:

Počet mrtvých přesáhl 21 000

26. 3. 2020

čas čtení 8 minut

Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus

- V Itálii zemřelo na nákazu koronavirem 39 zdravotníků. 5000 jich bylo nakaženo. "Někteří mrtví byli lékaři na začátku této bouře, kdy jsme byli nepřipraveni." K léčení pacientů nakažených koronavirem je zapotřebí izolačních místností s negativním tlakem vzduchu, jenže takových místností je v italských nemocnicích málo. V Číně bylo 70 procent zdravotníků vystaveno obrovskému stresu, 50 procent z nich mělo deprese, 44 procent úzkostné stavy a 34 procent nemohlo spát.  ZDE  

- Koronavirem bylo už nakaženo přes půl milionu lidí, podle oficiální registrace 526 000. Zemřelo jich 23 720. Jenže, ukazuje se, že například v Británii a jistě i jinde se do toho nepočítají mrtví, kteří zemřeli mimo nemocnice, a nebyli tedy testováni na koronavirus.

- Británie zaznamenala největší počet nových mrtvých za posledních 24 hodin. Celkem zemřelo 578 osob, za posledních 24 hodin 115. Oficiálně je potvrzeno 11 658 nákaz.

- V Británii (ale zřejmě i jinde) dochází k daleko většímu počtu domácího násilí a týrání, jak jsou partneři nuceni spolu trávit na malém prostoru bytu veškerý svůj čas, na což většina lidí není zvyklá.

- Slavný rumunský spisovatel a disident Paul Goma (84) zemřel v Paříži na koronavirus. Byl přijat do nemocnice před týdnem a zemřel ve středu.

- Tim Galley, 47, byl nalezen mrtvý doma ve Walesu. Neměl žádné zdravotní potíže, proto nechtěl obtěžovat zdravotnictví. 10 dní poté, co se nakazil 14. března na party, ho sousedi našli doma mrtvého. ZDE 

- Čína od tohoto víkendu uzavírá hranice cizincům. Leteckým společnostem bude dovoleno provozovat jen jednu linku do jediné země s jediným letem za týden. Goma se narodil r. 1935 a od roku 1952 ho pronásledovala komunistická policie. V roce 1977 napsal hněvivý otevřený dopis Ceauseskovi. Byl zatčen, ale bylo mu dovoleno vystěhovat se do Francie. Napsal velké množství románů a povídek, hlavně o jeho zkušenostech za totality.

- V Kosovu v důsledku kontroverze ohledně koronaviru padla vláda. Vznikl ústavní chaos.

- Britský minsitr financí Rishi Sunak oznámil, že britská vláda bude vyplácet lidem, pracujícím na volné noze, zdanitelný grant založený na jejich předchozím výdělku za poslední tři roky, až do hranice 80 procent, do výše 2500 liber  (75 000 Kč) měsíčně. Platby budou vypláceny po tři měsíce. Nárok na ně budou mít lidé, kteří vydělávají méně než 50 000 liber ročně a kteří v roce 2019 podali daňové přiznání.

- Dvě různé skupiny brazilských vědců poukazují na to, že se koronavirus šíří v Brazílii rychleji, než se původně usuzovalo, a zdůraznily význam testování a sociální izolace. London School of Hygiene and Tropical Medicine upozorňuje, že oficiální čísla nakažených v Brazílii zaznamenávají jen 11 procent případů. Brazílie zaznamenala oficiálně 2589 nákaz a 63 úmrtí. Vláda přestala zveřejňovat údaje o počtech nakažení po 21. březnu.

- MMF apeloval na skupinu G20, aby zdvojnásobila krizové financování. Onlinová schůzka skupiny G20 vydala mlhavé obecné prohlášení. Na žádost MMF, aby skupina G20 zdvojnásobila své financování na 2 biliony dolarů skupina nereagovala.

- V Irsku bojují proti koronaviru pošťáci. Přislíbili, že během roznášení pošty budou kontrolovat situaci starých a zranitelných lidí. Budou se jich ptát, zda potřebují potraviny či léky.

- Francie evakuuje pacienty nakažené koronavirem z Alsaska vysokorychlostním vlakem. Má to ulevit tamějším nemocnicím, které vlnu nemocných nezvládají.

- Egypt deportoval novinářku z Guardianu za to, že informovala o vědecké studii z University of Toronto, že v Egyptě je větší množství nákazy koronavirem, než co vláda přiznává.

- Bývalý brazilský prezident Luis Inacio da Silva (Lula) požaduje, aby prezident Bolsonaro odstoupil nebo byl odvolán v důsledku problematického způsobu, jímž se staví ke koronavirové krizi. V Brazílii zatim zemřelo 59 osob a je nakaženo více než 2500 lidí. Bolsonaro tvrdí, že pandemie je jen "fantastický výmysl" a "mediální hysterie".  Avšak mnozí jsou proti svržení Bolsonara, protože namítají, že se pak bude prezentovat jako "oběť spiknutí".

- Členské země EU kritizoval Brusel, že se v první etapě koronavirové krize "staraly jen samy o sebe".

- Světová zdravotnická organizace vidí "povzbuzující známky" v Evropě, především v důsledku snižující se míry infekcí v Itálii.

- Španělsko zaznamenalo dalších 655 mrtvých, celkem tedy více než 4000. Avšak počet mrtvých už neroste tak rychle jako dříve.

- Indie oznámila ekomomický stimulus v hodnotě cca 20 miliard dolarů pro lidi, kteří jsou postiženi uzamčením země. "Nechceme, aby nikdo hladověl," řekl indický ministr financí. Vláda bude občanům rozdávat zadarmo 5 kilogramů základních obilnin, pšenice či rýže a kilogram luštěnin pro všechny rodiny s nízkým příjmem. Bude během nadcházejících tří měsíců krmit 800 milionů lidí.

- V Íránu se infekce šíří rekordním způsobemn. Za posledních 24 hodin zemřelo dalších 157 osob, celkem v Íránu zemřelo 2234 osob. Za posledních 24 hodin bylo registrováno 2389 nových nakažených. Před pěti dny byl denní počet nových nakažených méně než 900.

- Počet mrtvých v USA dosáhl 1046. Počet registrovaných infekcí je 70 000. Senát schválil balík ekonomické pomoci v hodnotě 2,2 biliony dolarů.

- Moskva oznámila, že uzavírá všechny restaurace, bary, parky a obchody kromě obchodů s potravinami a kromě lékáren. Už druhý den zveřejnilo Rusko rychlý růst počtu nákaz. Primátor Moskvy Sergej Sobjanin také nařídil uzavření některých vládních úřadů, naléhal na Moskvany, aby nechodili do kostelů a požádal ostatní Rusy, aby při dnech volna příští týden nejezdili do Moskvy. Vláda také zastavila mezinárodní lety, kromě repatriačních letů pro Rusy. Za posledních 24 hodin potvrdilo Rusko 182 nových případů nákazy koronaviry, celkem má Rusko 840 případů. 3 lidé zemřeli, i když vládne podezření, že tisíce dalších případů bylo chybně diagnostikováno jako zápal plic. - Putinův televizní  projev o vážném nebezpečí koronaviru je ZDE.

- Ve Finsku bude izolován celý region kolem Helsinek.

- V Británii zemřel na koronavirus první vězeň. Bylo mu 84 let.

- Trump je posedlý představou, že do čtrnácti dnů chce sociální distancování v USA zrušit, jeho zdravotnický poradce Anthony Fauci varuje, že se virus v takovém případě vrátí.

- Guvernér New Yorku Andrew Cuomo signalizoval, že sociální distancování zřejmě začíná fungovat, ale počet nákaz a úmrtí v New Yorku roste.

- Více než milion Kaliforňanů se registrovalo jako nezaměstnaní.

- Trumpova vláda ignorovala oficiální americké vládní předpisy pro pandemie:


- V Číně byly zaznamenány nové případy nákazy, 67 za posledních 4 hodin,  všechny jsou ze zahraničí.

- Počet mrtvých překročil 21 000.

- Americké úřady budou dopravovat domů až 50 000 Američanů ze zahraničí.

- V Británii se přihlásilo 400 000 dobrovolníků na pomoc státnímu zdravotnictví.

- V Británii je nyní oficiálně registrováno 1500 nových  případů. Celkem bylo zaznamenáno 9529 případů, počet úmrtí je 465.

- Míra infekcí se v Itálii třetí den zpomalila.

- Náměstek španělského prmiéra je nakažen koronavirem.

- OSN zahájila globální humanitární projekt proti pandemii.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Předchozí průběžné zpravodajství  ZDE 
 

Nevěřte, že antabus léčí COVID, nejsou žádná data z klinických testů

26. 3. 2020 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Dostalo se ke mně přes Facebook, že v jakémsi pořadu Jaroslava Duška, který je nyní už smazaný, bylo zmíněno, že lékem na covid by mohl být antabus (účinná látka tohoto léku je disulfiram) a glukonát měďnatý.

Vyrazilo mi to dech, neboť přesně takovou kombinaci jsme úspěšně použili na myším modelu v našem článku v Nature pro potlačení experimentálních tumorů. A přesně takovou kombinaci už dlouho (deset let) navrhuji pro klinické testy u pacientů s metastazujícími rakovinami prsu a plic – a v některých klinických testech u onkologických pacientů se taková kombinace už používá. Výsledky bohužel neznáme.

Hledají se účinné léky na COVID-19

26. 3. 2020 / Michal Giboda

čas čtení 5 minut
Téměř 15% pacientů postižených nemocí COVID-19 trpí těžkými klinickými příznaky. Řešením je účinná, cílená léčba, která zatím schází. Místo čekání na nově syntetizované léky, u kterých schvalovací procedury v různých státech světa mohou trvat měsíce až léta, se hledají léky, které jsou již registrované, schválené pro léčbu jiných onemocnění a jsou bez vedlejších příznaků.

Na koronavirus daleko častěji umírají muži než ženy. Důvodem je kouření?

26. 3. 2020

čas čtení 2 minuty

 

Je dobře známo, že COVID-19 diskriminuje věkově, diskriminuje nemocné lidi a také muže. Muži propadají nákaze častěji než ženy a také častěji na COVID-19 umírají.

Ta situace byla poprvé zaznamenána v Číně, kde bylo zjištěno, že na COVID-19 zemřelo 2,8 procent mužů, ale jen 1,7 procent žen.

Tento vzorec se opakuje ve Francii, v Německu, v Íránu, v Itálii, v Jižní Koreji i v Japonsku.

Švýcarský antropolog: Pandemie koronaviru se odstraní detekcí nakažených a jen jejich izolací - ne středověkou karanténou po celé zemi

26. 3. 2020

čas čtení 8 minut


Musíme samozřejmě dodržovat, co nám úřady nařídí, ale nesmíme si zakázat samostatné myšlení a uvažování. A to nám dokazuje, že celostátní blokace společenského života a setkávání lidí je hysterická, středověká pitomost, argumentuje švýcarský lékařský antropolog Jean-Dominique Michel v pozoruhodném článku.

Jsme obětí viru, který je důsledkem kombinace lidské idiocie (zadržování divokých zvířat v těsných klecích na nezdravých trzích) a vynalézavosti životních forem. Ten virus přeskočil hranici biologických druhů a už se ho nikdy nezbavíme.

Nebezpečná je také sebemedikace, zejména v souvislosti s lékem, o němž bude řeč později.

Koronavirus je ale jen úplně obyčejná epidemie.

Rozhovor Britských listů 266. Koronavirus: Tohle je krize, která bude mít dopad jako druhá světová válka

20. 3. 2020

čas čtení < 1 minutaZnamená dopad pandemie koronaviru na ČR, že skončí česká divadla, české galerie, česká kultura? A jak to bude s obětmi exekutorů, chudými lidmi a lidmi pracujícími na volné noze? Co se stane se zaměstnanci podniků, které zkrachují? O epochálním politickém, sociálním a kulturním dopadu koronavirové krize, která potrvá možná rok, možná déle (vydrží lidé být tak dlouho v izolaci?) hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík s politologem Jiřím Pehem. Rozhovor se bude vysílat na Regionalnitelevizi.cz ve středu 25. března 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE
 

Západním společenstvím otřásá krize nevídaných rozměrů, jež může způsobit jeho naprostý rozvrat

Donald Trump představuje největší riziko v boji s pandemií koronaviru 2. část

26. 3. 2020 / Daniel Veselý

čas čtení 8 minut

Ve svém předchozím textu z 13. března jsem konstatoval, že největším rizikem v boji proti pandemii COVID-19 představuje americký prezident Donald Trump. Za tímto tvrzením si i nadále stojím. Na paty mu sice vydatně šlape jeho brazilský klon Jair Bolsonaro; jenže co naplat: případný rozvrat Spojených států by měl lavinový efekt po celém světě, neboť světovým trhům stále vévodí dolar. Jistěže, můžeme donekonečna obviňovat Čínu (či přesněji tamní autoritářský státní kapitalismus) z toho, že může za rozšíření epidemie do všech koutů světa, a obsesivně se zaobírat čínskými čachry v naší malé kotlině. Jenže jak přední odborníci, tak i redakční úvodník listu The New York Times z 24. března soudí, že bychom se měli z úspěchů a neúspěchů Číny poučit (v tradičních západních médiích navíc nikdo neřeší, jestli k nám Peking nákazu zavlekl). Podle aktuální studie Imperial College London se díky tvrdé karanténě a striktnímu společenskému odstupu v čínském Wu-chanu prozatím podařilo epidemii zkrotit a lidé by se brzy mohli vrátit k normálnímu životu. Měli bychom si spíše klást otázku, proč je autoritářský režim v zemi, kde žije více než miliarda lidí, při potlačování virové nákazy schopnější než „otevřené“ západní společnosti v čele s USA a Velkou Británií, jež měly k dispozici cenné informace od čínských odborníků ve značném předstihu, aniž by čínská ekonomika zkolabovala?

Rozhovor Britských listů 265: Koronavirus: POZOR na šíření lží

19. 3. 2020

čas čtení 1 minuta


Právě jsme se dověděli, že jacísi podvodníci inzerují prostřednictvím řetězových emailů zaručeně účinný lék proti koronaviru, který si prý lidé mají koupit. Ve vzniklé krizi v důsledku pandemie koronaviru se zintenzivnila komerční manipulace veřejnosti konspiračními teoriemi, strašáky a nesmysly. Například se šíří konspirační teorie, že koronavirus byl vytvořen záměrně, i když jsou k dispozici spolehlivé informace, že tomu tak není. Celé je to nebezpečné a destabilizuje to společnost. Co proti tomu dělat? O tom hovoří Jan Čulík v tomto Rozhovoru Britských listů s Bohumilem Kartousem, redaktorem BL a mluvčím Českých elfů, kteří systematicky upozorňují na lži a podvody, jimiž je manipulována česká veřejnost. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 20. března 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE
 

Kdy se podaří Evropě účinně čelit pandemii COVID-19?

26. 3. 2020 / Vladimír Wagner

čas čtení 12 minut

 Je vysoce pravděpodobné, že hlavním důvodem nemožnosti Evropy čelit efektivně pandemii, je neschopnost překročit stín ideologické zaslepenosti a politikaření.


Nedávné články na Britských listech ukazují, že řada lidí stále nechápe vážnost situace. A zdá se, že si vážnost situace pořád neuvědomuje i řada politiků nejen v Evropě. Pořád se se u nich objevuje zavírání očí před fakty a racionálním pohledem i ideologická zaslepenost a politikaření. Pokusil bych se to trochu více rozebrat i v kontextu dvou včerejších článků na Britských listech.

Uklidněte se a panikařte!

26. 3. 2020

čas čtení 4 minuty

Ve své nové knize „Pandemie! – Covid-19 třese světem“ si Slavoj Žižek mj. všímá nesmyslnosti politiky tzv. státní suverenity tváří tvář hrozbám pandemie a potřeby koordinace na nadnárodní úrovni.

Když jsem naznačil, že koronavirová epidemie může vdechnout nový život komunismu, tak bylo mé tvrzení dle očekávání zesměšněno. Ačkoliv se zdá, že silový přístup čínského státu k této krizi zafungoval – anebo alespoň zafungoval mnohem lépe než to, co se teď děje v Itálii, tak stará autoritářská logika komunistů u moci  také jasně ukázala svá omezení. Jeden příklad byl strach přinést špatné zprávy mocným (a veřejnosti), který převážil samotné výsledky. To byl ten důvod proč byli zatýkáni ti, kteří jako první informovali o novém viru, přičemž existují zprávy o tom, že něco podobného se děje i teď, když epidemie ustupuje.

O podstatě jevu jménem koronavirus

26. 3. 2020 / František Ryšánek

čas čtení 21 minut

Dobrý den pane Čulíku,

nejsem pravidelným platícím abonentem - přesto mě pár článků BL z  poslední doby poňouká k reakci, která by asi patřila do diskusí pod  jednotlivými tématy, píše František Ryšánek.

Nejsem odborník na medicínu, biochemii, ani epidemiologii. Součástí mého vzdělání jsou středoškolské základy biologie a trocha statistiky a ekonomie. V popisu práce mám diagnostiku elektroniky a  regulačních systémů, takže mám řekněme sklon se ve věcech nimrat a  pátrat po podstatě jevů, ptát se na ohavné principielní podrobnosti.

Pokud se týče tématu "důležitou roli hraje počáteční infekční dávka"  - v článku a debatě pod ním mi chybí následující vysvětlivka:

Naši lidi, dejme si pozor

26. 3. 2020 / Richard F. Vlasák

čas čtení 4 minuty

Dobrý den a ahoj,

jsem vystudovaný historik a theolog, tedy člověk cvičený ve schopnosti číst znamení doby. To, že mi rodiče vychováním, ale i společnost prostředky umožnili vystudovat, splácím svou službou. Tedy i následujícími řádky.

Vidím řadu nebezpečí i výzev, před nimiž budeme stát, až zdravotní krize přejde v krizi ekonomickou. Nesmí se ale stát, aby byla krizí společenskou. Nesmí se stát, abychom v průběhu týdnů a měsíců zapomněli, co jsme se naučili - solidaritě, otevřenosti a ohleduplnosti.

Harvardská univerzita: Sociální izolace bude zřejmě nutná až do roku 2022

25. 3. 2020

čas čtení 2 minuty

 

Každá osoba nakažená koronavirem jím na začátku infekce nakazí v průměru další 2-3 osoby. Tomu říkají epidemiologové "reprodukční číslo". Chřipka má reprodukční číslo 1.06-3.4. Španělská chřipka, na niž zemřelo 50 - 100 milionů lidí, měla podle jedné studie reprodukční číslo 1.8. Odhaduje se, že COVID-19 má reprodukční číslo 1.4-3.9.

Inkubační doba - tedy doba od nákazy po objevení příznaků - je pro COVID-19 asi pět dnů, i když to může trvat až 14 dní, než se příznaky objeví.

Pokud jste nakažení, je pravděpodobné, že nakazíte další 2-3 přátele nebo rodinné příslušníky. Do měsíce tak vznike 244 dalších případů nakažených a za dva měsíce 59 604 případů nakažených.

Problém je, že virus se také šíří od lidí, kteří nemají žádné příznaky, a to asi v 10 procentech případů. Proto je důležité sociální distancování.

Sociální distancování ve Wuchanu vedlo k poklesu reprodukčního čísla z hodnoty 2.35 téměř na 1.  To znamenalo, že se infekce přestala rychle šířit, protože každý nakažený jí nakazil jen jednu další osobu.

Bez sociálního distancování by v Británii zemřelo 510 000 lidí, v USA 2,2 milionů lidí.

V Itálii se nákaza rozšířila více, protože má starší obyvatelstvo a v rodinách tam spolu žije několik generací. Avšak i v Itálii zafungovalo sociální distancování. Město Lodi zavedlo sociální distancování už 24. února, zatímco Bergamo až 8. března.  7. března měla obě města každé asi 800 případů nákazy, ale do 13. března počet nákaz v Bergamu stoupl na 2300, zatímco v Lodi byl poloviční: 1100 - a počet infekcí tam byl daleko nižší.

Potíž je, že při zrušení karanténních opatření se virus zase začne šířit. Proto zřejmě bude nutno znovu a znovu zavádět karanténní opatření, aby nebylo zdravotnictví zahlceno.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

O důležitosti optimismu a dějinách medicíny

26. 3. 2020 / Boris Cvek

čas čtení 5 minut

Ve veřejném prostoru se objevuje řeč o Marshallově plánu a Rooseveltově Novém údělu. Prý uděláme v odpovědi na covid něco podobného, nastartujeme ekonomiku velkými penězi od státu. Jenže oba tyto projekty byly postaveny na tom, že lidi chodí do práce, doufají v lepší svět, mohou se sdružovat, bavit, utrácet své peníze v hospodách, na koncertech. Prostě dávat jiným živobytí. Jejich děti mohly chodit do školy.

Priority americké společnosti

26. 3. 2020 / Lukáš Kraus

čas čtení 1 minuta

Policie v Los Angeles chce zavřít obchody se zbraněmi, aby se předešlo hromadění munice a zbraní v domácnostech. K tomuto opatření se má přistoupit z toho důvodu, že v mnoha městech Američané davově hromadí zbraně ze strachu z koronaviru. Jo, Američané umí žít.

Válka v Jemenu: 14 milionů lidí potřebuje okamžitou pomoc a polovina nemocnic je mimo provoz, zatímco ve světě zuří pandemie

26. 3. 2020

čas čtení 3 minuty

Jemen je zemí s 28 miliony obyvatel. Přestože Mezinárodní měnový fond tento stát stále uvádí jako 162. na světě, co se příjmu v přepočtu na jednoho obyvatele týče, jde určitě o zastaralý údaj. Ve skutečnosti je Jemen vedle Jižního Súdánu a Eritreje jednou z nejchudších zemí na světě. Saúdskoarabská válka s tímto národem chudobu během posledních pěti let výrazně prohloubila, píše Juan Cole.

Donald Trump: Sežeňte si to sami!

Přístup vládních orgánů k pandemii v Číně, Jižní Koreji, Itálii a USA

26. 3. 2020

čas čtení 5 minut

Krize odhaluje hodně o charakteru osobnosti. Totéž lze prohlásit o charakteru národa. Trumpův vzkaz guvernérům ohledně zdravotnického vybavení, které zachraňuje lidské životy (Sežeňte si to sami!), je chmurná výpověď o státu bez garantované zdravotní péče.

Podívejme se na několik zemí - Čínu, Jižní Koreu, Itálii a Spojené státy – abychom viděli, jak různorodost odpovědí na současnou koronavirovou krizi ukazuje to nejlepší a nejhorší, co tyto politické systémy mohou nabídnout, konstatuje John Feffer.

27678

Koronavirus ukazuje, že jsme se celou dobu báli špatně

25. 3. 2020

čas čtení 1 minuta

Tohle není čas, kdy bychom mohli žít okamžikem. Pokud přemýšlíme o nynějšku, naše mysli mohou být zahlceny informacemi a uvědoměním si dvou ohavných jistot. Že kvůli koronaviru mnoho lidí zemře - a že dojde k vážné recesi ovlivňující ty, kdo žijí, napsal Oliver Callan.

Průběžné zpravodajství:

V Británii stále častěji umírají na koronavirus i mladší lidé

25. 3. 2020

čas čtení 9 minut

Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus

- Počet mrtvých překonal hranici 20 000. Celkem už zemřelo 20 499 osob. Po světě je registrováno 451 355 případů nákazy. 112 982 lidí se uzdravilo.

- Idiot, který lízal záchodovou mísu, je nyní v nemocnici s nákazou koronavirem. Prostřednictvím TikToku se v USA a v Británii mezi mladými lidmi rozšířila idiotská móda lízat záchodové mísy, kliky aut a držadla ve vozidlech veřejné dopravy.
- V Británii zemřela na koronavirus jednadvacetiletá dívka, která neměla žádné zdravotní problémy. ZDE

- Zemřel náměstek britského velvyslance v Budapešti (37). "Minulý týden mi řekl, že má koronavirus, ale že je v pořádku."


- V Londýně zemřela na koronavirus šestatřicetiletá matka tří dětí, poté, co jí zdravotníci sdělili, že "není prioritou".  ZDE

- Praxe sociálního distancování, tedy osobní izolace, bude zřejmě nutná až do roku 2022. Vyplývá to ze studie Harvardské univerzity ZDE.

- OSN požaduje, aby státy začaly chránit vězně a osoby zadržované i v jiných uzavřených prostorách.

- Guvernér New Yorku Andrew Cuomo varoval, že bude muset zavřít parky, protože se tam lidé stále srocují.

- Na koronavirus zemřeli další čtyři italští lékaři. Celkem bylo v Itálii už nakaženo koronavirem 5000 zdravotníků.

- V Británii umírají  na koronavirus stále častěji lidé kolem čtyřiceti a padesáti, bez předchozích nemocí. Nejmladším obětem, které zemřely, bylo 18 a 33 let. ZDE 

 - V Británii má být do několika dní k dispozici všem domácí test na koronavirus, podobný domácímu testu na těhotenství. Člověk se píchne do prstu a test do 15 minut sdělí, zda je nakažen. Miliony těchto testovacích zařízení mají být do několika dnů k dispozici.

- Venezuelský prezident Nicholas Maduro navrhl občanům, že řešením proti koronavirové epidemii je pít víc čaje.

- Argentina má přes noc 86 nových případů koronaviru a 2 nová úmrtí. Celkem je v Argentině oficiálně registrováno 387 nákaz.

- Saúdská Arábie má za posledních 24 hodin 133 nově potvrzených případů nákazy a jednu další smrt. Celkem tam je nakaženo 900 osob.

- Rusko odložilo hlasování o ústavním dodatku, který má umožnit Putinovi vládnout do roku 2036. Plebiscit se měl konat 22. dubna.

- Infekce v Itálii se už třetí den zpomalují.

- V Belgii bylo přijato do nemocnic 434 osob, je to za posledních 24 hodin nárůst o 50 procent. Belgie má 4937 nakažených, je to nárůst o 668 případů za posledních 24 hodin. Zemřelo 178 osob.

- Koronavirus v létě nezmizí, varoval Úřad Evropské unie pro zvládání nemocí. ZDE 

- Britští vědci jsou si nyní "víceméně jisti", že státní zdravotnictví epidemii koronaviru zvládne, řekl v Dolní sněmovně profesor Neil Ferguson z Imperial College. Jeho názory jsou důležité, protože byl vedoucím autorem studie, která vedla britskou vládu k uzamčení země. Nápor na britské zdravotnictví podle něho vyvrcholí do dvou až tří týdnů. Koronavirem bude nakaženo asi 10 procent Londýňanů. Až různé státy ve světě uvolní svá karanténní opatření, budou muset spoléhat na strategie testování a zjišťování kontaktů. Je možné, že v létě epidemie trochu oslábne, ale ne víc než o 10-20 procent. Většina lidí, kteří zemřou, budou na konci svého života. Ferguson vyjádřil skepsi ohledně studie Oxfordské univerzity, že virem už byla napadena polovina britského obyvatelstva.

- Anglický princ Charles (71) je nakažen koronavirem a má "mírné příznaky". Je v karanténě.

- Šéf holandského institutu pro veřejné zdraví řekl v parlamentě, že karanténní opatření v zemi, zdá se, fungují. Po uzavření restaurací a škol roste počet infekcí lineárně, nikoliv exponenciálně.

- Španělsko má nyní druhý největší počet mrtvých na světě, za Itálií. Více než Čína. Za posledníchj 24 hodin tam zemřelo 738 osob. Celkem ve Španělsku zatím zemřelo 2424 osob, be srovnání s Čínou, kde zemřelo 3285. V Itálii už zemřelo 6820 osob. Ve Španělsko za posledních 24 hodin stoupl počet infekcí o 20 procent na 47 610.

- Írán zavádí sociální distancování a zákaz cestování.

- Přísná opatření v Číně tam ukončila epidemii koronaviru a země by se mohla vydat na cestu k normalitě, konstatovala zpráva Imperial College na University of London. V Číně je možné zrušit sociální distancování, aniž by se epidemie obnovila.

- Omezení pohybu způsobují, že uprchlíci a lidé vyhnaní z domovů nedostávají humanitární pomoc, varovala Norská rada pro uprchlíky.

- Předáci Evropské unie vyzývají k vytvoření "skutečného evropského centra pro zvládání krizí". Ve čtvrtek budou šéfové evropské sedmadvacítky jednat na internetu. Nahradí to bruselský summit, který měl jednat o ekonomice. Čtvrteční jednání bude věnováno koronaviru, dopadu na lidi, zdravotnictvím a ekonomice. Vedoucí představitelé EU schválí "ambicioznější a širší systém pro zvládání krizí".

- 70 procent lidí v sedmi nejbohatších ekonomikách světa očekávají, že jim poklesne příjem.

- 170 000 dobrovolníků se přihlásilo v Británii na pomoc zdravotnictví.
-Vědečtí poradci francouzského prezidenta Macrona doporučili, že uzamčení země má trvat nejméně šest týdnů. Francie provádí 9000 testů každý den, do konce týdne to bude zvýšeno o dalších 10 000 testů denně.

- Rusko vyzvalo celý svět, aby během pandemie koronaviru přerušil regionální válečné konflikty a respektoval humanitární pauzu. Hovoří o tom v prohlášení, vydaném v úterý 24. března na stránkách ruského ministerstva zahraničních věcí. Ruské MZV varuje, že lidé ve válečných oblastech nemají přístup k zdravotnické pomoci, a proto pokračování konfliktů by mohlo vést k vzniku humanitární katastrofy celosvětového rozsahu. ZDE  - Obdobnou výzvu publikovalo OSN.

- Celkový počet nakažených překročil 423 000 osob. 18 916 lidí zemřelo, 108 578 osob se uzdravilo. Počet nakažených rychle roste v USA, je jich tam nyní více než 55 000.  V Thajsku stoupl počet nakažených za posledních 24 hodin o 107, celkem je tam 934 nakažených.

- Šéfové amerického Senátu se dohodli o balíku v hodnotě 2 bilionů dolarů pro stimulaci ekonomiky. Trump tvrdí, že chce zemi znovu otevřít "do velikonoc", navzdory varování expertů.

- Čínský premiér Li Keqiang, druhý nejmocnější předák v zemi, varoval místní vlády, aby neutajovaly případy koronaviru. V Číně poklesl počet dovážených infekčních osob a počet místních infekcí je na nule.

- V Indii bylo zavedeno 21denní uzamčení země.

- Australští lékaři byli varováni, aby nepředepisovali lék proti malárii hydroxychlorokvin a chlorokvin, poté, co někteří Američané na jeho požití zemřeli.

- Filipínští partyzáni uvedli, že budou dodržovat příměří, k němuž vyzvala OSN.

- Nový Zéland vyhlásil stav celonárodní krize. V zemi s 5 miliony obyvatel je více než 200 případů nákazy. Země byla uzamčena na nejméně čtyři týdny.

- Rabíni v Izraeli udělali výjimku pro Velikonoce: Rodiny a přátelé se nemusejí setkávat kolem jednoho stolu. Tradiční večeře se na místo toho bude konat prostřednictvím video konference na Zoomu.

- Charitativní organizace Detention Action žaluje britskou vládu, aby propustila stovky lidí se zdravotními problémy, zadržované v imigračních vazebních střediscích v Británii.

- Afghánistán zaznamenal za posledních 24 hodin 33 nových nákaz a jednu smrt. Celkem tam dosud zemřely dvě osoby. Celkový počet nákaz je 75.

- Vlády v Africe požadují suspendování splátek mezinárodních dluhů.

- Brazilská média informují, že dvě jména byla vymazána ze seznamu pacientů, zveřejných nemocnicí, která testovala Bolsonara na koronavirus. Někteří spekulují, že to znamená, že jak Bolsonaro, tak jeho manželka jsou nakaženi.

Podrobnosti v angličtině ZDE 

Předchozí přehled průběžného zpravodajství ZDE  

Obrat Vladimíra Putina: Vystoupil v televizi s vážným varováním ohledně koronaviru. Od 28.3. na týden (!) ruší v Rusku práci

25. 3. 2020

čas čtení < 1 minuta

Velmi vážně v tomto projevu varuje Rusy, že zemi hrozí katastrofa. "Berte to vážně, týká se to každého z vás." Oznámil celou řadu sociálních opatření, zvýšení přídavků na děti, odložení splátky dluhů, finanční pomoc lidem, kteří přijdou o zaměstnání. Od 28. března do 5. dubna (pouhý týden!) se v Rusku nebude pracovat, ale všichni zaměstnanci dostanou plat.

"Zůstaňte doma!" apeluje Putin.

(Pro lepší srozumitelnost si pusťte ruské titulky.)


Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Bolsonaro požaduje ukončení karantény a opakuje, že COVID 19 je jen "chřipečka" a výmysl médií

25. 3. 2020 / Fabiano Golgo

čas čtení 5 minut

 

Miliony Brazilců vehementně protestují už pátý den proti konspiračním teoriím brazilského prezidenta a proti jeho popírání nebezpečí koronaviru


Nevzdává se. Populistický ultrapravicový brazilský prezident Jair Bolsonaro jde proti světovému konsensu, že COVID-19 je vážná pandemie. V televizním projevu tento bývalý armádní kapitán se znovu zapřísahal, že bude bojovat proti ochranným opatřením, zavedeným místními úřady, a žádal, aby obchody a školy znovuzahájily svůj provoz.


Bolsonaro:
Živobytí našich rodin musí být chráněno. Musíme se vrátit k normálnosti. Je několik státních a městských úřadů, které musejí zrušit svou politiku spálené země, jako je zákaz dopravy, uzavírání podniků a masové karantény. V mém případě, díky mé minulosti sportovce, kdybych byl nakažen, mně by to nutně nevadilo. Nepocítil bych nic jiného než v nejhorším případě malou chřipečku.

Hyeny. Kdy zasáhne policie?

25. 3. 2020

čas čtení 1 minuta

Dobrý den,

po dlouhé době jsem navštívil Vaše stránky a narazil na článek o eshopu Essens a jejich přípravku, píše čtenář Josef Hájek.

Těchto hyen, které se snaží vydělávat na současné situaci je mnohem více. Už před prvním případem Covidu u nás jsem upozorňoval majitele jiného webu , že jím inzerovaný přípravek s názvem Elixír je podvod. Po několika emailech uznal, že přípravek na bázi medu s přidáním některých rostliných produktů nemůže zastavit či vyléčit Covi,d jak bylo inzerováno. Bohužel na stránkách je inzerován https://www.greenlion.cz/eshop/elixir-crystal-950g stále pouze cena vzrostla a k názvu Elixír bylo přidáno Crystal
 
Nyní se objevil další skvělý obchodní trik-prodává 5 ks látkových roušek za 950,-Kč

Co říci k srovnání s tím, že roušky mnoho lidí šije zdarma.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

(Neúplný) výčet čínských lží o koronaviru

25. 3. 2020

čas čtení 3 minuty

Příběh pandemie koronaviru dosud vzniká. Ale již v tomto časném okamžiku můžeme vidět různé momenty, kdy by odlišná rozhodnutí snížila závažnost onemocnění, jemuž nyní čelíme. Patrně jste slyšeli různá varianty tvrzení, že "čínské úřady popíraly, že by virus mohl být přenesen z člověka na člověka, dokud nebylo příliš pozdě," připomíná Jim Geraghty.

Průběžné zpravodajství:

Staří lidé raději zemřou na koronavirus, než by poškodili americkou ekonomiku

24. 3. 2020

čas čtení 9 minut

Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus


- "Zmatený, nebezpečný, drzý." Světový tisk o tom, jak Boris Johnson přistupuje ke koronavirové krizi. "Boris Johnson v podstatě požádal Brity, aby přijali smrt," napsal řecký list Ethnos. Označil ho za "nebezpečnějšího než koronavirus". ZDE  
- Trump tvrdí, že vidí "světlo na konci tunelu", přestože počet případů nákazy v USA vzrůstá. Odmítl také aktivovat Zákon o výrobě pro obranu, který by umožnil zvýšení výroby klíčových zdravotnických prostředků. Vyjádřil se, že je už začínají vyrábět soukromé podniky.
- Donald Trump chce vidět o velikonoční neděli "kostely přecpané věřícími". "Velikonoce jsou pro mě velmi mimořádný svátek." Do Velikonoc se prý karanténní opatření v USA dají zrušit.
- Výbor Evropského parlamentu pro občanské svobody, spravedlnost a otázky vnitra požaduje, aby Evropská unie evakuovala 42 000 uprchlíků na řeckých ostrovech jako naléhavé preventivní opatření proti "mnoha úmrtím" na koronavirus.
- Na koronavirus už bylo podle oficiálních zjištění nakaženo více než 400 000 osob.
- Polsko zakázalo shromažďování více než 2 osob.
- Indický premiér nařídil uzamčení země na 21 dní.
- Španělští lékaři si také stěžují na nedostatek ochranných prostředků. Ve Španělsku zemřelo na koronavirus za jediný den 514 osob. ZDE 
- Britští lékaři hrozí, že odejdou ze zdravotnictví, protože nedostávají dostatečné množství ochranných prostředků. ZDE
- Je lepší, aby staří a nemocní příbuzní zemřeli doma, anebo v nemocnici na jednotce intenzivní péče napojeni na kapačky? Stojí za to o tom mluvit:

- Vědci zjistili, že koronavirus se nemění, takže bude zřejmě možno vytvořit relativně stabilní, dlouhodobou vakcínu:
- Policie v Indii: Jděte domů!
- Staří lidé raději zemřou, než by poškodili americkou ekonomiku, řekl v televizi Fox News republikánský náměstek guvernéra Texasu Dan Patrick:

- Američané umírají, protože si podomácku berou "proti koronaviru" starý lék proti malárii, o němž se Trump vyjádřil, že "funguje":
- Z modelování vědců na Oxford University prý vyplývá, že se koronavirus šíří už řadu měsíců, že jím byla už nakažena polovina Británie a že jen každý tisící nakažený skončí v nemocnici. "Je nutno okamžitě široce testovat celé obyvatelstvo a zjistit, jak se věci mají," tvrdí oxfordští vědci. "Zdá se mi to nepřesvědčivé," poznamenává Jan Čulík. Je totiž celá řada případů, kdy koronavirem relativně těžce onemocněli oba členové manželských či partnerských párů. Kdyby byla většina nákazy asymptomatická a jen každý tisící nakažený by skončil v nemocnici, toto by se nestalo. ZDE
- Počet mrtvých v Británii stoupl na 422. Oficiálně je registrováno 8077 nákaz.
- V Řecku je nyní 743 potvrzených nákaz koronavirem. Zemřelo 20 osob.
- Slovinsko dovolí vstup do země z Rakouska jen cizincům s potvrzením, že v posledních třech dnech měli negativní test na koronavirus. Nebude se to týkat Slovinců a cizinců s trvalým pobytem ve Slovinsku ani dopravců zboží. Slovinsko, které má 2 miliony obyvatel, zaznamenalo dosud 480 případů koronaviru a 4 lidé zemřeli.
- Británie naverbuje čtvrt milionu zdravých dobrovolníků pro práci ve zdravotnictví. V Londýně bude otevřena nová nemocnice s kapacitou pro 4000 lidí v Excel Centru ve východní části města.
- Saúdská Arábie oznámila svou první smrt na koronavirus.
- V provincii Hubei začnou od středy znovu jezdit vlaky.
- Greta Thunbergová se domnívá, že měla koronavirus, stejně jako její otec, který měl daleko silnější příznaky než ona.
- Rusko uzavírá noční kluby a kina.
- Guvernér státu New York Andrew Cuomo kritizoval Trumpův výrok, že "léčba nesmí být horší než samotný problém". Řekl: "Ale jestliže požádáte americký lid, aby si vybral mezi zdravím a ekonomikou, je to okamžitě jasné. Žádný Američan neřekne: Rozvíjejte ekonomiku za cenu lidských životů, protože žádný Američan neřekne, jakou má život cenu. Prioritou musí být záchrana životů." New York si zajistil 7000 ventilátorů, ale bude jich potřebovat dalších 30 000.
- Vladimír Putin navštívil nemocnici v ochranném obleku. V Rusku zaregistrovali zatím 500 nákaz. Anatolij Sobčak, primátor Moskvy, zpochybnil tento údaj jako příliš nízký.- Olympijské hry v Japonsku byly odloženy do roku 2021.
- Počet registrovaných nakažených ve Španělsku skočil na 39 673 z pondělních 33 089. Počet mrtvých stoupl z 2182 na 2696.
- Arcibiskup canterburský se ve středu bude modlit spolu s papežem:
- Řidič brazilského ultrapravicového prezidenta Jaira Bolsonara byl odevezen do nemocnice: má problémy s dýcháním. Kolem Bolsonara bylo identifikováno 24 nakažených osob.
- Australský premiér Scott Morrison oznámil nová omezení: experti varují, že Austrálie bude mít do velikonoc 50 000 nakažených.
- Světová zdravotnická organizace varuje, že se Spojené státy zřejmě stanou příštím epicentrem epidemie koronaviru, protože tam dochází k "velmi rychlému nárůstu" případů.
- Vláda Angely Merkelové v Německu oznámila podpůrný balík pro ekonomiku v hodnotě mnoha miliard euro. Německo se rozloučilo s politikou vyrovnaného rozpočtu.
- Holandská vláda zavádí "inteligentní lock-down". Policie bude mít právo rozhánět shromáždění více než 3 lidí. Občané budou pokutování částkou 400 euro a obchodu 4000 euro, pokud nebudou dodržovat sociální distancování.
- Afghánistán zaznamenal 42 případů koronaviru.
- Uprchlický tábor v Mogadišu v Somálsku se připravuje na smrt na koronavirus. Humanitární aktivisté upozorňují, že bude zřejmě nemožné zastavit šíření koronaviru v uprchlických táborech, kde je špatná hygiena a sociální distancování je nemožné.
- V Jihoafrické republice stoupl za posledních 24 hodin počet nakažení z 402 na 554.
- Francouzská vláda zpřísňuje omezení pro občany. Nedovoluje běhání či ježdění na kole na vzdálenost větší než 1 km od domova a na dobu delší než hodinu.
- Vietnam uzavřel restaurace v Ho Či Minově městě.
- Indonésie v úterý potvrdila 107 nových případů nákazy, celkem je jich v zemi nyní 686. Dalších sedm lidí zemřelo, celkem 55.
- Britské mobilní společnosti rozeslaly všem svým zákazníkům esemesky, varující je, aby dodržovaly lock-down.
- V Londýně stále jezdí nebezpečně přeplněné metro.
- Donald Trump se zapřísáhl, že navzdory pandemii otevře americkou ekonomiku. Tvrdí, že uzavření ekonomiky může být "horší než pandemie sama".
- Asi 20 procent světového obyvatelstva je v karanténě a bylo mu nařízeno, aby zůstalo doma. Trvalo 67 dní, než bylo nakaženo prvních 100 000 lidí, nejnovějších 100 000 lidí bylo nakaženo za pouhé čtyři dni, upozornil šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus.
- Čína se chystá zrušit cestovní omezení v provincii Hubei.
- Belgické úřady kritizují občany, že se chovají, jako by karanténa koronaviru byla "dovolená" a že jezdí autem na pláže či na venkov. V Belgii bylo zaznamenáno 526 osob nakažených koronavirem za posledních 24 hodin, celkový počet je 4269. Zemřelo 122 osob, 34 za posledních 24 hodin.
- V Íránu bylo za posledních 24 hodin zaznamenáno 1726 nových případů a 122 nových úmrtí.
- Žumpa zvaná Daily Telegraph se zbláznila: Titulek na první straně úterního vydání: "Konec svobody"-.

Podrobnosti v angličtině ZDE

První vědecký článek o mrtvých na COVID v Itálii ve srovnání s Čínou

24. 3. 2020 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Konečně naprosto odborný text s daty o mrtvých v Itálii. Vyšlo to v jednom z nejlepších lékařských časopisů na světě 23. března (JAMA: The Journal of the American Medical Association). Je tam hezká tabulka, která ukazuje procenta mrtvých ve věkových skupinách Čína vs. Itálie (mně osobně mrzí, že tam nemají zpracovanou zvláště Lombardii a třeba Lazio) – ta procenta jsou počet mrtvých vs. počet případů, tedy reálně budou menší, protože počet nakažených je vždy větší než počet detekovaných:

Brno: Lidé mají chodit na magistrát! Proč, proboha?

24. 3. 2020

čas čtení 4 minuty


Tisková zpráva pro média

SKANDÁL - Nouzový stav ČR, zákaz volného pohybu - ... a dnes vydána vyhláška aby lidé chodili na Magistrát města Brna 
aneb Někdo na ve vedení města Brna nechápe, že je tu jednou za 100 let mimořádný stav? 


Na vědomí a k akci, pokud město Brno nebude okamžitě reagovat:  
- předseda vlády A. Babiš, 
- ministr vnitra J. Hamáček
- ministr zdravotnictví A. Vojtěch
- Ústřední krizový štáb, prof. R. Prymula 
- Policie ČR
- Státní zastupitelství ČR k prověření věci
- Primátorka města Brna
- Hejtman JMKVážení,

v příloze si Vám dovoluji připojit veřejnou vyhlášku dnes vydanou v Brně. 
Vydání této vyhlášky zahájilo běh lhůty pro veřejné projednávání. 


Někomu zde zřejmě není vůbec trapné, v jaké situaci se nachází celý národ, 
a uprostřed nouzového stavu státu někdo vydá veřejnou vyhlášku pro cca 400 000 občanů druhého největšího města ČR, 
že se lidi mají chodit seznamovat s návrhem nového územního plánu - na terasu úřední budovy :-((.

Mezitím v Absurdistánu 121:

Koronavirus, problémy s leteckou společností a ropnou rafinérií - ale prezidentské volby se mají konat!

24. 3. 2020 / Tomasz Oryński

čas čtení 7 minut

Foto: Centrum Vratislavi. (Autor fotografie Marcin Ulanecki)

A tak, jak se virus šíří, většina Poláků zůstává doma. Internet je plný záběrů prázdných měst.    Naštěstí existuje množství streamovacích služeb, včetně katoflix.pl, což je polská reakce na Netflix, která streamuje jen katolický materiál.

Boris Cvek bagatelizuje nebezpečí koronavirové pandemie. Je to neodpovědné

24. 3. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta


"Jak jsme vlastně vloni mohli zvládnout milion lidí, kteří navštívili doktora během šesti týdnů s klinickými příznaky chřipky, a tisíc čtyři sta mrtvých na chřipku, aniž jsme si toho všimli? Žádné zavírání škol, hospod, hranic, žádné roušky, žádných 200 miliard schodku, žádná sociální katastrofa na obzoru." - A vysmívá se jeho opatřením.

Je pozoruhodné, že Boris Cvek ignoruje četné epidemiologické a matematické studie, které dokazují, že tato pandemie je daleko nebezpečnější než sezónní epidemie chřipky.

Thomas Pueyo názorně ukazuje, co by se stalo, kdyby Babiš protipandemická opatření nepřijímal. Takto by to vypadalo v USA. USA mají 331 milionů obyvatel, vydělte si to pro ČR třiatřiceti. Dostanete tři čtvrtě milionu nakažených a 300 000 mrtvých. To není sezónní chřipka. Koronavirus má daleko větší nakažlivost a daleko větší úmrtnost než sezónní chřipka:


Zdroj: ZDE

Kromě toho, jak na to upozornil parazitolog dr. Michal Giboda i nejmenovaný čelný britský lékař, u COVIDU-19 hraje obrovskou roli virová zátěž: Když jste vystaveni vysokému množství viru, nemoc má velmi vážný průběh a může končit úmrtím, což se děje především zdravotníkům. Nejsem si vědom, že toto je případ sezónní chřipky.

Donald Trump i Boris Johnson zpočátku pandemii koronaviru bagatelizovali a srovnávali ji jako Bolsonaro s "chřipečkou". Teprve seznámení s fakty je vedlo k drastickým nápravným opatřením. Není to legrace a skutečnost, že i v běžné situaci umírají lidé (to víme!), je v tomto případě irelevantní.

Londýnské momentky: Odlehčená situace v rodinách zdravotníků

24. 3. 2020 / Věra Broumová

čas čtení 2 minuty

Dneska už tady tak hezky není. “BoJo” nařídil nevycházet. Odlehčený premiér odlehčuje ostrovnímu zdravotnictví. Nikdo z nás přece nechce, aby zkolabovalo a nebyl dostatek lůžek či personálu pro potřebné…

Mám kamarádku Elloru, která má většinu rodiny zaměstnanou v místním zdravotnictví. Před večerním projevem premiéra si chatujeme (čti "četujeme" - s oblíbeným českým víkendovým sportem to zatím  nemá  nic společného, ale kdo ví, kam se to vyvine?). Líčí mi reálný stav v nemocnicích v Manchesteru, v Londýně a malé nemocnici v Cornwallu. 

Pojďte, přidám vás do diskuse:

Očekávejme v Evropě úmrtnost zřejmě vyšší než v Číně - západní země reagovaly indolentně

24. 3. 2020

čas čtení 1 minuta

Ekonomický deník Financial Times zprostředkovává své podrobné analýzy o pandemii koronaviru svým čtenářům nyní bezplatně. Články, k nimž jsou odkazy v těchto dvou tweetech, obsahují velké množství srovnávacích informací.

Bohužel, ani situace České republiky tu v mezinárodním srovnání nevypadá velmi dobře. Počet případů v ČR sleduje velmi těsně křivku nárůstu případů v Británii a v Itálii:- Wuchan byl počátek. Předstihla ho Lombardie jako světově nejpostiženější region
- Madrid bude zřejmě horší než Lombardie a trajektorie úmrtí v New Yorku je příkrá...

- Británie konečně po 335 úmrtích přijala tvrdší karanténní opatření
- Křivka úmrtí v USA je stále příkrejší, překročila 500 bez přísných celonárodních karanténních opatření


DŮLEŽITÉ: Koronavirus: Při nákaze není tak důležitý věk jako virové zatížení

23. 3. 2020

čas čtení 4 minuty

 

Toto je informace od jednoho čelného britského lékaře:


Proč bylo nutno uzavřít místa, kde se lidé shromažďují? Uvědomte si toto: VIROVÉ ZATÍŽENÍ. O tom se teď bude mluvit hodně. Proč je to důležité? U tohoto viru má množství viru, které máte v krvi na začátku infekce,  přímý vliv na to, jak vážná bude vaše choroba. To není neobvyklé - zvládání viru HIV je založeno na snižováni virového zatížení, aby pacient přežil déle.

Avšak u nákazy COVIDEM-19 je to nesmírně důležité. Takže jestliže jste, řekněme v hostinci nebo v modlitebně nebo na koncertě, kde je 200 lidí, z nichž většina nemá příznaky, ale šíří kolem sebe ten virus, vdechujete obrovské množství kapének za minutu a absorbujete vysoké zatížení viru. V prostorách, kde je mnoho lidí. Ti onemocní v následujících 48 hodinách. O tři dny později se pak divíte, proč nemůžete dýchat a skončíte v nemocnici.

Mynář odhalil děsivou podstatu vztahů Hrad - Peking

23. 3. 2020

čas čtení 2 minuty

Vít Kučík komentuje rozhovor s kancléřem prezidenta Miloše Zemana a poukazuje na to, že Mynář bezelstně odhaluje mafiánskou praxi v jednání s Čínou, které se dopouští oficiální představitelé ČR.
 

Toto otřesné (a zároveň poučné) čtení má jen dvě vysvětlení:

1) Mynář si to všechno tak trochu přibarvil, přifoukl, a zoufalou akci, kdy poníženě letí se šekem do Číny ubezpečit, že jejich směšná parta je navzdory okolnostem stále věrná, nějak obhájit a stejně zoufalým způsobem z ní ještě vytřískat nějaké PR a z nouze ctnost.

Memento mori - pokračování. Všechno nejlepší, pane prezidente!

23. 3. 2020 / Fabiano Golgo

čas čtení 11 minutBolsonaro čelí čtvrtému dnu protestů v brazilských oknech


Populistický pravicový brazilský prezident Jair Bolsonaro zaznamenal náhlou změnu své popularity. Už napočtvrté protestovaly v oknech miliony Brazilců, ve všech 27 hlavních městech a nejméně v 56 dalších městech. Bušili do kuchyňských hrnců na protest proti Bolsonarově naprosté ignoraci vážnosti pandemie COVID-19 a jeho vzdornému tvrzení, že to není nic jiného, než jen "chřipečka".

 

Boris Johnson konečně nařídil Britům, aby nevycházeli z domovů. Nesmějí se setkávat více než dvě osoby

23. 3. 2020

čas čtení 2 minuty

 

Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus

V projevu k národu v televizi v pondělí ve 20.30 britského času nařídil Boris Johnson konečně Britům, aby nevycházeli z domovů. Zakázal setkání více než dvou osob z různých domácností. Občané smějí vycházet jen jednou za několik dní na nákup, co nejméně často,  nebo do lékárny. Jednou denně mají právo jít běhat do parku, ale nesmějí se tam srocovat. Všechny obchody kromě potravinových a lékáren budou uzavřeny. Povoleno je cestování do práce, avšak pouze v případech, kdy je to nezbytně nutné a nedá se pracovat z domova.

Účelem je zabránit zahlcení a kolapsu zdravotnictví, který by vedl k úmrtí mnoha tisíců lidí a ohrozil by stabilitu země.

Jak tomu bude dál s epidemií koronaviru?

23. 3. 2020

čas čtení 6 minut

Mnozí se rozčilují na sociálních sítích, že v České televizi uvedl v neděli Šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula, že není vyloučeno, že hranice České republiky budou uzavřeny až dva roky. Ale co lidi čekali? Je už řadu dní známo, že tato pandemie hned tak neskončí. Zvlášť pokud se lidi a vlády nebudou chovat odpovědně.

Dodejme, že nejefektivnější řešení dosud prokázala Jižní Korea, totiž testováním obrovského množství obyvatelstva, zjištěním, kde přesně se epidemie vyskytla, a izolací všech, kdož přišli do styku s nakaženými. To je zřejmě jediná možnost, jak pandemii zdolat, kromě drastické a přísně dodržované sociální izolace. Pokud se ta dodržovat nebude, dojde ke kolapsu zdravotnických systémů a k všeobecné anarchii, pravděpodobně i k nepokojům.

Na článek parazitologa Michala Gibody reagovali zajímavě jeho spolupracovníci  (JČ):

Hospodaření OSBL za únor 2020

29. 2. 2020

čas čtení 1 minuta

V únoru 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 55 630.42 Kč, výdaje byly 66 931.50 Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu,  směřujeme k nule. Trvale potřebujeme poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


28898