Proč děláme v Česku všechno jen jako

19. 9. 2017 / Stanislav Biler

čas čtení 5 minut

Ale ta naprostá absurdita všeho vlastně není to, co mě na tom fascinuje nejvíc. Mě na tom nejvíc fascinuje fakt, že na to všichni bez keců přistoupí.Jelikož je naše civilizace postavena na svobodě, na svobodě zajet si ve městě pro rohlíky dieslovým autem s urvaným filtrem, jezdíme s děckama do lázní, aby se z tý svobody daly dohromady. Jezdíme do hor. Do Jeseníků, samozřejmě. Ostatní český hory jsou dobrý leda pro trubky. O tom není nutný diskutovat. Nezmiňuju Rychlebský hory, který jsou naprostý TOP, píše Stanislav Biler.


Nicméně, každý rok mě fascinuje jedna věc - jak nic z toho, co se v těch lázních děje, nedává smysl, a jak je to všem (to už je druhá věc) úplně jedno, a především, jak se s těmi dětmi (třetí věc) v těch lázních vlastně vůbec nepočítá.

Rozhovor Britských listů 127:

Měl by být Julius Fučík v pantheonu Národního muzea?

15. 9. 2017

čas čtení 1 minuta"Mně by se líbilo, kdybychom byli schopni uznat nejrůznější protikladné osobnosti a události jako součást české historie. Ať je v pantheonu Národního muzea Franz Josef a kouká na Masaryka. Ať tam je Fučík a vedle něj Jan Palach. Česká identita je pluralitní. Kdyby na Staroměstském náměstí v Praze stál Hus i Mariánský sloup, napjaly by se mezi ně dějiny a to náměstí by dostalo hloubku, dynamiku a příběh," říká v rozhovoru Britských listů publicista Štefan Švec. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 15. září 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Donald Trump pohrozil v OSN, že "totálně zničí KLDR"

19. 9. 2017

čas čtení 3 minuty

Donald Trump pohrozil, že "totálně zničí" Severní Koreu ve válkychtivém projevu ve Valném shromáždění OSN. Zaútočil také na celou řadu nepřátel US a požadoval, aby "poctivé a spravedlivé" země se proti nim postavily.

"Metlou naší planety je dnes malá skupina zločineckých států," řekl Trump. "Pokud se  spravedlivé země nepostaví proti skupině zlých zemí, pak zlo zvítězí," dodal.

Firma Amazon nabízí zákazníkům soubor materiálů k výrobě bomby

18. 9. 2017

čas čtení < 1 minuta

V exkluzivní reportáži informovaly Channel Four News, že pokud si zadáte na serveru firmy Amazon koupi jediné, nevinné domácí ingredience, kterou by bylo možno použít při výrobě bomby, algoritmus Amazonu vám nabídne v rubrice "Jiní zákazníci také kupovali..." kompletní seznam materiálů k výrobě bomb, včetně kuliček z ložisek, které atentátníci používají jako šrapnel.

Obyčejný kyblík, obsahující obyčejné domácí přípravky, smíšené tak, aby z toho vznikla bomba. Tyto výrobky jsou k dispozici nejen v normálních obchodech, ale i na Amazonu na internetu. Amazon je nejen prodává, ale také vám doporučí kombinaci materiálů, které potřebujete na výrobu bomby: 

PŘEČETLI JSME:

Štefan Švec: Ne a ne a nevnucuje!

19. 9. 2017

čas čtení 1 minutaPerle české nezávislé žurnalistiky, Parlamentním listům, už rok a půl stagnuje počet čtenářů. A byla by škoda ochudit zbytek národa o tento nezkorumpovaný skvost. Proto se jeho majitel, král hracích automatů a dobroděj Ivo Valenta, rozhodl podpořit ho reklamní kampaní. Jsou to ty modrobílé billboardy, které tvrdí, že nám v Parlamentních listech nikdo nevnucuje, co si myslet.

Potěšen tím, že jsem konečně našel médium, které mě nechá udělat si vlastní názor, vyhledal jsem si tuhle v PL pár témat, která hýbou veřejnou debatou. Začal jsem, jak jinak, heslem migrace. Lednová zpráva o tom, jak nás na jaře zaplaví rekordní počet migrantů, se sice nenaplnila, ale jinak jsem opravdu rád, že mi nikdo nenutil, co si myslet.

Zbytek textů byl o tom, že je veřejnoprávní televize zaujatá nebo že hledá pro své natáčení děti, ale nesmějí být bílé, což rozčílilo Tomia Okamuru. Znovu mi nikdo nenutil, co si mám myslet, a bylo to krásné.

Celý zkoprnělý, jak mi nikdo nevnucuje, co si mám myslet, jsem se rozhodl zeptat PL na něco neutrálního, třeba na smysl života.

Kompletní článek ZDE

(Jinak doporučujeme i čtenářské reakce pod tím článkem na serveru Novinky. Ty mají zjevně vybranou čtenářskou obec. Stála by za psychologický rozbor a terapii. Avšak i tito lidé mají volební právo. Berme je vážně a mluvme s nimi. JČ)

Sto let rusistiky, 67 let bohemistiky v Glasgow...

19. 9. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 17 minutBěhem minulého víkendu probíhaly formou konference a celé řady dalších akcí oslavy stoletého výročí zahájení studia rusistiky v roce 1917 na univerzitě v Glasgow.
Na této fotografii otevírá kolega rusista Andrea Gullotta v knihovně Glasgow University internetovou výstavu Beauty in Hell: Culture in the Gulag (Krása v pekle: Kultura v Gulagu) o umění vzniklém ve stalinských koncentračních táborech v Gulagu. Andrea Gullotta zřejmě v nadcházejících týdnech až měsících vyvolá  mezi mezinárodními rusisty podobný skandál, jaký v ČR svými zjištěními vyvolala historička Muriel Blaive, protože Gullotta zjistil, že ne všichni vedoucí pracovníci Stalinových koncentračních táborů byli zloduši a vrazi: někteří podporovali umění, dovolovali provoz táborového divadla a chránili intelektuály před těžkou prací. Svá tvrzení zdokumentoval v knize o Gulagu, která v nadcházejícím období vyjde anglicky.

Kolegové rusisté velmi podporují i studium ostatních, "menších" středo a východoevropských jazyků a kultur, jako je bohemistika, polonistika, hungaristika a v poslední době i studium chorvatské kultury, takže se na konferenci věnovala značná pozornost i těmto oborům, které jsou - v synergické součinnosti dohromady -  všechny v Británii téměř exkluzivně v současnosti přítomné jen na Glasgow University.

Bohemistika existuje na Glasgow University od roku 1950, prvním učitelem byl dr. Lumír Soukup, polonistika od roku 1947.

Britské univerzity, skoro jako téměř všechno, jsou v Británii dnes v krizi.

Ana Brnabić se stala první balkánskou političkou, která se účastnila demonstrace Gay Pride

19. 9. 2017

čas čtení 1 minuta

Srbská premiérka, lesbička, se v Bělehradu účastnila pochodu Gay Pride. Došlo k tomu sedm let poté, co při nepokojích, zaměřených proti gayům, byly v Bělehradě zraněny desítky lidí.

Ana Brnabić je prvním balkánským politikem, který se kdy účastnil pochodu Gay Pride. Ana Brnabić: "Srbsko respektuje diverzitu a já chci dnes zdůraznit, že vláda Srbské republiky je tu pro všechny občany a že zaručí respekt pro práva všech občanů, z většiny i z menšiny."

Komunita občanů LGBT v Srbsku často čelí násilí. První pokus o bělehradský pochod Gay Pride se stal terčem útoků od oponentů. V roce 2010 na něj znovu zaútočili odpůrci homosexuálů. Úřady pak pochod Gay Pride na několik let zakázaly. Znovu se konal až v roce 2014 za přísných bezpečnostních opatření.

Aktivista: "Řeknu vám upřímně, chce se mi dneska plakat. Je to dnes historická chvíle a je to zlepšení ve srovnání s předchozími lety, i když nás jistí 5000 - 7000 policistů."

Ana Brnabić je prvním gayem - a první ženou - která se dostala v Srbsku do premiérské funkce. Letošní Gay Pride v Bělehradě zabezpečovalo 2000 policistů.

Aktivistka: "Můžeme říci, že atmosféra je daleko uvolněnější než v předchozích letech. Bezpečnostní opatření jsou silnější, než by pro takovouto akci mělo být zvykem, ale je tu víc lidí a je to tu radostnější, a proto mám radost."

LGBT aktivisté stále ještě zdůrazňují, že je v Srbsku nutno udělat ještě mnoho dalšího.

Jen 12 procent Srbů podporuje legalizaci sňatků homosexuálů.

https://www.facebook.com/Channel4News/videos/10155248685756939/

Nostalgické vzpomínání na socialismus je nesmysl

19. 9. 2017 / Petr Huďa

čas čtení 3 minuty

 

Čtenář:

Dobrý den, 

Pokud skutečně existujete, co to melete za nesmysly v tomto článku, že komunističtí potentáti se nesměli dozvědět, co si lidi myslí? Je vidět, že jste mladík, který to, o čem píše, zná jen z doslechu.  Tak nepindejte nesmysly.  Já jsem v té době žil, odmítal jsem vstoupit do partaje (což mě stálo kariéru), ale kritizovat jsem mohl.  Je pravda, že ne vždy to bylo účinné.  Tak se prosím neztrapňujte více, než je nezbytné…. 

S pozdravem ANO, líp už bylo.

Moje odpověď, píše Petr Huďa:

Dobrý den, nejsem tak mladý jak si myslíte.  Narodil jsem se v revolučním roce 1968. 

Rozhodně se tím nepovažuji za takového pamětníka jako Vy nebo paní Kozlová.  To ještě neznamená, že váš pohled musí být zákonitě objektivní. Nicméně v druhé polovině 80. let jsem byl už dospělý a pracoval v dělnické profesi. Velmi dobře si pamatuji, jaká nálada ve společnosti panovala a co si většina pracujících, studentů, důchodců, umělců a intelektuálů o vládní stranické elitě a celém establishmentu myslela. 

OSN: Mezi rohingyskými uprchlíky z Barmy je 230 000 dětí

19. 9. 2017

čas čtení 1 minuta

Eric Schwartz, President, Refugees International: "Nepamatuju se, že bych kdy viděl něco tak děsivého, jako je to, co vidíme tady. Ta svědectví, která jsme slyšeli, o masivním porušování lidských práv. O zločinech proti lidskosti, o etnickém očišťování. Skoro nic takového jsem dosud ještě nikdy neviděl. Je to obrovské trauma, jímž prošly statisíce lidí. A svět musí dělat daleko víc, než co dělá teď."

Reportér Channel Four News: "Více než půl milionu uprchlíků Rohingya překročilo tady za poslední tři týdny hranice z Barmy do Bangladéše. Organizace OSN byly na tuto vlnu lidí naprosto nepřipraveny. A tak se musejí uprchlíci starat sami o sebe. Většina těchto lidí neměla už řadu dní vůbec nic k jídlu a jejich ubohá přístřeší jsou nedostatečná. 80 procent z nich jsou ženy a děti a úřad OSN pro děti UNICEF uvádí, že mezi půl milionem těchto uprchlíků je 230 000 dětí. Někteří z těchto uprchlíků jsou rozhněváni na rohingyské povstalce, kteří vyvolali tuto krizi útoky na policejní stanice v Barmě. Ale většina z nich je prostě příliš vyčerpána, příliš hladová a příliš zdeprimovaná na to, aby někoho začali obviňovat, že to zavinil. Snaží se prostě jen přežít."

Papež František: Globální oteplování není legrace. Musíme činit to, co nám říkají vědci

18. 9. 2017

čas čtení < 1 minuta


Papež František: Klimatické změny: Cítíme jejich dopady a vědci nám jasně ukazují, jakou cestou se musíme vydat. Všichni z nás máme odpovědnost. Všichni z nás, někdo malou, někdo velkou morální odpovědnost nepřijmout to, poskytovat vlastní názor, dělat rozhodnutí. A musíme to brát vážně. Není to něco, o čem by se dalo žertovat. Ten, kdo to popírá, musí jít za vědci a zeptat se jich. Vědci mluví velmi jasně. Vědci jsou precizní."


 

Frustrace lidí v ČR povede k volbě stále větších grázlů

18. 9. 2017

čas čtení 2 minuty

Rád bych v debatě o vnitrostátní náladě v ČR upozornil,  že jaksi leccos s lecčím souvisí. P.K. (pražská kavárna) si možná neuvědomuje, že prosazuje za  lídry, kteří mají rozhodovat o legislativě, případně v exekutivě, lidi, kteří nynější marasmus, na který nadávají úplně všichni - chudí, bohatí, červení, zelení... vybudovali a zabetonovali. Zbytek republiky vidí, že "profesionální politik" odsouhlasí cokoli a ještě z nás udělá blbce tím, že se snaží nám sdělit, že za nás bojuje, píše Martin Golembiovský.

Lidem došla trpělivost a když zjistili, že jinak než ještě větším grázlem, než jsou Zaorálek, Kalousek, Sobotka, chocholatý spáč, Fiala, Udženija, knihovnice..... prostě "standartní strany" nejde tyto z prdlamentu odstranit.

O všem v ČR rozhodovali a rozhodují voliči

19. 9. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení < 1 minuta

Češi jsou teď nejvíce ze všeho frustrováni imigranty z Orientu, kteří do ČR téměř nepřicházejí, a z EU, která jim vyplácí obrovské částky, píše Karel Dolejší na Facebooku.  Za většinu toho, co je v zemi opravdu špatně, si mohou čeští voliči sami, protože to vybrali svým chováním u uren.

Freud si všiml, že frustrace je antropologická danost.

"Flustrace", jak s oblibou píšou čeští frustráti, se tedy ČR nezbaví ani volbou větších grázlů, ani žádnými jinými trucpodniky. Ale to co si voliči za téměř tři dekády už pěkně pohnojili mohou pohnojit definitivně.

Politici nenesou vinu za jejich posrané životy. Kdyby se "lidé z ulice" už někdy v roce 1990 tak moc nechtěli nechat podvádět, nikdy by je nikdo tolik nepodvedl.

Jak zachránit sebe i zdravotnictví: jezděte do práce na kole

18. 9. 2017

čas čtení 1 minuta

Představte si, kdyby vědci vynalezli lék, který by dramaticky snížil pravděpodobnost, že lidé onemocní na rakovinu a na srdeční choroby a snížil by jejich pravděpodobnost, že zemřou předčasně, o 40 procent.

Tento lék ale už existuje: jmenuje se ježdění na kole do práce.  Výše uvedené údaje vyplývají z britské studie, která sledovala čtvrt milionu obyvatel po dobu pěti let.

Je překvapující politickou otázkou, proč se tak málokdy předepisuje širokému obyvatelstvu.

Milá Česká televize!

18. 9. 2017 / Beno Trávníček

čas čtení 1 minuta

Zde můžete zhlédnout zakázaný dokument České televize o Andreji Babišovi Selský rozum:

Milá česká veřejnoprávní televize,

prosím tě, abys v Den české státnosti 28. září 2017 promítla dva dokumentární filmy, jejichž veřejné uvedení je již déle nasnadě:

  1. Bratříček Karel.

  2. Selský rozum.

Domnívám se, že nám, kteří si platíme svoji veřejnoprávní televizi přiměřenými poplatky, to dlužíš. Den české státnosti je velmi vhodným termínem, kdy to můžeš napravit.

Jeden film můžeš dát třeba na ČT1 od 16:00 hodin, druhý třeba od 20:00 a na ČT24 je zopakovat třeba od 18:00 a 22:00. Věř, že budeš mít úspěch – dlouho se bude povídat o tak zajímavém programu v tento památný den. Oba filmy k nám promlouvají velmi intenzivně a státotvorně.

29547

K plánované dani z obratu v 9 členských zemích EU

Jak danit v době internetového byznysu?

18. 9. 2017 / Jiří Hlavenka

čas čtení 3 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Až opadne vzrušení z mariánských sloupů, tak by zas neškodilo se zabývat důležitými věcmi. Tohle důležité je. Éra Internetu přinesla krom mnoha skvělých věcí také jednu trochu horší - umožňuje firmám, zejména celosvětovým korporacím takzvaně "realizovat", tedy nechat vyplavávat příjmy i zisk nikoli tam, kde skutečně vzniknou, ale tam, kde to pro ně je výhodné. Technologická podstata byznysu pak činí tyto (principiálně nezákonné) postupy prakticky nepostižitelnými.

Má cenu se té volební komedie účastnit?

18. 9. 2017 / Jan Sláma

čas čtení 4 minuty


Poslanci jsou vyplašeni. Jak se blíží datum voleb roste nervozita stranických klubů a většiny poslanců. Poslanectví se u nás stalo živností. Občas, tak jako opravdové živnosti, se předávají i generačně. Tatínek zasvětí synka a ten vida, že je to živnost pohodlná a bez rizik, si ji snaží udržet. Slyšel jsem, že i za cenu jisté investice k získání preferenčních hlasů. Tak se po celá léta setkáváme se stále stejnými tvářemi a bohužel též se stále stejným nedostatkem myšlenek a nápadů.

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

čas čtení 3 minuty

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

Bodláky Václava Duška

Voliči v říji

18. 9. 2017 / Václav Dušek

čas čtení 4 minuty

Volební hon započne, hola hej, podřipští nevolníci. Pozor na baby, se kterými čerti šijí a poletují od Petrových kamenů do vzdálených krajů od Jeseníků. Kudlanky hladové partajní, ustarané baculky k zulíbání, hysterky k přeléčení, partajní křiklounky i zevlounky, dělnice pochybné pravdy i lásky.  K tomu bezduší strejci s vyhrnutými rukávy, pochybnými pohnutými osudy, zbytečnými svalnatými evangelii, nevolníci čiré upřímnosti. Mudrci, opilci, tetřívci, pávi, nafoukání kmáni. Volíš nevolíš, hošku, lepá děvo, cizina nám prý pronikla dávno již na hlídaná pískoviště, dodala briskně vypiplané bábovičky pro politická písklata, doporučila k namočení a příslušnému přeprání neposlušné poslance Andyho a Jaruše; komediální zpravodajství vykrmilo lačné občanstvo k nebývalé odvaze a pravdomluvnosti – volit nepůjdeme, basta fidli. Nebudeme hrát veselohru s tragickými důsledky před politickým banditismem znuděným divákem. 

Etnická čistka v Barmě aneb Lekce z Kosova

18. 9. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut

Washington Post: Vyhánění rohingyjských muslimů z Barmy je nejmasivnějším a nejbrutálnějším etnickým očišťováním, jakého je svět svědkem za mnoho let. Do sousedního Bangladéše uprchlo před vražděním a vypalováním vesnic více než 400 000 lidí, kteří tam nyní setrvávají za naprosto neuspokojivých podmínek. Nemají kde spát a nemají co jíst.


Násilnosti, jež páchá barmská vláda na muslimské menšině Rohingyů zůstávají navzdory pobouření mezinárodního společenství bez hlubší odezvy. Úřad Vysokého komisaře při OSN mezitím charakterizoval brutální postup barmských ozbrojených složek jako „učebnicový příklad etnické čistky“ a k témuž závěru dospěla i Amnesty International. A třebaže mezinárodní společenství naléhavě protestuje a naléhá na barmskou lídryni Su Ťij, aby zvěrstva armádních sil a paramilitárních jednotek odsoudila, relevantní světoví aktéři vražednému režimu nadále pokrytecky posílají zbraně a vojenský materiál a cvičí jeho vojska. Mnohé nám napoví diametrálně odlišný přístup mezinárodní komunity ke krizi v Kosovu.

29737

Marta Semelová v Knihovně Václava Havla dokáže připomenout, že mnoho lidí pořád nic nepochopilo

"Ochránci" demokracie by se měli učit od středoškoláků

18. 9. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 7 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Skutečná demokracie počítá s tím, že se v ní vyskytují nedemokraticky uvažující lidé. Respektive lidé, kteří demokracii chápou v nějaké zvrácené formě. Silná a sebevědomá demokracie se toho nebojí, dokáže si připustit, že dokonalost je utopie a že s takovými lidmi je nutné vést debatu. Systém, který si na demokracii jen hraje, vytlačuje takové lidi mimo hranice přijatelného a tváří se, že nejsou součástí diskursu. Problém ale je, když se najednou takových lidí vyskytne tolik, že jsou schopni převzít politickou vládu. Z periferie se najednou stane centrum a ti, kdo si mysleli, že určují normy, nacházejí sebe sama na periferii. Když Michael Žantovský vydal prohlášení o tom, že se Knihovna Václava Havla, jejímž je ředitelem, distancuje od debaty o vzdělávání se zástupci politických stran kvůli přítomnosti Marty Semelové, padl na mě smutek. Lidé, kteří chtějí bojovat za demokracii, pravděpodobně úplně nechápou, co to ta demokracie je. A mermomocí tlačí samotnou demokracii na periferii...

Každému, kdo se zajímá o skutečné problémy současnosti a kdo se chce podívat, jak probíhala debata na téma politika versus vzdělávání, je k dispozici záznam ČT.

Výzva: Jaké jste měli a máte zkušenosti s Andrejem Babišem osobně vy?

17. 9. 2017

čas čtení 2 minuty

Zde můžete zhlédnout zakázaný dokument České televize o Andreji Babišovi Selský rozum:

Selský rozum - Žlutý baron - Pravda o Andreji Babišovi from Vidlák on Vimeo.Občas se účastníme projekcí a po filmu debatujeme s diváky. Téměř pokaždé se stane, že někdo z publika za námi přijde, nebo vstane přímo v sále a odvypráví svůj přiběh zaměstnanecké či podnikatelské zkušenosti s podnikáním Andreje Babiše, píše dokumentaristka Zuzana Piussi.

Předvčerejší promítání v Roudnici se neslo v podobném duchu, zaznělo hned několik výmluvných příběhů, ve kterých by se dalo ponořit do hloubky.

V tomto městě býval vyhlášený masokombinát, který zaměstnával kolem tisícovky iidí. Dva roky před tím, než jej koupil Andrej Babiš, jej tehdejší majitel (dnes činovník ANO) významně inovoval. Po odkupu byla tato renovovaná technologie demontována a odvezena do Kosteleckých uzenin, počet zaměstnanců se snížil o polovinu a všem poklesly platy, někteří dostali nabídku dojíždět 200 km do Kostelce. Žena pak začala pracovat v jiné, prosperující firmě, která patřila místnimu vlastníkovi a dařilo se jí. I tu časem koupil Andrej Babiš a ve firmě začalo snižování platů a zhoršení pracovních podmínek i výrobních procesů. Sebevědomí zaměstnanci, při vědomí dlouhodobého zisku, který spoluvytvářejí, napsali přímo majiteli. Andrej Babiš skutečně přijel, promluvil s nimi, slíbil jim zlepšení a nastínil dobrý výhled jejich firmy. Po jeho odjezdu následovaly tvrdé postihy proti všem, kteří vystoupili, do půl roku byla firma uzavřena a její výrobní program převzal původní masokombinát, ze kterého se stala lahůdkárna.

Nejsou to příběhy "standardního kapitalismu", jak se někdy snaží líčit jejich zastánci.

Máte vlastní zkušenosti analogické těm, co mají hrdinové filmu Selský rozum? Jste ochotni a máte potřebu se o ně podělit formou psaného textu nebo dokonce výpovědi do videa? Ozvěte se nám přes formulář na webu www.selskyrozum.online.

Děkujeme, autoři filmu.

Zdroj ZDE


“I am totalitarianism”

16. 9. 2017 / Muriel Blaive

čas čtení 6 minut

French historian Muriel Blaive has been a victim of a series of fairly incredible media attacks in the Czech right wing press in the past few weeks for daring to suggest that the communist regime in Czechoslovakia negotiated with the population and was very careful to make sure that it did not cause the population to stage a revolution. Here is her reaction to the media attacks.


Some people asked me if I had an English version of the article "I am totalitarianism". I just put it back together from the original Czech/English mixture and here it is.


Muriel Blaive

Václav Havel, in his essay Stories and Totalitarianism (1987) wrote: “Ideology, claiming to base its authority on history, becomes history's greatest enemy.” He spoke of course of the communist ideology. But today, it is anti-communism that claims to be based on the authority of history. It has an answer to everything and can never be faulted: the pre-1989 period was evil, and communism is to blame for everything, past and present. In this sense, anti-communism also functions like an ideology. So the real opposite of “communism” is not “anti-communism”: it is, as Havel correctly pointed it out, history. History is doubts, debate, dissent. It is the inverted pole of ideology.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Německo nepovede svobodný svět: je uzavřeno do sebe

16. 9. 2017

čas čtení 4 minutyNěmci znovu zvolí Angelu Merkelovou - ne proto, aby pomohla učinit svět lepším, ale protože si myslí, že je dokáže ochránit


Předvolební kampaň v Německu věnovala minimální pozornost Evropě a ještě méně pozornosti světu, píše Natalie Nougayrède. V podstatě vůbec neřešila otázku, jak by se Německo mělo postavit ke skutečnostem mimo své hranice, ke globálním změnám ve světě práce, jak definovat svou roli v měnícím se životním prostředí, jak se strategicky připravovat na budoucnost, jak řešit budoucí dopady externích krizí.

Evropská komisařka Věra Jourová zaútočila na potravinářské koncerny, že prodávají ve východní Evropě nekvalitní potraviny

15. 9. 2017

čas čtení 1 minutaJourová zdůraznila, že firmy "otevřeně podvádějí", když horší výrobky prodávají v témže balení jako v západní Evropě 

Multinacionální firmy prodávající nápoje a potraviny podvádějí zákazníky ve východní Evropě dlouhá léta, konstatovala v deníku Guardian Věra Jourová, evropská komisařka pro spravedlnost a pro spotřebitele. "Říkáme to poprvé jasně: Je to neférová obchodní praxe. V mnoha případech, ano, jsem přesvědčena, že byl porušen zákon, protože jde o otevřené podvádění." 

Bylo opakovaně zjištěno, že zboží včetně ovocných džusů, rybích prstů až po detergenty a lunčmíty, které se prodává ve východní Evropě, je horší kvality než totéž zboží na Západě, přestože je ve stejném balení. 

Jourová přislíbila, že donutí multinacionální společnosti, aby přestaly podvádět zákazníky. Zdůrazňuje, že se vymlouvají už příliš dlouho. 

Podrobnosti v angličtině ZDE


Fučík byl stalinsko-gottwaldovský dogmatik

15. 9. 2017 / František Řezáč

čas čtení 1 minuta

Podílel se spolu s Ladislavem Štollem na štvanici proti sedmi spisovatelům v roce 1929.   Jeden z nich, básník Josef Hora se po vyloučení z KSČ a vyhození z místa redaktora kulturní rubriky Rudého Práva ocitl s rodinou v nouzi. Přešel do Českého slova, aby rodinu uživil a byl za to komunisty jako byl Fučík denuncován jako renegát dělnické třídy. Dílo nedílo..., píše František Řezáč.

Jako odbojář - ovšem až od roku 1941 po napadení SSSR -.selhal při zatýkání, když měl začít dvěma pistolemi v bytě Jelínkových střílet na gestapáky. On schoval pistole do postele, vyšel zpoza dveří ložnice a vzdal se. Pak ve vězení sepsal knihu, ve které se hájil a denuncoval jiného jako konfidenta. Vše je popsáno mimo jiné v pamětech profesora Václava Černého. Pokud by se do Pantheonu vrátil Fučík, mohl by tam být klidně třeba i Rudolf Beran jako protějšek Ant. Švehly..

KSČ má ve svých dějinách a v oboru literatury jiné osobnosti, které by do Pantheonu patřily, například Bedřicha Václavka.   
  
KSČ po válce udělala z Fučíka modlu, a tak holt se za její vlády dostala jeho socha do pantheonu Národního muzea. Fučík ohlupoval dělníky psaním o SSSR, tak jako předtím Ivan Olbracht a potom Vítězslav Nezval. Fučíka lze směle přirovnat k Ladislavu Štollovi. Ten ještě řádil v české kultuře ještě v době normalizace po roce 1969.

Marek Hilšer, zajímavý prezidentský kandidát. Ale...

15. 9. 2017 / Václav Chyský

čas čtení 4 minuty

Komentář k interviewu s Markem Hilšerem, kandidátem na prezidentský stolec, publikovaném v Přítomnosti

Marek Hilšer se hlásí o kandidaturu ve věku 41 let podobně jako jeho úspěšný francouzský vrstevník Emmanuel Macron, který vyhrál volby ve věku 39 let. Mělo by to výhodu, že nebyl zatížen komunistickou výchovou a tak mohl mít příležitost dostat neideologický objektivní pohled na historii našeho státu. Při pádu režimu mu bylo 14 let.

Jeho kandidatura se vymyká české tradici v tom, že na československém (českém) prezidentském stolci zasedali pánovém ve zralém věku: TG Masarykovi bylo 68 let, jeho nástupci Edvardu Benešovi 51, národnímu mučedníkovi Emilu Háchovi 66 let, Václavu Havlovi 53 let, Václavu Klausovi 62 let a prvnímu českému přímo volenému prezidentovi Miloši Zemanovi 69 let. Komunistické funkcionáře nezminuji. Marek Hilšer ve svém mládí spatřuje výhodu v blízkosti k mladému voličstvu.

Chodit na schůze zabíjí

15. 9. 2017

čas čtení 2 minutyChystáte se jít na schůzi? Zapomeňte na to!
Budete sedět v přetopené místnosti, přikováni ke stolu po absurdně dlouhou dobu a bude vám bráněno, abyste dělali pořádnou práci. Je to ještě horší. Teď bylo zjištěno, že chození na schůze vám zkracuje život. Zemřete, varuje Simon Jenkins.

Podle britské státní organizace starající se o zdraví veřejnosti Public Health England, jsme natolik drogově závislí na schůzích, že si neuvědomujeme, jakou hrozbu zosobňují pro nás a pro naše organizace. Ředitel Duncan Selbie tento týden konstatoval na výročním zasedání, že sezení na schůzích "likviduje produktivitu". Zpomaluje to metabolismus a omezuje to schopnost lidského těla regulovat svůj cukr, a tedy krevní tlak. To vede k obezitě, k cukrovce, k rakovině ... a k smrti. Tak to nedělejte. NECHOĎTE NA SCHŮZE!

Poměry v ČR by frustrovaly i kohokoliv, kdo vyrostl na Západě

14. 9. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Dovolte mi, prosím, ještě malou poznámku k diskusi o názorech paní Kozlové. Myslím, že opravdu je už dávno jasné, přinejmenším od Havlova tzv. Rudolfinského projevu z roku 1997, co běžným lidem v tomto státě vadí. Bohumil Kartous, zdá se mi, naznačuje, že to souvisí s tím, jak jsou běžní lidé, kteří byli vychovaní v komunistickém režimu, dezorientovaní kapitalismem. Podle mne je to naopak: zdejší poměry by frustrovaly také lidi, vychované na Západě, dokonce možná ještě více než ty naše lidi, kteří si za komunismu už na leccos, co se týče nefungování institucí, zvykli.

Svět na školy pro uprchlické děti ze Sýrie nepřispěl

14. 9. 2017

čas čtení 1 minuta


Miliony dolarů, přislíbené mezinárodními dárci na financování škol pro uprchlické děti ze Sýrie buď bůbec nepřišly, nebo přišly pozdě, anebo je nelze najít, informuje Human Rights Watch v nové analýze. Ta zkoumá, co se stalo s přísliby mezinárodních dárců, že budou financovat školy pro uprchlické děti ze Sýrie v Libanonu, v Turecku a v Jordánsku, a zjistila, že jsou obrovské rozdíly mezi přísliby a mezi skutečně darovanými penězi. Absence včasného a transparentního financování znamená, že více než 530 000 syrských dětí školního věku v těchto třech zemích stále ještě koncem školního roku 2016-2017 nemohly chodit do školy.

"Dárci a hostitelské země přislíbily, že se syrské děti nestanou ztracenou generací, ale to přesně se děje," varoval Simon Rau z organizace Human Rights Watch.

Dárci a země hostící uprchlíky v sousedství Sýrie přislíbily na konferenci v Londýně, že umožní všem dětem z uprchlických rodin ze Sýrie mít přístup ke "kvalitnímu vzdělávání" a poskytnout na to příslušné finance. Peníze buď nepřišly, anebo je nejasné, co se s nimi stalo.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Ředitel ČT Dvořák: Film Selský rozum nepřináší nic nového, do voleb ho vysílat nebudeme

14. 9. 2017

čas čtení 1 minutaDokumentární film Selský rozum o předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi uvidí diváci na obrazovkách České televize až po volbách. Dokument nepřináší žádné nové pohledy, neexistuje tak žádný zásadní zájem, aby televize tento film odvysílala do voleb. Na středečním jednání rady ČT to řekl generální ředitel ČT Petr Dvořák. Vysílat se tak bude asi během listopadu.

Zdroj: ZDE


Veřejnoprávní Česká televize tak hrubě porušuje svou povinnost konstruktivně přispívat v zájmu společnosti k veřejné debatě. Dvořák nemá pravdu, že film Selský rozum nepřináší "žádné nové pohledy".

K zhlédnutí na YouTube je ZDE (do čtvrtka do rána ho jen na tomto místě vidělo asi 60 000 lidí), kritická recenze filmu v Britských listech je ZDE , vyjádření jeho tvůrců je ZDE , informace v angličtině o potlačení filmu a o jeho obsahu jsou ZDE Sdílejte!

Je zcela zjevně ve veřejném zájmu, aby film před volbami zhlédlo co nejvíce českých občanů. Česká televize ve své veřejnoprávní roli selhala i v tom, že by před volbami měla po odvysílání tohoto filmu k němu uspořádat i zásadní televizní debatu, kde by film byl třeba i ostře odmítnut a zkritizován. Každý ale by ho měl vidět a utvořit si svůj vlastní názor.

Selský rozum - Žlutý baron - Pravda o Andreji Babišovi from Vidlák on Vimeo.

Čína chce podpořit mezinárodní vyšetřování zločinů v Jemenu, USA a Saúdská Arábie jsou proti

14. 9. 2017

čas čtení < 1 minuta

Rada OSN pro lidská práva navrhuje, aby v Jemenu proběhlo mezinárodní vyšetřování zločinů proti lidskosti a válečných zločinů. Tento návrh je podporován širokou mezinárodní koalicí včetně diplomatických zástupců Číny. Proti jsou ale USA a Saúdská Arábie, která vede otevřený boj proti Hútíům, povstalcům podporovaných Íránem. V Jemenu po začátku intervence ze strany Saúdské Arábie v roce 2015 zemřelo odhadem 10 tisíc lidí, v zemi vypukla epidemie cholery a hrozí hladomor.

K někdy neuvěřitelně ignorantským diskusím o reportážích Saši Uhlové o životě za minimální mzdu

Jsou někteří lidé ochotní nevidět nejen chudobu, ale i bezpráví a ponižování lidí?

14. 9. 2017

čas čtení 2 minuty

Dá se jistě diskutovat o tom, jaká má být minimální mzda a jaký má vliv na nezaměstnanost. Dá se diskutovat o tom, jak moc se má společnost starat o ty, co jsou na dně. Dá se diskutovat o tom, že dokud chtějí lidi žrát levná kuřata, budou se holt levná kuřata produkovat. Dá se snad dokonce diskutovat o tom, zda chudí jsou nemakačenkové, i když zastánci tohoto názoru to budou po Sašiných reportážích mít o dost těžší, píše Petr Koubský na Facebooku. Ale ať jste pravičáci, levičáci, cokoli, snad bychom nemuseli diskutovat o tom, že se mají dodržovat zákony: zákoník práce, bezpečnostní a hygienické předpisy. (A snad trochu víc víc než zákony: každý člověk si zaslouží důstojné zacházení. Přinejmenším do chvíle, kdy se z toho sám něčím vyřadí.) Minimálně na tom se snad dá shodnout a minimálně tohle by měli podpořit všichni politici do jednoho, když už jsou ty volby. Jedna věc je, že i ty blbé práce někdo dělat musí a (z nedostatku jiných možností) dělat chce, druhá věc je, že právě tihle lidé jsou neskutečně ojebáváni – sorry, žádné jiné slovo zde nesedí. Logicky, protože se nedovedou bránit a i kdyby dovedli, neodváží se. Obecně to ví každý normálně uvažující člověk předem, hodnota Sašiných textů je v tom, že to ukazuje konkrétně a způsobem, který těžko vypudíte z hlavy. Pořád mi nejdou do hlavy, pokračuje Koubský, ty reakce na reportáže Saši Uhlové, jejichž autoři říkají, že „všichni chudí jsou líní", kdyby se víc snažili, mohli by vydělávat mnohem víc, takže za blbý plat a ošklivé zacházení si každý může sám. To ty lidi fakt nenapadne, že do toho mohou spadnout kdykoli taky? To si jsou tak jisti? Stačí vážnější nemoc, úraz, jeden blbý životní krok. Dno je blíž, než si myslíte a dostává se z něj hůř, než si myslíte. I když jste pracovití a inteligentní. A kus vašeho úspěchu je vždy jen štěstí a to nemusíte mít pořád. Přeju vám, aby vám to pořád šlo dobře; ale fakt si myslím, že se trochu rouháte, když tak okázale dáváte najevo, že vás se to nikdy týkat nebude.

Druhá reportáž publikovaná na serveru A2larm.

Bodláky Václava Duška

Návraty z pekelných bran

14. 9. 2017 / Václav Dušek

čas čtení 4 minuty

Duchomory sužují vyspělé země, i zlehýnka drobátko vyčpělé. O tomto mají povědomí v Deutsch Welhotta a v Türmitz jakbysmet. Politické barevné večerníčky z použité krabičky, od naší prababičky, čeká brzká koupel v lučavce královské. Od vítězné studentské revoluce uběhla léta divoká, roztodivná, starý režim se svalil, jako filmový Golem; galerie politických figurek rostla raketovým tempem, a mizely postavy od zázračné kliky budoucích časů hojnosti, kofři roztáčející republikové kolo štěstí odpadali, revoluční bouře se s vlažnými nepáře, nevyjímaje zednáře. Být Čechem, v čele s vládním moučným červem, nic moc, ale mrkni vedle za humna – být Lužický Srb, prý tíže nezměrná, etnické dělení nebezpečná hra s rozsáhlým požárem.

Možná nás ekonomicky překvapí KLDR

O obludné lži v diskusi o paní Kozlové

14. 9. 2017 / Pavel Janíčko

čas čtení 6 minut

Pan Kartous patří ke kmenovým autorům BL nejen z hlediska intenzity a kvantity svých příspěvků, ale především z hlediska svého ideového a argumentačního zařazení. Opěrnými body tohoto vidění světa je přesvědčení o kapitalismu jako jediném možném společenském a ekonomickém způsobu fungování společnosti. Všechno, co se tomuto vidění vymyká, je podle něj mimo racionalitu, nebere v úvahu fakta, případně je to jakási zidealizovaná představa o minulosti těch lidí, kteří si ani vlastně neuvědomovali, v jakém marasmu žijí. Proto musí přijít různí Kartousové, Cvekové, Urbanové, Dolejší, aby jim vysvětlili, že…

A co na to církev českobratrská...

14. 9. 2017 / Richard F. Vlasák

čas čtení 6 minut

Vynikající článek Bohumila Kartouse, který popsal situaci paní Kozlové, její argumentační chyby a přitom jí dal za pravdu v tom podstatném (jak se jeho přístup liší od páně Kroupova komentáře na účet článků Saši Uhlové). Paní Kozlová si jednoznačně zaslouží náš respekt a úctu, mluví za mnohé, byť se třeba mýlí, když kritizuje link liberálního Jiřího Pehe, nebo levicového Lukáše Jelínka, a tvora, který zneužívá lidské slabosti a podněcuje nenávist mezi lidmi, MZ obdivuje, asi je to tím jeho jazykem... 

Mě jako teologa na věci zajímá jiná věc. Jak se v posledních dvaceti pěti letech chovaly církve, najmě má "drahá matka" Církev českobratrská evangelická (CČE). Jistě vybudovala rozsáhlou diakonii, pomáhající lidem s postižním a jejich rodinám; jistě, vzniklo evangelické školství, která podporuje mimo jiné integraci romské menšiny; skvěle vystupuje proti rasismu a práce Mikuláše Vymětala jako faráře pro menšiny lze těžko dost ocenit, ale myslím si, že na poli sociální teologie selhala a selhává neustále.

O trpké pachuti českého kapitalismu v globálním kontextu

14. 9. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Syrové texty paní Kozlové a příspěvky dalších čtenářů Britských listů jsou důležitou, byť selektivní výpovědí o nezdravém stavu české společnosti, jež se vymanila z područí autoritářského režimu už před dlouhými 28 lety. Shodou okolností nyní na webu A2larm vycházejí brilantní reportáže novinářky Saši Uhlové osobitě líčící nehumánní podmínky, v nichž statisíce lidských bytostí vykonávají zaměstnání, bez kterých bychom se neobešli ani jeden jediný den. A zde myslím může vězet klíč k pochopení frustrace, zloby, ba i touhy po pomstě spousty Čechů – a koneckonců i k pochopení globálního neladu.  

29736

Agenda setting ekonomických elit i očekávání středostavovského průměru v bolestivém procesu penetrace digitálem

Porucha není na vašem přijímači

14. 9. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 6 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Nedávno jsem pro jedno české médium napsal komentář o nebezpečí obezity, která - na rozdíl od imigrace - ohrožuje významnou část české populace a v komplexu s dalšími faktory snižující se odolnosti ohrožuje naději této společnosti na spokojenou budoucnost. V diskusi nad obsahem jsem navrhl, jestli by redakce nechtěla z obezity udělat dlouhodobé téma. Nechtěla. Čtenář prý je specifický. To jistě je, lze ale předpokládat, že jedna z největších civilizačních hrozeb je pro české publikum skutečně nezajímavá? Nebo je to tím, že zadání, agenda setting v českých médiích je prostě v rukou elit, které touží nastolovat témata týkající se jejich zájmů, a médium má jediný úkol, upravit obsah k obrazu středostavovského průměru? A co v situaci, kdy se jim kontrola nad diskursem vymkla z rukou a oni se v zoufalství snaží vtěsnat svoje zájmy do obrazu rámovaného a prosyceného nepředvídatelností a živelností digitálního světa, v němž dochází na prolamování základních etických hodnot a ústavních práv?

Další příklad proč jsou lidé v ČR frustrovaní

13. 9. 2017

čas čtení 1 minuta

Dovolím si pár poznámek k hledání frustrace..., píše Miroslav Pardubský.

Dnes v práci, kontakt vedoucího závodu (německá montovna) a obyčejné operátorky. Paní měla dotaz týkající se prémií, pan vedoucí žvýkal, nepozdravil a místo odpovědi arogantně odešel. On má základní plat kolem 150 tisíc, paní 18 tisíc..Takže: první důvod - arogance všech, co se mají trochu lépe.

Další věcí, která má vliv,  je naše slavná televize přesvědčující nás o tom, jak špatně jsme žili před převratem. Přitom většina obyčejných lidí neměla dnešní existenční potíže. Nemyslím tím nedostatek peněz, ale ono pověstné novodobé otroctví - nemůžete být bez práce, všechny vymoženosti dnešního světa jsou na dluh... A umělci a další elita národa (komedianti) nás přesvědčují o hladomorech za socialismu atd .Jaká je asi reakce obyčejného člověka?

Nakonec zbývá už jen to, co štve asi všechny, největší zloději - bývalí prominenti mající plnou hubu disidentství už nemusí šmelit, ale sprostě kradou a šklebí se ze stránek časopisů, z obrazovek.... Kde zůstala obyčejná slušnost???

Takové věci dle mého způsobují frustraci dneška.
 

Czech Television has suppressed a hard-hitting TV documentary about Andrej Babiš

13. 9. 2017

čas čtení 3 minuty

Update, 16th October, 2017: The film is now not available for viewing anywhere. Serious efforts have been evidently made to make it impossible for Czech voters to see the film before the general election which will take place on 20th and 21st October, which Andrej Babiš is expected to win.

Selský rozum - Žlutý baron - Pravda o Andreji Babišovi from Vidlák on Vimeo.

In cooperation with Jakub Patočka and other journalists from Deník Referendum, the documentarists Vít Janeček and Zuzana Piussi have made Selský rozum (Peasant Common Sense), a hard-hitting TV documentary about the Czech oligarch Andrej Babiš, who is poised to win the general election in the Czech Republic in October 2017.  Czech Television now refuses to broadcast the film and tries to prevent any of its public screenings. 


The film which has been in the making for the past three years, meticulously records the environmental destruction of the Czech agriculture and the Czech countryside by what it sees as absolutely brutal business practices which are used by Agrofert, Andrej Babiš's giant agricultural and food processing business concern.

Mezitím v Absurdistánu 37:

Znovu Smolensk, defraudace milionů, "reforma soudnictví" a souboje s Evropskou unií

13. 9. 2017 / Tomasz Oryński

čas čtení 13 minut

Polsko v poslední době nemá v tisku dobrou pověst. V i západních médiích se nyní šíří dojem, že je to velmi šovinistická země. Není divu, když polská pravice vystupuje tak agresivně proti všemu, co nepovažuje za dostatečně polské a dostatečně katolické, a silně pořád nenávidí muslimy: dokonce i polská luteránská církev   je nyní terčem útoků. Mezitím byl v Gdaňsku zvandalizován pomník připomínající osvobození města od nacistů. Proč? Protože součástí pomníku byl první polský tank, který vstoupil do města - patřil 1. polské ozbrojené brigádě obránců Westerplatte. Takže co je na tom snad špatného? No, tank je T-34, byl vyroben v Sovětském svazu.

Do jaké Evropy vlastně patříme?

Česká republika ani ryba ani rak

13. 9. 2017 / Václav Chyský

čas čtení 9 minut

 

Podle premiéra Sobotky země, které nejsou členy eurozóny, mají mít pozorovatelský status při jednání států tvrdého evropského eurojádra. Jaký to geniální nápad v předvolební kampani, nepopudit 39% českých antievropanů a dát jim zdání, že česká vláda našla řešení, jak se vlk nažere a koza zůstane celá. Přenecháme politické formování našeho kontinentu jiným. Budeme stát za bukem a přihlížet, jak tvrdé jádro Evropské unie rozhoduje a jedná o nás bez nás. V Čechách je to osvědčená bolestínská písnička, svádět vlastní politickou nerozhodnost a neschopnost na někoho jiného. Úkolem politiky je přeci účinně zasahovat do společenských vztahů, politiku aktivně vytvářet a nikoliv se této úloze vyčůraně vyhýbat a pak za plotem kritizovat.

Zdroje frustrace nás "obyčejných"?

13. 9. 2017

čas čtení 1 minuta

Úplně nerozumím tomu, že není jasné, co lidi frustruje. Snad bych se mohla považovat za intelektuála (i když jsem přírodovědec a některým komentářům – např. k článku p. Kozlové z 11. 9. 2017 téměř nerozumím), nicméně v kontaktu s „obyčejnými“  lidmi jsem každý den (i když nejsem zrovna společenský typ a nesleduji sociální sítě). Nepotřebuji nějaké „analýzy zdrojů občanské frustrace“, stačí poslouchat, co lidi (všechny, bez ohledu na „intelektualitu“) trápí, píše Martina Špundová.

Takže na co si lidé (včetně mě) v souvislosti s fungováním státu nejvíce naříkají?

Běžný zaměstnanec se před rokem 1989 cítil v práci svobodnější než dnes. Ale...

13. 9. 2017 / Petr Huďa

čas čtení 3 minuty


Paní Kozlovou bych rád opravil.
Mocní předlistopadového komunistického režimu se nesměli dozvědět, co si lidé o nich v Československu myslí. Našim polistopadovým mocným,  je zase úplně jedno, co si "spodina" o nich  myslí dnes.

Podle všeho jsem o jednu generaci mladší než paní Kozlová. Na rozdíl od paní Kozlové jsem už nestihl využít sociální jistoty (dostupné bydlení, plná zaměstnanost,  bezplatné zdravotnictví a školství, podpora rodin s malými dětmi atd.),  které na minulém systému vyzdvihuje. Vůbec je nepopírám. A to všechno bez exekucí, existenčních starostí, chudoby, které zažívá nemalá část společnosti. Paní Kozlová má pravdu, že v tomto ohledu byl tzv.  reálný socialismus pro spoustu Čechů snesitelnější i přes jeho autoritářskou čí totalitní povahu, než volnotržní kapitalismus bez přívlastků.

O lidovém hněvu, cynismu a přiběhu liberální demokracie

13. 9. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Podle mne, mám-li se vyjádřit k debatě Jana Čulíka a Michala Kubálka o příčinách hněvu paní Kozlové, je xenofobie pouhý mediální a politický nástroj k odvedení pozornosti lidového hněvu od skutečných problémů, které elity z nějakého důvodu neumějí řešit, i když jsou si jich velmi dobře vědomy. Nechci říci, že tento hněv pramení výlučně ze sociálních problémů, souvisí podle mne také s jakýmsi celkovým rozkladem legitimity liberální demokracie, narůstajícím cynismem a nedůvěře vůči férovosti celého systému.

Tam, kde kvóty nejsou

13. 9. 2017 / Jiří Hlavenka

čas čtení 4 minuty

Jak je známo, EU ukončuje po padesáti letech kvóty na výrobu cukru. V rozhlase na toto téma hovořil šéf Agrární komory, což jsou moji oblíbenci už od časů Veleby. Pokud byste očekávali, že to přivítá a nanejvýš tak vynadá EU, že to neudělala už dávno... chyba lávky. Šéf agrárníků si začal zoufat, že to bude hrůza, protože teď se bude pěstovat hodně cukrové řepy a tím pádem se její výrobci dostanou pod cenový tlak a budou masově krachovat. Agrární komora nikdy nezklame: buď straší katastrofální neúrodou, nebo katastrofální nadúrodou. Zajímavé, že nikdy se neurodí tak akorát, vždycky je nějaký průšvih a je potřeba žádat stát o takzvané kompenzační opatření, jinými slovy o prachy.

Paradox občanské netečnosti a trvalého očekávání změn

Mají lidé radši deklarace bez dopadu než konkrétní akci?

13. 9. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

Udělal jsem takový malý experiment. Publikoval jsem na Facebooku autentické svědectví o tom, že některé učitelky o víkendu sedí za pokladnami v supermarketu a připojil k tomu výzvu, aby se lidé postavili za platy učitelů, neboť k nim česká společnost zaujímá skutečně nedůstojný postoj a připravuje se tak o budoucnost. Na běžné poměry mé sociální sítě měl tento post úspěch. Líbilo se to 142 lidem. Nebyl v tom obsažen žádný požadavek, prostě takové konstatování s trochu revoluční výzvou bez dalšího návodu. Když byla po návodu sháňka, tak jsem ho publikoval, ale ouha...

Paní Kozlová v Mlýnské aneb jak se svoboda stala synonymem "zmocnit se"

Svoboda s pachutí trvalé nejistoty

13. 9. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 6 minut

Časopis Respekt by emotivní a v řadě ohledů fakticky nedokonalý, z hlediska interpretace vychýlený text paní Kozlové nevydal. Editoři by se jím vůbec nezabývali, nesplňuje přece elementární úroveň. Nezabývala by se jím většina českých mainstreamových médií. Proto se ostatně tak daří Parlamentním listům a dalším médiím, která kopírují vývoj na politické scéně, kde sbírají body protestní populistické strany. Parlamentní listy se staly tribunou lidí, kteří se cítí být - ať už důvodně či alibisticky - podvedeni a nevěří v podstatě ničemu. Pouze těm, kteří dokáží umně využít jejich deziluze a naservírovat podle toho připravenou argumentaci jako převodní páku k podílu na moci. A dokud se paní Kozlová nedostane do Respektu, bude to tak pokračovat nadále...

Vyjádření tvůrců filmu Selský rozum

12. 9. 2017

čas čtení 5 minut

Komentář autorů k (ne)vysílání filmu Selský rozum v ČT a "kauze" jeho promítání Stranou zelených

V posledních dnech se na nás stále častěji obracejí lidé či novináři s otázkou vysílání našeho filmu Selský rozum v České televizi, která jej koprodukovala. V této souvislosti se také objevují různé spekulace, včetně dohadů o důsledcích promítání filmu v rámci besed Strany Zelených. Jako autoři a menšinoví koproducenti si dovolujeme k tomu říct pár věcných poznámek:

Film Selský rozum, o kterém se někdy ve zkratce mluví jako o "filmu o Babišovi", není "o Babišovi". Rešeršovali jsme jej, natáčeli a stříhali téměř 3 roky a z celého procesu nám vzešel film, o kterém věříme, že otevírá závažné otázky, které se nás všech bytostně dotýkají. Jsou to otázky týkající se vlivu různých způsobů zemědělského hospodaření na vývoj české krajiny a život na českém venkově, na kvalitu potravin, kvalitu půdy, a také na vztah státu a využívání veřejných zdrojů k rozvoji či ne-rozvoji venkova.

Selský rozum - brutální, ale velmi závažný film o Babišovi, který ČT odmítá odvysílat

12. 9. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 7 minut

Aktualizace: Navzdory úsilí České televize je  zakázaný film Selský rozum   volně ke stažení ZDE


Selský rozum - Žlutý baron - Pravda o Andreji Babišovi from Vidlák on Vimeo.Vít Janeček a Zuzana Piussi natočili ve spolupráci s Českou televizi a s Jakubem Patočkou a dalšími novináři z Deníku Referendum brutální, ale velmi závažný, ostře kritický, avšak velmi pečlivě vyresearchovaný třiasedmdesátiminutový dokumentární  film proti Andreji Babišovi pod názvem Selský rozum. Přestože je to jednostranný, ostře útočný protibabišovský snímek (kritizovaná strana nemá ve filmu žádný prostor k sebeobhajobě a o Babišovi na prostoru těch třiasedmdesáti minut není řečena jediná pozitivní věc, ovšem Andrej Babiš a jeho spolupracovníci s tvůrci tohoto filmu odmítli hovořit), film je to velmi závažný a právem varuje, že pokud    Andrej Babiš v podzimních všeobecných volbách zvítězí, bude to pro Českou republiku katastrofa.

Jak porozumět hněvu paní Kozlové?

12. 9. 2017

čas čtení 4 minuty

Stádní ovce, bláboly, velkohubové, tupé mozky, šiřitelé jedné pravdy, pisálci, stádní kecy, žvanilové, darmožráči, bez politické korektnosti.... Rozumím Vaší kritice, že s lidmi jako paní Kozlová nikdo nemluví, ale ono je to také mimořádně těžké. A opravdu se mi nezdá, že by nadřazenost, bohorovnost, naprostá neochota naslouchat a tendence k neustálému kázání byla jen (či převážně) na straně těch intošů či novinářů, leč spíš naopak, píše Michal Kubálek.

K tomu Jan Čulík: Máte sice pravdu, ale jde o to zjistit, co frustruje lidi, že se chovají protisystémově a ohrožují stabilitu země. Je samozřejmě možné se s nimi nebavit, ale to je cesta do pekla. Kromě toho je zjevné, že jim především vadí chudoba. Skutečnost, že důchodci v ČR nemají na léky, a že to dopustila sociální demokracie, je šokující. Např. v Británii samozřejmě žádný důchodce na žádné léky v lékárně nedoplácí... !


Michal Kubálek:
Souhlasím určitě s tím, že zjistit, co lidi frustruje, je velmi důležité. Věřte, že je to otázka, která mě dost trápí, snažím se to zjišťovat, jak ve svém mikrosvětě můžu: ať už četbou sociálních sítí, rozhovory, průzkumy. Mimochodem, nejsem si právě tolik jist, zda je chudoba tou primární příčinou. Rozumějte, vůbec nezpochybňuju, že situace některých sociálních skupin v ČR je alarmující, že exekuční stroj v této zemi je asociální hanebnost, ale někdy mám pocit, že přesto ten kořen je někde jinde (i když chudoba k tomu samozřejmě přispívá), bez ohledu na to, že se téma chudoby v příspěvcích jako je ten, který napsala paní Kozlová, objevuje, jenže mám podezření, že to je - stejně jako např. antiimigrační nebo antiromský "diskurs" jakýsi v podstatě postupně vypracováváný "protestní jazyk", který si dotyční za pochodu osvojují a přizpůsobují (charakteristické např. je, že některé části příspěvků paní Kozlové - "robota" u sedláka, paní, co lékárně nemá na doplatek, jsem již dříve četl jinde, je to právě takový apokryfní stavebnicový kámen protestní promluvy). A co by mohlo být to jádro, opravdu nevím, ale trochu uvažuju o něčem jako ztráta smyslu života, pocit jeho bezvýznamnosti a nepodstatnosti, nesrozumitelnost světa (samozřejmě pak zůstává otázka, proč se to ve společnosti generuje). Nevím. Jen mi nepřijde, že by bylo možné pouhou sociální nápravou (jakkoliv bych ji určitě podporoval) utišit hněv paní Kozlové.


Jan Čulík: Ano, to jsou velmi zajímavé věci. Snad nejdůležitější otázkou současnosti, nejen v ČR, je analýza zdrojů občanské frustrace. Je to skutečně umělá konstrukce a do jaké míry? A proč ta umělá konstrukce vzniká?

V Británii vedla frustrace u důchodců k prosazení brexitu a zcela nerealistické, nostalgické konstrukce někdejšího "dokonalého" britského impéria bez cizinců na britském ostrově. Je to naprostý nesmysl, protože ta společnost byla kastovnická, tvrdá a velmi nepříjemná. V Americe frustrovaní občané milují Donalda Trumpa, protože "říká věci, jak jsou", "mluví naším jazykem" a "je silný, protože se odvažuje říkat věci, které se jiní říkat bojí".  Že Trump jen kecá blbosti a nikdy nic nevyřeší, to jim nedochází - jim stačí ta verbální onanie. Totéž v ČR v případě Miloše Zemana a Andreje Babiše.

A ještě jedna další důležitá věc: Mám velmi silný pocit, že frustrace v České republice je do značné míry skutečně umělý konstrukt. Lidi se totiž s nadšením rozčilují v hospodě či na Facebooku podle instrukcí, které jim dávají manipulativní komerční média - aby nenáviděli muslimy či imigranty, nebo "pražskou kavárnu". Jenže o zkoumání skutečných problémů jim vůbec nejde - dokazuje to obrovský nezájem o jakékoliv závažnější společenské téma, které se Britské listy pokoušejí nastolit. A pokud jim nejde o zkoumání závažných problémů dnešní české vnitropolitické reality, už vůbec nejsou schopni a ochotni se začít zasazovat o jakékoliv řešení...

Takže, vypadá to, jsou to všechno jen formální kecy...

Přesvědčte mě o opaku...

Děti, které se narodily v létě, bývají po celý život znevýhodněny

12. 9. 2017

čas čtení 1 minutaRozhlas BBC vysílá tento týden zajímavý seriál nazvaný "Kalendářové spiknutí". Vědci zjistili (přesně řečeno, vědí to už čtyřicet let, ale nikdo proti tomu nic nedělá), že děti, které se narodily v létě, tedy do 31. srpna,  mají vůči svým spolužákům ve škole obrovskou nevýhodu, protože jsou o rok mladší, a tedy často duševně o rok nevyvinutější, než děti, které se narodily 1. září a později.

Bylo zjištěno, že v Británii je mezi lidmi, narozenými v létě, o 10 procent méně lidí, kteří maturovali se samými jedničkami, než u lidí narozených po 1. září a na podzim.

Zajímavé je, že v nejlepších britských školách, kam se přijímají žáci na základě nadání, se nekonají žádné narozeninové večírky po Novém roce. Všichni dobří žáci se narodili na podzim.

Autor pětidílného seriálu Michael Blastland ukazuje, že mezi dětmi, kteří se narodili v létě, je i více jedinců, trestaných za poruchy chování a jsou to žáci, kteří jsou častěji také terčem šikanování. Jdou totiž do školy o rok dříve než jejich "vrstevníci".

Pořad v angličtině (audio) ZDE

Lékaři bez hranic: Uprchlíci čelí v Libyi děsivému zacházení

12. 9. 2017

čas čtení < 1 minuta

Lékaři bez hranic: "Uprchlíci jsou podrobováni svévolnému věznění a násilí, nuceným pracím, únosům a mučení, sexuálnímu násilí, bití, ponižování a hladovění.

Vadí vám to? Nám ano. Ale vaší vládě ne. Sdílejte toto video. Pozvedněte svůj hlas a dejte o tom vědět své vládě!"

Jenom malý příklad, jak se máme dobře

12. 9. 2017 / Anna Kozlová

čas čtení 4 minuty

Pane Čulík, chtěla bych poděkovat všem, kteří mi poslali souhlasné emaily k tomu, co jsem si dovolila bez politické korektnosti napsat.  Děkuji také i těm, kteří jako stádní ovce zasvěceně opakují bláboly o něčem, o čem nic nevědí a jenom je papouškují.

Mimochodem – tisíckrát opakovaná lež se stává pravdou, že ???
 
Pro ty velkohuby,  kteří nás pořad přesvědčují, jak jsme se měli za komunistů špatně, pár postřehů z dnešního dne!

Dneska dopoledne jsem si zase udělala výlet do Ostravy a pokaždé, když jedu do města, tak si předem rozměním 100 Kč na desetikoruny, ať můžu ty žebrající, kteří tam postávají, podarovat.

Pokud si myslíte, že žebrají jenom bezdomovci, tak jste na velkém omylu, jsou mezi nimi a je jich dost, starší lidé, kteří jsou čistě oblečení a je vidět že to jsou slušní lidé, ale bohužel v nezáviděníhodné situaci, i když celý život poctivě pracovali.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v srpnu 2017

4. 9. 2017

čas čtení 1 minuta

V srpnu 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 56 189,86.     Výdaje na provoz Britských listů byly 73 439,50 Kč. 

Zůstatek byl koncem srpna 2017 143 995,56 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
19409