REDAKČNÍ KOMENTÁŘ:

Co si dnes přečtete v Britských listech

22. 7. 2021

čas čtení 3 minuty

Není zrovna překvapivé, že hlavním tématem dnešního vydání Britských listů je znovu klimatická krize. Bohumil Kartous mluví v Rozhovoru Britských listů se Zlatou Maděričovou ze zničené Moravské Nové Vsi, která dosud nemá, měsíc po tornádu, ve svém domě elektřinu z rozvodné sítě. Paní Maděričová je vděčná za solidaritu, kterou postiženým Jihomoravanům prokázali tak mnozí, jenže, konstatuje, že někteří ji neprokázali, někteří se dokonce pokoušeli o podvody a systém žádostí o vládní pomoc je dost přebyrokratizovaný. Lidé ze zničených domů těžko mohou předložit požadovanou dokumentaci.

Navzdory drastické situaci v jihomoravských vesnicích vyvázlo Česko zatím ještě docela dobře. Totéž se nedá říci o čínském městě  Zhengzhou, kde za tři dny spadlo tolik vody jako normálně za rok. Přinášíme neuvěřitelné záběry toho, jak bylo zaplaveno za plného provozu tamější metro. Co kdyby se něco takového stalo v Praze? Pražské metro už jednou zaplaveno bylo.

Přestože je v Británii proočkováno oběma dávkami 54,3 procenta Britů, třetí vlna nákaz se šíří. Velký problém dělá koronavirus v USA, kde je mnoho lidí obětí lží o škodlivosti očkování, a 99 procent lidí, kteří tam umírají na covid, jsou neočkování. Lži o očkování se zcela nekontrolovatelně šíří na Facebooku."Facebook zabíjí," řekl Joe Biden.

I v Česku je hlučná protiočkovací opozice pošuků. Jak je to možné, ptá se Miloš Dokulil. Nejsme schopni se poučit z historie? Povinné očkování bylo v Čechách založeno už roku 1812! Proč jsou někteří o tolik blbější než naši předci?

Slovensko je však v pohodě, protože se nábožensky založení Slováci chtějí v září setkat s papežem Františkem, a to bude možné jen po plné vakcinaci.

Jak je možné, že Češi tak vzdorně odmítají jakoukoliv akci proti globálnímu oteplování, i když už je doslova oheň na střeše, ptá se Barbora Atomová.

Po kolosálním selhání českého státu za poslední rok ekonom Filip Pertold naivně očekával, že klíčovým tématem nadcházejících voleb bude otázka, jak stát a státní správu učinit funkční. Netuší nikdo, že do funkčního státu je třeba investovat znalosti a finance? Koronavirová pandemie naprosto zviditelnila, že je Česko ve vážném průšvihu.

O utlačovaném Kurdistánu píše Kateřina Paříková.

Argentina záslužně uznala péči žen o domácnost za zaměstnání, které vede k nároku na starobní důchod.

Pandemie neskončí, dokud nebudou očkováni lidé všude. Dokud k tomu nedojde, všichni jsme ohroženi mutacemi, které se moho vyhnout vakcínám. Svět se však při sdílení vakcín s třetím světem i nadále chová hrozně. Ohrožuje tak sám sebe.

Rozhovor Britských listů 409. Jižní Morava po tornádu. Potřebujeme nadále pomoc

22. 7. 2021

čas čtení < 1 minutaJe tomu skoro měsíc poté, co neobvykle ničivé tornádo zlikvidovalo několik vesnic na Břeclavsku a Hodonínsku. Paní Zlata Maděričová z Moravské Nové Vsi stále ještě nemá ve svém poničeném domě elektřinu z rozvodné sítě. Problém nezmizel a vzájemná lidská solidarita je i nadále potřebná, i když někteří lidé nevědí, co to je, a jiní dokonce podvádějí. O katastrofě po měsíci hovoří se Zlatou Maděričovou Bohumil Kartous. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 23. července 2021.

Klimatická krize: Neuvěřitelné záběry děsivých záplav v čínském metru. 12 cestujících se utopilo

22. 7. 2021

čas čtení < 1 minuta

Tři dny dešťů - napršelo tolik vody jako normálně za celý rok -  způsobily tisícíleté záplavy v Číně. Vědci konstatují, že intenzitu deště způsobilo globální oteplování. Zde jsou děsivé záběry toho, jak bylo při provozu zaplaveno metro v městě  Zhengzhou, v hlavním městě čínské provincie Henan. "Cestující zůstávají pozoruhodně klidní, i poté, co zhaslo ve vozech světlo a voda jim dále začala stoupat ke krku," konstatuje reportérka.

Dvanáct lidí se utopilo.


 17495

Klimatická krize: Katastrofální povodně budou postihovat Evropu daleko častěji

22. 7. 2021

čas čtení 1 minuta

- Počítačové modely ukazují, že do roku 2100 budou takové bouře, které povodněmi zničily západ Německa, čtrnáctkrát častější

- Pomalý pohyb velkých bouří je způsoben oteplením Arktidy

- Výrazně teplejší vzduch vede k daleko větší absorbci vlhkosti v mracích

- Divoké požáry v Americe a na Sibiři, vyvolané klimatickou krizi šíří do ovzduší toxické kovy

 17295

"Rozsudek smrti pro spoustu lidí": Bohaté státy opět stojí v cestě zrušení patentů k vakcínám

22. 7. 2021

čas čtení 5 minut

- Neformální zasedání WTO skončilo bez pokroku na cestě k dohodě o výjimce z patentové ochrany vakcín proti covidu

- V cestě stojí bohaté státy, jako je Německo, Velká Británie a Kanada

- Spousta lidí kvůli hamižnému přístupu bohatých států zemře

- Jen v Indii si pandemie mohla vyžádat více než tři miliony lidských životů

 16518

Průběžné zpravodajství:

Koronavirus: Hospitalizace v Anglii dosáhly nejvyššího počtu od letošního února

22. 7. 2021

čas čtení 5 minut

 

Nejpostiženějšími oblastmi nákazou jsou Plzeň sever (54,54 nákaz na 100 000 obyvatel) , a další oblasti kolem Plzně (Klatovy, Plzeň jih, Plzeň město), Praha (38,05) a okolí, Havlíčkův Brod, Kutná Hora. V pondělí 21.7.  zaznamenalo ministerstvo zdravotnictví ČR 235 denních nákaz. V ČR do 21.7. zemřelo 30 347 lidí. V nemocnicích je 35 osob. Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 670 823 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

- Systémové selhání: Dezinformace o vakcínách na Facebooku jsou absolutně všude, varují experti. Ovlivňuje to stále miliony lidí. "Facebook zabíjí," řekl v minulých dnech Joe Biden. ZDE 

- Navzdory proočkování 54,3 procent Britů oběma dávkami, počet hospitalizací v Anglii je nyní nejvyšší od letošního února, i když je stále ještě o hodně nižší než vrchol 4134 denních hospitalizací dne 12. ledna 2021. Celkem bylo v Anglii včera hospitalizováno 752 osob, celkem je v Británii v nemocnicích 4658 lidí, od minulého týdne je to nárůst o 1014 osob. Počet denních úmrtí je 74, je to oproti minulému týdnu nárůst o 23 mrtvých.

Vliv očkování na průběh pandemie ukazuje názorně tento soubor grafů z 21.7. z pětimilionového Skotska:

Procenta očkovaných podle věkových kategorií:


Počet nových denních nákaz podle věkových kategorií (jsou školní prázdniny):


Počet hospitalizací tento týden podle věkových kategorií:


Počet včerejších úmrtí podle věkových kategorií:

 17497

Argentina uznala práci matek, starajících se o děti jako „zaměstnání“ a zaručí ženám v domácnosti placený starobní důchod

22. 7. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 1 minuta

Národní správa sociálního zabezpečení (ANSES) v Argentině, orgán odpovědný za zajištění toho, aby obyvatelstvo mělo prospěch z veřejné politické strategie, oficiálně zahájila Komplexní program pro uznání délky služby práce v domácnosti. To umožní oficiální odchod do důchodu. Výhody z toho budou mít ženy, které opustily trh práce, aby se věnovaly péči o své děti. Program zahrnuje ženy ve věku 60 a více let, které nepracovaly na trhu plných třicet let, což je podmínkou pro nárok na starobní důchod.

Cílem tohoto nového sociálního opatření je napravit část strukturálních nerovností, kterým ženy čelí po celý život, což často vede k k jejich přetížení domácími pracemi a k nerovnosti na trhu práce.

"Pro mě společnost, která nemyslí na starší lidi, je společnost, která ztratila svou etiku.Společnost, která neuznává ty, kteří dosáhnou zralosti, a neposkytne jim duševní klid nezbytný pro důstojný a pokojný život, to není etická společnost. Etická společnost je společnost, která vždy děkuje seniorům za to, co udělali, a v jejich věku jim dává uznání, které si zaslouží, “řekl prezident Alberto Fernández během oznámení tohoto programu.

30689

Na Slovensku se údajně chtějí očkovat lidé proto, aby mohli na setkání s papežem

22. 7. 2021 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty


V září má Slovensko navštívit papež František I., a to hned na několika místech. Vláda podmínila návštěvu jeho bohoslužeb plnou vakcinací. To by mohlo, vzhledem k relativně vysoké příslušnosti Slováků ke katolické církvi, relativně významně podnítit zájem o očkování. Jak prohlásila jedna paní, se kterou jsem se krátce bavil v Bratislavě, "babky sa idú očkovat". Slovenský parlament nedávno schválil loterijní výzvu občanům, kteří mohou být odměněni, pokud přesvědčí lidi ve svém okolí, aby se nechali očkovat. Je otázka, zda existuje nějaká hranice, za kterou už by snaha státu přesvědčit občany o potřebě vakcinace postoupit neměla. A co by asi tak mohlo motivovat k očkování apatičtější, nebo dokonce vakcinací znepokojená část společnosti.

 17490

Největší národ bez vlastní země stále neúspěšně bojuje za svá základní občanská práva

22. 7. 2021 / Kateřina Paříková

čas čtení 2 minuty

Ilustrační obrázek: Československo-kurdská solidarita

Kurdistán je dnes zemí rozdělenou do čtyř částí, které se staly po pádu Osmanské říše součástí dnešního Turecka, Iráku, Íránu a Sýrie. Největší národ čítající 40 milionů lidí bez vlastní země má ve všech těchto zemích problémy ohledně své národní identity, kromě částečně autonomního Iráckého Kurdistánu. Kurdové proto usilují o politické uznání syrské Rojavy, která má za cíl stát se demokracií respektující práva všech skupin obyvatelstva a respektující rovná práva žen a mužů.

 

30372

Pořád se vedou řeči o pravici a levici, ale ty pojmy nedávají už vůbec žádný smysl

22. 7. 2021

čas čtení 4 minuty

Vím, že tohle tady ví úplně každý, tak to prosím berte jako brblání staré ženy, která si prostě nemůže pomoct a připravuje si půdu pro nekonečné "já jsem vám to říkala".
Babiš není příčina problému, ale důsledek.

Z těchhle postojů vyrostl a tyhle postoje ho u moci udržují.

Politicky se bohužel chováme jako malá děcka, která nedokážou odolat oslintanému kokinu, které jim někdo podává ušmudlanou rukou, i když by za to momentální odřeknutí mohla dostat celý sáček bonbónů.

Projevuje se to v přístupu k životnímu prostředí, k chudým lidem, k vlastnímu zdraví, ke vzdělání, k migraci...

30714

Uvědomuje si opozice, že do funkčního státu je třeba investovat znalosti i finance?

22. 7. 2021 / Filip Pertold

čas čtení 1 minuta

Před začátkem volební kampaně jsem naivně předpokládal, že po kolosálním selhání státu za poslední rok bude klíčové téma, jak stát a státní správu udělat funkční, abychom se do budoucna vyhnuli podobným průšvihům, které negativně ovlivnily úplně všechny na každém kroku.

Přitom je zjevné, že ten průšvih s nefunkčním státem tu byl vždy, akorát ho covid zviditelnil. Aby se něco zlepšilo, musíme mít dvě věci: vizi fungování státu a prostředky, kterými tu vizi realizovat.

Zatímco jedna opoziční koalice okleštila stát o to druhé a prvního má poskrovnu, druhá koalice chce zase "vracet budoucnost", což je přinejmenším zvláštní, když to má být strana, která tu budoucnost má hlavně vymyslet, protože předchozí vlády tu budoucnost zahodily do koše.

Ani jedna opoziční koalice nechce říct, že do funkčního státu se musí investovat - peníze a znalosti. Ty znalosti mají přinést politici a experti, peníze daně. Ty nám nyní klesly někam k průměru OECD,
což zjevně nepokrývá ani poptávku voličů po státních výdajích, ani to nedává možnost zfunkčnit státní správu.

Třeba mě podzim překvapí a politici a političky se vytasí s něčím státotvorným, ale stále více ve mně hlodá skepse.

30078

Bývalý prezident Klaus se posmívá prezidentu lékařské komory Kubkovi za dodržování pravidel

22. 7. 2021

čas čtení 1 minuta

Podle Klause (rozhovor v LN 20. 7.) z okruhu těch, kdo byli pozváni na narozeniny rektora Zimy, pouze Milan Kubek nespoléhal na to, že by se mu nedostalo podobné extra záchrany v případě infekce, resp. se vzhledem ke svému postavení i na takové akci choval konzistentně včetně toho, že pravidla by se měla dodržovat, všímá si Jiří Zlatuška na sociální síti.
Škoda, že si ho za tohle nepozvou jako svědka ke správnímu řízení s těmi ostatními Zimovými spolutrotly podle seznamu přítomných…
(Z Jana Vodňanského v rozhovoru cituje, ale mezi těmi, jejichž smrt na covid by mu nějak vadila, ho pak neuvádí.)


Pozn. Bohumila Kartouse: Míra sociální odpovědnosti lidí, jako je pan Klaus, je záporná. Je ještě vcelku pochopitelné, byť velmi znepokojivé, že společenská elita, kam nepochybně patří představitelé akademického světa a bývalý prezident, na podobné akci, jako oslava narozenin, nenosí roušky. Podobně vypadají tisíce jiných setkání v ČR a vzhledem k tomu, ale i k významně sníženému prahu "nepřekročitelných hranic" se nedá očekávat, že by kdokoliv z přítomných cítil potřebu se zodpovídat.

Je ale zcela nepochopitelné, respektive je to odrazem postoje pana Klause ke společenské odpovědnosti, že se snaží degradovat dodržování protiepidemických pravidel jako něco nevkusného a hloupého. Demonstruje tak svůj zřejmě hluboce zakořeněný antisociální charakter, v němž není místo pro jakoukoliv sociální soudržnost. Ta roste, nebo naopak klesá, v době krize s tím, do jaké míry je společnost schopna sjednotit se na způsobu, jak krizi čelit. Pan Klaus se opět projevuje jako ubohý oportunista, tentokrát ve velmi ostrém obraze.


 17489

Babiš zakázal českému velvyslanectví v Maďarsku podepsat dopis na obranu komunity LGBT

21. 7. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 4 minuty

Třicet velvyslanectví požaduje „osvobození od násilí“ pro komunitu LGBT+ v Maďarsku

Argentina, Austrálie, Rakousko, Belgie, Kanada, Chile, Kypr, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Německo, Řecko, Irsko, Izrael, Itálie, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Malta, Černá Hora, Nizozemsko, Nový Zéland, Norsko, Portugalsko , Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Spojené království a Spojené státy podepsaly otevřený dopis, který byl zveřejněn v pondělí 19. července a vyjadřoval „plnou podporu členům LGBT+ komunity a jejich právům na rovnost a nediskriminaci, svobodu projevu a mírové shromažďování a osvobození od násilí“. Dopis také konstatuje že„ dodržování právního státu a všeobecná lidská práva jsou základy, na nichž jsou postaveny demokratické státy“.

K vítězství zla je nutné pouze to, aby dobří lidé nedělali nic!

7. 7. 2021

čas čtení < 1 minutaPokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Rozhovor Britských listů 408. Klimatická katastrofa má drastické dopady, ale Češi jsou v pohodě

19. 7. 2021

čas čtení 1 minutaExtrémy v počasí způsobily v posledních dnech absolutní katastrofu povodněmi na západě Německa, v Belgii, v Lucembursku, v Holandsku a ve Švýcarsku. Povodňový poplach vzniká i v některých místech v České republice. Ničivé povodně jsou i na Novém Zélandě a západní část Spojených států a Kanada trpí obrovskými vedry a neuhasitelnými, gigantickými požáry. Neúspěšně se snaží v horku hasit požáry i Rusové na Sibiři. Naléhavě je nutné začít razantně jednat proti klimatickým změnám. Češi ale nedělají nic. O tom, jak aktivisté organizace Děti Země mluví k Čechům jak Kassandra, kterou nikdo neposlouchá, hovoří Jan Čulík s předsedou této organizace Miroslavem Patrikem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 20. července 2021.


 17488

Klimatická krize: Povodně v Indii a v Číně, rozsáhlé požáry na Sibiři

21. 7. 2021

čas čtení 1 minuta

 

Čínská provincie Henan byla postižena mnoha dny přívalových dešťů a obrovskými povodněmi. Řeky se vylily z koryt, přetékají přes přehrady, byl zlikvidován systém veřejné dopravy a tisíce lidí muselo utéci z domovů, V hlavním městě provincie, Zhengzhou zemřelo nejméně 12 osob, další čtyři v blízkém městě Gongyi. 640 mm deště - množství za celý rok - spadlo za tři dny. Asi 200 000 lidí bylo přesunuto do provizorního ubytování. ZDE 

Daleko silnější monzůnové deště než obvykle postihly Indii. V Bombaji zápavy usmrtily desítky mrtvých. Monzúnové deště tam způsobily sesuvy půdy.  ZDE 

Na Sibiři všechno hoří. Místní obyvatelé posílají děti pryč, aby je ochránily před kouřem a smogem z požárů. Na severovýchodní Sibiři už shořely lesty na 1,5 milionech hektarů. Jakutsko je postiženo dusivým kouřem. Státní činitelé konstatují, že je tam největší sucho za posledních 150 let.  ZDE 

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

 16518

Průběžné zpravodajství:

Vedro vás před koronavirem neochrání

21. 7. 2021

čas čtení 2 minuty


- Teplé počasí snižuje šíření koronaviru, ale dopad je malý, protože k většině nákaz dochází v místnostech. Ve slunečném počasí venku virus dlouho nepřežije, ultrafialové paprsky ho likvidují, jenže venku stejně nedochází k přenosu nákaz. Rozdíl v teplotě o 20 stupňů - mezi létem a zimou - vede k poklesu čísla R o 0,8. Z jedné čínské studie vyplývá, že se virus šíří méně při vysoké vlhkosti vzduchu, Dobře se šíří v suchu a v chladu. ZDE 

- Průměrná délka života Američanů v roce 2020 poklesla o 1,5 roku. Je to největší pokles od druhé světové války. Zvlášť byli postiženi neběloši, černí Američané přišli o 2,9 let života, běloši o 1,2 roku života.

- Varianta delta nyní tvoří 83 procent všech sekvenovaných infekcí v USA, je to dramatický nárůst, v týdnu od 5.7. to bylo jen 50 procent případů. Úmrtnost stoupla za poslední týden o 48 procent, na 239 mrtvých denně. Nejpostiženější jsou státy na středozápadě a na jihu USA. Nejvyšší počet nákaz je v málo očkovaných státech Oklahoma, Missouri, Arkansas, Alabama, Louisiana a Mississippi.

Mezitím v Absurdistánu 184:

Další korupce vlády strany Právo a spravedlnost

21. 7. 2021 / Tomasz Oryński

čas čtení 8 minut

- Dokonale zrenovované náměstí, likvidací stromů v parku

- Kdo nesouhlasí s vládou, neměl by od ní pobírat žádné důchody, dávky ani přídavky na děti

- Policie pronásleduje aktivisty z opozice, že údajně chodí přes ulici na červenou

- Čarodějnický taneční soubor žen bude zřejmě katolickou církví zakázán

- Církev celebruje mši za pedofilní kněží

Rozhovor Britských listů 407. Proč se Češi proti komunismu skoro nikdy nevzbouřili?

15. 7. 2021

čas čtení < 1 minuta


Poslední dobou se připomínalo výročí založení Komunistické strany Československa v roce 1921. Jakou roli hrála KSČ v historii Československa během dvacátého století, jaké postoje mělo vůči ní obyvatelstvo země a politikové ostatních stran? O tom mluví Jan Čulík s historičkou Muriel Blaive. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 16. července 2021.

 17487

Nechť se Stanislav Křeček inspiruje zákony nacistické Třetí říše

21. 7. 2021

čas čtení 1 minuta

Ombudsman Křeček se bohužel v Právu "zamyslel" nad tou nahnědlou novelou zákona o pomoci, nově tedy nepomoci či šikaně, v hmotné nouzi a vymyslel, jak to všechno ještě vylepšit. Došel k závěru, že nám chybí zákonná "definice řádného občana," píše Stanislav Biler.

Jako bylo tady pár režimů, které s tím už operovaly, např.:

(1) Státním příslušníkem je ten, kdo náleží do ochranného svazku Německé říše a je jí za to zvláště zavázán.
(2) Státní příslušnost se získá podle ustanovení zákona o říšské a státní příslušnosti.

§ 2
(1) Říšským občanem jest pouze státní příslušník německé nebo příbuzné krve, který dokazuje svým chováním, že je ochoten a schopen věrně sloužit německému národu a říši.
(2) Říšského občanství se nabývá propůjčením listiny o říšském občanství.
(3) Říšský občan je jediným nositelem v zákonech stanovených plných politických práv.
Norimberské zákony, 1935. Stačí vyměnit říšský za český. To by tak zhruba odpovídalo mentálnímu obzoru našeho Veřejného vymahače povinností.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

30097

Proč je pro Kreml výhodné zničit ruské vesnice

21. 7. 2021

čas čtení 2 minuty

  • Vesnice v etnicky ruských oblastech už dávno přestaly být demografickou rezervou, takže z hlediska centrální vlády ztratily svůj význam. 
  • Vláda ochotně škrtá výdaje na jejich obsluhu a sama tak přispívá k jejich zániku. 

Rozhovor Britských listů 406. Struktura daní v ČR je špatná

12. 7. 2021

čas čtení 1 minutaČasto ekonomové v ČR hovoří o údajné nutnosti zeštíhlovat stát, ale jde v postatě jen o povrchní, neoliberální ideologická hesla vzniklá v devadesátých letech. Existuje nesoulad mezi výdaji státního rozpočtu a příjmy, jednak v důsledku pandemie a jednak v důsledku zrušení superhrubé mzdy. V ČR jsou dominantní odvody na sociální a zdravotní pojištění, které musejí platit úplně všichni, i když vydělávají velmi málo. Politici si hrají s daní z příjmu a zvýhodňují tím některé společenské skupiny. Nejvíce ČR zdaňuje lidi s nejmenšími příjmy. To má negativní dopad na jejich dlouhodobou kariéru a na jejich uplatnění na trhu práce. Český stát je velmi nepružný, nedokázal efektivně reagovat na pandemii, nedokáže ani reagovat na digitalizaci. S Filipem Pertoldem, ekonomem a výzkumníkem Cerge-EU, hovoří o těchto věcech Bohumil Kartous. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 14. července 2021.

Rozhovor Britských listů 405. Lidé postižení tornádem žijí bez střech a oken a ve strachu z počasí

5. 7. 2021

čas čtení 1 minutaJižní Morava, nedávno postižená tornádem, není úplně bez zkušeností s přírodními katastrofami. Několikrát v minulosti byla postižena ničivými povodněmi. Přesto, šokujícím způsobem, dodnes v regionu neexistuje řádně efektivní, koordinovaný systém pro řešení krizových situací, jichž se sílícím globálním oteplováním bude stále více. Zlata Maděričová, jedna z obětí tornáda, dům jejíž rodiny byl vážně poškozen, poukazuje v rozhovoru s Bohumilem Kartousem na chaotickou absenci řádné koordinace při poskytování pomoci obětem této přírodní katastrofy, a na nedostatek managementu. Odstraňování škod bude dlouhodobé a je nutné nezapomínat, že lidé v postižených obcích stále žijí v domech bez střech, bez oken a za jinak velmi ztížených podmínek. A samozřejmě ve strachu, který posiluje nejisté počasí. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 7. července 2021.3330

Senátor Wagenknecht navrhne pojistku proti miliardovému předražení výstavby Dukovan

21. 7. 2021

čas čtení 2 minuty

tisková zpráva

Praha, 20. července 2021 – Skupina senátorek a senátorů v čele s Lukášem
Wagenknechtem za Piráty  ve středu předloží pozměňovací návrhy, které zamezí možnosti miliardového předražení projektu výstavby jaderné elektrárny  Dukovany II. Zákon v podobě, ve které jej Poslanecká sněmovna poslala  Senátu, neobsahuje žádné pojistky pro stropy ceny pro výkup elektrické  energie z nové elektrárny v Dukovanech, které žádali od začátku roku  poslanci Pirátů i Starostů. Pokud nedojde k zastropování přiměřené  výkupní ceny, hrozí, že možné vícenáklady výstavby jaderných bloků budou  platit daňoví poplatníci.

 16510

"Nakažte se covidem a žijte déle," vtipkoval Boris Johnson

20. 7. 2021

čas čtení 3 minuty

 

Bývalý hlavní poradce Borise Johnsona Dominic Cummings svědčil v rozhovoru v televizi BBC, že Boris Johnson se loni v říjnu zuby nehty brátil zavedení protikoronavirového lockdownu, protože "umírají v podstatě jen lidi nad osmdesát let"


Boris Johnson popíral, že bez lockdownu bude zcela zahlceno britské zdravotnictví a zdůrazňoval, že nezavede lockdown jen proto, aby zachránil život lidem nad 80 let. Poslal Cummingsonovi na WhatsAppu heslo: "Nakaž se covidem a žij déle!"

30391

Světoví politikové volají po zavedení „globálního zeleného údělu“ k řešení klimatické krize

20. 7. 2021

čas čtení 3 minuty

- Skupina politiků ze zemí celého světa požaduje, aby klimatická krize byla řešena prostřednictvím globálního zeleného údělu

- Aliance těchto politiků rovněž požaduje, aby byl realizován spravedlivý přístup k vakcínám proti covidu a aby byly restrukturalizovány dluhy nejchudších zemí světa

- Jednotlivé vlády na obnovu ekonomik postižených pandemií vynaložily na fosilní projekty téměř dvojnásobnou částku než na nízkoemisní projekty
 16637

Průběžné zpravodajství:

Spojené státy varovaly Američany, aby necestovali do Británie, protože je tam riziko nákazy "velmi vysoké"

20. 7. 2021

čas čtení 3 minuty

Nejpostiženějšími oblastmi nákazou je Plzeň sever (53,3 nákaz na 100 000 obyvatel) , a další oblasti kolem Plzně, Praha (40,39) a okolí. V pondělí 19.7.  zaznamenalo ministerstvo zdravotnictví ČR 216 denních nákaz. V ČR do 19.7. zemřelo 30 341 lidí. V nemocnicích je 37 osob. Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 670 823 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. Očkováno první dávkou bylo v ČR 5 304578 osob, druhou dávkou 4 194 897 osob, před nebezpečnou indickou variantou je tedy v ČR dosud chráněno jen cca 42  procent obyvatelstva.

- Lockdowny nepoškozují zdraví více než covid, zjistili vědci. Jejich zjištění vyšlo v časopise BMJ Global Health. Vědci zkoumali statistiky o úmrtnosti na všechny příčiny z 94 zemí světa a zjistili, že země jako Nový Zéland a Austrálie nezaznamenaly loni vůbec žádná nadbytečná úmrtí, protože zavedly lockdowny rychle, Naproti tomu země jako Brazílie, Švédsko, Rusko a části Spojených států měly během pandemie velký počet nadbytečných úmrtí. Země, které jednaly rychle a agresivně měla často méně úmrtí než v předchozích letech. Z jedné studie vyplynulo, že lockdown snížil roční úmrtnost o 6 procent už jen tím, že zastavil šíření chřipky. ZDE 

- Počet nákaz v Rusku překročil 6 milionů.

-Počet nadbytečných mrtvých v Indii je zřejmě až desetkrát vyšší než oficiální údaje. Státní úředníci záměrně podceňují počet mrtvých.

Filipínský prezident Rodrigo Duterte varoval, že v důsledku šíření varianty delta bude nutno zavést přísnější karanténní opatření. "Toto je nebezpečnější. Je to agresivnější a smrtící," konstatoval. 

 16447

Budeme řešit další obranu před pandemií eticky (či „politicky“?), anebo dokonce ekonomicky?

20. 7. 2021 / Miloš Dokulil

čas čtení 5 minut

 


Zhruba před čtvrt rokem (již kolem té jaksi tehdy podivně chystané cesty vicepremiéra Hamáčka do Moskvy, kterou jsme si mezitím již stihli docela masivně rozhněvat) jsem si již vůbec netroufal domýšlet, kam doopravdy (a zda cílevědomě či jen improvizovaně) tehdy (či nádavkem taky dnes nebo zítra) mínila směřovat oficiální politika ČR. Nejen pokud jde o pandemii nebo případná opatření brzdící klimatickou krizi. A nejen v možných souvislostech s korektní přípravou na blížící se parlamentní volby. Nemluvě o již tehdy se rychle blížícím čase letních dovolených…

 16740

„Kellnerovská“ síť je funkční a stále stejně špinavá

19. 7. 2021 / Albín Sybera

čas čtení 8 minut

 

Nesvatá aliance obchodu a politiky pokračuje v uskutečňování své autoritářské vize o demokracii bez demokracie

  • Společnost PPF se opírá o širokou síť neformálních a oficiálních obchodních vztahů s autokraty v Evropě a ve světě

  • PR PPF v čele s Vladimírem Mlynářem se tyto skutečnosti snaží systematicky bagatelizovat a zahalovat dezinformačním smogem

  • Český pravicový diskurs dlouhodobě otevírá cestu k legitimizaci obchodních vztahů s autokraty a přimknutí Česka k „strategické alianci nacionalistické pravice“

Rozhovor Britských listů 404. Můžeme po tornádu ignorovat klimatickou katastrofu?

2. 7. 2021

čas čtení 1 minutaMnozí tvrdí v českých médiích, že nedávné tornádo na jižní Moravě nemělo vůbec , ale vůbec nic společného s globálním oteplováním. Až na to, že globální oteplování nám přineslo extrémy počasí, vedra, přívalové deště, záplavy. Jak by měli lidé v České republice na problém klimatické změny reagovat? O tom hovoří Jan Čulík s environmentalistou Janem Hollanem z organizace Czech Globe, Ústavu pro výzkum globální změny v Brně. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 2. července 2021.

Viz též publikace
Jan Hollan a Yvonna Gaillyová, Ochrana klimatu

Ke stažení zde:
https://www.veronica.cz/publikace-ke-stazeni?i=10930771

Nad českým provinčním populismem, jeho principy a spojenectvím mezi konzervativní pravicí, Zemanem a dezinfo scénou

Až česká auta vyjedou z Blaníku a udusí exhalacemi tu hnusnou evropskou hydru...

19. 7. 2021 / Bohumil Kartous

čas čtení 6 minut


Čeští političtí populisté a jejich symbiotičtí mediální čističi ve svém přirozeném životním. Prostředí, které je určeno specifikou kulturní atmosférou, vytrvale bojují za národní zájmy, které ve skutečnosti nejsou ani v nejmenším národní, přičemž hrdinně útočí proti EU, stejně jako prezidentův mluvčí nebo velká část narativů dezinfo scény. Skrývá se za tím nejen "my a oni" efekt, ale i prozíravá zbabělost, vyplývající ze skutečnosti, že je za podobné manipulace nebude nikdo pohánět k odpovědnosti...

Rozhovor Britských listů 403. Češi: Nemáme identitu, nemáme společný příběh

30. 6. 2021

čas čtení < 1 minutaSTEM, agentura pro průzkum veřejného mínění, vypracovala studii o tom, jaká témata a jaké postoje hýbou českou společností. S ředitelem agentury STEM Martinem Buchtíkem o tomto průzkumu hovoří Bohumil Kartous. Tento Rozhovor Britských listů se bude vysílat na Regionální televizi příští týden.  16637

Střípky z covidů 1

19. 7. 2021 / Petr Haraším

čas čtení 11 minut

Mutace delta znovu prověřuje celý svět. Z toho, jak se šíří další vlna Covidu, lze usoudit, jak se které země připravily na další vlnu pandemie. Jestli se vůbec připravily. Jestli se vůbec měly šanci nějak připravit, nebo jen útrpně čekat, co a jak se stane. Jestli neusnuly na covidových vavřínech odvlněných prvních vln a myslely si (velmi naivně), že to bude stačit na všechna další vlnění. Nestačilo, nestačí a vypadá to, že stačit nebude. Mutaci zvanou delta sice svět zvládne. Mutace lambda a epsilon zřejmě nebudou tak nějak moc závažné. Ale následky neproočkovaného světa na sebe nenechají dlouho čekat. Objeví se další mutace, které slovy klasiků: „se nezakecají?!“.

Uvědomují si ruští a čínští výrobci, že řízeným zatajováním údajů o svých vakcínách, které vakcínovou diplomacií cpou horem dolem do téměř celého světa, škodí nejen sobě?

Rozhovor Britských listů 402. Sport jako nástroj nacionalismu a rasismu

28. 6. 2021

čas čtení 3 minutyChceme být na Východě?

Fotbal se stal v posledních měsících několikrát jablkem sváru v otázce identity. Jak odmítání maďarských hráčů a fanoušků symbolického poklekání před zápasem jako vyjádření odporu vůči rasismu, tak přímý verbální rasistický útok hráče Slávie Praha vůči hráči tmavé pleti z týmu Glasgow Rangers znovu poukazují na to, že sport, zejména sport historicky zdůrazňující určitou kmenovou příslušnost (nacionální nebo třídní), zůstává silným pojítkem a vyjádřením hodnotové identity určité kultury. Jako takový pak může sloužit podpoře hodnot prosociálních, v rámci spektra základních lidských práv a svobod, tak úplně opačnému zájmu. A nejen to, sport se může stát přímým nástrojem k vyvolávání "identitárního" konfliktu, jako v případě podezření na skupiny ruských fanoušků, které se snažily systematicky provokovat násilné konflikty během mistrovství Evropy ve fotbale v roce 2016. Tehdy byl ruský tým za chování fanoušků z mistrovství vyloučen. Je zřejmé a ukazuje se to na obranné reakci řady českých médií vůči rasistickém u chování hráče Slávie, že podobné incidenty mohou významně upevnit určité hodnotové postoje, spojené s populistickou, iliberální rétorikou odmítající lidská práva a jejich ochranu, u širší veřejnosti, která jinak do takto orientované společenské diskuse nevstupuje a nevnímá ji jako zásadní. Loajalita vůči příslušnosti (ke klubu, k národnímu týmu) může sehrát významnou roli při hledání vlastního postoje k podobnému konfliktu. Jednoduše řečeno, český fanoušek Slavie nebo maďarský fanoušek reprezentace může generalizovat svůj postoj jako obranu "normality" proti údajně vyšinuté, multikulturní, politicky hyperkorektní Evropě. Fakt, že se právě západní Evropa snaží z fotbalu vykořenit rasismus a xenofobii, a že úspěch tohoto snažení ukazuje na vyspělost kultury, mu uniká...

Pozoruhodné je, jak se prostřednictvím investic do fotbalových klubů vytváří pozitivní obraz postav, jako je Jaroslav Tvrdík, případně i Miloš Zeman, který se dnes netěší velké oblibě a na působení Jaroslav Tvrdika v politice je dodnes nahlíženo jako na kontroverzní.

Nicméně angažovanost Jaroslava Tvrdíka a Miloše Zemana ve věci rasistických urážek fotbalisty Kúdely jim pomocí sportovní kmenovosti pomáhá získat pozitivní odezvu mezi podporovateli fotbalového klubu Slavie Praha, případně širší skupině českých fotbalových fanoušků podporujících Slavii v mezinárodních soutěžích.

V tomto ohledu se investice čínských státních investorů do fotbalového klubu vyplácí zejména politicky. S emocemi vyvolanými Kúdelovým trestem za jeho zavrženíhodný rasismus se dá dále manipulovat a konstruovat kritiku západních zemí v Evropě jako údajně přehnaně korektní a vrážet tak falešný hodnotový klín mezi postsocialistické země EU a země zejména ze severu a západu EU. Znovu tak vzniká Východ a Západ...

Chceme být na Východě?

Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 30. června 2021.


30372

Kterak česká politická reprezentace kriminálně podceňuje klimatickou krizi a přechod na obnovitelné zdroje

19. 7. 2021 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty


- Čeští politikové se vůči klimatickému balíčku EK ve velké míře staví skepticky

- Klimatické cíle s touto politickou reprezentací ČR nemůže nikdy splnit

- Přestože se naše politická scéna zaklíná obrovskými výdaji, jejich návrhy by z ČR uskutečnily nekonkurenceschopný průmyslový skanzen.
 17484

Vojenská junta v Myanmaru zabíjí lidi koronavirem

19. 7. 2021

čas čtení < 1 minutaGenerálové, kteří navzdory obrovským protestům převzali letos v únoru vojenským pučem v Myanmaro moc, terorizují zdravotníky, vězní lékaře a  zabíjejí je, protože ošetřovali armádou postřelené demonstranty proti vojenskému puči. Vojenská diktatura neorganizuje očkování, brání lidem v přístupu do nemocnic a odebírá jim kyslíkové bomby. Umírají bez pomoci denně stovky lidí. Svět na teror v Myanmaru, jehož obyvatelé zoufale prosí o mezinárodní pomoc, zcela zapomněl.

Videoreportáž ZDE    (Některé záběry mohou být pro některé čtenáře znepokojující.)

Hospodaření OSBL za květen 2021

8. 6. 2021

čas čtení 1 minuta

V květnu 2021 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 53 422.16 výdaje byly  jako obvykle 61 731.50 Kč. Finanční příspěvky čtenářů bohužel nepokrývají celkové výdaje, takže směřujeme k nule. Zůstatek ke konci května byl 84 819.22  Kč.

Děkujeme mnoha čtenářům za  finanční podporu v měsíci květnu 2021.  Prosíme, přispějte.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 70 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Katolická církev | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Wikileaks | Očkování a racionalita | Americký dokumentarista Michael Moore | Gruzie, Rusko a Jižní Osetie | Norsko | Turecko | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Globalizace | Sociální poměry | Korupce | Identita | Rasismus | Vietnam | Libye | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Psychiatrie | Psychologie | Oligarchie | PPF | Životní prostředí | Teroristická hrozba a politické hry | Ústava | Komunistická idea a její reflexe v politice i teorii | Afrika | Chudoba | Bělorusko | Dánsko | Bezdomovectví | Hospodaření Občanského sdružení Britské listy | Japonsko | Ekologie | Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy | Itálie | Sociální vědy aplikované do života | Doprava | Čína | Austrálie | Nový Zéland | Severní Korea | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Demokratický proces se zasekl | Rozhovory Britských listů | Polsko | Drogy | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Francie | Kavkaz, Náhorní Karabach, Čečensko | Německo dnes | Školství | Řádění exekutorů v České republice | Genderová nerovnost ve společnosti | Brazílie | Ekonomika | Velká Británie - politika a společnost | Imigrace do Evropy | Sýrie | Jemen | Brexit - vše | Saúdská Arábie | Sdělovací prostředky | Babiš | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Španělsko | Extremismus | Rusko za Vladimíra Putina | Lidská práva | Maďarsko | Ukrajina | Budoucnost NATO a OSN | Spam a šíření dezinformací na internetu | Joe Biden | Donald Trump | Konec Obamovy agendy, selhání reforem v USA | Írán | Evropská unie | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Lidské zdraví | Privatizace po česku | Léková politika, zdravotnictví | Občanská společnost | USA | Česká literatura | Česká politická scéna | Koronavirus | Globální oteplování | Energetické úspory | Srbsko | Česká republika
17551