Cesta k Armageddonu: Trumpova vláda záměrně prohlubuje největší globální rizika

7. 2. 2019 / Daniel Veselý

Trumpova vláda si na mezinárodní scéně počíná jako pološílená demoliční četa ničící jeden pilíř globální bezpečnosti za druhým. Plánované odstoupení USA od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) podle očekávání vyvolalo vzpurnou odezvu Kremlu, který se rovněž chystá tuto přelomovou dohodu vypovědět. Destruktivní politické kroky Trumpovy administrativy, které jsou mnohdy vnímány pouze s rozpaky - ač si zaslouží nekompromisní odsudek - bez nadsázky vedou k trestuhodné destabilizaci světa, a to v osudové chvíli, kdy se lidstvo nachází jen několik krůčků od své záhuby.

Trump a Putin opět zahájili závody ve zbrojení. Obejmi Evropu pevněji, Británie

7. 2. 2019

Rozhodnutí Washingtonu a Moskvy odstoupit od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) učinilo ze světa daleko nebezpečnější místo, píše sloupkař listu The Guardian Rafael Behr.

V roce 1983 NATO simulovalo jadernou konfrontaci se Sovětským svazem. Zkouška byla natolik přesvědčivá, že Rusové pochybovali o tom, že jde pouze o cvičení, a zahájili mobilizaci. Naštěstí zvítězil rozum.

29710

Z jímky internetového odpadu jsme dnes vylosovalibavičku Markétu Šichtařovou

Tak to tu ještě nebylo! Vaše důchody závisí na genderových neziskovkách!

7. 2. 2019 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous 

Internet empiricky prokázal jednu zásadní věc: blbost se dobře šíří. Tím pádem je ovšem dobře obchodovatelná a tím pádem není možné ji vykořenit. Bylo by to neekonomické. A kdo jiný by si měl být vědom této skutečnosti než ekonom. Pokud navíc máte chorobnou potřebu leštit si své nedomrlé ego a být vidět, blbost se nabízí jako levná a přitom vydatná léčebná kúra. Vcelku přirozeně se patologie s nerozumným chováním doplňují, tudíž pacient nemusí chodit pro munici daleko a nemá ani etické zábrany, případně si s nimi umí kreativně poradit. Varováním pro společnost by mělo být to, že pokud blbost ve veřejném diskurzu přesáhne kritickou mez, není možné zachovat si perspektivu. Blbec neomylně povede společnost přímo do hnoje, který okolo sebe bezelstně trousí. 

Rozhovor Britských listů 204. Jak může studium starověku razantně osvětlit dnešní svět

1. 2. 2019


(for English, scroll below)

Jan Čulík hovoří s Hannou Čulík-Bairdovou, která vyučuje klasická studia na Bostonské univerzitě. Dr. Čulík-Bairdová při své práci intenzivně využívá moderních sociálních sítí, mnoho lidí jí sleduje na Twitteru, a ve svých přednáškách o starořecké a latinské literatuře a kultuře kriticky rozbírá především to, co vědci předchozích století zkreslovali a co má nesmírně aktuální vazby na dnešek. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 1. února 2019.

In this Britské listy Interview, Jan Čulík talks to Hannah Čulík-Baird, Assistant Professor of Classics at Boston University. In her work, Dr. Čulík-Baird systematically uses social networks and digital humanities. She has many followers on Twitter and in her lectures on ancient Greek and Latin literature and culture, she critically analyses many themes which are extremely relevant for contemporary times and which were often distorted and misinterpreted by scholars from previous eras.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Juan Guaidó: Byl jsem zvolen v jednom z nejchudších měst ve Venezuele

7. 2. 2019Reportérka Channel Four News Lindsey Hilsum z Caracasu: Toto je země s dvěma prezidenty. A to je recept pro - no, nikdo vlastně neví pro co. V úterý byl Juan Guaidó v národním shromáždění. Jednal tam s představiteli své strany i dalších stran. Z toho odvozuje svou legitimitu, protože je předseda parlamentu a konstatuje, a mnozí s ním souhlasí, že zvolení Nicolase Madura bylo podvodné. A proto má právo převzít správu země, tak to stanoví ústava. Ovšem Nicolas Maduro v žádném případě neustupuje. Podařilo se mi s  Guaidóem  promluvit, zajímavě před obrazem Simona Bolívara, osvoboditele Jižní Ameriky. Bolívar je osobnost, na němž Nicolas Maduro zakládá svou vládu. Říká, že je to socialistický hrdina. Zeptala jsem se Juana Guaidó, co bude jeho další krok.

Zuřící brexitér v Dolní sněmovně byl zkrocen

7. 2. 2019

Fundamentalistický brexitér, konzervativní poslanec Peter Bone: Prezident Evropské komise řekl, že v pekle je vyhrazeno speciální místo pro brexitéry. Nevzpomínám si, pane předsedo, na žádného prezidenta, který by urážel poslance této sněmovny, členy vlády a britský lid takovýmto způsobem. Jaké prostředky má sněmovna nebo vláda k tomu, aby reagovala na tak naprosto otřesnou urážku?

John Bercow, předseda sněmovny: No, já nejsem odpovědný za výroky prezidenta Rady Evropy. Nevěděl jsem, dosud jsem si nebyl vědom toho, že pan poslanec pro Wellingborough je takto mimořádně citlivý, že je v nějakém smyslu křehkou květinkou, že je schopen stát se rychle a vážně zraněnou duší, v důsledku výroků ad hominem od jiných lidí. Jestli tomu ale skutečně je, že u něho vzniká mimořádná citlivost, a má pocit, že byl uražen, i při tom, jak pan poslanec za New Forest East si tam vsedě cosi mumlá, raněný, zjevně hluboce raněný, tak to je mi tedy pana poslance líto.

Joanna Cherry, právnička, poslankyně za skotské nacionalisty: To, co ve skutečnosti řekl prezident Rady Evropy Donald Tusk, a já cituji: "V pekle existuje speciální místo pro ty, kteří prosazovali brexit, aniž by měli byť jen náznak plánu, jak to bezpečně zařídit." (Pozdvižení) No, pane předsedo, někdy pravda bolí, že?
30201

Jazyk 21. století

7. 2. 2019 / Albín Sybera

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous 

Jestliže v průběhu 19. století došel Karl Marx ke slavné tezi, že náboženství je opium lidstva, tak v průběhu století 20. by byl nucen napsat, že opiem lidstva je nacionalismus. Post-náboženská éra paradoxně ve velké míře odkryla mocenské mechanismy, kterými se dokáží dát do pohybu politické i společenské zvraty. Jak známo, tak při absenci duchovních principů, kolem kterých se dá sjednocovat populace, je možná ještě efektivnější náhražkou identitární politika soustředěná kolem jazyka dané populace. Politika identity je zároveň jedním ze stavebních pilířů mocností, založených na prolínání moci politické a moci ekonomické, tedy Číny a Ruska.
30203

Bývalý brazilský prezident byl odsouzen na dalších 12 let vězení

7. 2. 2019 / Fabiano Golgo

Luiz Inácio da Silva, známý jako Lula, byl brazilským prezidentem v letech 2003 až 2011. Jeho strana byla u moci až do roku 2016 v čele s Lulovou kolegyní Dilmou Rousseffovou coby první prezidentkou země. Rousseffová kvůli "impeachmentu" řízenému zkorumpovanými poslanci musela nakonec odstoupit. Lula byl od začátku minulého roku ve vězení kvůli údajnému vlastnictví třípodlažního bytu, který ani nebyl napsán na jeho jméno (údajně ho dostal jako úplatek od stavební firmy). Lula byl nyní odsouzen k dalším 12 rokům za mřížemi. Tentokrát za nezdokumentované vlastnictví malé farmy. 

Povědomí o školství a Totem Plzeň

7. 2. 2019 / František Řezáč

Vážené dámy a pánové!

V Totemu Plzeň máme vedle jiných aktivit taky konversace v angličtině a němčině, které vedou praktikantky a praktikanti z Evropy, převážně z Německa. Pro tento školní rok máme zde Sáru ze Španělska a Leilu ze západu Německa. Dívky se zde učí též česky. Včera v angličtině jsme měli téma Education. Obě dívky vysvětlily školské systémy ve svých zemích. Ten španělský je od střední Evropy dost odlišný. Například titul bakaláře získají žáci už na některé střední škole a je to něco jako naše maturita. Pokud jsem tomu dobře porozuměl, tak se tam za vyšší vzdělání dost platí.

Na závěr hodiny nám rozdaly A4 papír s názvem  10 FACTS ABOUT THE FINNISH EDUCATION SYSTEM. Já mám trochu průpravu, protože čtu Britské listy, ale stejně jsem se divil. Natož pak další účastnice konverzace, některé bývalé učitelky, které kroutily nevěřícně hlavami. Obsahy informací o finském školství jsou vám jistě známy, tak to nebudu přepisovat..

Mne zaujal drsný rozdíl mezi povědomím španělské a německé dívky s maturitou o školství vůbec a o finském zvláště a mezi českými bývalými učitelkami. God bless the Czech Republic!

Mimochodem, Totem Plzeň je velmi užitečné zařízení s příjemným prostředím na severním konci Plzně na okraji s lesy a rybníky. www.totemplzen.cz  Když mají cestu do ČR, praktikantky z dřívějška se u nás rády zastaví. Jedna Španělka dělala po svém pobytu v Plzni rok průvodkyni turistů v Praze. Jeden hoch se naučil za rok u nás dobře česky a v Görlitz nyní studuje kromě ekonomie taky češtinu. Foto u budovy Totemu já.
                                                                                                 

Irák odmítá, aby na jeho území zůstal americký vojenský kontingent jako hráz proti Íránu

7. 2. 2019

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že si Spojené státy hodlají v Iráku ponechat vojenský kontingent, jehož úkolem má být monitoring Íránu. Toto prohlášení podle očekávání vyvolalo pobouření mezi iráckými politiky. Mocné šíitské milice, z nichž se staly politické strany se zastoupením v iráckém parlamentu, požadují, aby se američtí vojáci ihned z Iráku stáhli.  

29547

Trh jako trhnout

7. 2. 2019 / Boris Cvek

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous 

Chcete na něčem trhnout? Trh bez přívlastků, trh sám o sobě, vás samozřejmě motivuje k tomu, abyste prodávali něco bezcenného za vysokou cenu. Třeba pančovat, třeba do lihu dávat metanol, třeba mít cinknuté váhy. O tomhle zásadním problému se vědělo už dávno, ve starověku, ve středověku. Řešením jsou zákony, kontrola, regulace.

MEE: Britská armáda měla v Iráku a Afghánistánu povolení usmrcovat civilisty

7. 2. 2019

Zpravodajský web middleeasteye.net (MEE) zveřejnil šokující informace, podle nichž měli britští vojáci sloužící v roce 2007 v irácké Basře povolení zastřelit kohokoliv, kdo měl v ruce lopatu nebo mobilní telefon. Legitimním cílem se stal každý, kdo se choval podezřele. Britská armáda měla taktéž povolení zabíjet civilisty v Afghánistánu, jak uvádí MEE. Mezi usmrcenými byli podle výpovědí bývalých vojáků také náctiletí chlapci a děti.

Více informací v angličtině ZDE

Polská vláda útočí na aktivisty bojující za práva žen

7. 2. 2019

Polská vláda trestá nejen aktivisty a organizace, na které má spadeno, ale i ženy, jež jsou na nich životně závislé. Pokud toto dovolíme, pošleme nebezpečný vzkaz, že se ženy nemohou spolehnout na ochranu, kterou jim má garantovat EU, píše na Twitteru Andrew Stroehlein. Podrobně se tím zabývá organizace Human Rights Watch:


Brexitéři vrací Tuskovi úder poté, co prohlásil, že je pro ně vyhrazeno zvláštní místo v pekle

6. 2. 2019

Předseda Evropské rady Donald Tusk po dnešním jednání s irským premiérem Leo Varadkarem uvedl: „Přemýšlím o tom, jak vypadá zvláštní místo vyhrazené v pekle pro ty, kdo prosazovali brexit bez byť jen náznaku plánu, jak to bezpečně zařídit.“ Totéž prohlášení pak zveřejnil na svém twitterovém účtu.Reakce rozzuřených brexitérů na sebe nenechaly dlouho čekat.

Peter Bone v Dolní sněmovně Tuskův komentář označil za „naprosto šokující urážku“ a dodal, že si nevzpomíná, že by nějaký prezident takto urazil členy Dolní sněmovny, vlády a britské občany.

Ministr vnitra Sajid Javid Tuskův tweet považuje za nepřijatelný.

Poslankyně strany DUP Sammy Wilsonová na Twitteru napsala stanovisko, v němž Tuska označila za prohnaného euromaniaka.

Bývalý lídr strany UKIP Nigel Farage, který plánuje zahájení nové probrexitové kampaně, na Twitter napsal, že po brexitu bude Velká Británie svobodná a bez arogantních tyranů, jako je Donald Tusk, a to je rajská hudba pro jeho uši.

Labouristická poslankyně a stoupenkyně brexitu Kate Hoey uvedla, že Tuskovo prohlášení názorně ukazuje, proč nemůže Velká Británie setrvat v hluboce nedemokratické EU – kvůli antidemokratickým politikům, jako je Tusk.

Guy Verhofstadt, činitel Evropského parlamentu, k Tuskovu tweetu připsal, že by Lucifer nad brexitéry spráskl ruce. Vzhledem k tomu, jak děsivě rozhádali Britanii, by rozdělili peklo!

Trumpova Zpráva o stavu Unie: V konfliktním projevu zaútočil na demokraty a na Muellera

6. 2. 2019


Ve své Zprávě o stavu Unie vydal Donald Trump ostrá varování demokratům, že "absurdní politicky zaujaté vyšetřování" poškodí hospodářský pokrok USA. Tyto jeho výroky byly v konfliktu s jeho apely na jednotu, které pronesl ve své první Zprávě o stavu Unie před rozhádaným Kongresem.

"Jestliže bude mír a vytváření zákonů, nemůže být válka a vyšetřování," vyhlásil. Znovu zdůraznil své rozhodnutí postavit zeď na jižní hranici USA a naléhal na poslance, aby zakázali potraty v pozdní době.

Oznámil také, že 27. a 28. února se znovu setká se severokorejským diktátorem Kim Jong-unem.

Dejme blbosti šanci!

5. 2. 2019

 

Britská skupina Pet Shop Boys vydala nový singl, v němž zesměšňuje Donalda Trumpa a britského probrexitového konzervativce Michaela Govea, který se v kampani před referendem o brexitu vyjádřil, že "lidi v naší zemiI už mají plné zuby expertů".

Ironická píseň skupiny Pet Shop Boys požaduje svět, který se plně věnuje sobectví a sebestřednosti a nezatěžuje ho "politická korektnost".

Text písně zní: "Chytří lidi měli už možnost co říci. /Nechť nám teď ukazují cestu blbci! /Máme plné zuby expertů a jejich chování /Proč se zabývat fakty, nás city nahání!/ Oslavme svět v radostném tanci/ dejme prosím teď blbosti šanci!"

Podrobnosti v angličtině ZDE
 


Rusko vyvíjí nové pozemní střely středního doletu

6. 2. 2019

V letech 2019-2020 je třeba vyvinout pozemní verzi námořního komplexu vybaveného střelou s plochou dráhou letu Kalibr. Oznámil to ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Ten podle vlastních slov přikázal náměstku Alekseji Krivoručkovi přerozdělit finanční prostředky a "v krátké době zahájit příslušné vývojově-konstrukční práce".

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Mezitím v Absurdistánu 95,5 - mimořádné pokračování

1. 2. 2019 / Tomasz Oryński

Někdy jsem obviňován, že jsem zaujatý. Jsem obviňován, že vybírám informace tak, že můj seriál líčí Polsko zkresleně. Pravdou je, že je tomu ve skutečnosti obráceně. Procházím během týdne sdělovacími prostředky a internetem a vybírám zajímavá témata. Také dostávám tipy od čtenářů, ale když začnu své články psát, musím většinu nasbíraných témat nechat stranou, protože je jich prostě příliš mnoho, a pak musím vyhodit ještě další text, pokud do článku chci včlenit aktuální závažné a důležité zprávy.

Je tomu prostě tak, když sledujete podrobně politiku v Polsku, že je nemožné NESETKAT SE s absurdními historkami každý den. Pokud mi nevěříte, prosím uvědomte si, že nejsem jediný, kdo podrobně sleduje polskou politiku. Dnes, 31. ledna, například, napsal na svém twitterovém účtu Ben Stanley, polsko-britský akademik:

Pro stoupence czexitu

"Británii prospěje, když nebude mít co jíst"

3. 2. 2019

Celé to mělo podivný, a velmi nebritský, jakoby náboženský podtext. Zavládla představa, že věci budou fungovat, jen když v ně budete dostatečně silně věřit. Také se objevila nenávist vůči praktickému úsudku a vznikla vlna agresivního, šovinistického národovectví. Brexit byl politický projekt, založený na představě,  že  technokratické otázky dokáže vyřešit důraz na národní osobitost. Jestliže se ukazuje, že technokratické otázky jsou problematické, prostě jen musíte silněji věřit ve svou národní totožnost. Bylo to jako snažit se odemknout dveře kusem chleba.


Nebezpečná část Angličanů propadla kolektivnímu šílenství, podobnému nesmyslné iracionální nenávistí Čechů vůči uprchlíkům. V americkém deníku Washington Post o tom píše Ian Dunt:

V úterý 29. ledna požadovala britská premiérka Theresa Mayová, aby její strana odmítla její vlastní dohodu o brexitu, aby se mohla vrátit k vyjednávání s Evropskou unií a zlikvidovat dohodu, kterou její vláda za poslední dva roky uzavřela s Evropou, a to během naprosto nemožně krátkého období v rámci rozhovorů, které už byly vyloučeny. Na všech úrovních je to šílený způsob chování. Britská vláda aktivně sabotuje práci, kterou dokončila během posledních dvou let, a tančí nad tím tanec vítězství.

Papírová euroarmáda:

Francie a Německo prosazují konkurenční modely obranné spolupráce. Žádný z nich není zvlášť ambiciózní

6. 2. 2019

Když se ministři obrany EU 30. ledna sešli v Bukurešti, na menu nebyla písmenková polévka, uvádí se v redakčním komentáři týdeníku Economist. Tvořila nicméně součást agendy. Jak se Evropané snaží omezit vojenskou závislost na Americe, opět vrací bývalou velikost zkratkám. Zárodečná schémata zahrnují PESCO (Permanent Structured Co-operation) a E2I (European Intervention Initiative). Nicméně zdá se, že Evropané jsou stále ještě lepší v produkci byrokracie než bojových praporů.

Úpadek historického myšlení

6. 2. 2019

Ekonomové a další učenci, kteří po dekády ignorovali otázky ekonomické nerovnosti, nedávno objevili sbírku účinků, které dalece překračují fakt, že někteří lidé mají příliš mnoho peněz a mnozí jich nemají dostatek, napsal Eric Alterman. Nerovnost ovlivňuje naše fyzické a duševní zdraví, schopnost vycházet spolu navzájem, dosáhnout toho, aby naše hlasy byly slyšeny a politický systém byl odpovědný. A samozřejmě budoucnost, kterou můžeme nabídnout našim dětem. Nedávno jsem zaznamenal jistý rys ekonomické nerovnosti, který nevyvolal pozornost, kterou zasluhuje. Říkám mu "intelektuální nerovnost".

O pravici a levici a o ideologických otázkách

4. 2. 2019 / Boris Cvek

Včera v Otázkách V. Moravce diskutovali dva předsedové kdysi hlavních politických stran, předseda ČSSD Hamáček za levici a předseda ODS Fiala za pravici. Debata se mi líbila, měla střízlivé, věcné zaměření. Fiala například řekl, že Václav Klaus ml. prezentuje své názory, zatímco názory ODS prezentuje její předseda. Bohužel ODS ovšem nerovná se její předseda.

Po sebevraždě čtrnáctileté dívky plánuje britská vláda přísnou regulaci sociálních sítí

5. 2. 2019


Potrhlý Klaus junior chce věznit kohokoliv, kdo by se odvážil odstraňovat nepřijatelný materiál z internetu, avšak jednání v normálním světě je přesně opačné.

Firmy provozující sociální sítě na internetu budou muset podepsat právně závazný předpis regulující jejich chování. Britská vláda si to vynutí, aby ochránila životy mladých lidí používajících internet. Toto rozhodnutí učinila nyní britská vláda rychle po sebevraždě čtrnáctileté dívky Molly Russellové, která se stala obětí materiálu zveřejňovaného na Instagramu, vychvalujícího sebepoškozování a sebevraždu.

Počítačové viry skryté ve fyzické DNA mohou nakazit vás počítač

5. 2. 2019

 

Skupina vědců z University of Washington poprvé dokázala, že je možné zakódovat malware do fyzických částí DNA, takže když je analyzuje v počítači program pro analýzu genů, vzniklá data se stávají virovým programem, který nakazí software pro analyzování počítačových sekvencí a ovládne počítač, který provádí genetickou analýzu:


Znovu zneužívání psychiatrie k politickým účelům?

5. 2. 2019 / František Řezáč

Jan Jandourek na Svobodném fóru píše o zdravotním stavu prezidenta Zemana, doporučuje jeho vyšetření "skutečnými odborníky" a cituje z jejich názorů na danou věc.

 

Vznikl tak jakýsi kompilát nejen z jejich nynějších, ale i z dřívějších vyjádření v knihách, rozhasovém rozhovoiru a dalších médiích. Čtenář ať sám posoudí, nakolik se slova "nezávislých odborníků" týkají právě Zemana a nakolik je to účelový výběr autora článku s cílem prezidenta dehonestovat.

Britové se stávají národem dvojího občanství

5. 2. 2019Od hlasování pro brexit zažádaly desetitisíce britských občanů o občanství nějaké  členské země EU.


Cenným kapitálem pro Brity je dnes mít irskou babičku. To totiž Britům dává právo zažádat o občanství Irské republiky a udržet si tak práva občana Evropské unie, které jim jinak brutálně odebere brexit.

Policejní stát: "Policie se mě právě dotazovala, zda vím o nějaké plánované protibrexitové aktivitě"

5. 2. 2019

Edinburská levicová aktivistka: Právě mě telefonovali z policie a chtěli informace o veškerých budoucích protibrexitových akcích. Policista mi řekl, že dostal příkaz, že mi má telefonovat každý týden. Hluboce znepokojující, že policie takto obtěžuje aktivisty. Kdo jim dal tento příkaz?


Brexit: Britská vláda se neúspěšně pokusila dát automobilce Nissan úplatek 2,32 miliard Kč

5. 2. 2019

 

Poté, co japonská automobilka Nissan oznámila, že ruší své předchozí rozhodnutí začít vyvíjet své nové vozy řady X-Trail v severoanglickém městě Sunderland a přesunout, mimo jiné i kvůli brexitu, výrobu vozů řady X-Trail do Japonska, nyní, co Evropská unie uzavřela s Japonskem dohodu o vytvoření evropsko-japonské zóny volného obchodu, největší na světě, z níž bude po brexitu Británie vyloučena, britská konzervativní vláda byla nucena přiznat, že se v roce 2016, po hlasování pro brexit, nabídla Nissanu úplatek 2,32 miliard Kč (80 milionů liber), aby ze Sunderlandu neodcházel. Od roku 2016 až do dneška ho utajovala, nyní, když se Nissan rozhodl v důsledku nejistoty brexitu nevyrábět v Sunderlandu nové vozy řady X-Trail, se rozhodla Nissanu tyto peníze nedat.

V roce 2016 konzervativní ministr obchodu Greg Clark opakovaně popíral, že britská vláda nabídla Nissanu úplatek: "Není žádná šeková knížka. Žádnou šekovou knížku nemám."

Severoanglické město Sunderland hlasovalo v červnu 2016 více než 60 procenty svých obyvatel pro brexit, přestože 7000 zaměstnanců automobilky Nissan ví, že automobilka je v městě umístěna jen proto, že mohla v rámci EU vyvážet bezcelně své vozy na evropský kontinent.

Od brexitu drasticky poklesly investice automobilového průmyslu do britských automobilek.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Autor ironických komentářů v deníku Guardian John Crace k tomu poznamenává, že britští konzervativci mají nyní problém jak vysvětlit, že jsou dokonce tak nekompetentní, že neumějí ani úspěšně dát úplatek.   ZDE

Kdybych věděl jak na důchodovou reformu, udělím si ihned metál

5. 2. 2019 / Jiří Hlavenka

Situace je totiž dosti prekérní. Čísla statistického úřadu ukazují, že rok co rok klesá počet lidí v aktivním věku (15-65) o cca 30 000 a současně stoupá počet lidí v seniorském věku o 50 000. Tato čísla jsou pro příštích 20-30 let docela přesně předvídatelná i do budoucnosti, protože vycházejí z existující struktury populace, tzv. stromu života. Stále se zmenšující počet ekonomicky aktivních osob tak musí "živit" stále se zvětšující počet penzistů - tak tomu v průběžném systému je a vždy bude, pokud bude zachován.

Spočítejme si, kolik to bude stát - "každého z nás". Pokud by byla konstantní výše důchodu (což není), znamenají demografické nůžky nárůst výdajů na penze rok co rok o 7 miliard, přičemž efekt se kumuluje: 7, za rok 14, za další 21... Na každého ekonomicky produktivního člověka pak připadá něco přes tisícovku za rok navíc, se započtením poklesu počtu plátců asi 1300 Kč. Takže 1300 letos, 2600 napřesrok, 4000 třetí rok... A to prosím bez navyšování důchodů.

Hospodaření OSBL v lednu 2019

5. 2. 2019

V lednu 2019  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 133 485.14  . DĚKUJEME! 

Zůstatek byl koncem ledna 2019 438 767.09  Kč.  

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


20345