Francouzský prezident Emmanuel Macron představil svou vizi EU

27. 9. 2017

Emmanuel Macron tvrdí že členské země EU musejí najít společnou cestu. Francouzský prezident představil svou vizi obnovené Evropské unie. Zaměřil se na německé politiky, kteří v nedělních volbách zaznamenali výrazné zisky.

Macron včera prohlásil, že Německo a Francie musejí společně překonat dědictví dvou světových válek a spolu s partnery vylepšit Evropskou unii. Bývalý ministr hospodářství převzal moc v květnu, slibuje posílit eurozónu a prohloubit integraci EU.

Macron pro svou agendu nutně potřebuje svolení německé kancléřky Angely Merkelové. Projekt zahrnuje plány na finanční ministerstvo devatenáctičlenné eurozóny, společný rozpočet a parlament nezávislý na parlamentu evropské osmadvacítky. V neděli Macronovy plány utrpěly ránu, když v Německu protipřistěhovalecká a euroskeptická strana AfD se stala třetí nejsilnější parlamentní stranou.

Od neděle Macron s Merkelovou hovořil dvakrát, stejně jako s ostatními lídry a předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem - který nepodporuje Macronovy iniciativy. Merkelová není Macronovým odpůrcem, ale neshoduje se s ním v tom, jak silnou roli by nové instituce měly hrát.

Macron využil svůj projev k argumentaci ve prospěch institucionálních změn, iniciativ prosazujících EU a nové technologie, obranný a energetický sektor. Vyzval další lídry EU, aby věnovali pozornost domácím potřebám, ale neobětovat potřeby bloku.

Macron také vyzval k zavedení spravedlivé společné daně z uhlíkových emisí a zvýšených investic do "rozvojových" projektů v regionech jako je Afrika.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
6377

Diskuse

Obsah vydání | 29. 9. 2017