Po brexitové krizi může následovat druhá thatcherovská revoluce

27. 3. 2019

čas čtení 4 minuty
Britské politické trauma je akutní, ale jeho symptomy nejsou jedinečné. Po celém světě se otřásají základy liberálních společností. Ekonomická nerovnost se stala neudržitelnou. Sociální reforma upadá a zastupitelská demokracie je pod útokem. Autoritářské režimy jsou na pochodu a liberální kapitalismus na ústupu, napsal David Miliband.


Britskou tragédií je, že brexit odráží tyto trendy - a umocňuje je na druhou. Země proslulá pragmatickou reformou, kreativními řešeními a globálním zapojením se zdá být lapená mezi minulostí, kterou nemůže obnovit, a budoucností, kterou si neumí představit. Vláda je příliš rozdělená, než aby vedla, a opozice příliš vystrašená, než aby oponovala.

Naposledy tu byla srovnatelná krize vládnutí v 70. letech. Jako mladý student v USA během stávky hasičů v roce 1977 jsem si zapamatoval, jak má učitelka sociálních studií označuje Británii za "ztracenou věc".

Pletla se tenkrát a mýlila by se, kdyby totéž říkala dnes. Ale krize je příležitostí jen tehdy, pokud jsou rozeznány její skutečné rozměry. Popravdě řečeno, brexit je kovadlina, na níž se rozhodují nevyřešené otázky ohledně ekonomické, sociální a politické reformy. A pokud dovolíme, aby se historie opakovala, bude to pravice a nikoliv levice, kdo shrábne zisky.

Rozhodnutí uspořádat referendum o brexitu odráží krizi důvěry v Konzervativní straně. Byla vyvolána paranoiou ohledně vzestupu UKIP, ale také lehkovážností ohledně liberální demokracie a role parlamentu v národním životě. Strávil jsem jako ministr zahraničí tři roky citováním Clementa Attleeho a Margaret Thatcherové o referendu jako útočišti diktátorů a demagogů. Takže se to prokázalo.

Neexistuje brexit výhodný pro tvorbu pracovních míst nebo pro rodiny. Každé důvěryhodné ekonomické hodnocení posledních tří let a budoucnosti ukázalo opak. Nebezpečím nyní je, že fundamentální cíl brexitérů, druhá thatcherovská revoluce, bude následovat po této krizi, tak jako sama Thatcherová vzešla z krize 70. let.

Existovaly dva zásadní důvody triumfu Thatcherové. Přednesla dominantní diagnózu národní choroby ukotvenou v myšlence, že stát je přetížen a neefektivní, a čelila Labour Party, které voliči nevěřili. Ambicí brexitérů je zopakovat tento trik. Jde o to opustit EU, protože pak je možné cokoliv - a místo aby to otevřelo cestu větší roli vlády v ekonomice, ekonomický tlak bude působit opačným směrem: Ve prospěch volnotržního závodu ke dnu.

To že někteří z nejchudších voličů v Británii volili proti svým ekonomickým zájmům jen podtrhuje způsobené škody. A pokud je pravda, že brexit znamená akutní krizi liberalismu, s ekonomickou, sociální a politickou komponentou, pak reakce se musí věnovat všem třem dimenzím.

Potřeba nové politické ekonomie na levém středu je pouze částí celkové výzvy. Daleko těžší je historický úkol chránit, bránit a obnovit sociální a politická práva a odpovědnost v jádru liberální demokracie. Dělat si obavy neznamená stát se alarmistou. Takřka dvě třetiny zemí světa, 116, od roku 2006 zažívají úpadek politické svobody. V USA se nyní v Republikánských státech stává normou potlačování voličů. V Británii nám dosud chybí důkladné vyšetření údajného ruského financování brexitové kampaně.

Nacionalismus a nativismus nejsou odpověďmi na selhání globalizace - ale potřebujeme robustnější odpověď než vyhýbání se obtížným otázkám. A neplatí to jen v domácí politice. Jak nedávno napsal americký historik Robert Kagan v článku pro Washington Post, který by se měl stát povinnou četbou každého znepokojeného občana na Západě, útok Vladimira Putina proti Západu je zakotven v útoku na liberalismus ve jménu sociálního a kulturního konzervatismu. To je ve skutečnosti stejný argument, jaký používá Donald Trump, Marine Le Penová a Nigel Farage.

Brexit nepředstavuje řešení britské krize - jen její průběh urychluje. Je to součást škodlivé a globální dekonstrukce způsobu života, na němž nám záleží. Potřebujeme zlepšit svou hru, abychom uchovali to, co pro nás je, nebo mělo by být, drahocenné.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
6750

Diskuse

Obsah vydání | 2. 4. 2019