Obama: Když jsou dnes politikové přistiženi při lži, lžou o to víc

19. 7. 2018

čas čtení 2 minuty
Jsme svědky naprosté bezostyšnosti vedoucích politiků, když jsou přistiženi při lži, a tak lhaní zintenzivní.

Podívejte se, politikové vždycky lhali, ale bývalo to, že když jste je přistihli, byli zkroušení. Dnes prostě jen lžou dál.

Rozhovor Britských listů 173.

S Peterem Hamesem o českém filmu

13. 7. 2018

čas čtení < 1 minutaFilmového teoretika Petera Hamese by měla Česká republika oslavovat. Od šedesátých let neúnavně rozšiřuje v anglosaském prostředí povědomí o československé a české kinematografii. Na filmovém festivalu v Karlových Varech s ním hovořil Jan Čulík o jeho práci, o jeho postojích a o tom, jaké české a československé filmy Peter Hames považuje za nejvýznamnější, které západní filmové tvůrce český film ovlivnil a proč. Rozhovor se vysílá na Regionalnitelevizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 13. července 2018.

Přesto šance na odstranění trumpismu z americké politiky existuje

Trumpovi protivníci dělají vše pro to, aby byl znovu zvolen

19. 7. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut

Mám neblahý dojem, že američtí demokraté a s nimi ideologicky spřízněná média (tj. téměř veškeré sdělovací prostředky vyjma Fox News, rozhlasových show a konspirační stoupy Infowars) dělají vše pro to, aby si letos republikáni udrželi většinu v obou komorách Kongresu a aby byl Donald Trump za dva roky opět zvolen americkým prezidentem. Je to naprosto děsivá představa, neboť Trumpova administrativa si doma i na mezinárodní scéně počíná jako nepříčetná demoliční četa, která se před ničím nezastaví. 

Británie se propadá do vážné krize

19. 7. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Foto: Brexitový fundamentalista Jacob Rees-Mogg

Známý televizní komentátor Robert Peston: Theresa Mayová informovala, že v srpnu a v září bude vydáno 70 "technických vyhlášek" pro britské podniky a domácnosti, které vysvětlí, jak se všichni máme připravit na vypadnutí z Evropské unie bez dohody (pokud k tomu dojde). Panebože!
 

Sedmá pečeť v dnešní Británii: Kdo vládne zemi?


Mléčné výrobky se po odchodu Británie z EU zřejmě stanou luxusním zbožím. Máslo, sýry a jogurty z EU budou velmi drahé, varuje mlékárenská firma Arla:

Americké ministerstvo zahraničí připravilo prohlášení o sestřelení holandského letadla MH17, ale nevydalo ho

19. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

V prohlášení, připraveném ke  zveřejnění při příležitosti čtvrtého výročí sestřelení malajského letadla MH7 na Ukrajině, konstatovalo americké ministerstvo zahraničí, že plně souhlasí se závěry společného vyšetřovacího týmu (JIT), který "poskytl přesvědčivé důkazy, že raketomet BUK, který letadlo sestřelil, pocházel z 53. ruské protiletadlové raketové brigády. Svět stále čeká na to, že Rusko přizná tento čin.

Americké ministerstvo zahraničí toto prohlášení nevydalo.


Další Trumpův obrat o 180 stupňů: Nyní tvrdí, že za zasahování do amerických voleb nese vinu Putin

19. 7. 2018

čas čtení < 1 minutaDonald Trump nyní tvrdí, že považuje Vladimíra Putina osobně odpovědného za zasahování Ruska do amerických prezidentských voleb r. 2016. Opustil tak své pondělní výroky, které vyvolaly ostrou kritiku od představitelů obou amerických politických stran.

V rozhovoru pro CBS News, který se vysílal ve středu večer, Trump nyní tvrdil, že považuje Trumpa za osobně odpovědného za toto zasahování.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Trumpovy výroky ohromily Černou Horu

19. 7. 2018

čas čtení 1 minuta

 "Agresivní" Černá Hora zvýšila na žádost USA počet svých vojáků sloužících v Afghánistánu...


"Je to nejpodivnější prezident Spojených států," konstatoval Ranko Krivokapic, předseda černohorské opoziční sociálnědemokratické strany.

V úterním interview pro Fox News Trump vyjádřil názor, že Černá Hora vyvolá třetí světovou válku.

Trump v televizi znovu odsoudil Merkelovou a odmítl kritizovat Putina

18. 7. 2018

čas čtení 3 minuty

Trump: Proč by měla americká armáda v NATO zachraňovat nějakou Černou Horu? (nebo ČR? pozn. red.)

Francis Fukuyama: Černá Hora, která má jen asi 600 000 obyvatel, se může stát hodně nebezpečná, pokud se vzruší.

Tom Wright: Prezident Trump charakterizoval Černou Horu, spojence v NATO, jako "agresivní" a řekl, že její agresivita by mohla vést k třetí světové válce. S Ruskem, na druhou stranu, žádné problémy nejsou.V rozhovoru pro Fox News Trump znovu zpochybnil význam NATO a chybně se vytahoval, že přiměl členské země zvýšit své příspěvky

Na otázku, kdo lépe zastupuje zájmy své země, zda Angela Merkelová nebo Vladimír Putin, Trump znovu v rozhovoru pro Fox News, vysílaném v úterý, projevil impuls zaútočit na spojence a nekritizovat nepřítele.

"Angela byla superhvězda, dokud nedovolila milionům lidí přijít do Německa," řekl Trump a pokračoval: "To ji opravdu poškodilo, jak víte. Byla v jakýchkoliv volbách neporazitelná. Dovolila vstup do země milionům lidí. Byla to velká migrace a zjevně to Angelu velmi poškodilo. Nechci říct, kdo je lepší a kdo není, ale říkám toto: velmi jí poškodila imigrace - velmi, velmi."

O vnímání společnosti v komunistické Evropě

18. 7. 2018

čas čtení 1 minutaNa základě studia archivního materiálu z Československa, Polska, NDR, Rumunska a Bulharska, nová kniha Perceptions of Society in Communist Europe zkoumá, zda a do jaké míry braly komunistické režimy vážně názory svých občanů, jak získávaly své informace a jak jim to pomáhalo realizovat a udržovat svou vládu.

Navzdory tomu, v co se obecně věří, komunistické režimy se snažily legitimizovat svou nadvládu s minimálním používáním násilí ve snaze udržet svou každodenní moc. Součástí tohoto přístupu bylo trvalé vyjednávání mezi vládci a ovládanými. Klíčem k úspěchu komunistických vlád byl souhlas občanů s jejich vládní politikou. Analýzou témat, jako byl stalinský muzikál v Československu, dopisy dělníků adresované vedení komunistické strany v Rumunsku, televizního vysílání pro děti v Polsku a postavy tajného agenta v dobové kultuře a mnoha dalšího dokazují Muriel Blaive a další autoři schopnost sociální historie provést dekonstrukci parochiálního národního vnímání komunismu

Tato novátorská publikace je životně důležitým zdrojem pro akademiky, postgraduanty a pokročilé studenty zabývající se historií středovýchodní Evropy, stalinismu a srovnávacího komunismu. 

Trump nyní přiznává, že Rusko zasahovalo do amerických prezidentských voleb, ale stále věc mate

18. 7. 2018

čas čtení 1 minutaPoté, co se vysocí činitelé Republikánské strany distancovali od Trumpova chování během jeho schůzky s Putinem v Helsinkách, Trump zase obrátil a po návratu do Washingtonu se vyjádřil, že přijímá zjištění amerických výzvědných služeb, že Rusko zasahovalo do předvolební kampaně před americkými prezidentskými volbami v roce 2016. Ovšem okamžitě to zároveň zpochybnil.

Britské listy: Bez trvalé finanční pomoci čtenářů zkrachujeme

10. 3. 2018

čas čtení 1 minuta

Vážení čtenáři, 


jsme nuceni vám znovu připomenout, že v situaci, kdy drtivá většina českých médií patří k nějakému kmenovému nebo oligarchickému seskupení, jsou Britské listy na vlivových skupinách zcela nezávislým serverem, který ovšem pro svou existenci plně závisí na finanční podpoře od své čtenářské obce. Žádné finance od nikoho jiného nedostáváme a naši tři kmenoví spolupracovníci pro nás pracují na základě absolutně minimálních honorářů. 

Chtěl bych v této souvislosti upřímně poděkovat přibližně dvěma stovkám pravidelných finančních přispěvatelů, bez nichž by Britské listy nemohly existovat, a v poslední době zejména i hrstce těch, kteří byli schopni a ochotni provoz Britských listů podpořit darem několika tisíc Kč. 

Nicméně, minimální náklady na provoz serveru Britských listů se pohybují kolem 65 000 - 70 000 Kč měsíčně. Finanční příspěvky od čtenářů jsou většinou pod 60 000 Kč měsíčně. Lze si lehce vypočítat, že za takovýchto okolností nám dojdou finanční prostředky na provoz do několika měsíců.

Pevně doufáme, že k tomu nedojde, a že si čtenáři budou i nadále financovat tento nezávislý hlas.

Přispět můžete především bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Další informace jsou ZDE

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Pět svědků, kteří budou svědčit proti bývalému Trumpovu šéfu předvolební kampaně Manafortovi, dostane soudní imunitu

18. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta
Mimořádný vyšetřovatel Robert Mueller, který stíhá bývalého šéfa Trumpovy předvolební kampaně Paula Manaforta chce poskytnout imunitu pěti potenciálním svědkům, před procesem s Manafortem, který se bude konat příští týden v Alexandrii.

Všech pět svědků uvedlo, že budou svědčit, avšak nechtějí se inkriminovat, a tak prokurátoři žádají americký soud, aby jim poskytl záruku, že jejich svědectví nepovede k jejich trestnímu stíhání.

Manafort čelí trestnímu stíhání v souvislosti se svými bankovními a daňovými podvody. Tento lobbista je obviněn, že skrýval svou práci pro proruskou politickou stranu na Ukrajině i peníze, které tím vydělal. 

O zdroji napětí mezi Ruskem nebo Čínou a Západem

18. 7. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 5 minut

Mnoho lidí si myslí, že není žádný důvod, proč by Rusku nebo Číně nebo jiným podobným zemím měl vadit západní demokratický svět. Můžeme přece spolupracovat a respektovat své odlišné systémy. Jenže ruský ani čínský systém není nic samozřejmého, jde o improvizaci v reakci na neúspěch komunistického zřízení, které bylo také „experimentální“ a mělo podle původních představ porazit Západ ekonomicky i sociálně.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Rusko teď "může vydávat cokoliv za součást dohody s Trumpem"

18. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

Tohle je důvod, proč se nescházet s Putinem za zavřenými dveřmi beze svědků, píše politolog z London School of Economics Brian Klaas. Cokoliv teď udělají mohou prohlásit za součást dohody mezi Putinem a Trumpem. Tento summit byl zřejmě největší a nejdalekosáhlejší katastrofou Trumpova prezidentství.


Přečetli jsme:

Poche a dvojitý odpíchnutý Hamáček

18. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

Bruslení sociálních demokratů kolem obsazení postu šéfa české diplomacie se protahuje. Neskončí, dokud se předseda ČSSD neodváží skočit dvojitého odpíchnutého Hamáčka.

Celý text: ZDE

Přečetli jsme:

Trump

18. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

Putin a Trump nejsou žádní oponenti, ale spoluhráči. Podporují jeden druhého, jsou na sobě plně závislí. Trump musí Putinovi věřit více než vlastním profesionálům. Nakonec jeden druhého zradí, protože musí. Utrpíme tím všichni. Bude to temné prohlédnutí pro lidstvo, ale nakonec i jeho osvobození.

Celý text: ZDE

Americký generál Hodges: "Rusko uznává jedině sílu"

18. 7. 2018

čas čtení 7 minut

Během jednoho týdne americký prezident zaútočil na NATO a nadbíhal Vladimiru Putinovi. Penzionovaný generál U.S. Army Ben Hodges sdělil Deutsche Welle, že Trump, který se odcizuje americkým spojencům, "znepokojuje každého vojenského profesionála", kterého zná.

Američané, jimž nestraší ve věži, už vědí, že v čele státu stojí zrádce. Otázka zní: Co dělat?

18. 7. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Dvanáct agentů ruské vojenské rozvědky bylo tento týden obviněno z vměšování do amerických voleb v roce 2016 ZDE. Došlo i k zatčení ruské agentky s úkolem infiltrovat organizaci amerických zbrojařských lobbistů NRA ZDE. Rusové stáli za pokusem o puč v Černé Hoře poté, co země požádala o vstup do NATO ZDE. Ruská stopa byla nalezena v Makedonii a týká se podpory agresivních nacionalistů destabilizujících vztahy s Řeckem - na pozadí parlamentní iniciativy usilující o vstup do NATO ZDE. Ovšem prezident Spojených států Donald Trump veřejně tvrdí, že zhoršení vztahů mezi USA a Ruskem, které lze stopovat až k ruské invazi na Ukrajinu v roce 2014, údajně vzniklo výhradně vinou americké strany ZDE.

Probrexitová kampaň Vote Leave dostala pokutu 61 000 liber a byla udána policii

17. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

 

Britská vládní Volební komise pokutovala oficiální probrexitovou kampaň částkou 61 000 liber a udala ji policii poté, co tento kontrolní orgán zjistil "podstatné důkazy" o tom, že kampaň Vote Leave byla koordinována s druhou kampaní BeLeave, a porušila tak hrubě volební zákon limitující finanční výdaje na předvolební kampaň.

Kontrolní orgán uvedl, že se rozhodl kampaň Vote Leave tvrdě pokutovat, protože její aktivisté se odmítli dostavit k výslechu.

Volební komise zjistila, že kampaň Vote Leave vydala o 675 000 liber více na předvolební kampaň před referendem o brexitu, než zákon dovoluje.

Mnozí britští poslanci konstatují, že referendum o brexitu je tímto podvodem podstatnou měrou zpochybněno.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

"Putinova služka": Tisk po summitu v Helsinkách označil Trumpa za zrádce

17. 7. 2018

čas čtení 1 minutaVětšina světového tisku hodnotí summit v Helsinkách jako triumf pro Putina


Deník New York Daily News označil Trumpa za zrádce:

 Deník Washington Post napsal: "Trump prosazuje Putinovo 'mocné' dementi". List uvádí, že Trump poskytl ruskému prezidentu "absolutní diplomatický triumf, protože odmítl podpořit "kolektivní závěr" amerických výzvědných služeb, že Rusko zasahovalo do amerických prezidentských voleb v roce 2016.

Ruský vládní deník Rossijskaja gazeta píše, že se styky s USA zlepšily a že přátelé by mezi sebou neměli bojovat. List píše, že v důsledku diskuse Trump-Putin se mnoho věcí zlepšilo.

Finský deník Kauppalehti zhodnotil summit: Trump 0 - Putin 1.Podrobnosti v angličtině ZDE

 

30026

Šéf Siemens, jedné z největších německých firem, posílá Čechům vzkaz

Když zavřeme oči a počkáme, průmysl 4.0 zase zmizí...

17. 7. 2018 / Bohumil Kartous

čas čtení 4 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Šéf Siemensu posílá vzkaz české vládě a českému businessu. Digitalizace připraví v krátkodobém horizontu o práci třetinu lidí v rámci tzv. global chains, v nichž funguje masivně i česká ekonomika. Jedním z nejvýznamnějších dopadů bude přechod ze spalovacích na elektrické motory, což se opět velmi citelně dotkne trhu práce v ČR, významné evropské montovny aut. Je třeba umožnit lidem rekvalifikaci a to tak, říká Joe Kaeser, že "vláda vytvoří podmínky a business přinese obsah". Problém v ČR je, že máme premiéra, který tvrdí, že "velryba neexistuje", průmyslovou lobby (Svaz průmyslu), která je z části podobně dogmatická a z části neschopná a vzdělávací systém, který bude dál chrlit na hromadu nepotřebnosti absolventy škol, jež nebude možné zaměstnat.

30012

Summit se koná v době, již charakterizuje diplomatický útlum a chřestění konvenčními a jadernými zbraněmi

Summit v Helsinkách aneb Setkání ve stínu kupících se jaderných mračen

17. 7. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut

Americký prezident Donald Trump má kupodivu čas od času světlou chvilku, když se se světem podělí o myšlenku mající hlavu a patu. Trump má nepochybně pravdu, když říká, že vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou dnes velice špatné kvůli hloupé americké politice. Oba kontroverzní lídři v Helsinkách mohou sice bagatelizovat, či rovnou ignorovat palčivá témata, jako je ruské vměšování do amerických prezidentských voleb, anexe Krymu, ruské a americké angažmá v Sýrii, nicméně skutečnost, že spolu Donald Trump a Vladimir Putin hovoří mezi čtyřma očima, je v těchto osudových časech naprosto klíčová. Přetrvávající nepřátelství by totiž mohlo mít nedozírné následky.

30027

Čína jako skvěle zařízená vězeňská cela: zvítězí tento model globálně?

Mohla by se prosím demokracie starat o svůj technologický rozvoj lépe než totalita?

17. 7. 2018 / Bohumil Kartous, Marek Beneš

čas čtení 4 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Základní dojmy z jižní Číny, píše Marek Beneš. Udělali mohutný skok vpřed od doby, kdy jsem tu byl naposledy. Nové, moderní město dokázali postavit za 7 let (!). Všude čisto, pořádek
, westernizace obyvatelstva a zvláště mládeže je masivní. V podstatě už se například neposlouchá čínská hudba, což kdysi nebylo. Lidi jsou zde velmi vzdělaní, zejména technicky. Lidé jsou zde skvělí.

Mezitím v Absurdistánu 76:

Dnešní Polsko: Všichni občané jsou si rovni, ale někteří občané si jsou rovnější

16. 7. 2018 / Tomasz Oryński

čas čtení 12 minutV posledních několika týdnech jsem nebyl schopen psát v důsledku zranění, a mezitím se toho v Polsku odehrálo hodně. Probíhá poslední bitva za polské soudnictví a mezinárodní sdělovací prostředky o tom informují podrobně. Pokud jste v té věci poněkud zmateni a snažíte se jí porozumět, dovolte mi zjednodušené vysvětlení: Strana Právo a spravedlnost zavedla nový zákon, podle něhož musejí odejít soudci Nejvyššího soudu po dosažení věku 65 let do penze. Je to v jasném rozporu s Ústavou Polské republiky, neboť Ústava praví, že funkční období soudců nesmí být zkracováno. Avšak vzhledem k tomu, že polský Ústavní soud je nyní nahrazován loutkovým divadlem strany Právo a spravedlnost, není naděje, že by proti tomuto porušení ústavy zasáhl. Zejména vzhledem k tomu, že podle strany Právo a spravedlnost prý existuje precedens: jednou už přece bylo funkční období předsedy Nejvyššího soudu zkráceno, protože zemřel!  

30047

Jednou se do Palestiny vrátíme

17. 7. 2018 / Jan Darmovzal

čas čtení 12 minut

Náš první den v Palestině byl ve znamení přejezdů, a to z území „velkého Jeruzaléma“ na Západní břeh. Nejprve je nutné se dostat skrze velkou zeď známou jako „zeď hanby“ separující Izrael od palestinských teritorií. Jen velmi těžce se nám dařilo chápat, proč takový železo-betonový kolos rozděluje silnici, kterou jsme přijížděli, na dvě části. Tato zeď se táhne v celkové délce zhruba 770 kilometrů a je vybavena ostnatým drátem a hlídkovými věžemi s kamerovým systémem. Tato zeď zcela protiprávně stojí z 85% na palestinském území a krade tak další palestinskou půdu, především se zdroji vody, a brání tak nejen komunitě v normálním životě, ale i palestinským farmářům v přístupu k jejich polím. Mezinárodní soudní dvůr prohlásil celou zeď za ilegální a uložil Izraeli odstranit ji, ale ten staví dál v rozporu s rezolucemi, které vydalo mezinárodní společenství. Opravdu jsme si připadali, jako bychom vjížděli do vězení s nejvyšší možnou mírou ostrahy. Nemohli jsme se zbavit pomyšlení na to, jací lidé v tomto vězení asi žijí, jaký je jejich zločin a zdali vůbec měli právo na to zúčastnit se nezávislého soudního řízení. Tohle byly jedny z prvních otázek, které jsme si kladli při našem příjezdu do Palestiny.

Fraška brexitu pokračuje zcela neuvěřitelně

17. 7. 2018

čas čtení 3 minuty

Ze strachu před poslanci nařídila Theresa Mayová, aby začaly parlamentní prázdniny o čtyři dny dříve než normálněFraška jménem brexit pokračuje. Minulý týden přiměla při jednání na svém letním sídle v Chequers britská konzervativní premiérka Theresa Mayová svou vládu, aby přijala rozmělněný plán pro brexit, který by udržel britskou vazbu na evropský společný trh a omezil by ekonomickou katastrofu, kterou brexit vyvolá. Proti tomuto plánu začali zuřivě vystupovat fundamentalističtí stoupenci brexitu, jako je "poslanec pro 18. století" Jacob Rees-Mogg. Mayová se jich zalekla a rozmělněný plán pro brexit zrušila. Přistoupila na požadavky fundamentalistických stoupenců brexitu, kteří chtějí odtržení Británie od Evropy za každou cenu. To vyvolá hospodářskou katastrofu, nedostatek léků, nedostatek potravin, likvidaci letecké dopravy mezi Británií a Evropou a další velké problémy.

Nikdo netuší, jak bude reagovat evropská sedmadvacítka. Ta zatím jen zděšeně přihlíží. (Nebo vlastně docela bez zájmu.) (Fundamentalistický zastánce brexitu, konzervativní poslanec Bernard Jenkin, tvrdil v pondělí v rozhlase BBC, že "Brusel Británii zastrašuje a šikanuje". Jak by to bylo možné, píše Zoe Williams. Dokud Bruselu Británie neřekne, co vlastně chce, mohou tam jen zírat.)

Jak to shrnula konzervativní poslankyně Anna Soubry:

"Jestliže neumožníme obchodní výměnu s Evropskou unií bez překážek, buď prostřednictvím celní unie, anebo nějakou magickou třetí cestou, o níž si paní premiérka myslí, že je realizovatelná, a doufám, že se jí to povede, mnoho štěstí - jestliže to neumožníme, tisíce pracovních příležitostí bude zlikvidováno. A páni poslanci, kteří sedí na těchto lavicích, přiznávají v soukromých rozhovorech, že vědí, že tomu tak je. A v soukromých rozhovorech také říkají, že likvidace statisíců pracovních příležitostí stojí za to, aby naše země znovu získala svou suverenitu. Jen to sdělte lidem v mém volebním okrsku! Řekněte to lidem, kteří hlasovali v mém volebním okrsku pro brexit! Nikdo nehlasoval pro to, aby zchudnul, a nikdo nehlasoval pro brexit na tom základě, že někdo s pozlacených důchodem a zděděným bohatstvím jim sebere jejich zaměstnání!"
Zdůrazňujeme: Takto nepromluvila v parlamentě labouristická opozice. Ta mlčí.

Pak následovalo hlasování v parlamentě a Theresa Mayová získala podporu pro svou ostudnou kapitulaci fundamentalistickým stoupencům brexitu většinou pouhých tří hlasů. Podpořili ji tři labourističtí stoupenci brexitu!

Posléze premiérka Mayová rozhodla, že parlamentní prázdniny začnou o čtyři dny dříve než je zvykem, aby mohla z Dolní sněmovny před poslanci utéci. 

Krishnan Guru-Murthy, Channel 4 News: Vláda chce předčasně zahájit parlamentní prázdniny a zrušit zasedání parlamentu na celý zbytek července a na celý srpen. Pak přijde období stranických sjezdů. Snažím se vzpomenout si, zda se blíží něco opravdu závažného, o čem by měl parlament debatovat. Víte to někdo? Víte to někdo?
Úroveň vnitřní demokracie je u českých bolševiků na poměry vcelku standardní, oproti Babišovi nebo Okamurovi, s tou vnější jsou na štíru

Boj s "komunisty", tedy soudruhy podnikateli, jako folklór

17. 7. 2018 / Jiří Hlavenka

čas čtení 9 minut

Fakt se nebudu zastávat komunistů. Ale v té lamentaci řady politiků i komentátorů, dle kterých je vláda s podporou bolševiků něco mezi morovou ranou a srpnovou invazí, mně zní příliš mnoho falešných tónů. Několik faktů. 

Je Theresa Mayová "relativně rozumný lídr"?

16. 7. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 3 minutyMám určité problémy s komentářem Maxe Boota , který označuje Theresu Mayovou za "relativně rozumného lídra" a dává ji na roveň politikům, jako je Emmanuel Macron a Angela Merkelová.

Theresa Mayová nejprve řadu let zastávala pozici britské ministryně vnitra a nese odpovědnost za zavedení brutálně nepřátelské politiky vůči migrantům, v jejímž rámci začali být ostrakizováni i sedmdesáti a osmdesátiletí lidé, kteří byli pozváni v padesátých letech do Británie z Karibiku a celá dlouhá desetiletí v Británii tvrdě pracovali a platili daně. Když dospěli do důchodu, britský stát jim ho najednou začal odpírat, začal jim blokovat přístup ke zdravotnictví, celou řadu z nich proměnil v bezdomovce a některé deportoval do Karibiku, kde po desítkách let nemají žádné zázemí.

 

Další obvinění ve věci ruského vměšování do prezidentských voleb v USA

17. 7. 2018

čas čtení 1 minuta

V den setkání Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem zveřejnily NY Times zprávu o tom, že byla americkým ministerstvem spravedlnosti za špionáže obviněna Ruska, jež se měla údajně pokoušet zprostředkovat tajných setkání Trumpa s Putinem během prezidentské kampaně v roce 2016. Ministerstvo spravedlnosti USA uvolnilo informaci, že se měla Maria Butinová - na příkaz - snažit o zprostředkování skryté komunikace s dalšími americkými politiky za účelem prosazování zájmů Ruska. Měl jí k tomu vytipováním vhodných osob v politice, médiích a businessu dopomoci neidentifikovaný americký agent. Ačkoliv nebyl identifikován, Maria Butinová měla údajně velmi blízko ke zbrojařské lobby a zejména k Paulu Ericksonovi, konzervativnímu aktivistovi a členovi N.R.A (Národní střelecké asociace podporující zájmy zbrojařské lobby). Existují zveřejněné informace o tom, že Erickson byl na pozvání Butinové v Moskvě. Obvinění proti Butinové a další obvinění proti dvanácti ruským zpravodajcům ostře kontrastují s tvrzením amerického prezidenta na tiskové konferenci po setkání s ruským prezidentem, že nevidí žádný důvod, proč by ruský prezident měl zájem na vměšování se do amerických záležitostí.

29766

Bodláky Václava Duška

Spřízněné duše bez duší

17. 7. 2018 / Václav Dušek

čas čtení 5 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Minulost dostihne toho, kdo může škodit budoucnosti smělých velikánů řízených z neznámé planety. Společenství nehrozí Valpuržiny noci, stačí řídit bezpečně vzducholoď a trvat na přikázáních věrně sloužit, vytrvale mlčet, ochotně přísahat, umně podvádět; holoparta šprčků z pídi stran za naše peníze smrtelně kvičí, krasavice pějí falešné odsudky, jejich směšní předáci řvou povoleně statečně – v zahraničí nepřátelském se třesou před naší vojenskou partou k vteřinovému použití. Mlčíme k fašistickým přehlídkám a výbojným pochodům, k vybíjení národů, k mrzkým befelům samozvanců, omletým cancům. Vůl zůstane volem a pařez pařezem, nána nánou a političtí kolibříci chátrou. 

Voda jako další problém, který česká politická reprezentace ignoruje

Vyhnat čerta blbem?

17. 7. 2018 / Beno Trávníček

čas čtení 3 minuty

Je tu nekřesťanské sucho. Včera jsme objevili další studánku ve vysočinských lesích, které došla voda. Ani kapka! Jen žába tam symbolicky poskakovala, a kdyby mohla mluvit, asi by nás neposlala do cukrárny. Uvědomil jsem si při tom jednu strašně důležitou věc. Sucho nás doběhne zezadu či z boku, každého z nás, a i ekologicky zabedněný politický parnas bude muset reagovat. Vždyť jen třeba do Prahy musí neustále téct plné potrubí pitné vody, ve kterém může stát člověk, aby byla všeobecná představa o této ukrutné spotřebě. Voda prostě téct musí. Pokud by tomu snad za nějaké vlády bylo jinak, skončí.

29553

Jak se internetový a mobilní průmysl učí od tabákového a ropného

Těžká průmyslová lobby dokáže porazit jakoukoliv vědu

17. 7. 2018

čas čtení 5 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

"Po čtvrt století vede průmysl postavený na mobilním a internetovém připojení aktivní PR kampaň, jejímž cílem je zmást nejen žurnalisty, ale také konzumenty a tvůrce politik o tom, jaké znepokojující poznatky získala věda o záření mobilních telefonů. Mobilní a internetová lobby prostě převzala taktiku vyzkoušenou tabákovým a ropným průmyslem, která totéž dělá ve snaze klamat veřejnost v souvislosti s dopady kouření na lidské zdraví nebo vlivu využívání fosilních paliv na klimatické změny. A stejně jako v případě tabákových a ropných společností, i šéfové "bezdrátu" lhali veřejnosti dokonce i poté, kdy je jejich vlastní vědci soukromě varovali, že jejich produkty mohou být nebezpečné, zejména dětem." Citace z článku Marka Hertsgaarda a Marka Dowieho pro The Guardian o způsobu, jakým lobby firem podnikajících v oblasti mobilního a internetového připojení aktivně ovlivňuje veřejnou diskusi o vlivu radiomagnetického záření, jemuž jsou lidé vystaveni při používání mobilů a bezdrátového internetu.

Trump odsouzen v Americe jako "zrádce" za to, že se spojil s Putinem proti americkým úřadům

16. 7. 2018

čas čtení 5 minutDonald Trump byl v USA odsouzen jako "zrádce" za to, že se postavil na stranu Kremlu proti úřadům americké vlády. Došlo k tomu na ohromující tiskové konferenci s Vladimírem Putinem, během níž Trump akceptoval Putinovo tvrzení, že Rusko nezasahovalo do amerických prezidentských voleb.

Po důvěrných rozhovorech Trump-Putin, které trvaly déle než dvě hodiny a u nichž byli jen překladatelé, Trump absolutně nijak nekritizoval Vladimíra Putina ani internetové útoky ruských hackerů, které podle americké výzvědné komunity Putin koordinoval, aby napomohl Trumpovi v prezidentských volbách r. 2016 ke zvolení.

"Říkám vám, pan prezident Putin dnes byl při svém popření této záležitosti nesmírně silný a mocný," řekl Trump.

Daily Telegraph: Zapomeňte na fakta: Jen (nám) věřte!

16. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

Britský deník, který dal Borisu Johnsonovi prostor, aby v němž šířil v devadesátých let systematicky lži o Evropské unii se nyní snaží britské veřejnosti nabídnout tohoto šarlatána jako rytíře na bílém koni, který bude blouznit o utopické britské budoucnosti mimo Evropskou unii. Ostudné.

Daily Telegraph, 16. července 2018: "JE NAČASE VĚŘIT V NAŠI VELKOU BRITÁNII. BORIS JE U NÁS ZPÁTKY JAKO KOMENTÁTOR! STR. 16!"

Nejvýznamnější fotografie fotbalového mistrovství: Dívka z Pussy Riot s francouzským fotbalistou

16. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

Nejikoničtější scéna světového mistrovství ve fotbalu: Francouzský hráč Kylian Mbappé si plácne s členkou Pussy Riot, která vtrhla na hřiště na protest proti politickému útlaku v Rusku:

Skupina Pussy Riot konstatovala, že vtrhnutí na hrací plochu bylo protestem s těmito požadavky:

- Propusťte politické vězně.
- Nedávejte lidi do vězení za to, že něčemu na sociálních sítích dají "like".
- Přestaňte protizákonně věznit lidi na politických shromážděních.
- Dovolte politickou konkurenci v Rusku.
- Nekonstruujte trestní případy a nezavírejte lidi bezdůvodně.

Důvěra podle principu "Nechci poslouchat ty kecy"

13. 7. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous


To, že druhá vláda Andreje Babiše získala z vůle sociálních demokratů a komunistů, tedy dvou stran, které propadly v minulých sněmovních volbách, takzvanou důvěru, podle mne neznamená mnoho. Je to vláda menšinová a velmi obtížně čitelná. Koaliční partner je v ní de facto ze zoufalství. A sněmovní podporovatel taky. Nejde o politický projekt, ale jen o to, že Andrej Babiš „nechce poslouchat ty kecy“.

Peking zasévá rozkol mezi USA a EU

16. 7. 2018

čas čtení 1 minuta

V pondělí v Pekingu začíná summit Čína-EU. Číňané využívající ohromný objem obchodu s unií se chtějí dohodnout na společném postupu proti protekcionismu Bílého domu, upozorňuje Vladimir Skosyrjov.

POZOR, NEBEZPEČÍ!

Větší hrozbou pro Evropu než Trump je možná Steve Bannon

16. 7. 2018

čas čtení 4 minuty


Steve Bannon,  bývalý poradce Donalda Trumpa, požadoval v rozhovoru na londýnské rozhlasové stanici LBC propuštění ultrapravicového aktivisty Tommyho Robinsona, který byl nedávno v Británii odsouzen k nepodmíněnému třináctiměsíčnímu trestu do vězení, protože vysíláním na Facebooku o soudním procesu se skupinou osob, obviněných ze znásilňování zranitelných mladých dívek, už po druhé porušil britský zákon, který zakazuje tisku informovat o průběhu soudního procesu, dokud nebyl dosažen verdikt, protože by tiskové informace mohly ovlivnit porotu a zabránit férovému průběhu spravedlnosti. Je paradoxní, že svými hysterickými islamofobními výlevy proti obžalovaným ohrožoval Robinson soudní proces a kdyby policie proti němu okamžitě nezasáhla, obžalovaní by museli být propuštěni bez trestu.

Přečetli jsme:

Analytici varují: Česká ekonomika je blízko přehřátí

16. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

Česká ekonomika již dlouhou řadu měsíců roste závratným tempem. Loni rostly reálné výdělky nejrychleji za posledních čtrnáct let. Polepšili si všichni. Růst kupní síly má ale i svou odvrácenou stránku. Podle analýz reálné výdělky předstihly v rychlosti růstu produktivitu práce. A to je problém.

Celý text: ZDE

Přečetli jsme:

Dá se Evropská unie ještě zachránit?

16. 7. 2018

čas čtení 1 minuta

Středoevropští politici v čele s maďarským premiérem Viktorem Orbánem a lídrem polské politické strany Právo a spravedlnost Jaroslawem Kaczyńským často nahlíží na Evropskou unii, jejímiž členy a také příjemci dotací jejich země jsou, jako na něco, co ohrožuje národní hodnoty a suverénní politická rozhodnutí. V tomto mají pravdu, přinejmenším co se jejich vlastní politiky týče, a podle všeho to tlumočí i postoj těch, kteří jim dávají své hlasy. Konzervativní elektoráty ve středoevropských členských zemích Evropské unie jsou proti hromadnému přistěhovalectví, nelíbí se jim spousta věcí prosazovaných liberálními politiky (například sňatky osob stejného pohlaví) a podporují co největší národní nezávislost. Evropská unie je zvláště v posledních dvou desetiletích naopak stále ambicióznější ve snaze o integraci ekonomik i společné politiky svých členů: přijetím Maastrichtské dohody v roce 1992 Evropské společenství (jak se tehdy toto sdružení nazývalo) učinilo velký krok směrem k evropskému sjednocení a po této cestě postupuje dál.

Celý text: ZDE

Německo se obává setkání Trumpa s Putinem

16. 7. 2018

čas čtení 4 minuty

Německo bude pozorně sledovat pondělní setkání impulsivního amerického prezidenta s ruským protějškem. Němce znepokojují tři věci: NATO, Krym a plynovod Nord Stream, píše Jefferson Chase.

Trumputin v Helsinkách, aneb "V překladu" není ztraceno nic

16. 7. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Povrchní pozorování si sice dovede všimnout (velice častých) rozporů ve veřejně prezentovaných názorech Donalda Trumpa, nedokáže je však nijak přijatelně vysvětlit. - Trumpovy zuřivé útoky na NATO jsou v prvé řadě určeny voličské základně doma, jíž má být v souladu s prezidentovým unilateralismem a izolacionismem vštípena podezíravost a nedůvěra vůči americkým spojencům ve světě. Zdánlivě s tím kontrastující kritika Německa za plynovod Nord Stream 2 (projekt výrazně posilující postavení Ruska na evropském energetickém trhu) pak směřuje na prvním místě proti snahám Kongresu omezovat Trumpovy pravomoci ohledně případného rušení protiruských sankcí.

Trump stojí na špatné straně nejdůležitějšího boje naší doby

16. 7. 2018

čas čtení 5 minut

Krátce řečeno, po celém Západě je politika opět redukována na atavistický boj mezi radikální pravicí a švihlou levicí.


Stýská se mi po časech, kdy bývali konzervativci považováni za přirozenou vládní stranu a jejich lídry byly flegmatické, nudné establishmentové typy jako Harold Macmillan, Helmut Kohl, Dwight D. Eisenhower, George W. Bush a Valéry Giscard d’Estaing, píše Max Boot. Naproti tomu dnes je v politice příliš mnoho vzrušení, na obou stranách Atlantiku. Přední pravičáci - nenazval bych je konzervativci - zahrnují maďarského Viktora Orbána, italského Mattea Salviniho, rakouského Sebastiana Kurze, francouzskou Marine Le Penovou, nizozemského Geerta Wilderse, polského Jaroslawa Kaczyńského, českého Miloše Zemana, tureckého Recepa Tayyipa Erdogana, ruského Vladimira Putina - a samozřejmě našeho prezidenta Trumpa.

Smrt pravdy: Jak jsme se vzdali pravdy a skončili jsme s Trumpem

16. 7. 2018

čas čtení 9 minut"Ideálním občanem totalitního státu není přesvědčený nacista nebo přesvědčený komunista, ale lidé, pro něž rozdíl mezi faktem a fikcí (tedy realitou zkušenosti) a rozdíl mezi pravdou a lží (tedy normou myšlení) už neexistují," napsala Hannah Arendtová ve své knize z roku 1951 Původ totality.

Slova Arendtové nyní znějí jako děsivý popis politické a kulturní reality, v níž dnes žijeme. Nacionalismus, kmenové uvažování, chaos způsobený vykloubením z normy, strach ze sociálních změn a nenávist vůči outsiderům jsou znovu na postupu. Lidé znovu ustoupili do svých ideologických pevností a bublin a ztrácejí smysl sdílené reality a schopnost komunikovat přes sociální a sektářské hranice, píše nositelka Pullitzerovy ceny Michiko Kakutani.

Německo, Francie a Malta přijmou uprchlíky, Babiš to odmítl

15. 7. 2018

čas čtení 2 minutyNěmecko, Francie a Malta souhlasily, že každý z těchto států přijme 50 ze 450 žadatelů o azyl, které nedávno vylovily z moře u italského pobřeží dvě lodi. Italský premiér Giuseppe Conte odeslal dopisy 27 členským zemím EU a požádal je, aby sdílely odpovědnost za tyto migranty, zatímto ultrapravicový italský ministr vnitra Matteo Salvini trval na tom, že lodě s uprchlíky "nesmějí dostat povolení v Itálii přistát".

"Toto je solidarita a odpovědnost, o niž vždycky Evropu žádáme a která, nyní po posledním zasedání Rady Evropy, se začíná stávat skutečností," napsal premiér Conte na Facebooku poté, co se Německo připojilo k Francii a k Maltě, které souhlasily, že přijmou uprchlíky.

Český premiér Andrej Babiš odmítl přijmout jakékoliv uprchlíky a napsal na Twitteru, že "takový přístup je cestou do pekla" a "jen motivuje pašeráky a zvětšuje jejich příjmy", upozorňuje server Politico a uvádí odkazy na Babišovy výroky na Twitteru:

 

Trump: "Evropská unie je jedním z největších nepřátel Spojených států"

15. 7. 2018

čas čtení 2 minuty

Evropská unie je jedním z největších nepřátel USA, řekl Donald Trump těsně před svým pondělním setkáním s Vladimirem Putinem.
Trump je v současnosti ve svém golfovém klubu v Turnberry ve Skotsku po několika dnech v Británii, kde naštval skoro všechny, ohrozil politické postavení premiérky Theresy Mayové a její delikátní postoj vůči tomu, jak vyřešit problém brexitu, a porušil královský protokol při setkání s královnou, píše server Politico.

V rozhovoru pro CBS Evening News, odvysílaném v neděli, odpověděl Trump na otázku, kdo je nyní jeho největší globální nepřítel:

Trump hraje golf ve Skotsku, zatímco demonstranti skandují: Žádný Trump, žádný Ku-klux-klan, žádné rasistické USA

14. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

Desetitisíce lidí demonstrovaly proti Trumpovi v Edinburku a v Glasgow.


Trump z blbosti - nebo záměrně? - urazil anglickou královnu

14. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

Jak urážlivý, neslušný, sobecký a děsivý způsob je toto zacházení s dvaadevadesátiletou paní. Nemluvě o tom, že je to anglická královna, která této zemi slouží věrně už 66 let.

(Protokol velí, že anglická královna všude chodí první. Všichni jí dávají přednost.  Trump s tím měl být samozřejmě před cestou do Británie seznámen. Jenže tento "stabilní génius", jak Trump sám sebe označuje, zásadně neposlouchá žádné poradce a nenechá se předem informovat o ničem, nedokáže udržet pozornost.)


Před Putinovým summitem s Trumpem obžaloval Mueller 12 ruských rozvědčíků

14. 7. 2018

čas čtení 2 minutyDlouholetý politický vyjednavač pro Donalda Trumpa Roger Stone přiznal, že je "pravděpodobně" Trumpovým společníkem, který je zmíněn v žalobě americké vysoké poroty jako americký občan, který komunikoval s Rusy, kteří zaútočili v roce 2016 na americké prezidentské volby.

Trump odmítá požadavky od amerického parlamentu, aby zrušil svou schůzku s Vladimírem Putinem, která se má konat v pondělí v Helsinkách poté, co americká vysoká porota obžalovala dvanáct operativců ruské vojenské rozvědky z toho, že hackersky pronikli do ústředí Demokratické strany a prozradili emaily vysokých činitelů této strany.

Trump je tvrdě rasistický prezident

14. 7. 2018

čas čtení 4 minuty

Trump je zosobněním rozporů - ale jeho rasismus je systematický a důsledný

Když sledujeme tohoto pinballového prezidenta, jak poskakuje Evropou, mnozí si asi myslí, že Trumpovo šílenství nemá žádnou systematičnost, píše Richard Wolff.

NATO je podle Trumpa zároveň finanční podvod a velmi silné. Plán Theresy Mayové pro brexit je podle Trumpa zároveň ubohý a senzační.  Trumpův interview pro deník The Sun byl zároveň fake news a velmi dobrý. Trump je naprosto nedůsledný - s výjimkou dvou věcí, když jde o imigraci a o Vladimira Putina.

Co by byl účinný antikomunismus

13. 7. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Jako člověk, který se dlouhodobě netají se svými antikomunistickými názory, musím říci jednu věc: pokud někdo chtěl komunisty opravdu zničit, měl na první místo stavět vybudování slušného demokratického státu, který svou funkčností přesvědčí drtivou většinu občanů, aby vnímali minulý režim jako něco odporného a hrozného. Pokud by tedy někomu šlo skutečně o to, jak vymazat komunisty z politické mapy...

Ve skutečnosti ale mnoha "antikomunistům" šlo a jde o něco úplně jiného, totiž o to, aby morálním rozhořčením nad komunisty bylo zakryto, že smyslem polistopadového vývoje nebyla funkční a slušná demokratická společnost, ale zlodějský bezprávní stát, na kterém oni sami nejvíce tak či onak profitovali. Ve skutečnosti těmto lidem nikdy nešlo o to, aby komunisté byli poraženi, ale naopak jim šlo o normalizační princip vlastního obohacení, který vystihl Karel Kryl v písni Braniboři v Čechách: proč by si jeden nepokrad, jo v tom je Pepa demokrat, vždyť šikulovi má být dána šance.

V Londýně protestuje proti Trumpovi čtvrt milionu demonstrantů

13. 7. 2018

čas čtení 3 minuty
Trumpovi se podařilo urazit po příletu do Evropy doslova všechny, píše Politico. Dokonce i britský bulvární deník The Sun, který Trump obvinil, že publikoval "fake news" místo rozhovoru s ním.

The Sun reagoval zveřejněním nahrávky. Jak poukazuje BBC, Trump lhal, že přijel do Skotska den před referendem o brexitu a předpověděl, že Británie bude hlasovat pro brexit.

Je to lež, informuje reportér BBC John Sopel. Přijel den po referendu o brexitu, byl jsem při tom. Zajímavé je, že Trumpovy sprosťárny, lži a nesmysly možná Evropu sjednotí v odporu vůči němu. Existrují desítky videí, potvrzujících, že Trump přiletěl do Británie až 24. června 2016.Známý britský komentátor Andrew Neil o Trumpově metodě: Den 1: Řekne šokující blbost. Den 2: Ustupuje a snaží se tu blbost z předchozího dne zakamuflovat.


Na tiskové konferenci  s Theresou Mayovou se Trump snažil popřít své šokující výroky v rozhovoru pro deník The Sun. 


Trump obvinil The Sun, že záměrně nepublikoval to, co "řekl o Mayové hezkého". Deník The Sun ukazuje, že to prostě není pravda:
Deník Guardian poznamenává: Naši američtí čtenáři jsou možná na Trumpovy výroky o imigrantech zvyklí, avšak to, že je označuje za zločince, je v Evropě nepřijatelné a naprosto šokující:

"Američtí čtenáři jsou bezpochyby dobře seznámeni s Trumpovými názory na cizince. Avšak pro Evropana jsou šokující. Trump v podstatě tvrdil, že imigranti jsou teroristi a (navzdory tomu, že stojí v čele země, kterou vytvořili imigranti) neřekl vůbec nic pozitivního o imigraci a o diverzitě. Dosud nikdy nestál žádný britský premiér či premiérka vedle spojence, který by na britské půdě říkal takto extremistické věci."250,000 people are protesting #togetheragainsttrump in central London right now! #resist #carnivalofresistance #UKtrumpvisit pic.twitter.com/bTacIgyvpT

— Stop Trump (@UKStopTrump) July 13, 2018


Trump během návštěvy v Británii vyhrožuje Therese Mayové

13. 7. 2018

čas čtení 4 minuty


neuvěřitelném rozhovoru chválil americký prezident   Borise Johnsona a stěžoval si, že Mayová ignorovala jeho doporučení ohledně brexitu


V pozoruhodném rozhovoru pro britský bulvární deník The Sun vyhrožoval Donald Trump, že zničí novou strategii Theresy Mayové pro brexit, kterou si pracně vyjednala minulý týden při zasedání britské vlády v jejím letním sídle v Chequers.

Irsko stáhne investice z průmyslu fosilních paliv

13. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

Zákon Fossil Fuel Divestment Bill schválený ve čtvrtek dolní komorou parlamentu, postupuje do horní komory. Očekává se, že rychle projde a koncem roku vstoupí v platnost. V návrhu jde o stažení investic ve výši 318 milionů eur z průmyslu fosilních paliv.

Přečetli jsme:

Firmám zdražuje elektřina, teplo i pohonné hmoty. Více stojí i lidé, zisk se jim tenčí

13. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

Tuzemské podniky se potýkají s čím dál většími náklady. Nejvíce s nárůstem mezd, kvůli nedostatku lidí. K tomu se navíc přidávají čím dál dražší energie. Firmy si vyšší výdaje musí častěji promítat do marží. Například strakonickému výrobci funkčního prádla Moira se od začátku letošního roku náklady zvýšily dokonce až o 14 procent. "V minimální míře to budeme muset promítnout do ceny výrobků a zbytek těch nákladů poneseme my z našeho zisku," říká výkonná ředitelka podniku Marcela Vlčková.

Podrobnosti: ZDE

Přečetli jsme:

Po chytře řízeném devítiměsíčním chaosu získal Andrej Babiš důvěru. Musel to mít opravdu tak jednoduché?

13. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

Po devíti měsících máme vládu s důvěrou sněmovny. Premiér Andrej Babiš se snaží vyvolávat dojem, jaké bylo pro něj sestavování vlády s důvěrou martyrium a jen ho odvádělo od „makání“ pro lidi. Tak to ale není, on sám nemůže uvěřit svému štěstí, co se mu podařilo. Přestože v čele vlády zůstal sám trestně stíhaný Babiš a přestože se vláda opírá o extrémní KSČM, kabinet získal důvěru. Ta rovnice mu dlouhé měsíce nevycházela, ale Babiš ji donutil, aby nakonec vyšla a přinesla mu většinu poslaneckých hlasů.

Podrobnosti: ZDE

Neutrina umožňují nový způsob pozorování kosmu

13. 7. 2018

čas čtení 1 minuta

Přesvědčivé důkazy, že neutrino s velmi vysokou energií vzniklo v blazaru vzdáleném nějaké čtyři miliardy let, ukazují, jak lze provozovat astronomii s využitím zcela odlišného druhu částic, napsal Eoin O'Carroll.

Trump vyhrožuje spojencům vystoupením z NATO

13. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

Hlavní událostí summitu NATO v Bruselu se stalo nekompromisní navýšení požadavků ze strany USA vůči ostatním státům, píše Igor Subbotin. Prezident Trump nejen že vyzval spojence, aby neprodleně splnili již projednané rozpočtové podmínky, ale fakticky navýšil cenu jejich členství na dvojnásobek, když pohrozil odchodem z NATO.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v květnu 2018

3. 6. 2018

čas čtení 2 minuty

V květnu 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 71160,18 .    Výdaje na provoz Britských listů byly 83 047,50 Kč.   

Zůstatek byl koncem května 2018 347 685,03 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme měsíčně cca 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
19669