Americký ministr zahraničí: Máme mnoho alternativ jak zlikvidovat Severní Koreu

3. 9. 2017

čas čtení 1 minuta


Dobré odpoledne, dámy a pánové,

Měli jsme dnes jednání malé skupiny pro bezpečnost státu s panem prezidentm a s panem viceprezidentem ohledně nejnovější provokaze na korejském poloostrově.

Máme mnoho vojenských možností a pan prezident o nich o všech chtěl slyšet informace.

Vysvětlili jsme, že máme schopnost bránit sebe i své spojence, Jižní Koreu a Japonsko, před jakýmkoliv útokem a naše závazky spojencům jsou naprosto pevné. Jakákoliv hrozba Spojeným státům, nebo jeho územím, včetně Guamu, či našim spojencům, se setká s masivní vojenskou reakcí, reakcí, která bude jak účinná, tak drtivá.

Kim Jong-un by měl věnovat pozornost jednotnému hlasu Rady bezpečnosti OSN, všichni její členové jednohlasně souhlasí ohledně hrozby, kterou zosobňuje Severní Korea a zůstávají jednotni ve svém závazku denuklearizovat korejský poloostrov.

Protože neusilujeme o totální zničení nějaké země, konkrétně Severní Koreje, ale, jak jsem řekl, máme mnoho možností to učinit.

Děkuji vám, dámy a pánové.

Největším nepřítelem životního prostředí je dnes jednoznačně zemědělství

3. 9. 2017 / Jiří Hlavenka

čas čtení 5 minut

Hnutí ANO dnes zveřejnilo svůj program do voleb. Trefila mě tam do nosu jedna věc: návrh na sloučení ministerstev zemědělství a životního prostředí s argumenty, že se jejich problematiky "překrývají" a mají mnoho společného. (Ostatní jsem podrobně nečetl, ale v principu je program asi v pořádku, spíš je otázka, co jsou jen proklamace do voleb a co je myšleno vážně).

Rozhovor Britských listů 125:

I stalinský režim se snažil lidem zavděčit, aby se nebouřili

1. 9. 2017

čas čtení 1 minutaHistorička Muriel Blaive vyvolala v minulých dnech ostré odsouzení od českých pravicových komentátorů, když si dovolila pohovořit o výsledcích svého výzkumu o životě v Československu v druhé polovině padesátých let a zjistila, že i tehdejší poststalinská diktatura vedla debatu s obyvatelstvem a snažila se nevyvolat revoluci. Zřejmě proto nedošlo v Československu k žádné liberalizaci v roce 1956. Pražští ideologové ji dokonce za to chtějí žalovat. Bude se napříště v ČR za vědecký výzkum upalovat na hranici? Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 1 .září 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Ještě jednou k epigonství

3. 9. 2017 / Václav Jamek

čas čtení 6 minut

V analýzách Karla Dolejšího je vždycky něco přemrštěného, a třebaže mají často pravdivý základ, tou přemrštěností autor nakonec vlastní analýzu shazuje. V každém případě jste jistě zaznamenali, že neprojevuji (ani nechovám) přání, aby s nimi přestal.

Ke kritice české politiky už od 19. století bych se určitě připojil a také jsem na to téma už ledacos napsal. Ale vedle "drobečkové politiky" máme také jednu z nejstarších sociálních demokracií a nezdá se mi, že by ta byla ve svých počátcích neautentická.

Zcela neautentická je až dnes, a z dění začátkem 90. let se jeví, že tento vývoj nemusel být zcela osudový; v té době šlo však také o sirény, jimž byli ochotni naslouchat lidé a jimž se politikové všech směrů přizpůsobovali.

 Problém je tedy spíš tento všeobecný oportunismus, který např. dnešní sociální demokracii barví tak ohavně do hněda, že se stává nepřijatelnou.

Jak Andrej Babiš obohacuje české tradice a zvyklosti

3. 9. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Andrej Babiš chce bojovat za „naši národní identitu, naši kulturu, naše zvyky, za to, co všechno vybudovali naši předkové“. Ono je vždy otázka, k čemu se vlastně má člověk v té složitosti našich dějin hlásit. K „nebát se a nekrást“ nebo k „nebát se krást“? Mezi naše předky patří Masaryk i Gottwald a budovalo se leccos. A naše národní identita? Která?

Severní Korea provedla podzemní zkoušku jaderné zbraně

3. 9. 2017

čas čtení 1 minuta- V Severní Koreji bylo zaznamenáno zemětřesení o síle 5,6 na Richterově škále, krátce po té, co se režim vychloubal, že zkonstruoval novou, pokročilejší jadernou hlavici.

- Jihokorejští šéfové vojenských štábů konstatují, že Severní Korea provedla svůj šestý test jaderné zbraně.

- Čínský prezident Xi Jinping varoval, že "po více než půlstoletí míru hrozí světu temný stín." Plamen války bude možné uhasit "jen dialogem, konzultacemi a vyjednáváním".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Donald Trump nejnovější severokorejskou jadernou zkoušku ostře odsoudil. Označil Severní Koreu za zločinecký stát: "Severní Korea provedla velkou jadernou zkoušku," napsal Trump v neděli ráno na Twitteru. "Jejich slova a činy jsou i nadále vůči Spojeným státům velmi nepřátelská a nebezpečná. Severní Korea je zločinecký stát, který se stal velkou hrozbou a velkým ztrapněním pro Čínu, která se snaží pomoci, ale bezúspěšně." Trump také obvinil Jižní Koreu z politiky "ústupků". Dal Seoulu najevo, že to "nebude fungovat", protože Severokorejci rozumí jen jediné věci. ZDE

Muriel Blaive má všech pět pohromadě

2. 9. 2017 / Anna Kozlová

čas čtení 4 minuty


Pane Čulík, po dlouhé době jsem klikla na Britské listy, abych se podívala, jestli už jste vy tři kašpaři dospěli k zdravému lidskému rozumu, a přehrála jsem si vaše video.
 
Musím říct, že ta paní má všech pět pohromadě a je objektivní, i když jste se ji velice snažil usměrňovat, aby se vyjadřovala tendenčními kecy, jak máte ve zvyku vy!!

Ty kecy o totalitním režimu jsme my lidé nepociťovali a vůbec , co se divíte že si lidé zvolili režim bez služek a žebráků???  Měli jsme jistoty zaměstnání, nikdo s námi v práci nenakládal jak s otroky, což jsme silně pocítili po  “slavné revoluci“ dotované Západem !!!
 
Pane Čulík, já mám dost po sedmdesátce a můžu srovnávat a na rozdíl od vás mám životní zkušeností a ještě zdravý selský rozum, píše čtenářka Anna Kozlová.

Ovčáček pěkně přispívá k systematické debilizaci českého národa

2. 9. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 1 minutaNávštěva jeho twitterového účtu je nezapomenutelným zážitkem. Najdete tam směsici lží, konspiračních teorií a nenávistných výroků, například proti filantropu Georgi Sorosovi. Pozoruhodné, do jak velké míry se tento člověk identifikuje s fašistickou ultrapravicí a českou veřejnost destabilizuje svými hloupými a nenávistnými nesmysly.

V evropských zemích existuje - už dávno - odluka církve od státu. Dokázal by Ovčáček vysvětlit, proč by jakýsi soukromý supermarket s potravinami měl ve svých letácích a na obalech svého zboží dělat zadarmo reklamu nějakému náboženství? A vůbec, proč se "PREZIDENTmluvčí" (hezká čeština) vůbec vyjadřuje k jakémusi obalu na tyčinky a křupky?

"Aha, to je ten prezidentský úřad, který projevuje už řadu let tolik pochopení pro náboženská práva," podotýká k tomu ironicky Andrew Stroehlein.

Dotaz Ovčáčkovi: On měl československý komunistický režim na obalech nějakých svých potravinářských výrobků křesťanské kříže?

Ovčáček nikdy neodpověděl na zdvořilou žádost z mezinárodního ústředí organizace Human Rights Watch, z kterého prstu si Zeman vycucal svá tvrzení, že "90 procent uprchlíků přicházejících do Evropy jsou ekonomičtí migranti" a že "migrace je řízená invaze". Žije si spolu se Zemanem šťastně ve svém lživém světě, o němž dobře ví, že je lživý.


K tomu:
Drastický pád britské libry dokazuje katastrofu brexitu

2. 9. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 3 minutyPoté, co vyšlo najevo, že mezi Británií a Evropskou unií existují při vyjednávání o brexitu zásadní neshody, Británie stále ještě nevnímá postoj Evropské unie a "vyjednává jen sama se sebou",   zatímco EU poukazuje právem na to, že dosud nebylo vyjednáno skoro vůbec nic, v pátek poklesla britská libra vůči euru a dolaru na rekordně nízkou úroveň. Vůči euru klesla libra na méně než 1,08, což je největší propad od roku 2009, kdy došlo k finanční krizi.

Jak si - kupodivu - stěžuje - i ultrapravicový bulvární server Daily Mail  (kupodivu, protože ten nekriticky prosazuje brexit jako "vynikající osvobození britského národa") na některých britských letištích koupí britští turisti za libru před cestou do Evropy  pouhých 86 eurocentů. Co to dělá s jejich rozpočtem na dovolenou (donedávna bývala libra přibližně 1,20 eur, dříve i více) si dovedete představit. Jedna paní, která pracovala jako redaktorka českého vysílání BBC a nyní žije jako důchodce v České republice, píše na Facebooku, že byla šokována, když se nyní její britský důchod snížil o 2000 Kč měsíčně.

Jak k velkému propadu britské libry došlo, ukazuje i skutečnost, že ještě v listopadu  2015 měla britská libra hodnotu téměř 38 českých korun, dnes je to jen asi  28 českých korun. Všichni Britové v důsledku brexitu zchudli až o 27 procent.Británie: Pochybný islamofobní článek v deníku Times vyvolal ostrou kontroverzi

2. 9. 2017

čas čtení 3 minutyK ilustraci dvou ostře rasistických islamofobních článků použily dvoje britské noviny (Daily Mail a Mail Online)  archivní fotografie pořízené na Blízkém východě a photoshopem na ni doplnily černou roušku na ženinu tvář. Původní fotografie tiskové kaceláře Getty Images s názvem "štěstí v Dubai Parku" ukazovala osoby v islámském obleku, ovšem bez roušky:


Britský deník Times napsal minulý týden na titulní straně, že "bělošské křesťanské dítě" bylo zanecháno v zoufalství na pospas ve dvou muslimských rodinách ve východním Londýně, na příkaz komunálního úřadu, který prý "pro křesťanské dítě určil muslimské rodiny k adopci".

Během nadcházejících dnů však vyšlo najevo, že zveřejněný článek byl zkreslený a jednostranný. Ve skutečnosti se ukázalo, že dívka byla ze smíšené muslimsko-křesťanské rodiny. Autor článku Andrew Norfolk, novinář z deníku Times, se hájil v rozhlase BBC, když byl v rozhovoru přitlačen ke zdi, že jednal "ve veřejném zájmu", když zveřejnil údajné znepokojení, komunikované mu jedním zaměstnancem sociálních služeb.

Skrytý půvab epigonství

3. 9. 2017 / Martin Profant

čas čtení 2 minuty


Je to taková bezpečná figura, zanaříkat si nad provinčností či epigonstvím malé národní kultury. Navíc svým pobouřením nad malostí českých poměrů dáváš elegantně na vědomí, že ty takovou provinčnost překračuješ a co víc, vytváříš spiklenecké souznění se čtenářem potěšeným, že je zahrnut do tvého světáctví. Karel Dolejší tuto přeci jen omšelou machu pozoruhodně inovoval absurdními historickými exkursy.


Přiznám se bez mučení: Ovlivnila mě řada zahraničních autorů

2. 9. 2017 / Václav Jamek

čas čtení 4 minuty


Karel Dolejší píše paušalizující nesmysly skoro pořád, zvlášť když může hlava nehlava uplatnit svou protiruskou posedlost; poslední dobou mu přestala vonět radikální levice a vidí v ní zdroj světové zkázy, a nakonec přichází se znevažujícím názorem o bezvýhradném epigonství české kultury. Ale kdo je mezi námi epigony pan Dolejší, a jak on sám to epigonství překonává? Danielu Hodrovou (jedinou, o níž má dobré mínění) dobře znám, pokládám ji za svou přítelkyni a už koncem sedmdesátých let jsem po přečtení jejího prvního románu věděl, že vzniká velké dílo, které přetrvá, i kdyby mělo zůstat jen v podobě samizdatu, píše spisovatel Václav Jamek.


Ale myslí si snad pan Dolejší, že Hodrová, nad niž není spisovatel učenější a poučenější, vyrostla z ničeho a že ji nikdy nic cizího (ale také dřívějšího českého) neovlivnilo? Vždyť nic není intertextualitou tak prosyceno jako její kni­hy! A jak by se asi tvářila, kdyby věděla, do jaké okolní pouště ji komentátor zasadil? Sám mj. pře­kládám z francouzštiny a vím, jak důležitý je pro kulturu malého jazyka ten dychtivý rozhled, ale že bychom jen proto, jak jsme zvědaví, sami nikdy nic platného, mohutného a vlastního nevytvo­řili? Neměl by si pan Dolejší zopakovat maturitu?

Czech Breitbart-like server:

"German scientists want to inoculate us with a vaccine which will make us love immigrants"

2. 9. 2017

čas čtení 2 minuty
Parlamentní listy, a widely-read Czech Breitbart-like xenophobic website, argues that German scientists "plan to inoculate the European populations with a special substance which will make us love immigrants".

The article interestingly combines hatred towards immigrants with distrust of vaccination, as well as the growing xenophobia towards Germany in Central and Eastern Europe.  It also peddles the meme of "out of control, mad scientists who must be brought in line by ordinary people (ẅho are presumably represented by Donald Trump)".

"Several prestigious scientific websites have published a study which was carried out by scientists in Germany. Its subject is shocking: How to make sure that people's friendliness towards immigrants should be increased and their xenophobia suppressed. The conclusions of the German scholars who recommend that people's thinking should be influenced by treating them with chemical substances is even more horrifying," writes Parlamentní listy.

Češi jsou epigony bez fantazie

1. 9. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Vábeni věčně vším, co pro nás cizí,
Jdem šumařiti v chladný pro nás svět.
Viktor Dyk

Podle Karla Marxe byl František Palacký "německý profesor, který se zbláznil". České národní obrození je totiž odvozeno od původnějšího modelu asymetrické modernizace, německé romantiky. Podle názoru prvorepublikového sociologa Emanuela Chalupného jsou Češi pohotovými příjemci a aplikátory cizích podnětů, avšak zpravidla je nepromýšlejí do hloubky, také u nich dlouho nevydrží a záhy je malodušně opouštějí. Totéž psal Ferdinand Peroutka v roce 1922 ve slavné eseji Jací jsme?

Češi často ze zahraničí přijímají jen to, co už odpovídá jejich předsudkům

1. 9. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty


Karel Dolejší má jistě pravdu, když obviňuje Čechy, že jsou to většinou "epigoni bez fantazie".

Je k tomu však nutno dodat, že při tomto transferu z širšího světa funguje velmi přísný filtr. Češi totiž zdá se často do svého diskursu přijímají nemilosrdně jen ty zahraniční podněty, které odpovídají jejich zakořeněným předsudkům.

Velmi pěkně je to vidět na někdejším předvolebním klipu Přemluv bábu, který režisér Zelenka bezostyšně obšlehnul z levicového amerického předvolebního klipu Sarah Silvermanové na podporu Baracka Obamy, jen ho obrátil, liberální postoj proměnil v tvrdě "pravicový", přidal  demagogii a českou verzi klipu výrazně doplnil vulgaritou a sprostotou, čímž doufal, že osloví mladou českou generaci.

Srovnání obou klipů je pozoruhodnou ukázkou (pars pro toto) filtru, který velmi efektivně funguje při přijímání kulturních podnětů i myšlenkových proudů do českého prostředí ze zahraničí.


Petr Zelenka: Přemluv bábu:
Sarah Silverman: The Great Schlep:


Je česká veřejná sféra zaseklá někde v roce 1993?

31. 8. 2017

čas čtení 4 minutyPodívejte se na tuto knihu. Gary Bruce by byl překvapen, kdyby viděl, jakému zacházení podrobují česká média takovouto nevinnou analýzu, píše historička Muriel Blaive:


Gary Bruce, The Firm. The Inside Story of the Stasi (Firma. Vnitřní příběh Stasi). Oxford, Oxford University Press, 2010


str. 6: Původní vědecké práce hned po pádu berlínské zdi v roce 1989 měly tendenci zdůrazňovat diktátorské, represivní a ovládací rysy režimu SED ve východním Německu. Novější studie však shora řízený model NDR  opustily a přešly k modelu, který zdůrazňuje pluralitu vztahů mezi vládci a ovládanými, bezpočet způsobů, jimiž se východní Němci podíleli na diktatuře (i když s rozdílnou měrou ochoty spolupracovat), a míru "normálnosti", která charakterizovala životy většiny východních Němců. V mnoha ohledech byl rok 1993 kulminací doby, která režim ve východním Německu charakterizovala jako "totalitní"...

Souhrnný předvolební pohled zvenčí:

Co je zdrojem politické deziluze v České republice

1. 9. 2017 / Andrew Kinnell

čas čtení 36 minut

Tato práce argumentuje, že nepřesvědčivé programy politických stran vedly v České republice k nárůstu politické deziluze. Upozorňuje také, že vznik politické deziluze je motivován mnoha různými faktory a nelze ho připisovat výlučně neefektivním programům politických stran. Práce poukáže na to, jak k rozšíření deziluze přispěla slabost institucí politického systému i politických stran. Bude se také zabývat dopadem širšího mezinárodního politického kontextu na názory a postoje občanů České republiky. Úvodem je domnívám se rozumné přinést přehled vývoje volební podpory a výsledků veřejného mínění od roku 1996 do současnosti.

29732

O billboardech a o svobodě

1. 9. 2017 / Jiří Hlavenka

čas čtení 2 minuty

Co jsou billboardy u silnic a dálnic? Doklad svobodného podnikání a volného trhu, doklad toho, že v naší zemi je svoboda? Co je jejich zákaz, doklad ošklivých regulací, omezování a zákazů shora? Pravý opak. Billboardy jsou omezením svobody a lidé v zemi bez billboardů jsou svobodnější v zemi s billboardy.

Uprchlická krize: Od smrti Alana Kurdiho zahynulo ve Středozemí 8500 lidí

1. 9. 2017

čas čtení < 1 minuta

Slavný autor Khaled Hosseini reagoval na fotografie mrtvého chlapce, kterého vyplavilo moře, povídkou, zanimovanou v prostředí virtuální reality:

Nejméně 8500 lidí zahynulo či zmizelo při pokusech přeplout Středozemní moře od smrti tříletého syrského chlapce Alana Kurdiho, jehož mrtvolu vyplavilo moře v Turecku r. 2015.

Podle nejnovějších údajů, zveřejněných Úřadem OSN pro uprchlíky se ve Středozemí utopilo od září 2016 ve snaze dostat se do Evropy 4337 osob. Většina se snažila dostat z Libye do Itálie a z Turecka do Řecka a nejnověji z Maroka do Španělska. Dalších 4185 osob zahynulo v předchozích 12 měsících od 1. září 2015 do konce srpna 2016.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Orbán bude chtít od EU peníze na hermetické uzavření hranic

1. 9. 2017

čas čtení < 1 minutaViktor Orbán požádá o více než 400 milionů euro z Bruselu na vybudování protiuprchlické "železné opony" jen několik dní před tím, než bude Evropský soudní dvůr rozhodovat o žalobě Maďarska a Polska proti uprchlickým kvótám.

Maďarsko však systematicky porušuje demokratické hodnoty Evropské unie podvracením nezávislosti soudů a zotročením médií a občanské společnosti.


Německo: Polsko nemá nárok na válečné reparace

1. 9. 2017

čas čtení < 1 minuta1. září 1939 napadlo nacistické Německo Polsko. Po uzavření dohody Ruska s nacisty napadl Sovětský svaz Polsko o čtrnáct dní později:
Němečtí právní experti zdůrazňují, že Polsko nemá nárok na reparace za druhou světovou válku. (Možná to ale nemuseli zveřejňovat zrovna 1. září.) Podle dohody o sjednocení Německa z roku 1990 se totiž prý Polsko vzdalo veškerých nároků na reparace.

Poláci chtějí, aby jim Polsko vyplatilo odškodné ve výši 0,75 bilionu euro.

 


Česká neschopnost přijímat cenné podněty zvenčí je zničující

31. 8. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Debata, již rozvířil mediální lynč francouzské historičky Muriel Blaive, je nesmírně poučná, neboť se opět naplno obnažují trvalé a systematické slabiny českého veřejného diskurzu, jemuž od Listopadu vévodí stále titíž lidé. Reflexe našich vlastních dějin i dění na světové scéně připomíná spíše truchlohru s komickými prvky než zasvěcenou a hodnověrnou diskusi, jež by měla být bez omezení otevřena vnějším vlivům a neměla by postrádat kritický nadhled. Chvílemi se dokonce zdá, jako by strážcům listopadového odkazu zvonila hrana. A mezitím se do popředí derou temné figury, jejichž páteř je ještě mnohem ohebnější.       

 

29731

Pejskové se koušou

O peristaltice českého veřejného diskursu

31. 8. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

V Jemenu umírají každý den děti hlady. Severní Korea vypálila balistickou střelu přes japonské území. Hurikán zpustošil čtvrté největší americké město. Každý den vychází najevo další a další skutečnosti o tom, že blb, který se stal americkým prezidentem, se tak stal s podporou Ruska. Český premiér atakoval ústavou zaručenou svobodu vyznání, když učinil z muslimů personae non gratae. Bývalá ministryně spravedlnosti hrdě šíří po internetu rasistické bláboly. Prezidentova senilita dosáhla stavu, jenž věrně ilustruje postava knížete z Fimfára: strhával by, chudák, burkini z mladých dívek. Ale peristaltika českého veřejného diskursu mocně zahýbe historií teprve tehdy, když předseda KDU-ČSL prohlásí, že zvířata neumírají, nýbrž chcípají. Do té doby jako by na české dědině chcípl pes...

Všechno nejlepší k muslimskému svátku Íd al-adhá

1. 9. 2017

čas čtení < 1 minuta

vám přeje britská konzervativní baronka, členka Horní sněmovny a bývalá spolupředsedkyně Konzervativní strany (v letech 2010-2012) Sayeeda Warsi:

Íd al-adhá je nejsvětější svátek muslimského kalendáře. Začíná letos večer 31. srpna 2017 a trvá čtyři dny. Muslimové si připomínají Abrahámovu absolutní poslušnost Bohu, kdy byl ochoten na boží příkaz mu obětovat svého syna. Na poslední chvíli chlapce Bůh nahradil jehňátkem. (Tentýž příběh je v bibli.)


Muslimská britská konzervativní baronka Sayeeda Warsi ve Vatikánu:Cvičení Zapad 2017: Rusko mobilizuje

1. 9. 2017

čas čtení 1 minuta

14. září zahájí Rusko a Bělorusko jedno z největších plánovaných vojenských cvičení, Zapad 2017, na hranici členských států NATO, napsala Nika Alexejevová. Před manévry začali ruští vojáci umisťovat příspěvky na sociální média, což umožňuje identifikovat vojenské jednotky, které se cvičení zřejmě zúčastní.

Vyjednavač EU: Přístup Británie k brexitu je nostalgický a nerealistický

1. 9. 2017

čas čtení 2 minuty
Přístup Británie k brexitu je nostalgický, nerealistický a je ochromen absencí důvěry, vyjádřil se Michel Barnier, hlavní vyjednavač EU pro brexit. Hovořil ostře kriticky o britském přístupu k uhrazení svých dluhů, ke garantování občanských práv a nadějí na budoucí přístup k jednotnému evropskému trhu.

Někteří politikové v Německu konstatovali, poté, co si přečetli několik pozičních dokumentů, které k brexitu vydala britská vláda, že to jsou dokumenty jako z nějaké země, která chce do EU vstoupit, nikoliv ze země, která z ní chce odejít.

Barnier se vyjádřil, že nedávné britské návrhy projevují "svého druhu nostalgii formou konkrétních žádostí, jejichž splnění by znamenalo, že by Británie dál měla výhody členství v jednotném evropském trhu a členství v EU, aniž by byla součástí EU".

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Trump, Brexit a Babiš: Možná, že v dnešní politice už nejde o činy, ale jen o mediální cirkus

31. 8. 2017

čas čtení 5 minut

Donald Trump se tento týden na tiskové konferenci v Bílém domě přiznal, že zveřejnil informaci o tom, že kontroverzně omilostnil arizonského šerifa Joea Arpaio, který rasově diskriminoval Hispánce, záměrně minulý pátek večer, kdy začaly povodně v Houstonu, "protože věděl, že proto bude mít televize daleko větší sledovanost než normálně."

Jinými slovy, bylo vedlejší, že v Houstonu lidé trpí obrovskými povodněmi, důležité bylo jen to, že to Trumpovi vytvořilo další příležitost k novému mediálnímu zviditelnění se. Čímž se pak neváhal chlubit, píše John Harris.

Trumpova vláda je charakterizována především rétorikou a symbolismem, nikoliv konkrétními pracovními výsledky. Většina Trumpových politických rozhodnutí je  záměrně volena tak, aby naštvala liberální establishment.

Rozhovor Britských listů 124:

Co je podstatou terorismu?

25. 8. 2017

čas čtení 1 minutaV sedmdesátých a osmdesátých letech zahynulo v Evropě daleko více lidí při teroristických atentátech než dnes. Co motivuje mladé lidi k páchání teroristických atentátů? Kde především umírají oběti? O těchto a dalších otázkách hovoří se zahraničněpolitickým redaktorem Britských listů Danielem Veselým Jan Čulík. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 25. srpna 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Záchranáři vykopávají lidi z trosek obytného domu v Mumbaji. Spadl při povodních

31. 8. 2017

čas čtení < 1 minutaBudova spadla po nejsilnějších monzunových deštích za posledních patnáct let. Nejméně 19 lidí zahynulo v troskách domu. Úřady se domnívají, že pod troskami je nejméně 25 osob.

Miraj Khan: "Dorazili jsme sem za dvě minuty. Budova právě spadla. Vůbec nebyla žádná šance, budova prostě spadla."

Tisíce budov v Mombaji jsou ohroženy kolapsem. Mnoho z nich je starší více než 100 let.  Mají oslabené základy a jsou zranitelné silnými dešti.

Letos v létě zahynulo při povodních v jižní Asii více než 1000 lidí. Problémy s monzunovými dešti mají letos Indie, Bangladéš a Nepál. OSN odhaduje, že bylo v regionu povodněmi postiženo 41 milionů lidí. Jsou to nejhorší povodně za několik let. 

Šéf Ryanairu varuje: V dubnu 2019 přestanou lety mezi Británií a Evropou

31. 8. 2017

čas čtení 1 minutaMichael O'Leary, ředitel superúspěšné nízkonákladové letecké společnosti Ryanair, znovu vážně varoval, že brexit ohrožuje leteckou dopravu mezi Británii a Evropskou unií. Letecké společnosti potřebují plánovat přibližně rok dopředu a jestli touto dobou příští rok nebudou vyjednány nové podmínky fungování leteckých společností mezi Británií a Evropou, v dubnu 2019 se přestane létat. Letecké společnosti nebudou schopny prodávat lety pro dobu dovolených na léto 2019.

 


Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

čas čtení 3 minuty

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

Jednání o brexitu: Barnier: Nedošlo k zásadnímu pokroku

31. 8. 2017

čas čtení < 1 minutaMichel Barnier, hlavní vyjednavač Evropské unie pro brexit, uvedl ve čtvrtek v poledne na tiskové konferenci, že při vyjednávání o třech zásadních otázkách, totiž o právech občanů EU žijících v Británii a Britů žijících v EU, o hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou a o dluhu Británie Evropské unii nebylo dosaženo zásadního pokroku.

Podrobnosti v angličtině ZDE

"To je dav! Tolik na mě přišlo lidí!"

31. 8. 2017

čas čtení < 1 minuta

Během své návštěvy v zaplaveném Texasu se Trump vyjádřil:

"To je dav! Tolik na mě přišlo lidí!"

(Steve Perez, 60, který 34 let pracoval v Houstonu u policie, zemřel ve středu při povodni.)


Komentář k Trumpově návštěvě v zaplaveném Texasu:

Totéž v The Times:


Navalnyj odhalil tajnou venkovskou rezidenci Vladmíra Putina, postavenou z ukradených státních peněz

31. 8. 2017

čas čtení < 1 minuta

Alexej Navalnyj vydává sérii investigativní videí dokumentujících Putinovu korupci. V tomto, které se v Rusku rozšířilo virálně, odhalil Putinovu tajnou "chatu" (tedy obrovskou rezidenci) na vyborském poloostrově nedaleko Petrohradu. Záběry letoviska uvidíte ve videu od sedmé minuty. Navalnyj apeluje na ruské občany, aby se s korupcí, kterou zdokumentoval, nespokojovali a hlasovali pro něho v příštích volbách. Video zhlédlo více než 1,2 miliony diváků.


Rychlovlaky, anebo co to je

31. 8. 2017 / František Řezáč

čas čtení < 1 minuta

Pendolino to není. Muselo by jezdit přes 300 km/h.

Byl otevřen nový úsek mezi Bamberkem a Erfurtem, kde na 120 km potřebuje ICE 40 minut. Od prosince 2017 potrvá cesta z Mnichova do Berlína (cca 580 km)  4 hodiny. To už je silná konkurence automobilové a letecké dopravě. Jízdní řády pobočných tratí, například z Hofu nebo Bayreuthu, budou přizpůsobeny tak, aby regionální vlaky dopravily cestující k přestoupení do rychlovlaku.

Počet cestujících by se měl na této trase zdvojnásobit na ročně 3,6 milionu. Zatím se zdůrazňuje doprava osob, jak říká spolkový ministr dopravy Dobrindt a dodává, že:

"Nákladní doprava by se měla provozovat v nočních hodinách. Lokomotivy nákladních vlaků musí splňovat náročná technická kritéria pro takové tratě..."

Nabízí se srovnání s vnitrostátní trasou Praha - Brno nebo Praha - Ostrava. Podrobnosti z BR Frankenschau v němčině ZDE.

Čtěme to, co je psáno

31. 8. 2017 / Pavel Urban

čas čtení 1 minuta

 „Jestliže neskončí zabíjení nevinných muslimů na Blízkém východě, neskončí ani teroristické útoky na Západě. Dokud budou západní bomby padat na syrská a irácká města a vraždit civilisty, budou mít náhončí z Daeše snadnou práci, jak přemluvit dezorientované a frustrované jedince v Evropě i ve Spojených státech k nesmiřitelnému boji proti nepřátelské západní civilizaci,“ napsal nedávno Daniel Veselý.

Kdybychom žili v přísně logickém světě, nedalo by se k tomu nic dodat. Aspoň já si myslím totéž.

Tragické důsledky klimatických změn

OSN: Povodně v Indii, Bangladéši a Nepálu zasáhly nejméně 41 milionů lidí

31. 8. 2017

čas čtení 2 minuty

Více než 40 milionů osob bylo zasaženo zničujícími povodněmi a sesuvy půdy v jižní Asii, tvrdí představitelé humanitárních organizací působících pod hlavičkou OSN. Prudké monzunové deště usmrtily přinejmenším 1200 lidí a desítky milionů dalších byly v Indii, Bangladéši a Nepálu kvůli přírodní pohromě donuceny opustit své domovy. Hurikán Harvey nepřišel z čista jasna. Nastal čas hovořit o klimatických změnách

31. 8. 2017

čas čtení 4 minuty

Nastal čas hovořit o změnách klimatu a dalších systémových nespravedlnostech – od rasové profilace po ekonomické škrty – které z pohrom, jako je Harvey, vytvářejí lidské neštěstí, píše na webu The Intercept Naomi Klein. Pokud sledujete zpravodajství o hurikánu Harvey a záplavách v Houstonu, dozvíte se, jak jsou tyto přívalové srážky bezprecedentní. Dozvíte se ale jen velmi málo o tom, proč jsou tyto deště tak bezprecedentní – proč k těmto rekordním přírodním jevům dochází s tak železnou pravidelností, že se slovo „rekordní“ již stalo meteorologickým klišé. Jinými slovy, dozvíte se jen málo informací o klimatických změnách.   

Hurikán Harvey způsobila spíše homosexualita než klimatické změny, tvrdí pravicová komentátorka

31. 8. 2017

čas čtení < 1 minuta

Experti se shodují v názoru, že hurikán Harvey způsobily změny klimatu a většina z nás s tímto tvrzením souhlasí. Existuje ale výjimka, a tou je pravicová komentátorka Ann Coulter. Ta v jedné větě dokázala znevážit názor klimatických vědců a oprášit starý „argument“, podle nějž za špatné počasí mohou homosexuálové.

Dva roky poté: Funguje v Německu vstřícnost Merkelové vůči uprchlíkům?

30. 8. 2017

čas čtení 8 minut


Příběh jedné syrské rodiny o tom, jak se přizpůsobila novému životu v Německu, hovoří přesvědčivě o postoji Německa vůči uprchlíkům před nadcházejícími všeobecnými volbami

Když třiadvacetiletá Ruaa Abu Rashed po týdnech nebezpečného cestování - při přeplavbě přes Středozemní moře se málem utopila - dorazila do Německa, prvním obrovským šokem byla zima.

Třiadvacetiletá dívka měla zimní kabát, ale jen proto, že jeden mladý Ital na nádraží si svlékl vlastní kabát a dal ho její matce. "Já, maminka a bratři jsme se pak střídali při nošení toho kabátu - dlouhé týdny to byl jediný kabát, který jsme v rodině měli," říká Ruaa. Neuměla jediné slovo německy. Ani nevěděla, kde na mapě ta země leží.

Merkelová: K likvidaci nezávislého soudnictví v Polsku nemůžeme mlčet

30. 8. 2017

čas čtení 1 minutaAngela Merkelová se vyjádřila k zhoršujícímu se sporu mezi Evropskou unií a polskou vládou ohledně nezávislosti polských soudů. Ostře Polsko kritizovala, což podtrhlo jeho rostoucí izolaci.

Evropská komise konstatovala v červenci, že zahájí právní řízení proti Polsku kvůli právním změnám, které daly ministru spravedlnosti právo vyhazovat soudce z funkce. To je pravomoc, která ochromuje nezávislost polských soudů a porušuje předpisy EU.

V úterý, kdy polská vláda odmítla kritiku z EU jako "bezpodstatnou", zdůraznila německá kancléřka, že bere znepokojení Evropské komise velmi vážně.

Bosnia criticized Czech President Zeman for his islamophobic campaign

30. 8. 2017

čas čtení 1 minutaCzech Prezident Zeman said that if Daesh is defeated in Iraq and Syria, there is a danger that islamic terrorists will crate a European base.  "I fear that Bosnia may become such a base. This is because of the ethnic composition of that country and also because flags of the Islamic State are already flying in many Bosnian towns and villages," said Zeman.

Bakir Izetbegović, one of the three members of Bosnia's ruling praesidium who represents those Bosnian citizens who are muslims, sharply criticised Zeman for his statements:

"Zeman, without any reason or foundation is spreading dangerous untruths about Bosnia Herzegovina and especially about Bosnian citizens who are muslims," said Izetbegović. His statements are like the previous statements made by the Croatian President Kolinda Grabar Kitarović and the Austrian Foreign Minister Kurze. This is a xenophobic, islamophobic campaign, perpetrated by the official representatives of some European states. It is the aim of these statements to poison the European public with a mendacious image of Bosnia, especially about its muslim citizens and about the alleged security threat to Europe."

Source in Czech HERE

Sine ira et studio

30. 8. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 6 minut

 
Musím, ač nerad, polemizovat s článkem Václava Hořejšího. Je totiž, myslím, založen na nedorozumění. Jeho článek je politický. Jako člověk levostředového zaměření pan profesor Hořejší argumentuje - a má k tomu jistě plné právo - že bychom měli přestat být posedlí černou propagandou týkající se minulosti a věnovat se řešení současných problémů, jichž je tolik.


V tom má profesor Hořejší jistě pravdu a pravdu má i v tom, když poukazuje na skutečnost, že čtyřicet let komunistického režimu nebyla jedna černá díra absolutního útlaku a že například v šedesátých letech se do určité míry mnoha lidem možná žilo v Československu lépe než dnes.

(MImochodem, stejnou chybu dělá Karel Dolejší, zase z opačného úhlu pohledu.)

Jenže o toto v kontroverzi ohledně výroků historičky Muriel Blaivové nejde. Nejde ani o morální, ani o politické rozhořčení, ale o právo zkoumat neúplatně a nezávisle fakta a smět o tom svobodně hovořit. 

Při vědecké práci ale záleží na FAKTECH a na ANALÝZE. Něčí rozhořčení, že nové zjištění narušuje dosavadní předsudky, je komické.

Dolejšího argumentace, že v "jiných" středoevropských zemích by se přesvědčení o existenci totality vůbec zpochybňovat nesmělo, je výmluvným výrokem o politováhodně ideologické úrovni veřejného diskursu v těchto zemích, ještě horšího než v ČR. 

"Nebyla žádná totalita":

Orgie nihilistického dekonstruktivismu se promítají do cynismu českých voličů

30. 8. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

O pojmu totalitarismu se v moderní politologické teorii vedla a vede široká debata, jíž se účastní desítky autorů. Hlavním předmětem sporu je, zda totalitární stát musí zahrnovat také otevřený teror, nebo se bez něj obejde. Podle některých autorů je teror nezbytným prvkem, podle jiných - například vlivného teoretika moderní demokracie Giovanniho Sartoriho - totalitní režim otevřený teror nutně nepotřebuje.

Byla to „totalita“?

30. 8. 2017 / Václav Hořejší

čas čtení 5 minut

Následující řádky byly inspirovány aktuální polemikou J. Čulíka s J. Sezemským (v níž se zcela stavím na stranu JČ).

Myslím, že to „vyrovnávání s minulostí“ a diskuse okolo onoho chválabohu dávno padlého komunistického režimu je by mělo být už zcela passé. Máme přece už skoro 30 let po převratu - budeme se „vyrovnávat“ ještě dalších 10, 20, či snad dokonce 50 let?? Neměli bychom se raději věnovat věcem aktuálnějším a přestat být tolik fascinováni „zpětným zrcátkem“?

Asi bych tedy měl být i já důsledný a více už o tom nepsat. Ale nedá mi to nereagovat na vzrušený tón příspěvků pánů Sezemského a Šafra. Na rozdíl od p. Sezemského jsem v tom komunistickém režimu prožil celých 40 let…

Brazílie a krize liberálního řádu

30. 8. 2017

čas čtení 4 minuty

Fernando Henrique Cardoso byl svědkem špatných časů, ekonomického rozkvětu a nyní krize. Jako brazilský prezident v letech 1995 - 2002 konsolidoval demokracii a reformoval ekonomiku. V následující dekádě přitáhl pozornost světa růst brazilského bohatství a země byla odměněna mistrovstvím světa ve fotbale i olympiádou, napsal Gideon Rachman.

Volební potenciál lidovců chcípl, nebo pošel?

30. 8. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Podobně uvažují fanatičtí nacionalisté o svých národech. Nedovedou říci, co je na předmětu jejich kultu skutečně cenného, pokud současně nesnižují a nepomlouvají jiné národy a etnické skupiny, jimž má být údajně předmět jejich pseudonáboženského uctívání nadřazen. Bez nadřazování pro ně zkrátka není hodnoty. To je nejširší, mezinárodní kontext Bělobrádkova extempore. 

Předseda KDU - ČSL Pavel Bělobrádek se na sociálních sítích s ničím "nemaže". Cítí se například povolán k tomu poučovat majitele zvířat, že pokud uvažují o smrti svých miláčků jako o něčem srovnatelném s odchodem člověka, přibližují se "eko-etno-bio vychrtlině" zvrhlých levicových či liberálních názorů. A když byl nachytán na hruškách citátem z Kazatele, jen se ještě zatvrdil a přisadil si.

"Skandál" kolem Bělobrádka je zásadním nepochopením kontextu

30. 8. 2017

čas čtení 2 minuty

 


Bělobrádek to nepsal náhodné ženě z lidu, ale osobě, kterou řadí (jestli právem a do jaké míry, netuším, ale vygooglené texty tomu odpovídají) mezi tradicionalistické katolíky, tedy lidi, kteří odmítají II. vatikánský koncil, případně alespoň následný vývoj v katolické církvi, píše Matěj Peřina.

Mimo jiné často (jakkoli opět netuším, nakolik se to týká konkrétně paní Sulovské) kladou velký důraz na slova a slůvka: pitvají prohlášení papeže či jiných představitelů "koncilní" církve a interpretují je, jak se jim hodí, tedy z více různých možných interpretací nějakého ne zcela určitého a přesného výroku vybírají tu z jejich pohledu nejhorší možnou a "prokazují" tak morální a věroučný úpadek současné církve.

Přečetli jsme:

Kysilka: Příští ekonomická krize bude mnohem hlubší. Výbušninu máme, překvapí ale roznětka

30. 8. 2017

čas čtení < 1 minuta

Poslední studie OECD ukazuje, že Česko a Slovensko jsou v rámci vyspělého světa dvě ekonomiky, které jsou fenoménem digitální revoluce a novými trendy z toho vyplývajícími nejvíce ohrožené. Česká i slovenská prosperita se opírají o úspěšnou průmyslovou výrobu, jejíž konkurenceschopnost stojí a padá na levné, kvalifikované a disciplinované pracovní síle a na blízkosti k Německu.

Podrobnosti: ZDE

Ohňoví mravenci ohrožují vyplavené obyvatele Texasu

30. 8. 2017

čas čtení < 1 minutaAgresivní ohňoví mravenci, kteří útočí hromadně a pálivá bolest z  jejichž štípnutí trvá hodinu, tvoří v povodni v Texasu velké "vory" z mrtvých mravenců, aby se udrželi nad vodou na suchu. V důsledku povodní jsou daleko agresivnější než normálně.

Naštěstí nemohou přežít bez jídla. Obranou proti nim je prý detergent.


 


Téměř třem tisícovkám ruských škol chybí kanalizace

30. 8. 2017

čas čtení < 1 minuta


Ministryně školství Olga Vasiljevová informovala, že téměř třem tisícovkám ruských škol chybí kanalizace a v 260 neexistují vytápěné toalety.


Celkem je v Rusku 42 000 škol a zhruba 6 % z nich postrádá základní hygienické vybavení .

Podrobnosti v ruštině: ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2017

2. 8. 2017

čas čtení 2 minuty

V červenci 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 71 730,25.  Příjem z reklamy byl 34 187, 40 Kč.  Výdaje na provoz Britských listů byly 117 559,50 Kč. 

Zůstatek byl koncem července 2017 161 245,20 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

45337