Tisíce britských firem plánují odchod z Británie, pokud země vypadne z EU bez dohody

26. 1. 2019

 
Organizace britských podnikatelů varují, že firmy se připravují přesunout své operace mimo Británii

Tisíce britských firem začaly realizovat své krizové plány pro možné vypadnutí Británie koncem března 2019 z EU bez dohody. Mnohé z nich plánují přesunout své operace do zahraničí, varuje britská obchodní komora. Uvádí, že firmy, které už z Británie odešly, jsou pouze "špičkou ledovce" a že mnoho ze 75 000 členů britské obchodní komory už vydává množství financí na plány k neutralizaci chaotického brexitu.
 
Mezitím varoval předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker Theresu Mayobou v soukromém telefonním rozhovoru, že jedinou možností jak dosáhnout dohody s EU je, aby Británie zůstala v Evropské celní unii - což jediné by odstranilo nutnost respektovat irský "backstop", podmínku, "zarážku", která má po odchodu Británie z EU zajistit otevřenost hranice mezi Severním Irskem a Evropskou unií. Mayová ovšem setrvání Británie v evropské celní unii nechce připustit, neboť je rukojmím brexitérských fundamentalistů ve své straně a v extremistické protestantské severoirské straně DUP, která ji udržuje svými poslanci za úplatek miliardy liber u moci.

Juncker a jeho zástupce Frans Timmerman ubezpečili Theresu Mayovou, že Evropská unie v této věci Irskou republiku v žádném případě neopustí.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 
0
Vytisknout
3988

Diskuse

Obsah vydání | 29. 1. 2019