Počet mrtvých na koronavirus v USA přesáhl 100 000, americké státy ruší karanténu

28. 5. 2020

čas čtení 2 minutySpojené státy zaznamenaly více úmrtí na koronavirus než jakákoliv jiná země na světě, oficiální počty mrtvých jsou však hrubě podhodnoceny


Současný počet oficiálně zaznamenaných mrtvých na koronavirus v USA je 100 047. Před nedávnem se vyjádřil Donald Trump, že 100 000 mrtvých by bylo "odporné", ale tvrdil, že akce jeho vlády zabránila daleko většímu počtu mrtvých.

14 procent Američanů zná někoho, kdo na koronavirus zemřel, píše Washington Post a pokračuje:

"Těchto 100 000 lidí nejsou bezejmenná čísla, ani to nejsou většinou slavní lidé. Drtivou většinou byli staří - v některých státech byly téměř dvě třetiny mrtvých starší 80 let. Jsou to disproporčně chudí, černoši, lidé z Latinské Ameriky. Mezi mladšími obětmi to bylo mnoho lidí, kteří dělali práci, která umožňovala ostatním zůstat doma, mimo dosah viru. Drtivou většinou zemřeli sami, zanechali za sebou rodiče a sourozence a milence a přátele s posledními vzpomínkami nikoliv obětí a šeptané lásky, ale miniaturních záběrů na počítačové obrazovce, plechových hlasů v telefonu a dlaní tisknutých na okno. Úmrtí těchto 100 000 lidí má podivně malý dopad v zemi s dlouhou historií poct vůči padlým a vzpomínání na ně.

Virus si nevyhledával jen mrtvé. V Marylandu, kde byly o minulém svátečním víkendu plné pláže lidí, byla celá polovina úmrtí na koronavirus lidé od 20 do 49 let. Avšak drtivá většina mrtvých byla starší 50 let. Nejvíce virus zasáhl pečovatelské domovy. Disproporčně vysoké počty úmrtí jsou také mezi zdravotníky."  ZDE 

Rozhovor Britských listů 286. Cítím se být honorárním Skotem

27. 5. 2020

čas čtení 1 minutaProč byl generál Čepička, Gottwaldův zeť a ministr obrany za stalinismu, tak dlouho na záchodě?  Jan Čulík znovu hovoří s dr. Paulem Millarem, sedmaosmdesátiletým honorárním konzulem České republiky v Edinburku o jeho zkušenostech z vojenské služby v Československu v padesátých letech, o životě ostrakizovaného občana se špatným kádrovým původem v Československu a o uspokojující dlouholeté vědecké kariéře jeho i jeho manželky ve skotském Edinburku. Je to poučení, jak hloupý byl československý komunistický režim, který bránil realizaci svých nadaných občanů, po nichž západní země v rámci odlivu mozků z Československa okamžitě chňaply. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 27. května 2020.

Předchozí rozhovor s dr. Millarem "Narodili jsme se v blbé době" ZDE

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

K bludům, nebezpečně šířeným v Česku, že vražednost COVIDU-19 se přehání

28. 5. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Foto: Statistické údaje o počtu mrtvých jsou ZDE

Česká republika měla velké štěstí, že zavedla karanténní opatření relativně velmi brzo, a zlikvidovala mezinárodní turistický provoz. Vede to k tvrzení některých neodpovědných zdravotnických činitelů v Česku, že se nebezpečí COVIDU-19 přehání, že stejně zemřeli jen staří a už nemocní lidé. Kromě toho, že je to obscénní ostrakizace starších občanů ve společnosti, kteří mají stejné právo na život a péči jako mladí, je to také nesmírně zavádějící.

Průběžné zpravodajství:

V Kolumbii vynalezli nemocniční postel, kterou lze lehce proměnit v rakev

28. 5. 2020

čas čtení 4 minuty

Foto: Kolumbijský vynález: Nemocniční postel, kterou lze lehce proměnit v rakev

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  26. 5. bylo v ČR registrováno  9086  nakažených, v nemocnici bylo 154 osob a 317 osob zemřelo.  Hodnota R v ČR v je 28.5. 1 ZDE
(Mezinárodní odborníci varují, že tzv. "hodnota R" je nespolehlivé hausnumero, protože míru šíření nákazy v zemích nikdo přesně nezná.)


 - V Británii dále sílí zuřivost veřejnosti a dokonce i konzervativních poslanců nad tím, že Boris Johnson odmítá propustit svého vrcholného poradce Cummingse, který porušil předpisy karantény. Televize BBC však lže, že "kritika už slábne". Více než 60 (!) konzervativních poslanců odmítá poslechnout výzvy Borise Johnsona, aby přestali upozorňovat na Cummingsův případ. Ve středu odpoledne vystoupil Johnson před parlamentním výborem čelných představitelů Dolní sněmovny, nebyl schopen odpovídat věcně na žádné konkrétní otázky týkající se vládních opatření proti koronavirové pandemii a na tvrdou kritiku jeho "nepochopitelné" obhajoby Dominica Cummingse několikrát opakoval, že "lid si přeje", aby se tím poslanci už nezabývali. Lid si naopak přeje, drtivou většinou, aby byl Cummings vyhozen. ZDE 

- Globální počet nákaz se blíží téměř 5,7 milionu, počet registrovaných úmrtí je 354 944. Obě čísla jsou výrazně podhodnocena.

- Světová zdravotnická organizace vyjádřila vážné znepokojení nad obrovským nárůstem nákaz v Jižní Americe.

- Kolumbijští designeři vyrobili postel z tvrdé lepenky, která se lehce dá proměnit v rakev. Vzhledem k obrovskému počtu nákaz a mrtvých v Jižní Americe se vynález hodí.

Neuvěřitelně, televize BBC se omluvila za odvysílanou kritiku Borise Johnsona

28. 5. 2020

čas čtení 6 minut

Aktualizace: Moderátorka publicistického pořadu Newsnight Emily Maitlis ve čtvrtek uvedla, že po kritice svého vystoupení v úterním pořadu Newsnight požádala ve středu o den volna, že nebyla z pořadu odstraněna. Poděkovala veřejnosti za vlnu podpory. Veřejnost, celý tým pořadu i další novináři v BBC se za Maitlisovou stoprocentně postavili a pohlížejí velmi kriticky na kritiku Maitlisové od managementu BBC. Management BBC konstatoval, že "zatímco pořad obsahoval férovou, racionální a spolehlivou novinářskou práci" měl "více objasnit, že úvod pořadu od Maitlisové byl shrnutím otázek, které bude zkoumat, se všemi doprovodnými důkazy, během následujícího pořadu."  ZDE 

* * *

Moderátorka Emily Maitlis byla  odstraněna ze středečního večerního publicistického pořadu televize BBC Newsnight poté, co v úvodu k tomuto pořadu v úterý kritizovala Borise Johnsona. Její úvodní prohlášení, které jsme vydali včera ZDE, zhlédlo mezitím téměř 5 milionů lidí, daleko více, než kolik sleduje v televizi pořad Newsnight.

Televize BBC v úterý večer:

Dobrý večer. Dominic Cummings porušil předpisy. Země to vidí a je šokována, že vláda to nevidí. Čím déle nám budou ministři a premiér tvrdit, že Cummings předpisy neporušil, tím hněvivější bude reakce na tento skandál. Cummings byl člověk, nezapomínejte, který vždycky chápal náladu veřejnosti. Nálepkoval ty, kteří s ním v tom nesouhlasili, jako "elitáře". Měl by rozumět náladě veřejnosti teď. Zuřivosti, pohrdání a úzkosti. Cummings proměnil ty, kdo se usilovně snažili dodržovat předpisy, v hlupáky. A umožnil mnoha dalším lidem, aby tyto předpisy nyní ignorovali.

Pan premiér tohle všechno ví, ale navzdory rezignaci jednoho jeho ministra, navzdory rostoucímu znepokojení jeho řadových poslanců, navzdory dramatickému včasnému varování z průzkumů veřejného mínění a navzdory hlubokému celonárodnímu znepokojení, Boris Johnson se rozhodl to ignorovat. Dnes se budeme zabývat tím, co tahle slepá loajalita vypovídá o tom, jak funguje úřad premiéra. Neočekáváme, že se k nám připojí nějaký  ministr, avšak to nám nezabrání, abychom kladli tyto otázky.
Manažeři televize BBC se za toto úvodní prohlášení Maitlisové omluvili, prý "porušilo zásady nestrannosti".

29892

Radostná budoucnost

28. 5. 2020 / David Marenčák

čas čtení 5 minut

Administrace, správcovství IT, bezpečnost práce, požární bezpečnost, podniková ekologie, zdravotní prevence. Ale třeba také politika.

Když lidé v (nejen) těchto oborech dělají svoji práci dobře, sotvakdo to ocení. Všechno funguje, profylaxe není na první pohled patrná a cokoli v ní umoříte, na fasádu se nedostane. Měsíční nárůst obratu to nepodpoří, ani jiné výkonnostní ukazatele. Jen to spotřebovává nejrůznější zdroje. A vždy se najde chytrák, který na tom bude chtít ušetřit, protože to nepřináší viditelné výsledky. Jen ty na první pohled neviditelné.

 

ÚZIS alias Rádio Jerevan

28. 5. 2020 / Jiří Hlavenka

čas čtení 1 minuta

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) alias Rádio Jerevan hlásí: 60 procent obětí nákazy covid-19 zemřelo primárně na jiná onemocnění.

Rádio Jerevan na dotaz posluchačů upřesňuje: ne, nejsou to přesná čísla, jsou to odhady rádia Jerevan. (Na čem jsou odhady postaveny, jak jsou přesné, rádio Jerevan již neodpovědělo).

Na další dotaz posluchačů, zda by tito lidé zemřeli, i kdyby neměli Covid, Rádio Jerevan odmítlo odpovědět.

Pozor na bludy ohledně brzkého otevírání škol

28. 5. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

 

Je nutno korigovat některé bludy pana Lukáše Krause ohledně brzkého otevírání škol.  Pan Kraus píše "Nejvíce jsem byl naštvaný kvůli uzavření škol. Podle mého soudu k tomu neexistoval prakticky žádný důvod."

Pan Kraus má plné právo na "svůj soud", odpovědné médium však musí informovat, že soud pana Krause je čistě subjektivní.

Četné studie prokázaly, že zatímco děti a mladí lidé drtivou většinou nemají vážný průběh koronavirového onemocnění (drtivá většina je jich asymptomatických, i když několik stovek dětí propadlo vážné, všeobecné nákaze organismu), děti jsou úplně stejnými šiřiteli nákazy jako kdokoliv jiný.

Čeho se vyvarovat při druhé vlně?

28. 5. 2020 / Lukáš Kraus

čas čtení 5 minut

Nastal pomalu čas na rekapitulaci první vlny Covidu-19. Nejvíce jsem byl naštvaný kvůli uzavření škol. Nejen podle mého soudu, ale i podle norského institutu veřejného zdraví FHI a celé Skandinávie k tomu neexistoval prakticky žádný důvod. Už 12. března FHI ve své analýze pro norskou vládu uvedl, že se zavření škol v této fázi nedoporučuje, přesto je norská vláda zavřela. 27. března virologové z FHI vládě napsali, aby co nejrychleji školy otevřela. Ztráty dětského potenciálu jsou obrovské: čítají až 12 miliard norských korun měsíčně, integrační politika se zastavila, zvedla se míra stresu u dětí. Více než čtyřnásobek dětá nyní volá na tísňové linky. 21. dubna FHI v další zevrubné analýze napsal, že opětovné otevření škol není rizikem a že úloha dětí při šíření Covidu-19 je minimální, zatímco zdravotní riziko se blíží nule.

Kanadské organizace chtějí bojovat za spravedlivější svět

28. 5. 2020

čas čtení 2 minuty

Téměř dvě stě kanadských organizací představilo základní požadavky na „spravedlivé zotavení“ společnosti v post-pandemické éře. Uvádějí, že kdyby svět pokračoval v setrvalém kurzu, bylo by zabráněno dalekosáhlé transformaci, jejímž cílem je důraz na „zdraví a blahobyt VŠECH bytostí a zachování ekosystémů“.

Spravedlivé zotavení, které by vládám a občanské společnosti umožnilo vybudovat lepší svět, obsahuje šest základních principů.

Zdravotnický systém v Jemenu se kvůli pandemii zhroutil

28. 5. 2020

čas čtení 1 minuta

Organizace spojených národů tvrdí, že exploze nových případů nemoci Covid-19 v Jemenu posunula již tak přetížený systém zdravotní péče za hranici zlomu.

„Situace je velice znepokojující. Mluví se o tom, že zdravotnický systém v Jemenu se ve skutečnosti zhroutil. Hovoří se také o tom, že zdravotníci musejí posílat zoufalé lidi pryč, protože nemají dostatek kyslíku, zatímco personál trápí nedostatek osobních ochranných prostředků,“ říká Jens Laerke z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí (UNOCHA).

Izraelský premiér obviňuje soud ze spiknutí a slibuje, že ukradne třetinu Západního břehu

28. 5. 2020

čas čtení 2 minuty

Izraelský zpravodajský kanál i24 News uvedl, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu svým spolupracovníkům z Likudu oznámil, že k plánované anexi jedné třetiny okupovaného Západního břehu, k níž by mělo dojít v červenci, přistoupí se „sjednocenou silou“ a „moudrostí“.

V neděli izraelský soud zahájil proces se staronovým premiérem, který je obviněn z korupce, úplatkářství a podvodu. Premiér před zahájením řízení obvinil žalobce, policii a soud z toho, že proti němu vedou spiknutí, aby ho mohli odvolat z funkce, a zmařit tak to, co nazval vůlí lidu. Netanjahuova strana Likud ve volbách získala asi čtvrtinu křesel v parlamentu a ani se svými politickými spojenci nedokázala vytvořit většinovou vládu, píše Juan Cole.

 15220

Twitter konečně začal jednat proti Trumpovi. Trump zuří

27. 5. 2020

čas čtení 3 minuty

Aktualizace: Donald Trump pohrozil, že bude sociální sítě "silně regulovat", "anebo je uzavře", poté, co Twitter umístil varování pod dva Trumpovy lživé tweety. ZDE    Jeho exekutivní příkaz by mohl sociální sítě učinit odpovědnými za materiály, které na nich zveřejní uživatelé. Mohl by také požádat regulační orgán FCC, aby zkoumal, zda nějaká platforma sociálních sítí používá podvodných metod pro moderování materiálu. Bílý dům také chce vytvořit nástroj, jímž by občané mohli udávat případy cenzury na sociálních sítích americkému ministerstvu spravedlnosti. ZDE   


***

Twitter poprvé v úterý přidal informace k dvěma Trumpovým tweetům, v nichž Trump lživě tvrdil, že hlasování poštou by znamenalo "zfalšování" listopadových amerických prezidentských voleb.

Link, modrým písmem pod Trumpovým textem, označené vykřičníkem, naléhá na uživatele, aby si o této skutečnosti "zjistili fakta". Linky vedou na článek na serveru CNN, který informuje, že Trumpova tvrzení jsou lživá, a k seznamu věcných bodů, které shromáždil Twitter k nápravě Trumpových lží.
Jde o podstatnou změnu v postoji vedení Twitteru vůči Trumpovi. V úterý totiž došlo k zuřivé reakci veřejnosti na tweety, které Trump zveřejnil ohledně případu Lori Klausutisové, mladé ženy, která r. 2001 zemřela na komplikace nediagnostikované srdeční nemoci, zatímco pracovala pro Joea Scarborougha, floridského kongresmana. Scarborough je nyní moderátor televize MSNBC a Trump zveřejňuje falešné konspirační teorie o smrti Klausitisové a tvrdí, že za to může Joe Scarborough.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Rozhovor Britských listů 285. Česká novinařina je v troskách

22. 5. 2020

čas čtení < 1 minutaMainstreamová česká média v těchto dnech řeší především údajnou aféru ruských špionů, kteří měli plánovat ricinem usmrtit některé české politiky. Zaprvé, je to skutečně zpráva, nebo mámení, a zadruhé, je toto opravdu to nejdůležitější, čím by se měla v současnosti zabývat média v ČR? Ta, jak se zdá, vůbec nepochopila, že se svět změnil a že v dosud obdivovaných Spojených státech vládne stejný maniak s diktátorskými tendencemi jako v Rusku či v Číně. Na toto a další témata hovoří Jan Čulík s Danielem Veselým, Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 22. května 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Británie: Skandál arogantního Johnsonova poradce vedl k drastickému poklesu Johnsonovy popularity

27. 5. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 7 minut

Foto: Pokles popularity Borise Johnsona. Středeční Financial Times. 

Výše uvedený graf ukazuje, že popularita britského premiéra Borise Johnsona od pátku minulého týdne poklesla o 20 procent a dosáhla bodu -1 procento (je to součet procent občanů, kteří Johnsona podporují, proti občanům, kteří ho odmítají).

Dochází k tomu proto, že Johnson odmítá odvolat svého vrchního poradce Dominica Cummingse, o němž vyšlo najevo, že koncem března, kdy platila nejpřísnější karanténa na vrcholu koronavirové pandemie, Cummings několikrát porušil vládní předpisy a odjel se svou manželkou, trpící příznaky nákazy koronavirem, z Londýna na vzdálenost více než 400 km na farmu svých rodičů v severoanglickém Durhamu. Jeho svědectví, přednesené na pondělní tiskové konferenci v růžové zahradě úřadu premiéra v 10 Downing Street vedlo k tomu, že se nedůvěra britské veřejnosti vůči Cummingsovi a Johnsonově vládě, jejíž členové Cummingse neustále nekriticky hájí, ještě prohloubila.

Televize BBC v úterý večer:

Dobrý večer. Dominic Cummings porušil předpisy. Země to vidí a je šokována, že vláda to nevidí. Čím déle nám budou ministři a premiér tvrdit, že Cummings předpisy neporušil, tím hněvivější bude reakce na tento skandál. Cummings byl člověk, nezapomínejte, který vždycky chápal náladu veřejnosti. Nálepkoval ty, kteří s ním v tom nesouhlasili, jako "elitáře". Měl by rozumět náladě veřejnosti teď. Zuřivost,i pohrdání a úzkosti. Cummings proměnil ty, kdo se usilovně snažili dodržovat předpisy, v hlupáky. A umožnil mnoha dalším lidem, aby tyto předpisy nyní ignorovali.

Pan premiér tohle všechno ví, ale navzdory rezignaci jednoho jeho ministra, navzdory rostoucímu znepokojení jeho řadových poslanců, navzdory dramatickému včasnému varování z průzkumů veřejného mínění a navzdory hlubokému celonárodnímu znepokojení, Boris Johnson se rozhodl to ignorovat. Dnes se budeme zabývat tím, co tahle slepá loajalita vypovídá o tom, jak funguje úřad premiéra. Neočekáváme, že se k nám připojí nějaký  ministr, avšak to nám nezabrání, abychom kladli tyto otázky.Jak píše novinářka Pippa Crerar z deníku Daily Mirror, středeční vydání britských deníků naznačují, že krize pokračuje. Znepokojení nad tím, že Cummings nebyl propuštěn, vyjadřují především řadoví konzervativní poslanci, kteří jsou zahlceni stovkami protestních emailů od svých voličů:

S drzostí opice

27. 5. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Česká vláda žaluje Evropskou komisi kvůli pozastavení dotací Agrofertu, který "nevlastní" premiér Andrej Babiš ZDE. Přitom Polsko, Maďarsko a Česko již v dubnu v tichosti prohrály soudní spor s EK o migrační kvóty ZDE - a ani v novém případě nelze v poslední instanci očekávat podstatně odlišnější výsledek. Předpokladem Babišovy vlády je nicméně v zahraničních vztazích stejně jako doma, že vždy výhradně čerpá výhody, vyhýbá se povinnostem a nenamáhá se dodržovat platná pravidla.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

30599

Pandemická propaganda a globální krize demokracie

27. 5. 2020

čas čtení 2 minuty

Zatímco zaznamenáváme více jak 4,5 milionu potvrzených nakažení a přes 300 000 mrtvých, koronavirus za sebou zanechává zdevastované zdravotnické systémy, ekonomiky a společnosti. Jde o globální krizi, která představuje pro demokracie obzvlášť unikátní výzvu, napsal Haroro J. Ingram.

Zapomenuté oběti koronaviru

27. 5. 2020

čas čtení 4 minuty

Tisíce dětí po celém světě mohou každý den zemřít v důsledku dopadu pandemie na zdravotnické systémy, upozorňuje Jonathan Gornall.

Sága britské podvodnické vládní elity pokračuje: Cummings odmítl rezignovat i se omluvit

26. 5. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 17 minut

Aktualizace: Douglas Ross, ministr Johnsonovy vlády pro Skotsko, v úterý dopoledne rezignoval na protest proti tomu, že Johnson dále hájí Cummingse:

Cummings na tiskové konferenci v pondělí v podvečer tvrdil, že on prorocky varoval před koronavirem a před možností pandemie už v roce 2019. Pak pozměnil svůj blog a včlenil tam toto varování s datem z roku 2019. Lže jako když tiskne:

Tlak na Dominica Cummingse, aby rezignoval, pokračuje i v úterý. Titulní stránky úterního britského tisku věnovaného skandálu Cummings jsou ZDE

Profesor Stephen Reicher, jeden z vědeckých poradců britské vlády pro koronavirovou krizi, konstatoval v úterý ráno v televizi Sky News, že Johnsonova podpora pro Cummingse ochromuje vládní komunikaci s veřejností ohledně pandemie. 

Cummingsův a Johnsonův spojenec ve vládě, opravdu pochybný politik a lhář Michael Gove, Cummingse v médiích hájí. 

Informace britské vlády pro veřejnost: Kontrola viru znamená: Vás budeme utlačovat a my si do prdele budeme dělat, co se nám zachce:

Někteří britští anglikánští biskupové, kteří ve věci skandálu Cummings kritizovali vládu, obdrželi výhrůžky smrtí.

* * *

Vzhledem k tomu, že zuřivost britských médií i veřejnosti vůči Johnsonovu hlavnímu poradci Dominicu Cummingsovi za to, že v březnu a dubnu porušil karanténní předpisy vlastní vlády,  pokračovala od pátku i v pondělí s neztenčenou silou, v pondělí v 17 hodin britského času uspořádal Cummings v růžové zahradě v Downing Street ve své věci tiskovou konferenci.

Už to bylo zcela bezprecedentní: v růžové zahradě Downing Street mají na tiskových konferencích vystupovat politici, nikoliv jejich poradci. Cummings se stal v posledních dnech v Británii sám zprávou. Proč mu umožnil Boris Johnson, aby vystoupil před novináři jako politik, není známo.
 

Pokud budou USA pokračovat v demontáži globálního bezpečnostního režimu, měly by být podrobeny sankcím

Svět se ocitá na prahu neregulovaného jaderného klimatu

26. 5. 2020 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut

Vždy mne fascinovalo, jak česká diplomacie cupuje nekalé aktivity nepřátelských velmocí, aniž by s toutéž vervou kritizovala kontroverzní činnost jejích nominálních spojenců. Říká se tomu reálpolitika, která je ve skutečnosti jen maně skrývaným pokrytectvím poskytujícím ideologickou munici nepříliš kritickým jedincům naivně hledajícím spásu u autoritářských zemí a velmocí, jež leží mimo západní civilizační okruh. Jde o jeden ze dvou extrémů. A propos: nejsme snad pevně zakotveni v západních politických a vojenských strukturách, které, ač tu nemusí být navždy, nám zaručují bezpečnost před uměle nafukovanou hrozbou „barbarských států“ Východu? Chceme-li však žít v bezpečném světě, měli bychom se snažit poukazovat na neblahé jevy, u nichž je alespoň teoretická šance dosáhnout pozitivních výsledků.

Experti radí Rusům: Letní dovolenou raději neplánujte

27. 5. 2020

čas čtení 1 minuta

Od 1. června v Rusku začnou postupně otevírat sanatoria a za měsíc nato podle Státní dumy mohou začít přijímat turisty všechna ruská rekreační zařízení. Je tu však otázka: Je už dnes možné začít plánovat letní dovolenou? Podle všeho zatím je o tom nejlepší pouze snít. A předem platit přepravcům, agenturám a hotelům znamená brát na sebe velké riziko.

Rozhovor Britských listů 282. Proč nemá Česko pro postkoronavirovou éru žádnou strategii?

12. 5. 2020

čas čtení < 1 minutaJan Čulík a Bohumil Kartous srovnávají v tomto Rozhovoru Britských listů postoj je koronavirové pandemii v ČR a v Británii. V Británii zemřely na koronavirus desetitisíce občanů. Země je ohromena a vede to k vážným úvahám o tom, že celý systém správy státu je špatný, neoliberalismus selhal a v budoucnosti se politikové i občané budou muset chovat jinak. K podobnému šoku v ČR nedošlo, takže se takto většinou neuvažuje a Andrej Babiš má svou volební podporu zajištěnu, takže pro postižené občany nemusí dělat nic. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 13. května 2020.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Průběžné zpravodajství:

Světová zdravotnická organizace varuje před druhou vlnou nákazy v zemích, kde nyní nákaza klesá

26. 5. 2020

čas čtení 2 minuty

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  26. 5. bylo v ČR registrováno  9004  nakažených, v nemocnici bylo 154 osob a 317 osob zemřelo.  Hodnota R v ČR v je 26.5. 1 ZDE


- Globální počet nákaz je nyní 5 508 904 a počet registrovaných úmrtí je 346 326. Obojí čísla jsou výrazně podceněná. Světová zdravotnická organizace varuje před druhou vlnou epidemie v zemích, kde nyní počty nákaz klesají.

- V Indii se šíří koronavirová nákaza z měst na venkov, jak se migrantští dělníci vracejí do vesnic.

- V USA se rozšířila nákaza do provozů masného průmyslu. Více než 11 000 pracovníků ve třech provozech bylo nakaženo a více než 60 lidí zemřelo. V USA dosud celkem zemřelo nejméně 97 212 osob.

- V Británii rezignoval člen Johnsonova vládního týmu, ministr pro Skotsko Douglas Ross, na protest proti tomu, že Johnsonův poradce Dominic Cummings odmítá odstoupit za to, že porušil karanténní předpisy a že ho Johnson podporuje.

Rozhovor Britských listů 281. Koronavirus: Pomoc podnikatelskému sektoru je příliš pomalá

10. 5. 2020

čas čtení < 1 minuta

O ekonomických dopadech koronavirové pandemie hovoří Bohumil Kartous s rektorkou Mendelovy univerzity v Brně Danuší Nerudovou. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od neděle 10. května 2020.Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Otevřený dopis ministru Petříčkovi k plánované izraelské anexi části Západního břehu

26. 5. 2020

čas čtení 6 minut

Vážený pane ministře,

při poslední videokonferenci s ministry zahraničí EU k Blízkému východu konané 15. května 2020 jste ve vztahu k hrozbě izraelské anexe části okupovaného Západního břehu Jordánu uvedl, že „Česká republika, stejně jako celá Evropská unie, podporuje dvoustátní řešení v souladu s mezinárodněprávními kritérii. Konečná dohoda a parametry mírového uspořádání musejí být výsledkem přímých rozhovorů mezi Izraelem a Palestinou.“  Navázal jste tak na svá předchozí vyjádření, kdy jste odsoudil „jednostranné kroky, ať z jedné, či druhé strany, které oddalují řešení konfliktu“, a zdůraznil nutnost dohody obou zúčastněných stran, tedy jak izraelské, tak palestinské.

Vzpomínka na poválečný masakr v Tušti

26. 5. 2020 / Kateřina Duchoňová

čas čtení 3 minuty

 
24.5. se konal u památníku v jihočeské Tušti pietní akt u příležitosti výročí zavraždění 14 místních občanů. Účastnili se ho pamětníci, pozůstalí, představitelé regionální správy, ale také tvůrci nového filmu Krajina ve stínu, který se právě tušťskými událostmi inspiruje a měl by mít premiéru 10.září 2020. 

Živelné vyhánění německých obyvatel v oblasti prováděla partyzánská skupina vedená plukovníkem Vladimírem Hobzou. Podle svědectví pamětníků, ale i dobových dokumentů docházelo na Němci osídleném území jižních Čech i k řadě násilností a excesů ze strany partyzánů.

Rozhovor Britských listů 284. Pomůže vám v pandemii náboženská víra?

20. 5. 2020

čas čtení < 1 minuta
Je Bůh zločinec, že dopouští zlo a umírání statisíců lidí na koronavirus,. když je všemocný, anebo je tomu jinak? O tom, jak zřejmě funguje víra za koronavirové pandemie a jak nás může vést k prozření, když se dostaneme mimo svou komfortní zónu, hovoří Jan Čulík s historikem a teologiem Richardem Vlasákem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 20. května 2020.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Česká solidarita je klíčem k pomoci obětem cyklónu Amphan v bangladéšské vesnici

26. 5. 2020 / Fabiano Golgo

čas čtení 2 minutyHanzelka a Zikmund zpopularizovali tradici, která inspirovala mnoho českých cestovatelů k dobrodružným jízdám exotickými zeměmi. Nejznámější moderní verzi jejich slavného cestování ze čtyřicátých a padesátých let uskutečnil bývalý šéfredaktor časopisu Věda a technika mládeži Dan Přibáň se svým projektem Transtrabant.

Jiným takovým cestovatelem do dalekých zemí na čtyřech kolech je Karel Sýkora, který projížděl regionem Khulna v Bangladéši se svým velorexem Oskar (jeho kopií, kterou si Sýkora postavil sám, ze starých i nových součástek), když tamější oblast zasáhl cyklón Amphan.

Rozhovor Britských listů 283. Koronavirus: Strategie české vlády není podložena vědeckými fakty

14. 5. 2020

čas čtení 1 minuta
Česká vláda nemá žádný epidemiologický model o možném rozšíření nákazy koronavirem českou společností a svá rozhodnutí činí na základě intuice. Žádné analýzy nejsou předkládány vládním konsorciím. "Čím méně lidé vědí, tím méně se ptají a tím více klidu máme na to rozhodovat, jak chceme," říká ekonom Daniel Münich, kterého nedávno vykázal náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula z jednání laboratorního týmu na ministerstvu zdravotnictví za to, že požaduje zveřejnění dat o koronavirové nákaze v Česku. Přitom ČR má vědce, kteří by mohli k zmapování situace výrazně přispět, vláda ČR však nevytvořila žádný vědecký tým, jaký mají snad všechny ostatní evropské země, kde jsou koronavirová data volně k dispozici. Tento Rozhovor Britských listů Bohumila Kartouse s Danielem Münichem z CERGE se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 15. května 2020.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Rozhovor Britských listů 279. Jak se česká ekonomika proměňuje v predátorský kapitalismus

5. 5. 2020

čas čtení < 1 minutaNa rozdíl od západoevropských zemí má Česká republika jen malou vrstvičku bohatých podnikatelů. Způsobuje to oligarchizaci českého hospodářství v důsledku predátorské praxe, která připomíná daleko víc země na východ od ČR než země na západ od ČR. V důsledku koronavirové krize zřejmě dojde k výraznému urychlení tototo procesu, argumentuje Albín Sybera v rozhovoru s Janem Čulíkem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 6. května 2020.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Ještě není poslední zvonění!

26. 5. 2020 / Miloš Dokulil

čas čtení 6 minut

  Chci se znovu vrátit k tématice, kterou jsem v Britských listech nakousl o posledním víkendu (21. května). Aby rovněž aspoň trochu bylo vidět, že ani sám „kantor“ nezpívá vždy snadno. (Je to od latinského „cantare“, tj. „zpívat“.) Pochopitelně je nejvyšší čas k zadání témat (či „otázek“), že? Vždycky se potom ovšem ze strany studentstva dá vyklikat málem „cokoliv“, aby to pořád jakoby bylo „k věci“. Internet poslouží něčím skoro vždycky, aniž se musí mozkovna namáhat; i když je to někdy blíže inzerci než informaci. A běžně se tak činívá ze strany studentstva z 80 % teprve tak jeden či dva dny před termínem k odevzdání těch příspěvků (jde-li o nejednoho vysokoškolské posluchače).

Pan stát potřebuje, abyste rodily ve 24 letech

26. 5. 2020

čas čtení < 1 minuta

Prosímvás, ženy, tady pan stát potřebuje, abyste rodily ve 24 letech, píše Stanislav Biler.

Dostanete za to celoživotní nižší příjem, menší důchod a vyšší riziko pádu do chudoby.

Pokud byste chtěly dát děti do jeslí, abyste mohly do práce, tak to jako ne, to stát nechce, na to zapomeňte. Zkrácené úvazky taky nikdo moc rád nevidí.

Když budete mít kliku, možná dostanete děcko do školky. Někde.

Dítě můžete vychovávat třeba v lepenkové krabici pod mostem, protože bydlení není a pokud je, stojí hrozný peníze.

Stát s tím nic dělat nebude, protože bydlení si má koupit každý sám. Za ceny, které ženou k nebesům spekulanti s bydlením.

Nicméně buďte zodpovědné a začněte rodit hned po maturitě. Kdyby cokoli, pomozte si samy.

Díky, váš stát.

Nikdo neví, co se stane

25. 5. 2020

čas čtení 9 minut

Nejlepší prorok, napsal jednou Thomas Hobbes, je nejlepší hadač. Zdá se, že by mohlo jít o poslední slovo ohledně naší kapacity předpovídat budoucnost: Prostě to neumíme, konstatuje Mark Lilla.

Na koronavirové houpačce

25. 5. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 6 minut

V minulém týdnu, ještě před pondělním zrušením povinnosti nosit roušky a dalších dílčích pravidel sociálního distancování, reprodukční číslo koronaviru SARS-CoV-2 v ČR vyšplhalo na hodnotu 1,1-1,2 ZDE. Ministerstvo zdravotnictví nárůst bagatelizuje tvrzením, že za ním stojí "jen" lokální ohniska nákazy. Nicméně s uvolněním karantény samozřejmě roste i pravděpodobnost, že se infekce z izolovaných lokálních ohnisek rozšíří.

Měsíc poté: Právní stát jako hodnota v kontextu pandemie

25. 5. 2020 / Radek Mikula

čas čtení 12 minutKritické ohlasy čtenářů vyvolal koncem dubna článek Štěpánky Saadouniové, který tvrdě kritizoval rozhodnutí Městského soudu v Praze, jímž byla zrušena čtyři opatření, která omezovala volný pohyb osob a maloobchodní prodej, a která byla nejprve vydána podle zákona o nouzovém stavu, ale pak nezákonně přeměněna na mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Jeden z kritiků dokonce přirovnal myšlenkové procesy autorky k zaslepené nenávisti nižších vrstev francouzské společnosti v době těsně před revolucí z roku 1789 a zpochybnil legitimitu publikace jejího článku v Britských listech. Ten má tři základní aspekty - epidemiologický, právní a sociálně-ekonomický.

Bolsonaro jako Kmotr

25. 5. 2020 / Fabiano Golgo

čas čtení 9 minut"Chci vyzbrojit obyvatelstvo, aby mohli zastřelit guvernéry, kteří chtějí uzamčení země"


Představte si schůzku mafiánů. Přidejte si k tomu všechna sprostá slova, jaká znáte. Na příkaz Nejvyššího soudu byl zveřejněn videozáznam schůze vlády Jaira Bolsonara ze 22. dubna. Je to součástí vyšetřování, zda se tento radikální extremistický bývalý armádní kapitán pokusil protizákonně získat z federální policie důvěrné informace o probíhajícím vyšetřování jeho samotného, jeho synů a jeho přátel.

Tato žádost byla soudu předložena poté, co ministr spravedlnosti Sérgio Moro, který jako soudce stál v čele operace nazvané Lava Jato (Mytí aut), v jejímž rámci byly poslány do vězení stovky politiků a podnikatelů, včetně bývalé levicové ikony Luly, odešel  z vlády a obvinil Bolsonara, že se ho snažil donutit, aby vyměnil šéfa Federální policie v Rio de Janeiro, aby mohl veškeré toto vyšetřování udusit.

Britové neuvěřitelně zuří, že Boris Johnson odmítl vyhodit svého prolhaného, arogantního Rasputina

25. 5. 2020

čas čtení 5 minut

V neděli v sedmnáct hodin britského času vystoupil Boris Johnson v televizi (překvapivě, protože většinu času se Johnson skrývá a v nynější krizi na veřejnost vůbec nevystupuje), a pokusil se uhasit mediální požár, který se rozhořel kolem jeho vrcholného poradce, "profesionálního psychopata" (jak ho kdysi nazval někdejší britský premiér David Cameron) Dominica Cummingse.

Uprostřed nejtvrdšího uzamčení země, kdy vážně hrozilo šíření nákazy, a vláda apelovala na občany, aby zůstali doma a nikam nejezdili, a že rodiny, v nichž je někdo nakažený a projevuje příznaky, nesmějí vůbec vycházet, posadil Dominic Cummings svou koronavirem nakaženou manželku a čtyřletého syna do automobilu a odjel s nimi na vzdálenost více než 400 kilometrů do severoanglického  Durhamu na farmu svých rodičů. Oblast kolem Durhamu měla tehdy malé množství nákazy, zatímco Londýn  velké. Není známo, zda se Cummings cestou někde zastavil. Ohrozil své rodiče a všechny lidi, s nimiž se setkal. Na Boží hod velikonoční se vydal přes výslovný zákaz vlády s rodinou na výlet 50 km od Durhamu na místní hrad. Pak odjel do Londýna a koncem měsíce byl znovu viděn v Durhamu! Drzost Johnsonova poradce národ ohromila.

Jenže Boris Johnson vystoupil v neděli v podvečer v televizi a oznámil, že všechno je v pořádku. Cummingse z funkce neodvolá, nic nespáchal. "Zachoval se tak, jak by se zachoval každý otec."

Johnsonovo vystoupení Brity neuvěřitelně rozzuřilo. Je to vidět nejen z titulních stran pondělních britských deníků, ale například i z toho, že v ulici, kde Cummings bydlí, na něho zuřivě křičí kolemjdoucí - normálně velmi uměření a civilizovaní Angličané. (Jen si to pusťte, rozumět tomu nemusíte, výmluvný je už jen tón hlasů. Lidé Cummingsovi nadávají do pokrytců):


Zdá se, že Johnsona opustil už i (ultra)pravicový tisk. Toto je (normálně fašizující) Daily Mail:

Biskupové anglikánské církve útočí na Johnsona, že hájí Cummingse

25. 5. 2020

čas čtení 3 minuty

 

Vedoucí představitelé anglikánské církve nezvykle ostře zaútočili na Borise Johnsona za jeho obhajobu Dominica Cummingse, který v březnu a v dubnu letošního roku porušil přísné karanténní předpisy britské vlády a cestoval k rodičům na vzdálenost více než 400 km.

Více než desítka biskupů anglikánské církve zpochybnila integritu Borise Johnsona po jeho nedělním televizním vystoupení, při němž odmítl uznat, že Cummings porušil předpisy karantény, když cestoval se svou nakaženou manželkou a dítětem do severoanglického Durhamu.

Biskupové konstatovali, že Johnsonova obrana Cummingse je "absurdní", že Johnson "vůbec nemá žádný respekt pro lidi", "chybí mu integrita" a riskuje ochromení důvěry veřejnosti vůči vládě. Pete Broadbent, biskup z Willesdenu, napsal na Twitteru: "Johnson se teď plně proměnil v Trumpa."

Hospodaření OSBL za duben 2020

6. 5. 2020

čas čtení 1 minuta

V dubnu 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 73 220,43 Kč, příjem z reklamy byl  3000 Kč,  výdaje byly 61 731,50 Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu,  směřujeme k nule. Trvale potřebujeme poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


19583