ODS, středopravice a piráti mají téměř 50 procent, Babiš přežívá jen kvůli likvidaci levice

27. 5. 2019 / Boris Cvek

Tyhle evropské volby byly velmi zajímavé a podle mne dopadly pro Evropskou unii a její další integraci dobře. Lidovci a socialisté ztratili celkem 75 křesel, liberálové a zelení získali navíc 57 křesel.

Propadly se také strany tzv. euroskeptické kolem britských toryů, kam patří i naše ODS, která nyní v této frakci bude muset hledat společnou notu s lidmi pana Kaczynského, a radikální levice. Kdybychom sečetli hlasy jasně proevropských, mainstreamových stran, tedy lidovci, socialisté, liberálové a zelení, tak nám vyjde číslo 506 z celkem 751 křesel v Evropském parlamentu. Tato většina je mnohem více prointegrační, než byla minulá většina. Naopak v táboru xenofobních, populistických a euroskeptických stran bude velmi zajímavé sledovat, jak spolu tyto strany budou vycházet po volbách v reálné politice, kdy už nemají motivaci předstírat jednotu.

Rozhovor Britských listů 220. Petr Pithart o ohrožení demokracie. "Netušil jsem tu sílu minulosti"

24. 5. 2019


Former Czech PM Petr Pithart speaks about danger to democracy. "I did not know that the impact of the past is so powerful!"

(For English, scroll below)

V době voleb do Evropského parlamentu hovoří Bohumil Kartous s Petrem Pithartem, bývalým premiérem České republiky i bývalým předsedou Senátu o varovném ústupu středoevropských zemí od liberální demokracie. Je to snad proto, že iluze po pádu komunismu před třiceti lety byly příliš silné a nyní zažíváme deziluzi a propad? Jenže skončíme nakonec v koncentrácích? Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 24. května 2019.

Britské listy presenter Bohumil Kartous talks to the former Czech Prime Minister Petr Pithart about the current worrying move of the East Central European post-communist countries away from liberal democracy. Is this happening perhaps because the illusions about the glorious capitalist future, which spread around Central and Eastern Europe after the fall of communism, were too unrealistic and what inevitably had to follow was disillusionment and collapse? The interview was broadcast by the Czech cable TV station Regionalnitelevize.cz from Friday 24th May, 2019.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Eurovolby: V ČR skoro žádná změna, na Slovensku vítězí proevropská koalice, v Británii nejvíce lidí hlasovalo pro setrvání v EU

27. 5. 2019

Kenneth Roth, Human Rights Watch: Velké politické zisky pro dvě politická seskupení, která stála pevně proti ultrapravicové rétorice nesnášenlivosti - zelení a liberálové. Nezahrávali si s "lehkou verzí" ultrapravicové rétoriky" - tato strategie přizpůsobování se ultrapravici selhala:Výsledky eurovoleb v ČR, počet europoslanců:

ANO: 6  (+2)  (21,18%)
ODS: 4  (+2)   (14,54%)
PIRÁTI 3       (13,95%)
STAN + TOP 09: 3 (-1) (11,65%)

KSČM 1 (-3)
SPD 2 (9,14%)
KDU-ČSL 2 (7,24%)
KSČM 2  (6,94%)
ČSSD 0


 
Na Slovensku zvítězila  proevropská koalice Zuzany Čaputové Pokrokové Slovensko:
V Anglii všude mimo Londýn
se umístila jako první Farageova strana The Brexit Party, jenže celkově zaznamenaly strany požadující setrvání Británie v EU  o šest procent více hlasů:
 
Sečteme-li hlasy proevropských britských stran, jsou to:
liberální demokraté 20,5%, zelení 12,1%, skotští nacionalisté 4,6%, Change UK 3,5%,  je to celkem 40,7%. Probrexitové strany Brexit Party a UKIP mají celkem 34 %.

Zcela zkolabovala britská Konzervativní strana a velmi se propadli i britští labouristé. Farageova Brexit Party získala skoro všechny hlasy od Farageovy bývalé ultrapravicové strany UKIP a k tomu ještě kolem 10 procent voličů od konzervativců. Labouristé tvrdě ztratili ve prospěch liberálních demokratů a zelených.

V Maďarsku získal Viktor Orbán 52 procent hlasů
a "chce změnit Evropu": Jenže bude v Evropském parlamentě izolován, protože vlna podpory ultrapravice se neuskutečnila.

Ve Španělsku získali socialisté přesvědčivé vítězství.
Získali 20 křesel a 32,8 procent hlasů. Ultrapravicová strana Vox dostala 6,2 procent hlasů.

Ve Skotsku získala Skotská nacionální strana 38 procent hlasů, téměř o 10 procent více než  v posledních eurovolbách r. 2014. Labouristé se ve Skotsku zcela propadli, umístili se na pátém místě a získali 9,1 procent - je to nejhorší volební výsledek v moderní době.

Salviniho klub v Evropském parlamentu až na pátém místě, předstihl ho klub zelených:

Podrobnosti v angličtině ZDE

 
 13971

Volby do Evropského parlamentu: mírný vzestup ultrapravice, silný vzestup zelených a liberálů

27. 5. 2019

Zatím jsou k dispozici jen odhady výsledků eurovoleb, které však bývají relativně přesné. Velký sociálnědemokratický klub  a středopravicový  klub poprvé v historii Evropského parlamentu zřejmě přijdou o parlamentní většinu. Mírné zisky zaznamenala ultrapravice, avšak její celkové výsledky jsou zklamáním. Strana Le Penové Nacionální shromáždění ve Francii sice zřejmě o pár málo procent předstihla Macronovu stranu, avšak výsledek Le Penové je zklamáním.

Výrazně v mnoha západoevropských zemích posílili zelení a liberální demokraté.

"Čím hlouběji do noci, tím zelenější grafika." Posilují zelení a liberální demokraté:
Pokud jde o nacionalistickou pravici, očekává se vznik nové aliance. Ve Francii zvítězila strana Marine Le Penové s 23,7 % hlasů. A v Rakousku, navzdory velkému politickému skandálu před pouhým týdnem, krajně pravicoví Svobodní získali kolem 17,5 % - jen o dva procentní body méně, než v minulých volbách.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

 6180

Další důsledky eurovoleb

27. 5. 2019

- Macronova strana ve Francii přijala výsledky voleb s ulehčením, že vítězství Le Penové mohlo být mnohem horší. Le Penová získala 23,31 procent v eurovolbách, Macronova centristická strana 22.41 procent.

- Rakouský kancléř Sebastian Kurz přijde o funkci, přestože jeho lidovci vyhráli eurovolby. Rakouský parlament mu vysloví nedůvěru za skandál jeho koaličního partnera, fašistické Strany svobodných.

- V Řecku je možné, že Varoufakisova strana Fronta pro realistickou neposlušnost vůči Evropě (MeRA 25) získá jedno křeslo v europarlamentě. Je to koalice levice a zelených.

- Belgie: Úspěch ultrapravice komplikuje koaliční rozhovory. Bohaté holandsky mluvící Flandry se posunuly doprava, kdežto frankofonní region valonska dolevea. Ultrapravicová strana Vlámského zájmu získala v neděli v belgickém federálním parlamentě 18 křesel, dosud měla jen 3. Získala také tři křesla v Evropském parlamentu. Ve Valonsku zvítězila socialistická strana a získala 20 hlasů. Ultralevicová Dělnická strana Belgie získala 12 křesel, dosud neměla žádná.

- V Severním Irsku zřejmě získá křeslo v Evropském parlamentu strana Aliance, prosazující setrvání Británie v EU.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 
 13972

Evropská unie se otřásá v základech

27. 5. 2019 / Karel Dolejší

Dva hlavní tábory v Evropském parlamentu - křesťanští a sociální demokraté - dlouho spoléhaly na nekonečné přelévání nespokojených hlasů z jedné kapsy do druhé. Pohodlný model evropské politiky ale po těchto volbách definitivně končí, neboť obě frakce již nedají dohromady ani nadpoloviční většinu.

Pro Tomia Okamuru

26. 5. 2019

 

Upozornění: etno-nacionalistická totožnost je budována na základě vnímaného rozdílu a víry v nadřazenost/čistotu/křehkost domácí skupiny lidí. K udržování této iluze jsou vnější skupiny považovány za špinící, ničivé, podřadné, méněcenné, parazitické.


Německo, 1933.

- Nacista.

- Cože prosím? Vy jste mě právě zostudil jako nacistu?

- Ale vy jste nacista.

- To je neuvěřitelná drzost! Já jsem v NSDAP a v SS, ale to neznamená, že jsem nacista! Asi si taky myslíte, že jsem nějaký extremní pravičák, že?

- Co jste asi jiného?

- Jsem možná jen znepokojený občan, který se obává nadvlády cizinců. Ale já nejsem žádný pravičák! A v žádném případě nejsem žádný nacista!

- Hele, vy tam? Vypadám snad jako nacista?

- Ne, to bych neřekl.

- Tak vidíte. Ve vašich očích je asi i on nacista, že? Nacisti, nacisti, nacisti. Nacisti všude. Když vám dojdou argumenty, tak lidi začnete obviňovat z toho, že to jsou nacisti.

- To ale nemá nic společného s obviňováním.

- Pro vás je to velmi jednoduché. Jenom proto, že někdo nesdílí vaše mainstreamové názory, není to přece automaticky nacista!

- Ale nacisté už jsou mainstream. Nacionální socialisté jsou přece už u moci!

- No ano, zapomněl jsem. Pro vás jsou všichni nacisté. Vůdce je podle vás asi taky nacista, co?

- Ano !?

- Tak to stačí. Urážet našeho Vůdce.  Půjdete se mnou.

- Ale to je --

- Ano, ano, vím, vím. "Nacistické metody."
 

 13967

Britští konzervativci opustili myšlení a skálopevně věří jen svým vlastním lžím

26. 5. 2019

Dnešní pravice je hnutí zbabělců - je to organizovaná lež, která není schopna si přiznat pravdu, nemluvě o tom, že by přiznali pravdu komukoliv jinému

Therese Mayové se nepodařilo přimět Evropskou unii, aby porušila své předpisy ve prospěch Británie, PROTOŽE NA TY CIZINCE DOST HLASITĚ NEKŘIČELA! Jakmile na ně budeme dost hlasitě řvát, Evropská unie se rozloží a my budem moci nadosmrti žít ve světě Borise Johnsona, v němž se vlk nažere a koza zůstane celá, píše Nick Cohen.

"Odejdeme z EU 31. října, s dohodou i bez dohody," tvrdí Johnson. "Nebude to problém," dodává Farage. "Hlasovali jsme pro odchod, nehlasovali jsme pro nějakou dohodu." Pravice nemá nic co říct ohledně pohraničních cel, která ničí automobilový a ocelářský průmysl a zcela likviduje vývoz britských zemědělských produktů. Nemá nic co říct o britském sektoru služeb, který tvoří 80 procent britské ekonomiky a pro nějž bude odchod z jednotného evropského trhu  nesmírně tvrdý, bude pro něj pádem do ohně.
 11716

New York Times: Británie na pokraji Borise Johnsona a chaosu

25. 5. 2019

 

"Blbost nelze napravit."

Jak poznamenal Sherlock Holmes: "Když jste vyloučili to, co je nemožné, to, co zůstane, jakkoliv nepravděpodobné, je pravda."

Nemožné je v tomto případě brexit. Theresa Mayová, britská premiérka, která oznámila v pátek svou rezignaci, obracela otrávený kalich britského odchodu z EU nejrůznějšími způsoby ve snaze učinit ho stravitelným. Nepodařilo se jí to.
 13951

Pondělní výpadek Britských listů

21. 5. 2019

 

Pondělní téměř celodenní výpadek Britských listů byl nepřímo způsoben finančními problémy. Vzhledem k tomu, že od čtenářů v současné době nedostáváme dostatečné množství příspěvků na provoz, nejsme schopni hradit náklady na technický provoz serveru a na spotřebu elektřiny serveru, která je v důsledku relativně velké čtenosti relativně velká. Mělo to včera nepřímé technické dopady, které se podařilo odstranit až s nejvyšším úsilím po mnoha hodinách práce.

Jsme velmi vděčni čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, avšak v současnosti je to kolem 40 000 Kč měsíčně, kdežto výdaje jsou každý měsíc kolem 80 000 a v některých měsících v důsledku nepředvídaných nákladů stoupnou na 100 000. Uznáte, že v takové situaci nemají Britské listy zrovna dlouhodobé výhledy.

Dívám se na to docela pesimisticky. Je paradoxní, že v době, kdy se Evropa, a zejména střední Evropa, propadá do temnoty a je z mnoha důvodů vážně ohrožena demokracie, drtivá většina českých občanů se nechá manipulovat nesmysly, jaké například předvolebně šíří Andrej Babiš o imigrantech a uprchlících   (odborníci systematicky poukazují, že tam, kde jsou migranti, dochází k výraznému ekonomickému rozvoji, vyplývá to zajímavě například z podrobných amerických studií daňových přiznání občanů v jednotlivých místech USA -  podívejte se například na knihu datového analytika New York Times Sethe Stephense-Dawidowitze Everybody lies, obsahuje k této věci nesmírně zajímavé údaje, ke knize se vrátíme recenzí -  ČR a střední Evropa obecně už nyní zápolí v důsledku blokace migrantů a v důsledku stárnutí s ekonomickými problémy).

Jak varuje organizace Avaaz, Dezinformace jsou proměňovány ve zbraně používané proti nám!  Je paradoxní, že přestože to lidem škodí, nechávají se ovlivňovat především dezinformacemi a hlubinnou manipulací prostřednictvím vyvolávání emocí a strachu. Je ostudné, že namísto toho, aby politikové vystoupili a řekli:"Lidi, neblbněte", se cíleně snaží ku prospěchu svých krátkodobých zájmů těchto iracionálních emocí, založených na nesmyslech, zneužívat ve svůj prospěch. Nikdo nevystoupí jak Masaryk a neřekne lidem, jak co je. (Přestože se Babiš lživě stylizuje do pózy Masaryka a tzv. "novináři" mu to tisknou.)

Tak, jak píšu, vyhlídky jsou špatné. Racionálními a věcnými informacemi většinu lidí nepřesvědčíme - mají představu, že věci jsou jinak.

Publikujeme pravidelně apel, že potřebujeme zvýšit množství finančních příspěvků od čtenářů, obávám se, že většina lidí to prostě automaticky přeskočí. Ale je to vážné.

Pokud si myslíte, že jsou v této temnící situaci Britské listy důležité, prosíme, přispívejte na provoz BL menší finanční částkou. Pomozte nám vystoupit z bubliny kmenových čtenářů a šiřte naše informace mezi svůj okruh známých. Víme, že je to těžké: lidi prostě CHTĚJÍ dnes věřit blbostem.

Tak třeba se to nepodaří: Možná už pětadvacet let Britských listů stačilo. Existovaly paradoxně v době, kdy bylo mnoho co kritizovat, nicméně nebyla zdaleka tak děsivá a nebezpečná jako teď. Tak možná budou v této temnící se době racionální hlasy umlčeny.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Jan Čulík
šéfredaktor 
 10944

Sbohem Thereso. Vítej, Borisi?

27. 5. 2019

Pokud jste doufali, že nedávná vlna globálního pravicového populismu možná upadá, posledních pár týdnů nepatřilo právě k nejlepším, napsal Andrew Sullivan. V Indii byl právě snadno znovuzvolen nacionalista Narendra Modi, s velkou většinou v parlamentu, navzdory očekáváním, že si povede mnohem hůře. Přitom dosáhl na první dvojité premiérství v zemi takřka za 50 let. Bylo to vítězství iliberální demokracie - v níž jsou muslimové využiti jako klasická menšinová hrozba.
 13959

Přízrak báťušky

24. 5. 2019 / Karel Dolejší

Demonstrace proti Babišovi vyvolané průhledným pokusem zařadit ministerstvo spravedlnosti do holdingu jsou jistě působivé, mediálně vděčné a pomohou pozdvihnout morálku opozičního tábora. Avšak pokud zůstane odpor vůči premiérskému oligarchovi pouze na této úrovni, nakonec mnoho nezmění.
 11484

Povede revoluce umělé inteligence k infantilizaci společnosti?

27. 5. 2019

V diskusním pořadu Any Questions rozhlasu BBC se v sobotu mj. hovořilo i o nebezpečích, které přináší zrychlující se revoluce umělé inteligence - na než naprosto nejsme připraveni.


Otázka: Připravuje dnešní univerzita studenty adekvátně pro svět zítřka, jemuž bude dominovat technologie?

Sir Anthony Seldon, Aston University: Myslím, že máme v Británii vynikající univerzitní sektor. Je to naprostý klenot této země. Dělá neuvěřitelné věci v oblasti výzkumu, ekonomiky, komunity, kultury, stmelování lidí a sociální mobility. Vynikající příležitosti. Dvojnásobné příležitosti pro naše černošské studenty, pro studenty ze znevýhodněného prostředí...

(Pozn. red.: Seldon, z univerzity v Astonu, si nekriticky fandí. Ve skutečnosti jsou britští akademikové obětí neustálého manažerského teroru. 40 procent britských akademiků chce z univerzit kvůli šikaně odejít. V důsledku skutečnosti, že se v britském akademickém sektoru staly jediným měřítkem peníze, došlo k nivelizaci předmětů a vyučuje se a dělá se výzkum jen v těch nejkonvenčnějších oborech. Jeho výroky jsou typickou anglickou propagandou podle vzoru "Jsme nejlepší na světě." Tytéž bludy šíří hrdě Angličané o svém státní zdravotnictví, které je také "nejlepší na světě". Ve skutečnosti i špatné české zdravotnictví je o mnoho lepší než anglické.)

Seldon: Jednu věc však všichni musíme dělat daleko lépe. Musíme uznat, že probíhá revoluce 4.0.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

 92

USA posilují jednotky na Blízkém východě, aby čelily Íránu

27. 5. 2019

USA v příštích týdnech vyšlou stovky dalších vojáků a tucet stíhaček na Blízký východ, aby čelily tomu, co Pentagon označuje za eskalující íránskou kampaň plánovaných útoků proti Spojeným státům a jejich zájmům v regionu, informují Susannah Georgeová a Lolita C. Baldorová.
 6892

Půjdou Izraelci znovu k volbám?

27. 5. 2019

Exministr a předseda strany Jisrael Bejtenu Avigdor Lieberman uvádí, že v potenciální koalici existuje neshoda ohledně návrhu zákona upravujícího postavení ultraortodoxních Židů (charedim) a Benjamin Netanjahu z Likudu podle něj vedl koaliční jednání "arogantním a žalostným způsobem", informuje Jehuda Šlezingr.
 6180

Evropští občané budou žalovat britskou vládu, že jim bylo zabráněno hlasovat v eurovolbách

25. 5. 2019

Britská vláda čelí žalobě aktivistů za práva občanů EU v Británii a britských občanů žijících v EU, jímž bylo odepřeno právo hlasovat v nynějších volbách do Evropského parlamentu.

John Halford, odborník na veřejné právo v právní firmě Bindmans konstatoval, že britské volební fiasko tento týden je něco, co demokracie nesmí tolerovat.

Facebook: Odmítáme odstranit zfalšované video vystoupení Nancy Pelosi

25. 5. 2019

Jedno z vystoupení Nancy Pelosi, demokratické předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů, bylo zpomalením zfalšováno, aby vytvořilo dojem, že Pelosiová mluví v opilosti nebo pod vlivem drog. Video retweetoval i Donald Trump, přestože věděl, že je zfalšováno.

Facebook toto zfalšované video odmítl odstranit. Prý ho ponechává na Facebooku, aby si "lidé mohli utvořit vlastní názor", opakovaně tvrdí Monika Bickert, ředitelka Facebooku v tomto ohromujícím interview, které vysílala televize CNN.


 13963

Mayová odstupuje z premiérské funkce. Chaos brexitu dále sílí

24. 5. 2019 / Jan Čulík

Aktualizace: Britská libra poklesla na nejnižší úroveň za poslední čtyři měsíce, na 1,13 euro, poté, co maniak Boris Johnson prohlásil, že "Británie odejde z EU 31. října, s dohodou či bez dohody".  Johnson před časem proslul výrokem "fuck business", "ať jde podnikání do prdele", a připravuje si tak vynikající kariéru budoucího konzervativního premiéra, který zničí britskou ekonomiku.

Britská konzervativní premiérka odstoupí z funkce 7. června. Oznámila to v pátek po schůzce s poslancem Grahamem Bradym, předsedou tzv. Výboru z roku 1922 (The 1922 Committee), který spravuje hlasování o důvěře šéfu Konzervativní strany. Výbor jí pohrozil, že je připraven vyvolat nové hlasování o důvěře premiérce, pokud odmítne odstoupit.

Osud Theresy Mayové byl zpečetěn poté, co v úterý oznámila "novou dohodu pro brexit". Ta rozzuřila brexitérské fundamentalisty v Konzervativní straně zejména tím, že Mayová, ve snaze získat na svou stranu labouristy, přislíbila i možnost nového referenda o brexitu, které "demokraté" v Konzervativní straně zuřivě odmítají.

Youtuber ničí německou politiku a KOVY natáčí v Temelíně...

24. 5. 2019 / Richard F. VlasákCentrála CDU zažívá paniku, v SPD nestačí vlhčit ručníky. Nikoliv skandál, ale přesně sesumírovaná a prameny doložená fakta ničí největší německé politické strany. Yutuber Rezo (26) totiž natočil video, v němž v 55 minutách volá k odpovědnosti politickou elitu, jeho příspěvek vidělo přes 6 miliónů diváků a sledovanost stoupá. Virál se jmenuje výstižně "Zničení CDU".
 13870

Česká novinářská obec zůstává k Assangeho osudu poměrně chladná - a místy jeho perzekuci schvaluje

Kterak Trumpův Bílý dům šlape po svobodě slova

24. 5. 2019 / Daniel Veselý

Trumpův kabinet s odkazem na groteskní zákon o špionáži zveřejnil rozšířenou žalobu na zakladatele WikiLeaks Juliana Assange kvůli jeho roli při získání a zveřejnění tajných diplomatických a vojenských dokumentů. Assangemu, který si v současnosti za banální obvinění odpykává téměř roční trest ve Velké Británii, hrozí až 175 let za mřížemi, tedy doživotí. První reakce na tento bezprecedentní krok Trumpovy vlády ukazují, že obavy jsou na místě, neboť Trumpův Bílý dům míní svou válku proti svobodě tisku zatraceně vážně.

 13962

Špatná zpráva pro svět: I v Indii znovu zvítězil populista

24. 5. 2019Svět nepotřebuje dalšího národoveckého populistu, který tvrdí, že podporuje "byznys", šíří fake news a s menšinami zachází jako s druhořadými občany


Největší demokratické volby na světě, v Indii právě znovu vyhrál populista Narendra Modi. Modi je prvním indickým premiérem od roku 1971, jemuž se nyní podruhé podařilo získat pro svou stranu parlamentní většinu. V roce 2014 získala jeho strana Bharatiya Janata absolutní většinu v dolní komoře parlamentu poté, co Kongresová strana zmizela v důsledku korupce. Navzdory kolabující ekonomice nyní Modi svou parlamentní většinu posílil. To je špatná zpráva pro Indii i pro celý svět.
 13961

Vlna zuřivosti: V amerických detenčních centrech už zemřelo šesté uprchlické dítě

24. 5. 2019Trumpova vláda byla nucena přiznat, že v jejích detenčních centrech u mexické hranice zemřela před sedmi měsíci desetiletá uprchlická dívka. Vyvolalo to novou vlnu zuřivosti po celé řadě nedávných úmrtí dětí v amerických vazebních středniscích.

Desetiletá dívka z El Salvadoru byla šestým dítětem, které dosud zemřelo v amerických vazebních střediscích. Tento týden zemřel ve vazebním imigračních středisku v jižním Texasu šestnáctiletý Carlos Hernández Vásquez. Byl americkými imigračními úřady zadržován týden, dvakrát tak dlouho, než co dovoluje zákon.

Dvě další nezletilé osoby zemřely ve vazebních střediscích v dubnu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 
 13784

Britská politika se pokazila - a může to být ještě o dost horší

24. 5. 2019

Pokud se domníváte, že uplynulé tři roky byly pro britskou politiku bídné, ještě jste nic neviděli, píše Alex Massie. Zvuk, který slyšíte, je řinčení bubnů nacpaných politiky, kteří před drahnou dobou vyčerpali trpělivost veřejnosti. Tyto volby do Evropského parlamentu se stanou masakrem; okamžikem, kdy se chyby obou tradičních stran stanou až příliš zjevnými. Bude to ošklivé a může z toho vzejít jen málo dobrého.
 13954

Pokud jde o Evropu, Farage a irská Sinn Féin jsou spojenci

24. 5. 2019

Jednou z nejdéle žijících falešných zpráv irské politiky je kachna, podle níž země bude nucena podílet se na neexistující evropské armádě, napsal Stephen Collins. Sinn Féin a řada dalších subjektů kampaňujících proti EU se jí ohání od prvního referenda o členství v roce 1972.
 12352

Řízená chudoba v Rusku

24. 5. 2019

V dnešním Rusku je cena stability nejvyšší v historii, píše Denis Grekov. Ruské úřady jsou nuceny věnovat stále více zdrojů na překonávání sílící krize důvěry v jejich schopnost účinně vládnout.
 13960

Dvojí kvalita potravin není pseudotéma

24. 5. 2019

Se zájmem jsem si přečetl Váš článek „Neumožňujte pasivitou zvítězit tuposti, běžte volit ve prospěch evropské integrace“. Bohužel musím říct, že mě velmi nadzvedla ze židle jedna věta, kterou jste vlastně řekl jen tak mimochodem, a sice že dvojí kvalita potravin je vlastně pseudoproblém (viz věta: „Byť je účast stále tristní, jde o nárůst, který lze z nepřímých indicií přičíst zejména panice vyvolané okolo imigrace nebo okolo dalšího pseudotématu, kvality potravin.“). Shodou náhod jsem v tom samém smyslu slyšel nedávno mluvit pana Petra Fischera, kandidáta sdružení „Evropa společně“. A pak také jistého pana Petra Havla v rozhovoru na DVTV. Takže tato Vaše letmá zmínka byla pro mě spíš poslední kapkou, píše Jan Railk.

Hospodaření OSBL za duben 2019

23. 5. 2019

V dubnu 2019  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 46 611,84 Kč, výdaje však byly 88 231.50 Kč. Prosíme o větší finanční podporu.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


20648