Migrační krize: Itálie hodlá zablokovat summit EU, pokud nebudou splněny její požadavky

29. 6. 2018

Klíčový summit EU může skončit bez dohody, která by ukončila spor ohledně migrace. Itálie, přes kterou do EU přicházejí tisíce migrantů, zejména z Afriky, tvrdí, že vetuje společné prohlášení o celé agendě, pokud nebude nalezeno pro ni přijatelné řešení. 

Itálie chce, aby s ní ostatní země sdílely břemeno starosti o migranty. Německá kancléřka Angela Merkelová tvrdí, že toto téma představuje pro EU definující moment.

Merkelová je doma v Německu pod tlakem, aby předložila řešení, které by předešlo příchodu dalších žadatelů o azyl. Ministr vnitra Horst Seehofer z koaliční bavorské CSU jí dal čas do tohoto víkendu. Jinak začne migranty vracet na hranici svého domovského státu.

Proud migrantů zahrnuje i uprchlíky před válkou v Sýrii a dalšími konflikty, kteří urgentně potřebují azyl.

Nejde o krizi v řádu roku 2015, kdy každodenně na břeh vystupovaly tisíce lidí. Evropská rada tvrdí, že počty osob ilegálně přicházejících do EU od října 2015 klesly o 96 %.

Nicméně téma se tento měsíc vrátilo na scénu spolu se sporem o migrantskou loď Lifeline, jíž bylo zakázáno přistát v italských přístavech.

Dublinský princip, podle nějž by žadatelé o azyl měli zůstat v zemi, kde vstoupí na území EU, se rozpadl. Itálie a Řecko, kam přichází největší počet migrantů a uprchlíků, požadují, aby se jejich sousedé o toto břemeno podělili.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
3575

Diskuse

Obsah vydání | 3. 7. 2018