Lidem je nutno pomoci

10. 1. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Jan Čulík píše: „Naprosto komická a pikantní je však skutečnost, že i odpůrci Miloše Zemana jsou tak blbí, že se nedokážou shodnout na jednotném protikandidátu.“ Já si právě myslím, že shodnout se na nějakém protikandidátovi je nesmysl, neboť to znamená začátek nekonečných debat o výhodách nebo nevýhodách toho či onoho kandidáta. Kolik takových odpůrců by se vlastně mělo shodnout? Milion? Ani to by asi nestačilo na vítězství nad Milošem Zemanem.

Protest: Budeme hlasovat pro Zemana, i když nás to poškodí

10. 1. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 3 minutyZajímavě reagoval na Facebooku na tento článek Karel Hausmajer. Jeho zkušenost by potvrzovala, že volební podpora pro Miloše Zemana je založena na témže mechanismu jako volební podpora pro Donalda Trumpa v USA (Trump nikdy neobnoví uhelné doly, přestože pro něho houfně hlasovali nezaměstnaní havíři), či volební podpora pro brexit v Británii (na poukaz jednoho reportéra, že brexit povede k snížení britského HDP a k zchudnutí země, reagovala jedna stoupenkyně brexitu "To je váš HDP, ne můj".) - Jinými slovy, protest proti údajným "elitám" je důležitější než racionalita, nevadí, že hlasování pro Zemana/Trumpa/brexit mě poškodí, vás, nenáviděné "elity" to poškodí víc. Si myslí ti lidé, ve skutečnosti to bude obráceně.

Léta argumentuju, že se s lidmi mělo a má mluvit. Že problém vznikl proto, že pražské "elity" jim neustále kázaly a káží o tom, co je správné, jenže ony se měly ptát, co je zdrojem vaší frustrace a vašeho hněvu a řešit to.

Před lety jsme dělali v Britských listech rozsáhlý průzkum veřejného mínění ohledně toho, co si lidé myslí o dnešním režimu ve srovnání s komunismem. Trvalo hodinu vyplnit dotazník. Do několika málo dní ho vyplnily tisíce lidí. Uvědomil jsem si tehdy, že lidi CHTĚJÍ o svých problémech hovořit, strašně moc. Jenže se je nikdo na to neptá. (Jan Čulík)
Karel Hausmajer: Věřím, že u většiny "příznivců M.Z." o zpitomělost ani vrozenou blbost ve skutečnosti nejde. Má osobní zkušenost - dvě kolegyně v práci (podřízené) obvykle, když dojde na Zemana projevují hlasitě svůj obdiv, nebrání se však diskusím pří kterých pak v drtivé většině případů připouští, že je Zeman společensky rozdělující element, mírně řečeno hulvát, obklopený skupinou vyčůránků s podivnou minulostí, že je mstivý ne příliš v kondici a tak trochu "Prášil", nikdy neuzná vlastní chybu a břitký humor jen zakrývá jeho jízlivost.... to vše pod tíhou objektivní argumentace připustí.

Rakousko: Rasistický spor o první letošní dítě

10. 1. 2018

čas čtení 1 minuta

Katolická charita v Rakousku protestuje proti odstranění facebookové stránky prvního vídeňského dítěte narozeného v novém roce. Ta obdržela 20 000 zpráv na podporu, poté co ji zaplavily rasistické komentáře.

Rozhovor Britských listů 144. Počítačová věda je pro ženy tvůrčí a perspektivní obor

5. 1. 2018

čas čtení 1 minuta"Ženy na manažerských postech jsou velice schopné a mají stejné dovednosti jako muži. Měly by si zakládat vlastní podniky. Bohužel je jich v ČR ve vedoucích funkcích firem nesmírně málo."


Bohumil Kartous hovoří s Ditou Přikrylovou, ředitelkou organizace Czechitas, které provozuje kurzy informační technologie pro ženy. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 5. ledna 2018..

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Mezitím v Absurdistánu 52:

Výbuchy, dokonalá státní televize, Koruna králů a pozor, nemějte na svém pozemku vodní tok!

10. 1. 2018 / Tomasz Oryński

čas čtení 11 minut

Aktualizace: Antoni Macierewicz, ministr obrany,  Jan Szyszko, ministr životního prostředí a Witold Waszczykowski, ministr zahraničí se všichni stali obětí rekonstrukce vlády. Jak napsala 
Krystyna Pawłowicz na Facebooku
, stali se "obětí spiknutí tajných služeb a levičáctví":

Aha, takže premiér Morawiecki se spikl se zdiskreditovanými tajnými službami a Jarosław Kaczyński je levičák? Nebo je tomu obráceně?

* * *

Vánoce v Polsku byly klidné. V politice se skoro nic nedělo. Přestože se ukázalo, že legenda, že na Štědrý den hovoří divá i domácí zvířata  lidským hlasem, je jen pohádka, zaměstnanci Státních lesů z Bělověžského pralesa zasáhli: Vytvořili tento vysoce profesionální klip, v němž za doprovodu vycpaných zvířat přejí pracovnící okresu Státních lesů Hajnówka všem Veselé Vánoce:Jediným důvodem, proč by někdo musel vystupovat v takové produkci, by mohl být jen trest za to, co dělají v Bělověžském pralese. Upřímně si nedovedu přestavit nic jiného.

Držet palce Trumpovi je jako hrát ruskou ruletu

10. 1. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 7 minut

V případě, že se nepodaří Donalda Trumpa včas zneškodnit, případně i tehdy, pokud by nástupce pokračoval v jeho nacionalistické a izolacionistické ekonomické politice, čekají v důsledku také Českou republiku mimořádně těžké časy - bez ohledu na to, jak se připraví nebo nepřipraví na robotizaci, nezávisle na tom, jaký vzdělávací systém v ní bude fungovat.

Stačilo by, kdyby z 218 000 unikátních čtenářů BL jich měsíčně 350 přispělo dvěma stovkami na provoz

12. 10. 2017

čas čtení 1 minuta

Milí čtenáři,

Je to nudné, pořád opakovat (a vůči některým čtenářům neférové, protože ti přispívají), avšak jsme na nikom nezávislý, nemanipulující zpravodajský a analytický server, který nestraší veřejnost nesmysly, nevyvolává v ní rasistickou ani xenofobní hysterii a snaží se - neúplatně, padni komu padni - přinášet nezávislé informace z domova i ze zahraničí a otevírat tak dveře do světa.

K tomu potřebujeme minimální částku na provoz ve výši 60 - 70 000 Kč měsíčně. Stačilo by, kdyby z nynějších 218 000 unikátních čtenářů Britských listů za každý měsíc (Google Analytics) jich přispělo cca 350 každý měsíc částkou 200 Kč. Je to míň, než kolik dáte za noviny.

Můžete také příspěvek na Britské listy použít k své registraci na diskusní fórum.

Bez těchto příspěvků se server nedá provozovat, neboť naši reportéři a analytici nemohou pracovat úplně zadarmo.

Pokud si myslíte, že Britské listy hrají v českém prostředí nezastupitelnou roli, prosíme, zaveďte pravidelný příspěvek na náš provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Trumpova vláda uvolní omezení na používání jaderných zbraní

10. 1. 2018

čas čtení < 1 minutaTrumpova vláda plánuje zrušit omezení na používání jaderných zbraní a vytvořit novou, slabší jadernou hlavici pro americké rakety typu Trident, které jsou rozmístěny na ponorkách. Cílem je odstrašit Rusko, aby nepoužilo taktické válečné hlavice v konfliktu ve východní Evropě.

Nová americká strategie používání jaderných zbraní je podstatně urputnější než postoj Obamovy vlády, která se snažila snižovat roli jaderných zbraní v americké obranné politice.

Aktivisté usilující o zastavení závodů ve zbrojení vyjádřili silné znepokojení nad novým návrhem začít vyrábět menší, "použitelnější" jaderné zbraně. Varují, že se tím jaderná válka stává pravděpodobnější, zejména vzhledem k tomu, jak nestabilní je prezident Donald Trump, který je ochoten vyhrožovat americkým vojenským arzenálem v podstatě komukoliv.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Kreml obvinil Pentagon, že podporuje útoky na jeho základnu v Sýrii

10. 1. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Podle ruského ministerstva obrany "podivnou shodou okolností" údajně došlo k tomu, že v době, kdy v pondělí na leteckou základnu Hmejmím a přístav Tartús v Sýrii útočilo 13 povstaleckých bezpilotních prostředků, v oblasti mezi základnou a přístavem se právě pohyboval americký hlídkový letoun P-8 Poseidon ZDE ZDE. Moskva tak nepřímo obviňuje Washington, že pomáhá s útoky na její vojáky.

Přečetli jsme:

Dějiny se neopakují, ale mohou se rýmovat

10. 1. 2018

čas čtení 1 minuta

Čím ke mně promlouvá minulost? Tématem hurávlastenectví a vyháněním cizáků, tématem spravedlnosti, tématem opilce na Hradě. Také tím, že příslušník pohotovostního pluku, který dodnes hovoří stejně jako před třiceti roky, aniž musel jít bojovat ke Grünwaldu, má dohlížet na výkon práva. Přijde mi zajímavé srovnání rychlostí, s jakými u nás postupuje ta dáma se zavázanýma očima a vážkami, jako by vážila pepř, jak řekl Čapkův četník o Spravedlnosti. Nepředpokládám, že by defraudanti měli být dneska popravováni, ale cosi, co je možné označit jako dvourychlostní přístup můžeme pozorovat. Stačí porovnat čas, který byl potřeba aby byl odsouzen a potrestán tykadlový řidič Smetana za zneuctění a poškození uměleckého portrétu předního člena ODS, s časem, kterého je zapotřebí, aby bylo dovoleno, zda vůbec může začít stíhání lidí podílejících se na padesátimilionovém podvodu.

Celý článek: ZDE

Je možné, že je česká veřejnost tak blbá?

9. 1. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Je opravdu neuvěřitelné, že by mohla být česká veřejnost natolik zpitomělá, že by do sice jen bezvýznamné ceremoniální, ale pro mnoho Čechů výrazně symbolické, funkce českého prezidenta znovu zvolila populistu a lháře Miloše Zemana, navzdory tomu, že Zeman prokazatelně nic nedělá pro české občany, žádné problémy neřeší a  výrazně zhoršil pověst České republiky v zahraničí.

Naprosto komická a pikantní je však skutečnost, že i odpůrci Miloše Zemana jsou tak blbí, že se nedokážou shodnout na jednotném protikandidátu. Kdo chce kam, pomozme mu tam.

Vzhledem k tomu, že  se v českém prostředí zjevně nedokáže nikdo vzchopit k zásadní a ozdravné akci, neozývá se žádný rozumný hlas, který by v rychle se destabilizujícím evropském i globálním prostředí byl schopen formulovat konstruktivní strategii pro přežití České republiky, kulturně, ekonomicky i politicky, lze předpovídat jen ten nejhroznější vývoj.

Češi samozřejmě nejsou svou idiocií osamoceni. Značná část Angličanů se stále tvrdošíjně přidržuje brexitu, navzdory jasným důkazům, že země i oni individuálně a konkrétně tvrdě zchudnou. Značná část Američanů dál nekriticky obdivuje Donalda Trumpa navzdory nezvratným důkazům, že je to člověk s velmi omezenou inteligencí a s prohlubujícími se psychickými problémy. Značná část Poláků se nechala zkorumpovat vysokými přídavky na děti, které občanům ze státního rozpočtu poskytuje  vláda strany Právo a spravedlnost, značná část maďarských občanů podporuje tvrdý antisemitismus, islamofobii a autoritářskou vládu Viktora Orbána, značná část Rusů miluje Vladimíra Putina, navzdory tomu, že po tisících vraždí spolu s Asadem civilisty v Sýrii a zabíjí v Rusku své oponenty.

Tak jsou mnozí Češi v dobré společnosti! Jen tak dál...

OLAF?

9. 1. 2018

čas čtení < 1 minuta


Fata morgana prezidentských kandidátů

9. 1. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

S posledními daty se ukazuje, že prezidentská volba skončí vítězstvím současného prezidenta, pokud proti němu do druhého kola postoupí kdokoli jiný než Jiří Drahoš (bude-li se vůbec druhé kolo konat). Ve skutečnosti tedy to barevné množství kandidátů, kteří štěpí hlasy proti Milošovi Zemanovi do malých táborů, je pouze fata morgana.

Polský premiér odvolal několik ministrů ve snaze zlepšit vztahy s EU

9. 1. 2018

čas čtení 2 minutyPolští ministři obrany, zahraničí a životního prostředí byli propuštěni poté, co Brusel obvinil Varšavu, že ochromuje demokratické hodnoty


Polský premiér Mateusz Morawiecki odvolal několik ministrů z vládnoucí strany Právo a spravedlnost ve snaze zlepšit vážně ohrožené styky s Bruselem.

Strana Právo a spravedlnost se těší v Polsku velké volební podpoře, avšak je pod tlakem kritiky od Evropské komise a celé řady členských zemí EU za to, že ochromila nezávislost polského soudnictví.

Morawiecki, bývalý ministr financí, byl v prosinci jmenován premiérem s cíolem zlepšit zhoršující se postavení Polska v Evropské unii.

Poděkování

9. 1. 2018

čas čtení 3 minutyVážený pane Čulíku,

je tomu už 3 roky a pár dnů, co jste zveřejnil můj dopis na Vašich stránkách (https://blisty.cz/art/75675-zaslouží-si-tento-člověk-likvidaci-nebo-pomoc.html) a rád bych vám, a vašim čtenářům, ještě jednou poděkoval a podal krátký update toho, co se za tři roky stalo.

Musím říct, že mi to dalo druhou šanci žít zase normální život a že bych to bez pomoci asi už moc dlouho nevydržel. V jednom z mých posledních emailů jsem se zmiňoval o tom, že jsem se snažil najít něco v zahraničí (v Maďarsku), protože zůstat v ČR pro mne nemělo žádný smysl, píše Vincent Adam.

Globální tažení proti terorismu a Trumpova éra aneb Konec nesmyslné války je v nedohlednu

9. 1. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Spousta naivních nadšenců se před rokem domnívala, že zvolení excentrického tlučhuby do Bílého domu je toužebně očekávaným příslibem konce amerického expanzionismu, který je podložím nejednoho současného problému a konfliktu na Blízkém východě a v Africe. K hlubokému rozčarování těchto osob se nic takového nekonalo, třebaže tomu nasvědčovaly veškeré indicie. Prezident Donald Trump naopak navázal na své předchůdce a v řadě ohledů jejich expanzivní zahraničně politickou agendu překonal. Globální tažení proti terorismu s pompou vyhlášené před více než 16 lety tedy nebude ukončeno ani v letošním roce, přestože Spojeným státům signifikantní nebezpečí ze strany islamistických teroristů nehrozí.

Proč zachraňovat ČSSD?

9. 1. 2018 / František Řezáč

čas čtení 1 minuta

Jak vidím, začala v Britských listech již debata na téma "Zachraňme sociální demokracii" https://blisty.cz/art/89421-jak-zachranit-socialni-demokracii.html

Sociální demokracie je v ČR konkrétní množina členů a funkcionářů ČSSD ohraničená číslem, dejme tomu dvacet tisíc osob.  Ponechme stranou sociální demokracii jako hnutí a ideu, vzniklé v devatenáctém století. To je na jinou debatu, důležitější.

Současná snaha určité skupiny bývalých vlivných členů ČSSD mi připomíná situaci nějaké budovy, která se má zbourat a někomu je to líto, tak usiluje o její vyhlášení za kulturní památku. Proč ne?  

Sociální demokracie je určitě kulturní památkou. Nejen v České republice, ale v celém prostoru bývalého Rakouska Uherska, Německa, Švýcarska, Francie, Británie, Beneluxu, Skandinávie a tak dále...

  Ale hlavní otázka je: Stojí ta památka za záchranu? Idea jistě. Parta bývalých funkcionářů určitě ne!  Doporučuju Britským listům, aby se debatě "kdo za to může" pokud možno vyhnuly. 

Všichni jsou vinni

9. 1. 2018 / Richard F. Vlasák

čas čtení 1 minuta

 

"Shodneme se na tom, že "Debata, kdo za to může" je bezpředmětná a nikomu nepomůže, všichni jsou vinni - od sobotkovců po haškovce. Odnáší to člověk práce, který není dostatečně reprezentován v dolní parlamentní komoře; v nebezpečí se ocitl sociální stát, jedna z podmínek demokracie vůbec, píše Richard F. Vlasák.

Bylo by však chybou, kdybychom ideály, z nichž sociální demokracie vznikla, nebyli schopni aktualizovat a zároveň s nimi konfrontovat ty, kteří se k nim naoko hlásí, ale jde jim jen o "kšeft". 

Dokáže mne děsně naštvat, když sociální demokracii chtějí zachraňovat ti, kteří na místní, regionální i celostátní úrovni zrazovali zájmy obyčejných lidí - od pochybných krajských zakázek po vystupování na veřejnosti hodné AfD. 

Uráží mne, když se za Masarykovo jméno, které bylo pro stovky sociálních demokratů bojujících v odboji i v době komunismu svaté, schovávají lidé bez mravní integrity. Lidé tolik podobní podobnému zrádci zájmů lidu, Miloši Zemanovi, prezidentovi strachu, nesvobody a neúcty k druhým. 

K tomu byl můj článek.

"To do list" silného prezidenta

9. 1. 2018 / Bohumil Kartous

čas čtení < 1 minuta

"To do list" silného prezidenta.

Zeman:

1) Dát si flašku na cukrovku, radši dvě
2) Zavolat Kellnerovi a popřát mu k úspěšnému projektu
3) Zeptat se Nejedlého, co mám dělat

Topolánek:

1) Pustit Marka a poslat mu límo
2) Zavolat Křéťovi a popřát mu k úspěšnému projektu
3) Zeptat se Nejedlého, co mám dělat

Z autorova profilu na Facebooku.

Děti terčem útoků: Chci chodit do školy

9. 1. 2018

čas čtení < 1 minuta


"Jmenuju se Fares, "říká šestiletý Fares ze Sýrie.  "A je mi - tři...čtyři... pět... Čtyři. Neumím číst ani psát. Umím jenom nakreslit oblohu, moře a slunce. Obsluhoval jsem, roznášel jsem jídlo. Roznášel jsem fazole, kukuřici, chumus, vodní dýmky, brambory a semena. Myl jsem obchod a prodával zmrzlinu dětem. Neumím plnit oplatky na zmrzlinu, ale pomáhal jsem Mohannadovi. Chci odejít. Můj dům je jako vězení. Chci chodit do školy." #Dětiterčemútoků


Luňáci a sokoli v australském horku zakládají požáry

9. 1. 2018

čas čtení < 1 minuta

Luňáci a sokoli  v nynějším extremním australském horku roznášejí hořící větvičky do ještě nehořících oblastí a zakládají požáry, čímž vyhánějí z úkrytů svou potravu, kterou pak lehce loví. Vidělo to dvacet různých lidí, zatím to ještě nebylo nafilmováno:


Překvapení: Britský ministr pro brexit si stěžuje premiérce, že se EU připravuje jednat s Británií jako s cizí zemí

9. 1. 2018

čas čtení 1 minutaCo jste čekali?


"Vážená paní premiérko,

rád bych vás upozornil na rostoucí počet příkladů, kdy instituce Evropské unie zacházejí s Velkou Británií ještě před odchodem z EU jinak, a to způsobem, který poškozuje britské zájmy. Evropská unie přijala celou řadu opatření, která hrozí, že budou zrušeny dohody a kontrakty, pokud nedojde k dohodě mezi Británií a EU. To by vyžadovalo, aby se britské firmy přestěhovaly do nějaké členské země EU.

Některé úřady EU zveřejnily instrukce firmám, podle nichž se Británie stane po odchodu z EU v březnu 2019 třetí zemí, a nezmiňují se o možné dohodě. Znamená to, že kontrola kvality výrobků, například léků, by musela být prováděna na území EU nebo EEA. Evropská komise vydala podobné instrukce ohledně práva, občanského soudnictví a soukromého mezinárodního práva, dopravy, chovu zvířat a dopravy a ochrany živých zvířat. Tyto instrukce neberou v úvahu možnost existence dohody a přechodného období. Naši právníci nás informují, že pravděpodobnost úspěšného soudního řízení proti těmto opatřením je nízká."


BBC: Tábor v Calais nikdy neskončí. Budou tady lidi pořád

9. 1. 2018

čas čtení 1 minuta
Minulý měsíc tu dva uprchlíci  zemřeli. Jeden z nich byl patnáctiletý chlapec.
V oblasti kolem Calais znovu žije bez přístřeší asi 700 lidí, ato přesto, že původní uprchlický tábor, Džungli, francouzská policie v říjnu 2016 zlikvidovala. Ikram Ullah dorazil před týdnem. Je mu 18 a je z Nanarharu - z jedné z nejnebezpečnějších oblastí v Afghánistánu.

"Jak dlouho si myslíte, že tady přežijete?"

"Tři měsíce, čtyři měsíce. Doufám, že neonemocním."

Francouzská policie pravidelně odstraňuje stany a odebírá uprchlíkům přikrývky ve snaze zabránit vzniku nového tábora. BBC byla svědkem takové akce, ale dostala příkaz, aby reportéři odešli.

Francouzský policista: "Vy odejdete, ano? Je protizákonné, abyste tu setrvávali."

Aktivistka humanitární organizace: "Máme mnoho zpráv o tom, že policie používá proti uprchlíkům slzný plyn. Lidé jsou probouzeni tím, že jim policie stříká slzný plyn do obličeje. A to není legitimní užívání slzného plynu. Je to používání nepřiměřené síly."

Policie v Calais tvrdí, že jedná "v souladu se zákonem".

Mnoho uprchlíků se stále snaží dostat se do kamionů směřujících do Británie.

Aktivistka humanitární organizace: "Bohužel minulý měsíc dva uprchlíci na hranici zemřeli. Jeden z nich byl patnáctiletý chlapec. A jedna osoba je stále ještě v kritickém zdravotním stavu poté, co byla vážně zraněna. My požadujeme základní potřeby, aby ti lidi mohli přežít a aby jejich případy byly férově zhodnoceny." 

V roce 2017 bylo usmrceno více než 15 000 civilistů

8. 1. 2018

čas čtení 1 minutaJde o nárůst o 42 procent, uvádí globální průzkum organizace Action on Armed Violence. https://aoav.org.uk/ Počet úmrtí civilistů způsobených leteckými údery stoupl o 82 procent z 4902 mrtvých v roce 2016 na 8932 mrtvých v roce 2017.

Nejvíce civilistů bylo usmrceno v Sýrii, kde jejich počet stoupl o 55 procent na 8051, v Iráku, kde počet usmrcených civilistů stoupl o  50 procent na 3271, a v Afghánistánu, kde zemřelo 994 civilistů.

Británie konstatovala, že nemá žádné údaje o tom, že by její letecké údery usmrtily nějaké civilisty, americká armáda uvádí, že neúmyslně usmrtila v Sýrii a v Iráku nejméně 801 osob.

Podle organizace Airwars, která monitoruje počty mrtvých v Iráku a v Sýrii, zemřelo v důsledku Američany vedených vojenských operací proti Isis v Sýrii a v Iráku asi 11 000 až  18 000 civilistů. Zpráva tiskové kanceláře Associated PRess uvádí, že odhadovaný počet civilních mrtvých jen v městě Mosul byl 9000.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Dialog s politickými kulty a jeho "veřejná prospěšnost"

8. 1. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 10 minut

Moderátor CNN Jake Tapper v nedělní relaci State of the Union zpovídal prezidentského poradce Stephena Millera v souvislosti s novou knihou Michala Wolffa, která popisuje zákulisí fungování Trumpova Bílého domu. Po několika neúspěšných pokusech přimět Millera, aby svá tvrzení o geniálním a nesmírně pracovitém Trumpovi uvedl do souladu se základními fakty a přestal jej ve studiu neustále překřikovat, Tapper pronesl větu: "I think I've wasted enough of my viewers' time" ("Myslím, že jsem vyplýtval dost času našich diváků") a rozhovor ukončil.

Evropa musí razantně zasáhnout proti nativistickému nacionalismu ve střední Evropě

8. 1. 2018

čas čtení 6 minut
Jestli Maďarsko a Polsko chtějí vytvořit neliberální demokracie, musejí to učinit mimo struktury EU a bez fondů Evropské unie.

Je to hnusné a šíří se to stále více a zřejmě to skončí špatně, varuje britský ekonom Will Hutton v týdeníku Observer. Globální vzestup konzervativního nacionalismu s cílem vytvořit "národní komunity", v jejichž čele budou stát autokratičtí vůdci, kteří budou hájit mimořádné národní hodnoty, budou bránit hranice před virem imigrace a "cizáckých" vlivů - to je vážná hrozba naší doby.

Je to recept pro vnitropolitický útlak, mafiánský kapitalismus, masivní korupci, rozklad zákonnosti, vzestup rasismu a vznik mezinárodních konfliktů. Hodnoty, které byly základem poválečného liberálního pořádku, který vytvářel mír, snášenlivost a prosperitu, hoří před našima očima. Je načase proti tomu vystoupit.

Mezinárodními prosazovateli této ničivé ideologie jsou Rusko a Čína, které v tom silně podporují Turecko a Indie a otevřeně je obdivují konzervativní nacionalisté v Polsku a v Maďarsku - a Donald Trump, Nigel Farage a skupinka zastánců extremního brexitu.

MV ČR: Doubrava si své poplašné zprávy cucá z prstu

8. 1. 2018

čas čtení < 1 minuta


PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v listopadu 2017

14. 12. 2017

čas čtení 2 minuty

V listopadu 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 73 628.36.    Výdaje na provoz Britských listů byly 63 853.50 Kč. 

Zůstatek byl koncem listopadu 2017 160 913.20 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Potřebujeme měsíčně cca 60 - 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
20398