Moderní společnosti definuje politika strachu

18. 1. 2017


Představte si, že sedíte v letadle, které letí vysoko nad oblaky, když si pasažéři náhle uvědomí, že v pilotní kabině nikdo není. Letadlo letí samo, ale je nejasné, kam míří a jestli přistane, napsal Joseph Dana.

Naši absolventi jsou balíci

18. 1. 2017


"Víte," pronesl během kampaně v roce 2016 tehdejší kandidát Donald Trump, "Vždycky jsem chtěl řici tohle: ...Experti jsou strašní." Trump byl často nachytán na hruškách v základních tématech veřejné politiky a opakovaně útočí na intelektuály, kteří ho kritizovali pro absenci podstaty. Slavně prohlásil, "Mám rád nedostatečně vzdělané," požadoval, aby Barack Obama prokázal své americké občanství a citoval National Enquirer jako zdroj obvinění, že otec jednoho z jeho oponentů, Ted Cruz, byl zapojen do zavraždění prezidenta Johna F. Kennedyho, napsal v Chronicle of Higher Education Tom Nichols.

Mezitím v Absurdistánu 13

Polsko: smog, "zlá" charitativní organizace a film polské televize o "puči" v parlamentě

18. 1. 2017 / Tomasz Oryński

Zatímco lidé z celého světa si užívají sluníčka na plážích v Santo Subito, v hlavním městě státu San Escobar, zemi, kterou si vymyslel polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski, Polsko samotné je skryto pod zimní přikrývkou sněhu, ale také smogu. V důsledku dlouhých desítek let vládní podpory pro nevýdělečné doly, uhlí je stále nejlevnějším způsobem jak vytápět soukromé příbytky. Neexistují přísnější předpisy ohledně toho, jaké uhlí se smí spalovat, tak mnoho lidí používá jako palivo místní podřadné zbytkové uhlí. A pokud máte kamna, v nichž lze spálit v podstatě všechno, proč v nich v podstatě všechno nespalovat? A tak se spalují odpadky, i průmyslové, starý nábytek a někdy i pneumatiky. V důsledku toho je Polsko jednou z nejznečištěnějších zemí v Evropě.

Rozhovor Britských listů 92:

Všichni jsme Donalda Trumpa podcenili

13. 1. 2017Obecnější úvaha o tom, co zvolení a inaugurace Donalda Trumpa znamená pro USA a pro svět. Jan Čulík hovoří na toto téma s Kryštofem Kozákem, amerikanistou z Karlovy univerzity. Rozhovor vznikl před středečním zveřejněním britské dokumentace o údajné existenci kompromitujícího materiálu na Trumpa. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 13. ledna 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Court proceedings in Prague about the right to wear a hijab degenerated into hateful scenes

18. 1. 2017

Court proceedings in Prague during which a student is suing a school in the Czech Republic for infringing her human rights by expelling her for wearing a hijab in class were transformed into an orgy of hate by a large group of extreme right wing activists who had filled the courtroom.

Matěj Stropnický, chairperson of the Czech Green Party and a councillor in the Prague municipality, published the following testimony on Facebook:

"I went to court on Wednesday to follow the case of a girl who was barred from studying at a secondary school for nurses because she wears a muslim scarf on her head. The court proceedings took place in the largest courtroom with 120 seats, and people were standing also in the corridor. It was obvious that they were organised, that they knew each other and that they knew the head teacher who had excluded the student from her school and that they were very supportive of the head teacher.

Sociální bydlení, čeští politici a list thesalonickým Pavla z Tarsu

15. 1. 2017 / Boris Cvek

Bezdomovectví je asi nejvíce traumatizující jev v naší polistopadové, demokratické společnosti. Víme, že ve vyspělých zemích, k nimž jsme chtěli po pádu komunistického režimu patřit, se k prevenci i léčbě bezdomovectví používá tzv. sociální bydlení. Sociálním bydlením proslula např. Vídeň. Ale i v konzervativním, pravičáckém Utahu se podařilo díky sociálnímu bydlení snížit tento děsivý společenský jev o 90% (http://blisty.cz/art/77309.html).

S koncem mandátu Sobotkovy vlády zjišťujeme, že přes všechny vládní sliby zůstáváme zase bez zákona o sociálním bydlení.

K tomu: Daniel Prokop, Jak nekvalitní bydlení tvrdě postihuje děti v ČR

Lživý narativ v britských médiích

18. 1. 2017

Jak Británii vidí brexiťáci a jak ji vidí ostatní svět, poznamenává skotský ministr dopravy Humza Yousaf:

Daily Mail: Ve významný den zdůraznila Theresa Mayová, že Británie ODEJDE z jednotného evropského trhu, zostudila Cameronovo ubohé vyjednávání ultimatem daným Bruselu: Špatnou dohodu odmítneme - a EU donutíme, aby za to zaplatila!

OCEL NOVÉ ŽELEZNÉ LADY!

Die Welt: Malá Británie...

Obama dal milost Chelsey Manningové

18. 1. 2017

Americký prezident Barack Obama dal milost Chelsey Manningové, odsouzené za prozrazení amerických vládních dokumentů serveru Wikileaks v roce 2010. Manningová byla odsouzena na pětatřicet let do vězení. Bude propuštěna 17. května a nikoliv až v roce 2045.

Soutěžíci z Trumpova televizního pořadu ho žaluje za pomluvu

18. 1. 2017

Summer Zervos, která se účastnila Trumpova televizního pořadu The Apprentice (Učeň) žaluje Donalda Trumpa za pomluvu. Tvrdí, že ji osahával a agresivně líbal a pak ji nazval lhářkou. Summer Zervos podala žalobu v úterý. Žaloba je důkazem, že obvinění ze sexuální obtěžování žen budou Trumpa pronásledovat i během jeho prezidentského funčního období.

Snowdenovo povolení k pobytu v Rusku bylo prodlouženo o dva roky

18. 1. 2017

Bývalý spolupracovník americké rozvědky Edward Snowden, který odhalil, do jak velké míry americká NSA špehuje občany, dostane od ruského ministerstva zahraničí povolení setrvat v Rusku další dva roky setrvat v Rusku.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Obama poskytl půl miliardy dolarů fondu proti globálnímu oteplování

18. 1. 2017

Barack Obama pozitivně reagoval na požadavky, aby zajistil budoucnost pařížské dohody o boji proti globálnímu oteplování, tím, že uhradil druhou částku ve výši 500 milionů dolarů do Fondu pro zelené klima.

Fond je důležitou součástí pařížské dohody z roku 2015. Je financován bohatými zeměmi a pomáhá rozvojovým zemím, aby mohly zavést opatření proti globálnímu oteplování. USA přislíbily, že do fondu poskytnou tři miliardy dolarů.

Očekává se, že zbývající platbu 2 miliard dolarů Donald Trump zruší. Více než 100 organizací a téměř 100 000 lidí požadovalo, aby Obama převedl do tohoto fondu před odchodem z funkce celou zbývající částku. To neučinil, převedl pouze 500 milionů dolarů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Vzniká přízračná éra

JDE DO TUHÉHO. Nastávají těžké časy. Podpořte finančně nezávislou novinářskou práci Britských listů

9. 11. 2016

V době, kdy se rozmlžila hranice mezi fakty a konspiračními teoriemi a lidé šílí, je nezávislé a věcné novinářské práce v českém prostředí zapotřebí víc, než kdy předtím. Vítězství Donalda Trumpa může tvrdě destabilizovat Evropu. Možný rozklad NATO může ohrozit bezpečnost České republiky. Jako v Americe a v jiných zemích, i v ČR se lidé stále častěji stávají obětí vyložených nesmyslů, šířených manipulátory a populisty. Nastává velmi nebezpečná doba.

Britské listy budou i nadále přinášet kritické analýzy, založené na věcných faktech. Jejich role je v nové přízračné éře ještě důležitější než za posledních dvacet let jejich existence.

Pokud vám záleží na věcném hlasu, přinášejícím do českého prostředí neúplatné, ověřené informace, přispějte finančně na naši nezastupitelnou práci. Děkujeme.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Evropa řeší problém: nepřátelství Donalda Trumpa

17. 1. 2017

Nejnovější verbální útok Donalda Trumpa na Německo, NATO a EU nutí evropské politiky, aby řešili problém, který dosud nikdy neměli: nutnost jednat s prvním americkým prezidentem od druhé světové války, který podporuje rozpad Evropy, píše list Financial Times.

Nicola Sturgeon: Výhrůžkou, že Británie opustí společný evropský trh, Mayová učinila nezávislost Skotska pravděpodobnější

17. 1. 2017

Reakce skotské premiérky na úterní projev premiérky Mayové, v němž dala Mayová přednost zákazu imigrace z Evropské unie a poškození britské ekonomiky odchodem z evropského trhu. Nicola Sturgeonová řekla:

"Skotsko nehlasovalo pro směr, který dnes předložila britská premiérka ve svém projevu - a není to v našem národním zájmu."

Navzdory všem vřelým slovům je nyní jasné, že Spojené království směřuje k tvrdému brexitu, což hrozí být ekonomickou katastrofou.

Serbian police: You are not allowed to feed the refugees!

17. 1. 2017I have just come back from Serbia, says Czech activist Eva Zahradníčková. We were in Horgos. This is the place where people live in shelters made of rags. We talked to UNHCR people there. They told us that women and children have been moved to a brick building in Subotica, which is however closed so there is no access to the refugees. The men were left behind in the fields, in the shelters made of rags. At the moment, there are about twenty of them there. The UNCHR people gave them blankets and gloves. They told me they were not allowed to feed them. We brought food, but within a few minutes Serbian police arrive and a policeman started shouting at us that it is illegal to help refugees and that he can arrest us. After a debate lasting several minutes he told me that it was possible that the food we were about to give the refugees is poisoned so he is in fact protecting them from us.

Srbská policie: Krmit uprchlíky je zakázáno!

16. 1. 2017Jsem zpátky ze Srbska, píše Eva Zahradníčková. Situace je tam taková: byli jsme v Horgosi (to je to místo, kde žijí lidé pod přístřešky z hader). Na místě jsem se potkali s pracovníky UNHCR. Ti nám řekli, že ženy a děti odvezli do zděné budovy v Subotici, která je ovšem uzavřená a není možné se k nim dostat. Muži zůstali na tom poli. Momentálně je jich tam něco kolem dvaceti. Rozdávali jim deky a rukavice. Tvrdili, ze nemají povolení jim dávat jídlo. My jsme jídlo přivezli, jenže během pár minut tam přijela srbská policie a příslušník na nás začal křičet, že pomáhat teď lidem je ilegální a že nás muže zatknout. Po nekolikaminutové debatě s nim na nás vytáhl argument, ze je možné... že jídlo, které jim chceme dát, je otrávené a že on tímto vlastně chrání ty imigranty. Nakonec nás pustil.Jeli jsme dal do Kelebije. Tam jsou opět jen muži pod přístřešky. Ve dne jsou pod střechou jednoho bistra, kde jim dovolí sedět a případně si nabíjet mobil. Tam jsme se potkali se skupinou dobrovolníků z Německa, kteří jim tam vozí jídlo. Všichni uprchlíci čekají na pořadové číslo. Maďaři si berou ve všední dny 10 uprchlíků dle pořadí. Přednostně berou ženy a děti. Muži musí čekat až nakonec. Bohužel se tímto systémem oddělují otcové od rodin.

Ti muži v Kelebii nám vyprávěli, ze nad ránem přijela policie a zkopali je. Když jsem se ptala proč, jeden mi odpověděl:" Protože můžou."

Foto Zdeněk Štěrbák

Čínský prezident v Davosu: Nikdo nebude mít prospěch z ochranářství

17. 1. 2017

Zakladatel Světového ekonomického fóra Klaus Schwab představil v úterý dopoledne čínského prezidenta Xi Jinpinga fóru v Davosu pozoruhodně podlézavým úvodem. Pochválil hospodářský růst Číny a aktivity čínského prezidenta v boji proti globálnímu oteplování. Samozřejmě se nezmínil o tom, jak hrubě Čína porušuje lidská práva a že cenzuruje internet.

Xi uvedl, že všichni se nyní obávají globalizace, ale nemá cenu ji vidět jako zdroj všeho zla. Proud uprchlíků z Blízkého východu a z Afriky je zdrojem globálního znepokojení, avšak globalizace jej nevyvolala. Řešením je vytvoření míru a stability.

Britské protiteroristické zákony jsou nejorwellovštější v Evropě, varuje Amnesty

17. 1. 2017

Británie stojí v čele "závodu ke dnu" a zavádí nejdrastičtější zákony, omezující základní svobody, varuje Amnesty International

Sedmdesátistránková analýza Amnesty International varuje, že Británie jménem bezpečnosti státu zavedla "nejdrakoničtější zákony v EU".

Ve více než polovině zkoumaných oblastí stojí Británie na extremním konci opatření, ať jde o masové špehování občanů, používání "ujištění od diplomatů", že v jejich zemi údaje nedochází k mučení disidentů, při deportaci lidí ohrožených mučením. Británie také, stejně jako to dělaly komunistické režimy, zbavuje podezřelé osoby jejich státní příslušnosti a vězní lidi bez obvinění a bez řádných právních procesů.

Represivní zákony porušující lidská práva jsou nyní schvalovány po celé Evropě, avšak Británie je nejautoritářštějším státem.

Merkelová racionálně o uprchlících a terorismu: Je nutno mezi nimi rozlišovat

17. 1. 2017

Z tiskové konference německé kancléřky:

"Boj proti terorismu je velkou výzvou pro všechny země - víme to z Francie, z Belgie, ze Spojeného království, ze Španělska, a nyní to postihlo i Německo. Vidíme to jako celoevropský úkol, ale já jsem přesvědčena, že boj proti terorismu je globálni výzvou.

Chtěla bych znovu jasně toto odlišit od otázky uprchlíků a existence uprchlíků v souvislosti se syrskou občanskou válkou. Syrská občanská válka je mnohem delší, většina Syřanů opustila svou zemi v důsledku občanské války, v důsledku boje proti Asadovi nebo v důsledku Asadova útlaku. K tomu pak přistupuje islamistický terorismus a ten nás zaměstnává všechny. Avšak občanská válka v Sýrii už existovala předtím."

Trump si spletl Ivanku z anglického Brightonu se svou dcerou

17. 1. 2017

Donald Trump omylem přeposlal na Twitteru chválu Ivanky Majic, komuální pracovnice z anglického Brightonu. Spletl si ji se svou dcerou Ivankou Trump a vychválil ji. Vyvolalo to bouři na Twitteru:

Trump zatím svou chybu neopravil. Pod jeho tweetem inzerují američtí občané hrnek s nápisem "S radostí piju horkou moč ruských prostitutek, děkuji za to 45. prezidentu Spojených států." To reaguje na údajný incident v moskevském hotelu Carlton, kde podle neverifikované výzvědné zprávy údajně Donald Trump donutil ruské prostitutky, aby močily na postel v prezidentské suitě, v níž spal Barack Obama:

Švédská ministryně je šokována nenávistí Angličanů vůči Švédům

17. 1. 2017

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová k tomuto článku: "Vhodný okamžik, abych připomněla všem občanům EU žijícím ve Skotsku, že jste tady vítáni a že chceme, abyste tu zůstali."

Ann Linde, švédská ministryně pro EU a pro obchod, konstatovala, že byla šokována nejistotou a xenofobií, jejichž obětí jsou Švédové žijící v Británii.

Odhaduje se, že v Británii žije asi 100 000 Švédů. Švédská vláda požaduje, aby byla otázka jejich práva na pobyt v Británii a právo Britů žít v Evropě řešena při jednání o EU prioritně.

Trumpovi lidé telefonovali do EU a ptali se "Která země odchází jako další?"

17. 1. 2017

Trump věří, že se EU v roce 2017 rozpadne.

Odcházející americký velvyslanec v Bruselu varuje před mocí "okrajových" hlasů

Členové Trumpova týmu telefonovali vedoucím představitelů Evropské unie a ptali se jich, "která další země se chystá opustit EU" tónem, který naznačoval, že se "Evropská unie rozpadá", informoval odcházející americký velvyslanec u Evropské unie.

Anthony Gardner na své poslední tiskové konferenci bojovně varoval před "okrajovými" hlasy, jako je Nigel Farage, které budou mít na Trumpa ve Washingtonu obrovský vliv. Gardner zdůraznil, že by to bylo "šílenství" a "vrchol pošetilosti", kdyby Spojené státy opustily svou zahraniční politiku posledních šedesáti let a začaly podporovat rozpad EU.

"Trumpův tým má dojem, že se Evropská unie r. 2017 rozpadne," informoval Gardner. Upozornil, že by někdo měl Trumpovi vysvětlit, že se Evropská unie nerozpadá a že naopak se po brexitu stmelila.

Podobně jako nedávno rezignovavší britský velvyslanec u EU Sir Ivan Rogers, i Gardner apeloval na to, aby více činitelů "říkalo pravdu moci". "Bohužel jsme svědky opaku, kdy lidé, kteří říkají před volbami jednu věc, rychle obrátí kabáty a začnou říkat opak, jen aby dostali vládní funkci."

Theresa May: Pro mě je prvořadé zakázat Evropanům přístup do Británie a zrušit pravomoci Evropského soudu

16. 1. 2017

Konečně svobodni!!

Konzervativní, nevolená britská premiérka Theresa Mayová zdůrazní ve svém úterním projevu, že prioritou pro ni je kontrola evropské imigrace a vyčlenění Británie z jurisdikce Evropského soudního dvoru - takže se britští občané už k němu nebudou moci odvolávat, pokud budou porušena jejich lidská práva. Protože chce Mayová v první řadě zakázat Evropanům přístup do Británie, vyčlení zemí z evropského jednotné trhu a z celní unie. Kvůli posedlostí zákazem imigrace z EU hodlá britská premiérka vážně poškodit britské hospodářství.

"Neusilujeme o částečné, ani asociační členství v Evropské unii. Neusilujeme o nic, co by znamenalo, že částečně zůstáváme v Evropě, řekne Mayová ve svém projevu.

Trumpovy zahraničněpolitické výroky jsou alarmující. Chová se jako agent Kremlu

16. 1. 2017

Je znepokojující, že v rovhovoru pro Michaela Govea pro deník Times Trump více odsuzuje Angelu Merkelovou než Vladimíra Putina, píše Jonathan Freedland. Charakterizuje rozhodnutí německé kancléřky přijmout milion uprchlíků jako "katastrofální chybu". Je také výmluvné, že jim neříká "uprchlíci", ale "ilegálové". Představa, že by lidi mohli prchat před vražděním, je zjevně mimo hranice jeho představivosti.

Trump také naznačil, že by chtěl zrušit sankce uvalené na Rusko pro jeho anexi Krymu, bez jakéhokoliv požadavku změny ruské politiky v této oblasti. (Vzájemné snížení jaderných arzenálů by stačilo.) Trump označil NATO, které většina Američanů považuje za fundament západní aliance. za "zastaralé": Trump také naznačil, že Evropská unie, považovaná po dobu šedesáti let za strategického partnera USA, končí a že ostatní členské země EU by měly z EU také odejít a že to učiní.

Jinými slovy, tento rozhovor musel přivést potěšený úsměv na tvář Vladimíra Putina, který přirozeně považuje jak NATO, tak EU za hrozby ruské moci. Samozřejmě, že musíme přijmout Trumpovo ujišťování, že není vydíratelným agentem Kremlu. Je ale pozoruhodné, do jak velké míry jako takový agent hovoří.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Trump: "Brexit bude vynikající věc"

16. 1. 2017

Měli bychom být připraveni důvěřovat Putinovi," říká Donald Trump.

Maniaku Michaelu Goveovi, bývalému konzervativnímu ministru školství, který vážně poškodil anglické školství, a pak ministru spravedlnosti, který tak vážně poškodil britské věznictví, že jsou v něm nyní na denním pořádku vzpoury vězňů, kteří pravidelně okupují celé vězeňské areály, a který proslul výrokem, že nikdo nemá důvěřovat expertům, nyní v deníku Times vydal rozhovor s Donaldem Trumpem.

Je to další pomsta premiérce Therese Mayové, která Govea loni v létě vyhodila z britské vlády. Gove proslul v Británii tím, že na poslední chvíli vrazil svému brexiťáckému kolegovi Borisi Johnsonovi kudlu do zad, když se Johnson snažil po odchodu Davida Camerona stát premiérem. Na poslední chvíli se rozhodl, že Johnsona nepodpoří a bude premiérem sám.

Gove je přítelem mediálního magnáta Ruperta Murdocha, vlastníka deníku Times, který mu okamžitě dal místo komentátora s platem 150 000 liber ročně (375 000 Kč měsíčně). Gove nyní svého sloupku v Timesech využívá, aby nadával britské vládě a požadoval co nejtvrdší brexit.

Trump Goveovi v rozhovoru sdělil, že brexit bude "vynikající věc", protože Britové přece chtějí "vlastní identitu". "Británie byla tak chytrá, že z EU vypadla!" "Myslím, že kdyby Británie nebyla donucena přijmout všechny ty uprchlíky, nedošlo by k brexitu." (Británie k přijetí žádných uprchlíků donucena nebyla, má v EU výjimku, britský premiér Cameron se z vlastní vůle zavázal, že Británie přijme 20 000 Syřanů, pozn. red.) Dále se Trump vyjádřil, že Merkelová udělala obrovskou chybu, že do Německa vpustila "tolik ilegálů".

Trump také tvrdil, že EU je "nástrojem pro Německo", a předpověděl, že i ostatní země z Evropské unie odejdou. Varoval, že jeho trpělivost s Angelou Merkelovou "nebude vůbec trvat dlouho" a označil ji za potenciálně problematického spojence. Jeho výroky zřejmě posílí obavy ohledně budoucnosti Severoatlantického společenství, konstatuje deník Financial Times.

Trump také kritizoval imigrační politiku NATO. Vyjádřil přesvědčení, že se mu podaří s Ruskem dosáhnout výrazné dohody o snížení jaderných arzenálů na obou stranách, navzdory tomu, že nedávno řekl, že Amerika "musí svůj jaderný arzenál podstatně rozšířit".

Velmi kriticky se Trump vyjádřil o ruské intervenci v Sýrii, která vedla "k strašlivé humanitární situaci". Bude Putinovi - a Merkelové - zpočátku důvěřovat, ale to nemusí trvat dlouho.

Příští pondělí budou podepsány příkazy k posílení amerických hranic, což může zahrnovat omezení cest do USA pro Evropany a "extremní prověřování" osob cestujících z těch částí světa, známých islamistickým terorismem.

Owen Jones: "Chcete-li obraz budoucnosti, představte si vojenskou botu, jak dupe na lidskou tvář - navždy."

Vzhledem k tomu, že jste na těchto stránkách, máme na vás malou prosbu. Britské listy čte hodně lidí, ale na jejich provoz přispívá jen zlomek čtenářů. Zvlášť v nynější zhoršující se mezinárodní situaci jsme přesvědčeni, že věcné informace a analýzy, které BL přinášejí do českého prostředí, hrají nezastupitelnou roli. Server se však nedá provozovat zadarmo. Prosíme, přispějte finančně na jeho provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Srbský vlak směřující do Kosova vyvolal těžkou mezinárodní krizi

16. 1. 2017

Srbsko pohrozilo Kosovu válkou poté, co Kosovo nevpustilo do země vlak s nápisy KOSOVO JE SRBSKÉ

Srbsko zřídilo vlakové spojení do severního Kosova obývaného převážně Srby, a to navzdory protestům z Prištiny, které to označily za provokaci a agresívní narušení suverenity Kosova.

Sicilský kostel se stal synagogou

16. 1. 2017


Více než 500 let po vyhnání Židů z Palerma se věřícím vrací synagoga v hlavním sicilském městě. Bude umístěna nedaleko staré, Velké palermské synagogy, kterou Židé používali do roku 1492.

25137

Analýza

Kterak i Barack Obama prošlapal Donaldu Trumpovi cestu do Bílého domu

16. 1. 2017 / Daniel Veselý

Hodnocení odcházejícího amerického prezidenta Baracka Obamy se přirozeně různí. Zatímco liberální sdělovací prostředky na Obamovo prezidentství nahlížejí shovívavě a 58 procent Američanů hodnotí práci 44. amerického prezidenta kladně, při bližším pohledu zjišťujeme, že některá z Obamových politických rozhodnutí přispěla k progresi populismu a xenofobních nálad v americké společnosti. Volební úspěch Donalda Trumpa byl už jen logickým vyústěním této skutečnosti.

Facebook zavádí v Německu filtr proti fake news

16. 1. 2017

Facebook zavádí testování svých nástrojů proti fake news v Německu, jak například nedávné "zprávy", že na "nejstarší německý kostel" zaútočil "dav tisíce muslimů". Němečtí uživatelé Facebooku budou od nynějška mít možnost upozornit Facebook na to, že zpráva je falešná, a zpráva pak bude odeslána instituci Correctiv, která ověří její věrohodnost. Pokud verifikace objeví, že jde o falešnou zprávu, u zprávy na Facebooku se objeví upozornění, že je "sporná" a vysvětlení. Zpochybněné statusy zpravodajský algoritmus nebude prioritizovat a lidé dostanou varování, pokud se "zprávu" rozhodnou sdílet.

Německo ostře zkritizovalo Trumpovu kritiku jeho prouprchlické politiky i Trumpovo ochranářství

16. 1. 2017

Na otázku, co by měl Trump dělat, aby si němečtí zákazníci kupovali víc amerických automobilů, řekl Gabriel: "Vyrábět lepší auta."

V reakci na Trumpovy výroky, že Merkelová učinila "naprosto katastrofální chybu, že vpustila ty ilegály do země", řekl Gabriel, že nárůst počtu lidí prchajících z Blízkého východu a hledajících azyl v Evropě byl částečně důsledkem amerických válek, které region destabilizovaly.

Berlín se energicky postavil na ochranu své politické strategie poté, co Donald Trump kritizoval německou kancléřku Angelu Merkelovou za její postoj k uprchlické krizi a pohrozil, že zavede dovozní tarify ve výši 35 procent na automobily BMW dovážené do USA.

Náměstek německé kancléřky a ministr hospodářství Sigmar Gabriel zdůraznil v pondělí dopoledne, že daň na dovozy z Německa by vedla k "těžkému probuzení" amerických automobilek, protože závisejí na transatlantických subdodavatelích

"Pokud vím, největší továrna BMW už je v USA, ve Spartanburgu v Jižní Karolíně," řekl Gabriel ve video rozhovoru pro deník Bild.

Když nechcete migranty, půjdete později do důchodu

15. 1. 2017

V důsledku odmítání migrace by věk odchodu do důchodu mohl stoupnout až na 70 let

Drastické omezení migrace dramaticky zhorší poměr lidí v produktivním věku vůči důchodcům. Znamená to, že odchod do důchodu se pro staré lidi bude muset odložit. Vyplývá to z finančního modelování, provedeného v Oxfordu pro deník Guardian. Pokud by veškerá příchozí migrace do Británie byla zastavena, lidé by museli jít do důchodu až o půldruhého roku později než nyní.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za prosinec 2016

3. 1. 2017

V prosinci  2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 107 830.73  Kč.   Výdaje na provoz Britských listů byly 99 202.80 Kč. Příjem z reklamy byl 19 207 Kč.

Zůstatek byl koncem prosince  2016 183 560.80 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
16971