Rozhovor Britských listů 176.

Detektivní záhada: Nakolik byl Kundera udavačem?

3. 8. 2018


V březnu 1950 se pravděpodobně spisovatel Milan Kundera přichomýtl k udání emigranta Miroslava Dvořáčka, který se vrátil do Prahy jako agent CIA. V roce 2008 označil týdeník Respekt Milana Kunderu za udavače.  Jan Čulík hovoří s Karen von Kunes, profesorkou české literatury na Yale University, která napsala pozoruhodnou monografii, v níž argumentuje, že tento incident hluboce ovlivnil celé Kunderovo dílo a najdeme na něj odkazy skoro ve všech jeho literárních textech. Rozhovor se vysílá na Regionalnitelevizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 3. srpna  2018.
 12996

Musí Polsko zahynout?

6. 8. 2018 / Roman Kanda


Jiný pohled na polskou politickou krizi 

Jedna moje polská známá, vysokoškolsky vzdělaná, vědecky pracující a feministicky smýšlející žena, zveřejnila před časem na Facebooku status, který ve mně zprvu vyvolal smutek a poté ostrý nesouhlas. Nakonec mě však donutil k hlubšímu zamyšlení.

 12884

NYT: Trump bude mít krev na rukou

6. 8. 2018Donald Trump přiznal ve svém nedělním tweetu, že jeho syn Donald Junior se setkal v Trump Tower s ruskými činiteli s cílem získat od nich informace proti Hillary Clintonové. Spiknutí s cizí mocí ve snaze ovlivnit volby v USA je trestný čin:

"Fake News informují, je to naprostá lež, že jsem znepokojen schůzkou mého vynikajícího syna Donalda, kterou měl v Trump Tower. Byla to schůzka s cílem získat informace o oponentce, totálně legální a v politice se to dělá pořád - a k ničemu to nebylo. Já o tom nevěděl!"

Dříve Trump lhal, že ta schůzka s Rusy byla jednáním o adopci ruských dětí Američany...

A takhle se šíří nenávistné lži, kterým pak Češi věří: Děsivé fiasko bulvárního deníku Daily Mail

6. 8. 2018

Aktualizace: Daily Mail tento článek, obsahující ultrapravicové lži, nyní smazal:


Lživý britský bulvární deník Daily Mail publikoval nenávistný článek podvodného reportéra o "statisících ilegálních muslimských imigrantech" ve francouzském městě Saint Denis

Už čekáme, jak ho s nadšením budou citovat česká islamofobní mainstreamová média. Jenže jsou to všechno lži:

Článek VE VŠECH BODECH trpělivě vyvrátil Marwan Muhammad:  
 
Milá Daily Mail. Přečetl jsem váš "zdrcující" článek o "ilegálních migrantech v městě Saint Denis". My máme také ve Francii bulvární tisk, kterému naprosto nezáleží na pravdě, ale opravdu, musím, říci, tohle je opravdu neuvěřitelné. VŠECHNO, co jste v tom článku napsali, je špatně:
 12848

Tommy Robinson - nebezpečný násilník digitálních sítí

6. 8. 2018


Minulý týden na kauci z vězení propuštěný ultrapravicový aktivista Stephen Yaxley-Lennon (který si říká Tommy Robinson) po soudním rozhodnutí, že se musí podrobit novému soudnímu procesu, se chová jako nebezpečný digitální podvratník, který má za sebou ultrapravicové sociální sítě v Británii i v USA. Záměrně se vyskytuje vždy na místech teroristických útoků, z nichž vysílá své komentáře na Facebooku, vyvolává problémy, předkládá divoce přehnaná vysvětlení a ztěžuje práci těch, jejichž úkolem je ošetřit raněné, vyšetřit trestné činy a zajistit, že bude dosaženo spravedlnosti.

Poprvé byl Robinson odsouzen za to, že zaútočil fyzicky na policistu, který se snažil bránit jeho dívku před Robinsonovými fackami. Byl také odsouzen za finanční podvod s hypotékou a dvakrát za pohrdání soudem. Není to hrdina, je to darebák a násilník.
 12998

AirBnB neposkytuje svým zákazníkům solidní podporu

6. 8. 2018


Miliony spokojených zákazníků užívají pravidelně AirBnB, píše Patrick Collinson v deníku Guardian, avšak když se něco nepovede, AirBnB navzdory "přátelským" kecům neposkytuje efektivní podporu a pomoc. Collinson se zmiňuje o několika případech.
 12998

Účel bytu: proti Airbnb

6. 8. 2018 / Tomáš Korda


Věci mají svůj účel a byt není výjimkou, také on má svůj účel. Jeho účelem je, aby se v něm bydlelo a aby se dlouhodobým obýváním časem mohl stát někomu domovem. Stane-li se z bytu domov, byt naplní své poslání, svůj vnitřní účel, kvůli kterému tu je.

 12989

Držte hubu!

3. 8. 2018

Pozn. red. Kde byl ten plavčík?

Je fascinující, že v červnu a v červenci se ve Středozemním moři utopilo více než 850 lidí. Koho by to v ČR zajímalo, že?

Co chodím světem, doufám, že si lidi vytáhnou hlavu z prdele. Relativně marně. Vždycky na to pak rezignuju a probudí se ve mě apatie. A pak se stane něco tak strašného, jako je smrt dvou dětí, a já mám chuť lidem hlavu z prdele nejdřív vyrvat, vložit do heveru a hodně dlouho si s ní hrát, napsal na Facebooku Jaroslav Cerman.

Přečetl jsem dneska desítky komentářů od lidí, kteří hned po takové tragédii, nad kterou se musí srdce sevřít úplně každému, neváhali a začali adresovat moudra a ponaučení ke dvou matkám, kterým se bohužel stalo něco, na co nikdo nechce ani pomyslet.

Uznáváte, že mají média moc? A měla by proto mít odpovědnost?

4. 8. 2018

 

Uznáváte, že mainstreamová média mají v našich společnostech moc?

Souhlasíte, že čím větší moc, tím větší odpovědnost?

Je neodpovědné zneužívat této moci nekritickým poskytováním prostoru jedincům, ktřeí požadují porušování lidských práv?

 


Interní vládní dokumenty dokazují, že Trumpova vláda lže veřejnosti o chudobě v USA

4. 8. 2018


Poté, co Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva letos v květnu vydal zprávu, že 40 milionů Američanů žije v chudobě a více než 5 milionů Američanů žije v "podmínkách třetího světa", Trumpova vláda toto prohlášení oficiálně zesměšnila jako "nepřesné, podvratné a neodpovědné". Ve svém dementi vydala vlastní "data".
 9806

Exministr zdravotnictví a někdejší levicový radikál Ivan David kandiduje za krajně pravicovou a asociální SPD. Žádné překvapení

3. 8. 2018 / Petr Huďa


Ten kdo pozorně sleduje široké spektrum české nestranické levice a její spřízněné weby, nemůže být kandidaturou Ivana Davida za SPD v senátních volbách překvapen.

Když před čtyřmi roky Ivan David zakládal politickou iniciativu a web Nová republika, sliboval voličům nespokojeným s parlamentní levicí radikálně levicovou volební alternativu. Začátek vypadal zajímavě.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v červenci 2018

1. 8. 2018

V červenci 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 46 755.82 .    Výdaje na provoz Britských listů byly 78 297.50 Kč.   

Z výše uvedeného vyplývá, že jsme v dlouhodobém deficitu a potřebujeme větší finanční pomoc od čtenářů. Děkujeme.

Zůstatek byl koncem července 2018 277 484.92 Kč.  

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 12993

Od 30. března zavraždili Izraelci v Gaze nejméně 154 lidí

4. 8. 2018Po dobu delší než čtyři měsíce protestují Palestinci v pásmu Gaza u plotu na hranici s Izraelem. Požadují své právo návratu do domovů a na území, odkud byly jejich rodiny vyhnány před 70 lety.

"Velký pochod návratu" vyvrcholil 15. května, kdy si Palestinci připomínají "nakbu", "katastrofu", kdy bylo po vytvoření Izraele v roce 1948 násilně vyhnáno ze svých domovů 750 000 Palestinců, aby se udělal prostor pro Izrael.
 12991

První žena v Dánsku pokutována, že měla zakrytou tvář

4. 8. 2018

Foto: Plačící ženu při demonstraci proti zákazu zakrývání tváří objímá dánský policista

Andrew Stroehlein: Takže žena se stala terčem fyzického útoku proto, že měla na sobě něco, co se útočníci nelíbilo. Dostavila se policie a pokutovala tu ženu za to, že měla na sobě nesprávný oděv. Jak jsou tímto chováním občané Dánska učiněni bezpečnějšími nebo svobodnějšími?Osmadvacetiletá žena, která měla na sobě nikáb (roušku zakrývající všechno kromě očí) se stala v pátek v Dánsku první osobou, pokutovanou za porušení nového zákona zakazujícího zakrývání tváří.
 11176

Globální oteplování, Nathaniel Rich a konec osvícenské iluze

3. 8. 2018 / Karel Dolejší

V letošním mimořádně suchém a horkém létě New York Times publikovaly rozsáhlou stať Nathaniela Riche, která mapuje okolnosti, za nichž lidstvo na přelomu 70. a 80. let nevratně propáslo šanci zabránit globální změně klimatu ZDE. Nejstarší americký politický paper o skleníkových plynech určený prezidentské administrativě podle Riche pocházel již z roku 1965 - a to znamená, že ani za půlstoletí nedokázaly vědecké argumenty vyprovokovat politické rozhodnutí s uspokojivým praktickým dopadem. Slabá, právně nezávazná a fakticky nevynutitelná Pařížská dohoda z roku 2015 by už zřejmě nedokázala dosáhnout ani omezení nárůstu průměrné globální teploty o dva stupně, i kdyby ji cíleně netorpédoval Donald Trump.
 3308

Češi jsou ti, kteří rozumí Švejkovi

3. 8. 2018 / František Řezáč

Motivován článkem  https://blisty.cz/art/92076-kdo-je-vlastne-cech.html  jsem se podíval na občanský průkaz. Mám tam napsáno státní občanství/ nationality  ČESKÁ REPUBLIKA. Caha/ Krámský stejně jako Poldauf kdysi přeložili nationality jako národnost.
Americko-český Nicholas uvádí 1-národnost, 2-státní příslušnost.

(Pozn. JČ: Tohle je velmi zajímavá otázka. Za dob existence Československa se rozlišovalo "státní občanství" (="citizenship") od "národnosti". Státní občanství bylo československé, národnost byla česká či slovenská, případně německá, polská atp. Vyvstává tu nesmírně klíčový rozdíl mezi inkluzivním pojetím Brentanovým, podle něhož byli součástí národa všichni, kdo žili na jeho území, bez ohledu na jejich původ (to je pojetí, které se praktikuje v moderních západních zemích, ve Skotsku například úřady považují za Skoty i ty Čechy, kteří se tam přistěhovali) a politováníhodným pojetím Josefa Jungmanna, který za Čechy považoval jen ty, kdo dokáží mluvit posvátným jazykem českým. Nynější evropský pas České republiky se zjevně snaží odstranit konfliktní rozdíl mezi "národností" a "státní příslušností" a podobně jako jinde na Západě definuje moderně "státní příslušnost" jako "nationality".  )
 3308

Kdo je vlastně Čech?

3. 8. 2018 / Boris Cvek

Přemýšlel jsem o tom, kdo je to vlastně Čech. Ten, kdo mluví česky? A jak česky? Můj kamarád z kolejí říkával „mejt vejlohy“. To já bych nikdy neřekl. Pro mého dědu z matčiny strany zase „jo“ místo „ano“ byl pozůstatek poněmčení.

A to nemluvím o různých nářečích. Často si lžeme do kapsy. Znám člověka, který má hluboce zakořeněné přesvědčení, že spisovná čeština je vlastně moravština. A jaká moravština? Hanáčtina? Hantec? Nebo Hanáci a Brňáci nejsou Moraváci? A jsou to Češi?

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

 4543

Stránky věnované padesátému výročí Pražského jara

4. 8. 2018

K tomu: Proti zapomnění a manipulaci: O co šlo v roce 1968

 12031

Czech politicians will ban covering your face in public. Even the controversial Czech PM Babiš supports the measure

3. 8. 2018MPs from the Czech Catholic Party (KDU-ČSL), MPs from the extreme-right wing, fascist SPD Party of Tomio Okamura as well as the leader of the Czech Social Democrats Jan Hamáček want to ban covering your face in public. The Czech Prime Minister, former Communist secret police informer, oligarch Andrej Babiš, who is currently being investigated for financial fraud, also supports the measure.

"Fear-mongering loonbattery. In Denmark, this law was created to stigmatise about 150 women. In ČR, how many? Three? Two? So even more clear that this is not about any really existing problem but a fake problem that politicians want to pretend exists so they can 'solve' it. No one should fall for this foolishness," says Andrew Stroehlein Media Director of Human Rights Watch.

Last year, Czech courts turned down the demand made by a girl from Somalia, who wanted an apology and a compensation of 60 000 Czech crowns (2400 euros) from the Prague-based Secondary School for Nurses which banned her from wearing a hijab.


Source in Czech HERE 

 
 12990

V červnu a v červenci se ve Středozemním moři utopilo více než 850 lidí

3. 8. 2018


Vysoký úřad OSN pro uprchlíky volá na poplach: za prvních sedm měsíců letošního roku se utopilo ve Středozemním moři více než 1500 uprchlíků a migrantů. Více než 850 lidí zahynulo utopením ve Středozemním moři jen v červnu a v červenci.

Vysoký úřad OSN pro uprchlíky je zejména znepokojen skutečností, že počet utopených roste, navzdory tomu, že se počet migrantů příchozích do Evropy podstatně snižuje. Letos přišlo do Evropy jen asi 60 000 uprchlíků a migrantů, je to polovina počtu z loňského roku za totéž údobí. Je to návrat k míře migrace v letech před rokem 2014. Avšak každý jednatřicátý člověk pokoušející se překročit Středozemní moře v červnu a v červenci 2017 zemřel utopením, zatímco v roce 2017 to byl jen každý devětačtyřicátý člověk.

Bez dalších akcí zemře ve Středozemním moři v budoucích měsících mnoho lidí.

Uprchlíci ze Sýrie tvoří asi 13,5 procenta nových příchozích do Evropy. Je to největší národní skupina. Odráží to pokračující zoufalství osob postižených největší světovou uprchlickou krizí.


 12872

Ultrapravice je nejsilnější od třicátých let. Napomáhají tomu média

3. 8. 2018Prominentní aktivisté britské ultrapravice dostávají prostor v BBC, v londýnském rozhlase LBC a na komerční televizi ITV a jejich názory nejsou podrobovány kritice


Ultrapravice je v ofenzívě a napomáhají jí a legitimizují ji některá mainstreamová média. Nekompetentní interview s Raheemem Kassamem - pomocníkem Steva Bannona a Nigela Farage - v hlavním publicistickém pořadu BBC Today byl toho šokující ukázkou. BBC dovolila, aby Kassam, stoupenec  Stephena Yaxleyho-Lennona (který si říká Tommy Robinson) - člověka, který byl odsouzen za podvod, za fyzický útok proti policistovi a za pohrdání soudem - se v rozhlase prezentoval jako "právní expert". BBC se nezmínila o tom, že Kassam má vazbu na ultrapravicový server Breitbart, píše Owen Jones.
 12989

Two seven-year-old boys drowned in the Czech Republic. No one helped because they were Vietnamese

3. 8. 2018

 

Two seven-year-old boys drowned while bathing in the Lhota Lake in the Central Bohemian region in the Czech Republic on Thursday afternoon. The employees of the Lhota holiday resort ignored the requests of the mothers of the boys who in despair asked the authorities to look for them - because they were Vietnamese. The employees of the holiday resort were impolite and arrogant towards the two mothers and refused to help. They spoke with them in a highly derogatory manner, using the familiar form of address "ty" (the equivalent of the German "du" or the French "toi") and regarded them as scum, says a witness.
 8479

Rozhlas BBC šíří fašismus

3. 8. 2018 / Jan ČulíkV Británii se zvedá vlna nevole proti veřejnoprávní rozhlasové a televizní společnosti BBC, která, zřejmě v zájmu "vyváženosti", dává v poslední době velký prostor - bez korekce - šiřitelům ultrapravicových názorů a fake news. Dělá to už delší dobu - už začátkem nultých let proslula tím, že do debaty o globálním oteplování posadila proti renomovanému klimatologovi výstředního pošuka, který bez důkazů tvrdil, že globální oteplování neexistuje - ať si to veřejnost přebere.

Důležitá akademická studie: To, co se objevuje v médiích, výrazně ovlivňuje, jak lidé hlasují ve volbách. Ne obráceně!

3. 8. 2018

Carole Cadwalladr: Toto!! BBC to opakovaně bagatelizuje. Avšak podívejte se, důkazy! Nová akademická studie z British Journal of Political Science dokazuje, že "to, co se objevuje v médiích, může posílit podporu veřejnosti pro pravicové populistické strany velmi výrazným způsobem!"

Simon Wren Lewis: Tohle je velmi důležité. Z této studie vyplývá, že podporu voličů pro ultrapravicovou euroskeptickou stranu UKIP vytvořila média. Ne obráceně. Téhož jsme byli svědky v případě Trump. Média musejí přestat předstírat, že na politiku nemají žádný vliv.


 12987

Mezitím v Absurdistánu 78:

Církev létající příšery ze špaget zakázána

3. 8. 2018 / Tomasz Oryński

Foto: Létající příšera ze špaget - Stvořitel vesmíru

Je to oficiální. Polsko už není zemí zákonnosti. Vysoký soud Evropské unie rozhodl, že Irsko bude mít právo nevydat Polsku polského kriminálníka, protože v důsledku "reforem soudnictví" provedených stranou Právo a spravedlnost, hrozí nebezpečí, že se mu v Polsku nedostane spravedlivého soudu. A už vidíme, že to není poprvé - Polský Nejvyšší soud právě zamítl žádost, aby Jeho Nudlovost mohla mít vlastní církev - Církev létající příšery ze špaget - oficiálně uznánu polským státem. 
 8021

Přečetli jsme:

Lidé i firmy se budou muset dělit o své studny nebo rybníky s celou obcí. Za odmítnutí jim hrozí statisícové pokuty

3. 8. 2018

Pokud v příštích letech udeří silná vedra jako letos, úředníci budou moci nařídit například majitelům studen, vodních nádrží nebo rybníků, že jejich voda se bude používat pro celou obec. A budou moci vstoupit i na soukromý pozemek, aby zajistili její čerpání. Týkat se to má jak lidí, tak firem. Pokud odmítnou, budou jim hrozit pokuty − až 200 tisíc korun a u podniků pak až půl milionu.

Celý text: ZDE

 12986

Czech police: "Selling cups and T-shirts with a portrait of Adolf Hitler is not promotion of Nazism"

2. 8. 2018

Photo: A t-shirt with a portrait of Adolf Hitler, which is sold by the Czech publishing house Naše vojsko

"To sell objects with images of Adolf Hitler is not illegal in the Czech Republic," said the Czech police. "We have been unable to prove that the production of objects with portraits of controversial figures such as Hitler or Stalin is motivated by a desire to promote their beliefs. We have found that the only motif for producing such objects is profit. The Czech Legal Code does not ban the public depiction of any symbols or persons." 

T-shirts and cups with Adolf Hitler´s face are being sold by the Czech publishing house Naše vojsko. The Czech Federation of Jewish Associations has protested against this, but to no avail. 

Source in Czech HERE  

Češi si myslí, že v ČR žije víc než 10% cizinců ze zemí mimo EU, ve skutečnosti to nejsou ani 3%

2. 8. 2018

Evropští občané mají falešné představy o tom, že v jejich zemi žije obrovské množství cizinců z oblastí mimo Evropskou unii. Skutečnost je naprosto odlišná. Ve většině případů přehánějí množství cizinců ve své zemi na dvojnásobek, v některých připadek až na desetinásobek:


 12031

Problém je, že žádný kulturní střet s muslimy neexistuje. Lidi na Západě spoluobčany nedělí podle rasy či náboženství

2. 8. 2018 / Jan Čulík

Lidi v západních společnostech prostě spoluobčany nedělí podle rasy, náboženství ani pohlaví. A platí to samozřejmě i obráceně, tedy i o příslušnících minorit. (Výjimkou jsou kriminálníci v každé etnické skupině, tedy i ultrapravičáci mezi "bělochy".) Lidé vědí, že bez ohledu na jejich kulturní zázemí, je každý "jiný" taky člověk jako oni. A tak tomu také skutečně je.

Mně někdy opravdu přijde, že v Čechách je skutečně něco ve vodě, kvůli čemuž lidi blázní. Pan Urban si nedá pokoj a prostě je posedlý představou děsivé muslimské invaze. V tom smyslu je zřejmě reprezentativním představitelem většiny českých a slovenských občanů, zblblých propagandou českých médií.

Potíž je, jak pozná každý, kdo vystrčil paty z České republiky, že ve světě prostě neexistuje dělící čára mezi muslimy a nemuslimy - mezi muslimy i nemuslimy jsou slušní lidé i zločinci, jako konec konců v každé společnosti.

29710

Ztratili jsme soudnost?

2. 8. 2018 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Předpokládejme, že míra strachu z jakékoliv hrozby je založena na domnělé pravděpodobnosti jejího naplnění. Budu-li stát neozbrojen před člověkem, který na mě míří zbraní a jeví veškeré znaky toho, že je ochoten zmáčknout spoušť, pravděpodobnost je z racionálního hlediska vysoká. Budu-li věřit urbánním legendám o černých sanitkách (nebo no go zónách, do nichž mohu zajet na dovolenou, stejně jako můžete jet na dovolenou do severních Čech?), mohu samozřejmě pociťovat vysokou míru strachu, jako pociťuje Pavel Urban v případě hrozby muslimské ne-integrace, případně kulturní války (omlouvám se, pokud jsem se v nuancích nestrefil). Ale kde pak zůstalo rácio? Je rozprostřeno ve volně aplikovaných historických souvislostech? Jak se vyrovnává rácio "strachu z vymyšlených hrozeb" s tím, že celá - česká - diskuse na toto téma je stižena vysokou mírou hrubé politické a mediální manipulace? Jak se vyrovnává s tím, že tato idiotská konfigurace zatemňuje diskurs v české společnosti natolik, že chce vláda Ano a ČSSD, podporovaná KSČM, jako prioritu budouvat bezpečnost? V 7. nejbezpečnější zemi světa? Jsem schopen pochopit, že inteligentní lidé podléhají různým fóbiím, ale tohle pominutí smyslů je pro mě krajně nepochopitelné. 
 11631

Polemika s Janem Čulíkem na téma závažnosti kulturního střetu s muslimy v ČR

Proč mě děsí vymyšlené hrozby

2. 8. 2018 / Pavel Urban

Proč mě děsí vymyšlené hrozby? Protože se občas stávají realitou. Zatímco v jiných případech došlo ke katastrofám, které naopak nikdo normální nevymyslel. Začněme tou pravděpodobností. Na přelomu první a druhé dekády dvacátého století existovalo mnoho lidí, kteří strašili Evropany možností konfliktů mezi tehdejšími evropskými velmocemi. Někteří na tomto strašení docela slušně vydělávali. Vedle nich ovšem existovali i lidé racionální, kteří poukazovali na to, že taková válka je nesmysl. Protože by byla nesmírně krvavá, drahá a vyčerpávající, takže i vítězové by byli spíše poraženými. Jak se později ukázalo, rozumní lidé měli téměř ve všem pravdu. Mýlili se jen v jedné věci. Že k té válce nedojde.


K tomu: Andrew Stroehlein, Choďte víc ven. Přečtěte si knihu

29766

Bodláky Václava Duška

Časy se mění

2. 8. 2018 / Václav Dušek

Rozcapený komediant prý urazil hrdé bytosti, které mají hlouběji do kapes, takže je pobuřuje snobská drahota v restauračních provozech při veselém festivalu filmovníků, jak filmařům říkal profesor Zdeněk Nejedlý. Nic proti názoru velikána celuloidového cirku, ale má kušovat, poněvadž peníze získal s jeho týmem údajně i z rozpočtu státních drancovaných pokladů. Drby o hrabivosti, nenažranosti a namyšlenosti prezidenta velikánů plátna berme s rezervou, ale nechť si nechá za kloboukem mrzké rozumy, že kdo málo pracuje, nemusí do restaurantu určenému jako závodka pro hvězdovité vyvolené chodit. Škoda, že umělec větší, než samotný Rin Tin Tin trošilinku fyzicky nepracoval, třeba volil by smířlivější slovník.
30052

Intelektuální zoufalství nad extenzí politické tuposti v mediálních radách

Vítězství Kňourka nad duchem si nemůžeme dovolit

2. 8. 2018

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Teprve teď jsem si přečetla toho radního Kňourka - to je teda něco: "Alan Hollinghurst je podle mě homosexuální aktivista převlečený za spisovatele. Uvedené oplzlosti svědčí o úrovni společenského života Velké Británie, země, která je dobrovolně zaplavována tou nejodpudivější formou islámu, kdy do některých městských čtvrtí domorodci raději nechodí, ‚lidé‘ se asi z dlouhé chvíle polévají kyselinou a bodají nožem. Fakt, že je zde za slavného spisovatele vydáván chlípník, nelegitimuje Český rozhlas, aby takové prasečiny poslouchaly naše děti."

WTF, co se k tomu do prdele dá říct relevantního a odkdy jsme se ocitli v éře homosexuálního lobby, o které teď všude slýchám? Co to je za bizár!, píše na Facebooku dokumentaristka a publicistka Apolena Rychlíková.

Jde o extempore bigotního nevzdělance Tomáše Kňourka, které - jak jinak - šíří Parlamentní listy (obvyklá Kňourkova tribuna). Tomáš Kňourek je přitom členem Rady Českého rozhlasu a proto jeho upřímné pobouření nad dekadencí ohrožující mravní vývoj našich dětí otravuje nad rámec úsudku pomatence. Následuje diskuse k tématu mezi dokumentaristou Ivem Bystřičanem a publicistou Bobem Kartousem o neřešitelnosti stavu, v němž podobná individua mají vliv prostřednictvím pozic, které naprosto nepochopitelně zastávají.
30008

Otevřený dopis premiérovi ČR

Chce se mi zvracet: Andrej Babiš a jeho "kulturní identita" postavená na vědomých lžích

2. 8. 2018

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Vážit si Vás nemohu a můj premiér jste jen proti mě vůli, tak tedy musí stačit pane Babiš. Velmi často mi běhá mráz po zádech, vidím li Vaše činění. Leč po Vašem vystoupení v Událostech se mi už chtělo opravdu zvracet. Už delší dobu se stydím býti Čechem, což by mě za Husáka nikdy nenapadlo.

Já opravdu nevím, jestli jste takový rasista a xenofob, nebo jste pouhý populista, který ví, co chce volič slyšet, píše Kamil Schwarz v dopise premiéru Andreji Babišovi.
30051

Popem za lepší stav věcí veřejných? Proč ne, ale tudy cesta v žádném případě nevede...

Většina hrdinů je na dovolené

2. 8. 2018 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

"Tak jsem se do toho opřel!," píše hudebník Xavier Baumaxa na Facebooku.  "
Včera jsem zamezil ve vstupu na můj koncert 16i lidem, kteří (nebo jejichž rodinní příslušníci) pracují pro firmy spojené s holdingem Agrofert. Dále jsem po důkladné lustraci nevpustil na koncert 37 lidí, kteří přiznali, že kupují a konzumují kostelecké uzeniny. Byl jsem také nucen zamezit ve vstupu 52ma lidem, kteří nebyli schopni prokázat původ svých peněz, kterými se chystali zaplatit vstupné. Se zbytkem zaměstnanců jsme potom prožili krásný, plnohodnotný a pravdivý večer. Děkuji!" Baumaxa reaguje na to, že se několik postav českého popu rozhodlo k bojkotu akcí podporovaných z prostředků Andreje Babiše a jím vlastněných médií. Pokračuje v dalším postu...
 12848

Britský ultrapravičák Tommy Robinson bude souzen znovu

1. 8. 2018Britský ultrapravičák a zakladatel extremistické organizace English Defence League (EDL) bude muset být znovu souzen, zřejmě v září. Ve středu byl propuštěn z vězení na kauci, protože odvolací soud rozhodl, že jeho druhé odsouzení za pohrdání soudem, odsouzení k nepodmíněnému trestu třinácti měsíců letos v květnu, bylo provedeno příliš rychle a soud musí proběhnout znovu.

Brexit: Britské komunální úřady se připravují na sociální nepokoje

1. 8. 2018

Televize Sky News získala na základě žádostí o přístup k informacím studie několika desítek komunálních úřadů v Británii týkající se brexitu. Komunální úřady si nevědí rady a v mnoha případech se připravují na sociální nepokoje:


 12985

Asad má připraven program likvidace tří milionů syrských občanů

1. 8. 2018 
Vláda syrského prezidenta Asada má připraven program likvidace tří milionů syrských občanů, kteří v současnosti jsou v Sýrii i v zahraničí, kteří se proti jeho režimu vzbouřili. Součástí seznamu je 150 000 "zrádných" syrských podnikatelů, kteří financovali proti Asadovi revoluci. 

Generálmajor Jameel al Hasan, šéf syrské letecké rozvědky, konstatoval na schůzi 33 důstojníků tajných služeb dne 27. července 2018:

"Budeme s nimi zacházet jako s ovcemi, zlikvidujeme je a ponecháme jen ty dobré, a ti, které hledáme, budou obviněni z podpory terorismu, a Sýrie po 8 letech války nepřijme rakovinové buňky na svém území." 

Po ovládnutí východní Ghúty a města Daraa s intenzivní podporou Ruska začaly syrské výzvědné agentury zveřejňovat informace o tom, že osoby, zatčené režimem byly popraveny.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Co kdyby Babiš uvízl čtyři měsíce na letišti. Jak by se cítil?

1. 8. 2018

"Pomalu se vzdávám. Cítím, že se blíží okamžik, kdy už to nevydržím.

Od roku 2011 čelíme odmítání. Nikdo nás nechce. Je to nový druh rasismu. Žádají nás, abychom se propašovali, nebo abychom se utopili ve Středozemním moři, anebo abychom procházeli po dlouhé měsíce horami. A když to všechno přežijeme, pak možná dostaneme možnost požádat o azyl. 

Zacházejí s námi jako s imigranty, což nejsme, jsme uprchlíci. Existuje platná konvence OSN z roku 1951 o uprchlících. Oni to dobře vědí, protože oni jsou ti, kdo napsali to mezinárodní právo. Rozhodli se jej ale ignorovat."Hassan al Kontar nemá možnost opustit letiště v Kuala Lumpur. Tento syrský uprchlík tam uvízl už déle než čtyři měsíce. Přicestoval do Malajska poté, co mu syrské velvyslanectví ve Spojených arabských emirátech odmítlo vydat nový cestovní pas. 

"Zdejší letecké společnosti mi poskytují tři jídla denně. Ale je to totéž jídlo třikrát denně. Po dobu prvních 50 dnů jsem spal na zemi, nebo na židli. Pak mi nějací dobrovolníci přinesli matraci. Nemůžu pořádně spát, protože se tu pořád svítí, pořád jsou tu lidi a neustále probíhají hlášení o odletech a příletech. Lidi si jsou vědomi mé situace. Chodí sem za mnou na letiště a jsou velmi laskaví. Normální lidé tady mi poskytují základní zásoby. Aby se moje situace trochu ulehčila. Já bych prostě ale chtěl, aby tohle skončilo. Zasloužím si žít. Zasloužím si svá minimální lidská práva jako lidská bytost. 

Od roku 2011 čelíme odmítání. Nikdo nás nechce. Je to nový druh rasismu. Žádají nás, abychom se propašovali, nebo abychom se utopili ve Středozemním moři, anebo abychom procházeli po dlouhé měsíce horami. A když to všechno přežijeme, pak možná dostaneme možnost požádat o azyl. 

Zacházejí s námi jako s imigranty, což nejsme, jsme uprchlíci. Existuje platná konvence OSN z roku 1951 o uprchlících. Oni to dobře vědí, protože oni jsou ti, kdo napsali to mezinárodní právo. Rozhodli se jej ale ignorovat. 

Platíme za to dál obrovskou cenu. Že jiní válčí v naší zemi."

Dobrovolná organizace Canada Caring otevřela petici požadující, aby Hassan dostal azyl v Kanadě. 

"Kanada je má jediná naděje. Obnovil jsem svou víru v lidstvo. Právě kvůli této organizaci. Každý den se probouzím a myslím, možná dnes bude ten den. Takže první, co dělám, kontroluji své zprávy na mobilu. Pak, když vím, že není nic, vracím se k svému zdejšímu normálnímu životu. Do své reality."  
 12984

Stovky syrských rodin byly informovány Asadovým režimem, že jejich zatčení příbuzní jsou mrtví

1. 8. 201880 000 Syřanů zatčených Asadovým režimem je nezvěstných

Rozhlas BBC interviewoval ve středu ráno sestru jednoho syrského mladíka, který na začátku syrské demokratické revoluce před pěti lety na demonstracích za demokracii dával režimním vojákům květiny. Byl zatčen a pět let o něm rodina nevěděla. Nyní byla informována, že byl popraven.

Během posledních několika týdnů začal Asadův režim informovat pozůstalé, že jejich rodinní příslušníci, které režim zatkl během prodemokratických demonstrací před pěti lety, byli oficiálně registrováni jako mrtví. Režim pozůstalým nesdělil, za jakých okolností zatčení Syřané zemřeli.

Asadův režim má pocit, že válku v Sýrii vyhrál, a tak se informacemi o tom, že původní prodemokratičtí aktivisté byli usmrceni, snaží co nejvíce ponížit rodiny pozůstalých.

Zatčených aktivistů, kteří zůstávají nezvěstní, je  80 000. 

"Když někoho zatknete, omezí to jeho možnost jednat, avšak pokud způsobíte jeho zmizení, ochromí to celou rodinu. Rodina věnuje veškerou svou energii úsilí zmizelého příbuzného najít. Jako nástroj ovládání není žádná metoda lepší." 


České centrum v Londýně uspořádalo výstavu kreslených komentářů z roku 1968

1. 8. 2018

Povšiml si ji server LondonLive, ovšem výrok britského komentátora, že protiokupační tisk "musel jít do podzemí", je samozřejmě nesmysl. Protiokupační tisk vycházel naprosto veřejně a široce, byl to mainstream, podporovaný celou zemí.

(Kromě toho některé kreslené komentáře v této výstavě vyšly dávno před invazí v srpnu 1968.)

K tomu:

Jan Čulík, Jaké to bylo v roce 1968 - osobní svědectví

Jan Čulík, A Personal Testimony: What was going on during the 1968 Prague Spring?

Podcast:

Cold War Conversations: Jan Čulík o Pražském jaru anglicky

 11427

Francie: Zákaz smartphonů ve školách

1. 8. 2018

Francouzské děti od září budou muset nechávat své smartphony, tablety a podobná zařízení doma, nebo je ve škole budou muset vypínat, informuje Rory Smith. Zákaz se vztahuje na děti ve věku 3-15 let a parlament jej schválil v pondělí. Francouzská lycea dostanou na výběr, zda žákům předloží podobný zákaz.
 2432

Přečetli jsme:

V Česku chybí odvaha postavit se populistickým náladám. Přijmout pár uprchlíků by zemi prospělo, říká Telička

1. 8. 2018

V Česku chybí odvaha postavit se populistickým náladám, říká místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička. Ve vztahu k EU se proto prosazuje destruktivní "okopávací" taktika. Přijmout pár desítek uprchlíků by nám přitom podle Teličky prospělo nejen v očích Evropy, ale i české společnosti jako takové.

Celý text: ZDE

 12932

Španělsko popírá "masovou" migraci. Evropa podle něj potřebuje "novou krev"

1. 8. 2018


Španělský ministr zahraničí Josep Borrell v pondělí popřel, že by jeho země zakoušela "masové" přistěhovalectví. Prohlásil také, že Evropa potřebuje "novou krev", aby kompenzovala nízkou porodnost. 


Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
22939