Británie podlézá Číně a uzavřela s ní šílený jaderný kontrakt

21. 10. 2015

čas čtení 3 minuty

Grandiózní podlézání Číně ponižujícím způsobem během návštěvy čínského prezidenta pokračuje i dnes, píše v deníku Guardian komentátorka Poly Toynbee. Musela se účastnit i královna i celá královská rodina. Británie vždycky riskuje zesměšnění, když tahá za šosy supervelmocí. Je známo, že se nám posmívají ve Washingtonu. Jak se asi chechtají v pekingském labyrintu moci...

Rudé koberce pro tyrany, diktátory, feudální šejky a mučitele všeho druhu - britská královna byla nucena se usmívat na ně na všechny. Nezapomínejme, že v roce 1978 britská královna musela hostit rumunského diktátora Nicolae Ceaušeska...

Ve středu podepisují britská a čínská vláda jednu z nejšílenějších dohod, jaká kdy byla nějakou vládou kde na světě uzavřena. Státem vlastněná čínská firma s minoritní francouzskou účastí vybuduje v Británii obří jaderné elektrárny v Hinkley Pointu, v Bradwellu a v Sizewellu. Britské výzvědné služby jsou tak znepokojeny, že daly veřejně najevo, že nebudou nikdy vědět, jaké tajné schopnosti budou Číňany zabudovány do softwaru těchto jaderných elektráren.

Na jedné straně potřebuje britská vláda čtyři nové jaderné ponorky typu Trident na ochranu Británie před neznámými - čínskými? - budoucími jadernými nepřáteli v nebezpečném světě. Na druhé straně se premiér Cameron a ministr financí Osborne stavějí zcela nonšalantně vůči otevřenému riziku, že Čína do nových elektráren instaluje nezjistitelné řídící prvky, které by mohly, například, vyhodit ty elektrárny do povětří, a mohli by tím Británii vydírat. Peter Mandelson se naivně vyjádřil, že kdyby to Číňané udělali, přišli by o investice po celém světě - ale my hovoříme o válečné situaci. Pokud je zbytečné se tím znepokojovat, proč musíme mít Trident? Cameron může realizovat jeden nebo druhý z těchto jaderných programů, ale zjevně ne oba.

Tyto plány na výstavbu jaderných elektráren jsou bizarní i v mnoha jiných ohledech. Hinkley Point bude nejdražší jaderná elektrárna na světě, bude stát 24 miliard liber. Vláda na to bude až do roku 2060 poskytovat obrovské dotace. Osborne prosí Číňany, aby v Británii investovali, a budou to splácet ještě britská pravnoučata, přestože bylo možno si peníze vypůjčit v Británii za minimální úroky a nebýt nikomu zavázán.

Čína dostane garantovanou cenu za elektřinu ve výši 92,50 liber za megawathodinu - to je dvojnásobek obvyklé ceny. Avšak i s tak výhodnou cenou elektřiny do tohoto projektu žádná jiná firma nechtěla jít. Tak proč vlastně to chce realizovat Čína?

Tyto obrovské dotace uhradí v účtech za energii britští spotřebitelé. Avšaak vláda nyní zrušila daleko nižší dotace na větrnou a solární energii. Je naprosto perverzní rušit dotace pro větrnou a solární energii zrovna ve chvíli, kdy se blíží ekonomické udržitelnosti. Dotace na solární energii by bylo možno rušit postupně, neměly se ale rázem zrušit nyní. V důsledku zrušení 87 procent dotací kolabují firmy vyrábějící solární a větrné elektrárny. Ecoctricity, ekologický poskytovatel energie, konstatuje, že do roku 2030 by téměř veškerá energie pro Británii mohla být poskytována z obnovitelných zdrojů.

Lidé si stále neuvědomují, že veškerá rozhodnutí Camerona a Osborna jsou založena na náhodném souboru extremních ideologií. Tito politikové instinktivně nenávidějí ty "ekologické nesmysly", a milují monstrózní projekty, zejména jaderné, bez ohledu na náklady a cenu. Takové projekty se dají realizovat jen na základě obrovské zadluženosti, bez ohledu na veškeré poučování, jak důležitá je politika škrtů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

0
Vytisknout
5989

Diskuse

Obsah vydání | 23. 10. 2015