Britský parlament dále rozhádaný. Při tzv. "indikativním hlasování" byly všechny navrhované strategie pro brexit odmítnuty

27. 3. 2019

 Avšak největší podporu získaly:

-  nové referendum o brexitu a

- setrvání Británie v evropské celní unii:


 

- (B) Vypadnutí Británie z EU bez dohody:
Pro: 160 poslanců, Proti 400 poslanců.

- (D) Vytvoření nového "společného trhu" - setrvání Británie v EFTA a EEA:
Pro 188, proti 283.

- (H) Setrvání Británie v EFTA a EEA, ale bez účasti Británie v evropské celní unii:
Pro 65, proti 377.

- (J) Celní unie Británie s EU:
Pro 264, proti 272.

- (K) Labouristický plán pro celní unii a koordinaci s jednotným evropským trhem:
Pro 237, proti 307.

-(L)  Revokace článku 50 ve snaze vyhnout se vypadnutí Británie z EU:

Pro 184, proti 293.

-(M)  Lidové referendum potvrzující jakoukoliv vyjednanou dohodu o brexitu:
Pro 268, proti 295.

- (O) Snaha vyjednat "preferenční obchodní dohody s EU":

Pro 139, proti 422.


Podrobnosti v angličtině ZDE

Je ale  možné, že dojde ke konvergenci v některých případech hlasování. Velmi podobné jsou zejména případy (J), (K) a (M).


 

Rozhovor Britských listů 211. Proč Češi nenávidí neziskové organizace

22. 3. 2019


Bohumil Kartous hovoří s Petrem Lebedou, šéfem organizace Glopolis a zakladatelem platformy neziskových organizací Měj se k světu, který napsal studii o vztahu české společnosti k neziskovým organizacím, o důvodech rostoucího populismu a o zdrojích iracionální nedůvěry vůči neziskovým aktivistům. Zdrojem je nejen ekonomická nejistota a nestabilita, ale také řada psychologických důvodů a politický tribalismus. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 22. března 2019.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Autorská práva na internetu a kvalita novinové práce

27. 3. 2019 / Martin Čechura


V souvislosti se směrnicí o autorských právech na internetu, která poměrně hladce prošla Evropským parlamentem, se vyrojilo velké množství komentářů a analýz ohledně omezení svobodného internetu. Zastánci přísnější verze této směrnice argumentují především ochranou autorských práv, a směrem k velkým internetovým společnostem směřují výtky z bezdůvodného obohacení. Bohužel, zcela stranou pozornosti zůstalo to, co má být touto směrnicí chráněno . samotné novinové články.


Všiml jsem si toho již dávno: velká část článků, které jsou publikovány v českých denících, se nejenže zabývají stejným tématem, ale jejich text je doslova a do písmene stejný.

Zkusil jsem dnes namátkou otevřít několik českých deníků a porovnat náhodně vybrané články.

Neviditelné milníky

27. 3. 2019 / Karel Dolejší

V článku s názvem "Stalin nebyl žádný hlupák" (Lidové noviny, 23. 3. 2019) se dočtete, že Trockého portrét Stalina je prý naprosto zavádějící, jelikož bankovní lupič, budoucí diktátor a masový vrah plánující 3. světovou válku byl ve skutečnosti muž "idejí, který pro svou víru strašně moc obětoval a nebál se pro ni nasadit vlastní život". Probíhající aféře Kapschgate druhého muže ANO Faltýnka nejlépe porozumíte, pokud nastudujete význam výrazu "крыша" (kryša; původně střecha) v ruském kriminálním slangu. A ruské ministerstvo zahraničí si předvolalo českého velvyslance kvůli "nezdravé atmosféře" údajně uměle vytvářené psaním o tom, že ruská strana v rozporu s diplomatickými zvyklostmi pronajímá za úplatu diplomatické byty v Praze.

Nemorální a úplatná: britská vládnoucí třída ztratila veškerý smysl pro odpovědnost

27. 3. 2019


Zatímco Británii hrozí po vypadnutí z EU bez dohody svět ohrožený nedostatkem léků a nepokoji v důsledku nedostatku potravin, britští konzervativní politikové se v pondělí na zasedání vlády zabývali přípravou strategií pro předčasné volby a uvažováním o tom, jak ty volby načasovat tak, aby to "zastrašilo" labouristy. O národní zájem jim vůbec nešlo, prosazovali jako obvykle jen zájem své politické strany, píše Aditya Chakrabortty.

Zatímco se Británie potácí na pokraji útesu, vládnoucí třídu to nezajímá. Nechová se odpovědně a opatrně. Nejedná v zájmu obyvatelstva. Tito lidé se nám smějí, zatímco si každodenně berou naše peníze. Dnešní politikové absolutně neprosazují kolektivní společenský zájem či odpovědnost vůči veřejnosti. Chovají se tak, že to ochromuje establishment, jehož jsou součástí, a ničí to zemi, kterou spravují.

Po brexitové krizi může následovat druhá thatcherovská revoluce

27. 3. 2019

Britské politické trauma je akutní, ale jeho symptomy nejsou jedinečné. Po celém světě se otřásají základy liberálních společností. Ekonomická nerovnost se stala neudržitelnou. Sociální reforma upadá a zastupitelská demokracie je pod útokem. Autoritářské režimy jsou na pochodu a liberální kapitalismus na ústupu, napsal David Miliband.

Brexit je součástí širšího evropského boje

27. 3. 2019

Největší demonstrace za EU v dějinách proběhla minulou sobotu. Je ironické, že tato ukázka eurofilie proběhla v zemi, která má EU opustit, zatímco milion lidí vyšel do ulic Londýna na protest proti brexitu. Odchod z EU má paradoxní výsledek v podobě vytvoření čehosi zcela nového - vášnivého proevropského hnutí v Británii, napsal Gideon Rachman.

Britská vláda drze odmítla petici téměř 6 milionů občanů požadující zrušení brexitu

27. 3. 2019

Mělo se o ní v parlamentě nejprve debatovat. Vláda Theresy Mayové však není demokratická a dělá si, co se jí zamane.

Odpůrci brexitu apelují na britskou veřejnost, aby podepisovali petici dál, až dosáhne 20 milionů hlasů. Odmítnutí petice s téměř 6 miliony hlasů je totiž od vlády taktický manévr - chce přimět občany, aby ji přestali podepisovat.

Petice podrobně informuje, kolik voličů hlasovalo pro zrušení brexitu v jednotlivých volebních okrscích, a zejména informuje o tom, že volební většina mnoha poslanců je menší než počet signatářů petice. Postihuje to zatím 228 poslanců. Činí je to velmi nervózními, protože kdyby byly předčasné volby a tito poslanci by zrušení brexitu nepodpořili, voliči je při volbách odvolají. Autoři petice nyní tento analytický server podrobně rozpracovali - ukazuje mimo jiné každému jednotlivému poslanci, kolik voličů v jeho volebním okrsku právě podepisuje petici za každou danou hodinu.
Donald Tusk: Apel na Evropský parlament: Měli byste podpořit dlouhé odložení brexitu, pokud si Británie přeje změnit svou strategii. 6 milionů lidí podepsalo petici, 1 milion se v sobotu účastnil protibrexitové demonstrace. Tito lidé zřejmě mají pocit, že je britská Dolní sněmovna řádně nezastupuje, ale musíte je zastupovat vy v Evropském parlamentě. Protože jsou to Evropané.


Jak nás citovali, druhý díl

27. 3. 2019 / Boris Cvek

Zhruba před rokem jsem psal do Britských listů o tom, jak japonští vědci citovali náš článek v Nature, aniž by vzali v potaz jeho obsah. Ten přístup je velmi jednoduchý a naprosto stupidní: chci poukázat na to, že disulfiram je sloučenina s důležitými protinádorovými vlastnostmi, proto cituji ten článek v Nature, ale zároveň naprosto ignoruji jeho obsah, který ukazuje, že protinádorové vlastnosti disulfiramu nejsou spojené s disulfiramem, který ani v lidském těle prakticky neexistuje, ale s jeho sloučeninou s mědí.

Fundamentalističtí brexitéři požadují rezignaci Mayové, mají-li podpořit její dohodu o brexitu s Bruselem

27. 3. 2019

 

Vyjádřili se: Teď jí to necháme podepsat a pak ta ustanovení stejně nesplníme


Rafael Behr: Vznikající postoj European Research Group (fundamentalistických brexitérů v Konzervativní straně): "Dobře, přijmeme dohodu Mayové, teď.  Později, pod novým premiérem, ji zlikvidujeme. Dokazuje to onen intuitivní respekt pro povinnosti vyplývající z uzavřených mezinárodních smluv, které získaly konzervativcům při první fázi brexitového vyjednávání tolik dobré vůle...


Theresa Mayová je pod silným tlakem zveřejnit časový rozvrh svého odchodu z premiérské funkce. Pokud prý přislíbí odchod k určitému datu, zajistí si podporu brexitérských fundamentalistů, jako jsou Boris Johnson a Jacob Rees-Mogg pro svou dvakrát už odmítnutou dohodu.

Británie: Další příklad zuřivé arogantní nekompetence a šíleného plýtvání peněz

27. 3. 2019Britské ministerstvo zahraničí právě zakoupilo v New Yorku vysoce exkluzivní byt, který navrhl architekt Norman Foster za 17,9 milionů dolarů!  Je to celé 38. patro budovy na adrese 50 United Nations Plaza. Byt má 574 čtverečních metrů a sedm ložnic. Má se  stát oficiální rezidencí Antony Philopsona, britského obchodního komisaře pro severní Ameriku, který má po brexitu údajně "uzavírat v USA samostatné obchodní dohody pro Británii". (To bude velmi obtížné, protože mimo EU nebude mít Velká Británie zdaleka tak velkou vyjednávací sílu jako EU, celek 500 milionů lidí, a američtí podnikatelé a Donald Trump Británii sežerou k večeři. Už nyní si brousí zuby na britské státní zdravotnictví - budou požadovat jeho privatizaci - a na britský potravinářský a zemědělský průmysl, chtějí do Británie prodávat chlórem vyuzená kuřata - tato procedura je v EU zakázána a je neefektivní, protože neusmrtí všechny bakterie z nezdravých amerických chovatelských linek kuřat - a nutí Británii, aby se vzdala evropských potravinářských standartů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Ruská vláda se kvůli personální politice "blíží kolapsu"

27. 3. 2019

Navzdory touze vrcholových manažerů najít inteligentní a schopné lidi na administrativní pozice se ruský vládní systém "blíží kolapsu" kvůli mizerné kvalitě těch, kdo jsou na místa jmenováni. Jde o výsledek absolutní přednosti, kterou režim dává loajalitě před schopnostmi, píše German Sadulajev.

Stíhání lidí vyvolávající nenávist nic neřeší?

26. 3. 2019

Pozn JČ:  Naopak řeší. K vraždění na Novém Zélandě přispěla všeobecná nenávistná islamofobní kultura šířená po světě i politiky a bulvárními pravicovými sdělovacími prostředky. Trvalé vytváření dojmu, že příslušníci nějaké menšiny nejsou lidi, vede k jejich dehumanizaci a nakonec  vraždění. Proto je nezbytně nutné, aby policie a soudnictví daly najevo, že tyto věci jsou nepřípustné.Zrušíte-li trestní stíhání za vraždy, budou lidi ve společnosti vraždit běžně.

Doba zázraků

26. 3. 2019 / Jan SlámaZázraky se bez pochyby dějí. V době socialismu naše země vynakládala na armádu prý 15% HDP. To je nebo byl první ze zázraků. Ten druhý, že prý ten hrubý národní produkt byl proti dnešnímu nesrovnatelně menší. Ekonomové to asi mají ověřené, ale skeptický občan si říká jak to bylo možné. Všechny továrny pracovaly na plno i ty, které dnes už neexistují. Zemědělství zajišťovalo obživu národa a to nejen v produkci řepky, ale i obilovin, okopanin a hlavně v živočišné výrobě. Školství i zdravotnictví fungovalo. Lidé měli kde bydlet a nájmy byly nízké.

Brexit: Poslanci odebrali Mayové rozhodování o hlasovacím programu sněmovny

26. 3. 2019

Guy Verhofstadt, poslanec odpovědný za otázky týkající se brexitu v Evropském parlamentě: Dolní sněmovna převzala moc. Možnost vytvořit nadstranickou spolupráci, která by vedla k posílené politické deklaraci a těsnějšímu vztahu Británie s EU!
Poslanci Dolní sněmovny se v pondělí pozdě  večer hlasováním zmocnili rozhodování o tom, o čem se má ve sněmovně hlasovat, aby se mohla uskutečnít série "indikativního" hlasování, s cílem zjistit, jakou strategii ohledně brexitu je Dolní sněmovna ochotna podpořit.  Tato série "indikativního" hlasování by se měla konat ve středu. Dodatek v tomto smyslu,  předložený bývalým konzervativním ministrem Oliverem Letwinem byl schválen 329 hlasy proti 302. Vláda Theresy Mayové byla poražena. Poslanci tím vyjádřili svou frustraci nad tím, že nebyla schopna navrhnout nový přístup. Theresa Mayová však odmítla potvrdit, zda bude výsledky hlasování respektovat.

Mohl by odchod Theresy Mayové pomoci vyřešit brexit?

25. 3. 2019 / Karel Dolejší

Obecně je mi cizí personalizace politiky - tedy představa, že za problém X jednoduše "může osoba Y" (Topolánek, Nečas, Kalousek, Schwarzenberg...), jejímž odstraněním z funkce lze potíže vyřešit. V praxi takto politika nefunguje - alespoň pokud v ní narážíme na vážnější problémy, které mají více či méně strukturální charakter.

Trumpův arabský gambit

25. 3. 2019 / Daniel Veselý

Ve svých předchozích článcích na Britských listech jsem jednání Trumpovy administrativy v domácí a světové politice připodobnil k demoliční četě utržené ze řetězu. Pomineme-li zásadní globální rizika, tedy hrozící klimatický rozvrat a potenciální jaderný střet, patrně nejhorlivěji demoliční četa z Bílého domu pracuje na Blízkém východě. Trumpovo neoficiální (a jako vždy zbrklé) uznání izraelské suverenity nad okupovanými Golanskými výšinami, jež mají podle mezinárodního práva patřit Sýrii, vyvolalo značné pobouření nejen mezi tradičními nepřáteli USA, ale i u jejich spojenců.

Všechno bude: Úniková infantilita, kterou české publikum v Karlových Varech milovalo

24. 3. 2019 / Jan Čulík

Pozn. red. Český lev byl udělen "teenagerskému" filmu Všechno bude. Režisér Olmo Omerzu se inteligentně specializuje na analýzu mentalitu raných teenagerů. Z toho hlediska je to film dobrý. Jenže ohromující a znepokojující je, že v situaci, kdy se ČR potýká s obrovskou mírou urgentních a těžko řešitelných problémů, jásá veřejnost nad únikovým dílem, který se zabývá fantaziemi čtrnáctiletého a patnáctiletého kluka.  Tato recenze původně vyšla v Britských listech 1. 7.  2018. (JČ)Slovinskému režiséru Olmo Omerzuovi působícímu v Praze, přijali do hlavní soutěže v Karlových Varech jeho teenagerský "road movie" Všechno bude. Zajímavé, kolik filmů na letošních Karlových Varech, se zabývá tématem úniku z normálního, establishmentového života. Film Všechno bude je velmi dobrý, hluboce proniká do psychologie obou čtrnácti až patnáctiletých dětí, kteří hrají hlavní hrdiny. Neohrabaný čtrnáctiletý Heduš se na křižovatce kdesi v Bílině uprostřed zimy přidá k asi patnáctiletému Márovi, řídícího rodinný automobil. Mára předstírá, že "utíká z domova".

Velké pochybnosti o tom, zda referendum z roku 2016 stále vyjadřuje vůli britských občanů pro brexit

26. 3. 2019

Autor průzkumu britských politických postojů profesor John Curtice: Jeho výsledky, podpořené průzkumy veřejného mínění, vyvolávají pocybnosti, zda referendum o brexitu dnes dál vyjadřuje názor většiny britské společnosti.


 

Británie: Petici za úplné zrušení brexitu podepsalo od středy večer více než 5,65 milionu lidí

24. 3. 2019

Aktualizace: Podle komentátorů petice vyvrací mýtus, že proti brexitu a pro setrvání Británie v EU jsou pouze lidé s vysokoškolským vzděláním a obyvatelé multikulturních velkých měst.

Aktualizace: Mezitím byla vytvořena zajímavá automatická stránka, která ukazuje, kolik signatářů petice pochází z kterého volebního okrsku. V prvních deseti "nejevropštějších" britských volebních okrscích se počet signatářů pohybuje už kolem 30 procent voličů. Odborníci poukazují na to, že to výrazně přesahuje limit, který musí místní voliči přesáhnout, mají-li dosáhnout odvolání aktuálního poslance. Zajímavé.Od poněkud šíleného středečního televizní projevu Theresy Mayové, která obvinila parlament z "nezodpovědnosti", tvrdila, že "stojí na straně lidu" a "lid si přeje brexit", podepsalo petici za úplné zrušení brexitu 5,65 milionu lidí. Úřad premiérky v Downing Street se ve čtvrtek vzdorně vyjádřil, že Mayová "bude realizovat podle přání lidu brexit" a probrexitová konzervativní poslankyně Andrea Leadsome řekla dokonce v parlamentu, že "až petice dosáhne 17 milionů podpisů" (tolik lidí hlasovalo v roce 2016 pro brexit) "budeme o ní v parlamentě třeba uvažovat". Takovéto vzdorné výroky jen vedou k zvýšení počtu podpisů na petici, kterou lidé podepisovali rychlostí až 2000 podpisů za minutu - parlamentní petiční server během čtvrtka opakovaně kolaboval, podle technických správců především si s náporem signatářů neporadilo počítadlo - které nyní neaktualizuje počet podpisů průběžně, ale vždy jen po určité době.

Aktivisté na Twitteru poukazují na to, že petice není referendum - a že žádná petice podporující brexit, kterou by podepsalo  pět  milionů lidí, neexistuje.

Stránky společnosti BBC konstatují, že petice zřejmě měla dosud na britské politiky alespo určitý minimální dopad: Dosud byla revokace článku 50 Lisabonské smlouvy a zrušení brexitu pro poslance a politiky zcela tabu. To se teď (trochu) změnilo a o této možnosti se už hovoří.

Vzhledem k stále rostoucímu počtu signatářů začíná petice stoupencům brexitu hrozit, že se stane pádným argumentem pro setrvání Británie v EU. Proto se začínají objevovat pokusy ji zdiskreditovat. Nigel Farage tvrdil v pátek ráno v britském rozhlase bez důkazů, že petici ovlivňují "podpisy z Ruska". Není to pravda. Na sociálních sítích se šíří fake news, že je možné petici podepisovat mnohonásobně falešnými jmény, anebo že se stala obětí útoku botů. Aní jedno není pravda: každý podpis musí signatář potvrdit kliknutím na odkaz, který mu systém zašle na jeho soukromou emailovou adresu. To podle odborníků vylučuje možnost, aby se stala petice obětí botů. Je sice možné, aby signatář podepsal petici znovu jiným jménem a uvedením jiné  emailové adresy, ale správci parlamentního petičního serveru bedlivě sledují, zda takové mnohonásobné podpisy přicházejí z jediné IP adresy. Zatím se to neděje. Veškeré takové pokusy o podvod eliminují.

Otevřený dopis Hamáčkovi: Braňte svobodu kurdského lékaře v ČR!

26. 3. 2019

Předmět: Dr. Yekta Uzunoglu, svědectví europoslance Jaromíra Štětiny

Pan Jan Hamáček
Ministr vnitra České republiky
Ministerstvo vnitra
Nad Štolou 3
170 34 Praha 7

Praha 1.3.2019

Vážený pane ministře,

obracím se na Vás ve věci kurdského lékaře, překladatele a celoživotního bojovníka za lidská práva jak v ČR, tak ale i jinde na světě, MUDr. Yekty Uzunoglu.

Jak je Vám známo, MUDr. Yekta Uzunoglu se v minulosti stal v ČR obětí policejně – justičního spiknutí a v ČR a díky tomu strávil ve vazbě v nelidských podmínkách neústavně dlouhou dobu. Trvalo 13 let, než očistil své jméno tím, že vyhrál soud vedený proti němu a dostal nejvyšší odškodnění v dějinách české justice.

Znám pana MUDr. Yektu Uzunoglu a jeho aktivity pro kurdský národ již řadu let, ale je mi známa i historie jeho perzekuce v ČR!

Trump zneužije Muellerovy zprávy proti Demokratům a proti médiím

26. 3. 2019

 

Zpráva se hodí do Trumpova narativu, že se nedopustil žádného spiknutí a do jeho role "oběti"


Muellerova zpráva, která údajně nenašla důkazy, že by se Trump či členové jeho předvolebního týmu v roce 2016 před prezidentskými volbami spikli s Ruskem, ovšem odmítla se vyjádřit k tomu, zda se Trump dopustil trestného činu bránění průběhu spravedlnosti, hraje do rukou Donalda Trumpa, který dva roky šíří stížnosti, že Muellerovo vyšetřování je " hon na čarodějnice" a "spiknutí hlubokého státu". V přípravách na volby r. 2020 zaujme Trump roli oběti.

Platí stoprocentně i pro ČR: Jak média dovolila zlovolným idiotům ovládnout svět

23. 3. 2019Jestliže je naše politika méně racionální, krutější a konfliktnější, mohou za to do značné míry sdělovací prostředky: Čím ostudněji se chováte, tím větší platformu vám média poskytnou. Pokud vás přistihnou, že lžete, podvádíte, vychloubáte se, či se chováte jako idiot, budete zaplaveni žádostmi, abyste vystoupili v publicistických pořadech sdělovacích prostředků. Pokud se chováte férově, neočekávejte, že se na vás média obrátí, píše George Monbiot.

Ve věku čtyřiadvacetihodinového zpravodajství, klesající sledovanosti a intenzivní konkurence má největší hodnotu hluk. Média dnes nezajímá obsah, média dnes nezajímá, zda vysílají fakta nebo lži: nejdůležitější je dopad toho, co vysílají. Hlučný kašpar, který už je terčem hněvu veřejnosti, je pro média daleko větším kapitálem než někdo, kdo ví, o čem mluví. Takže největší média jsou plná chvastounů a lidí, kteří dělají kravál.

Nebezpečná balkanizace EU

25. 3. 2019

V dnešní EU znesvářené lokální elity závisejí na podpoře globálních mocností. Evropa byla znepřátelenými frakcemi roztrhána na kusy, varuje kulturní antropolog Ivajlo Dičev.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Letadlo British Airways mělo letět do Düsseldorfu, přistálo omylem - v Edinburku

25. 3. 2019


Namísto, aby letadlo odletělo z Londýna směrem na východ do Německa, vydalo se na sever a přistálo v Edinburku. Společnost British Airways konstatovala, že to způsobila německá společnost WDL Aviation, která provoz letadla řídila  a zorganizovala i jeho dokumentaci.

Na vině byla chybná dokumentace pro let - německá firma dala pilotovi nesprávný letecký plán.

Ohromení cestující si nejprve mysleli, že si z nich pilot dělá legraci, když slyšeli po přistání automatické oznámení "Víteje v Edinburku".

Ruská média vyslala Lukašenka na "útěk"

25. 3. 2019

Místo aby se zabývala četnými problémy vlastní země, ruská federální média se stále častěji vměšují do běloruských záležitostí. Vše dělají starou známou metodou - šíří lživé zprávy. Tentokrát se vyznamenal federální telekanál Cargrad, sponzorovaný Ruskou pravoslavnou církví. Tvrdil, že běloruský prezident Aleksandr Lukašenko se nejen připravuje k odchodu z funkce, ale chystá se i utéci ze země.

Hospodaření OSBL v únoru 2019

5. 3. 2019

V únoru 2019  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 44 193.14 Kč, výdaje však byly 74 091.50 Kč. Prosíme o větší finanční podporu.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Sdělovací prostředky | Náboženství | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
21620