Republikánský kandidát na viceprezidenta promluvil chvíli po Trumpovi

Mike Pence varoval před možnými hackerskými útoky Ruska

27. 7. 2016

Mike Pence varoval před vážnými důsledky, pokud FBI potvrdí, že se Rusko nabouralo do komunikace Demokratické strany USA. Učinil tak chvíli poté, co jeho společník, kandidát na prezidenta USA Donald Trump vyzval Rusko, aby dodalo další emaily.

Středovýchodní Evropa nechce žádné uprchlíky - konflikt v Sýrii však živí obrovským prodejem zbraní do oblasti

27. 7. 2016

Východoevropské země za poslední čtyři roky diskrétně schválily prodej zbraní za více než 1 miliardu euro do zemí na Blízkém východě, o nichž je známo, že posílají zbraně do Sýrie. Zbraně posílají Bosna, Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Černá Hora, Slovensko, Srbsko a Rumunsko.

Tisíce útočných pušek AK 47, minometné náboje, odpalovače raket, protitankové zbraně a těžké samopaly se posílají novou cestou přes Balkán na Arabský poloostrov a do zemí sousedících se Sýrií.

Od eskalace syrského konfliktu v roce 2012 schválilo těchto osm zemí prodej zbraní a munice do Saúdské Arábie, do Jordánska, do Spojených arabských emirátů a do Turecka. Jsou to všechno klíčové zbrojařské trhy pro posílání zbraní do Sýrie a do Jemenu.

V minulosti se do arabského světa neprodávaly skoro žádné zbraně ze středovýchodní Evropy. Avšak v poslední době objem prodeje zbraní roste, největší prodeje byly schváleny v roce 2015.

Vlády v těchto osmi zemích schvalují vývozní zbrojní licence navzdory obavám expertů, že tyto zbraně mohou skončit u syrské opozice a to bude porušením státních, evropských i mezinárodních dohod.

Zbraně a munice ze středovýchodní Evropy identiikované na videích a fotografiích, zveřejněných na sociálních sítích, používají nyní jednotky Svobodné syrské armády, ale jsou i v rukou bojovníků z islamistických skupin jako Ansar al-Sham, Jabhat al-Nusra, Islámský stát, frakce bojující za syrského prezidenta Asada a sunnitských jednotek v Jemenu.

Identifikace munice dokazuje, že podstatné počty jí byly vyrobeny až v roce 2015.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Mívali jsme okurkovou sezónu. Teď není úniku před absurditou

27. 7. 2016

Mívali jsme v létě okurkovou sezónu, kdy se v novinách tiskly z nedostatku jiných zpráv nesmysly. Koncept nesmyslu vyžaduje, že navzájem sdílíme představu o tom, co je rozumné, píše Raphael Behr. Avšak ve vzestupu Donalda Trumpa (a ostatních populistů, jako třeba Brit Boris Johnson či Čech Miloš Zeman, pozn. red.) je nová, nebezpečná absurdita, která zároveň vzdoruje rozumu a vyžaduje racionální debatu. Protože, zjevně, pro miliony lidí, tato absurdita vůbec absurdní není.

Je groteskní, že muž jako Trump, z něhož vyzařuje infantilní nedůtklivost, narcistní zášť a tyranský rasismus by měl získat kontrolu nad jaderným arzenálem. Mnozí se snaží pochopit, jak se to mohlo stát. Hovoří se o tom, že je prý Trump (a Zeman, a Johnson, pozn. red.) výrazem kulturní marginalizace bělošské dělnické třídy, projevem hospodářské nejistoty ve věku nefunční globalizace, že jsou tito lidé příznakem protivládní rétoriky, která požírá sama sebe.

Ten jev vyžaduje racionální vysvětlení, ale zároveň si ho jaksi vlastně ani nezaslouží. Je tomu, jako kdyby byl akt objektivního vysvětlení tohoto jevu příliš lichotivý. Začít považovat maniaka za nástroj autentického pocitu frustrace a křivdy riskuje, že tím legitimizujeme šílenství. Je to problém, jehož si v roce 1951 povšimla Hannah Arendtová v předmluvě své knihy Původ totalitarianismu. Varovala, že kauzální analýza extremismu riskuje stát se morálním umrtvením.

Mezitím v Absurdistánu jménem Polsko...

26. 7. 2016 / Tomasz Oryński

Brexit, evropské fotbalové mistrovství, série útoků v západní Evropě a pokus o puč v Turecku zastínily události v Polsku. Do mezinárodních zpráv se dostal jen zoufalý pokus polské státní televize, které vládne strana Právo a spravedlnost (PiS), zcenzurovat projev amerického prezidenta Obamy, v němž vyjádřil znepokojení nad stavem polské demokracie. Avšak i když se příliš mnoho zpráv z Polska do zahraničí nedostane, neznamená to, že se v Polsku nic neděje. Naopak, vláda strany Právo a spravedlnost se snaží vyvíjet stále větší nátlak a je velmi ráda, že pozornost Evropy je upoutána jinými věcmi.

Rozhovor Britských listů 67:

Zahájilo referendum o brexitu novou éru iracionální politiky?

22. 7. 2016Se sociologem Danielem Prokopem hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík o tom, co motivovalo Brity k hlasování pro brexit, zda jsou postoje českých občanů obdobné a co to bude znamenat pro evropskou politiku. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 22. července 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

POZVÁNKA

Přijďte v sobotu na Koncert pro Evropu!

27. 7. 2016

Utvořilo se to sice v poslední vteřině … ale koná se je to zajímavé: Koncert pro Evropu, proti Brexitu.

30. července 2016 hraje v Praze německý více než 100členný dechový orchestr, Hesenský zemský orchestr mládeže. Vystupuje s velice líbivým programem – filmové a televizní melodie s českými vložkami jako fanfárami že Smetanovy Libuše nebo se svatováclavským chorálem.

Teď v sobotu mezi 16:30 a 17 hodinou – na Piazzetě Národního divadla v Praze

Vstup volný.

Slunné pozdravy z BaMu do Prahy

Peter Hoffmann

Věda a etika?

27. 7. 2016 / Alexander Ač


Následující článek je detailní reakcí na článek Miroslava Žáčka: Věda a etika ZDE ze dne 21. 7. 2016.

„Někde se dočtete, že ledovce tají, jinde naopak že přibývají“

Důležité je, jaká je výsledná bilance rovnováhy, protože lze opravdu najít pár míst na světě, kde ledovců přibývá. Podle aktuálních vědeckých poznatků je možné se dočíst následující:

„Glaciologické a geodetické pozorování (asi 5200 záznamů od roku 1850) ukazuje, že rychlost úbytku ledovců na začátku 21. století nemají na globální úrovni srovnání, přinejmenším za sledované období, a pravděpodobně také v zaznamenané historii, jak naznačují rekonstrukce ze psaných a ilustrovaných dokumentů.“

Vysvětlení pro brexit?

V Británii, jako v Řecku, poklesly v letech 2007-2015 reálné mzdy o 10,4 procent

27. 7. 2016

Británie utrpěla větší pád reálných mezd od začátku finanční krize než jakákoliv jiná rozvinutá země s výjimkou Řecka.

Ze zprávy britského odborového ústředí TUC vyplývá, že od začátku finanční krize v roce 2007 poklesly reálné mzdy v Británii o více než 10 procent. Naproti tomu ve stejném období, tj. 2007-2015, reálné mzdy v Polsku vzrostly o 23 procent, v Německu o 14 procent a ve Francii o 11 procent. V průměru vzrostly reálné mzdy v zemích OECD za toto období o 6,7 procent.

Reálné mzdy poklesly jen v Británii, v Řecku a v Portugalsku.

Britské ministerstvo financí se brání, že od úvěrové krize vzrostla v Británii zaměstnanost více než v jakékoliv jiné zemi skupiny G7 - jenže jde o nestabilní, špatně placená místa.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Pravda už odjela. A nezahnula vlevo

27. 7. 2016 / Karel Dolejší


Michal Berg v článku nazvaném "Jak Petr Uhl retušuje Putinův obraz" ZDE polemizuje se dvěma Uhlovými tvrzeními v rozhovoru pro Neovlivni.cz. Podle prvního ruský prezident Vladimir Putin údajně brání přijetí ještě represívnějších zákonů proti sexuálním menšinám, než jaké již v Rusku platí. Podle druhého ruský zákon persekvující neziskové organizace je "přesně opsán" z amerického zákona - vzniklého v dobách, kdy mezinárodních nevládních organizací bylo po celém světě dohromady možná padesát.

Bojovníci tzv. Islámského státu v Evropě

26. 7. 2016 / Boris Cvek

Pro tzv. Islámský stát je samozřejmě výhodné přihlásit se ke každému vražednému útoku, který si veřejnost může nějak spojit s muslimy. Cílem takových prohlášení je vytvořit dojem, že Islámský stát ovládá mnohé evropské muslimy a používá je k boji.

Člověk by čekal, že takoví „hrdinové“ tzv. Islámského státu budou pevní muži, odhodlaní bojovat za „věc víry“, že budou dlouhodobě dodržovat nejpřísnější požadavky islámu a že budou mít s tzv. Islámským státem skutečně nějaké reálné spojení (např. prodělaný výcvik na jeho území).

Zatím se ale zdá, že „bojovníci Islámského státu“ v Evropě jsou psychicky nemocní lidé se sebevražednými sklony, kteří mají problém s drogami, pijí alkohol a podobně a kteří se o existenci tzv. Islámského státu dozvěděli jen díky mediální hysterii.

Bavorsko žádá od Berlína tvrdou reakci na vraždění

27. 7. 2016


Představitelé bavorské zemské vlády požadují rapidní vyhošťování odmítnutých žadatelů o azyl a tvrdší dohled nad ubytovacími zařízeními pro migranty. Premiér Horst Seehofer tvrdí, že jeho země po po dvou nedávných násilných útocích azylantů hluboce zraněna.

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

The spokesperson of the Czech president calls Germany "The Reich"

26. 7. 2016

Jiří Ovčáček, the press spokesperson of the Czech President Miloš Zeman, has been making some remarkable comments on his Facebook profile. After the Munich shootings which took place last Friday, Ovčáček wrote on Facebook: "The press in the Reich is now calling on the citizens to be calm."Ovčáček also sharply criticised Czech public service Television: "Czech TV broadcasts horrifying nonsense which downplays the terror occurring in Germany," he wrote. Ovčáček also said on Facebook that those citizens who welcome refugees, are criminals. He reiterated President Zeman's convictions that refugees are terrorists. "Those who exclaim 'Refugees Welcome' ie. those who allow 'voluntary' acceptance of muslim immigrants, refugees, commit crimes by which they threaten the lives of the citizens of the Czech Republic. Such people are a direct threat to the Czech national security," said Ovčáček, adding, "Mr. President has unambiguously spoken against the acceptance of muslim refugees. It is high time for every top politician to assume a clear stance. Let us demand clear answers: Do they support the acceptance of muslim refugees or not?"

Source in Czech HERE

Aleppo už nemá jedinou fungující nemocnici

26. 7. 2016

O víkendu zničily nálety Asadova letectva a ruská letadla  poslední funkční nemocnici. Cílem náletů byla dětská nemocnice pečující o novorozeňata. Byla jednou z šesti nemocnic a klinik, které se staly terčem Asadových náletů.

Nedaleko francouzského města Rouenu byl usmrcen při mši kněz dvěma muži s noži

26. 7. 2016

Dva muži ozbrojení noži vstoupili během mše do kostela v Saint-Etienne-du-Rouvray nedaleko Rouenu a vzali kněze a čtyři další přítomné jako rukojmí, dvě jeptišky a dva věřící.  Knězi podřízli hrdlo. Francouzská televize uvedla, že po příjezdu policie na scénu bylo slyšet výstřely. Oba útočníci jsou mrtví.

Mluvčí francouzského ministerstva vnitra Pierre-Henri Brandet uvedl, že jeden z rukojmích byl kriticky zraněn. Útočníci byli při východu z kostela "neutralizováni". Brandet dodal, že motiv útoku není bezprostředně jasný, ale incident budou vyšetřovat prokurátoři specializující se na terorismus.

Kněze Jacques Hamela, 84, podřezali. Francouzský prezident Francois Hollande, který se okamžitě dostavil na místo útoku, uvedl, že útok provedli "dva teroristé, kteří tvrdili, že jsou z Isis". Islámský stát oznámil, že útok provedli "jeho vojáci". Tři rukojmí byli propuštěni bez zranění, čtvrtý bojuje o život.

Policie identifikovala jednoho z útočníků jako místního muže, který se před lety pokusil odejít do Sýrie, ale vrátili ho z turecké hranice. V březnu 2016 nařídil soudce, aby muž nosil elektronický náramek.

Policie kostel, kde došlo k útoku, prohledávala, zda tam nebyly umístěny výbušniny.

Premiér Manuel Valls označil tento "barbarský ptok" za ránu katolické komunitě a celé Francii. "Stojíme všichni společně," dodal.

Zavražděný kněz pracoval ve farnosti deset let. Měl odejít do důchodu v pětasedmdesáti, ale chtěl dál sloužit církvi a své komunitě, řekli místní lidé.

Papež František vydal "nejvážnější odsouzení všech forem nenávisti" a uvedl, že je šokován, "protože toto strašlivé násilí se odehrálo v kostele, na svatém místě" a došlo k "barbarské" vraždě kněze.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

Poslankyně Horní sněmovny, baronka Warsi: "Jako muslimku mě tato vražda jménem islámu zostuzuje. Stojím v solidaritě se svými křesťanskými bratry:"

Muž v Japonsku usmrtil 15 lidí a zranil další desítky osob

26. 7. 2016

Šestadvacetiletý muž ozbrojený nožem zaútočil v noci z pondělí na úterý na instituci pro invalidy v městě Saagmihara nedaleko Tokia, usmrtil 15 osob a zranil dalších 45. 20 zraněných je ve vážném stavu. Útočník se jmenoval Uematsu. Zaměstnanci instituce zavolali policii ve 2.30 místního času. Jde o jeden z nejhorších zločinů v poválečné historii Japonska.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Británie a Evropa odmítají pomoc dětským uprchlíkům

26. 7. 2016

Británie i další evropské země se záměrně vyhýbají své povinnosti postarat se o tisíce uprchlických dětí bez doprovodu rodičů. Odmítají je jako "problém někoho jiného", konstatuje zpráva britské Horní sněmovny.

V důsledku toho žijí tisíce dětí v neuvěřitelně špinavých podmínkách, úřady se k nim staví podezřívavě a děti se stávají obětí kriminálníků, konstatuje zpráva Horní sněmovny. Více než 10 000 dětí se v Evropě ztratilo.

Odmítání Británie přijmout svůj podíl těchto dětí je "politováníhodný", konstatuje zpráva. Finanční tlaky v Británii způsobují, že státní činitelé někdy záměrně uvádějí, že je dítě vlastně dospělé, aby se o něho stát nemusel starat. Některé děti jsou zadržovány ve vazebních střediscích pro dospělé. Činitelé "nevěří příběhům dětí".

V roce 2015 požádalo v Evropě o azyl 88 265 dětí bez doprovodu rodičů. Letos se ve Středozemním moři utopilo nejméně 137 dětí.

Program Save the Children v Itálii zjistil, že 50 procent dětí, o které se starají, má sexuálně přenositelnou infekci. Je to důkaz, že jsou cestou pravidelně sexuálně zneužívány. Velké množství nezletilých dětí je vraceno do zemí původu bez adekvátní podpory.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Záběry šokujícího zacházení s nezletilými vězni v Austrálii vyvolaly veřejné vyšetřování

26. 7. 2016Australský premiér zahájil veřejné vyšetřování poté, co byly odvysílány záběry nezletilých dětí ve vazbě, které jsou týrány, jimž jsou na hlavu nasazovány kápě a jsou svazovány jako v Abu Ghraib a v zálivu Guantánamo.

96 procent mladé populace australských vězení tvoří australští domorodci. Skandál ukazuje, jak zoufale Austrálie zachází se svým původním obyvatelstvem.

Podrobnosti v angličtině ZDE

28 % lidí ve veřejné dopravě má na rukou bakterie z výkalů

26. 7. 2016

Myjete si ruce po jízdě tramvají?

Kolem roku 1900, kdy se lidé dopravovali povozy, taženými koňmi, byly mouchy doslova všude. Živily se koňským hnojem a všechno obklopovala muší hejna. Mouchy létaly do džbánků s mlékem a do misek s cukrem a soustřeďovaly se na ovoci, na chlebu a syrovém masu. Šířily vážné choroby. Po horkém létě roku 1911 vznikla v Británii panika ohledně vysoké úmrtnosti kojenců na průjem. Vládní úřady zorganizovaly vysoce efektivní letákovou a plakátovou kampaň, která zobrazovala mouchy jako odporný hmyz šířící nemoci.

Využívání hnusu ve veřejné kampani bylo nesmírně efektivní. Zachránilo mnoho lidských životů.

V rozsáhlém článku v deníku Guardian se zamýšlí Bee Wilson nad tím, proč se v zájmu veřejného zdraví používá dnes tak málo hnusu - například v případě kouření. Ale věděli jste docela známou věc, že 28 procent lidí ve veřejné dopravě má na rukou bakterie, případně stopy výkalů, protože si po použití záchodu nemyje ruce? Víte, že byste si pokaždé po použití veřejné dopravy měli umýt ruce? Měli bychom být znechuceni svýma vlastníma rukama, protože si neuvědomujeme, kam všude jsme je dávali?

Letos na jaře bylo zjištěno, že 79 procent kuřat na prodej v Británii je kontaminováno kampylobakterem, bakterií, která ročně v Británii způsobuje asi 280 000 případů zvlášť odporné formy otravy potravinami a až 100 úmrtí. Přesto nepociťuje většina obyvatelstva hnus nad masově produkovanými kuřaty. Dlouhá léta se britská Food Standards Agency snaží uvědomit Brity, že existuje kampylobakter a přesvědčovat veřejnost, aby kuřata řádně upekla a aby místa, kde bylo umístěno syrové kuře i ruce, které se ho dotkly byly okamžitě umyty teplou vodou. Samozřejmě se nikdy nesmí kuře před pečením vodou omývat, protože tím rozstříknete bakterie po celé kuchyni! Přesto nikdo nepovažuje syrová kuřata za hnusná - samozřejmě, potravinářský průmysl to nikdy nedovolí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

OSN žádá o příměří ve snaze pomoci naprosto zoufalým civilistům v městě Aleppo

26. 7. 2016Jednotky syrského prezidenta Asada odřízly město Aleppo a znemožnily přísun humanitární pomoci. Velvyslanci OSN varují před vznikající katastrofou

OSN v New Yorku podporuje apel, aby vznikla pravidelná osmačtyřicetihodinová příměří kolem syrského města Aleppo, avšak konkrétní rezoluce OSN v této věci nemohla být schválena kvůli ruským námitkám.

Apel na záchranu Aleppa přichází v době, kdy bylo při náletech na město zabito dalších dvacet civilistů a terčem útoků se staly klíčové nemocnice.

Humanitární koordinátor OSN Stephen O'Brien varoval, že obyvatelé města Aleppo budou brzo zcela bez potravin a charakterizoval obklíčení jako středověké: Nemohu zdůraznit dostatečně silně, jak kritická je situace ve východním Aleppu. Tomuto obyvatelstvu vážně hrozí obklíčení. Chráněný prostor se zmenšuje, humanitární situace se zhoršuje a míra zoufalství se zintenzivňuje."

Polští historikové odsoudili pokusy ministryně školství překroutit historii holocaustu

26. 7. 2016

Členové Polského střediska pro výzkum holocaustu odsoutili výroky Anny Zalewské, ministryně národního vzdělávání. Ministryně se vyjádřila, že neví, kdo spáchal v roce 1946 pogrom proti židům v Kielcích a hromadnou vraždu židů v roce 1941 v Jedwabném. Obdobně Jaroslaw Szarek, který byl nedávno jmenován do funkce předsedy Ústavu národní paměti, tvrdil, že masakr židů v Jedwabném "spáchali Němci".

Ve skutečnosti oba masakry spáchali Poláci. O protestu informoval na Facebooku profesor Jiří Holý z Karlovy univerzity v Praze.

Nicola Sturgeonová: Uprostřed chaosu, vyvolaného brexitem, bude nezávislost Skotska asi nejlepší možnost

26. 7. 2016

Překážky bránící ochraně Skotska před chaosem, vyvolaným brexitem, jsou "velké", varuje skotská premiérka, ale nezávislost zřejmě přinese největší možnou stabilituNezávislost zřejmě přinese Skotsku největší možnou stabilitu, zatímco ostatní části Británie budou po hlasování pro brexit čelit chaosu, konstatovala skotská premiérka Nicola Sturgeonová v pondělí v Edinburku. Charakterizovala absenci státnického vedení a plánování, která se ukázala zřejmou bezprostředně po hlasování pro brexit jako "jedno z nejostudnějších selhání odpovědnosti v moderní politické historii".

Sturgeonová konstatovala, že se obává, že londýnská vláda plánuje "tvrdý, nikoliv měkký brexit", jehož důsledkem bude jen omezený přístup na evropský trh a podstatné omezení svobody pohybu.

V Německu se vyhodil do povětří sedmadvacetiletý Syřan

25. 7. 2016

Aktualizace: Útočník z Ansbachu měl na svém mobilním telefonu vlastní "příslib" předáku Islámskému státu, že proti Německu provede "odvetný" útok. Německá policie také nalezla na jeho pevných discích videa se "salafistickým" obsahem.

Tisková kancelář Islámského státu v pondělí uvedla, že útočník byl "voják Islámského státu, který reagoval na výzvu bojovat proti státům, které se spojily ve vojenské koalici proti ISIS." ZDE


V Německu se vyhodil do povětří na pokraji hudebního festivalu v německém městě Ansbach sedmadvacetiletý Syřan. Zranil při tom patnáct lidí. Před rokem mu německé úřady odmítly azyl. Muž měl historii sebvražedných pokusů. Tři osoby byly zraněny vážně.

Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann se domnívá, že šlo o islamistický útok.

V davu bylo více než 2000 lidí. Ansbach je malé město čítající 40 000 obyvatel. Leží jihozápadně od Norimberku a je tam také americká vojenská základna.

Podle Herrmana si muž přinesl k festivalu asi ve 22 hodin v neděli ruksak, avšak do festivalového areálu ho nevpustili, protože neměl vstupenku. V ruksaku byly kovové předměty "používané při výrobě dřeva" a mohly usmrtit mnoho lidí, řekl Herrmann.

Mluvčí prokuratury v Ansbachu předtím uvedl, že útočníkovy motivy jsou nejasné.

Herrman dodal, že mužova žádost o azyl byla před rokem odmítnuta, avšak bylo mu dovoleno setrvat v Německu v důsledku vážné situace v Sýrii.

Zdá se, že situace je kumulativní. Každý další násilný útok povzbuzuje nestabilní, případně šílené jedince, aby udělali totéž. Daří se tak realizovat strategii Islámského státu, který chce destabilizovat Evropu a vyvolat v ní všeobecnou nenávist vůči muslimům, aby vznikla to, co Islámský stát považuje za "totální válku", poznamenává Jan Čulík.

Podrobnosti v angličtině ZDE

"Sebevražedný atentátník z Ansbachu byl po dvou pokusech o sebevraždu léčen na psychiatrii. Mělo se udělat víc?"

Angela Merkelová kvůli politice otevřených dveří bojuje o přežití

25. 7. 2016


Německá politika je tikající skříňka před výbuchem. Berlín dal najevo úlevu nad tím, že zabiják z Mnichova nebyl napojen na islamistické teroristy. Ale ať už byly jeho motivy jakékoliv, kvůli imigrační a uprchlické politice se sbírá k politické bouři, napsala v euroskeptickém a antiimigrantském deníku  Telegraph Nina Schick.

EU uvažuje, že by Británii dovolila mimořádně zakázat vstup Evropanům na své území na sedm let

25. 7. 2016

Evropské vlády uvažují o tom, že by Evropská unie mohla Británii poskytnout výjimku ze zásady EU o volném pohybu obyvatel na dobu sedmi let a umožnit Británii přístup na jednotný evropský trh.

Takový plán bude považován za velmi kontroverzní v mnoha členských zemích, včetně Francie, Polska a mnoha středoevropských zemích, avšak omezil by šok evropské ekonomice vyloučením Británie z evropského trhu a omezil by politické škody Evropské unii, které by byly důsledkem úplného rozvodu.

Británie by však musela dál platit podstatné finanční částky do rozpočtu Evropské unie a neměla by možnost v EU o ničem vyjednávat, protože by nebyla plným členem Evropské unie.

Naproti tomu autor Joris Luyendijk argumentuje v týdeníku Observer, že vstřícný postoj vůči pobrexitovské Británii od EU by byl "velmi nebezpečný": naopak je prý nutné se vůči Británii postavit přísně, aby se zamezilo dalšímu neodpovědnému odchodu nějaké země z EU na základě lží. Británie má podle Luyendijka dlouhou historii sabotování Evropské unie a vyškemrávání se neustálých výjimek. Mnohokrát v poslední době Británie v době krize vrazila EU nůž do zad.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

Amnesty International: Osoby vězněné v Turecku po pokusu o puč jsou mučeny

25. 7. 2016

Organizace Amnesty International shromáždila důvěryhodné informace, že osoby, zadržené v Turecku po nedávném pokusu o puč jsou v oficiálních i neoficiálních vazebních střediscích po celé zemi bity, mučeny a znásilňovány. AI požaduje, aby měli do vazebních a vyšetřovacích středisek povolený vstup nezávislí kontroloři. Více než 10 000 lidí bylo po pokusu o puč zatčeno.

Amnesty International má důvěryhodné zprávy, že turecká policie v Ankaře a v Istanbulu drží vězně ve stresových pozicích po déle než 48 hodin, odpírá jim potraviny, vodu a lékařské ošetření a verbálně je týrá a vyhrožuje jim. V nejhorších případech jsou oběti podrobovány vážnému bití a mučení, včetně znásilňování.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Letos přišlo do Evropy více uprchlíků než loni, daleko více než loni jich zahynulo ve Středozemním moři

24. 7. 2016

Uprchlická krize zdaleka neskončila. Roku 2015 se ve Středozemním moři utopilo 3770 lidí. Letos umírají především lidé ze subsaharské Afriky na cestě z Libye do Itálie.

Dosud přišlo letos do Evropy 240 884 imigrantů a 2954 se jich ve Středozemním moři utopilo.

Smrt 9 lidí v Mnichově je jistě strašná, ale co smrt 2954 lidí ve Středozemním moři, která nikoho nezajímá?

Za totéž období v roce 2015 přišlo do Evropy 220 054 imigrantů a utopilo se jich ve Středozemním moři 1917.

Po pokusu o puč v Turecku vládnou obavy, že se dohoda o uprchlících uzavřená mezi EU a Tureckem rozloží.

Berlín slibuje zpřísnit kontrolu držení zbraní

25. 7. 2016


Německá koaliční vláda slíbila, že přijme jakékoliv legální prostředky nezbytné k prevenci další masové vraždy střelnou zbraní. Ale pokud byla zbraň získána ilegálně, přísnější kontrola nabývání zbraní nemusí představovat řešení problému.

...a zakažte pronájem kamionů

25. 7. 2016 / Karel Dolejší


Mnichovský zabiják kombinující předstíraný německý nativismus, stížnosti na "diskriminaci" v Německu, nenávist vůči Turkům, vášeň pro počítačové "střílečky" a obdiv k masovým vrahům, spáchal svůj čin samonabíjecí pistolí Glock 17 rakouské výroby, na níž prý vyšetřovatelé objevili slovenskou tormentační značku. Výrobní čísla byla vypilována a tak se zjevně jedná o ilegální zbraň.

Evropa uprostřed strachu nesmí ztratit nervy

25. 7. 2016

Ve srovnání s jinými částmi světa je západní Evropa nesmírně pokojná a mírová oblast a každým rokem je bezpečnější. Počet vražd v Británii, ve Francii a v Německu patří k nejnižším na světě, počet vražd v mnoha severských zemích je ještě nižší. Jedním z hlavních důvodů, proč se lidé z daleko nebezpečnějších částí světa snaží dostat do západní Evropy je právě ten důvod, že západoevropské státy jsou tak stabilní. Tato pověst je solidní a trvalá. V letech po roce 2000 mělo Norsko pravidelně každoročně asi 30 vražd ročně (Spojené státy asi 15 000). Pak v roce 2011 zavraždil Anders Breivik 77 lidí, avšak v letech od té doby zase poklesl počet vražd v Norsku na asi 30 ročně.

Kontext ovšem není žádnou útěchou obětem útoků na civilisty v západní Evropě, v důsledku nichž se západní Evropa stala více obávaným místem. Všechny nedávné útoky proti civilistům jsou navzájem odlišné. Vrah z Mnichova byl zjevně šikanovaný introvert, jehož fascinoval případ Breivik, který plánoval svůj útok a vychloubal se svým obětem, že je Němec. Naproti tomu útočník ve Würzburgu vzýval Allaha a údajně ho k útoku inspiroval Islámský stát. Útočník z Nice, jak nyní vyšlo najevo, zřejmě měl komplice a provedl útok, k němuž se přihlásil Islámský stát. Avšak i útočník z Nice měl psychiatrické problémy. Není divu, že úřady nedokáží rozhodnout, zda byly tyto útoky motivovány politicky nebo nábožensky, anebo zda se spíše podobají narcistním školním útokům, které tak dobře známe z USA: Ve všech případech se kromě toho fakta mění, jak vyšetřování odhaluje nové skutečnosti.

Posuzujme zločiny migrantů a muslimů individuálně, nikoliv na základě kolektivní viny 2. část

25. 7. 2016 / Daniel Veselý

Okolnosti masakru v Mnichově, jehož se dopustil Němec mající íránské kořeny, který zjevně neměl s muslimskou komunitou žádné styky ZDE, ukazují, že nešlo o útok džihádisty, ale psychicky narušeného člověka. Mnozí mohou být překvapeni tím, že i lidé, o kterých se domníváme, že vyznávají islám, mohou trpět depresemi, aniž by nutně vraždili z náboženských pohnutek. Totéž se týká i skutečnosti, že střelec v Mnichově byl inspirován extrémně pravicovým teroristou Andreasem Breivikem ZDE. To, že perverzní ideologie Daeš, jež má k islámu asi tak blízko jako křesťanství k teroru Armády Božího odporu v Ugandě, „motivuje“ tyto jedince k výkřiku „Alláh Akbar“, není rozhodně určující aspekt, jímž bychom se měli při hodnocení těchto zločinů řídit.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červen 2016

17. 7. 2016

V červnu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 61 938,25 Kč.   Příjem z reklamy byl 8263  Kč.

Zůstatek byl koncem června 2016 132 482,29 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
15712