Human Rights Watch:

Je ostudné, že čtyři země se postavily proti skromnému plánu na zavedení uprchlických kvót

22. 9. 2015

čas čtení < 1 minuta

"Rozhodnutí velké většiny zemí Evropské unie schválit rozmístění 120 000 žadatelů o azyl, nemyslitelné ještě před několika měsíci, je důležitý krok správným směrem," konstatovala Judith Sutherland, mimořádná ředitelka organizace Human Rights Watch pro Evropu a střední Asii.

"Zároveň je ostudné, že se čtyři země postavily proti tomuto skromnému plánu. Je to jen zlomek lidí v nouzi, vzhledem k tomu, kolik žadatelů o azyl dorazilo dosud letos do Itálie a do Řecka, avšak pokud budeme svědky rychlé realizace tohoto plánu způsobem, který bude respektovat práva žadatelů o azyl, tento plán by mohl ulehčit nejistotu a zmírnit obtížnou situaci, v níž se dnes nachází tolik lidí."

Evropské vlády prosadily rozdělení 120 000 uprchlíků většinovým hlasováním

22. 9. 2015

čas čtení < 1 minuta

ČR, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko hlasovaly proti rozhodnutí přijmout povinné kvóty

Evropské vlády prosadily většinovým hlasováním rozdělení 120 000 uprchlíků prostřednictvím povinných uprchlických kvót. Středovýchodní Evropa bude muset přijmout jen asi 15 000 uprchlíků, Německo a Francie dvojnásobek toho počtu. Polsko na rozdíl od ostatních východoevropských zemí hlasovalo pro přijetí uprchlíků.

Počet uprchlíků, který má být přijat, je nesmírně malý ve srovnání s tisíci uprchlíky, kteří nyní vstupují do EU. Úřad OSN pro uprchlíky varuje, že dohodnuté kvóty nebudou stačit.

Podrobnosti v angličtině ZDE

OSN požaduje, aby EU pohrozila státům, které nechtějí přijmout uprchlické kvóty, vyloučením z EU

22. 9. 2015

čas čtení 2 minuty

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Odborníci na uprchlickou problematiku z čelných mezinárodních organizací apelují v úterý dopoledne na evropské politiky, aby přestali stavět překážky do cesty uprchlíkům a namísto toho vypracovali koordinovanou reakci, v jejímž rámci by uprchlíkům nabídli řádnou ochranu.

Amnesty International i Úřad OSN pro uprchlíky zdůrazňují, že jednání politiků z EU tento týden mají kritický význam.

Ředitel organizace Amnesty International pro Evropy John Dalhuisen varoval, že v důsledku dosavadní chaotické reakce Evropy je ohrožena humanita. Zdůraznil:

"Selhání není alternativou. Vedoucí politikové EU musejí uzavřít dohodu o organizované a lidské reakce na příchod uprchlíků a žadatelů o azyl do Evropy. Některá řešení jsou na stole, chybí politická vůle a státnická rozhodnost to prosadit. Vedoucí politikové z EU musejí prokázat státnickou rozhodnost a postavit se ke krizi čelem: ne stavět další bariéry a hašteřit se ohledně kvót.

Vzhledem k tomu, že neexistuje dohodnutá společná reakce jsme svědky toho, jak tisíce uprchlíků a žadatelů o azyl jsou strkány sem a tam, aniž by jim byla poskytnuta pomoc pro jejich základní potřeby. To není management migrace - to je rozklad humanity."

Vysoké komisařství OSN pro uprchlíky zdůraznilo totéž. Peter Sutherland, mimořádný zástupce generálního tajemníka OSN pro migraci, požaduje, aby EU pohrozila těm státům, které nechtějí přijmout uprchlické kvóty, vyloučením z EU.

Zdroj: ZDE

Srbsko vyhlásilo ultimátum Chorvatsku: Hranice musíte otevřít do 14 hodin

22. 9. 2015

čas čtení 3 minuty

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

- Chorvatsko zablokovalo hranici se Srbskem

- Srbský premiér Aleksandar Vučić požadoval akci EU proti Chorvatsku, pokud Chorvatsko neotevře do 14 hodin hranice. Konstatoval: "Očekáváme, že EU bude do 14 hodin reagovat, a Srbsko pak bude reagovat klidně, bez porušování předpisů, ale ukáže, že Chorvatsko nemůže zneužívat Srbska a ponižovat ho a ničit srbské hospodářství bez následků." Chorvatský ministr vnitra Ranko Ostojić obvinil Srbsko, že posílá uprchlíky do Chorvatska namísto do Maďarska organizovaným způsobem. a dodal, že Chorvatsko je připraveno zcela uzavřít pohraniční přechod Bajakovo-Batrovci.

- Organizace OSN pro uprchlíky varuje, že plán EU na rozmístění 120 000 uprchlíků už není dostatečný. Představuje totiž jen 20 dní průměrného příchodu uprchlíků. UNHCR požadovalo rozmístění 200 000 uprchlíků v EU a očekává, že návrh EU bude v budoucnosti rozšířen.

- Maďarsko vyslalo na hranici vojenská vozidla

- Mezi chorvatskou policií a žadateli o azyl došlo v úterý dopoledne k potyčkám u vesnice Opatovać, kde Chorvatsko postavilo nové přijímací středisko pro 4000 lidí. Problémy začaly, když k branám tábora přišlo více lidí, než úřady dokázaly zvládnout.

- Labouristický euro MP Claude Moraes, předseda parlamentního výboru, který prosadil uprchlické parlamenty v Evropském parlamentu minulý týden, uvedl v úterý ráno v rozhlase BBC, že povinné kvóty by měly být prosazeny většinovým hlasováním. Dodal, že země, které nechtějí přijmout povinné uprchlické kvóty, musejí být pokutovány. Dnešní jednání ministrů vnitra EU "by mělo vydat signál k ukončení paralýzy". Dodal, že je "šokující", že ministř EU se dosud v této věci nedohodli. Varoval, že plán rozdělit si mezi sebou 120 000 uprchlíků je už zastaralý, protože do Evropy přijíždí daleko větší počty migrantů. "Musíme zahájit relokační proces, protože, pokud nedostanete lidi z těch oblastí, jako je maďarsko-srbská hranice, z Chorvatska, jedinou reakcí je panika a pak vznikají samozřejmě humanitární problémy."

- Česká republika se opět dostala do mezinárodních zpráv vedle Maďarska, když Chovanec napsal do Bruselu, že povinné kvóty jsou "ilegální" a že vezme věc k Evropskému soudu.

- Generální tajemník OSN Pan Ki Moon vyjádřil silné znepokojení nad stále častější kriminalizací a vězněním uprchlíků a žadatelů o azyl. Pan Ki Moon apeloval na všechny evropské politiky, aby projevili státnickou rozhodnost a slitování.

- Maďarský premiér Viktor Orbán hájil svůj vzdorný postoj. Tvrdil, že hranice Evropy jsou ohroženy imigrací. "Maďarsko je ohroženo a s tím i celá Evropa."

- Více než 100 britských rabínů požaduje, aby britský premiér David Cameron přijal v následujícím půl roce nejméně 10 000 uprchlíků. Připomněli Cameronovi osobnosti, které za druhé světové války vítali židy prchající před nacisty.

- Rakouská policie uvedla, že v pondělí přišlo do pohraničního města Nickelsdorfu téměř 10 000 migrantů. Byli přesunuti do ubytoven.

- Německý vicekancléř Sigmar Gabriel navštívil uprchlíky v jordánském táboře Zaatari:

Podrobnosti v angličtině ZDE

Czech Deputy PM Babiš: "Only Hungary, Slovakia and the Czech Republic will remain normal and free"

23. 9. 2015

čas čtení < 1 minuta

"It looks as though only Hungary, Slovakia and the Czech Republic will remain normal and free within a few years, if they maintain their unity," says Andrej Babiš, the Czech Deputy Prime Minister, Finance Minister and one of the most powerful oligarchs in the Czech Republic and in Slovakia, on Twitter in response to the fact that the EU has voted to accept the refugee quotas.

Tomáš Zdechovský se ztrapňoval v britském rozhlase

22. 9. 2015

čas čtení 1 minuta

Stanice BBC Radio Four vysílala dnes v poledne v pořadu The World at One krátký rozhovor s Tomášem Zdechovským, europoslancem za KDU-ČSL. Říkal pitomosti, něco v tom smyslu, že ČR nechce povinné kvóty, protože za komunismu bylo všechno povinné. Ale hlavně bylo posluchači nesmírně trapně vzhledem k tomu, že Zdechovský lámal angličtinu. Mluvil s přízvukem buranského východňára, pletl si v angličtině členy (dával určité členy před názvy zemí, "The Italy") a celkově to působilo nejhorším možným dojmem, že jsem se za tohoto reprezentanta České republiky opravdu styděl. (Hlasatelka ještě ke všemu jeho jméno zkomolila, takže bylo sotva poznatelné.) Hned po Zdechovském následoval dlouhý rozhovor s Peterem Sutherlandem, mimořádným zástupcem generálního tajemníka OSN pro migraci, který přirozeně mluvil distinguovaným jazykem anglického lorda a výmluvně hájil základní principy humanity, na něž jak se zdá mnozí Češi zapomněli. Překlad rozhovoru s Peterem Sutherlandem přineseme později. (jč)

<i>Přidejte si stránku Britských listů mezi oblíbené</i>

Podpořte Britské listy na Facebooku

27. 9. 2015

čas čtení < 1 minuta

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Vážení čtenáři, Britské listy mají nově založenou stránku na Facebooku. Rádi bychom tímto způsobem podpořili šíření článků. Podpořit tento úmysl můžete jednoduchým způsobem i vy.

ZDE, případně v pravém horním rohu najdete odkaz na stránku v podobě loga Facebooku. Máte-li na této sociální síti vlastní profil, můžete si stránku přidat mezi oblíbené a sdílet příspěvky, které budeme na stránce publikovat. 

V okamžiku, kdy je velká část společnosti pod setrvalým tlakem xenofobních dogmat, stvrzovaných překvapivě velkou částí společenských elit a některými médii, může vaše podpora prospět nejen Britským listům, ale i společenské atmosféře. Děkujeme.

Kvůli kvótám hrozí rozkol v EU: Politikové se hašteří o moc

22. 9. 2015

čas čtení 5 minut

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

ČR, Polsko, Slovensko, Maďarsko a Litva odmítají úsilí Bruselu vytvořit společnou politikou pro rozdělení pouhých 66 000 migrantů a označují ji za protizákonnou

Vzhledem k tomu, že se očekává, že do Německa letos přijde celý milion lidí, a že Frontex, pohraniční úřad EU, informuje, že se dalších 500 000 lidí připravuje odejít z Turecka do EU, počty, o nichž se členské země EU chystají v Bruselu hašteřit, jsou směšné.

Středo a východoevropští politikové se vzdorně postavili proti pokusům Bruselu a Berlína zavést uprchlické kvóty před dvěma dny vrcholných schůzek, kdy jak se zdá, se Bruselu zjevně nepodaří omezit proud uprchlíků směřujících do Evropy.

Očekává se od nás, že projevíme své sdílené lidství

21. 9. 2015

čas čtení 4 minuty

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Elhadj As Sy: Mezinárodní federace Červeného kříže: Jsou to hrdí otcové a matky, kteří se starají o své rodiny. Jsou mezi nimi lékaři, inženýři a učitelé. Oni se umějí o sebe postarat. Tady jsou, v důsledku všech těch okolností, které známe, a všech těch faktorů, které je vyhánějí z jejich domovů. Které v této situaci nemají jiné řešení. A je naší povinností jako jednotlivců i jako humanitárních organizací i jako prostí občané tohoto světa učinit, co se od nás očekává. Projevit svou sdílenou lidskost.Moderátor: Jak se v úterý mají setkat k jednání znovu evropští ministři vnitra, úsilí evropského kontinentu vytvořit koherentní reakci na uprchlickou a imigrační krizi je v naprostém chaosu. V pondělí schválil maďarský parlament pravomoc pro armádu používat proti uprchlíkům neletální síly! Chorvatská vláda kritizovala Řecko, že vůbec dovolilo tolika imigrantům vstoupit do Evropy. Celá řada zemí stále důrazně odmítá zavedení kvót. Náš reportér Jonathan Miller byl dnes na chorvatsko-maďarské hranici.

Jonathan Miller: Tady jsme, přímo na chorvatsko-maďarské hranici. Tady probíhá ten velký uprchlický běžící pás. Více než 25 000 lidí prošlo nyní tímto a dalšími podobnými přechody jen za posledních několik dní. A tisíce dalších následují za nimi.

Poloslepý syrský fotograf v uprchlickém táboře v Libanonu:

Nevím, co s námi bude

21. 9. 2015

čas čtení 2 minuty

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Tohle místo pro mě bude vždycky cizí a podivné. I když touto cestou chodím každý den. Jmenuju se Hany Almoleja. A je mi jednadvacet let. Moje rodina a já jsme utekli před válkou v Sýrii. Moji bratranci byli usmrceni. Náš dům byl zničen. Teď nás všech osm bydlí v tomto stanu.

Tady je náš obývák, tady děláme všechno. Jak vidíte, moji bratři si píší úkoly do školy.

Ahoj maminko, jak se máš?

Vařím vám pro všechny oběd.

Maminko, ty si pořád stěžuješ na tuhle kuchyň.

Je to všechno, co dnes máme.

Po čem se ti nejvíc stýská? Co ti chybí ze Sýrie?

Stýská se mi po naší kuchyni v našem domě.

To vždycky říkáš.

Ašraf, můj nejmladší bratr, se narodil v tom roce, když začala válka. Na Sýrii si vůbec nepamatuje. Vůbec ji nezná. Je to dítě tohoto uprchlického tábora.

Fotografuju uprchlický tábor už sedm měsíců. Svým objektivem chci ukázat celou válku. Jak tady žijeme.

Všichni lidé v tomto táboře jsou z Homsu. To je v Sýrii mé rodné město.

Žijeme tady pokojně v míru. Zatímco zuří válka a my jsme teď uprchlíci.

My jsme si to nevybrali.

Od té doby, co jsem byl dítětem, uvědomil jsem si, že nevidím tak, jak vidí jiní lidé. Mám oční nemoc. Vidím jen, co je velmi blízko. Právnicky vzato jsem slepý. Objektiv fotoaparátu se stal mýma očima. Tak vidím svět.

Mně se nejvíc stýská po prostých věcech. Jak se rodina scházela. Stýská se mi po domě, který postavil můj otec. Po hlasech ptáků před mým oknem. Po svých přátelích.

Nevím, co s námi bude.

Rozhovor Britských listů 23:

Jak mě vyhodili z Mladé fronty Dnes

18. 9. 2015

čas čtení < 1 minuta

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE
Rozhovor Jana Čulíka s publicistou Danielem Veselým o zvídavosti v novinářské práci a jaké potíže to přináší žurnalistovi v České republice. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 18. září 2015.

Není to hezký pohled: Kde berou mnozí Češi tu drzost uprchlíky pořád kádrovat?

22. 9. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Zákon hovoří jasně: státy i jednotliví občané mají povinnost poskytnout útočiště a ochranu osobám prchajícím před válkou a pronásledováním. Jako by tomu někteří Češi záměrně nechtěli rozumět.

Kde berou tu nevěřitelnou drzost, aroganci a rasismus, lidi, kteří prchají před násilím, sprostě kádrovat (přitom o nich nic nevědí a většinou jsou daleko méně vzdělaní než uprchlíci)?

A kde se v lidových vrstvách v České republice, podporovaných nemorálními a nelidskými politiky, bere onen postoj, kdy namísto normální lidské reakce, totiž nabídnout pomoc, mnohý Čech spekuluje, co za to a zda to bude pro něho výhodně?

Měla by Británie bombardovat Sýrii?

22. 9. 2015

čas čtení 3 minuty

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Británie jako permanentní člen Rady bezpečnosti OSN má nejen právo, ale i povinnost dbát na dodržování mezinárodního práva, silou, pokud je to nutné. Měli bychom však vznášet otázky, píše Paul Mason.

Prvním úkolem je porozumět tomu, co se děje. V Sýrii se demokratické povstání stalo občanskou válkou, přisvojili si ji islamisté, na válku se pak vykašlal Západ a posléze se stala nástrojem vyjednávání ve větším konfliktu s Putinovým Ruskem. Ano, Spojené státy se před rokem 2007 pokoušely Sýrii destabilizovat, jak dokazují depeše zveřejněné serverem Wikileaks, avšak vůči syrskému jaru r. 2011 projevovaly stejně málo nadšení jako vůči celému Arabskému jaru.

Skandál automobilky Volkswagen, která podváděla s emisemi, může zdiskreditovat i další firmy

22. 9. 2015

čas čtení < 1 minuta

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

To tvrdí jeden z činitelů, kteří v Americe skandál firmy Volkswagen odhalili. Automobilka Volkswagen přišla až o dvacet procent své hodnoty, o 15 miliard euro, uprostřed obav, že testy emisí vyráběných vozů jsou zřejmě falšovány po celém automobilovém průmyslu. Volkswagen bude v USA zřejmě pokutován až částkou 18 miliard dolarů, jeho ředitelé budou trestně stíháni a firma čelí také četným žalobám od zákazníků a akcionářů.

Americký úřad na ochranu životního prostředí uvedl v pátek, že Volkswagen instaloval ve svých vozidlech na naftu protizákonný software, který zfalšoval testy emisí tak, že mimo testovací režim automobily produkovaly až čtyřicetkrát více emisí než během testů. Americká vláda nařídila firmě Volkswagen stáhnout 482 000 vozidel VW a Audi, vyrobených od roku 2009.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Human Rights Watch:

Makedonská policie týrá uprchlíky

21. 9. 2015

čas čtení 5 minut

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Úřady v Makedonii mají jasnou povinnost podle národního i mezinárodního práva ochraňovat migranty a žadatele o azyl před špatným zacházením. Mají povinnost zajistit, aby nebyli svévolně vězněni za ponižujících podmínek a musí vyšetřovat případy týrání a pachatele trestně stíhat. Děti a jejich rodiny nesmějí být vězněni čistě z imigračních důvodů.

Makedonská policie slovně i fyzicky napadala migranty a žadatele o azyl na hranicích i ve vazebních střediscích, konstatuje organizace Human Rights Watch ve své zprávě, zveřejněné v pondělí 21. září. Makedonie je klíčovou tranzitní zemí na migrační trase přes západní Balkán do Evropské unie. Tisíce žadatelů o azyl a migrantů - mnoho z nich ze Sýrie, Afghánistánu a Somálska - vstupuje na její území každým dnem.

Jak snadno zjistit, zda virálně šířený příběh není podvod

21. 9. 2015

čas čtení 3 minuty

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

"A tak to začíná... Vlajka ISIS mezi uprchlíky v Německu bojujícími s policií," tvrdil titulek listu Conservative Post. Předmětná fotografie údajně ukazuje skupinu syrských uprchlíků držících vlajky ISIS a útočících na německé policisty.

Former Czech President Václav Klaus: The immigrants will never accept European values

21. 9. 2015

čas čtení 1 minuta

Former Czech President Václav Klaus writes in the German newspaper Die Welt that immigrants will never accept European norms of behaviour and that by inviting them, the German President Joachim Gauck and the German Chancellor Angela Merkel are destabilising Europe.

"The social sciences teach us that the internal cohesion of the community is essential to the smooth and productive functioning and the necessary stability of any society," says Klaus and continues: "Today's debate on immigration ignores these elementary facts. The multiculturalist ideologues believe that it is possible to ´replenish´ the countries of Europe with immigrants without any problems. It is a deliberate purpose of such a "welcoming policy" to destroy the cohesion of the existing European societies and to create a new multiculturalist Europe. But it is a myth to believe that mass immigration will have a positive impact for Europe.: Germany's experience with immigrants to date confirms this. Each person acquires his basic patterns of behavior in his youth and it will not be possible to re-educate the immigrants to make them accept European values.

The current immigration wave has been caused by irresponsible German politicians, such as Merkel and Gauck, who have extended a welcoming hand to the immigrants and created a false hope for them that it will be possible for them to live in Europe.

The implicit racism of this article is remarkable.

Source in German HERE

V Česku se už nemluví o faktech

21. 9. 2015

čas čtení < 1 minuta

Rozumím tomu, že má někdo jiný názor. Nerozumím ale, že má jiná fakta. A nejvíc nerozumím tomu, že některá základní fakta neví nikdo, a každý si může vymýšlet svá. Strach, hnus, chtíč a ostatní druhy vzrušení zajistí klikanost mnohem spíš než zbytečná pravda. Média nehodlají zjišťovat, jak se opravdu mají Řekové, nebo zda do Evropy prchají rodiny nebo válečníci. Doložená skutečnost by zrušila konflikt, drama, motor debaty. Informační společnost skončila. Surfujeme společností emocí, převlékajících se za názory a dokládaných fakty tím přesvědčivějšími, čím víc jsou vycucaná z prstu.

Štefan Švec, Potěmkinovy debaty ZDE

Nejnovější stručné informace o pohybu lidí Evropou

21. 9. 2015

čas čtení 1 minuta

- Další tisíce lidí jsou na cestě Evropou - fotografie ZDE

- Maďarská vláda nechala otisknout v pondělním vydání libanonského deníku An-Nahar celostránkový inzerát, varující uprchlíky, že kdo vstoupí na území Maďarska, bude uvězněn.

- Financial Times uvádí, že připravovaný systém povinných uprchlických kvót EU je téměř dokončen. List má k dispozici nejnovější verzi tohoto dokumentu, z něhož byla odstraněna formule určující, kolik uprchlíků má který stát přijmout podle počtu obyvatel, bohatství, už přijatého počtu uprchlíků a míry nezaměstnanosti.

- Chorvatské úřady otevřely stanový tábor pro 4000 uprchlík v Opatovaći, asi 10 km od provizorního tábora v Tovarniku, který zápolí se silným deštěm. V Opatovaći jsou uprchlíci registrováni a je jim poskytována lékařská pomoc.

- Devět vlaků odvezlo uprchlíky z Tovarniku do Maďarska. Celkem vstoupilo zatím do Chorvatska 29 000 lidí.

Merkelová varuje, že evropští politikové musejí v uprchlické krizi jednat společně

21. 9. 2015

čas čtení 1 minuta

Zatímco se Maďarsko, Chorvatsko a Slovinsko vzdalo pokusů bránit tisícům uprchlíků přecházet přes jejich území směrem k Rakousku, německá kancléřka Angela Merkelová apelovala na evropské politiky, aby přijali společnou odpovědnost.

"Německo je ochotné pomoci. Ale toto není úkol jen pro Německo, ale pro celou Evropu," řekla Merkelová shromáždění odborářů. "Evropa musí jednat společně a přijmout svou odpovědnost. Německo tento úkol nemůže vyřešit samo."

Merkelová také poukázala, že Německo nemůže poskytovat útočiště lidem, kteří se tam stěhují z ekonomických důvodů. "Jsme velká země. Jsme silná země, ale předstírat, že my sami dokážeme vyřešit veškeré sociální problémy světa by nebylo realistické," zdůraznila.

"Pokud členské země EU nevyřeší tuto krizi, Evropská unie se rozpadne," varoval vysoký činitel EU. Evropská unie podle něho poskytne zemím sousedícím se Sýrii miliardy euro, aby uprchlíci neodcházeli do Evropy. Má také posílit ostrahu externím hranic EU, což se však vzhledem k členitosti řeckých ostrovů zdá zcela nerealistické.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Střet vědy a víry

21. 9. 2015 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Za těch šest let, co jsem přednášel filozofii přírodních věd, jsem se nejčastěji v povinných esejích studentů na vybrané téma z celé palety témat, jimiž jsme se v přednáškách s kolegy zabývali, setkával se zpracováním vztahu vědy a náboženství. Většinou šlo o historicky nepoučené a filozoficky mělké zkratky, až jsem se časem začal bát každé nové eseje s tímto námětem.

Není snadné nějak jednoduše a srozumitelně vnášet do této oblasti základní osvětu a o to více mne potěšila recenze z pera J. H. Brooka „A theoretical judgement“, která vyšla 4. září v Times Literary Supplement na knihu P. Harrisona „The territories of science and religion“ (University of Chicago Press).

Hvězdná novinářská práce televize BBC

Syrská dívka na kolečkovém křesle: Chci lidem dokázat, že sny se plní

20. 9. 2015

čas čtení 3 minuty

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Slavný reportér televize BBC Fergal Keane našel na cestě ze Srbska do Chorvatska pozoruhodnou mladou dívku, šestnáctiletou Noujaine ze zcela zničeného syrského města Kobane, invalidu na kolečkovém křesle. Od odvysílání reportáže skončila Noujaine ve vazebním středisku ve Slovinsku. Mezinárodní novináři a pracovníci lidskoprávních organizací apelují na Twitteru na slovinskou vládu, aby umožnila Noujaine a její sestře cestu za bratrem do Německa. Mezinárodní komentátoři na Twitteru označují Keanovu reportáž za "novinářskou práci hvězdné úrovně":Reportér BBC Fergal Keane: Tento velký přesun lidí má mnoho tváří. Málokteré oči jsou však natolik zářivé, jako oči zranitelné a neuvěřitelné šestnáctileté dívky, s kterou jsem se setkal na hranici, když uvažovala spolu se svou sestrou, kam se mají vydat dál. Noujaine je šestnáct let a je z Kobane v Sýrii. Je invalidou od narození a nemůže chodit. Minulý týden podnikla nebezpečnou přeplavbu z Turecka. Avšak dítě, které se naučilo anglicky tím, že se dívala na televizní seriály, vidí tuto cestu jako výzvu, kterou musí splnit:

Nepochopitelná motivace některých veřejných autorit přidat se k davu

Prostituce elit s demagogií po česku

20. 9. 2015 / Bohumil Kartous

čas čtení 6 minut

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Petr Robejšek, českými médii hojně citovaný politolog, je emigrant. V době komunistické totality odešel do Německa, kde byl přijat jako politický azylant. V určitém životním období byl ve stejném postavení, jako desetitisíce lidí, kteří prchají před válkou a terorem ze Sýrie, Eritreji, Afghánistánu, Iráku. Robejšek však nikdy nebyl v ohrožení života, neutíkal před válkou nebo jinou hrozbou přímého ohrožení života. Do značné míry byl ekonomickým uprchlíkem, byť politické důvody jeho emigrace nelze popřít. Je těžko pochopitelné, že člověk s touto zkušeností je ochoten podporovat davovou demagogii. Jde o přesvědčení, popírající vlastní životní zkušenost, nebo prachobyčejnou zbabělost?

Boj na zdrženou: Rozměr odstrašení v 21. století

20. 9. 2015

čas čtení 14 minut

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

KD│ Octavian Manea diskutuje s Jimem Thomasem z thinktanku Center for Strategic and Budgetary Assessments ZDE. Hlavním tématem je otázka, co si počít, když revizionistická mocnost Rusko technologickými i doktrinálními inovacemi a usilovným zbrojením znefunkčnila koncepci obrany NATO v Evropě vzniklou na přelomu 80. let.

Česká republika zajisté není "frontovým státem" ve stejném smyslu, jako Polsko či Rumunsko. Protože však NATO dosud zakládalo své přístupy k obraně primárně na letectvu a letecké přepravě jednotek, a protože celé Pobaltí, třetina Polska atd. jsou nyní z tohoto hlediska nevyužitelné (pokryté ruskými systémy PVO dalekého dosahu), také státy v "zázemí" získávají nový význam pro obranu východního křídla NATO. Posily by totiž v případě krize nemohly být přepravovány na frontu letecky, ale jely by po vlastní ose.

Země jako ČR, které pod pláštíkem protiuprchlické hysterie tolerují vznik, veřejné působení a propagaci polovojenských uskupení s nepřátelskými úmysly, jež mohou v čase krize útočit na vybrané prvky dopravní infrastruktury zde nebo v sousedních státech, představují slabý článek NATO - dokonce i když odhlédneme od politického vývoje, který směřuje k rostoucí nespolehlivosti takových "spojenců" zemí přímo ohrožených ruským revizionismem.

Donbas se připravuje na další kolo válčení

21. 9. 2015

čas čtení 1 minuta

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Na Ukrajinu přijíždí generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Stoltenberg se zúčastní jednání Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny. Na programu je nová vojenská doktrína. Krátce po Stoltenbergově odjezdu odlétá ukrajinský ministr obrany do Washingtonu.

Bez Evropské unie nám bude zle

20. 9. 2015 / Petr Uhl

čas čtení 4 minuty

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (nestraník za ANO) nesouhlasí s dosavadním většinovým postojem české vlády, jež se brání přijímání uprchlíků a jejíž mocenské orgány je vězní v nedůstojných podmínkách. Přesvědčivě, alespoň pro stoupence sjednocené Evropy, to koncem minulého týdne vysvětlil v 19minutovém videovém rozhovoru DVTV na Aktuálně.cz, který poskytl Martinu Veselovskému ZDE

Pelikán nehájí kvóty kvůli dodržování mezinárodního práva, ale kvůli prospěchu ČR

20. 9. 2015 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Fascinující na rozhovoru Martina Veselovského s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem je, že Pelikán byl sice jediný ministr české vlády, kdo hlasoval při jejím zasedání proti odmítnutí uprchlických kvót, jenže v rozhovoru to kupodivu nezdůvodňuje povinností České republiky poskytnout podle mezinárodního práva a závazných dokumentů, které ČR podepsala, ochranu lidem prchajícím před válkou a pronásledováním.

Ne, Pelikán svou podporu pro uprchlické kvóty v rozhovoru s Veselovským zdůvodňuje podle známého sebestředného postoje "jaký prospěch z toho budeme mít my sami". Varuje, že pokud by se ČR nepodrobila požadavkům většiny států v EU, EU by se mohla rozpadnout a to by bylo pro české zájmy katastrofa.

Není tento způsob argumentace poněkud obscénní?

ANALÝZA:

Migrace lidí bude základní charakteristikou tohoto století. Jak si s tím poradit?

20. 9. 2015

čas čtení 7 minut

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Svět jako celek nemá strategii jak reagovat na měnící se charakteristiky běženců. Nynější krize totiž není krizí počtu uprchlíků, ale krizí politiky.

Poprvé v historii čelí Evropská unie masovému přílivu uprchlíků z jiného regionu, píše profesor Alexander Betts, ředitel Refugee Studies Centre na Oxfordské univerzitě. Každým rokem, když OSN oznamovalo rekordní počty uprchlíků, Evropa předpokládala, že to je problém pro jiné části světa. Avšak vyhánění lidí z domovů postihuje nyní hlavně Blízký východ a Afriku a tito lidé konečně dosáhli Evropy v podstatných počtech.

Můžeme vědět, zda je nynější krize dočasná, anebo představuje nový, dlouhodobý trend?

Závisí to podstatnou měqrou na nás a na politické strategii, jakou přijmeme - v našich státech, regionálně i globálně.

Drastický význam dnešní uprchlické krize:

Hrozte se toho, že se v budoucnosti stanete uprchlíky. Nikdo vám nepomůže. A v nestabilní střední Evropě je to lehce možné

20. 9. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

To, jak nekompetentně, sobecky a hloupě reagují politikové v Evropské unii na nynější uprchlickou krizi, a s jak otřesnou omezeností a rasistickým idiotsvím se k ní staví některé postkomunistické národy středovýchodní Evropy, bude mít vážné dopady, které si lidé v ČR kupodivu zatím vůbec neuvědomují.

Nevinné lidi, často s vysoce profesním vzděláním, prchající ze Sýrie a z dalších zemích, Evropa nesmyslně kriminalizuje - prostě proto, že to jsou uprchlíci.

Tato degradace našich spoluobčanů, lidských bytostí, na úroveň zvířat, které musejí přespávat s malými dětmi na železničních náspech či na betonu nádražních nástupišť, vyvolává ozvěny hrůz druhé světové války a opravdu mě děsí.

Víte, co to znamená, milí Češi? Že jakmile dojde k ekologické či k politické katastrofě, nebo k vojenské invazi, a vy budete muset utíkat, dnešní Evropa vás okamžitě degraduje na podezřelé kriminálníky a vůbec vám nepomůže.

Chci upozornit na to, co si mnozí Češi neuvědomují. To, jak nyní nepřátelsky reagují nekompetentní státy EU na uprchlickou krizi a jak nevinné uprchlíky kriminalizují, je nesmírně nebezpečné. Střední Evropa je nestabilní. Kdo čekal tuto krizi, kdy se možná EU rozpadne, ještě před tak rokem - dvěma roky? Až budete příště utíkat vy sami jako uprchlíci ze střední Evropy, což vůbec není vyloučeno, nikdo vám nepomůže, budete sami. Taky budete přespávat bez jídla a bez šatstva kdesi na kolejích u ostnatého drátu.

Na chorvatsko-maďarské a chorvatsko-srbské hranici

OSN: Evropská unie musí pomáhat uprchlíkům koordinovaně a společně

18. 9. 2015

čas čtení 4 minuty

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Činitel OSN Babar Balloch: "My víme, jak to provést, ale morální a právní odpovědnost nesou země Evropské unie. Chybí kolektivní reakce Evropské unie. Jednotlivé země se to snaží dělat samostatně, a potom v určité době sprásknou ruce a řeknou, že už nemůžou. Musejí to dělat společně."Vyděděnci byli dovezeni do země nikoho mezi Chorvatskem a Maďarskem v pátek ve čtrnáct hodin středoevropského času. Přivezlo je sem velkým konvojem autobusů Chorvatsko. Nechtění, nevítaní. Chorvatsko změnilo svůj postoj. Vzhledem k tomu, že do Chorvatska přišlo za pouhých 48 hodin 13 000 žadatelů o azyl, Chorvatsko se rozhodlo, že to nezvládne. Ale toto je vysoce provokativní čin. Sousední Maďarsko dalo jasně najevo, že tyto poutníky taky nechce. Na hranici dorazily maďarská obrněná vozidla a vojenské posily. Maďarský ministr zahraničí obvinil Chorvatsko, že povzbuzuje obrovské množství lidí, aby spáchali "trestný čin překročení hranice do Maďarska".

Vlnu uprchlíků přicházejících do Evropy vyvolal Západ

21. 9. 2015

čas čtení 5 minut

Západ nedělá skoro nic pro ukončení čtyři roky trvající občanské války, která ničí Irák a Sýrii a která způsobila největší vlnu uprchlíků, jaké kdy lidé na Blízkém východě byli svědky. Více než polovina z 23 milionů Syřanů uprchla ze svých domovů a z toho jsou čtyři miliony Syřanů mimo Sýrii. Roste vlna uprchlíků z Iráku, kde byly vyhnány ze svých domovů 3 miliony lidí, mnozí z nichž neočekávají, že válka kdy skončí a že se kdy budou moci vrátit domů, píše Patrick Coburn v deníku Independent.

Kdo vyvolal Patricka Cockburna?

21. 9. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Dojemně prostinká představa, že Západ je všemocný a tudíž může za všechno na světě, se táhne jako červená nit žurnalistickou tvorbou Patricka Cockburna. To je i případ posledního komentáře ZDE. Ale v případě takových autorů se můžete spolehnout, že je vždy všechno špatně: Pokud Západ v nějaké zemi zasáhl, je špatně, že zasáhl, a pokud nezasáhl, provinil se tím, že nezasáhl. Až tak jednoduché to je.

Dovolím si doplnit několik faktů.

Maďarsko, Chorvatsko a Slovinsko přestaly bránit uprchlíkům v cestě do západní Evropy

20. 9. 2015

čas čtení 2 minuty

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Maďarsko, Chorvatsko a Slovinsko se o víkendu přestaly snažit blokovat vlnu uprchlíků, směřujících do západní Evropy a začaly převážet desetitisíce uprchlíků směrem k Rakousku.

Chorvatsko přes víkend přesunulo nejméně 15 000 uprchlíků na maďarské hranice a Maďarsko je pak dopravilo na hranice rakouské. Další 2500 uprchlíků se vstoupilo na území Slovinska, přestože se Slovinsko původně pokusilo tomu zabránit.

Došlo k zásadnímu obratu v politice Slovinska i Chorvatska - a především v politice Maďarska. Budapešťská vláda se předtím snažila zabránit vstupu poutníků bez víz na své území vybudováním žiletkového plotu na hranici se Srbskem a rozmístěním vojenských vozidel na západní hranici s Chorvatskem.

Česká republika potřebuje obrat (v přístupu k migrantům)

18. 9. 2015

čas čtení 17 minut

Provolání

K rukám předsedy Vlády České republiky
a ministrů České republiky
prostřednictvím ministra pro lidská práva
a rovné příležitosti Jiřího Dienstbiera

V Praze 18.9.2015

Po listopadu 1989 se naše země zařadila mezi demokratické státy západní Evropy. V domácí i zahraniční politice vyzdvihla důraz na právo národů na sebeurčení, politická práva obyvatel, náboženské svobody, svobodu slova, myšlení a svědomí a další. Zejména však právo na lidskou důstojnost, které je vyzařujícím jádrem civilizačního a sociálního pokroku. Naše zahraniční politika se vyznačovala vysokým stupněm solidarity, když podporovala a symbolicky brala v ochranu utlačované občany totalitních států na základě vlastních zkušeností se sovětskou porobou. Stali jsme se opět respektovanou zemí. To však může být v krátké době promarněno. Michael Kocáb

Nemáme ale hlubší zkušenosti s národnostně, etnicky a nábožensky otevřenou společností, protože jsme žili v komunistickém lágru. Proto se bojíme neznámého a neozkoušeného, ale strach by měl být překonáván kulturou, vzděláním, poznáním a pozitivním myšlením. Je mnoho občanů, kteří chuť a vůli překonat strach prokazují, většina je však závislá na odvaze politiků a právě ta chybí. Převládl alibismus, strach z extremistů a nedostatek ideí i ideálů. To platí od Strakovy akademie až po Hrad. Jako první se musí osmělit politici, a pokud to neudělají, nemají schopnost demokraticky zemi vést v krizovém období. Ivan Gabal

Může vážný apel Michaela Kocába změnit postoje české vlády a veřejnosti?

18. 9. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 7 minut

Několik let upozorňuju jak hlas volající na poušti, že Česká republika není v zahraničí šířeji známa, že se o ni nikdo nezajímá, nikdo ji nebude hájit a nemá v zahraničí v místním obyvatelstvu větší počet strategických spojenců, kteří by v době krize vystoupili na její obranu. Snažil jsem se - relativně marně - upozorňovat všechny, kdo mají v české vládě určitý vliv, že by Česká republika měla na svém vlivu v zahraničí pracovat prostřednictvím systematického financování českých studií, jak to dělá většina států světa. Upozorňoval jsem, že nikdo neví, kdy vznikne vážná krize, další Mnichov, a takovýchto spojenců bude zapotřebí.

Nenadál jsem se, že to půjde tak rychle. V důsledku nynější uprchlické krize stojí Evropská unie před vážným problémem a není vyloučeno, že se rozpadne. Pro menší státy Evropy, jako je Česká republika, by to byl katastrofální vývoj, protože by ztratily jakýkoliv vliv na utváření evropské politiky a staly by se znovou pouhou obětí ekonomických a politických zájmů velmocí, ať Ruska, nebo Německa.

4 dny v Röszke (Osobní deníkové záznamy z maďarsko-srbské hranice)

18. 9. 2015 / Lukáš Stříteský

čas čtení 26 minut

Jedno dítě stále brečelo a máma se ho dlouho snažila utišit. Přišel jsem se za ní zeptat, jestli něco potřebuje, jestli ji můžu nějak pomoct. „Ne, děkuju!“ Šel jsem do skladu a našel pro ni malého plyšáka. Tu vděčnost, kterou měla v očích, nejsem schopný popsat. Samozřejmě nešlo jenom o plyšáka, ale že jsem se k ní zachoval lidsky. V tu chvíli to všechno na mě nějak spadlo. Člověk se izoluje od nešťastných osudů všude kolem tím, že neustále něco zařizuje, zajišťuje zásoby, staví a čistí stany a ocitne se v rychlém shonu. Najednou se ten proud technických úkonů zastavil a já jsem tím plyšákem navázal emoční spojení s osudem této rodiny. Zavalila mě empatie a slzy mě praštily nečekaně jak rána po hlavě.

Refugee Air: Švédští podnikatelé chtějí uprchlíky do Švédska dopravovat letecky

20. 9. 2015

čas čtení 1 minuta

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Prostřednictví iniciativy Refugee Air chtějí švédští podnikatelé zajistit uprchlíkům bezpečnou leteckou přepravu do Švédska. Namísto nebezpečných plaveb přes Středozemní moře a úmornou pěší cestu evropským kontinentem chtějí iniciátoři Emad Zand a Susanne Najafi umožnit lidem přímé lety do Skandinávie. "Je to šílené. Nemůžeme jen v nečinnosti sedět a dívat se, jak lidé umírají. Chceme ukázat, že to tak nemusí být," řekla Susanne Najafi.

Iniciativa chce začít dopravovat letecky uprchlíky do Skandinávie ještě před prvním sněhem. Vyjednala si to se společností Scandinavian Airlines a s norskými aeroliniemi. Pokud by partnerství nebylo možno uskutečnit, podnikatelé si najmou charterové lety pro uprchlíky. Normálně letecké společnosti uprchlíky nepřepravují, protože se obávají, že pokud by v cílové zemi nebyli přijati, letecká společnost by musela hradit návrat uprchlíka do jeho původní země. Švédští podnikatelé však chtějí spolupracovat s lidskoprávními organizacemi v Turecku a v Jordánsku, které vypracují seznamy uprchlíků s nepochybným právem azylu. Pokud by přesto byl některým z nich azyl odepřen, podnikatelé sami uhradí jeho návrat do původní země.

Podrobnosti v němčině ZDE

Czech EuroMP: "The current wave of refugees is being directed to Europe by the CIA"

21. 9. 2015

čas čtení < 1 minuta

"The current wave of refugees coming to Europe is being directed there by the US intelligence agencies with the aim to destabilise the European countries," said Miloslav Ransdorf, Czech communist EuroMP in the flagship "Václav Moravec Interview" programme on Czech public service TV on Sunday. Ransdorf obtained this information from an obscure Czech website. In Ransdorf's view, the United States are aiming to destabilise Europe both by forcing it to sign the TTIP agreement and by sending waves of refugees to the European continent.

Source in Czech (video) HERE

Czech Justice Secretary Robert Pelikán: The conditions in the Czech refugee detention centres are worse than in prisons. The wardens did not even allow me to meet the refugees.

20. 9. 2015

čas čtení 2 minuty

"I visited one of the Czech detention centres for refugees and I felt really depressed when I saw the conditions there," said the Czech Justice Secretary Robert Pelikán in a video interview with a top Czech journalist, after the journalist Martin Veselovský pointed out to him that the refugees are held incommunicado, their cash is confiscated from them by the police and they are forced to pay for their imprisonment.

The Justice Secretary continued: "For instance, the secure space where these detained individuals can get some fresh air is extremely small, extremely depressing. It is surrounded by a high razor wire fence. I do not understand why this space is so small. I did ask why it was so small. The director of the detention centre told me that 'This is how the centre has been designed and this is how it is. It is not my decision.' This was their overall attitude," the Justice Secretary continued. "They even refused to let me in the detention centre. They prevented me from talking to the refugees in a normal situation. The chief warden insisted that if I want to speak to the refugees, I must be accompanied by riot police in full riot gear. This was not particularly conducive to a friendly discussion with the refugees. So I only managed to talk to the refugees through a wall of iron bars. This was quite shocking. And yet these people were perfectly calm. They were individuals which were held there because they were subject to extradition procedures."

"It is strange that the Czech Republic is behaving like this to the refugees," the Justice Secretary went on. "I do not have a very good feeling about this. I would welcome if several ministries dealt with this issue jointly, not leaving it just to the Home Office which evidently regards this approach as correct."

"I can assure you as Justice Secretary that in many Czech prisons, the regime is much more pleasant and moderate than is the regime in the refugee detention centres. I find this absurd. Prisons hold criminals. The refugees are not criminals."

Justice Minister Robert Pelikán was the only member of the Czech government who has recently voted against his government's decision to reject the EU refugee quotas. even though he says in the video interview that the Christian Democratic Culture Secretary Daniel Herman and the Transport Secretary Ťok also sympathise with the EU requirement to accept refugee quotas. Pelikán warned that if the EU disintegrated, the Czech Republic would find itself in a catastrophic situation.

It fascinating, however, that Pelikán does not argue that the Czech Republic should accept the refugee quotas becuase it is dutybound to offer protection to the refugees under international law. In his view, the Czech Republic should accept the refugee quotas purely for the sake of it own self-interest. Defying the EU request to accept the quotas could lead to the break-up of the European Union and that would be detrimental to the interests of the Czech Republic.

Video interview (in Czech) HERE

O vznešeném umění prošustrovat

19. 9. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 6 minut

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Ze země Opencard, tunelu Blanka, Agrofertu a děsu z imaginárních uprchlíků je stále problematičtější pronášet kritické postřehy vůči okolnímu světu. Nicméně...

Maďaři včera zadrželi na svém území chorvatský vlak s tisícovkou běženců a čtyřiceti chorvatskými policisty ZDE. Na diplomatické frontě kvůli tomu začíná být pořádně horko.

Mezitím Německo potichu připravuje neslýchaně restriktivní azylový zákon ZDE.

EU zveřejnila zastaralé a zavádějící informace o tom, odkud pocházejí uprchlíci

19. 9. 2015

čas čtení 1 minuta

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Statistický úřad Evropské unie zveřejnil informaci, že ze 213 000 lidí, kteří od dubna do konce června 2015 požádali o azyl v Evropské unii, bylo "jen" 44 000 Syřanů, tedy jen asi pětina.

Problémem s tímto údajem je, že je zastaralý. Podle údajů z Mezinárodní organizace pro migraci dorazilo do 17. června do Itálie 58 765 uprchlíků, jen o málo více než 55 243 uprchlíků, kteří do té doby docestovali do Řecka. Jenže do 11. září 2015 podle údajů Mezinárodní organizace pro migraci přicestovalo do Řecka ještě dalších 254 113 uprchlíků, kdežto do Itálie "jen" dalších 62 374.

PŘEČETLI JSME:

V Röszke byl k vidění chaos šestačtyřicátého

18. 9. 2015

čas čtení 2 minuty

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Ať mi už nikdo nevykládá o vyspělé a humanistické Evropě: v jejím středu jsem viděl informační a právní vakuum poválečných měsíců.

Co byl největší šok?

Právě netečnost veřejných institucí všech úrovní k lidskému utrpení.

V Röszke se projevila dvěma způsoby. Přímo tím, že se o příchozí museli plně postarat dobrovolníci a nevládní organizace. Stát zvládl jen represi. Nedokázal přivézt cisternu s pitnou vodou, ale dokázal přivézt vodní děla. Natáhl žiletkový drát, ale řezné rány zašívali Lékaři bez hranic.

Nepřímo se ta lhostejnost projevila informačním mlžením, měněním pravidel a jejich následným nedodržováním. A neplatí to jen o Maďarsku.

Co chvíli se mě někdo na něco ptal a přestože jsem se aktivně snažil získat aktuální odpovědi, skoro vždy jsem nakonec musel odpovědět: I’m sorry but I don’t know. – Kam jezdí autobusy z Röszke: do táborů, nebo k hranicím? Vezmou lidem otisky prstů? Co přesně to pro ně znamená? Nikdo z úředníků, kteří to věděli, nemohl nebo nechtěl říct, a i kdyby mohl, neslíbí, že to tak bude i za půl hodiny. Výsledek? Někteří z těch, kteří přešli hranici a dostali se do stanového městečka, se ze strachu z internace v Maďarsku nesmyslně vraceli nocovat do polí na srbské straně.

V Röszke i ve sběrném táboře ve Vamossabaidy, kde jsem se zastavil cestou, měla každá směna policistů jiný postoj k dobrovolníkům převážejícím běžence ve svých autech k nádraží nebo dál. Někdy to zakázané bylo, někdy ne – nikdy ovšem pro předražené taxíky.

Vynikající reportáž Michala Kašpárka ZDE

OSN varuje: Neshody o uprchlících ohrožují samou podstatu evropského projektu

19. 9. 2015

čas čtení < 1 minuta

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Peter Sutherland, mimořádný zástupce OSN pro mezinárodní migraci, konstatoval: "Jestliže nedojde k dohodě o rozdělení uprchlíků mezi zeměmi Evropské unie, riskuje to ohrozit samotnou podstatu evropského projektu."

Sutherland je také překvapen, že středo- a východoevropské země ochromují klíčové hodnoty Evropské unie tak brzo po vstupu do evropské organizace. "Je neuvěřitelné, že toto je reakce střední a východní Evropě na samotný pojem solidarity, těsně poté, co do EU vstoupila," řekl Sutherland.

Zdroj v angličtině ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2015

11. 8. 2015

čas čtení 1 minuta

V červenci 2015 přispěli čtenáři finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 26 669,32 Kč. Příjem z reklamy byl 19 211 Kč.

Zůstatek byl koncem července 2015 164 494,76 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
25077