Chaos: Pentagon začal stahovat vybavení ze Sýrie

16. 1. 2019

Harmonogram stahování ze Sýrie zůstává záhadou. Americké ozbrojené síly plní Trumpův rozkaz ohledně stahování ze Sýrie, ale základní detaily plánu zůstávají nejasné. Trumpův poradce pro národní bezpečnost Bolton pokračuje v obtížných jednáních s Tureckem ohledně osudu amerických partnerů v Sýrii, informuje Katie Bo Williamsová.

Žádní vojáci ještě neodjeli, ale stahování vybavení již začalo. Asi 10 obrněných vozidel s vybavením opustilo ve čtvrtek večer americkou základu v Hasace. List Wall Street Journal ve čtvrtek informoval, že Pentagon vysílá pozemní jednotky a skupinu námořních plavidel nezbytných k provedení případného stažení.

Bolton v neděli navrhl, že závazek Turecka neublížit Syrským demokratickým silám, koalici Kurdů a Arabů podporované USA, kterou Ankara považuje za teroristy, bude předběžnou podmínkou stažení. Turecký prezident Erdogan v úterý veřejně odmítl tento požadavek a odmítl se s Boltonem sejít, čímž zpochybnil Trumpův plán stažení. Jednání mají pokračovat ještě další týden, prohlásil Bolton v pátek.

Zdá se, že Pentagon mezi tím uskutečňuje svůj plán stahování.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
5073

Diskuse

Obsah vydání | 22. 1. 2019