Babiš: Jsem proti zvolení poslance Ondráčka předsedou komise pro kontrolu GIBS

4. 3. 2018

čas čtení 4 minuty

Aktualizace: Toto si o těchto Babišových výrocích myslí Bohuslav Sobotka:


Andrej Babiš:

 


Angličtí demonstranti zablokovali ulici u Downing Street: Protestují, že vláda ignoruje bezdomovce

3. 3. 2018

čas čtení 1 minutaV šedesátimilionové Británii je 4000 bezdomovců. V desetimilionové České republice je 68 500 bezdomovců. Nikdo v ČR nedemonstruje  

UŽ ŽÁDNÉ DALŠÍ UMÍRÁNÍ NA NAŠICH ULICÍCH, skandovali angličtí demonstranti v sobotu u Downing Street. Protestovali proti nečinnosti londýnské vlády, která nepomáhá bezdomovcům. Zcela zablokovali Whitehall, londýnskou vládní čtvrť. 

PRÁVO NA BYT JE LIDSKÉ PRÁVO!! Demonstranti požadovali, aby londýnská vláda pomohla bezdomovcům a poskytla jim ubytování. 

Demonstrantka: "Všichni z nás dnes čteme v novinách články o tom, jak bezdomovci umírají na ulicích. PROČ? PROČ? MŮŽOU ZA TO TIHLE LIDI. JE JIM TO JEDNO! Demonstrant: "Potřebujeme ministra pro chudobu, nejen pro bytovou krizi, musí lidem zajistit přístup k potravinám a přístup k ubytování. Tenhle problém musí být řešen. Máme prázdné budovy, prázdné obchody. Proč nejsou používány pro potřeby komunity? JE to celonárodní skandál, že my jako stát máme více prázdných budov, než je bezdomovců."

V šedesátimilionové Británii přespává na ulici 4000 bezdomovců. V roce 2010, před příchodem konzervativní vlády k moci, jich bylo jen 1800. Londýnská vláda přislíbila, že odstraní bezdomovectví do roku 2027. To je pro bezdomovce zatraceně dlouhá doba.  

Pro stoupence Czexitu: Tragédií pro Británii je, že se její vlády zmocnili neseriozní lidé

2. 3. 2018

čas čtení 7 minutKonzervatismus je definován svou ochotou společnosti škodit.

Produktivita bolesti je ústřední vírou konzervatismu. Její logika je hluboce moralistická.

Jestliže mohou profesionální politikové získat prostřednictvím médií výhody, které si nezasloužili, vzniká nebezpečí, že do politiky půjdou jen lidé, kteří mají zájem jen o status celebrity.

Až budou historikové zkoumat odchod Británie z Evropské unie, budou nevěřícně zírat na chování britské Konzervativní strany. Co ji vedlo k tomu, aby převzala okrajové téma a použila ho k útokům proti zájmům, které donedávna zastupovala: proti finančnímu středisku v londýnské City, proti big byznysu, proti jednotě Británie, dokonce i proti samotné britské státní správě? ptá se William Davies v týdeníku London Review of Books.

Jak jsme se proboha octli v groteskním chaosu konzervativní vlády, která nyní záměrně likviduje Spojené království a jeho ekonomiku?  

Rozhovor Britských listů 154. Propadnou se v důsledku robotizace regiony v ČR do nezaměstnanosti?

2. 3. 2018

čas čtení 1 minuta
"Všechny ekonomické trendy počítají s tím, že nepřijde zlom." Jak to vypadá s digitalizací a robotizací v České republice a jaký bude mít pokračující automatizace, například příchod automobilů bez řidičů, na českou ekonomiku především v regionech? O tom hovoří Bohumil Kartous v tomto Rozhovoru Britských listů s podnikatelem, zastupitelem a publicistou Jiřím Hlavenkou. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 2. března 2018.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.


Němečtí sociální demokraté schválili hlasováním velkou koalici s CDU/CSU

4. 3. 2018

čas čtení < 1 minutaNěmecká sociálnědemokratická strana hlasováním schválila vytvoření další velké koalice se stranou CDU/CSU Angely Merkelové. Znamená to, že Merkelová vstupuje do svého čtvrtého funkčního období. 

66.02 procent německých sociálních demokratů schválilo utvoření velké koalice v Německu. Přestože mladí němečtí sociální demokraté vedli kampaň proti vytvoření velké koalice, výsledek referenda v SPD byl výraznější, než se očekávalo. 

Podrobnosti v angličtině ZDE

Jiří Pehe:


Trump pochválil čínského prezidenta, že zůstane u moci po celý život

4. 3. 2018

čas čtení < 1 minutaDonald Trump oslavoval rozhodnutí čínského prezidenta stát se celoživotním diktátorem. Vyjádřil naději, že Spojené státy to "jednou taky zkusí".

Čínský prezident Xi Jinping vládne od roku 2012. Nyní se rozhodl na nadcházejícím zasedání čínského parlamentu zrušit omezení prezidentské moci, změnit ústavu, aby mohl zůstat celoživotním diktátorem.

Trump za to čínského prezidenta ve svém sídle na Floridě pochválil. "Je nyní celoživotním prezidentem Celoživotním. A je vynikající," řekl prezident dárcům z Republikánské strany. "A podívejte se, jemu se to podařilo udělat. A to je vynikající. Možná my to jednoho dne také zkusíme," dodal Trump.

Už předtím vyjádřili čínští aktivisté a disidenti zklamání, že západní vlády rozhodnutí čínského prezidenta stát se celoživotním diktátorem nekritizovaly. 

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Czech Republic names authoritarians into influential positions in Parliament

3. 3. 2018

čas čtení 3 minutyMembers of Czech Parliament have elected the Communist Deputy Zdeněk Ondráček to chair the police oversight committee of GIBS, the Czech government police inspection authority.

As a 19-year-old, Ondráček joined Czechoslovak communist police and has admitted that he beat some demonstrators with a truncheon during the anti-regime demonstrations of the so-called Palach Week in January 1989, which marked the twentieth-anniversary since the immolation of Jan Palach.  Palach had burned himself to death in protest against the 1968 Warsaw Pact invasion. At the time, Vondráček granted an interview to communist Czechoslovak Television in which he strongly supported police action against the demonstrators:


Almost thirty years on, he says that he still adheres to his 1989 views that police action against the demonstrators was correct.

Nejlepší možný ze všech programů

2. 3. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Jaký postoj má ČSSD k přítomnosti Andreje Babiše ve vládě? Před sjezdem socialistů se zdálo, že to je nezbytná podmínka. Sjezd to ovšem na návrh nového předsedy Hamáčka zformuloval takto: „ČSSD považuje účast trestně stíhaných osob ve vládě za zásadní problém a vyzývá ANO, aby nenominovalo trestně stíhané či obviněné osoby“.

Zásadní problém je zásadní problém, nikoli nezbytná podmínka. A tak se vyjednává, přičemž je naprosto jasné, že Babiš v každém případě bude premiérem i té příští vlády. V tomhle není, o čem by se dalo jednat.

Roboti do sněhu

3. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta

Firma JustEat doručuje v Británii objednané jídlo do domu prostřednictvím "sněhových robotů". Firma je zkušebně používá v městě Milton Keyenes už rok a zvlášť se osvědčily v mrazu a ve sněhu. Roboti jsou vybaveni raderem, devíti kamerami a ultrasonickými čidly. Ve sněhu se přepnou z šestikolového vozidla na čtyřkolové:

Independent: Muž v ČR kácel stromy na železniční trať, aby vyvolal strach z muslimů

3. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta

Deník Independent informuje o českém penzistovi, který podřezával stromy, aby spadly na železniční trať, a snažil se tím vyvolat dojem, že atentáty páchali "muslimští teroristé". List informaci převzal z Britských listů:BBC: Tisíce lidí se účastnily demonstrace na památku zavražděného Jána Kuciaka

2. 3. 2018

čas čtení < 1 minutaPutinovy nové závody ve zbrojení jsou motivovány touhou, aby ho svět bral vážně

2. 3. 2018

čas čtení 3 minutyVe svém čtvrtečním projevu sliboval Vladimír Putin národu zářné zítřky, kdy se prodlouží průměrná délka života, chudoba se sníží na polovinu a HDP do roku 2025 stoupne o 50 procent. V poslední třetině svého projevu se však jeho projev proměnil ve válkychtivou ódu na ruskou vojenskou technologii a na boj proti Spojeným státům. Putin se ani tak nesnažil vyvolat nové závody ve zbrojení, jako udržet naživu starý mýtus o Rusku, jehož vojenská moc je jediným zdrojem jejího mezinárodního vlivu a bezpečnosti, píše Mark Galeotti.

POVĚST SLOVENSKA SE ŠÍŘÍ PO SVĚTĚ:

Foreign Policy: Slovensko je jednou z nejzkorumpovanějších zemí v Evropě

2. 3. 2018

čas čtení 1 minuta

Foreign Policy: Slovensko je jednou z nejzkorumpovanějších zemí Evropy. Dlouhá léta démonizovala vláda hrdinské novináře, kteří se odvážili dělat investigativní práci. Ted je jeden z nich mrtvý:

Tolerováním korupce a démonizováním novinářů vytvořila slovenská vláda atmosféru, v niž se novináři stávají obětmi, píše Foreign Policy.

Na rozdíl od toho, co tvrdí Fico, Slovensko není zemí svobody a nikdy nebylo. Slovensko je státem, ovládaným skupinkou bohatých insiderů. V indexu vnímání korupce za rok 2017 je Slovensko šestou nejhorší zemí v EU. A zpráva Světového hospodářského fóra z roku 2016-2017 varuje, že korupce je na Slovensku největší překážkou podnikání.

Fico se stal patronem nezdravého paktu mezi politiky z jeho strany a oligarchy. Jeho vláda je charakterizována pochybnými vztahy mezi vládními úřady a stavebními firmami, které závisejí na vládních zakázkách.

Před Kuciakovou smrtí policie ignorovala výhrůžky smrtí, které dostával.

Mezinárodní trhy se propadají po Trumpově chvále obchodních válek

2. 3. 2018

čas čtení 1 minuta"Obchodní války jsou dobré a lehce v nich zvtězíme. Příklad: když máme deficit 100 miliard dolarů s nějakou zemí a oni se lísají, už s nimi neobchodujeme - a vyhráváme tak na celé čáře! Je to lehké!" - to je jeden z dalších debilních výroků, který Donald Trump v pátek zveřejnil na Twitteru:
Akcie na globálních trzích začaly po tomto výroku tvrdě klesat:
Nad Trumpovým rozhodnutím uvalit na dovoz oceli a hliníku do US nové tarify vyjádřila znepokojení nejen Evropská unie, ale i Rusko.

Profesor Adam Posen z Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku, řekl v americké televizi, že Trumpovo rozhodnutí je "naprosto blbé":
Švédská firma Electrolux, velký výrobce spotřební elektroniky pro domácnost,  zastavila své investice do USA ve výši 250 milionů  dolarů a hrozí z USA odejít.

Podrobnosti v angličtině ZDE


Mezi EU a USA vzniká obchodní válka

2. 3. 2018

čas čtení 1 minuta

 By slapping steep tariffs on America’s imports of steel and aluminum, Trump ignited a global trade warhttps://t.co/cGOVb8qkDY
Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek uvalil vysoké tarify na dovoz oceli a hliníku do USA a zahájil tím obchodní válku, v jejímž důsledku se octne Evropa v konfliktu s celou řadou zemí od Brazílie až po Japonsko. 

Švédi se na MDŽ pokusí doplnit na Wikipedii profily zajímavých žen

2. 3. 2018

čas čtení 2 minuty


 

Česká republika se 8. března zapojí do celosvětové aktivity, pořádané švédskými ambasádami od Tanzanie přes Egypt až po Kolumbii. Ve stejný den se pokusí doplnit chybějící hesla o zajímavých ženách na nejpoužívanější otevřené encyklopedii na světě, Wikipedii. Přidat se mohou lidé odkudkoli, v Praze se zapojí i další ambasády a spolu s experty z Wikimedia se k hromadnému zapisování sejdou v Americkém centru.

 

Levá, pravá, přední, zadní: Kupředu k Vítěznému březnu!

2. 3. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Vítězný únor byl završen jmenováním Petra Žantovského do čela České konspirační kanceláře. Tisková agentura je třetím nejdůležitějším veřejnoprávním médiem v zemi, po televizi a rozhlasu. Ahoj lidi, další úžasný měsíc zahájí jmenování nového náčelníka generálního štábu ministryní v demisi a odvolání šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína. Ten "ztratil důvěru" premiéra vlády bez důvěry, obviněného z dotačního podvodu a vedeného ve svazku StB pod krycím jménem Bureš.

Po porážce v doplňovacích volbách zintenzivnil Orbán strašení imigranty

2. 3. 2018

čas čtení 1 minutaOrbánova strana Fidesz neočekávaně prohrála v neděli v doplňovacích komunálních volbách, kdy nezávislý kandidát, podporovaný opozicí, lehce zvítězil nad kandidátem strany Fidesz na primátora. 

Orbán proto nyní varoval maďarské voliče, že se roztříštěná opozice sjednotí a ve všech volebních okrscích postaví proti straně Fidesz jediného opozičního kandidáta. Opozice podle Orbána "podporuje imigraci" zatímco Fidesz imigraci odmítá. "Pokud by se Maďarsko stalo imigrační zemí, přineslo by to "teror, ženy a dívky by už nebyly v bezpečí a naše kulturní totožnost by oslabila a postupně by vyprchala. Berlín i Brusel střílejí na Polsko, protože jestliže oslabí Polsko, oslabí celou střední Evropy a tím oslabí i středoevropskou opozici vůči imgiraci." 

V únoru poklesla podpora strany Fidesz z 32 procent v lednu na 29 procent, avšak strana Fidesz přesto bez problémů zvítězí v nadcházejících volbách. 

Putinova tajná armáda: Ruští žoldnéři v Sýrii

2. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta

7. února v syrské provincii Dajr az-Zaur americké ozbrojené síly bombardovaly ozbrojence postupující k ropným instalacím v držení Syrských demokratických sil (SDF). Krátce nato Pentagon oznámil, že tito lidé mohli být "ruští žoldnéři". Moskva se snaží utajit skutečné ztráty a roli privátní firmy Wagner, která posílá žoldnéře do Sýrie.


 

 

Rozhovor Britských listů 153. V Ostravě je taky život

23. 2. 2018

čas čtení 1 minuta
"Chtěli jsme, aby společnost víc přemýšlela." "Zjistili jsme, že se ve školách učí dvacáté století velice málo." Bohumil Kartous hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů s ostravským podnikatelem a aktivistou Petrem Pánkem, ředitelem tamějšího Centra PANT. Centrum PANT zkoumá českou minulost i přítomnost. Spolupracuje při tom se školami. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 23. února 2018.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.


Falešný prorok, level Gabriel

2. 3. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Představte si, že právě ležíte v láskyplném objetí pětimetrové anakondy - když v tom přichází osoba s nesmírně cenným a naléhavým varováním, že by vám ten had třeba mohl něco udělat.

 

  Takto si počíná staronový německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel, když v době, kdy Rusko každým rokem zařazuje do výzbroje 200 tanků ZDE - zatímco Bundeswehr má celkem bojeschopných 95 kusů ZDE - opakovaně varuje před novými závody ve zbrojení.

Europoslanci hlasovali pro sankce proti Polsku

2. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta

 MEPs vote in support of triggering Article 7 against Poland over rule of law breach https://t.co/kaMDJoSbWuPoslanci Evropského parlamentu ve čtvrtek velkou většinou hlasovali pro rezoluci požadující, aby Evropská unie zahájila sankční řízení proti Polsku za to, že Polsko porušuje zákony EU.

Poslanci hlasovali poměrem 422 vůči 147 hlasům pro rezoluci požadující, aby Evropská komise aktivovala článek 7 proti Polsku za to, že provedlo ústavní reformy, které ochromují nezávislost polského soudnictví. Rezoluce také požaduje, aby Rada Evropy "rychle rozhodl", zda riskuje Polsko vážné porušení evropského práva.

Rezoluce je ale nezávazná a pro zavedení sankcí proti Polsku by muselo hlasovat všech 27 členských zemí EU. 

Vyzbrojování učitelů není dobrý nápad

2. 3. 2018

čas čtení 2 minuty

Tři z deseti nejvíce smrtících případů střelby v dějinách USA spadají do posledních pěti měsíců. Američané jsou zjevně odhodláni řešit tento sílící problém, který nepřiměřeně zasahuje právě Spojené státy. Ačkoliv existuje řada kroků, které jsou široce populární, jako uzákonění zlepšených kontrol držitelů zbraní, prezident Trump se místo toho zaměřil na kontroverzní nápad vyzbrojení učitelů. Naneštěstí tato diskuse postrádá informovanost o existujících údajích ohledně případů masové střelby i o vlivu nošení zbraní, napsal pro Scientific American John J. Donohue III.

Přečetli jsme:

Zemanův poradce, předseda CEFC Jie Ťien-ming, zatčen a vyšetřován čínskými úřady

2. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta

Po zatčení generálního tajemníka a místopředsedy neziskového křídla CEFC Patricka Ho loni v listopadu v New Yorku byl v Číně zadržen i předseda CEFC China Energy Jie Ťien-ming, jinak též zvláštní poradce českého prezidenta Miloše Zemana. Podle deníku South China Morning Post s odvoláním na čtyři dobře informované zdroje byl Jie zatčen na přímý pokyn generálního tajemníka a prezidenta Si Ťin-pchinga těsně před oslavami čínského nového roku 16. února. Mluvčí CEFC se dle světových médií ke zprávám o zatčení předsedy Jie odmítl vyjádřit.

Celý článek: ZDE

ČR zvyšuje svou nedůvěryhodnost ve světě prostřednictvím svého prezidenta a premiéra

Podívá se ještě krteček do Číny?

1. 3. 2018 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

Agentura Reuters před několika hodinami informovala o tom, že Jie Čien-ming, zakladatel a šéf čínské společnosti CEFC, která má úzké vazby na Miloše Zemana a jeho kohortu, je v Číně vyšetřován kvůli údajné ekonomické kriminalitě. Potvrzuje se tak opatrnost České národní banky vůči J&T bance, kde je CEFC minoritním akcionářem a kde chtěla získat padesátiprocentní podíl. ČNB tuto transakci zamítla, pravděpodobně v předzvěsti aktuálního dění. Vypadá to tedy, že krtek se už do Číny nepodívá a pokud, tak bude muset vyměnit modráky za tepláky...

Putin oznámil nové závody ve zbrojení

1. 3. 2018

čas čtení < 1 minutaRuský prezident Vladimir Putin se vyjádřil, že Moskva vyvinula a zkouší nové strategické zbraně, které mohou používat jaderných náloží a dokáží proniknout skrze americkou protibalistickou raketovou obranu. 

Ukázal video a animaci ruských mezikontinentálních balistických raket, raket s plochou dráhou letu a dalších raket, které Rusko vyvíjí v důsledku toho, že v roce 1972 USA zrušily svůj podpis pod smlouvou zakazující balistické rakety, podepsanou se Sovětským svazem. 

"Tehdy jste naši zemi neposlouchali," řekl Putin a dodal: "Poslouchejte nás teď. 

Putin o nových zbraních hovořil v projevu o stavu ruské unie. Projev byl plný ekonomických příslibů pro ruské obyvatelstvo a řinčení zbraní proti USA. Projev je považován za součást Putinovy předvolební kampaně. Ruské prezidentské volby se budou konat 18. března. 

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Stačilo by, kdyby z 218 000 unikátních čtenářů BL jich měsíčně 350 přispělo dvěma stovkami na provoz

12. 10. 2017

čas čtení 1 minuta

Milí čtenáři,

Je to nudné, pořád opakovat (a vůči některým čtenářům neférové, protože ti přispívají), avšak jsme na nikom nezávislý, nemanipulující zpravodajský a analytický server, který nestraší veřejnost nesmysly, nevyvolává v ní rasistickou ani xenofobní hysterii a snaží se - neúplatně, padni komu padni - přinášet nezávislé informace z domova i ze zahraničí a otevírat tak dveře do světa.

K tomu potřebujeme minimální částku na provoz ve výši 60 - 70 000 Kč měsíčně. Stačilo by, kdyby z nynějších 218 000 unikátních čtenářů Britských listů za každý měsíc (Google Analytics) jich přispělo cca 350 každý měsíc částkou 200 Kč. Je to míň, než kolik dáte za noviny.

Můžete také příspěvek na Britské listy použít k své registraci na diskusní fórum.

Bez těchto příspěvků se server nedá provozovat, neboť naši reportéři a analytici nemohou pracovat úplně zadarmo.

Pokud si myslíte, že Britské listy hrají v českém prostředí nezastupitelnou roli, prosíme, zaveďte pravidelný příspěvek na náš provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Nepodceňujme islamistický faktor v Sýrii

1. 3. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Jan Čulík zveřejnil facebookové vlákno, v němž citoval názory Syřana žijícího v České republice, aniž by zveřejnil také moje příspěvky v této diskusi. Nechci samozřejmě rozporovat tezi o zločinecké povaze Asadova režimu – o to skutečně nejde; nesouhlasím pouze s jeho poněkud zromantizovaným pohledem na syrskou opozici, jejíž počáteční demokratický étos byl téměř zadupán do země. Ať se nám to líbí nebo ne, všichni jsme odkázáni na sekundární a terciální informační zdroje, jakož i dezinformační mašinérii. Je tedy pouze na nás, jak celistvý obrázek si o syrské tragédii utvoříme.        

 

Normalizace 2.0 ve školách

1. 3. 2018 / Kryštof Kozák

čas čtení 3 minuty

Co mají společného branná výchova, povinné dílny a pozemky, jednotné přijímací zkoušky a odpor vůči inkluzi? Jedná se o střípky mozaiky, která ukazuje jasný politický trend v českém školství, a to symbolický návrat ke “zlatým” normalizačním letům.

Kdo že tu podporuje terorismus?

1. 3. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Turecký velvyslanec v ČR Mevlüt Çavuşoglu označil rozhodnutí pražského soudu, který omilostnil bývalého vysokého činitele kurdské Strany demokratické unie (PYD) Sáliha Muslima, za skandální pošlapání práva. Místopředseda turecké vlády Bekir Bozdag dokonce prohlásil, že Česká republika tímto krokem podpořila teroristické skupiny, potažmo mezinárodní terorismus. Je naprosto absurdní, že zrovna autoritářské Turecko obviňuje jinou zemi z terorismu, třebaže Česká republika v tomto ohledu příliš čisté svědomí nemá.    

29766

Bodláky Václava Duška

Maškarní candrbály

1. 3. 2018 / Václav Dušek

čas čtení 5 minut

Lživáci i babochlapky tvrdí rázně a unisono, že bývalý prognostik a vožungr přivolal svými nevybíravými slovy o novinářích, a to při zahraniční návštěvě mocného muže planety, vraždu novináře sousedního přátelského státu; mafiánské praktiky v sobě obsahují smrtící zákony – kdo chce znát příliš, musí být umlčen. Zničení mafie ovšem je, jak se na první pohled zdá, holá utopie. Vachrlaté podpory vládním činitelům se dostává i od těch stíhaných; argumentace mentálně postižených politických obroušených špiček bývá k smíchu. Plky na objednávku vzrušují nedokonalé občanstvo, potácející se od zdi ke zdi – včera levicový vidlák, dnes uhlazený liberál se sklony k rasismu, podléhající vábení fašismu.

Red alert

1. 3. 2018 / Michal Mašín

čas čtení 3 minuty


Na Velkou Británii včera zaútočil ten nejdrsnější ze Stalinových generálů – generál Zima.

V ulicích skotského Glasgow napadlo mezi patnácti až dvaceti centimetry sněhu při teplotě kolem – 4 °C. Met office vydal nejvyšší rudou výstrahu, university i dětské jesle zůstaly zavřené a zůstanou i v pátek.

Při pozorování téměř totální zástavy života člověka maně napadá, kolik je potřeba ke kolapsu civilizace.

Při pohledu z okna bylo vidět mnoho zajímavých námětů k přemýšlení.

Pro stoupence Czexitu: Tony Blair: Mayová svůj rozporný brexit neprosadí

1. 3. 2018

čas čtení 3 minuty


"Je odporné, že britští politikové kvůli brexitu ohrožují mír v Severním Irsku" 

Theresa Mayová nemá šanci vyhnout se vzniku pevné hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou, pokud chce vyčlenit Británii z jednotného evropského trhu a z evropské celní unie, varoval ve čtvrtek bývalý britský premiér Tony Blair.

Krize ohledně hranice v Irsku ilustruje podle něho "ústřední dilema", jemuž čelí nyní Británie. "Je odporné, že čelní britští politikové zpochybňují nyní mírovou dohodu o Severním Irsku", která je pevnou součástí členství Británie v EU.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Britskou vyjednávací taktikou ohledně brexitu je přivést Evropany do stavu šílenství

1. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta 

Možná je to všechno součástí mazaného plánu, píše Jonathan Freedland. Možná mají v Downing Street tajný strategický dokument, nazvaný Operace provokace. Jeho obsahem zřejmě je, že vyjednávací taktikou britské vlády je dohnat evropské politiky k šílenství, rozzuřit je prostřednictvím tolika rozporů, porušení logiky a zradou předchozích dohod, že skončí v kolapsu jako vzlykající a blekotající zoufalci, kteří budou na kolenou prosit Theresu Mayovou, že jí splní každé přání, jen ať už to šílenství skončí.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Česká diskuse o kurdské problematice je tendenční

1. 3. 2018

čas čtení 2 minuty

Během nedávného zadržení kurdského předáka Saliha Muslima v ČR se opět ukázalo, že česká diskuse o kurdské problematice je značně zploštělá a tendenční. Když jsem se pokoušel například z českých textů dozvědět se něco více o něm samém, nepodařilo se mě najít prakticky žádný text, který by překračoval hranici ideologické adorace, respektive wikipedistické faktografie (pokud jsem nějaký takový text přehlédl, autorovi se omlouvám), píše na Facebooku odborník na Blízký východ Marek Čejka.

Prezident republiky zaslal dopis papeži Františkovi: Hájí Duku

1. 3. 2018

čas čtení 1 minuta

tisková zpráva


 

Prezident republiky Miloš Zeman zaslal ve čtvrtek dne 1. března 2018 dopis Jeho Svatosti papeži Františkovi.


Vaše Svatosti, 

dovolte mi předat Vám srdečné pozdravy z Prahy a současně Vám nabídnout v roce, kdy si v naší zemi připomínáme výročí mnohých významných událostí, které v minulém století ovlivnily náš národ i českou katolickou církev, své osobní svědectví o působení našeho statečného spoluobčana Dominika Duky. 

Soud v Rakousku potvrdil, že občané mají právo nadávat politikům a činit na ně obscénní gesta

2. 3. 2018

čas čtení < 1 minutaHeinz-Christian Strache, šéf rakouské ultrapravicové Strany svobody, prohrál soudní při, kdy žaloval "ultralevicové" aktivisty, že ho "veřejně uráželi" kritikou ve zveřejněném videu.

Soud ve Vídni jeho žalobu odmítl. Právo na "provokativní a šokující" politické názory je "základní součásti svobody projevu", rozhodl soud. 

Ultralevicová organizace Linkswende Jetzt (Změna doleva teď) žádala své stoupence, aby zvedali prostředníček jako výraz nechuti nad účastí Stracheho v rakouské vládě. 


BREXIT SE ZAHUŠŤUJE:

Irský premiér hněvivě obvinil Theresu Mayovou, že porušila své sliby z prosince 2017

1. 3. 2018

čas čtení 2 minuty

Premiér Irské republiky Leo Varadakar hněvivě obvinil Theresu Mayovou, že porušila dohodu o severoirské hranici, kterou uzavřela s Evropskou unií loni v prosinci. Podmínkou toho, aby EU souhlasila, že postoupí k druhé fázi vyjednávání o brexitu, tedy o obchodní dohodě Británie s EU, bylo úspěšné uzavření jednání první fáze. Ta se týkala plateb, které Británie dluží EU, práv občanů Evropské unie žijících v Británii a udržení otevřené hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou. Vytvoření pevné hranice by totiž vedlo k obnovení severoirského terorismu.

Trump ohromil poslance: Začal ve středu prosazovat přísné omezení střelných zbraní

1. 3. 2018

čas čtení < 1 minuta

 


Během televizí vysílaného Trumpova jednání s demokratickými i republikánskými poslanci Donald Trump ohromil přítomné tím, že začal prosazovat zákony, které by v USA zavedly přísné omezení vlastnictví zbraní - zákony, jejichž přijetí po dlouhá léta důrazně brání Republikánská strana a National Rifle Association.  

Trump opakovaně požadoval rozsáhlé kontroly zbraní, rozšíření kontrol osob, oprávněných k nákupu zbraní, zákaz nákupu zbraní osobami duševně chornými, bezpečnostní zajištění škol a zákaz prodeje zbraní některým mladým lidem. 

Podrobnosti v angličtině ZDE   

Jeleni přišli z hor

28. 2. 2018

čas čtení < 1 minuta

Skotsko je postiženo vážnou sněhovou kalamitou. Do městečka Dunkeld se z okolních kopců vydali jeleni hledat něco k jídlu:Sýrie je pro Evropany morální porážkou

28. 2. 2018

čas čtení 7 minut

Pak je tu apatie údajně pacifistických odvaděčů pozornosti. Tu nacházíme na radikální levici evropského politického spektra, od Londýna přes Berlín až po Athény. Morální relativismus se převlékl za "internacionalismus". Od samého počátku byla Sýrie příliš složitou krizí, než abychom v ní identifikovali vyhovující spojence, uvažuje se v těchto kruzích. Západ je vinen, tečka. - Budeme se muset jednou probrat tím, jak se nezbytné zpochybňování Západu jaksi proměnilo ve všeobecnou netečnost k tomu, co si mohou autoritářské mocnosti dovolit, napsala Natalie Nougayrèdeová.

Pro stoupence Czexitu: Bývalý konzervativní premiér John Major vážně varoval před katastrofou brexitu

28. 2. 2018

čas čtení 2 minuty


John Major: Myslím, že jsme velmi blízko tomu, že se  jako národ poškodíme. Myslím to opravdu vážně. Já si pamatuju velmi dobře svůj původ. [Premiér John Major pochází z chudé dělnické rodiny, pozn. red.] Já vím, jaké to je, když je týden delší než peníze. A to bude situace, v níž se lidé octnou v budoucnosti, pokud si nedáme velký pozor, jak budeme nyní vyjednávat tento brexit. Já nechci, abych toho musel být svědkem. Nikdy jsem dosud nezažil, že by byla naše země tak rozhádaná v tolika otázkách. Dosud jsem nikdy nezažil, že naše instituce, ať už jsou to politikové, nebo policie, jsou natolik ignorovány jako v současnosti. A to je nesmírně škodlivé a nesmírně nebezpečné. To nesmíme ignorovat. Musíme vnímat realitu a musíme mít strategii. Nechtěl jsem mít tento projev, o němž vím, že to vyvolá nelibost v mé vlastní straně. Nemám ve zvyku to dělat, nikdy jsem to nedělal. Ale nemůžu prostě nečinně sedět a dívat se, jak se posunujeme směrem, o němž jsem stoprocentně přesvědčen, že to poškodí miliony lidí, kteří by měli mít právo, že s nimi bude jejich parlament zacházet líp.

37 procent Britů hlasovalo pro odchod z Evropské unie. 63 procent buď hlasovalo pro setrvání v EU, anebo nehlasovalo. A protože stoupenci brexitu hovoří po celou dobu o suverenitě parlamentu, nemohou nic namítat, pokud navrhnu, aby nyní převzal rozhodování  parlament a rozhodl nakonec,  zda je to ten pravý brexit pro nás, nebo ne, anebo poslal lidi, aby tu dohodu vyjednali znovu, anebo rozhodl, aby lidé znovu hlasovali v referendu.

Stoupenci brexitu jsou ti poslední lidé na světě, kteří by mohli argumentovat proti těm skutečnostem, o nichž jsem hovořil dnes odpoledne. Samozřejmě nepřestanou. Ale je to absurdní, že to dělají.

Celý rozhovor Jona Snowa s Johnem Majorem je ZDE:


Czech police have charged a pensioner who has committed "muslim" terrorist attacks

28. 2. 2018

čas čtení 1 minutaCzech police have charged a 70-year-old Czech pensioner with causing two train accidents in the Mladá Boleslav area last year. In both instances, the man cut down a tree which fell onto a railway track. In both instances, trains running on these lines collided with the trees.

The police found messages in Arabic, written in Latin script, at both crime scenes. It was subsequently discovered that the crimes had been committed by a Czech pensioner who wanted to incite fear of muslim terrorist attacks in the Czech population. The man is currently in pre-trial detention. He has been charged with terrorist offences.

The Czech pensioner's attack on the trains provoked strong reactions on social networks from antiislamic xenophobes in the Czech Republic last year due to a campaign conducted by the well-known Czech anti-islamic activist Martin Konvička. He disseminated the information about the attacks and about the messages in Arabic, which were left on the scenes of the crime. He failed to mention that the Arabic used in the messages was garbled and that the messages were fake.

Source in Czech HERE

 

Stoupenci brexitu: "EU chce Británii ukrást Severní Irsko!"

28. 2. 2018

čas čtení 1 minutaEvropská komise zveřejnila svůj plán pro vyřešení hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Zatímco Británie nevypracovala žádný dokument k této věci, EU nyní vydala 120 stránkový dokument. Ten argumentuje, že nemá-li vzniknout pevná hranice, která by vedla k obnovení terorismu v Severním Irsku, Severní Irsko v podstatě musí zůstat součástí jednotného evropského trhu a celní unie EU a že hranice jednotného evropského trhu a celní unie EU musí být mezi irským ostrovem a Británií.

Premiérka Theresa Mayová se zapřísáhla, že nepodepíše nic, co by "ohrozilo ústavní jednotu Spojeného království". Euroskeptičtí poslanci v Londýně začali obviňovat Evropskoiu unii, že se snaží Severní Irsko anektovat.

V Británii napadl sníh. A tak policie zatkla zloděje, jejichž stopy vedly až k nim domů

28. 2. 2018

čas čtení < 1 minuta


Dva zloději v Macclesfieldu si sněhem odnesli ukradené věci domů: policie je zatkla poté, co prostě sledovala jejich stopy v netknutém sněhu... :)

Before he was murdered, Slovak journalist Kuciak investigated the Italian ‘Ndrangheta criminal group & their infiltration into Slovakia

28. 2. 2018

čas čtení < 1 minuta


Zatracená politická zodpovědnost

28. 2. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 1 minuta

Mluvčí Miloše Zemana Jiří Ovčáček se ohradil proti "zneužití" vraždy slovenského novináře a jeho přítelkyně.


Nynější mrazy v Evropě jsou způsobeny katastrofálním oteplením v Arktidě

28. 2. 2018

čas čtení 2 minuty


Rekordní oteplení, k němuž došlo v těchto týdnech v temné Arktidě, vyvolává mrazy a sněhové bouře v Evropě. Nutí to vědce zaujmout ještě pesimističtější postoj k dosud nejhorším předpovědím globálního oteplování.

Existuje ještě možnost, že nynější meteorologický úkaz je jen náhodnou, mimořádnou událostí. Vědci jsou však vážně znepokojeni, že globální oteplování likviduje polární vortex, mocné větry, které tam kdysi izolovaly zmrzlý sever.


Červená čára ukazuje letošní teploty v Arktidě ve srovnání s historickým průměrem:

Olomoučtí Zelení: Město by nemělo kupovat Andrův stadion!

28. 2. 2018

čas čtení 5 minut

tisková zpráva

Město Olomouc pojalo úmysl odkoupit za 147 milionů korun Andrův stadion, který klub SK Sigma Olomouc využívá pro zápasy nejvyšší fotbalové ligy. Tento odkup je z mnoha důvodů vysoce problematický.

Prvním zásadním argumentem, proč by se k transakci nyní nemělo přistupovat, je, že do komunálních voleb zbývá už jen několik měsíců a podobně velké obchody na konci volebního období zákonitě vyvolávají pochybnosti.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v lednu 2018

14. 2. 2018

čas čtení 2 minuty

V lednu 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 56 192.60 Kč.    Výdaje na provoz Britských listů byly 68 993.50 Kč.  Příjem z reklamy byl 14 955 Kč.

Zůstatek byl koncem ledna 2018 168 262.93 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme měsíčně cca 60 - 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Český film | Otrokářský stát Česká republika | Útok na časopis Charlie Hebdo | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
41882