Ruská agrese na Ukrajině: Podle ukrajinského prezidenta je situace na východě země "velmi složitá"

5. 2. 2023

čas čtení 13 minut

 
- Volodymyr Zelenskij sděluje, že Rusko nasazuje další vojáky do bitvy o Bachmut a další města v Doněcké oblasti

Situace na východní frontě je nyní "velmi obtížná", říká Zelenskij

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu prohlásil, že situace na frontách na východě země se zhoršuje a Rusko do boje nasazuje stále více vojáků.

Kreml po měsících neúspěchů usiluje o výrazné vítězství na bojišti, přičemž ruské síly se snaží uzavřít sevření města Bachmut a bojují o kontrolu nad nedalekou hlavní zásobovací trasou pro ukrajinské síly.

Ruské jednotky se rovněž snaží dobýt uhelné město Vuhledar, ležící asi 120 km jihozápadně od Bachmutu, ve východní části Doněcké oblasti.


- Ekonomická akademie v Charkově. Žádné vojenské objekty v okolí:
 19221

Ministerská lež: "98 % sociálních dávek je vyplaceno včas." Komunikace MPSV na webu - dne 2. 2. 2023

3. 2. 2023 / Pavel Veleman

čas čtení 5 minut


"Nejsou zločiny za které by se mělo střílet, pouze za lež, která se pravdě podobá"
(Jaroslav Hutka, Pravděpodobné vzdálenosti)

Sleduji celoživotně se smutným úžasem, jak českoslovenští/ čeští občané vydrží od politiků prakticky vše.

Jak nepatrně se dokážeme zastat kolegy v práci a jak lehké je pro mocné za všech systémů postavit nás naproti sobě. A opět, čím je člověk starší, tím podobné situace zažívá znovu a znovu - jen v jiných kulisách.

Rozhovor Britských listů 569. Jsou vesničané blbí?

3. 2. 2023

čas čtení < 1 minutaPročpak asi hlasovali občané žijící ve Slezsku a v Karlovarském a v Ústeckém kraji pro Babiše? Za celých více než třiatřicet let se žádná česká vláda nepokusila vyrovnat životní úroveň v těchto oblastech s životní úrovní v ostatních částech České republiky a nikdo nic takového neplánuje ani teď. Lidé zápolí s nezaměstnanosti, exekucemi, nefunkční veřejnou dopravou a zdravotnictvím, chybějící infrastrukturou. Byl zlikvidován veškerý místní tisk, takže nikdo už neanalyzuje, co se děje. K čemu dojde, až přijdou velké počty českých občanů o byt? O hrozící destabilizaci v české společnosti mluví Jan Čulík s analytikem Stanislavem Bilerem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na kabelové televizi Náš Region od pátku 3. února 2023.

Sestro! Liz Trussová zase řve!

5. 2. 2023 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Lis Trussová, která byla na podzim nucena opustit premiérskou funkci po méně než padesáti dnech, se pokouší vrátit se na politickou scénu a v pochybném deníku Daily Telegraph vydala článek o 4000 slovech, v němž argumentuje, že ji z premiérské funkce vyhodili "levicoví ekonomové": Ve skutečnosti musela odejít, protože její návrh brutálně zadlužit britský státní rozpočet nefinancovaným zrušením daní pro bohaté ohrozil britské penzijní fondy, jimž v důsledku její neověřené ekonomické politiky hrozil totální krach. Trussové se podařilo za její krátkodobé premiérství výrazně zvýšit úrokové míry, a tak drsně zdražit hypotéky pro už tak chudnoucí Brity.

Její pokus vrátit se na politickou scénu je útokem na nerozhodného a slabého konzervativního premiéra Rishiho Sunaka (který ovšem pod tlakem ultrapravice hrozí konfliktem s EU, který povede k totální obchodní válce,  a chce také porušit mezinárodní zákony o ochraně uprchlíků) a je dalším důkazem, že britská Konzervativní strana je zcela rozhádaná a zešílela.

Neuvěřitelné, že Daily Telegraph jí její bláboly publikuje.

Výlev Liz Trussové vyvolal na Twitteru vlny zuřivosti a posměchu. Jen se podívejte na komentáře pod tímto tweetem. Je to jen zlomek všeho, co k této věci najdete na Twitteru.

Kasinoví kapitalisté, měnoví spekulanti, atd. jsou všichni levicoví. :)) Sestro, Liz Trussová zase řve!Američané sestřelili nad východním pobřežím USA čínský špionážní balón

5. 2. 2023

čas čtení 3 minuty


Balon byl sestřelen u pobřeží Jižní Karolíny, cílem je vyzvednout jeho trosky  dříve, než se potopí do oceánu

Americké vojenské letadlo sestřelilo čínský výškový balón nad Atlantským oceánem poté, co přeletěl celé území USA a způsobil diplomatickou roztržku mezi oběma zeměmi.

Balon, který podle Číny sloužil k meteorologickým účelům, ale USA trvají na tom, že byl špionážní, bylo možné vidět v televizi, jak se rozpadá a padá z oblohy.


Čína obvinila Spojené státy, že "zjevně reagovaly přehnaně a vážně porušují mezinárodní praxi".

"Čína vyjadřuje silnou nespokojenost a protestuje proti použití síly ze strany Spojených států k útoku na civilní bezpilotní vzducholoď," uvedlo pekingské ministerstvo zahraničí v prohlášení a dodalo, že si "vyhrazuje právo na další nezbytné reakce".

Vysoce postavený představitel americké administrativy agentuře Reuters řekl, že po sestřelení balónu americká vláda o této akci hovořila přímo s Čínou. Ministerstvo zahraničí rovněž informovalo spojence a partnery po celém světě, uvedl úředník.

 19917

Zatímco Prahu dusí auta, Londýn proti nim razantně zasahuje

4. 2. 2023

čas čtení 4 minuty

Londýnský primátor zavádí nový program šrotovného v hodnotě až 3 000 liber (90 000 Kč) pro motoristy s nízkými příjmy
 
Balíček pro likvidaci starých znečíšťujících vozidel byl spuštěn v rámci přípravy na rozšíření londýnské Zóny s velmi nízkými emisemi (Ultra Low Emissions Zone, ULEZ) dne 29. srpna 2023
 


Londýňanům s nízkými příjmy je nabízen balíček v hodnotě až 3 000 liber na sešrotování starých znečišťujících automobilů v rámci přípravy na letní rozšíření zóny s velmi nízkými emisemi (Ulez) na většinu ulic a silnic ve městě

Londýnský Dopravní podnik (Transport for London) odhaduje, že 30 000 majitelů vozidel bude mít přístup k výplatám v rámci programu šrotovného. K dispozici je však pouze 110 milionů liber, které se budou rozdělovat podle pořadí příchozích, přičemž o peníze budou muset soupeřit řidiči osobních automobilů s majiteli dodávek, motocyklů a mikrobusů.

Ruská agrese na Ukrajině: Německo má dostatek důkazů o válečných zločinech na Ukrajině, uvádí tamější nejvyšší státní zástupce

4. 2. 2023

čas čtení 9 minut

 
- Německý generální prokurátor uvedl, že v současné době se zaměřuje na "masové zabíjení v Buči" a útoky na civilní infrastrukturu; byl schválen nový balík vojenské pomoci USA ve výši 2,2 miliardy dolarů pro Ukrajinu


- Německo má důkazy o válečných zločinech v "trojčíselném počtu", říká státní zástupce


Německo shromáždilo důkazy o válečných zločinech na Ukrajině, uvedl generální prokurátor země v rozhovoru  zveřejněném v sobotu a dodal, že vidí potřebu soudního procesu na mezinárodní úrovni.

"V současné době se zaměřujeme například na masové zabíjení v Buči a na útoky proti ukrajinské civilní infrastruktuře," řekl Peter Frank listu Welt am Sonntag.

Německo začalo v březnu 2022 shromažďovat důkazy pro stíhání možných válečných zločinů, mimo jiné výslechy ukrajinských uprchlíků a vyhodnocováním veřejně dostupných informací, uvedl Frank a dodal, že němečtí prokurátoři zatím nevyšetřují konkrétní osoby.

    Připravujeme se na případný pozdější soudní proces - ať už u nás v Německu, ať už u našich zahraničních partnerů, nebo  u mezinárodního soudu.

- Podle ukrajinských statistik bylo od invaze v bojích zabito více než 130 000 ruských vojáků.

V pátek jich podle nich zahynulo dalších 720, čímž se celkový počet zvýšil na 130 590. Vyřadili dalších šest obrněných vozidel, tři tanky a tři protiletadlové systémy.

Ruská státní televize argumentuje, že na počtu mrtvých  ruských vojáků nezáleží, protože "nás mnogo":
Na otázku, kdo by měl být souzen, Frank odpověděl, že k odpovědnosti by měli být pohnáni ruští státní představitelé a ti, kteří provádějí rozhodnutí na nejvyšší vojenské úrovni.

Ukrajina usiluje o vytvoření zvláštního tribunálu, který by stíhal ruské vojenské a politické představitele, jež považuje za odpovědné za rozpoutání války.


Ruská agrese na Ukrajině: Ukrajina podala trestní oznámení na zakladatele skupiny Wagner Jevgenije Prigožina

3. 2. 2023

čas čtení 14 minut


- Ukrajina vznesla trestní obvinění proti zakladateli skupiny Wagner Jevgeniji Prigožinovi


Ukrajinská generální prokuratura podala trestní oznámení na Jevgenije Prigožina, šéfa žoldnéřské skupiny Wagner, která na Ukrajině bojuje na ruské straně.

Prigožin byl obviněn z narušení územní celistvosti a nedotknutelnosti Ukrajiny (článek 110 část 3 trestního zákoníku Ukrajiny) a z vedení útočné války proti Ukrajině (článek 437 [čl. 2]).

Na videu zveřejněném na Nový rok byl Prigožin - dlouhodobý Putinův spojenec - natočen při návštěvě sklepa poblíž východní fronty na Ukrajině, který byl naplněn mrtvolami jeho bojovníků, z nichž mnozí byli odsouzení zločinci  a kteří byli zabiti během urputných bojů o město Bachmut, klíčový ruský cíl.

- Další zabíjení civilistů. Ukrajinská státní televize Suspilne nabízí ve svém posledním bulletinu na Telegramu toto shrnutí posledních 24 hodin:

    V noci ruská armáda zaútočila na obec Barvinkove v Charkovské oblasti. Byl zničen soukromý dům a z trosek byl zachráněn sedmdesátiletý muž. Dva muži zemřeli.

    Rovněž v noci ruská armáda ostřelovala Cherson. Zasáhli jedno z obchodních center, vznikl tam požár. Lidé nebyli zraněni. Nikopol v Dněpropetrovské oblasti se také dostal pod palbu. Nejsou zde žádní mrtví ani zranění.

    Za posledních 24 hodin byl při ruském ostřelování v Doněcké oblasti zabit jeden člověk a osm dalších bylo zraněno. V Chersonské oblasti byli za den zabiti dva lidé, dalších devět bylo zraněno, mezi nimi i pětileté dítě.


Český lord Alf Dubs: Když britská ministryně vnitra nazvala uprchlíky "vetřelci" byl to nejnižší bod mé kariéry

3. 2. 2023

čas čtení 3 minuty

Britský lord, který uprchl do Spojeného království před nacisty z Československa jako dítě, říká, že ho slova ministryně  vnitra Bravermannové  "hluboce a osobně rozrušila"


Alf Dubs, labouristický veterán a poslanec britské Horní sněmovny, který přišel do Spojeného království z Československa jako dítě na útěku před nacisty, označil přirovnání Suelly Bravemanové o uprchlících k vetřelcům za "hluboce a osobně rozrušující" a za nejnižší bod svého půlstoletí v politice.

Dubs, který v roce 1939 uprchl bez doprovodu z tehdejšího Československa a do Spojeného království přišel jako šestiletý v rámci Kindertransportu sira Nicholase Wintona, odsoudil britskou ministryni vnitra za to, že použila výrazivo, které vykresluje lidi, kteří také prchají před pronásledováním, jako "nepřátele".

Lord Alf Dubs pro Britské listy:

 16578

Zvláštní smutek vítězů

3. 2. 2023 / Petr Haraším

čas čtení 9 minut

U nás v Lípově je to stále stejné. Jako malá děcka si hrajeme s pískem a lopatkou. Jednou má nezbeda lopatku v pravé ruce a mydlí po mydlářském způsobu ty s kyblíkem v levé ruce, pak se přestrojíme, role obměníme a lopatka v levé ruce tluče kyblík po pravici. Mezitím načas zaskočí někdo s obuškem, vyplatí to na levici i po pravici a pak znova pravice, levice, lopatka, kyblík, obušek a pochodem vpřed, poklusem zpět.

Opravdový funkční sociální stát a pozitivní demokracie fungujících nezávislých institucí nám neustále uniká jako sypký písek mezi naducanými ocumlanými prstíky věčně vysmátých politiků.

 19879

Proč vlastně Babiš prohrál

3. 2. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Týden po začátku druhého kola prezidentských voleb jsem si našel dost klidu na to, abych se podíval na data. Co se vlastně stalo? Předpokládal jsem, že zásadní vliv na výsledek voleb by mohla mít mobilizace nevoličů z prvního kola. Bylo to 2,65 milionu lidí. Naprostá většina z nich – 1,92 milionu – zůstala i v druhém kole doma. 620 tisíc podpořilo Babiše a 110 tisíc Pavla. Čekal jsem větší aktivizaci nevoličů a více ve prospěch Babiše. Naštěstí jsem se mýlil.

31234

Česká republika si do svého čela zvolila čitelné simulakrum

2. 2. 2023 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut

Češi si minulý týden zvolili nového prezidenta, jehož vítězství bylo prakticky nevyhnutelné – dílem díky masivní mediální masáží a dílem díky skandálům, lžím a choleričnosti devalvovaného protikandidáta. Jenže kdo se ve skutečnosti stal hlavou státu? Občanský kandidát s pevným charakterem a jasnou vizí spojující rozdělený národ, anebo uměle vytvořený politik, jenž bez reptání půjde na ruku pravicovému kabinetu?


Pozn. JČ: V rámci férovosti je nutno dodat, že Petr Pavel opakovaně zdůrazňuje, že nebyl vládním kandidátem a že "bude kritizovat vládu, pokud to uzná za správné".

 19910

Vy tomu prosím rozumíte?

2. 2. 2023 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Mnoho let jsme od členů "Svazu přátel Ruské federace a Čínské lidové republiky" v České republice četli a slýchali důrazná varování: Pokud se prý prohnilý Západ nevzdá sám a dobrovolně, velká válka je údajně nevyhnutelná. Za všechny vyprávěnky zmíněného druhu uvedu například tuto, velmi pečlivě rozpracovanou.

 19913

USA obvinily Rusko z neplnění smlouvy o jaderných zbraních

3. 2. 2023

čas čtení 4 minuty

Americké ministerstvo zahraničí předložilo Kongresu zprávu o ruském dodržování Smlouvy o strategických útočných zbraních (START nebo START-3). Moskva podle Washingtonu neplní své závazky a odmítá všechny žádosti USA o schůzky k projednání této otázky.

 19911

Co je to za blbost, pořád ta představa o "jednotném Západu"?

2. 2. 2023 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

 
Vojtěch Filip z KSČM vyjádřil putinovský názor, že po zvolení Petra Pavla českým prezidentem je vzniká prý v ČR "prozápadní hegemonie" as Češi budou ode dneška "v kapse Bruselu i USA".

Tahle putinovská představa, kterou přijímají i mnozí čeští xenofobové jako pan Filip,  že Západ je stoprocentně jednotný, a jen "Rusko je záchrannou alternativou" je prostě lež jako věž.

 16524

EU se zavázala zdvojnásobit program vojenské pomoci Ukrajině

3. 2. 2023

čas čtení 6 minut

EU vycvičí dalších 15 000 vojáků a připravuje nové sankce proti Rusku


EU se zavázala zdvojnásobit program vojenské pomoci Ukrajině tím, že vycvičí dalších 15 000 vojáků, a to v rámci celé řady oznámení, jejichž cílem je ukázat, že bude "dlouhodobě stát při Ukrajině".

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na začátku své dvoudenní cesty do Kyjiva zopakovala, že cílem EU je realizovat desátý balík sankcí proti Rusku do 24. února, tedy do prvního výročí invaze.

"Donutíme Putina zaplatit za jeho krutou válku," řekla novinářům při návštěvě v doprovodu 15 komisařů EU, která je první návštěvou tolika představitelů EU ve válečné zóně. "Rusko dnes platí vysokou cenu, protože naše sankce podkopávají jeho ekonomiku a vrhají ji o generaci zpět."

 19268

Mnichovanská politika Západu vůči Rusku ohrožuje nás všechny

2. 2. 2023 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

Jak na to poukazuje Daniel Veselý, na Západě tu a tam vznikají argumenty a "analýzy" tvrdící, že není potřeba proti kriminálnímu  a agresivnímu režimu Vladimíra Putina podporovat plně vojensky Ukrajinu až do úplného vyhnání ruských agresorů z ukrajinského území.

Velmi by mě zajímalo, jak by se například Češi tvářili (jak se budou tvářit), až bude Vladimír Putin chtít do svého impéria začlenit třeba jižní Moravu, včetně Brna, a západní "analytikové" budou pražské vládě doporučovat, aby Česká republika Moravu Putinovi předala, "v zájmu míru".

Co Rusové udělali v Sýrii. Předtím v Čečensku, nyní na Ukrajině. Stane se to také v Praze?  19916

Pentagon sděluje, že monitoruje čínský špionážní balon, který byl spatřen při přeletu nad USA

3. 2. 2023

čas čtení 5 minut

 Aktualizace:


Americký ministr zahraničí Antony Blinken údajně odložil plánovanou víkendovou návštěvu Číny poté, co do vzdušného prostoru USA vnikl čínský balón.

Čína prohlásila, že balón, který letěl nad Kanadou a USA, sloužil "převážně k meteorologickým účelům" a vítr ho posunul mimo jeho dráhu, a omluvila se USA za "neúmyslný vstup" do amerického vzdušného prostoru. Odložení Blinkenovy návštěvy  však naznačuje, že Bidenova administrativa považuje přelet za závažný incident v bilaterálních vztazích.

Úřady balón sledují již několik dní, ale rozhodly se jej z bezpečnostních důvodů nesestřelit.
 
Pentagon uvedl, že sleduje čínský špionážní balon letící nad Spojenými státy, ale rozhodl se ho z bezpečnostních důvodů nesestřelit.

Představitelé obrany uvedli, že balon je sledován již několik dní od chvíle, kdy vstoupil do vzdušného prostoru USA a letěl ve velké výšce. Byl sledován několika metodami včetně pilotovaných letounů a naposledy byl sledován při přeletu nad Montanou, kde mají USA umístěna některá sila s jadernými raketami. Z preventivních důvodů byly ve středu pozastaveny lety z letiště Billings Logan.


Kanadské ministerstvo národní obrany později uvedlo, že i ono zaznamenalo výškový sledovací balon a "monitoruje případný druhý incident". Američtí představitelé již dříve uvedli, že balon cestoval nad částí Kanady na své cestě do Montany.

31234

O bývalém vojákovi a českých politicích

1. 2. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Když jsem v neděli v Otázkách V. Moravce sledoval rozhovor s Petrem Pavlem, měl jsem po dlouhé době pocit, že někomu z vrcholných politiků opravdu záleží na stabilitě republiky a její budoucnosti. A uvědomil jsem si, že jako bývalý generál a vysoký představitel NATO musí velmi dobře vědět, že bezpečnost státu není dána jen zbraněmi a armádou, ale také, a možná v dnešní době ještě více, stavem celé společnosti, důvěrou občanů v instituce, systémovými opatřeními proti chudobě a nevzdělanosti.

 19908

Hospodaření OSBL za leden 2023

2. 2. 2023

čas čtení 2 minuty

Aktualizace 18.2. 2023: Finanční podpora Britských listů je stále minimální.

Aktualizace 13.2. 2023. Tak současný stav financí Britských listů na účtu je 10 558 Kč. To je stále velmi málo.

Aktualizace: Tak zatím nám za únor čtenáři poskytli 7900 Kč. To skutečně není k přežití. Apelujeme na čtenáře, aby nám finančně pomohli tak trochu víc.

Vážení čtenáři,

Potřebujeme trvalou finanční podporu pro minimální plat našich tří redaktorů a pro účet za elektřinu pro provoz našeho serveru.  Koncem ledna 2023 měly Britské listy na účtu 69,31 . Potřebujeme měsíčně přibližně 70 000 Kč. Děkujeme. (JČ)

V lednu 2023 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 67 438,50  Kč,  výdaje byly 78 970,89 Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 70 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Rozhovor Britských listů 567. Čtvrtina národa postižena exekucemi. Propad rodin do bezdomovectví

26. 1. 2023

čas čtení 1 minuta

A quarter of the Czech Republic in debt slavery. Families falling into homelessnessEnglish subtitles. For English, scroll below.

Ve zhoršující se ekonomické situaci v České republice je až čtvrtina obyvatelstva postižena exekucemi (jaká je to děsivá vizitka pro jakoukoliv českou vládu!) a stále větší počty obyvatelstva jsou ohroženy bezdomovectvím. Vláda na to reaguje indolentně a nekompetentně. Co si počít? O tom mluví Jan Čulík s novinářkou Sašou Uhlovou, specializující se mimo jiné i na tuto problematiku. Šokující rozhovor.
Vysílá se na Regionální televize od pátku 27. ledna 2023.

In a worsening economic situation, up to a quarter of the inhabitants of the Czech Republic are living in debt slavery (what a horrendous visiting card for any recent Czech government!) and ever larger numbers of Czech citizens, including families, are threatened by homelessness. The Czech government reacts indolently and incompetently. What to do? Jan Čulík discusses the unenviable situation with Saša Uhlová, a journalist specialising in these matters.

 19915

Rozumné Německo: Jízdenka na neomezené cestování Německem odstartuje 1. května, měsíc vyjde na 49 eur

3. 2. 2023

čas čtení < 1 minuta

(Ve Skotsku mají lidi nad 60 let a do 22 let zadarmo jízdy autobusem.)

Kde je v této věci Česko?


Německá vláda oznámila definitivní termín, od kdy bude možné celou zemí cestovat za 49 eur na měsíc neomezeně městskou a regionální veřejnou dopravou. O jízdence se v Německu mluví od loňského experimentu, kdy bylo možné stejné druhy dopravy využívat za 9 eur na měsíc.

Jízdenka začne platit od 1. května, od 3. dubna začne její předprodej. Oznámil to německý ministr financí Christian Lindner. Jízdenku označil „největší tarifní reformu veřejné dopravy v historii Německa“. Nejde přitom zdaleka jen o cenu jízdenky. Poprvé nebudou muset cestující složitě řešit, jaký tarif se jim vyplatí.

 16951

Televize BBC vyhazuje své nejznámější moderátory

3. 2. 2023

čas čtení 1 minuta

Jane Hillová a Ben Brown jsou mezi moderátory, kteří byli propuštěni v souvislosti se slučováním zpravodajských okruhů BBC

Odchod populárních moderátorů zpravodajství BBC by mohl vyvolat kritiku věkové diskriminace
 
Některé z nejznámějších tváří zpravodajského kanálu BBC News, včetně Jane Hillové, Bena Browna a Martine Croxallové, byly propuštěny, než bude letos na jaře spuštěn televizní okruh, který bude kombinovat mezinárodní a domácí zpravodajství.

Tato trojice se britským divákům zapsala do povědomí v dobách politických a ekonomických otřesů a podle zasvěcených pracovníků BBC by jejich odchod mohl vyvolat kontroverzi kvůli ageismu.

 18530

Zelenskij je odhodlán zlepšit situaci na Ukrajině

3. 2. 2023

čas čtení 3 minuty

Korupční skandál na Ukrajině se šíří: Nyní bylo mimo jiné propuštěno vedení celního úřadu. Zdá se, že tyto zprávy zapadají do klišé, že Ukrajina je stále zemí prolezlou oligarchickými zájmy. Přesto dokazují pravý opak, píše Clemens Wergin.

 17804

Maďarsko natvrdo zjišťuje, že regulace cen nedokáže omezit inflaci

3. 2. 2023

čas čtení 2 minuty

Nacionalistické vedení Maďarska si možná našlo fanoušky v konzervativní anglosféře, ale chápání klasické ekonomie premiérem Viktorem Orbánem je skutečně tristní. Stejně jako se to před půl stoletím tvrdě naučil prezident Richard Nixon, vláda nemůže používat kontrolu cen ke zkrocení inflace, upozorňuje Tiana Lowe.

Rozhovor Britských listů 566. Naslouchejme lidem, kteří budou volit Andreje Babiše

23. 1. 2023

čas čtení < 1 minutaPrezidentské volby zřejmě vyhraje Petr Pavel, avšak podpora Andreje Babiše je relativně silná. Co si počneme s rozkolem v české společnosti a se stále se zhoršující sociální situací velkého počtu obyvatelstva? O tom mluví |Jan Čulík s teologem a historikem Richardem Vlasákem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na kabelové Regionální televizi od úterý 23. ledna 2023.

K tomu:

 19789

Poslední evropské impérium: Válka na Ukrajině odhalila ruskou imperiální identitu

3. 2. 2023

čas čtení 4 minuty

Vladimir Putin trvá na tom, že Rusové a Ukrajinci jsou "jeden národ", ale jeho brutální invaze na Ukrajinu odhalila pozoruhodný nedostatek "bratrské" ruské empatie vůči Ukrajincům. Zatímco mnoho lidí v jiných bývalých sovětských republikách se ztotožňuje s utrpením Ukrajiny, relativně málo ruských občanů projevilo známky soucitu nebo lítosti nad genocidním násilím páchaným jejich jménem, upozorňuje Botakoz Kassymbekova.

Rozhovor Britských listů 565. Kdyby celá republika byla v situaci jako lidé v Karlovarském kraji, tak tady bude fašismus

19. 1. 2023

čas čtení < 1 minutaSituaci před druhým kolem prezidentské volby v ČR rozbírá Jan Čulík s komentátorem Britských listů Borisem Cvekem. Co je zdrojem rozdělení české společnosti? A bylo druhé kolo prezidentské volby vůbec nutné? A to, že se bude konat, a že vznikl prostor čtrnácti dní pro lživou předvolební manipulaci občanů, čí je to vina? Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi od pátku 20. ledna 2023.

 19091

Proč může Rusko válku na Ukrajině opravdu prohrát

3. 2. 2023

čas čtení 2 minuty

Před rokem si jen málokdo dokázal představit, že kdyby Rusko napadlo Ukrajinu, odešlo by s čímkoli menším než vojenským vítězstvím - i když i tehdy někteří poukazovali na to, že takové vítězství by bylo vítězstvím Pyrrhovým, protože Moskva je neschopná integrovat svou kořist pod vládu. z Kremlu, píše Sergej Šelin.

 19914

Vedení nadnárodní firmy Wolt se opětovně odmítlo setkat se zástupci kurýrů

3. 2. 2023

čas čtení 2 minuty

Ti hrozí, že pokud se s vedením firmy nedomluví, bude se stávka 14. února opakovat

tisková zpráva

Vedení Woltu již podruhé odmítlo setkání se zástupci kurýrů. Nejprve s nimi odmítli jednat hned po zakončení stávky, která se konala ve středu 1.února 2023 a které se podle odhadů policie zúčastnilo více než sto kurýrů. Jako důvod vedení firmy uvedlo, že jim to z bezpečnostních důvodů nedoporučil správce budovy. Následně se organizátoři stávky pokusili sjednat schůzku následující den v dopoledních hodinách.

Vedení Woltu zareagovalo návrhem, aby k vyjednávání došlo příští týden, což kurýři vnímají jako snahu co nejvíce oddálit termín schůzky

 16524

Tisková zpráva:

EU posílí pomoc Ukrajině i přes nelibost Maďarska. “Ať se Orbán klidně postaví na hlavu,” vzkazuje Gregorová

3. 2. 2023

čas čtení 1 minuta

Europoslanci podpořili 24. summit Evropské unie a Ukrajiny v Kyjivě. Setkání je prostorem k projednání současné situace a priorit, jako je finanční a vojenská podpora Ukrajiny, odpovědnost za ruské zločiny, potravinová a energetická bezpečnost či udělení statusu kandidátské země EU. Ve schválené rezoluci Evropský parlament vyzývá k další pomoci Ukrajině. 

Ruská agrese na Ukrajině: Mučili jsme ukrajinské vojáky

2. 2. 2023

čas čtení 11 minut

- Jeden z ruských armádních důstojníků, který uprchl ze země, v rozhovoru pro BBC přiznává: "naši vojáci mučili Ukrajince".

Konstantin Jefremov, nejvyšší důstojník, který otevřeně promluvil, řekl, že Rusko ho nyní považuje za zrádce a přeběhlíka. Jefremov uvedl, že se pokusil odejít z armády, ale později byl propuštěn, protože se odmítl vrátit na Ukrajinu. Mezitím z Ruska uprchl.

"Rozhodl jsem se odejít. Šel jsem za svým velitelem a vysvětlil mu svůj postoj. Vzal mě k vyššímu důstojníkovi, který mě nazval zrádcem a zbabělcem... Plukovník mi vyhrožovall, že mě za dezerci zavře až na deset let do vězení, a zalarmoval policii.

Jefremov řekl BBC:

"Omlouvám se celému ukrajinskému národu za to, že jsem k nim přišel jako nezvaný host se zbraní v ruce. Díky Bohu jsem nikomu neublížil. Nikoho jsem nezabil. Díky Bohu, že jsem nebyl zabit.

Dodal: "Nemám ani morální právo žádat Ukrajince o odpuštění. Nemohu odpustit sám sobě, takže nemohu očekávat, že oni odpustí mně."

- Ruský středeční útok proti civilním obytným domům v Kramatorsku: 19909

Volební rok ve střední a východní Evropě se nese ve znamení revolučního okamžiku 2023 v očekávání roku 2024

2. 2. 2023 / Wojciech Przybylski

čas čtení 19 minut

 
V lednu 2024 zažije střední a východní Evropa první vlnu událostí, které se zkondenzují v potenciálně globálně transformačním volebním roce.

Revoluční síla ruské útočné války na Ukrajinu přetváří globální dynamiku a upevňuje hypotetickou roli střední a východní Evropy na politické, ekonomické a sociální mapě Evropy.Vzhledem k tomu, že střední a východní Evropa vstoupila do roku 2023, tedy do druhého roku zesíleného konfliktu, bude její odolnost podrobena zkoušce ze všech hledisek. Soubor globálních faktorů od výkonnosti obranného sektoru až po socioekonomický systém přináší třetí rok zátěžových testů v řadě. To vše přináší ovoce v podobě nepříznivé demokratické bezpečnostní situace.

30898

The West's policy of appeasement towards Russia threatens us all

2. 2. 2023 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

 
 
As Daniel Vesely points out, arguments and "analyses" are now and then produced in the West claiming that there is no need to fully support Ukraine militarily against Vladimir Putin's criminal and aggressive regime until the Russian aggressors are completely expelled from Ukrainian territory.

I would be very curious to know how the Czechs, for example, would look (how they will look) when Vladimir Putin wants to incorporate, for example, southern Moravia, including Brno, into his empire, and Western "analysts" recommend to the Prague government that the Czech Republic hand over Moravia to Putin, "in the interests of peace".

What the Russians did in Syria. Before that in Chechnya, now in Ukraine. Will it happen in Prague? 16964

Jak si čeští novináři vymýšlejí reportáže - případ Karla Vrány a ÚSTR

1. 2. 2023 / Muriel Blaive

čas čtení 12 minut


Novinář Karel Vrána mě kontaktoval e-mailem, že natáčí reportáž pro pořad Reportéři ČT "o dění v ÚSTR", a požádal mě o rozhovor. Na mou žádost mi 29. listopadu 2022 zaslal písemně pět otázek:

  1. Považujete svůj vynucený odchod z ÚSTR za politickou záležitost? Pokud ano, proč?

  2. Budete se s ústavem soudit?

  3. Jak vnímáte petici na Vaši podporu?

  4. Vedení ÚSTR tvrdí, že kvůli nedostatkům Vaší práce muselo vrátit cca 2 miliony korun Grantové agentuře. Jak byste reagovala na toto tvrzení?

  5. Vidíte ÚSTR jako zideologizovanou instituci?

Přikládám nejen jeho otázky, ale i své odpovědi, které jsem mu také 29. listopadu zaslala písemně. Jak čtenář uvidí, tyto otázky a odpovědi nemají se závěrečnou reportáží, jak byla odvysílána, vůbec nic společného.

Kramatorsk

2. 2. 2023

čas čtení < 1 minuta

Kramatorsk, Doněcká oblast. Ve středu pozdě večer. Rusko zasahuje obytnou budovu raketou Iskander. Z trosek se ozývá křik. Pokaždé, když se někdo ze Západu demonstrativně bojí "eskalace", "ruský svět" ukáže svůj bestiální úšklebek.

 

30775

Studie: Rozdíly v emisích jsou nyní větší v rámci jednotlivých zemí než mezi nimi

2. 2. 2023

čas čtení 5 minut

Rozdíl mezi emisemi uhlíku bohatých a chudých v rámci jedné země je nyní větší než rozdíly v emisích mezi jednotlivými zeměmi, jak ukazuje nová studie. Toto zjištění je dalším důkazem rostoucího rozdílu mezi "znečišťující elitou" bohatých lidí na celém světě a relativně nízkou odpovědností za emise u zbytku populace, informuje Guardian.

30027

Čína vysílá do USA zajímavé signály. Poslouchá ji někdo?

2. 2. 2023

čas čtení 8 minut

Velká část geopolitiky spočívá v signalizaci a očekávání, že druhá strana, pro kterou je signál vysílán, mu rozumí. To je jedno z hlavních poučení z obsáhlých pamětí Henryho Kissingera a vlastně i z širších dějin diplomacie. Jak se říká, k tangu jsou potřeba dva, což v tomto kontextu znamená, že druhá strana by měla být připravena naslouchat a schopna dešifrovat základní sdělení, informuje web Responsible Statecraft.

 19888

Existují argumenty, proč by měl Západ změnit kurz vůči Ukrajině

2. 2. 2023

čas čtení 7 minut

Válka na Ukrajině se dá měřit dodávkami zbraní. Jejich odpovědí na brutální útok, který Rusko rozpoutalo v únoru loňského roku, se stala přehlídka výzbroje: V poslední době se objevily i bojové tanky: Javeliny, houfnice, bezpilotní letouny, úderná vozidla, protiletadlové systémy HIMARS a nejnověji i bojové tanky. Kyjev v každé fázi požadoval více prostředků, aby mohl invazní armádu vyhnat, a téměř v každé fázi Západ ukrajinským požadavkům vyhověl, i když možná ne tak rychle, jak by si Ukrajina přála, soudí Ishaan Tharoor v listu Washington Post.

 16415

Rekordní příjmy společnosti Pfizer ve výši sto miliard dolarů byly označeny za nechutné

2. 2. 2023

čas čtení 4 minuty

Americký farmaceutický gigant Pfizer v úterý oznámil, že v roce 2022 dosáhl rekordních tržeb ve výši 100,3 miliardy dolarů a zisku 31,4 miliardy dolarů, což jsou částky, které organizátoři kampaně označili za "odporné" tváří v tvář probíhající pandemii a přetrvávající nerovnosti v přístupu k vakcínám proti koronaviru, píše Jake Johnson.

 19903

"Nemáme na výběr. Stávající řád se zhroutí"

1. 2. 2023

čas čtení 11 minut

John Kornblum byl po mnoho desetiletí předním architektem transatlantických vztahů. Krátce před svými 80. narozeninami se zdá bývalý americký velvyslanec ohromen ukrajinskou politikou SPD. A vysvětluje, proč mají Německo a Rusko mnoho společného, píše Andrea Seibelová.

 18733

Katastrofa s bydlením. Průšvih, který česká vláda ignoruje

1. 2. 2023

čas čtení < 1 minuta

 16964

How Czech Journalists Fabricate Reports – The case of Karel Vrána and ÚSTR

1. 2. 2023 / Muriel Blaive

čas čtení 11 minut


Journalist Karel Vrána contacted me by email to tell me that he was shooting a report for Reportéři ČT on “What is happening around ÚSTR”, and to ask me for an interview. Upon my request, he sent me five questions in writing on 29 November 2022:

  1. Do you consider your forced departure from ÚSTR as a political matter? If yes, why?

  2. Will you take the Institute to court?

  3. How do you feel about the petition in your support?

  4. The management of the Institute claims that due to the shortcomings of your work it had to return about 2 million crowns to the Grant Agency. How would you respond to this claim?

  5. Do you see ÚSTR as an ideologized institution?

 19907

Ultrazpracované potraviny působí nejrůznější rakoviny

1. 2. 2023

čas čtení 5 minut

 
 
Nová studie zjistila, že riziko vzniku rakoviny a úmrtnost na ni, zejména na rakovinu vaječníků, stoupá s tím, jak se konzumuje více ultrazpracovaných potravin

 

Podle nové studie provedené na více než 197 000 osobách ve Velké Británii, z nichž více než polovinu tvořily ženy, zvyšuje konzumace většího množství ultrazpracovaných potravin riziko  úmrtí na rakovinu, zejména rakovinu vaječníků.


Jak se stravovat, abyste žili déle, říká nová studie

Mezi nadměrně zpracované potraviny patří balené polévky, omáčky, mražená pizza a hotová jídla, ale také hot dogy, párky, hranolky, limonády, sušenky, dorty, cukrovinky, koblihy, zmrzlina a mnoho dalších.

"Ultrazpracované potraviny se vyrábějí z průmyslově vyráběných surovin a často se v nich používají potravinářská aditiva k úpravě barvy, chuti, konzistence, textury nebo k prodloužení trvanlivosti," uvedla ve svém prohlášení hlavní autorka studie dr. Kiara Changová, pracovnice Národního institutu pro výzkum zdraví a péče na Škole veřejného zdraví Imperial College v Londýně.

 19906

Středa 1. února v Británii: Půl milionu lidí stávkuje

1. 2. 2023

čas čtení 6 minut

Foto: Stávky v Británii plánované na únor

Stávky učitelů, státních zaměstnanců, zaměstnanců imigrační služby a strojvedoucích pokračují. Vláda je obviňována, že se snaží stávky ignorovat 

Ve středu bude v Británii stávkovat až půl milionu zaměstnanců, zavřou se tisíce škol, uzavřou se železniční tratě a dojde k výraznému narušení hranic. Vláda o požadavcích zaměstnanců nejedná.

Ministři byli obviněni z "klamání veřejnosti" a zmrazení jakýchkoli kroků směřujících k dohodě s pracovníky zdravotnictví a železničními odbory. Vládní zdroje soukromě připustily, že optimismus z počátku měsíce ohledně ukončení stávek vyprchal.

Koordinovaná série stávek se týká učitelů, státních zaměstnanců, pracovníků imigrační služby a strojvedoucích vlaků. Vláda lidem sděluije, aby se připravili na "značné narušení" provozu země.

29481

Blinkenovo turné po Blízkém východě se setkává s mlýnkem na maso sílícího izraelského fašismu

2. 2. 2023

čas čtení 6 minut

Reálně existující Blízký východ nespolupracuje s washingtonskou reprezentací. Když člověk slyší mluvit ministra zahraničí Antonyho Blinkena, mohl by si myslet, že dvoustátní řešení izraelské okupace Palestinců je stále možné. Není. Mysleli byste si, že existuje "mírový proces". Neexistuje. Mysleli byste si, že terorismus páchají pouze Palestinci, a ne extremistické izraelské gangy, které vytrvale kradou palestinský majetek a napadají jejich rodiny a domovy. Mysleli byste si, že ostatní arabské země se ochotně připojí k "Abrahámovským dohodám", k nimž přistoupily Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Maroko. Ale není tomu tak. Mohli byste si myslet, že Írán je pro Izrael hlavní hrozbou. Navzdory ostrým slovům, která Teherán a Tel Aviv pronášejí, a navzdory některým izraelským tajným operacím uvnitř Íránu jsou si obě země vzdáleny a ve skutečnosti se příliš nestýkají. Írán je hlavně strašákem, aby odvedl pozornost od brutální okupace Palestinců, míní Juan Cole.

 

 19376

"Chaos se zmocňuje celého Ruska"

1. 2. 2023

čas čtení 2 minuty

Vladimir Putin rád trvá na tom, že Lenin "vynalezl" Ukrajinu a další neruské národy a že navedl moskevský stát na cestu k rozpadu. Ale tím Putin dostává věci nazpátek a nedokáže rozpoznat, že Leninova úcta k Nerusům na sedmdesát let zachránila ruské impérium, říká Michail Jampolskij.

 19905

Jak heroizace zločinců mění ruskou společnost

1. 2. 2023

čas čtení 1 minuta

V posledních měsících udělal Kreml hrdiny ze zločinců, kteří odešli bojovat a umírat v řadách žoldnéřské společnosti Wagner PMC. Věřil, že chudoba v Rusku zajistí, že pokračující proud Rusů bude ochoten "hrdiny" následovat. Samozřejmě je to pravda, říká Konstantin Eggert.

41439