20837

Téměř všichni v Evropě dýchají toxický vzduch. Zvlášť špatné je to ve středovýchodní Evropě

20. 9. 2023

čas čtení 7 minut

 
98 % Evropanů dýchá vysoce škodlivý znečištěný vzduch, který má na svědomí 400 000 úmrtí ročně

Evropa čelí "vážné krizi veřejného zdraví", protože téměř všichni lidé na celém kontinentu žijí v oblastech s nebezpečnou úrovní znečištění ovzduší.

Analýza údajů shromážděných pomocí nejmodernější metodiky - včetně podrobných satelitních snímků a měření z více než 1 400 pozemních monitorovacích stanic - ukazuje hrozivý obraz znečištěného ovzduší, kdy 98 % lidí žije v oblastech s vysoce škodlivým znečištěním jemnými prachovými částicemi, které překračuje doporučení Světové zdravotnické organizace. Téměř dvě třetiny z nich žijí v oblastech, kde je kvalita ovzduší více než dvojnásobně horší, než doporučují směrnice WHO.

 20802

Jeden běžný virus stále zabíjí tisíce dětí ročně - ale nové vakcíny dávají naději

20. 9. 2023

čas čtení 6 minut

 
Nejčastější příčinou hospitalizace kojenců v USA a Evropě je virus, o kterém jste pravděpodobně nikdy neslyšeli: RSV. Většina lidí ho prožívá jako mírnou infekci připomínající nachlazení. U kojenců a starších lidí však může mít velmi závažný průběh. Příznačnými příznaky jsou abnormálně rychlé dýchání, propadání hrudníku mezi žebry a pod nimi a sípání nebo praskání - znepokojivé zvuky způsobené zánětem průdušek nebo naplněním malých vzduchových vaků v plicích tekutinou. Virus ztěžuje dýchání a krmení, což je pro novorozence zásadní, ale pro kojence ještě důležitější, píše Devi Sridhar, profesorka veřejného zdraví na univerzitě v Edinburku.

Zelenskyj obvinil Rusko z genocidy a vyzval světové politiky k účasti na mírovém summitu

20. 9. 2023

čas čtení 4 minuty

 

Ukrajinský prezident uvedl, že na mírový summit by byli pozváni všichni vedoucí politikové, "kteří netolerují žádnou agresi"

"Zlu se nedá důvěřovat. Zeptejte se Prigožina, zda lze spoléhat na Putinovy sliby." Zelenskyj v OSN.

Volodymyr Zelenskyj řekl ve Valném shromáždění OSN, že Rusko páchá na Ukrajině genocidu, a vyzval světové lpolitiky, aby se zúčastnili mírového summitu, který by pomohl zastavit invazi a budoucí agresivní války.


Ukrajinský prezident, který se poprvé osobně objevil v jednacím sále shromáždění v New Yorku, využil této příležitosti k tomu, aby se pokusil získat podporu pro složitou situaci své země mezi mnoha zeměmi, zejména v zemích globálního jihu, z nichž mnohé se tváří v tvář rozsáhlé ruské invazi snažily se neangažovat.

Obránci zvířat upozorňovali na utrpení zvířat při transportech, tramvajemi jezdili v maskách

20. 9. 2023

čas čtení 5 minut

Peklo jménem transporty – takový název měla akce Obránců zvířat, která se odehrávala na Václavském náměstí a v pražských tramvajích. Asi padesát členů spolku OBRAZ upozorňovalo na otřesné podmínky při transportech živých zvířat mimo země Evropské unie. V maskách zvířat jezdili pražskými tramvajemi a na Václavském náměstí ukazovali veřejnosti reálné záběry z transportů. Akce je součástí kampaně Lepší zákony pro zvířata, která si klade za jeden z cílů právě zákaz vyvážení zvířat z Česka do zemí mimo Unii.

Na Ukrajině dosud zemřelo 273 460 ruských vojáků

20. 9. 2023

čas čtení 2 minuty

V ruských vládních dokumentech se objevily důkazy, které potvrzují ukrajinské zprávy o ohromujících ztrátách Ruska ve válce, které nyní činí 273 460 mrtvých.

Ruské ministerstvo práce a sociálního rozvoje objednalo od začátku totální války 259 493 úmrtních listů, vyplývá z dokumentů o výběrovém řízení, které objevila nezávislá ruská média Vjorstka.



 19040

Vadí-li Pirátům Blažek skutečně, odejdou do opozice a pomohou tak demokracii

20. 9. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Hlasování Pirátů o odvolání Pavla Blažka z vlády se účastnila ani ne polovina členské základny. Piráti doufali, že ve svém „zásadovém“ postoji, který se projevuje tím, že zůstávají ve vládě, najdou spojence v hnutí STAN. Ani náhodou. A opozice se jim právem vysmála. Ostatně kdo je vlastně opozice? ANO a SPD. Blažek může být ten, kdo vyjedná právě jejich podporu pro příští vládu ODS.

 19040

Stále stejný politický příběh pokrytectví pokračuje v této zemi po dlouhá desetiletí s nepatrným nadechnutím kolem roku 1968 a 1989

20. 9. 2023 / Pavel Veleman

čas čtení 3 minuty

"Věnováno všem bývalým členům a bývalým sympatizantům politického hnutí "Piráti", jelikož míra pokrytectví těchto (tehdy) nadějných, mladých lidí - je až zdrcující…"

Zdá se, že v této zemi již nejsou politici od ničeho jiného, než aby četli umělé politické zdravice a jen se uměle vymezovali jeden proti druhému (většinou pouze na oko). Vlastně už to ani nikdo z širší veřejnosti nesleduje. Vždy, když vidím všechny ty politické sirotky bez lidí, bez podpory, navěky přikované ke své důležitosti, ke svým každodenním lžím, k vytěsněným pravdám reality života, které se v žádném veřejném prostoru nesmějí říct nahlas   - je mi až do pláče.


 20706

Ekonomický diletantismus české vlády

20. 9. 2023 / Filip Pertold

čas čtení 1 minuta

Snažil jsem se vypátrat, proč si český stát odmítl půjčit na výstavbu školek z Národního plánu obnovy, píše Filip Pertold. Zjistit jsem, že ve vedení tohoto státu stále chybí základní ekonomické vzdělání v této oblasti.

Tak si tady shrnu základní argumenty pro investice do školek a proč si na to má půjčit stát a ne čekat co udělá obec, či zda vzniknou samovolně.

 17834

Pracovní životní prostředí

20. 9. 2023 / Beno Trávníček Brodský

čas čtení 4 minuty

Takové trochu tabu. Kdy jste o něm naposledy slyšeli v mainstreamových médiích? Jak se komu kde pracuje? Objektivní reportáž z provozu, úřadu, dílny... přímé rozhovory se zaměstnanci (v době svobody slova). Nikoli rozhovor se zaměstnavatelem – jak se u něho zaměstnanci mají. Chápu, že po sametové revoluci bylo zázrakem už jen vytvoření životaschopné firmy.

Vraždí Indie své občany doma i v zahraničí?

20. 9. 2023

čas čtení 4 minuty

Vražda v Kanadě posílila podezření z indického zásahu proti sikhským separatistům
 
Chalistánské skupiny, které chtějí nezávislost Paňdžábu, obviňují Indii ze zabíjení ve Spojeném království i  jinde

Kanada a Indie vyhostily vzájemně své velvyslance kvůli zabití sikhského vůdce.
 

Měsíce předtím, než byl Hardeep Singh Nijjar zastřelen na parkovišti v Kanadě, zemřeli na cizím území tři další Indové spojení se sikhským separatistickým hnutím - za okolností, které přinejmenším někteří považují za podezřelé.

V pondělí Justin Trudeau prohlásil, že existují "věrohodné důkazy", že za vraždou Nijjara stojí indická vláda, což je výbušné obvinění, které torpéduje již tak narušené diplomatické vztahy mezi Indií a Kanadou. Indie toto obvinění označila za "absurdní" a obě strany v reakci na něj vyhostily vysoce postavené diplomaty.

Hospodaření OSBL za srpen 2023

6. 9. 2023

čas čtení 2 minuty


Vážení čtenáři,

Potřebujeme trvalou finanční podporu pro minimální plat našich redaktorů a pro účet za elektřinu pro provoz našeho serveru. Potřebujeme měsíčně přibližně 70 000 Kč. Děkujeme.  Bohužel, příspěvky čtenářů každý měsíc mírně klesají. (JČ)

V srpnu 2023 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 51 631,70, výdaje byly v srpnu 66 829,89 Kč. Nemohli jsme našim redaktorům zaplatit řádný honorář. Zůstatek 1.9. 2023 je 493,55 Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 70 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Jako v České republice oficiálně registrovaný spolek (občanské sdružení) poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 20815

Prosíme naše věrné čtenáře o finanční příspěvek na provoz Britských listů

15. 9. 2023

čas čtení < 1 minuta


Částka na našem účtu se pohybuje na minimu.

Prosíme přispějte na náš účet.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Děkujeme.

Jan Čulík
Britské listy

Jedovaté poměry na pražské magistrále

20. 9. 2023

čas čtení 2 minuty




 16495

Koncem roku bude Rusko dávat na zbrojení 45 % svého rozpočtu

20. 9. 2023

čas čtení 1 minuta

Moskva v současné době utrácí 37 % rozpočtu na válku proti Ukrajině - a předpokládá se, že do konce roku utratí 45 %. Což je číslo, při němž bude téměř nemožné zabránit dalšímu poklesu rublu a kolapsu důvěry veřejnosti v budoucnost civilní ekonomiky.

 18794

Konec německých iluzí o Číně

20. 9. 2023

čas čtení 8 minut

Německá vláda se zbavila většiny iluzí o budoucích politických a ekonomických vztazích s Čínou. Způsob, jakým se bude orientovat při provádění svého nového přístupu, bude mít významné důsledky pro EU a další členské státy, píše Janka Oertel.

 18190

Může Severní Korea poslat "dobrovolníky" na Ukrajinu?

20. 9. 2023

čas čtení 6 minut

Severní Korea poskytla podporu v občanských válkách v Etiopii, Angole, na Srí Lance a v Jemenu. Ačkoliv počet vojáků byl malý, severokorejská armáda pravděpodobně získala mnoho zkušeností s taktikou partyzánské války, která by mohla být pro Kreml užitečná, píše Peter Suciu.

 18530

Ruská agrese na Ukrajině: Po ruském útoku vypukl ve Lvově velký požár; Zelenskij zpochybňuje účast Moskvy v OSN

19. 9. 2023

čas čtení 2 minuty

- Podle místních úřadů ve Lvově a Chersonu byli v noci na úterý při ruských útocích na ukrajinská města zabiti dva lidé. Rusko v úterý brzy ráno zasáhlo tři průmyslové sklady při útoku bezpilotního letounu na západoukrajinské město Lvov, což způsobilo obrovský požár a usmrtilo nejméně jednu osobu.


Tragédii na ukrajinském trhu mohla způsobit chybná raketa vypálená Ukrajinou

19. 9. 2023

čas čtení 4 minuty

 
Důkazy shromážděné deníkem New York Times naznačují, že za úder možná není zodpovědné Rusko

Raketový úder, který počátkem tohoto měsíce zasáhl přeplněné tržiště v ukrajinském městě Kosantynivka a zabil nejméně 17 civilistů, mohl být způsoben chybnou raketou vypálenou Ukrajinou, íní deník New York Times.

Dalších 32 lidí bylo 6. září zraněno při dopadu rakety ve vzdálenosti 20 km od frontové linie v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Je to  jeden z nejvyšších počtů civilních obětí jediného incidentu za poslední měsíce.

 

V Británii padají stropy ve školách, v nemocnicích a v soudních budovách

19. 9. 2023

čas čtení 3 minuty

Prudký nárůst počtu škol v Anglii s betonem ohroženým zřícením

Ministerstvo školství uvádí, že počet míst, kde byl nalezen vyztužený autoklávovaný pórobeton, vzrostl ze 147 na 174

 

Britské ministerstvo školství  uvedlo, že ve 174 anglických školách byl nalezen rozpadající se a potenciálně nebezpečný beton, což je o 27 více než v původním seznamu a stále se očekává, že to bude o něco méně než konečný počet.

V revidovaném seznamu škol postižených zpevněným autoklávovaným pórobetonem (Raac), který je první oficiální vládní zprávou o této krizi za posledních čtrnáct dní,  uvedlo ministerstvo školství , že 23 škol musí  nyní používat kombinaci virtuální a prezenční výuky, což je o tři více než dříve.

 20705

Trump se vyjádřil, že Biden je "kognitivně narušený" a vede USA "do druhé světové války" v projevu, v němž se sám dopustil pozoruhodných věcných chyb, naznačujících demenci

19. 9. 2023

čas čtení 4 minuty


Donald Trump dlouhodobě útočí na Joea Bidena, svého pravděpodobného soupeře ve volbách v příštím roce, jako na "ospalého Joea" a vykresluje osmdesátiletého prezidenta jako příliš starého a mentálně zmateného na to, aby mohl zastávat prezidentský úřad. Ještě v pátek Trump útočil na svého nástupce, že není schopen řešit problémy s Ruskem a hrozbu jaderné války.

Trumpova taktika však jaksi přestala fungovat, když ve svém projevu  prohlásil, že Biden hrozí, že povede USA do "druhé světové války" - a naznačil, že on, Trump,  v roce 2016 v boji o prezidentský úřad porazil Baracka Obamu.

Obama byl prezidentem a Biden viceprezidentem v letech 2009-2017. Ve volbách v roce 2016 Trump porazil Hillary Clintonovou.

Výsměch Trumpovým věcným chybám byl okamžitý a trvalý. Poukázaly však také na stále palčivější problém na obou stranách: na pokročilý věk mnoha amerických lídrů a na průzkumy veřejného mínění, které ukazují, že většina voličů si přeje generační změnu.

 20832

V jednom z nejstrašnějších britských skandálů všech dob dostanou neprávem kriminalizovaní pošťáci státní odškodné

19. 9. 2023

čas čtení 5 minut


Poštovní skandál Horizon vyústil v letech 1999-2015 v trestní stíhání více než 700 provozovatelů pošt za údajné krádeže, podvody a falešné účetnictví. 

Oběti skandálu Horizon dostanou každá odškodnění od státu ve výši 600 000 liber.
 
Koncem devadesátých let zavedla britská pošta nový firemní počítačový systém zvaný Horizon. Jenže byl nefunkční a vykazoval účetní nesrovnalosti. Vedení britské pošty odmítalo tuto skutečnost dlouhá léta přiznat a zahájilo trestní stíhání vůči naprosto nevinným 700 provozovatelům malých britských pošt, které falešně obvinilo z krádeží, podvodů a podvodného účetnictví. Tito pošťáci se však vůbec ničím neprovinili, britský stát je však zničil. Přišli o existence, mnozí z nich skončili ve vězení, přišli o dům či byt, rozpadly se jim sňatky. Nyní, až po čtvrt století, bylo uznáno, že to všechno bylo nespravedlivé. Stát nyní rozhodl, že každý postižený dostane odškodné 600 000 liber, ovšem, jak poukazují oběti, to zdaleka nestačí. Více než osmdesát neprávem kriminalizovaných pošťáků už zemřelo bez jakéhokoliv odškodnění.

 20712

Piráti vyzvali svůj vládní a poslanecký tým, aby apeloval na okamžité odvolání ministra Pavla Blažka a oslovil k této věci i hnutí STAN

19. 9. 2023

čas čtení 3 minuty

tisková zpráva

Celostátní fórum České pirátské strany v pondělí schválilo usnesení, podle kterého má vládní a poslanecký tým Pirátů v rámci svých možností navrhnout okamžité odvolání Pavla Blažka z postu ministra spravedlnosti. Zároveň pověřilo předsedu Ivana Bartoše, aby k této věci zjistil postoj poslaneckého klubu i ministrů hnutí STAN, o němž má následně informovat členskou základnu. O možných variantách postupu hlasovalo 545 členů a členek, pro přijetí usnesení se vyslovilo 331 z nich.

Britský policejní stát:

Británie trestně stíhá aktivistku, která si dovolila upozornit, že porotci mají plnou svobodu obžalovaného osvobodit

19. 9. 2023

čas čtení 6 minut


68letá Trudi Warnerová je stíhána za "pohrdání soudem" poté, co protestovala před londýnským soudem

Připad Trudi Warnerové dokazuje, že role porot je terčem útoků a je oslabována. Je životně důležité, aby porotci měli právo  svobodně vykonávat svou roli
Sociální pracovnice v důchodu, která před soudním procesem s protestujícími proti klimatickým změnám držela plakát o právech porotců, je stíhána generálním prokurátorem za "pohrdání soudem".

Rozhodnutí o stíhání 68leté Trudi Warnerové přišlo v době, kdy vyšlo najevo, že policie samostatně vyšetřuje nejméně 12 osob pro podezření z pokusu o maření výkonu spravedlnosti za držení podobných nápisů před londýnským soudem.

Warnerová, která na začátku tohoto roku držela před korunním soudem v  Londýně nápis o právech porotců, byla dopisem informována, že bude stíhána za pohrdání soudem, což potvrdil generální advokát Michael Tomlinson KC, ministr vlády a konzervativní poslanec za Mid Dorset a North Poole. Případ se bude projednávat u Nejvyššího soudu.

 20826

Zakladatel časopisu Rolling Stone nemohl najít černé rockery nebo rockerky, kteří by se "uměli vyjádřit"

19. 9. 2023 / Fabiano Golgo

čas čtení 5 minut

 
Jan Wenner založil v roce 1967 časopis Rolling Stone a je jedním z tvůrců Rock’n’Rollové Hall of Fame. Prodal časopis, odešel do důchodu a vydal knihy. Ta nejnovější vyvolalo kontroverzi. Přesněji řečeno, rozhovor, který poskytl The New York Times k propagaci té knihy. Reportér se zeptal, jak to, že jeho kniha, která je sbírkou rozhovorů o rock'n'rollu s názvem The Masters, si vybrala pouze bělošské rockery (chlapy), aby si podrobně popovídali o hudebním stylu, který zastupují: Bob Dylan, John Lennon, Mick Jagger, Pete Townshend, Jerry Garcia, Bono Vox a Bruce Springsteen. 


 20824

Čtvrtý termodynamický zákon: Ničením kultury teplota planety neklesá

19. 9. 2023 / Ivan Větvička

čas čtení 3 minuty

 

Foto: Útok na Braniborskou bránu proběhl 2 dny po pokojné demonstraci. Nebylo jeho skutečným cílem diskreditovat klimatickou agendu?

Braniborská brána v Berlíně se v neděli stala obětí teroru hnutí Letzte Generation – klimatisté tento symbol Berlína potřísnili rudou barvou, v dalších dnech se chystají blokovat silnice. Je absurdní, že se rozhodli šikanovat právě Berlíňany, kteří šetří energií až extrémním způsobem. Stejně nesmyslné jsou útoky na významná umělecká díla v galeriích, vyrušování na koncertech a další, podobně barbarské činy. To jim opravdu nedochází, že ničení světového kulturního dědictví i živé kultury nemá vliv na teplotu atmosféry a vyvolá prudkou averzi veřejnosti – nejenom vůči klimatistům samotným, ale i proti otázkám ochrany životního prostředí, které opravdu musíme naléhavě řešit?


 20827

Úspěšná klavíristka

19. 9. 2023 / Soňa Svobodová

čas čtení 10 minut


Tak přesně takovou úspěšnou klavíristkou se stala teprve třináctiletá rodačka z Mělníka, jejíž klavírní kariéra se začala odvíjet díky jejímu talentu, píli a mamince, která ji v jejích čtyřech letech zapsala do Základní umělecké školy Ilji Hurníka na pražských Vinohradech, kde pod skvělým vedením paní učitelky Taťány Vejvodové její talent roste den za dnem, o čemž svědčí i zisk těch nejprestižnějších cen a ocenění, mezi něž patří i její dubnové vítězství v roce 2021 na belgické soutěži Merci, maestro.


 20833

Další mega konzervativní politik je přistižen, jak dělá opak toho, co obhajuje

19. 9. 2023 / Fabiano Golgo

čas čtení 8 minut

 

Lauren Boebertová je součástí týmu ultraradikálních krajně pravicových populistů, kteří se objevili poté, co Donald Trump normalizoval dětinské chování v politice. Spolu s extremistkou Marjorie Taylor Greeneovou, se kterou se hlasitě pohádala, když se snažily vzájemně se překonat v nehoráznosti, je Boebertová hlasitá členka vzdorného výboru, skupiny republikánů, kteří hlasovali pro zvrácení volebních výsledků ve prospěch Trumpova převratu.

 20825

Lula a levicový fetiš pro Kubu

19. 9. 2023 / Fabiano Golgo

čas čtení 3 minuty

 
Luiz Inácio da Silva, známý jako Lula, neodolal a zastavil se na Kubě, kde den před svou plánovanou schůzkou se svým americkým protějškem Joe Bidenem prohlásil, že embargo proti ostrovu je zločin.


Ruská agrese na Ukrajině: dobytí klíčové vesnice u Bachmutu; čínský ministr zahraničí navštíví Rusko

18. 9. 2023

čas čtení 5 minut

 

Ukrajinský prezident pochválil vojáky po znovudobytí strategicky důležité Klišijivky; Wang I zahájí čtyřdenní návštěvu Ruska

- Ukrajina  dobyla klíčovou vesnici u Bachmutu, říká Zelenskyj

Ukrajinský prezident prohlásil, že ukrajinské jednotky   dobyly strategicky důležitou vesnici Kliščijivka na jižním křídle klíčového frontového města Bachmut.

"Dnes bych chtěl obzvláště pochválit vojáky, kteří krok za krokem vracejí Ukrajině to, co jí patří, a to v oblasti Bachmutu," řekl Volodymyr Zelenskyj ve svém nočním videopřání v neděli.

Generálplukovník Oleksandr Syrskij, velitel ukrajinských pozemních sil, rovněž potvrdil znovudobytí vesnice, nad níž Rusko v lednu vyhlásilo kontrolu a která se nachází asi 9 km jižně od Bachmutu, města, které Rusko dobylo v květnu po měsících těžkých bojů.

Mluvčí ukrajinských jednotek na východě země Ilja Jevlaš uvedl, že bitva způsobila ruským silám "silné škody".

 20823

Černý den pro Brno

18. 9. 2023

čas čtení 3 minuty

Dnes je černý den pro Brno, píše Jasna Flamiková.

Koalice vedená ODS s podporou ANO, TOP 09, KDU, ČSSD, a STAN zahajuje stavbu černé díry na peníze, předražené multifunkční haly na výstavišti, kterou nikdo svéprávný nepotřebuje a nechce provozovat. 

Nejenže stavba vysaje a už vysává peníze z městského rozpočtu, které jsou potřeba na řadu důležitějších a strategičtějších projektů, ale po dostavění bude generovat další ztráty. Na její stavbu si město bere půjčku, která jenom na úrocích spolkne 1,7 miliardy!!

 20752

Tohle není Fialova, ale Blažkova vláda

18. 9. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Nedělní debata v Otázkách V. Moravce byla o spravedlnosti, nebo spíše měla být. Debatovali ministr spravedlnosti Blažek, poslanec Vondráček a senátor Láska. Všichni se shodli, že už dlouho potřebujeme nový trestní řád.

 20822

Muzeum Pergamonu v Berlíně zavírá do roku 2037

18. 9. 2023 / Ivan Větvička

čas čtení 8 minut

Foto:

Vlevo: Zeď lemující slavnostní ulici z Babylónu zdobená reliéfy lvů, posvátných zvířat bohyně Ištar.

Vpravo: Světelná projekce hyzdí fasádu chrámu bohyně Inanny z Uruku.

Muzeum Pergamonu v Berlíně je proslulé ukázkami monumentální starověké architektury, které sem byly převezeny z Babylonu a z maloasijských řeckých měst. Těmto unikátním objektům byla na míru vystavěna masivní budova, která se pomalu boří do měkkého podloží a její statika je velmi vážně narušena. Proto bude objekt 23. října uzavřen, rekonstrukce by měla skončit až v roce 2037. Pokud se rozhodnete muzeum na poslední chvíli navštívit, předem si rezervujte vstupenky na stanovený čas a vyhněte se návštěvě v podvečer, kdy prohlídku mnoha exponátů znehodnocuje či přímo znemožňuje podivná „barevná hudba“.

 20821

Mezitím v Absurdistánu 234. Polský vrtulník a vedení vysokého napětí, prodej víz pro imigranty a polské referendum

18. 9. 2023 / Tomasz Oryński

čas čtení 12 minut

V Polsku existuje termín, který se vymyká překladu. Je to "tupolewizm" a vznikl poté, co byly zveřejněny výsledky vyšetřování letecké katastrofy ve Smoleńsku (ty skutečné, ne ta kouřová clona v režii Antoniho Macierewicze).

Tento termín je odvozen od názvu letadla, které se ve Smoleńsku zřítilo - šlo o Tupolev, Tu-154 -, a označuje situaci, kdy ignorování všech postupů a zákonů vede na pokraj katastrofy. Navzdory takové tragické události se PiS zřejmě z ničeho nepoučila a tupolevizmus jede v Polsku dál.

 20817

Goethův Faust I

18. 9. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 30 minut

Před dvaceti lety, v září 2003, jsem začal vydávat svůj literární časopis Téma (2003-2008), který je dodnes volně dostupný na internetu (gasbag.wz.cz/tema). Uveřejnil jsem v něm mimo jiné své komentáře (napsané kolem roku 2000) k velkým literárním dílům západní tradice: k Homérovým eposům, k Dantově poezii, ke Goethovu Faustovi a k Cervantesovu Donu Quijotovi. Pod dojmem vysoké čtenosti, kterou měly mé texty k Dantově Božské komedii, když byly znovu vydány v roce 2021 v Britských listech, i pro připomínku dvaceti let od prvního čísla Tématu nabízím čtenářům svůj „výklad“ Goethova Fausta. Zde je první díl.

Lhát není rozumné

18. 9. 2023 / Matěj Metelec

čas čtení 1 minuta

Že se počty lidí na sobotní demonstraci uměle snižují, když se místo (nižších) desítek tisíc, mluví o tisících, je hloupost, která jen prohloubí příkop v neslučitelných představách o tom, co jsou důvěryhodná média. Rozpor mezi textem a fotkami je až příliš flagrantní, píše Matěj Metelec.

Dezinformace: Teď uvidíme, kolik lidí Brandovi na jeho výpady proti mainstreamovým médiím skočilo

18. 9. 2023

čas čtení 5 minut

Russell Brand se vyjádřil: "Pokud jste v pozici nějakého úspěchu, lidé vás nechají, abyste se choval jako šílenec, dokud na tom vydělávají"
 

Russell Brand strávil posledních deset let tím, že svět přesvědčuje, aby nevěřil mainstreamovému mediálnímu průmyslu. Nyní komik zjistí, zda širší veřejnost uvěřila tomuto jeho vyprávění o spálené zemi - nebo zda věří obviněním, že znásilňoval ženy a prováděl sexuální útoky, píše Jim Waterson, mediální komentátor deníku Guardian.

 20054

V Číně "zmizel" už druhý ministr

18. 9. 2023

čas čtení 7 minut

Čínský ministr obrany Li Šang-fu nebyl viděn na veřejnosti více než dva týdny. Zmizení tohoto vysokého představitele blízkého prezidentu Si Ťin-pchingovi přichází dva měsíce po zmizení nyní již bývalého ministra zahraničních věcí Čchin Kanga a následuje po propuštění dvojice vlivných generálů. Pro některé pozorovatele je Liovo zmizení pravděpodobně spojeno s korupcí, zatímco jiní to považují za znamení intenzivních politických bitev skrytých před zraky zvenčí, upozorňuje Sébastian Seibt.

 17455

Konspirologie je zbraní slabých

18. 9. 2023

čas čtení 1 minuta

Konspirační myšlení je univerzální "zbraní slabých", snahou takových lidí vysvětlit složitý svět jednoduchými termíny. Stává se však nebezpečným, když ho elity používají k udržení populace pod kontrolou. A to je fenomén hluboce zakořeněný v ruské realitě, ale nachází se i jinde, například nyní v USA, říká Ilja Jablokov.

 20820

Rusko: "Sibiřané jsou internacionalisté"

18. 9. 2023

čas čtení 1 minuta

Mnoho pozorovatelů předpokládá, že ti, kteří bývají nazýváni Sibiřany, jsou v drtivé většině etnickými Rusy - a postaví se za Moskvu proti snahám neruských národů východně od Uralu a jinde, které usilují o větší autonomii nebo dokonce úplnou nezávislost. Ale tento pohled je špatný, říká Taťána Vincevskaja.

 20276

Dnešní Rusko je stejně ideologicky rozpolceno jako před 30 lety

18. 9. 2023

čas čtení 2 minuty

Stejně jako na konci 80. let minulého století přetrvává v Rusku zásadní politická a ideologická konfrontace. Je to konfrontace mezi tehdejším novým nacionalismem reprezentovaným Michailem Gorbačovem a starým nacionalismus ztělesněným Borisem Jelcin, říká Vladimir Pastuchov.

12691