11988

Lidé právem chtějí od elit nikoliv slova, ale reálnou změnu k lepšímu

11. 9. 2017 / Boris Cvek

Jan Čulík vyslovil názor, že „pražská kavárna lidem pořád káže, ale oni ji neposlouchají“. Je to reakce na dopis paní Kozlové, jejíž názory se zřejmě brzy stanou pravidelným obohacením diskurzu Britských listů. Řešení podle Jana Čulíka je jít za lidmi, jako je paní Kozlová, a mluvit s nimi. Podle mne ovšem základní motor názorů paní Kozlové není v rovině názorů na komunismus, ale ve frustraci současností (ještě jasněji to jde vidět v jejím novém dopise. A v té frustraci má bohužel pravdu.

Pokud „elity“, tedy údajně inteligentní a vzdělaní lidé, dopustily např. děsivý způsob exekucí v ČR, kdy se exekuce stávají problémem pro masy malých dětí, není možné k tomu přistoupit tak, že o tom budeme s lidmi mluvit. Mluvení nic nespraví, musíme to změnit.
 11988

Proč by měly kavárenské elity s lidmi mluvit

11. 9. 2017 / Jan Čulík


Když jsem argumentoval, že by kavárenské elity v ČR měly přestat lidem kázat a měly by s nimi mluvit, neměl jsem na mysli, že by je měly přesvědčovat o své pravdě, ale že by jim měly NASLOUCHAT, měly by zjišťovat, co jim chybí, co je zdrojem jejich frustrace, co potřebují a co je zdrojem jejich motivace, že věří nesmyslům.

Je přece naprosto absurdní, že namísto snahy o řešení množství závažných a neřešených problémů si tři čtvrtiny obyvatelstva v České republice myslí, že uprchlíci a migranti zosobňují stejné nebezpečí jako Islámský stát. Kdo v ČR záměrně vytvořil tuto nesmyslnou situaci a za jakým účelem?

Rozhovor Britských listů 126:

Pět procent pro vzdělávání

8. 9. 2017Bohumil Kartous hovoří s amerikanistou Kryštofem Kozákem, který založil politickou stranu Pět procent pro vzdělávání a argumentuje, že v dnešní nejisté hospodářské a kulturní situaci je výrazná kultivace a rozvoj školství jedinou možnou záchranou pro Českou republiku. Nalezne se v ČR pět procent občanů, kteří budou ochotni sdílet jeho názor a podpořit ho? Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 8 .září 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

 11412

Otevřený dopis předsedovi vlády

11. 9. 2017


Vážený pane premiére, 

reagujeme na Váš výrok: „Když pozorujeme problémy v jiných evropských zemích, v Česku už další muslimy nechceme“. Rádi bychom Vás upozornili, že náboženskou svobodu v naší zemi zaručuje Ústava ČR, v mezinárodním právu je vyjádřena ve Všeobecné deklaraci lidských práv (1948) a diskriminaci uprchlíků podle náboženství také zakazuje Ženevská konvence z roku 1951.

Vaše výroky ohledně muslimů jsou tedy v rozporu s našimi i mezinárodními zákony a dohodami. Svým jednáním se tedy dopouštíte zavrženíhodné generalizace a rozdělování lidí podle jejich náboženského vyznání a poskytujete jako předseda vlády podporu těm lidem, kteří nejsou schopni rozlišovat a vnímat jednotlivého člověka podle toho, jak skutečně jedná, ať už slovy nebo skutky. 
 11518

Rusko: V moskevských komunálních volbách zvítězila protiputinovská liberální koalice

11. 9. 2017Koalice liberálních opozičních stran zvítězila v komunálních volbách v centru Moskvy. Porazila kandidáty z Putinovy vládnoucí strany Jednotné Rusko.

Jednotní demokraté získali 11 z 12 komunálních křesel v Tverském volebním okrsku, což je bohatá čtvrť nedaleko Kremlu. Také získali 12 křesel v Gagarinském okrsku, kde v neděli hlasoval sám Vladimír Putin. Opozice také zvítězila v celé řadě dalších moskevských okrsků v centru Moskvy. 

Normálně nemají možnost kandidáti z liberální opozice vůbec ve volbách kandidovat. Tentokrát však Kreml liberalizoval registrační procedury kandidátů s tím, že se v Moskvě budou konat "nejpoctivější volby v historii". 

Politico: Kde nejpravděpodobněji zvítězí evropský "Trump"? V ČR

11. 9. 2017Evropské vydání serveru Politico.eu vypracovalo tzv. "Trumpability index" - žebříček zemí, kde nejpravděpodobněji, podle jejich interních hodnot, zvítězí v blízké budoucnosti nějaký evropský Trump.

Česká republika se octla na prvním místě.

Server hodnotil situaci v jednotlivých zemích podle 13 kategorií. Mezi nimi byly: touha po změně, touha po silném vůdci, nepřátelský vztah k médiím a touha radikálně odstraňovat předpisy. Politico srovnává Trumpa s Andrejem Babišem a cituje to, co Babiš řekl o rozdílu mezi nimi: "Trump udělal několikrát bankrot, já ne..."


1. Česká republika
2. Itálie
3. Rusko
4. Turecko
5. Maďarsko
6. Ázerbajdžán
7. Polsko
8. Bulharsko
9. Malta
10. Francie a Velká Británie

Politico: ČSSD se výrazně posunula k populismu, ohrožuje to Evropskou unii

11. 9. 2017

Pokud se stane Andrej Babiš novým premiérem ČR a sociální demokraté se k němu připojí ve vládě, Česká republika se velmi pravděpodobně stane ohniskem xenofobie a vylučovací nenávisti - a bude tak další potenciální hrozbou integritě EU.


V reakci na pokles své popularity se čeští sociální demokraté před nadcházejícími všeobecnými volbami výrazně posunují k populismu. Snaží se začít zneužívat protiuprchlických a protievropských nálad, jichž už delší dobu zneužívají Babiš a prezident Zeman. Uprchlická krize vyvolala v České republice dosud nevídanou vlnu xenofobie. Čeští politikové spoléhají na podporu svých protiuprchlických polských, maďarských a slovenských kolegů a mají pocit, že jsou při odmítání uprchlických kvót EU v silném postavení, píše server Politico.eu.

Rychlé hnědnutí ČR: Lidé chtějí za premiéra Babiše, nebo Klause mladšího

11. 9. 2017

Je otázkou, zda lze považovat za průkazný průzkum agentury Focus, která dotazováním u 1011 lidí zjistila, že v odpovědích na otázku, koho by chtěli za premiéra, se umístil ultrapravicový extremista Václav Klaus mladší na druhém místě. Je-li toto zjištění průkazné, bylo by to alarmujícím důkazem rychlého posunu České republiky směrem k silně nahnědlému režimu:


Na uprchlické cestě přes Středozemí do Itálie umírá rekordní počet lidí

11. 9. 2017
Od roku 2014 zemřela většina lidí při pokusech dostat se přes Středozemní moře do Itálie. Dochází k tomu po uzavření balkánské cesty


Od roku 2014 zemřelo nebo zmizelo více než 22 500 migrantů. Více než polovina z nich zahynula při pokusech překročit Středozemní moře. Vyplývá to ze studie Mezinárodní organizace pro migraci.

Uzavření balkánské cesty do Evropy donutilo migranty zvolit si nebezpečnější cestu přes Středozemní moře do Itálie, kde počet mrtvých stále stoupá, navzdory tomu, že celkový počet příchozích do Evropy klesá.
 11331

Kterak Parlamentní listy opět trestuhodně deformují realitu

Vše je opět jinak aneb Barmští muslimové si genocidu patrně zasluhují

11. 9. 2017 / Daniel Veselý

Vyvracení největších nesmyslů, jež zveřejní manipulativní web Parlamentní listy, se jeví jako sisyfovská dřina, leč někdy není zbytí. PL při své systematické dezinformační kampani proti muslimům nikdy nešly pro ránu daleko a pravidelně zveřejňují polopravdy a vyložené hoaxy o údajné islámské invazi a krvežíznivosti muslimů. Jakýsi právník Tomáš Tyl na svém facebookovém profilu zveřejnil status, v němž masivní etnickou čistku v Barmě označuje za legitimní obranu barmské vlády proti dobyvačným islámským fundamentalistům. PL Tylův status převzaly a zveřejnily pod názvem Nebohé muslimy vyhánějí z Barmy a terorizují, čtete v novinách. No, ono je to trochu jinak… Dalo by se říci, že čím větší špína, tím lépe pro editory PL; fakta jsou přebytečná zátěž a z kata je rázem oběť. 

  
 11988

Naši mocní se nesmějí dozvědět, co si o nich lidská spodina myslí

11. 9. 2017 / Anna Kozlová

Pane Čulík, právě jsem si přečetla ohlasy pražských intelektuálů na moje, prý ideologické nesmysly a nejsem vůbec překvapená. Pokud si někdo spláchne mozek do záchodu, pak z něho nic normálního nevyleze !
 
Takže, vy pražští intelektuálové a pražská kavárno, ráda bych věděla o jakých nesmyslech to mluvím? Prosím, dokažte mi, že je ideologický nesmysl, že za tatíčka Masaryka a jeho opěvované demokracie nebyli žebráci, bezdomovci, služky a že se nestřílelo do dělníku, když stávkovali, že všechno bylo tak ideální !!!

Dokažte mi, že není pravda, že už jako děti jsme chodili tvrdě makat k sedlákům. Ano, za komunistů jsme jako starší děti také chodily sbírat do JZD brambory a řepu. Je pravda, že nám selka za práci dávala krajíc chleba se sádlem a ti  “zlí“ komunisté nám nedávali nic.
 11989

Postavit historický revizionismus z nohou na hlavu

11. 9. 2017 / Karel Dolejší

Západní historický revizionismus se vyznačuje snahou převyprávět "slavné" dějiny elit, privilegovaných, států a impérií z perspektivy těch, kdo se stali oběťmi těchto dějin. Cílem je dát slovo utlačovaným - indiánům, Afroameričanům, ženám, odborářům, jejichž pohled v minulosti nebyl do oficiálních záznamů zahrnován.
 11916

Já o koze, ty o voze

Vlastenecký večírek

11. 9. 2017 / Josef Škvorecký

"Nezlobte se- když tohle dělaj komunisti, to prosim. Od těch jsme na takové knihy zvyklí." Santnerka, zabavená v Praze pro pornografii, ho chce poučit, že je v rozporu se skutečností, ale přeskočí jí hlas. "Od těch jsme zvyklí na ledacos," pokračuje pořadatel. "Ale urážet v knize vydané v exilu pana prezidenta Masaryka - "

"Dyť to vo Masarykovi není!" zaječí nakladatelka přeskakujícím hlasem.

Úroveň debaty o výzkumu Muriel Blaive o životě v Československu v druhé polovině padesátých let a naprostá neschopnost mnoha lidí porozumět její argumentaci silně připomíná klasickou scénu z románu Josefa Škvoreckého Příběh inženýra lidských duší (1977) (Škvorecký dobře znal své papenheimské !)

Muriel Blaive absolutně nepopírá zločinnost komunistického režimu a zdůrazňuje odpovědnost jednotlivých lidí za spáchané zločiny, odmítá výmluvy, že za všechno "mohl jen neosobní systém".  Toto zdůrazňuje opakovaně. Její kritikové, nenověji Karel Dolejší, to neposlouchají a vytvářejí si z jejích argumentů slaměného panáka, proti němuž bojují. Nechápu proč, poznamenává Jan Čulík. Kocourkovská úroveň reakcí na argumentaci Muriel Blaive je úplně stejná jako reakce účastníků Vlasteneckého večírku v slavném románu českého klasika. No, posuďte sami: 

I tady se někteří Češi rozčilují nad něčím, co neexistuje... Čtěte! (JČ)

-----

Pan Senka je rozčilen. Stojí se Santnerovou u stolku, na němž má nakladatelka vyložené své zboží, v ruce drží knihu a ukazuje na ni prstem. Za nakladatelkou se krčí její tlustý manžel s nosem prokvetlým whiskou. Malý hlouček kolem se zájmem poslouchá pana Senku.

"Tak todleto mi tady nepovídejte!" říká pan Senka hodně nahlas. "Tak jen si to přečtěte sama, prosím, tady na straně devatenáct!" zamává knihou v pestré obálce, na ní po modrém nebi plují jakési krychle a z jedné roste zelený strom. "Prosím! Todleto: 'Já bych střelil i Panenku Marii do prdele, abych si zachránil kejhák.' To se, pani, nestydíte, todleto tisknout?"

"Já nejsem žádnej cenzor!" zavrtí Santnerová evidentní parukou. Paruku má proto, že neměla čas nagulmovat si vlasy. Sluší jí líp než její vlastní vlasy, jelikož nakladatelka nemá na vlasy nikdy čas. Po páté whisce si na to nedávno stěžoval její manžel u Mourků. Taky, že jeho žena nemá čas na jiné věci. Čas má prakticky jenom na ty svoje knížky. "Autor to tam tak napsal," stojí nyní nakladatelka na své pravdě, "a já nejsem cenzor, abych mu to škrtala!"

Přečetli jsme:

Za socialismu tu bylo lépe, myslí si pětina středoškoláků. Třetina by byla pro vládu tvrdé ruky

11. 9. 2017

Studenti si spontánně se slovem „demokracie“ nejčastěji spojují různé typy svobod – svobodu lidí obecně, svobodu pohybu, projevu a myšlení. Celá třetina studentů však říká, že „za určitých okolností“ může být autoritativní vládnutí lepší možností než demokracie. To je více, než ukazují hodnoty v dospělé populaci (podle CVVM v únoru 2017 – 26 %).

Celý článek: ZDE

Neuvěřitelné: Veřejnoprávní rozhlas normalizuje rasistického maniaka

9. 9. 2017 / Jan Čulík

Tohle je základem všeho zla v dnešní České republice a povede to k její další destabilizaci. Rasističtí blázni a maniaci jsou normalizováni médii, která by kriminalitu neměla šířit. Základní právní a etické normy jsou ignorovány. Veřejnoprávní média společnost matou a destabilizují základní civilizační hodnoty.

Pokud   bude veřejnoprávní médium dávat prostor lidem, kteří otevřeně propagují rasismus, dostáváme se do třicátých let v Německu

Doležal se nedávno vyjádřil, že by je podivné, že Evropská unie nezasahuje proti invazivním druhům lidí. Tachecí jeho rasismus   nevadí. Proč ho neoslavovat vë veřejnoprávním Českém rozhlase?

Co se stalo, že zmizely základní etické a právní normy? Co způsobilo, že to lidem nevadí?

Bude napříště veřejnoprávní Český rozhlas chválit plynové komory a koncentrační tábory?

Farage rozzuřilo, že si Britové přinesli na koncert 7000 vlajek Evropské unie

10. 9. 2017

V den závěrečného koncertu slavného britského hudebního festivalu Promenádní koncerty (The Proms), které se desítky let konají v Prince Albert Hall v Londýně, rozdali proevropští aktivisté návštěvníkům 7000 na základě crowdfundingu vyrobených vlajek Evropské unie.

Na koncertech se normálně politické akce nepřipouštějí a při nedávném provedení Beethovenovy Ǒdy na radost, což je hymna Evropské unie, bylo přítomným nařízeno, aby odstranili velký transparent Evropské unie, který tam rozbalili.

Při posledním koncertu The Proms se však konají nejrůznější eskapády a atrakce, a tak bylo 7000 evropských vlajek povoleno.

Někdejší šéf euroskeptické strany UKIP, který se v minulých dnech účastnil v Berlíně akce fašistické strany AfD, Nigel Farage, zuřil.


Další fotografie ZDE


Aktivisté, kteří akci zorganizovali, zdůraznili, že se nevzdají a že Evropskou unii nechtějí opouštět.

Komsomolskaja Pravda: Hlasovali pro zmrzlinu, dostali boršč. Protože jsme v Rusku

10. 9. 2017

Vtip v Komsomolské pravdě: "Rozhodl jsem se objasnit dětem, v čem spočívá podstata demokracie, a tak jsem jim dovolil, aby hlasovali o tom, co má být k večeři. Hlasovali pro zmrzlinu. Dostali boršč. Protože jsme v Rusku." 


Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

 11986

Setkání odpůrců jaderné energie na Šumavě

9. 9. 2017 / František Řezáč


V sobotu odpoledne se na známém šumavském vrcholu Ostrý - Osser, který je vysoký skoro 1300 metrů nad mořem, sešli odpůrci jaderné energie z obou stran bývalé ostře střežené hranice, píše účastník setkání František Řezáč.

Dnes užhranici tam, kde bývala železná opona, skoro nikdo nerozezná.

S krátkými projevy vystoupili na terase pod vrcholem zástupci různých organizací, například Šumavské občanské iniciativy proti jadernému úložišti. Občané z Maňovic u Pačejova, kde se úložiště plánuje, přijeli na parkoviště pod Ostrým malým autobusem, zástupce Svazu ochrany přírody (Bund Naturschutz) a další.

Za českou stranu Zelených promluvila Hana Konvalinková, aktivistka z Počátek na Českomoravské vrchovině. Ta zdůraznila, že snahy SÚRAO, Správy úložišť jaderného odpadu, začít kdekoliv s průzkumem a dokonce se stavbou úložiště, mají v konečném efektu umožnit rozšíření, tzv dostavby jaderných elektráren Temelín Dukovany.

Tomu se říká salámová taktika: Vidíte, můžeme pokračovat, máme radioativní odpad kam ukládat. Obce Pačejov a Mańovice poblíž Nepomuka na Plzeńsku, kladou těmto snahám houževnatý odpor už léta. Případná stavba za miliardy korun by zničila nejen přírodu, ale znamenala by vysídlení ze strachu před jaderným ohrožením, snížení cen pozemků a další škody.

Problémem jaderné energetiky není jen ukládání odpadů, ale také odstraňování následků bývalé těžby, například kolem Ralska, kde se pumpovala kyselina sírová do země v blízkosti největších podzemních zdrojů pitné vody v ČR.

O tom se u nás v médiích moc nepíše a nemluví, ale sanace po těžbě uranu bude stát další desítky miliard korun.  https://www.zeleni.cz/web/edvard-sequens-drahe-zarici-dedictvi/
                                                                                          

Británie: Desetitisíce lidí demonstrují v sobotu v Londýně proti brexitu

9. 9. 2017

Asi 50 000 demonstrantů protestovalo v sobotu v Londýně u Dolní sněmovny proti brexitu. Organizátoři demonstrace zdůraznili, že brexit ztratil "jakoukoliv důvěryhodnost" a že všechny průzkumy veřejného mínění "nyní ukazují, že Britové jsou proti brexitu".

Liberálnědemokratický poslanec Ed Davey řekl na demonstraci, že odpůrci brexitu musejí více naslouchat stoupencům brexitu: "Musíme porozumět, co je motivuje, a naslouchat jim způsobem, který vyhojí rány a povede k sjednocení naší země."  ZDE


Šéf NATO: Svět je dnes ve větším nebezpečí než kdykoliv za poslední celou jednu generaci

9. 9. 2017Jens Stoltenberg varuje před "součinností" vojenských hrozeb zatímco Rusko shromažduje 100 000 vojáků na hranicích EU


Svět je dnes nebezpečnější, než byl za celou poslední generaci, varujel šéf Severoatlantického společenství Jens Stoltenberg. Rusko nyní mobilizuje na hranicích EU 100 000 vojáků a na korejském poloostrově sílí jaderná krize.

Stoltenberg varoval, že velký počet dnešních vojenských hrozeb ve své součinnosti způsobují, že svět je ohrožen více než kdykoliv předtím.

"Máme šíření zbraní hromadného ničení v Severní Koreji, máme teroristy, nestabilitu, máme asertivnější Rusko," konstatoval Stoltenberg.

Od příštího čtvrtka během šesti dní uspořádají ruská a běloruská vojska zřejmě největší vojenské cvičení od ukončení studené války. Zmobilizováno bude 100 000 vojáků, bezpečnostního personálu a civilistů v Pobaltí, v západním Rusku, v Bělorusku a v ruské enklávě Kaliningrad. Při cvičení nebudou přítomni mezinárodní inspektoři, jak vyžaduje mezinárodní dohoda.

Na druhé straně světa rozmístila Jižní Korea kontroverzní americký protiraketový systém Thaad.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 11735

Dezinterpretace Parlamentních listů na konkrétním příkladu

9. 9. 2017 / Bohumil Kartous

Divil jsem se, proč mi po publikování článku S kým bude vládnout Andrej Babiš píšou uražení voliči Tomia Okamury a jeho strany SPD. Je to prosté. Parlamentní listy komentář svým čtenářům "převyprávěly". Jde o titulek, v němž internetový deník šířící hate speech a fake news uvedl, že "Okamuru volí lůza", čímž toto tvrzení připsal mně. V mém článku bylo uvedeno toto: "Pokud bude mít největší Čech Okamura dost hlasů na to, aby zajistil Andrejovi vládu, bude pro něj stejně potentní kurtizánou, jako jsou komunisté. Na rozdíl od nich si může ale Okamuru & Naziboys koupit i s veškerým ideologickým vybavením za nějakých pár set milionů korun. Shodu najdou rychle a po fúzi se lůza, kterou Okamura okolo sebe shromažďuje, velmi rychle přizpůsobí pořádkům zemědělského podniku v politických službách." Mluvím o lidech, které soustředí Okamura okolo sebe, což v daném kontextu označuje ty, kdo s ním dělají politiku. To jsou ti, které může Babiš koupit a ti, kteří se "velmi rychle přizpůsobí pořádkům zemědělského podniku v politických službách." Ačkoliv uvedenou pasáž fake server cituje, někteří čtenáři evidentně berou titulek jako platnou interpretaci. Jakkoliv jde o jeden případ, vcelku dobře ilustruje, jak si někteří lidé (a nebude jich málo) vytvářejí názory (stále ještě na počátku) digitálního věku.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Nigel Farage podpořil extremní ultrapravicovou Alternative fuer Deutschland pro německé volby

9. 9. 2017
Bývalý šéf britské ultrapravicové euroskeptické strany UKIP Nigel Farage podpořil německou extremní ultrapravicovou stranu Alternative fuer Deutschland pro nadcházející německé všeobecné volby. 

"Poprvé v moderní historii bude v německém parlamentu hlas opozice," řekl Farage aktivistům z AfD na uzavřenmé akci ve Spandau Citadel, v renesanční pevnostní v západním Berlíně.

Farage při své kampani ve Velké Británii používal při své protiuprchlické propagandě záběrů připomínajících nacistickou protiuprchlickou propagandu ze třicátých let:


Polsko: "Některá média mají příliš velký vliv. Omezíme."

8. 9. 2017
Některé sdělovací prostředky v Polsku mají "příliš velký vliv", konstatoval polský ministr kultury v souvislosti s plány polské vlády "odkoncentrovat" média. Vládnoucí strana Právo a spravedlnost si stěžuje, že soukromá média v Polsku jsou v rukou jen několika málo vlastníků a to omezuje pluralitu. 

Ministr kultury Piotr Gliński se vyjádřil, že na trhu sdělovacích prostředků je "nutno zavést pořádek". Dodal, že "všechny civilizované země" mají zákony omezující podíl médií na celkovém trhu, "někdy jsou velmi přísné, jako v Německu či ve Francii". 

V Polsku smí mediální společnost vlastnit 40 procent trhu, zatímco ve Francii je to sedm nebo osm procent, řekl Gliński.

Šéf strany Právo a spravedlnost  Jarosław Kaczyński řekl v červenci v katolické televizní stanici, že polská média budou "brzo zreformována". 

Deník Gazeta wyborcza uvedl, že podíl zahraničního kapitálu na vlastnictví polských médií má být omezen na 20 procent.
 11982

Umělá inteligence dokáže určit z vaší fotografie, zda jste homosexuál

8. 9. 2017Algoritmus dokázal určit sexualitu lidí v 91 procentech. Vyvolává to složité etické otázky


Analýzou fotografií obličeje dokáže umělá inteligence přesně určit, zda jsou lidé homosexuálové nebo heterosexuálové. Počítače to dokáží určit daleko přesněji než lidé.

Na Stanfordské univerzitě bylo zjištěno, že počítačový algoritmus dokáže z fotografie obličeje rozlišit, zda je daný muž homosexuál nebo heterosexiál, správně v 81 procentech případů a v 74 procentech žen.

Zdá se, že to potvrzuje biologický původ sexuální orientace. Zároveň je znepokojující, že tato technologie dokáže porušit soukromí lidí a bude jí možno zneužívat pro automatickou diskriminaci osob LGBT.

Dva roky na Balkánské trase - čeští dobrovolníci slaví výročí, práce neubývá

8. 9. 2017

Tisková zpráva

Praha/Brno/Adaševci, 8.9.2017 - V těchto dnech uplynuly právě dva roky od chvíle, kdy do Maďarska vyrazili první čeští dobrovolníci. Za tu dobu se situace sice výrazně zklidnila, lidé ale do Evropy stále přicházejí. Češi koordinovaní organizací Pomáháme lidem na útěku nyní působí v severním Srbsku v uprchlických táborech Adaševci a Principovac.


Dobrovolníci učí uprchlické děti hrát kuličky, srpen 2017, Foto: Radka Valová
 11984

Mořská sůl je kontaminovaná fragmenty plastů

8. 9. 2017

Mořská sůl na celém světě je kontaminována mikrofragmenty z plastu. Plast byl nalezen v mořské soli v Británii, ve Francii, ve Španělsku, v Číně i v USA.

Vědci se domnívají, že většina této kontaminace pochází od mikrovláken a z plastů na jedno použití, jako jsou PET lahve na vodu, z nichž se skládá většina plastového odpadu. Do oceánů se každoročně dostává až 12,7 milionů tun plastu, což se rovná svržení jednoho plného nákladního vozu na odpadky do moře každou minutu. 
 11983

Sedm let v zemi mistrů kulis aneb rukojeť pro imigranty do Spojeného království 1

8. 9. 2017 / Michal MašínKdyž jsem se poprvé dostal do Velké Británie -  tedy konkrétně do skotského Glasgow - hned na první pohled mě udivil naprostý nesoulad mezi mou představou moderní země a skutečností. Nejlépe by snad tento stát bylo možné ohodnotit jako zemi, která je jednou nohou stále ještě v osmnáctém století a o té druhé ještě přesně neví, kam jí došlápne.

Idealistická představa imigranta z bývalého východního bloku, která je pokřivená ročním pobytem v Německu, je pak konfrontována s nepříjemnou pravdou a nově nabité zkušenosti jsou vykoupeny bezesnými nocemi. Rád bych se s těmi, jichž se to může týkat, podělil o získané ponaučení.
 11981

Firmy vyrábějící alkohol utajují spotřebitelům, že alkohol způsobuje rakovinu

8. 9. 2017Průmysl obchodující s alkoholickými nápoji manipuluje veřejnost tím, že záměrně potlačuje informace o tom, že alkohol způsobuje rakovinu, především rakovinu prsu a rakovinu tlustého střeva, ve snaze ochránit své zisky.

Firmy vyrábějící a prodávající alkohol i jejich instituce, podporující "odpovědnou konzumaci alkoholu" popírají, že pití alkoholických nápojů způsobuje rakovinu a je de facto hlavní příčinou rakoviny. Firmy vyrábějící alkohol se snaží mást veřejnost poukazováním na různé vedlejší faktory při vzniku rakoviny.

Jejich "popírání faktů, zkreslování faktů a odvádění pozornosti jinam" je velmi podobnou taktikou, jakou používaly tabákové společnosti ve snaze utajit skutečnost, že tabák je hlavní příčinou rakoviny.

Trump: Vojenská akce proti KLDR "není nevyhnutelná"

8. 9. 2017Donald Trump se vyjádřil během tiskové konference, že dává přednost tomu nezaútočit na Severní Koreu vojensky:Zdůraznil, že vojenská akce proti Severní Koreji "není nevyhnutelná" a dodal: "Dával bych přednost nepoužití vojenské síly." Dodal, že pokud by bylo použito vojenské síly,  "byl by pro pro Severní Koreu velmi smutný den".

Trump se stále snaží zvýšeným diplomatickým úsilím přiměř Čínu, nejvýznamnějšího obchodního partnera KLDR, aby donutila tento darebácký stát ke zrušení svého programu mezikontinentálních balistických střel i svého jaderného programu.

Na otázku, zda by byl Trump ochoten tolerovat jadernou, i když "zvládnutou" Severní Koreu, se Trump vyjádřil, že nevyjednává s reportéry.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 11975

Návrat městského státu

8. 9. 2017

Pokud byste se narodili před 1 500 lety v Jižní Evropě, byli byste přesvědčeni, že Římské impérium vydrží napořád. Koneckonců už existovalo tisíc let. A přece se po období ekonomického a vojenského úpadku rozpadlo. V roce 476 bylo pryč. Pro lidi žijící v mocném impériu musely být tyto události nemyslitelné. Stejně na tom museli být ti, kdo zažívali kolaps vlády faraonů nebo křesťanství či starého režimu ve Francii, napsal Jamie Bartlett.
 11980

Přehřátá a hladová města: Budoucnost potravinových válek

8. 9. 2017

Toto století bude definováno dvěma trendy: Jak zvládneme změnu klimatu a růst megaměst, píše Johanna Mendelsonová-Formanová. V příštích 20 letech globální městská populace vzroste z 3,5 miliardy na 5 miliard lidí. Tlak na zdroje a environmentální stresy doprovázející růst měst - zejména v bujících centrech jako Dháka, Lagos a Mexico City - vytvoří ještě více výzev z hlediska přístupu k potravě a čisté vodě. Není divu, že v roce 2015 Národní zpravodajská rada zařadila potravinovou bezpečnost mezi záležitosti týkající se národní bezpečnosti. Země čelící vážnému nedostatku potravin nebo zasažené změnou klimatu jsou také nejzranitelnější vůči destabilizujícím konfliktům.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v srpnu 2017

4. 9. 2017

V srpnu 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 56 189,86.     Výdaje na provoz Britských listů byly 73 439,50 Kč. 

Zůstatek byl koncem srpna 2017 143 995,56 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
36525