13528

Klinika XXXVIII.

14. 1. 2019 / Jiří Hlavenka

Omlouvám se, že tento už šestkrát vylouhovaný čaj namáčím do horké vody posedmé, ale nedá se jinak, jeví se mně, že většina komentářů se minula s podstatou. Snad nad tím nestrávíte mnoho času.

1. Vyblázněná pozornost. V sobotu otvírák zpravodajské relace: na střeše Kliniky je pět lidí, před budovou exekutor! Drama. Jako kdyby šlo o záchranu stovky horníku ze zavaleného dolu. Na Facebooku stovky příspěvků a tisíce emotivních reakcí, další dramatické zpravodajství a reportáže v televizních stanicích.

Prosím pěkně: šlo o jednu jedinou konkrétní událost s významem vcelku nepatrným, událost s konkrétními a jedinečnými parametry, historií, činností aktivistů, smluvními vztahy atd. Nic víc.

Rozhovor Britských listů 201: Obětí exekuční kriminality jsou v ČR ti nejchudší

11. 1. 2019


"Bez radikální změny insolvenčního zákona se oběti exekutorů budou dále propadat do dluhů." S publicistkou a dokumentaristkou Apolenou Rychlíkovou o prekarizaci velké části české společnosti hovoří v tomto rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 11. ledna 2019.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

K tomu:


 13525

Pobodaný primátor města Gdańsk zemřel

14. 1. 2019Paweł Adamowicz (53), primátor města Gdańsk, který byl v neděli večer pobodán na prsou na jevišti během charitativního koncertu, zemřel.

Adamowicz, který byl primátorem Gdańsku od roku 1998, byl operován déle než pět hodin."Nemohli jsme zvítězit," řekl v pondělí odpoledne polský ministr zdravotnictví Łukasz Szumowski. 13063

Prezidentu Siang-šenovi není co závidět

14. 1. 2019 / Karel Dolejší

Čínští představitelé v ČR dávají již po léta okázale najevo, že prezident republiky vlastně představuje jejich mimořádně důležité aktivum v české kotlině, což lze ovšem snadno dovodit i jinými způsoby ZDE. Počínštění jména prezidenta tedy znamená v této hře jen další logický krok, který čtenáři jistě pochopí.
 6442

Má Rusko v počtu rozmístěných jaderných zbraní výhodu 2:1?

14. 1. 2019

Každý rok v listopadu a prosinci ruská vláda zveřejňuje rozsáhlé informace o úspěších ministerstva obrany a plánech pro příští rok, napsal Mark B. Schneider. Hlavním účelem zveřejňování těchto informaci je vojenské obtěžování Západu. Pravděpodobně kvůli Trumpově pokusu vynutit si dodržování smlouvy INF se letos má očekávání nenaplnila. Místo aby Moskva ubrala plynu, vrátila se do režimu vážných jaderných hrozeb. To je rutinní odpověď prezidenta Putina, když Západ udělá nebo řekne něco, co se mu nelíbí.
 12796

Ostudná role USA na Blízkém východě je podepřena historií a žitou skutečností

Pompeovy fantasmagorie a lži aneb Co vlastně trápí Blízký východ?

14. 1. 2019 / Daniel Veselý

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo minulý týden přednesl v Káhiře kontroverzní projev, podle nějž Spojené státy na Blízkém východě představují sílu dobra, přičemž pověstné zlo symbolizuje šíitský Írán. USA prý na rozdíl od Íránu netouží po dominanci na Blízkém východě a okupaci cizích zemí. Je ilustrativní pozorovat, kterak přední američtí politikové věří svým vlastním bludům, zatímco ignorují nejen neúprosná fakta, ale i názory, jakož i letitou křivdu blízkovýchodní populace.

 13527

Alternative für Deutschland požaduje odchod Německa z Evropské unie

14. 1. 2019

Foto: Alexander Gauland, předseda AfD

Ultrapravicoví němečtí nacionalisté požadují "dexit", pokud Brusel nesplní jejich požadavky

Německá ultrapravicová strana Alternative für Deutschland (AfD) hlasováním rozhodla, že bude požadovat odchod Německa z Evropské unie, pokud její požadavky reformy EU nebudou splněny. Požadavek se stal součástí návrhu volebního manifestu strany AfD pro květnové eurovolby. Schválil to kongres AfD, který se konal v Sasku. Kongres také požaduje zrušení evropského parlamentu.

"Požadujeme, aby národní státy měly výlučnou komeptenci schvalovat své vlastní zákony," praví se v textu, který útočí na "751 privilegovaných poslanců" současného evropského parlamentu.

Drtivá většina občanů Německa však podporuje setrvání Německa v EU.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 
 13525

Liberální primátor města Gdańsk byl vážně pobodán na jevišti během charitativního koncertu

14. 1. 2019

 

Primátor polského města Gdańsk Pawel Adamowicz (53) byl během závěrečné části charitativní akce Velkého koncertu ánoční pomoci vážně pobodán. Útok odsoudil jak předseda Rady Evropy Donald Tusk, tak polský premiér Mateusz Morawiecki.

Krátce před útokem Adamowicz zveřejnil na Instagramu tuto fotografii:

;

Akce se konala ve prospěch sbírky na nákup technologie pro polské zdravotnictví.

Adamowicz je primátorem města Gdańsk už déle než dvacet let a je členem demokratické opozice, která v tomto dokařském městě vznikla za vedení Lecha Walesy v osmdesátých letech.

Adamowicz má v Polsku pověst liberála, podporujícího práva komunity LGBT a práva menšin.

Polský prezident Andrzej Duda se vyjádřil, že navzdory tomu, že se s Adamowiczem politicky neshoduje, "je bezpodminečně s ním a s jeho rodinou, tak jak - doufám - jsou s ním všichni naši občané".

Podrobnosti v angličtině ZDE
 
 11366

Brexit: Brusel očekává, že bude muset Británii povolit odklad nejméně do července

14. 1. 2019Vzhledem k tomu, že je zřejmé, že se Therese Mayové v úterý nepodaří získat hlasováním v Dolní sněmovně podporu pro svou dohodu o brexitu s Bruselem, Evropská unie se připravuje na to, že povolí Británii brexit odložit  nejméně do července 2019.

Brusel nyní považuje původní datum odchodu Británie z EU, tedy 29. března 2019, za naprosto nerealistické, vzhledem k obrovské opozici, s níž se setkala v Dolní sněmovně dohoda o brexitu, "vyjednaná" Mayovou. Brusel nyní očekává, že Británie požádá o prodloužení lhůty pro odchod z EU. Pokud Británie takovou žádost podá, předseda Evropské komise Donald Tusk by k tomu uspořádal mimořádný summit EU. 11366

Vysvětlení: Národ, znuděný brexitem, náměsíčně kráčí do katastrofy

14. 1. 2019


Proč podle průzkumu veřejného mínění, zveřejněného v neděli, si největší množství Britů, tedy 44 procent přeje odchod Británie z EU bez dohody, což by vedlo k ekonomické a sociální katastrofě? Vysvětluje to John Harris:


Před Vánoci jsem strávil den v městě Cowley, na dělnickém předměstí Oxfordu, kde automobilka, nyní vlastněná firmou BMW, vyrábí slavný ikonický britský automobil Mini. Automobilka v den, kdy Británie letos odejde z EU, přeruší na několik týdnů svou výrobu, aby "minimalizovala narušení dodávky součástek v případě odchodu Británie z EU bez dohody".

Mysleli byste si, že lidé v okolních ulicích budou vyjadřovat úzkost a naléhavé znepokojení. Avšak nikoliv: v ulicích města Cowley jsem se setkal s iritovaným nezájmem, jako by šlo o něco, o co se lidi vůbec nezajímají.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

20. 11. 2018

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří dám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

 5752

Není přehnané říci, že Palach byl Sověty zavražděn

13. 1. 2019 / Boris Cvek

Myslím, že jsem nikdy nic nenapsal k tématu Jan Palach. Nikdy jsem neměl a dosud nemám na jeho čin jasný názor. Když by chtěl Palacha někdo následovat, řeknu: nesmysl, byl to absurdní čin. Když bych ale byl nad mrtvým Palachem, řeknu opak: přece nezemřel zbytečně. Nemám to nejmenší pochopení pro Palacha jako vzor pro nějaké příští pochodně, mám ale plné pochopení pro Palacha, který udělal to, co udělal. Nezemřel zbytečně, byl to ušlechtilý člověk, kterému šlo o záchranu společnosti. A přece: nic nemohl dosáhnout a nic nedosáhl. Bylo by jistě lépe, kdyby žil, a to i právě pro tu společnost, které chtěl pomoci.


Jan Čulík se ptá: jsou myšlenky, za které stojí umírat? Řekl bych, že ušlechtilé je umírání a utrpení za nějaké mezilidské vztahy, za nezrazení nějaké trpící, bezprávně trýzněné komunity/osoby. Jan Čulík zmiňuje studenta, který by raději byl s režimem spolupracujícím Kunderou než zavřeným Zahradníčkem.
 13426

Pár poznámek k tématickému clusteru Zeman-Číňani-Huawei-Babiš

12. 1. 2019 / Jiří Hlavenka


1) Nepochybuju ani vteřinu, že na schůzce s čínským velvyslancem plácl Babiš něco, co ambassadora přimělo k autentickému prohlášení o kající se České republice, která si uvědomuje a napraví svoje chyby vůči Čínské lidové republice atakdál. Tohle je přece krystalický Babiš, který během dvou dnů řekne třem lidem ke stejné věci věc úplně odlišná stanoviska, taková, která chtějí slyšet. Naprosto nepochybuju, že řekl něco ve smyslu We are very sorry, Our cybersecurity service is a bunch of idiots, China is a great country a This is a campaign. Je nám velmi líto, Naše bezpečnostní služba jsou idioti, Čína je významná země a Tohle je kampaň.

 13515

Palachova pistole, aneb Drobná trhlina v obrázku idealistického pomatence

11. 1. 2019 / Karel Dolejší

Právě vchází v širší povědomí, že spolužáci a rodinní příslušníci poskytli přelomové svědectví: Jan Palach původně plánoval ozbrojený boj se sovětskou okupací. Přátelé mu však záměr vymluvili s poukazem na možnost, že by individuálním bojem v dané situaci více prospěl protivníkovi než věci, za niž chtěl vystupovat. Nakonec se tedy Palach, ač ozbrojen, rozhodl burcovat spoluobčany ke vzdoru jiným způsobem ZDE.
 6779

Jan Palach: Jsou myšlenky, za které stojí za to trpět?

11. 1. 2019 / Jan Čulík

Znovu vydáváme krátký komentář, kde zde vyšel loni 16.1. 2018, s článkem z roku 2003. (JČ)

* * *

Dnes je výročí úmrtí Jana Palacha, který se dne 10. ledna 1969 upálil u Muzea na Václavském náměstí v Praze. (Pamatuju to jak dnes.) Jeden čtenář protestuje, že jeho smrt dnes Britské listy nepřipomínají. Uvažoval jsem o tom, ale co se dá k jeho oběti (a oběti Jana Zajíce a Emila Plocka a dalších, už zapomenutých pochodní) dodat? A k oběti lidí, kteří se upalovali v České republice v postkomunistickém období? A k oběti člověka, který se nedávno upálil na protest proti vládě strany Právo a spravedlnost ve Varšavě?

Vydáváme znovu článek, který vyšel v Britských listech roku 2003, (a také tehdy v Lidových novinách). Britské listy mají delší než dvacetiletou existenci a najdete v nich o Janu Palachovi nesčetné množství článků. (JČ)

Téma Britských listů: Jan Palach

Jan Palach: Jsou myšlenky, za které stojí za to trpět?


"Já tedy nevím," řekl v diskusi o padesátých letech v Československu na jednom semináři na Glasgow University student bohemista z pražské Karlovy univerzity. "Kdybych si měl vybrat mezi postojem básníka konjunkturalisty Milana Kundery a takového Jana Zahradníčka, asi bych taky vstoupil do komunistické strany. Jaký má smysl strávit, jako Zahradníček, celou řadu let ve vězení a po propuštění zemřít?"

"Takže neexistuje žádná idea, za niž by stálo jít na smrt?" zeptal jsem se. Podle studentů z Česka prý ne.

"Jaký by mělo smysl se za nějakou myšlenku obětovat, když umřu a z té oběti nic nebudu mít?" vysvětlila jedna dívka. "Proč se tvrdošíjně snažit prosazovat něco, co stejně neprosadím?"

 13522

Británie se kvůli brexitu potácí na pokraji vážné ústavní krize

13. 1. 2019

Rozhlas BBC v neděli v poledne:


Lord Peter Hennessy, historik, poslanec Horní sněmovny a odborník na britskou ústavu: Všechno, co dnes řeknu, je pokryto pokorou, protože jsem dosud nikdy nebyl tak zmatený a bezradný jako teď. Jediné, čím jsem si jist, je to, že teď prožijeme naprosto mimořádný týden. Napíšeme naprosto mimořádnou stránku své historie. Nikdo z nás nezná slova na té stránce. Která na té stránce budeme číst za sedm dní. Je to opravdu neuvěřitelné, co budeme vybírat z hysterie tohoto týdne.

Moderátor: A jsme uprostřed ústavní krize?

Británie: Mayová se v zoufalství snaží zdiskreditovat Dolní sněmovnu

13. 1. 2019

Atmosféra v anglické politice (Skoti, Velšané a Severní Irové jen bezmocně přihlížejí) dosáhla před úterním hlasováním o dohodě, kterou Mayová uzavřela s Bruselem o odchodu z EU naprosté horečnaté intenzity.Je téměř stoprocentně pravděpodobné, že Dolní sněmovna tuto dohodu hlasováním odmítne. Dohoda totiž v mnoha ohledech vlastně udržuje Británii v Evropské unii, avšak bez jakéhokoliv vlivu Londýna v Bruselu. Proto je nepřijatelná pro stoupence i odpůrce brexitu.

Potíž je, že Mayová nemá žádnou jinou alternativu. Vyhrožuje, že pokud poslanci její dohodu neschválí, podle schválených zákonů Británie dne 29. března vypadne z EU bez dohody, což by znamenalo ekonomickou a sociální katastrofu.

Zatímco se Dolní sněmovna nedokáže shodnout nyní ohledně brexitu na ničem, existuje jedna výjimka: poslanci chtějí stůj co stůj zabránit právě vypadnutí Británie z EU bez dohody.

Úřad premiérky v Downing Street nyní začal před novináři obviňovat Dolní sněmovnu, že se poslanci Konzervativní strany spikli s mluvčím parlamentu Bercowem a chtějí zásadním způsobem změnit rozhodování sněmovny. Dosud měla právo iniciovat hlasování o zákonech jen vláda. Parlamentní spiknutí chce umožnit řadovým poslancům, aby i oni měli právo iniciovat hlasování.

Byla by to radikální změna za mnoho desetiletí. Naposledy toto parlament udělal Nevillu Chamberlainovi, britskému premiéru, který ustupoval Hitlerovi. Zničil jeho vládu na jaře roku 1940 a donutil ho k rezignaci a uvolnění místa Churchillovi.

Situace v Londýně se dramatizuje a mnozí obviňují Mayovou, že se snaží získat hlasy pro svou dohodu pro úterní hlasování obviňováním parlamentu z "přípravy puče":

Andrew Adonis, stoupenec setrvání Británie v EU: Jak může parlament zosnovat proti sobě puč? Vždyť dělá jen  to, co dělat má!


 13521

Na rozdíl od Prahy, Londýn zavádí zónu ultranízkých emisí

12. 1. 2019 / Jan Čulík

 

Vždycky, když po příletu do Prahy vyjdu na ulici před ruzyňské letiště, ohromí mě znečištěný pražský vzduch. V britských městech to necítím, i když i tam jak odborníci varují, je vzduch nebezpečně znečištěný toxickými látkami, poznamenává Jan Čulík.  Znečištění vzduchu v Británii způsobuje nejméně 40 000 předčasných úmrtí, v Londýně 9000. Vědci a lékaři ho spojují s celou řadou vážných nemocí, od nemocí srdce přes rakovinu až po Alzheimerovu chorobu a také s poklesem inteligence. Výzkumníci nyní také poukazují, že toxický vzduch má potenciálně zdrcující záporné dopady na těhotné ženy a na děti a vede k nárůstu demence.   

Už nyní však v Londýně tisíce lidí dojíždějí do zaměstnání na kole a dvě čtvrti ve východním Londýně se staly oázou chodců a cyklistů poté, co tam dva komunální úřady zakázaly během ranní a odpolední dopravní špičky veškerá vozidla na benzín a naftu.


Cyklotrasa v centru Londýna, ve Westminsteru:


Muslimský primátor Londýna Sadiq Khan oznámil, že v centru Londýna vznikne od 1. dubna 2019 tzv. zóna ultranízkých emisí (ULEV), kdy budou nejvíce znečišťující vozidla muset za vjezd do Londýna zvlášť platit. Už nyní se za vjezd do centra platí tzv. congestion charge, poplatek snižující počet automobilů v centru Londýna v době zácp.

V Praze nic. Naopak došlo loni k idiotskému pokusu Prahy 1 zakázat jízdu na kolech. Možná, že je to už důsledek poklesu inteligence tamějších radních v důsledku toxického vzduchu. Začarovaný kruh.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 
 13500

Maďarsko: Opozice uspořádala protest v Békéscsabě

14. 1. 2019

Parlamentní i neparlamentní opoziční strany protestovaly proti vládě a proti novele zákoníku práce v Békéscsabě v jižním Maďarsku. Dav vytvořil procesí, nesl vlajky opozičních stran a transparenty s nápisem "Postav se na odpor!", upozorňuje Alpár Kató.
 12960

Trump už dva roky utajuje, o čem jednal s Putinem, i před vysokými činiteli své vlády

13. 1. 2019

Donald Trump učinil rozsáhlá opatření, aby skryl podrobností svého jednání s Vladimírem Putinem. Nejméně jednou zkonfiskoval písemné záznamy svého vlastního tlumočníka a nařídil mu, aby nehovořil s ostatními členy americké vlády o tom, o čem Trump s Putinem jednal, konstatují současní i minulí činitelé americké vlády, píše Washington Post.

Trump toto udělal po setkání s Putinem v Hamburku v roce 2017, jehož se také účastnil tehdejší ministr zahraničí Rex Tillerson. Trump charakteristicky skrývá svá jednání s Putinem před veřejností a brání v tom, aby se dověděli i vysocí činitelé jeho vlastní vlády o tom, o čem s Putinem jednal.

Proto neexistují podrobné záznamy, ani utajované,   rozhovorů Donald Trumpa s Vladimírem Putinem, které se uskutečnily v pěti místech za poslední dva roky.


Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Karel Kryl z doby před padesáti lety

12. 1. 2019Norská veřejnoprávní televize zveřejnila na webu dosud pro Česko neznámé záběry z vystoupení písničkáře a básníka Karla Kryla. Přes 22 minut dlouhé video vzniklo před téměř padesáti lety, kdy Kryl v Norsku pobýval na pozvání československých emigrantů. Uvedl to  Vojtěch Klimt, předseda Klubu Karla Kryla, který záznam pěti písní objevil.

Další podrobnosti ZDE
 13493

NYT: FBI zahájila vyšetřování, zda je Trump ruský agent

12. 1. 2019

Aktualizace: Trump v sobotu reagoval zuřivými útoky na Twitteru proti FBI i jejímu bývalému řediteli Jamesi Comeyovi, jehož charakterizoval jako "zkorumpovaného policajta". O vedoucích představitelích FBI, kteří zahájili vyšetřování, zda je Trump ruským agentem, Trump lživě tvrdil, že "téměř všichni byli vyhozeni anebo museli z FBI odejít z velmi špatných důvodů". Trump také Muellera obvinil, že Comeyho chrání. a znovu na něho zaútočil, že nevyšetřuje "skutečné spiknutí s Ruskem, spiknutí Hillary Clintonové".

Comey, který loni vydal své paměti, které se staly bestsellerem, reagoval: "Posuzujte mě podle mých nepřátel," což je variace na výrok Franklina Delano Roosevelta.

Zpráva listu New York Times, že Trump je vyšetřován, zda je agentem Ruska, vytváří další tlak na Bílý dům.

Podrobnosti v angličtině ZDE 

Poté, co v květnu 2017 Donald Trump vyhodil z funkce ředitele FBI Jamese Comeyho, aby, jak řekl, zabránil jeho vyšetřování ruských vazeb Trumpovy předvolební kampaně na Rusko, FBI zahájila vyšetřování s cílem zjistit, zda je Trump ruský agent, informuje nyní americký deník New York Times. Poté, co převzal vyšetřování ruských vazeb na Trumpův předvolební tým mimořádný vyšetřovatel Robert Mueller, vyšetřování Trumpa jako možného ruského agenta převzal také Mueller, informuje list.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 
 13520

Znečištění vzduchu v ulicích ohrožuje těhotenství stejně nebezpečně jako kouření

12. 1. 2019

 

Znečištění vzduchu v městských ulicích způsobuje, že těhotenství může skončit spontánním potratem, zjistila nová vědecká studie. Zjištění je znepokojující a vědci naléhají, že toxický vzduch musí být odstraněn s cílem ochránit zdraví budoucí generace.

Už bylo známo, že toxické látky v ovzduší ohrožuje plod v těle matky rizikem předčasného porodu a malé váhy nemluvněte. Nyní vědci také nalezli partikuláty v placentách.
 12644

Obrysy nové studené války

11. 1. 2019

Jsou Spojené státy a Čína odsouzeny k válce? Předpoklad, že vzestup Číny a v jeho důsledku relativní úpadek USA povede obě země k nevyhnutelnému vojenskému konfliktu je tvrzení, jemuž chybí hloubka, odstínění a definovaný základ, píše Doug Meyer. A přece, i když ozbrojený konflikt není zdaleka jistý, je jasné, že éra americké nadvlády po pádu SSSR je u konce. Nastává jakási forma nové studené války. Nicméně tentokrát nejde o závody v jaderném zbrojení, ale o ekonomické dostihy.

O blbosti, aroganci a drzosti dnešních britských vládních politiků

11. 1. 2019 / Jan Čulík
O českém ministru dopravy Danu Ťokovi a jeho neschopnosti se v ČR vyprávějí vtipy, zejména v souvislosti s neudržitelnou situací na dálnici D1. Možná, že všichni ministři dopravy jsou pitomci. Ťok zcela zjevně nesahá blbostí ani po kotníky neuvěřitelně neefektivnímu a pitomému ministru dopravy britské konzervativní vlády Chrisu Graylingovi. Ten loni v létě způsobil téměř úplný kolaps britské železniční sítě, když nedokázal zařídit, aby britské železnice přešly na nový jízdní řád, takže velká část vlakových spojů musela být zrušena a lidi se nedostali do práce, zejména v severní a v jižní Anglii. Pak nezařídil ochranu britských letišť před drony, takže před Vánocemi bylo drony ochromeno na tři dny londýnské letiště Gatwick a na hodinu tento týden i obří londýnské letiště Heathrow. A do třetice, skandálně, začal Grayling těsně před Vánocemi organizovat nouzovou lodní dopravu pro potraviny a léky z Evropy do Británie pro případ brexitu bez dohody. Kontrakt za 13 milionů liber poskytlo jeho ministerstvo bez veřejné soutěže!! firmě Seaborne Freight, která nemá žádné lodi, její ředitel dluží svým předchozím obchodním partnerům milion liber (jeho předchozí firma zbankrotovala) a její dokumentace byla vypracována podle dokumentů jedné pizzerie.

Poslankyně Dolní sněmovny za Skotskou nacionální stranu, vysoce postavená právnička (QC, Queen's Council)  Joanna Cherry, se v parlamentně dotazovala, jak je možné, že smlouvu na lodní dopravu za 13 milionů liber udělilo ministerstvo této firmě bez lodí bez veřejné soutěže. Dostalo se jí neuvěřitelných odpovědí, které ilustrují, do jak šokující nekompetence, arogance a všeobecné blbosti se propadla současná britská vládní politika:

Totéž trochu podrobněji na Facebooku:
Český překlad tohoto neuvěřitelného rozhovoru:
 13519

Czech President Miloš Zeman will veto the legalisation of marriage for LGBT people

11. 1. 2019 / Jan Čulík

 

Czech President Miloš Zeman would veto the legalisation of marriage for LGBT people, if Czech parliament proposes it. In his view, the purpose of marriage is to enable the family to bring up children, he told the Czech alt-right TV station Barrandov. Zeman has nothing against homosexuals, he said, but a homosexual relationship can never bring up children. The state must support heterosexual marriages which do bring up children, he added. Czech parliament is currently debating the possibility of legalising marriage for LGBT pairs.
 9373

Pochodeň číslo 1

11. 1. 2019 / Václav Hořejší

 


V těchto dnech vzpomínáme padesátého výročí sebeupálení Jana Palacha – činu, který vždy vzbuzoval mimořádné emoce. V té době jsem byl studentem prvního ročníku Přírodovědecké fakulty a onu smutnou dobu si velmi živě pamatuji. Nějakou dobu jsme tehdy věřili, že tento čin skutečně dokáže probudit národ, který začal upadat do zoufalé apatie, že dokáže pohnout našimi tehdejšími politiky, kteří stále více opouštěli ideály „Pražského jara“. Nic z toho se nestalo; Palachův čin možná spíše většinu veřejnosti vyděsil a přispěl tak k ještě rychlejší rezignaci („ať už je konečně pokoj, ať už nikdo nic takového neopakuje…“).

 5752

Články o Janu Palachovi v Britských listech

11. 1. 2019

Smrt Jana Palacha dodnes vyvolává v České republice obrovské emoce. Svědkem toho je velké množství článků, které jsme na toto téma vydali v Britských listech během let. Zde je začátek toho seznamu (chronologicky od konce), celý seznam těchto článků najdete pod tématem Jan Palach.


Ve Francii vzpomněli památky Jana Palacha - v souvislosti s hladovkou Olega Sencova

13. 8. 2018

"We still honour the memory of Jan Palach, fifty years on. Today, whatever may happen, we celebrate the courage of Oleg Sentsov". This, in French, by the excellent @GaliaAckerman #FreeOlegSentsov ...

Český lev, Hořící keř aneb Což takhle dát si špenát

23. 2. 2014 / Jindřich Bešťák

V žádném případě nechci ani v nejmenším ironizovat téma, kterým se náš nejvýše oceněný film zabývá. Kritikou zpracování závažného tématu a filmem jako takovým se zde zabývali povolanější. Moj...

PŘEČETLI JSME:

Proč Hořící keř není dobrý film

31. 1. 2014

Scénář mladého "objevu roku" Štěpána Hulíka svou schematičností místy připomíná školní cvičení. Hulík scénářem debutuje, při studiu se věnoval období normalizace, tudíž měl pro téma historickou prů...

Hořící keř je neuvěřitelně slabý film

29. 1. 2014 / Jan Čulík

Přátelé mě v úterý večer donutili, abych strávil 75 minut svého života sledováním filmu Agnieszky Hollandové o Janu Palachovi Hořící keř. Musím se přiznat, že něco tak špatného jsem už dlou...

Hořící keř a absence svobody

27. 1. 2014

35 let sleduji filmy, byl jsem odchován v době studia pražským Filmovým klubem počátkem 80. let, který promítal za 2 Kč polozákazané a umělecké filmy a který naučil velkou skupinu lidi přemýšlet ne...

Jan Palach a stávání se posmrtnou maskou

23. 1. 2014 / Jan Kršňák

Jsem ročník 1979. Nebyl jsem na Palachově pohřbu, nejsem jedním z půl miliónu lidí, kteří to zažili na vlastní kůži. Ale nějak se to ke mně doneslo. Můžu si o tom něco myslet. Ale mám právo s...

Dejte mi s Janem Palachem pokoj

23. 1. 2014

Řeknu to natvrdo a bez obalu, píše čtenář V. Novotný. Jsem Palachův vrstevník. Jeho čin a jeho osoba mi bylo ovšem u zadku tenkrát a tím víc je i nyní. Šlo čistě o jeho soukromou věc, za mě se neup...

Hrátky s ohněm

21. 1. 2014 / Pavel Kopecký

Právě se opět hojně, až poněkud rituálně mluvilo na téma "odkaz dlouho zamlčovaného sebeupálení Jana Palacha". Pravda, moc už se o dotyčném idealistovi "nesluší" říkat, že byl de facto politi...

Hořící keř je účelový mýtus polohollywoodského stylu

21. 1. 2014 / Miroslav Prokeš

Vážený pane šéfredaktore, byl jsem také členem předsednictva Svazu vysokoškolského studentstva Čech a Moravy (SVS) a spolu s Janem Kavanem jsem organizoval Palachův pohřeb. Bylo mi 21 let a mě...

Jan Palach

Palachův čin byl odkaz budoucím generacím

21. 1. 2014

Vážený pán Čulík, po prečítaní Vášho článku v Hospodárskych novinách (slovenský deník Hospodárské noviny publikoval ve slovenském překladu článek Jana Čulíka "Mám velké pochybnosti o kliš...

Jan Palach: "Přičiňte se živí v boji!"

20. 1. 2014 / Jan Kavan

Nedávno jsme si připomínali 40. výročí sebeobětování Jana Palacha a za tři týdny tu bude 40. výročí činu Jana Zajíce, který se upálil přesně měsíc po pohřbu Jana Palacha 25.února 1969. Na udá...

Mám velké pochybnosti o klišé, které se dnes vytváří o Janu Palachovi

20. 1. 2014 / Jan Čulík

Dost dobře nerozumím, proč najednou vznikl tak obrovský zájem o Jana Palacha. Vždyť nejde ani o kulaté výročí jeho smrti. Budeme se nad jeho osudem zastavovat takto podrobně každý rok? Ano, já ...

Jsou některé myšlenky, za které stojí trpět?

20. 1. 2014 / Jan Čulík

"Já tedy nevím," řekl v diskusi o padesátých letech v Československu na jednom semináři na Glasgow University student bohemista z pražské Karlovy univerzity. "Kdybych si měl vybrat mezi postojem b...

Zemřít z bezradnosti

20. 1. 2014 / Karel Dolejší

...Bitter as the cud Of vile, incurable sores on innocent tongues,--- My friend, you would not tell with such high zest To children ardent for some desperate glory, The old Lie: Dulce et dec...

Pro dubčekovské reformisty byla Palachova sebevražda katastrofou

20. 1. 2014 / Josef Nožička

Kolem Jana Palacha se vrší řada okolností, k nimž se nepřihlíží. Uctívání Jana Palacha a zaklínání se jeho osobou stalo se takřka rituálem, aniž by si kdokoliv položil základní otázky. Není to j...

O nálepkování

13. 2. 2013

Během posledních let neustále sleduji tendence přisuzovat jedincům nálepky. Příklad z médií: On je komunista a to je neléčitelná nemoc. Nebo: Ona byla komunistka z přesvědčení a pak prozřela a o...

Mezi historií a mytologií

12. 2. 2013 / Bohumil Kartous

"Who controls the present controls the past," said O'Brian and nodding his head with slow approval. "It is your opinion, Winston, that the past has real existence?" (George Orwell, 1984) Polem...

O sporu, který se stal symbolem neschopnosti racionálně diskutovat

12. 2. 2013 / Karel Dolejší

Zatímco hysterické výkřiky mají k dispozici prakticky neomezeně širokou škálu výrazových prostředků, racionální argumenty se mohou jevit jako "nudné", tím spíše, že se často musejí prostě jen jiným...

Spor o Grebeníčkův výrok o Palachovi byl plodný

12. 2. 2013 / Jan Čulík

Spor o Grebeníčkův výrok o Palachovi byl plodný nejméně v několika věcech. Vedl myslím k tomu, že si lidé ozřejmili několik věcí, které jsou sice v podstatě banální, ale lidi si je otevřeně hned ne...

Další články pod tématem Jan Palach ZDE

30199

Monitor Jana Paula: Jak tvoří vizuální umělec

11. 1. 2019 / Jan Paul


Pan XY je tzv. vizuální umělec, jde smrkovým lesem po cestě, kouká před sebe, a najednou mu vnitřní hlas řekne: pohlédni vpravo! Umělec XY poslechne, protože je zvlášť citlivý na nepředvídatelné prožitky, a změní směr cesty. V hloubi lesa spatří zvláštní světlo, a v něm cosi ještě zvláštnějšího. Na mýtině objeví čtyři mohutně vzrostlé duby, všelijak pokroucené, čnící vysoko vzhůru. Zvláštní jev, čtyři duby ve smrkovém lese, to přece není jenom tak.

Proč stojím za Klinikou

11. 1. 2019 / Richard F. VlasákObčas se mne někdo zeptá, proč se tolik za tu Kliniku peru, vždyť je to "feťácký" doupě a vůbec krádež, někomu vlézt do baráku. Jenže, kdyby svět byl jednoduchý, nepotřebovali bychom Jaromíra Soukupa TV Barandov, aby nám vše vysvětlili.

Jde o to, že Klinika budovala společenství služby, bez zájmu o zisk, jen pro tu samou službu.

Víte, kdybych byl v Praze, vzal bych si talár a stoupl bych si před toho exekutora a jeho "boys" (kteří tam vlítly, všechno rozmlátili, aby tam mohli pozvat média - třeba TV Prima) a vyhlásil bych tam něco jako církevní azyl.
 13426

V Polsku zatkli jednoho zaměstnance firmy Huawei za špionáž

11. 1. 2019

Aktualizace: Firma Huawei svého zaměstnance, který byl zatčen v Polsku za špionáž. mezitím vyhodila.

Polsko zatklo jednoho čínského zaměstnance firmy Huawei a jednoho polského občana pracujícího v oboru digitálních komunikací za špionáž. Avšak mluvčí polských bezpečnostních služeb sdělil tiskové kanceláři Reuters, že se obvinění týká akcí jednotlivců a nemají vazbu na firmu Huawei.
 13518

Pro stoupence Czexitu: Sázkaři v Británii a v Irsku nabízejí sázky ohledně toho, co bude r. 2019 v Británii po brexitu na lístky

11. 1. 2019

 

Irská sázkařská kancelář PaddyPower zveřejnila seznam sázkových poměrů pro 14 druhů zboží, které byl mohly být po odchodu Británie z EU na lístky. Očekává se totiž v důsledku nových celních procedur naprostá blokace přístavů Dover a Calais, odkud se dosud do Británie dováží z EU většina potravin a léků.

Možnost vsadit si nabízí tato sázková kancelář s těmito nabízenými pravděpodobnostmi. Nejnižší sázkový poměr nabízí sázková kancelář pro pohonné hmoty:

Pohonné hmoty: 15/2
Olivový olej: 16/1
Máslo: 20/1
Bílé víno: 35/1
Prosecco: 125/1
Mléko: 11/1
Sýr: 17/1
Rajčata: 25/1
Gin: 55/1
Tyčinky Mars: 150/1
Chléb: 16/1
Káva: 20/1
Červené víno: 35/1
Šampaňské: 125/1

Podrobnosti v angličtině ZDE   

 12458

Německo se připravuje na ekonomický pokles

11. 1. 2019

Na obzoru globální ekonomiky se hromadí mraky a riziko recese roste. Řada expertů je přesvědčena, že mezinárodní bankovní systém není připraven a Německo se začíná chystat na nejhorší, napsal Christian Reiermann.
 13517

Automobilka Ford zruší v Evropě tisíce pracovních míst

11. 1. 2019

Automobilka Ford oznámila plány na velké změny ve svých operacích v Británii a v kontinentální Evropě. Očekává se, že povedou k zániku tisíců pracovních míst, včetně Británie, ačkoliv škrty v britských továrnách nejsou považovány za bezprostředně hrozící.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v říjnu 2018

31. 10. 2018

V říjnu 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 43 927.60  . DĚKUJEME!   Výdaje na provoz Britských listů byly  však 106 601.72 Kč. 

Bez větší míry finanční podpory čtenářů do několika měsíců končíme.

Zůstatek byl koncem října  2018 197 962.12 Kč.  

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


18774