Turecko odmítlo stále šílenější návrhy EU na "řešení uprchlické krize"

10. 2. 2016

Ankara odmítla plán EU, že bude přijímat uprchlíky jen, pokud jim bude cesta přes moře do Evropy blokována

Plány Evropské unie začít přijímat statisíce uprchlíků ročně přímo z Turecka, pokud Ankara zablokuje cestu přes moře do Evropy, odmítl vysoký turecký činitel. Ten varoval před novou "cunami" syrských uprchlíků, která zasáhne Turecko v důsledku ruské a Asadovy ofenzívy proti syrskému městu Aleppo.

Evropská komise mezitím začala požadovat deportaci uprchlíků z evropských zemí do Řecka a do Turecka, do dvou zemí, které nesou největší břemeno uprchlické vlny z Blízkého východu. Návrhy EK zřejmě budou zcela ignorovány, protože soudy zakázaly deportaci uprchlíků do Řecka a do Turecka by mohli být deportováni jen ti uprchlíci, jimž byl odmítnut azyl.

Polská vláda protestovala proti reportáži BBC, že se Polsko "putinizuje"

10. 2. 2016

Polská vláda strany Právo a spravedlnost protestovala proti reportáži pořadu Newsnight televize BBC, podle něhož se Polsko "putinizuje".

Reportáž byla "zaujatá" a dospěla k neospravedlnitelným závěrům, konstatovalo polské ministerstvo zahraničí a svůj protestní dopis adresovaný vedení BBC zveřejnilo. O chaosu na polském ministerstvu zahraničních věcí zřejmě svědčí to, že BBC žádný protestní dopis z něho neobdržela.

Mluvčí společnosti BBC konstatoval: "Byla to legitimní, dobře zdrojovaná zpráva, která férově a nestranně zkoumala dnešní situaci v Polsku. Reportáž poskytla podstatné množství času názorům polské vlády, ale byli bychom potěšeni, kdybychom mohli prodiskutovat otázky, jimiž se reportáž zabývala, s vysokým polským ministrem podrobněji."

Kritikové obviňují novou polskou vládu, že naplnila polský Ústavní soud i veřejnoprávní rozhlas a televize po říjnových volbách, v nichž zvítězila, svými stoupenci.

Evropská unie vyšetřuje, zda nová polská vláda porušuje demokratická pravidla EU a zda by měla být potrestána.

Reportáž BBC "Je Polsko putinizováno?" je zde:

Vatikán: Biskupové nejsou povinni informovat o sexuálních trestných činech svých kněží policii

10. 2. 2016

Katolická církev informuje nově jmenované biskupy, že "není nutně" jejich povinností informovat policii o obviněních, že jejich kněží sexuálně zneužívali děti. Biskupové mají podle katolické církve pouze povinnost zabývat se takovými obviněními v rámci církve.

Předpisy napsal kontroverzní francouzský monsignor a psychoterapeut Tony Anatrella, který pracuje jako poradce u Papežské rady pro rodinu. Anatrella mj. zastává názor, že hlavním problémem pro mladé lidi je "všeobecné přijetí homosexuality" na Západě, které prý vyvolává u dětí sexuální zmatek,  protože to u nich působí "radikální změnu pohlavní orientace". Argumentuje také statistikou, podle níž vyplývá, že k sexuálnímu zneužívání dětí dochází především doma v rodinách a že jeho drtivou většinu nepáchají kněží.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Matka britského premiéra Camerona protestuje veřejně proti jeho škrtům

10. 2. 2016

Mary Cameronová, matka britského premiéra, podepsala petici proti plánovanému zrušení infrastrukturních služeb pro děti v hrabství Oxfordshire, kde vládnou konzervativci. Proti škrtům protestovala i Cameronova teta Clare. Podle deníku Guardian signalizují tyto protesty, že v konzervativních okresech v Anglii nyní vzniká otevřená revolta proti vládou navrhovaným finančním škrtům. Konzervativní komunální úřady protestují, že škrty radikálně zhoršují kvalitu života obyvatel a ve střednědobé perspektivě nutně povedou k zvýšení výdajů. Ruší se sociální péče pro dospělé, zavírají se knihovny a redukuje se veřejná doprava a péče o parky. Likvidace těchto služeb postihuje i bohatší občany.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Letecké údery v Sýrii dál ničí infrastrukturu a zabíjejí civilisty

10. 2. 2016

V úterý nafilmovali syrští vzbouřenci letecký úder proti, jak oni tvrdí, uprchlickému táboru. Nedaleko města Saraki. Lidé v místě tvrdí, že bylo usmrceno 15 civilistů, včetně žen a dětí. Nelze ověřit tyto informace a je jasné, že na scéně byli islamističtí bojovníci. Avšak letecké údery, buď syrskými nebo ruskými letadly, za poslední týden výrazně zintenzivněly.

V této nemocnici na turecké hranici, přeplněné vlnou syrských uprchlíků, jsme našli Aiu. "Jsem z jedné vesnice v Sýrii," řekla. Maminka této šestileté dívky ji poslala, aby koupila balíček sušenek, když došlo k dalšímu leteckému úderu. Aina maminka tam uvízla. Turečtí lékaři Aiu operovali a pokusili se dnes dopoledne zrekonstruovat její nohu.

"To udělali Rusové," říká její strýc. "Bombardují v naší oblasti už dlouhé měsíce. Co je Rusům do Sýrie? Měli by se starat o sebe."

Tyto záběry byly natočeny v Aleppu před dvěma dny.

Kdy začnou jednat i soudy v České republice?

Soud v Hamburku zakázal uživateli Facebooku urážet televizní novinářku

10. 2. 2016

Hamburský zemský soud zakázal uživateli Facebooku urážet televizní novinářku Dunju Hayali. Pokud by dál zveřejňoval na Facebooku své nenávistné komentáře, bude pokutován částkou 250 000 euro.

Kdy začnou jednat i soudy v České republice? Chabé verbální odsudky pouličního násilí a žhářského útoku proti pražské Klinice jsou k ničemu, pokud české úřady rasistům a násilníkům nedají jasně najevo, že striktně vyžadují dodržování platných zákonů a že hate speech a rasismus se trestá. Pokud k tomu nedojde, Česká republika se propadne v autoritářský a rasistický stát. Už nyní dostávají novináři výhrůžky od českých extremistů, že "my víme, kde žijete, a brzo si to s vámi vyřídíme". Takové výhružky jsou trestné. Proč české úřady nejednají? (JČ)

Podrobnosti v němčině ZDE

Prague hospital defends a racist sign

10. 2. 2016

The outpatients' department "for foreigners" in the Motol hospital in Prague has started to use a sign which has been criticised by many commentators on the social networks as racist. The sign which directs people to the outpatients' department "for foreigners" uses stereotyped images of a Chinese person, a Red Indian and an African person. (Somewhat weirdly, although intended for "foreigners",  the sign is written only in Czech.) The hospital management rejects all criticism, pointing out that the sign is intended for  children and is allegedly designed to cheer them up because for them  a visit to a hospital is often a traumatising experience.  The hospital management also complains that some members of the Czech public are complaining of the sign which they see as racist, but ignore "a real problem" - many foreigners who have been treated by the hospital have never paid for their treatment and the hospital is out of pocket.

Source in Czech HERE

Rozhovor Britských listů 43:

Je ekonomie věda, nebo prostitutka?

5. 2. 2016Většina českých ekonomů propadla neoliberalismu a zdá se, že používá ekonomie jako obhajoby současného statu quo k posilování moci bohatých a mocných lidí. Může to být jinak? O tom hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous s Robinem Maialehem, univerzitním učitelem ekonomie na VŠE a VŠEM. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 5. února 2016.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Prosíme, nezapomínejte na finanční podporu Britských listů

10. 3. 2016

Vážení čtenáři,

je nám to blbé připomínat, ale pokud si přejete aby Britské listy přinášely do českého prostředí informace z otevřeného světa a narušovaly - tak jak to letos dělají už dvacátý rok - uzavřený, často na nesmyslech vybudovaný narativ, převládající od normalizačního období v České republice - je nezbytné, abyste finančně přispívali na jejich provoz aspoň minimálními částkami.

To, jak reagují mnozí občané, jak tolerují a šíří a podporují rasismus a nenávist, je šokující. Mimo jiné je to také i pro ně samotné nesmírně nebezpečné. Považujeme za svou povinnost proti tomu rázně vystupovat.

Snažíme se samozřejmě udržovat své výdaje na minimu - za provoz serveru už léta neplatíme nic, v důsledku vstřícnosti našeho pražského správce sítí. Rádi bychom mu také veřejně poděkovali, že léta z vlastní kapsy hradí výdaje na elektřinu, které v důsledku relativně vysoké čtenosti Britských listů náš server spotřebovává - my sami nemáme zdroje na to, abychom to uhradili.

Máme však v současnosti tři čtyři vynikající spolupracovníky, jimž musíme samozřejmě za odvedenou práci platit aspoň zcela minimální honorář. Nemohou pro nás pracovat zadarmo.

Prosíme, nezapomínejte tedy, že Britské listy nemohou být vydávány bez finanční podpory svých čtenářů. Na jejich provoz potřebujeme přibližně 60 000 Kč měsíčně a nejméně dvě třetiny z této částky se musejí sebrat. Ostatní vyděláváme reklamou.

Bez toho server nemůže fungovat, je to tedy na vás.

Vydáváme Britské listy jako veřejnoprávní službu českým občanům, k nimž se normálně běžný kulturněpolitický diskurs z vnějšího světa nedostane. Jsme přesvědčeni, že zvlášť v nynější době, kdy je česká společnost destabilizována hysterickými iracionálními nesmysly a řítí se slepě do evropské izolace, čímž ohrožuje svou ekonomickou, politickou i vojenskou bezpečnost, je Britských listů zapotřebí více než kdy jindy.

Pokud tento názor sdílíte, prosíme, přispějte finančně.  

Jan Čulík

šéfredaktor

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Libanonská kauza

10. 2. 2016 / Štěpán Steiger

Dalo by se také říci komedie plná špiónů. Média ovšem případ pokřtila „kauzou“ teprve po několika dnech. Zato jí tak dodala nádechu povznesenosti, nešlo už o pouhý všednodenní – začal se rozvíjet příběh, navíc takový, o němž by příslušná (dotčená) místa nejradši veřejnosti nic neřekla. Naštěstí „zpravodajci“, jak se u nás eufemisticky nazývají výzvědné služby, nic ani říkat nemusí: jejich odpověď se vzhledem ke skutečnostem, jež jsou přece utajované, omezuje na stručné „beze slov“ (po česku „no comment“).

Vojenský předstih Západu dohání ostatní svět

10. 2. 2016

Západ začíná ztrácet svou převahu v nejmodernějších vojenských technologiích, vzhledem k tomu, že výdaje na zbrojení v Asii a v dalších regionech výrazně rostou, varuje analýza Mezinárodního ústavu strategických studií. Zbraně, které donedávna byly výsadou západu - rakety s plochou dráhou letu, bezpilotní letadla a elektronické zbraně jsou nyní k dispozici stále většímu počtu zemí.

Počet zemí, které mají k dispozici bezpilotní letadla se za posledních pět let zdvojnásobil a Čína je vyváží do Iráku a do Nigérie.

Největší vojenské rozpočty na světě v miliardech dolarů

Podrobnosti v angličtině ZDE

Polská ultrapravice útočí ve Švédsku na uprchlíky

10. 2. 2016

Švédská policie vyšetřuje násilný útok na ubytovnu pro uprchlíky v Nynäshamnu, v městečku jižně od Stockholmu. Zatkla v pondělí 14 osob a nalezla v jejich vozidlech nože, basebalové pálky, železné tyče a sekyry. Proti zatčeným bylo zahájeno trestní stíhání. Policie uvedla, že jsou to všechno Poláci z polských ultrapravicových organizací, někteří z nichž ve Švédsku žili a pracovali.

Podrobnosti v angličtině ZDE

K tomu dodává David Michal:

Takže Poláci tady ve Švédsku vedou svou vlastní válku proti migrantům. Osobně mě to dost překvapilo a neumím si to vysvětlit. Snad, že se bojí o práci, protože právě migranti z východu EU asi budou nejvíce konkurovat migrantům ze zemí mimo EU. Těžko říct. Bylo by zajímavé se nad tím zamyslet více. Proč i imigranti z jiných zemí EU nenávidí imigranty?

Švédská policejní statistika:

Uprchlíci ve Švédsku páchají 1 procento veškeré tamější kriminální činnosti

9. 2. 2016

Jako Novošvéda se mě přátelé ze staré vlasti, co mají díky českým médiím hodně zkreslenou představu o Švédsku, často ptají, jak vypadá skutečnost, píše Josef Berger,

Zde fakta, co dnes přinesl švédský deník Dagens Nyheter z policejní statistiky.

Švédská policie si zavedla ve svém registračním systému speciální kód pro policejní aktivity v souvislosti s nově příchozími, co čekají na odpověď o povolení k pobytu. Podle migračního úřadu je ve Švédsku v současnosti okolo 180.000 nově příchozích lidí.

Human Rights Watch: Strach a nenávist vůči uprchlíkům v Evropě - neměli bychom se stydět?

9. 2. 2016

Po roce, během něhož se reakce Evropy na vlnu uprchlíků na člunech proměnila z vysoce neefektivní na opravdu děsivou, se situace v roce 2016 ještě zhoršila. Vedoucí politikové v Evropské unii se chovají stále hysteričtěji, návrhy politické strategie jsou stále šílenější a rozšířily se pochmurné předpovědi o rozkladu samotné Evropské unie, píše ve své analýze Judith Sutherland z organizace Human Rights Watch. Článek vydala tisková kancelář Reuters.

Přes moře do Evropy přišel loni milion žadatelů o azyl a migrantů a více než 65 000 lidí překročilo Středozemní moře letos v lednu. Ty počty jsou vysoké, avšak zvládnutelné, kdyby nebylo zoufalého selhání kolektivního vedení Evropské unie, kdy evropské vlády navrhují různé strašlivé nápady jeden za druhým při panikářských pokusech za každou cenu proud uprchlíků zastavit.

OSN: Asad systematicky vyvražďuje své vězně

9. 2. 2016

Syrská vláda provádí "masivní a systematizované násilí" proti občanům své země a její zacházení s vězni se rovná jejich vyhlazování, konstatuje OSN ve své nové zprávě, datované 4. února 2016.

Vyšetřovací komise OSN pro Sýrii, která sleduje děsivou situaci v oblasti lidských práv v této zemi, ve své zprávě obviňuje vládu prezidenta Asada, že usmrcuje své vězně "v oficiálních i provizorních vazebních střediscích", která jsou "skryta daleko mimo bojiště". Vězni bývají ubiti k smrti, mučeni a umírají také v důsledku nelidských životních podmínek. Jsou obětí "zločinů proti lidskosti", včetně znásilňování a sexuálního násilí, věznění a nuceného mizení. Vězňům je také vyhrožováno, že jejich ženské příbuzné budou znásilněny.

Proč nemůže mít ČR takovéhoto prezidenta?

Toomas Hendrik Ilves, estonský prezident: V minulosti Evropa zvládla 24 milionů uprchlíků

8. 2. 2016

Projev v evropském parlamentu z 2. února 2016

Téměř tři čtvrtě století opakujeme mantru Evropa jako projekt pro mír. Po dobu první části těch tří čtvrtin století polovina Evropy rostla a rozkvetla. Během posledního čtvrstoletí jsme usilovali o reintegraci Evropy.

Dnes ale čelíme nové existenční, externí - a jak nám připomněly listopadové pařížské útoky - i interní hrozbě. Nevíme, co dělat, bojíme se a pro mnoho lidí přestala být Evropa odpovědí.

Evropa se octla uprostřed transformační krize. Dáme se dohromady, anebo necháme někoho jiného, aby to vyřešil za nás? Přibližujeme se rozhodnému okamžiku, když buď se dáme dohromady, anebo síly rozkladu převládnou.

Víme už dlouho, že obrovské rozdíly příjmové i v míře demokracie mezi Evropou a jejím bezprostředním sousedstvím na jihu a na východě jsou časovanou bombou.

Dnes ohrožuje migrace, masová migrace lidí, kteří prchají před strašlivým vražděním občanské války a systematické brutality Daesh, spolu s ekonomickou migrací z chudoby, ohrožuje Evropu více než kdy předtím. Některé země uprchlíky odmítají přijímat, jiné jsou jimi zahlceny. Solidarita se rozkládá. Někteří odmítají pomoci, jiní poukazují na to, že solidarita musí fungovat obousměrně. Strukturální fondy a EU fondy soudržnosti jsou také nákladným projevem solidarity.

Nový závod ve zbrojení, který Pentagon zahajuje proti Rusku, není pro Evropu dobrá zpráva

10. 2. 2016

Americký ministr zahraničí Ash Carter uvedl, že americké vojenské výdaje pro Evropu budou zčtyřnásobeny ve světle "ruské agrese". Naproti tomu finance na boj proti Islámskému státu mají být zvýšeny jen o padesát procent. Signál z USA je jasný: Pentagon najednou považuje Rusko za nebezpečnější než Isis.

Mění se tak postoj, kdy Spojené státy doposavad neprojevovaly výraznější zájem o Evropu, píše v deníku Guardian Mary Dejevsky. Nové finance na zbrojení v Evropě mají uhradit stavbu nových základen a skladišť zbraní v Polsku a v pobaltských státech. Místním vojskům NATO se dostane dalšího výcviku, moderní výzbroje a většího množství cvičení.

Rusko-syrské vojenské operace používají mezinárodně zakázanou kazetovou munici

8. 2. 2016

V nejméně 14 útocích od 26. ledna 2016 použily spojené rusko-syrské operace v Sýrii mezinárodně zakázanou kazetovou munici. Při útocích zahynulo nejméně 37 civilistů, včetně šesti žen a devíti dětí, a desítky lidí byly zraněny.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

S Mary Dejevsky v zemi za zrcadlem

10. 2. 2016 / Karel Dolejší


Mary Dejevsky, která v rámci pěstění kultu Baracka Obamy volala po změně americké ústavy a znovupovolení třetího funkčního období ZDE, se v ostudně neinformovaném textu o rozpočtu Pentagonu na rok 2017 dopouští řady školáckých argumentačních faulů ZDE.

Ve východní Evropě se šíří prasečí chřipka

9. 2. 2016

Na Ukrajině je nyní hospitalizováno 3000 lidí denně s virem H1N1. Vědci zkoumají, proč virus útočí nejvíce na mladé lidi.

Letos v zimě usmrtila prasečí chřipka na Ukrajině 183 osob a šíří se nyní rychle po východní Evropě a po Blízkém východě. V Rusku na prasečí chřipku zemřelo 107 lidí, v Arménii 18 a 10 v Gruzii. V Íránu zemřelo 112 osob a desítky dalších v oblastech Sýrie a Iráku, které okupuje Islámský stát.

I v Evropské unii se objevilo množství vážných infekcí virem H1N1. Celá řada případů skončila v intenzivní péči. Tento virus ohrožuje především zdravé lidi mladší 65 let. Příznaky jsou podobné obyčejné chřipce: horečká, únava, kašel a bolení v krku, ale nemoc vede rychle k zápalu plic, pokud zůstane neléčena. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí odhaduje, že při globální pandemii H1N1 v letech 2009-10 zemřelo celosvětově 284 000 osob.

Očkování a zbytková imunita udržela virus pod kontrolou. Experti nyní zkoumají, proč je nejnovější epidemie tak agresivní. Virus se nijak výrazněji nezměnil.

Existující vakcína na Západě poskytuje vůči tomuto viru ochranu, avšak na Ukrajině bylo z tamějších 45 milionů lidí očkováno jen asi jedno procento obyvatelstva.

Na východě Ukrajiny na válkou zničeném území je ještě omezenější lékařská péče. Kremlem podporovaní vzbouřenci vyhostili ze svého území mezinárodní humanitární organizace a těžké boje zničily většinu zdravotnické infrastruktury.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Cena ropy může klesat až na 20 dolarů za barel

10. 2. 2016


Mezinárodní energetická agentura nepotvrzuje naději na rychlý vzrůst cen ropy. "Trh se koupe v ropě" a pověsti, že kartel OPEC hodlá jednat s externími producenty o současném snížení těžby jsou pouhými spekulacemi, je přesvědčena agentura. Experti banky Goldman Sachs prohlašují, že se nebudou divit ceně pod 20 dolarů za barel.

Jak se o střední Evropě mluví v Německu

9. 2. 2016

Pravicový blok Evropy a přijímání uprchlíků:

Romeo Franz: Těmto zemím musí EU pohrozit sankcemi!

Romeo Franz Lordy Sinclair: Komfort a výhody západní Evropy ale ty země chtějí rády. NDR v tom kruhu chybí. Problémem je, že Evropa z vlny uprchlíků obviňuje Německo.

Oxymóron ministryně školství

Proti totalitě, primitivismu a násilí je nutno bojovat i vzděláváním

8. 2. 2016 / Bohumil Kartous

Je chvályhodné, že se ministryně školství Kateřina Valachová připojila k výzvě Idealistů, platformy mladých sociálních demokratů. Ministryně přímo prohlásila, že "jako matka dvou dětí nechce, aby vyrůstaly ve společnosti, kde se podobné útoky dějí s tichým souhlasem většiny společnosti". To je jistě v pořádku, každý český politik, který se otevřeně zasazuje za základní demokratické principy a zároveň bojuje proti projevům dogmatických tendencí stále živých v české posttototalitní mentalitě, plní službu veřejnosti. Byť by to mělo být samozřejmostí, není tomu tak a proto i taková "banalita" zasluhuje pozornost.

Kateřina Valachová by si ale měla uvědomit, že její děti vyrostou do společnosti, která tiše netoleruje násilí, jedině tehdy, pokud je samy základním principům demokracie naučíme, pokud budou rozumět tomu, proč je nutné za demokracii a za nezadatelná práva člověka bojovat. Zdá se, že v tom paní ministryně nemá úplně jasno. Výukový materiál Vysokého komisaře OSN pro uprchlictví, o němž se Miloš Zeman vyjádřil jako o "idiotském" a "bolševickém"odmítla ministryně školství podpořit s tím, že "uprchlické krize je velmi složitá a vážná věc pro dospělé a v žádném případě nedovolí, aby tímto způsobem byly strašeny nebo zatahovány do celospolečenské vážné debaty děti". WTF, chtělo by se říct?

Uvažování toho typu, že "děti nelze zatahovat do celospolečenských diskusí", poukazuje na tutéž posttotalitní mentalitu, která omezuje přístup k informacím, rozhodnutí dává do rukou vyvolených a uvažuje o občanech jako nesvéprávných jednotkách určených ke "správě". Paní ministryně si bude muset vybrat. Buď chce, aby její děti vyrůstaly do demokratické společnosti, ipso facto aby ji spoluvytvářely. Bude jim tedy muset dát příležitost se to naučit. Nebo nechce děti "zatahovat do celospolečenských diskusí" a tím pádem z nich chce vychovávat potenciální oběti manipulace. Vzhledem k tomu, jaký post Kateřina Valachová zastává, by bylo dobré, kdyby si v tomto směru udělala jasno.

Bude někdo zkoumat, co způsobuje, že česká společnost periodicky propadá iracionálním záchvatům založeným na nesmyslech?

8. 2. 2016 / Jan Čulík

Úvahy Daniela Veselého nad televizní inscenací hilsneriády v pořadu Zločin v Polné musejí každého trochu přemýšlivějšího člověka přivést k uvědomění, že česká společnost má bohužel zakořeněný sklon hystericky propadat periodicky iracionálním nesmyslům zjevně už od devatenáctého století. Těmito iracionálními záchvaty si závažně škodí - neumí totiž vnímat skutečná a závažná fakta, nedokáže číst, co se děje ve světě a jak na její chování a chování jejích politiků a diplomatů reagují lidé ze zahraničí, kteří mají moc rozhodovat o jejím osudu, a nedokáže se ve vnějším světě orientovat a vypracovat si dlouhodobější strategii na přežití.

Příkladů těchto hysterických kampaní je v moderní historii českých zemí mnoho, přemnoho. Za hilsneriády český národ Tomáše Masaryka upřímně nenáviděl, po roce 1918 ho zas začal hystericky zbožňovat jako tatíčka Osvoboditele a neuvědomoval si, že západní mocnosti na Masaryka hledí daleko střízlivěji, spíše jako na podvodníka, který na Versailleské konferenci záměrně lhal o údajně malém počtu německy mluvících občanů, kteří žijí na českém území - v důsledku této lži už pak západní politici Československu nikdy nedůvěřovali, a to přispělo k Mnichovu.

Středoevropské země přiznávají, že tradiční národní totožnost je mrtvá, hysterickou snahou oživovat její mrtvolu

5. 2. 2016 / Jan Čulík

Nynější hysterický defenzivní nacionalismus, který se vzepnul ve středoevropských zemích včetně České republiky, je zcela zjevně vedlejším produktem globalizačního procesu multikulturalizace, jak ho definuje sociolog Zygmunt Bauman.

Ten upozorňuje, že dnešní politika nemá jinou možnost, než přijmout multikulturalismus. Globální migrace, diaspory a nejrůznější kulturní komunity se v dnešní době rozprostírají přes mnoho zemí a teritorií.

Základním úkolem dnešního člověka je najít rovnováhu mezi individuální svobodou a nejistotou dnešních proměnlivých životních podmínek.

Reakce slovinské policie na článek Martina Herzána v deníku Právo

Článek v Právu a na Novinkách obsahoval nepravdivé informace

8. 2. 2016

Tisková zpráva Pomáháme uprchlíkům

V reakci na článek, uveřejněný v deníku Právo dne 4.2. a také na serveru novinky.cz, pod názvem “Svědectví z uprchlického tábora: Migranti jsou jako časovaná bomba, Unie ztratila soudnost,” který byl v rozporu jak s oficiálními údaji UNHCR a dalších organizací, tak s našimi vlastními zkušenostmi z terénu, jsme požádali o vyjádření k některým sporným tvrzením v článku obsažených také slovinskou policii. Odpověď tiskové mluvčí Generálního ředitelství policie Slovinska (General Police Administration) Vesny Drole v plném znění uveřejňujeme ZDE

Naším cílem je upozornit na chybné informace, které přebírají i některá další česká média. Domníváme se, že podobné šíření poplašných zpráv přispívá k pocitu, že média neříkají pravdu a nejsou objektivní a dále tak posiluje již značně vyhrocenou atmosféru ve společnosti. Pokud se jedná o informace ohledně toho, co se děje na tzv. Balkánské cestě, budeme rádi, když si je u nás ověříte - jsme neustále ve spojení nejen s dobrovolníky na místě, ale také se zástupci UNHCR, místních úřadů a mezinárodních organizací a autorit a máme tak velmi detailní přehled o tom, co se aktuálně děje.

Na tvrzení o tom, že registračnímu centru, které uprchlíkům vystavuje nové doklady, mohou uprchlíci nalhat cokoliv, reaguje slovinská police: Pro zrychlení registrace migrantů, kteří míří do jiných států, byl zaveden elektronický systém propojený s evropským registrem. Pokud existuje jakékoli podezření (chybí doklady nebo je jméno žadatele v systému), následují další prověrky. “Kromě standardní registrace jsou speciálně prověřované osoby podrobeny následujícím procedurám: bezpečnostní prověrka, pohovor, výslech osob, které s touto osobou cestovali, kontrola okolností cesty,” upřesňuje mluvčí Vesna Drole. Při těchto kontrolách asistují překladatelé.

Je Británie rasistická?

9. 2. 2016

V pondělí vysílal televizní okruh pro mladé lidi BBC3 zajímavý dokument s názvem "Je Británie rasistická?" Tři čtvrtiny Britů tvrdí, že nejsou rasisti, ale jaká je realita? Počet násilných i verbálních útoků proti židům a muslimům v Británii vzrůstá.

Přitom, jak moderátorka pořadu Mona Chalabi upozornila, na běžné každodenní urážky si lidé policii vůbec nestěžují, spíš nad nimi pokrčí rameny.

Dokumentární film obsahoval řadu zajímavých experimentů: použil k tomu mladého žida, absolventa oxfordské univerzity, mladou muslimskou ženu s šátkem na hlavě, ale s odhalenou tváří, mladou muslimskou ženu úplně zahalenou od hlavy k patě a mladého anglického černocha.

Jedním z experimentů bylo rozdávání (babišovských) koblih kolemjdoucím na ulici zadarmo. Od mladé dívky v šátku s nezahalenou tváří si lidé vzali všechny koblihy, které kolemjdoucím hlasitě nabízela, za pouhé tři minuty. Od mladého bělošského žida za šest minut, nejdéle trvalo rozdat koblihy zadarmo dívce zcela zahalené v nikábu, totiž osm minut.

V jiném experimentu procházeli testovaní mladí lidé obchody na londýnské Oxford Street. Mladého židovského bělocha žádný bezpečák nikdy nešacoval, ani mladou dívku bez zahalené tváře v šátku, ale mladého britského černocha šacovali v obchodech šestkrát.

Jak dívka se zahalenou tváří, tak mladý černoch často jen při procházení městem zaznamenávají nenávistné hudrování od kolemjdoucích: "Vrať se do své země!" "Kam se mám vrátit," namítá mladý černoch s rodilým anglickým přízvukem. "Já jsem se tady narodil."

Lze lidi odnaučit jejich podprahovým předsudkům?

Podrobnosti ZDE, samotný pořad je k dispozici bohužel jen v Británii.

Channel Four: Britští konzervativci podváděli při doplňovacích volbách

9. 2. 2016

V roce 2014, kdy byla britská Konzervativní strana ohrožována rostoucí popularitou euroskeptické ultrapravicové strany UKIP. vyslala Konzervativní strana do doplňovacích voleb ve třech jednotlivých volebních okrscích, které se tehdy konaly během roku, velké množství svých politiků a dalších činitelů, aby na místě přesvědčovali voliče, aby hlasovali pro konzervativce.

Potíž je, že už od devatenáctého století existuje v Británii zákon, jehož cílem je zamezit, aby příliš velkými výdaji v daném volebním okrsku v doplňovacích volbách žádná politická strana nepřípustně nemohla ovlivnit politický proces. Je proto zakázáno, aby výdaje jedné strany na dané doplňovací volby překročily 100 000 liber (3,5 milionu Kč).

Channel Four nyní zjistil, že ve všech třech doplňovacích volbách v roce 2014 poslala Konzervativní strana do příslušných volebních okrsků tolik svých činitelů, že účet za ubytování v místních hotelích způsobil, že celková částka 100 000 liber byla pokaždé překročena. Hotelové účty Konzervativní strana protizákonně vyloučila z povolebního oficiálního účetnictví a výkazů.

Bez podpory arabských států prohrajeme, varuje syrská opozice

9. 2. 2016

Avšak Američané naléhají, aby arabské státy do Sýrie už neposílaly zbraně

"Rusové nás všechny zabijí," tvrdí civilisté, kteří byli donuceni uprchnout před leteckými údery v Aleppu, avšak na hranicích na ně turecké pohraniční stráže střílí.

Um Yusef, 18, řekl: "Snažil jsem se přejít před čtyřmi dny se svým jednoročním synem poté, co ruské letecké údery zintenzivnily, ale nemohl jsem. Turci na nás začali střílet, jakmile jsme se přiblížili k hranici. Nikou se nepodařilo dostat se do Turecka. Jsou tu většinou ženy a děti. Budu se dál snažit do Turecka dostat. Nemám jinou volbu. Rusové nás všechny zabijí."

Opoziční bojovníci ve východních částech obklíčeného Aleppa uvádějí, že počítají s vojenskou podporou arabských států, které oznámily, že do Sýrie vyšlou pozemní vojska, aby je zachránily před ofenzívou prezidenta Asada a před porážkou od ruských leteckých úderů. Vzbouřenci nyní uvádějí, že nemohou ofenzívě odolat bez obdobných zbraní a vojáků, jaké mají Asadovi loajalisté. Mezitím prchají tisíce uprchlíků směrem k turecké hranici.

Peter Sutherland, OSN: Evropa musí přijmout uprchlíky a rozdělit si je rovnou měrou

9. 2. 2016

Peter Sutherland, mimořádný vyslanec OSN pro migraci: Je jasné, že v důsledku zhoršené situace v Sýrii, po zintenzivnění útoků na Aleppo, kde dochází, jak se dovídám, k obklíčení Aleppa, vznikají nové a podstatné proudy uprchlíků ze Sýrie. A to zřejmě bude pokračovat. Problém se tedy zhoršuje, nezlepšuje se."

Moderátorka rozhlasu BBC, pondělí poledne, pořad The World at One: Co by podle vás v této krizi měly dělat turecké úřady?

Peter Sutherland: Úřady ve všech frontových státech mají tutéž odpovědnost, jakou má i celý svět, totiž poskytnout útočiště těm uprchlíkům, kteří prchají před útlakem, což jsou právě Syřané. Potíž ovšem je, že frontové státy nesou obrovské břemeno. Ve srovnání se všemi ostatními státy. Jsou to především, Libanon, Jordánsko a Turecko. Zejména Turecko, kde je 2,5 milionu uprchlíků. Je to velké břemeno. Myslím, že londýnská konference o Sýrii z minulého týdne poskutne určitou pomoc. A paní Merkelová doufejme vyjednává dokončení dohody mezi Tureckem a Evropskou unií. To může situaci zlepšit. Avšak bezprostřední reakcí musí být poskytnout útočiště těm lidem, kteří prchají před pronásledováním.

V Egejském moři se utopilo dalších 27 uprchlíků

8. 2. 2016

Člun s nimi se potopil v edremitské oblasti v provincii Balikesir. Hledá se dalších devět uprchlíků. Jednu osobu zachránil rybář a tři další pobřežní hlídky. Púvodně bylo hlášeno dalších 11 mrtvých, ale posléze byla vydána oprava, že jde o tutéž katastrofu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

"No police action": Antifa.cz has identified well-known right-wing activists in the crowd which attacked the anti-fascists on Saturday

8. 2. 2016

The extreme-right wing grouping "We are at home here" has published a video on Facebook, which has been seen by several hundred thousand Czechs since Saturday and has been widely discussed on Czech social media. The grouping has argued that the video allegedly provides evidence that Czech police, masked as fake right-wingers, attacked a demonstration of antifascists on Saturday. Czech Police has denied this.

The Czech website Antifa.cz now argues that this is absolute nonsense. The website has individually identified the alleged "fake right-wing attackers" as well-known Czech extreme right wing activists.

Source in Czech HERE

PŘEČETLI JSME:

Že by Čechy nenávist k cizincům už začínala nudit?

8. 2. 2016

Přes pěkné počasí nedorazily na největší demonstraci v sobotu ani dva tisíce lidí. Martinu Konvičkovi musejí frustrací chcípat brouci, píše Štefan Švec.

Zdá se, že uprchlíci přestávají národ bavit. Média a politici se samozřejmě dál snaží situaci dojit, co to dá. Parlamentní listy barví titulky krví, frustráti na webu utrácejí noci nenávistnými žvásty. Z chabé potyčky u metra Malostranská se v médiích žije ještě druhý den. Je fakt, že pobodání pražského muslima i rozbití výloh Kliniky je vážná věc a soud by měl poslat pachatele rychle za mříže. Je pravda, že pokud nějaký policejní idiot odmítl pomoci napadeným reportérům Českého rozhlasu, protože podle něj „vysílají lži“, shodil tím práci všech svých slušných kolegů. Lidi to celé ale nejspíš přestává zajímat.

Zdroj: ZDE

Pegidě se o víkendu nepodařilo vyvolat větší celoevropské protimuslimské protesty

8. 2. 2016

Německá protimuslimská a protiuprchlická organizace Pegida se v sobotu pokusila uspořádat celoevropský den protestů. V Drážďanech, kde Pegida vznikla, se demonstrací účastnilo jen asi 8000 lidí, polovina počtu, který předpokládala policie.

V anglickém Birminghamu se k demonstraci sešli různí předáci britských ultrapravicových organizací, ale celkem nepřišlo více než 200 lidí.

Ve Varšavě se protimuslimských a protiuprchlických demonstrací účastnilo jen asi 1000 osob. Protimuslimské a protiuprchlické demonstrace se konaly i v Praze, v Amsterdamu a v Bratislavě, ale v těchto městech se konaly i prouprchlické demonstrace. V Dublinu se demonstrace účastnilo jen pár stovek lidí.

Celkem byla účast na xenofobních demonstracích v sobotu daleko menší, než se očekávalo.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Zločin v Polné aneb o obrazu české společnosti tehdy a nyní II.

8. 2. 2016 / Daniel Veselý

Česká televize v neděli večer odvysílala druhý díl filmu Zločin v Polné, který názorně ukazuje, kterak iracionalita a víra ve středověkou legendu zamlžily lidský úsudek a racionalitu. První díl minulou neděli zhlédl rekordní počet diváků, cirka 1,3 milionu. Je možné, že si česká veřejnost uvědomí paralelu mezi tehdejším propadem rozumu a nynější ztrátou soudnosti mnohých našich spoluobčanů - tedy v časech, kdy se opět resuscitují pověry a mýty a doslova teče krev?

Od Topolánka k Zemanovi: Nakoukání do podstaty české politické gultůry

8. 2. 2016 / Karel Dolejší


To, co udělal ten Dušek, to přece nebyla náhoda. To je takovej ten, takovej ten neonacismus, skrytej a ta intolerance prostě v tý společnosti je strašně hluboce, ta xenofobie, Češi jsou v podstatě netolerantní ve své podstatě. Hrajou si na tolerantní. Mladí lidé...
Ano, určitě, ty starší generace.
A Dušek to rozehrál moc ošklivě, to bylo, to šlo strašně, protože, co je to obyčejnej Čech, pro kterýho dělá Paroubek politiku? No to je přece vepřo, knedlo, zelo a v podstatě je třeba všechny zavřít, nakopat do prdele.

Situácia pred marcovými parlamentnými voľbami na Slovensku

Šachová hra pred voľbami

8. 2. 2016 / Igor Daniš

Ošemetné prieskumy

Voľby do Národnej rady SR sa uskutočnia 5 marca. Šance jednotlivých strán sú veľmi nejasné. Volebné preferencie podľa jednotlivých prieskumných agentúr veľmi kolíšu. Za vierohodné by sa mali brať hlavne tri – MVK, Polis a Focus. Lenže na trhu sú ešte ďalšie, trochu pochybné, ktorých výsledky sú uletené. Hovorí sa, že údajne sa výsledky rôznych agentúr manipulujú. Môže to byť pravda. Samé strany si dávajú vypracovať vlastné prieskumy, podľa ktorých sa orientujú. Manipulácia s prieskumami má vyvolať rôzne dojmy: Po prvé, Smer má víťazstvo isté, čo má omámiť potenciálneho voliča Smeru, aby zostal doma a mobilizovať občanov ísť voliť proti nemu. Po druhé, mnohé strany sú na hrane zvoliteľnosti, čo má tiež prilákať voliča prísť k urnám. Po tretie, Smer padá dole, čo má povzbudiť pravicového voliča ísť voliť. Pravicový volič je totiž sklamaný z ponuky strán bez osobností a mnohým sa nechce ísť im dať hlas. Jediným motívom potom zostáva ísť voliť proti Smeru.

Britský supermarket Asda rozšiřuje prodej "ošklivé" zeleniny

8. 2. 2016

Z iniciativy britského televizního kuchaře Jamieho Olivera, který upozornil ve svém nedávném pořadu, že 40 procent ! vypěstované zeleniny se vyhazuje, protože není "rovná", nebo má praskliny, nebo má netypickou velikost či tvar, začal britský potravinový supermarket Asda ve svých 128 prodejnách prodávat krabice "ošklivé" zeleniny za zlevněnou cenu. Za 3,50 libry (122 Kč) koupíte krabici zeleniny, která nakrmí čtyřčlennou rodinu po dobu jednoho týdne. Krabice obsahuje sezónní součásti salátů včetně mrkve, cibule, paprik, brambor, okurek, zelí, pórku a petržele.

Průzkum supermarketu Asda ukázal, že 65 procent jeho zákazníků je ochotno kupovat "ošklivou" zeleninu a 75 procent zákazníků oceňuje její zlevněnou cenu.

Loni v prosinci byl jiný britský supermarket, Morrisons, donucen vrátit do obchodů "ošklivou" zeleninu poté, co se stal terčem kritiky, že vyhazuje použitelné jídlo.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Bankovky vysoké hodnoty by měly být zrušeny, upozorňuje britský vládní poradce

8. 2. 2016

Vlády by měly zrušit bankovky vysoké hodnoty v Británii například padesátilibrovku, v EU bankovku o hodnotě 500 euro a 1000 švýcarských franků. V ČR by se to podle poměrné hodnoty týkalo zřejmě dvoutisícovek a pětitisícovek.

Existence bankovek vysoké hodnoty napomáhá podvodníkům a korupčníkům a neplatičům daní. Zločinci přesunují každoročně po světě peníze v hotovosti v hodnotě 2 bilionů dolarů, platby za korupci dosahují ročně hodnoty 1 bilionu dolarů a vyhýbání se daním v důsledku plateb v hotovosti připravuje státy až o 70 procent daní, varuje bankovní poradce britské vlády Peter Sands.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za leden 2016

7. 2. 2016

V lednu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 39 360  Kč. Příjem z reklamy byl 14 098,00 Kč.

Zůstatek byl koncem ledna 2016 140 571,24 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
22763