Human Rights Watch: Civilisty v Luhansku zabíjejí ukrajinské vládní jednotky i povstalci

2. 9. 2014

čas čtení 5 minut

Nejméně 300 civilistů tam bylo od května usmrceno nezacíleným bombardováním

Protizákonné vojenské údery vládních ukrajinských i povstaleckých jednotek v městě Luhansku a kolem něho vedou k rostoucím počtům civilních raněných a mrtvých, varuje lidskoprávní organizce Human Rights Watch. Podle luhanského lékaře, který pracuje v tamější márnici, bylo od května v tomto městě usmrceno výbušnými zbraněmi více než 300 civilistů.

Během své návštěvy v Luhansku ve dnech 20.-22. srpna 2014, kdy bylo město obklíčeno ukrajinskými jednotkami, interviewovala Human Rights Watch více než 10 lidí, kteří byli svědky, anebo se stali obětí dělostřelecké či raketové palby, která zraňovala anebo usmrcovala civilisty v obydlených oblastech. Mnoho z těchto útoků bylo nezacílených a nerozlišovaly mezi civilisty a bojovníky. Nezacílené bombardování porušuje mezinárodní humanitární právo a válečné právo.

Některým lidem chybí i obyčejný stud

2. 9. 2014

čas čtení 1 minuta

Někteří účastníci facebookových diskusí od února excelovali apodiktickými tvrzeními typu "Putin nepošle armádu na východ Ukrajiny, není blbej" (=na rozdíl od těch, co tvrdí opak). Nicméně teď když tam vojska jsou a eskalace pokračuje směrem k pravděpodobnému nasazení ruského letectva a možná raketových vojsk na Ukrajině během příštích dvou tří týdnů, nijak to nebrání těm samým lidem stále všechny kolem halasně poučovat, jak to prý s Ruskem vlastně je - protože oni tomu samozřejmě rozumí, na rozdíl od zastánců jiných názorů. Ne že bych tušil, kde se bere naprostý nedostatek sebereflexe i obyčejného studu.

Ale mělo by snad být nezaujatému pozorovateli jasné, že by byla ztráta času komunikovat s "odborníky" na mezinárodní politiku spamujícími Facebook nekompetentními názory a osobně atakujícími mluvčí s jinými postoji, stále dokola vymýšlejícími údajná vlastní "fakta" atd.

Některá slova nemají už žádnou váhu, a čím umíněněji a hlasitěji jsou opakována, tím jsou směšnější. I to počasí venku stojí za víc. I tak pochybná kauza jako obhajoba akceptace ruského imperialismu z pozice pohodlného čecháčkovského švejkování vyžaduje větší kompetenci a intelektuální poctivost, než které jsme většinově svědky. Pěkný večer všem, napsal na Facebooku Karel Dolejší a já to stoprocentně podepisuji. Panoptikum, jehož jsme svědky, je neuvěřitelné, poznamenává Jan Čulík.

Islámský stát údajně sťal dalšího amerického novináře

2. 9. 2014

čas čtení 1 minuta

Islámský stát zveřejnil video, které, jak tvrdí, zaznamenává stětí amerického novináře Stevena Sotloffa. Video také obsahuje hrozbu, že na řadě na popravu je teď i jeden britský rukojmí. Sotloff, 31, který pracoval na volné noze pro časopisy Time a Foreign Policy, byl naposledy viděn v Sýrii v Aleppu v srpnu 2013, kde působil jako reportér.

Minulý měsíc se objevil na konci videozáznamu, zveřejněném na internetu extremistickou organizací ISIS, které zaznamenalo popravu amerického novináře Jamese Foleyho, který byl zadržován v Sýrii od roku 2012.

Zakamuflovaný bojovník Islámského státu říká na videu s britským přízvukem, "Vrátil jsem se, Obamo, a vrátil jsem se kvůli tvé arogantní zahraniční politice vůči Islámskému státu navzdory našemu vážnému varování." Video končí hrozbou, že další bude na řadě britský rukojmi, a varováním, aby Spojené státy "nechaly naše lidi na pokoji".

Podle pozorovatelů způsobilo americké letecké bombardování Islámskému státu podstatné ztráty.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Krym "nepotřebuje homosexuály", varoval tamější vysoký činitel

2. 9. 2014

čas čtení 1 minuta

Sergej Aksjonov varoval ruská média, že pokud se homosexuálové na Krymu pokusí zorganizovat nějaké shromáždění, bude na ně zavolána policie a "lidové jednotky sebeobrany".

Nejvyší ruský činitel na Krymu varoval, že sexuální menšiny "nemají šanci" na poloostrově, který Rusko v březnu anektovalo od Ukrajiny.

Aksjonov řekl ruským tiskovým kancelářím Interfax a Itar-Tass, že jestliže se komunita LGBT pokusí zorganizovat nějaké veřejné shromáždění, "naše policie a naše jednotky sebeobrany budou reagovat okamžitě a za tři minuty jim vysvětlí, jaké sexuální orientace by se měli přidržovat".

Dodal, že krymské děti budou vychovávány "s pozitivním přístupem k tradičním a rodinným hodnotám."

Prezident Vladimír Putin loni podepsal zákon proti homosexuálům, který zakázal činnosti, které by bylo možno interpretovat jako šíření homosexuality mezi nezletilými osobami. Zákon byl letos přijat i na Krymu. V dubnu se měl v Sevastopolu na Krymu původně konat pochod gay pride, ale po anexi Krymu byl zakázán.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Kotrba má pravdu, za ruskou invazi na Ukrajině mohou lži USA, EU a jestřábů v NATO

2. 9. 2014 / Jiří Jírovec

čas čtení 7 minut

Je smutné, že jak se nemá dělat novinářská práce, předvedl zrovna šéfredaktor Britských listů, v článku napadajícím Štěpána Kotrbu .

Obviňovat lidi nesouhlasných z toho, že podléhají ruské propagandě, je směšné. Ke stejným nebo podobným závěrům, názorům, jaké v článku s názvem "Prolhané děvky a rozesírači a oblbovači placení z ciziny tvrdí, že je tu Putinova pátá kolona. oběti na vrahy z Kyjeva nezapomenou" Kotrba zveřejnil v Parlamentních listech, lze dojít sledováním západních sdělovacích prostředků a do značné míry i Britských listů.

Levicový karikaturista srovnal Putina s Netanjahuem

2. 9. 2014

čas čtení < 1 minuta

Steve Bell, slavný levicový karikaturista deníku Guardian, srovnává v této své karikatuře Vladimíra Putina s Binyaminem Netanyahuem. Všimněte si, zda je mezi nimi nějaký rozdíl, zní titulek obrázku. Oba jedou svlečení do půl těla, na koni a zpívají Cole Porterovu píseň: "Dejte mi území, hodně území, pod hvězdnou oblohou, nezavírejte mě za plotem..." - Čeští fašizující levičáci naopak Putinovo zabírání cizího území z plna hrdla hájí... (JČ)

Zatímco se NATO bude ve Walesu opíjet šampaňským, navrch má Putin

2. 9. 2014

čas čtení 3 minuty

Absurdně rozhazovačný a luxusní summit NATO, který se bude konat tento týden ve Walesu, nezakryje skutečnost, že ho ve věci Ukrajiny přechytračil a ponížil nafoukaný Putin

Absurdně rozhazovačný summity NATO, který se bude konat tento týden, by nemohl být hůře načasován, píše v deníku Guardian konzervativní komentátor Simon Jenkins. Bude to veřejná přehlídka nemohoucnosti toho, co se uhlazeně prezentuje jako nejmocnější aliance světa. Vladimíru Putinovi, jejímu historickému nepříteli, bylo dovoleno, aby zorganizoval ponížení NATO. Putin lže, zastrašuje, provádí invazi, nad sankcemi krčí rameny. Ví, že NATO nepůjde do války. Proto má možnost vytvořit nárazníkovou zónu ruských zájmů podél svých hranic a dodá mu to na domácí scéně slávu.

V podrobnostech má Putin pravdu.

O mučení proukrajinské aktivistky v Doněcku

2. 9. 2014

čas čtení 3 minuty

Iryna Dovganová, proukrajinská aktivistka obviněná v Doněcku z údajné špionáže pro ukrajinskou armádu, musela v centru tohoto města přežít dlouhé hodiny veřejného ponižování, informuje společnost BBC. Byla osvobozena za pomoci zahraničních novinářů.

Dovganová je tiše hovořící, dvaapadesátiletá obyvatelka Jasynuvaty - městečka nedaleko Doněcku. Před válkou měla holičství.

Když válka začala, rozhodla se pomáhat ukrajinské armádě. Sbírala pro ni finanční dary od místních lidí. Hodně jich přispívalo. Dodávala také potraviny a léky ukrajinské armádní jednotce, umístěné v regionu.

Pan Ki-moon požaduje diplomatické řešení pro Ukrajinu

2. 9. 2014

čas čtení < 1 minuta

Generální tajemník OSN Pan Ki-moon varoval západní mocnosti, že v ukrajinské krizi "neexistuje vojenské řešení" poté, co vláda v Kyjevě obvinila Rusko ze zahájení "velké války".

NATO hodlá zvýšit svou bojovou připravenost ve východní Evropě a Pan Ki-moon uvedl, že je vážně znepokojen vývojem na Ukrajině a chce zamezit dalšímu zhoršení "velmi chaotické a velmi nebezpečné situace".

O šíření chaosu

2. 9. 2014

čas čtení 4 minuty

Ukrajinská vláda tvrdí, že na její území pronikly "stovky" ruských tanků. Evropští politikové zase jednou bezradně uvažují jak reagovat, píše reportér Channel Four News Paul Mason. Ruské úmysly jsou nečitelné.

Vojensky je více méně jasné, že po ztrátě území původní vzbouřenecké Doněcké lidové republiky a obrovského ztrapnění Ruska v důsledku sestřelení malajského letadla MH17 otevřely proruské jednotky třetí frontu, podél jižního pobřeží Ukrajiny, ve snaze vytvořit pozemní koridor z Ruska na okupovaný Krym.

Zatímco Vladimír Putin začal hovořit o Novorusku - to je jeho kód pro ruskou anexi doněcké a luhanské oblasti, jeho ministr zahraničí Lavrov požaduje příměří.

Neinterpretuju to jako nesystematičnost, ale jako jasný signál, píše Paul Mason: "Vzhledem k tomu, že vy, na Západě, se nedokážete přimět k tomu, abyste udělali cokoliv na naše odstrašení od pokračování s invazí, my Rusko budeme dělat tuto situaci nekonečně chaotickou." Nekonečný chaos na Ukrajině je pro Kreml plán B, pokud se mu nepodaří Ukrajinu ovládnout. Bude to chaos, v němž Západ nikdy neuhádne, zda Putin zamýšlí poslat své tanky do Oděsy, anebo je stáhnout před ukrajinskou hranici zpět do Ruska.

Šokující rozhovor na Parlamentních listech

2. 9. 2014 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Parlamentní listy, které častěji publikují různé emocionální výkřiky bez racionální redakční práce a ověřování faktů, vydaly nyní pozoruhodně šokující rozhovor se Štěpánem Kotrbou, v němž autor nekriticky a propagandisticky omlouvá vojenské akce Ruska na území cizího státu, a zcela pozoruhodně dokonce nyní obdivuje protofašistického maďarského premiéra Orbána, který nedávno prohlásil, že demokracie už není zřízení, které je záhodno budovat v Maďarsku. Rozhovor je znepokojující ukázkou posunu některých představitelů myšlení v ČR k protofašistickému extremismu. Kotrbova ostrá xenofobie je v znepokojující míře signalizována už i ostře bulvárním titulkem článku. Je nepochopitelné, že lidé, kteří se dosud označovali za levičáky, se dnes otevřeně chovají xenofobně a sympatizují s autoritářstvím a protofašismem. Určitá část české levice ovšem vždycky flirtovala s pravicí a nyní se to projevuje otevřeně.

Komparácia a objektivita

2. 9. 2014 / Igor Daniš

čas čtení 6 minut

V poznámke k rozhovoru ŠK v PL sa Jan Čulík kriticky pozastavuje pri príklone časti predstaviteľov "ľavice" a "pravice" k "protofašistickým" predstaviteľom a režimom resp. "semiautoritárskym". Nemali by ste ale zabúdať na dôvody, prečo sa tak deje a čo predstavuje alternatívu či súpera, či v akom kontexte sa tak deje. Kto stojí ako súper Ruska -- odhliadnuc od jeho vojenskej prítomnosti na Ukrajine? S kým a s čím komparujeme súčasný stav? Ako súper stojí ukrajinský oligarchický režim, jedna z najvypuklejších plutokracií vo svete.

NATO plánuje vytvořit speciální "údernou sílu" na ochranu východní Evropy

2. 9. 2014

čas čtení 2 minuty

NATO vytvoří mimořádnou "údernou" vysoce připravenou vojenskou sílu čítající 4000 mužů, které bude možno rychle použít ve východní Evropě a v pobaltských zemích na ochranu před potenciální ruskou agresí, konstatovali činitelé Severoatlantického společenství. Očekává se, že šéfové 28 členských zemí NATO tento plán schválí tento pátek na své vrcholné schůzce ve Walesu.

Chudým v ČR zbývá jen kriminalita

2. 9. 2014

čas čtení 1 minuta

Je možné přežít ze sociálních dávek v ČR? píše David Michal. Vedete si domácí účetnictví? My jo. Náklady jsme stáhli tak, že asi není kde jinde šetřit. Bydlíme v malém levném bytě. Kupujeme jenom jídlo v akcích a slevách. žádné oblečení. Žádné věci. Jen tu nejnutnější drogérii. Žádné poplatky bankám. Veškeré náklady stažené na nejnutnější minimum. Nájem, včetně elektřiny, jednoho telefonu a internetu nám dělá: 5120,- měsíčně. Jídlo přibližně: 7500,- měsíčně.

Odnož Al-Káidy operuje u izraelských hranic

2. 9. 2014 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Sotvaže izraelská armáda dovršila svůj masakr v Gaze, který svou brutalitou zaskočil i Spojené státy, vyhlídky, že Tel-Aviv spadne rovnýma nohama do další války, nejsou vyloučené. Přestože se Izrael do války se sousední Sýrii zapojil opakovaným bombardováním vojenských cílů v této zemi loni a letos (ačkoliv letos izraelské letectvo bombardovalo pozice syrské armády na Izraelem okupovaných Golanských výšinách, nikoliv přímo v Sýrii) ZDE, její běsnění a tragédie se jej prozatím příliš nedotkly. Nyní se však na okupovaných Golanech objevila nová, mnohem větší hrozba.

Válka v Sýrii si podle posledních údajů ZDE vyžádala nejméně 191 000 lidských životů a boje vysídlily tři miliony lidí.

Podpora pro nezávislost Skotska od debaty Salmond-Darling výrazně stoupá

2. 9. 2014

čas čtení < 1 minuta

S vyloučením dosud nerozhodnutých voličů podporuje nyní podle průzkumu organizace YouGov skotskou nezávislost 47 procent voličů a 53 procent je proti skotské nezávislosti. Průzkum byl proveden dotazováním 1063 respondentů v období od 28.8. do 1.9.

Podpora pro skotskou nezávislost v posledních týdnech výrazně roste. V polovině srpna totiž podporovalo skotskou nezávislost 43 procent voličů a proti bylo 57 procent voličů. Začátkem července 2014 podporovalo skotskou nezávislost 39 procent voličů a 61 procent bylo proti.

Referendum o nezávislosti Skotska se bude konat 18. září.

Podrobnosti v angličtině ZDE

BRITÁNIE:

Kriminální porušení práva rodičů rozhodovat o svém synovi?

2. 9. 2014

čas čtení 4 minuty

Celou Británii a zároveň i Španělsko fascinuje v posledních několika dnech případ rodiny Kingových, kteří "unesli" svého na smrt nemocného pětiletého syna z nemocnice v Southamptonu. Do případu je zapletena i klinika v České republice.

Rodiče pětiletého Ashyi Kinga ho odvezli proti vůli lékařů z nemocnice v jihoanglickém Southamptonu, kde postupoval léčbu na nádor v mozku. Důvod neshod mezi rodiči a nemocnicí není jasný, neboť nemocnice nemůže veřejně hovořit o soukromých informacích. Zdá se, že rodiče byli nespokojeni, že podle jejich názoru léčí nemocnice jejich na smrt nemocného syna neefektivně a rozhodli se mu zařídit léčbu prostřednicvím protonového paprsku, která však není k dispozici v rámci britského státního zdravotnictví, ale je k dispozici v jedné soukromé klinice v České republice.

Nebezpečný hidžáb

2. 9. 2014

čas čtení < 1 minuta

Tak zatímco na české scéně probíhá naprosto zuřivá bitva mezi ombudsmankou a anti-šátkaři, Česká národní banka předvedla svou předvídavost a ideologicky nebezpečné hidžábisty nekompromisně stáhla z oběhu a včas zlikvidovala, píše se na facebookové stránce Pozor, islám

Prosíme, podpořte finančně interkulturní filmový projekt

10. 8. 2014

čas čtení 1 minutaBritské listy spolupracují s dokumentaristkou Dominikou Švecovou na dvou časosběrných dokumentárních filmech o přípravě a průběhu Evropského setkání mladých Taizé, které se bude konat v Praze mezi Vánocemi 2014 a Novým rokem 2015. Do Prahy přijede přes 30 000 mladých lidí z nejrůznějších zemí. Připravované filmy Dominiky Švecové budou zkoumat, jakým způsobem proběhne interakce mezi těmito "cizinci" a lidmi z České republiky. Taizé je ekumenické hnutí, které organizuje mezinárodní setkání mladých lidí - příslušníků nejrůznějších náboženství světa - katolíků, protestantů, ale i muslimů. Jak bude uzavřená Česká republika reagovat na tuto akci?

Jsme přesvědčeni, že otevírání dveří do světa je jedním z nejdůležitějších úkolů dnešní české společnosti. Proto na výrobě těchto filmů spolupracujeme.

Oba snímky se budou vysílat v České televizi v březnu 2015. Z větší části ČT tento projekt financuje, avšak k jeho zdárné realizaci potřebujeme určitou finanční podporu od veřejnosti prostřednictvím crowd funding. Doufáme, že nám čtenáři Britských listů pomohou. Ideálně potřebujeme sebrat částku 50 000 Kč.

Kdo by chtěl přispět, otevřete si prosím TUTO STRÁNKU

Děkujeme.

Jan Čulík

Zde je informační video klip také v angličtině:

Kýčem k bohatství

2. 9. 2014

čas čtení < 1 minuta

Přednášku o kýči v české politice, pravicové i levicové, měl v sobotu 23. srpna 2014 Jan Čulík na Letní žurnalistické škole Karla Havlíčka v Havlíčkově Brodě. Videozáznam přednášky i následné diskuse naleznete ZDE. Klikněte na záložku "Archiv", na levou záložku v záhlaví "Kultura" a přednášku i diskusi pak naleznete v pravém sloupci.

Nebezpečný hidžáb II

2. 9. 2014

čas čtení < 1 minuta

Kupujte Babičku od Boženy Němcové dokud je čas! Brzo bude cenzurovaná. Má na hlavě nepřípustný oděv, varuje na Facebooku Rudolf Černý.

Protiruské sankce signalizují ukončení éry vítězného kapitalismu po roce 1989

1. 9. 2014

čas čtení 5 minut

Poprvé za poslední čtvrtstoletí je Západ vážně znepokojen Ruskem. Ekonomické sankce mají potenciál poškodit Rusko tak, jak ho poškodily v osmdesátých letech. Západní sankce poškozují ruskou ekonomiku, v Rusku je nyní dražší nově financovat půjčky a je už téměř nemožné přilákat zahraniční kapitál, jehož je zapotřebí k modernizaci ruského sektoru energetiky. Růst ruského hospodářství se zastavil a Rusko se brzo zřejmě propadne do hluboké recese.

Pokud to Vladimíra Putina znepokojuje, zatím se to neprojevilo. Eurozóna se také potácí na pokraji nové krize a Putin je jistě přesvědčen, že ve válce sankcí mezi Západem, které se sotva dostal z krize, a Ruskem, které je zvyklé na utahování opasků, to bude Západ který ustoupí jako první. Ať má či nemá pravdu, jedna věc je jasná: Éra, která začala zvednutím železné opony, skončila, píše Larry Elliot v deníku Guardian.

Ruské organizace za práva vojáků:

"Na Ukrajinu byly vyslány tisíce ruských vojáků"

1. 9. 2014

čas čtení 4 minuty

Moskva popírá, že by do Ruska poslala pravidelné jednotky, avšak ze zpráv vyplývá, že od června vyslala na pomoc separatistům až 15 000 vojáků

Valentina Melnikovová, předsedkyně Výboru matek vojáků, hlavní organizace, která v Rusku zastupuje rodiny vojáků, uvedla, že se odhaduje, že je na Ukrajině v současnosti asi 7000-8000 ruských vojáků, informuje tisková kancelář Agence France Presse.

Podle jejích odhadů bylo na Ukrajinu v posledních týdnech posláno asi 10 000 - 15 000 ruských vojáků. Uvedla, že je tento údaj založen na informacích od rodin, jejichž manželé a synové byli posláni na cvičení nedaleko ukrajinské hranice a pak přestali s rodinami komunikovat.

"Vojenští velitelé provádějí tajné zvláštní operace," uvedla Melnikovová, členka veřejné rady ruského ministerstva obrany. Ministerstvo obrany se k tomu odmítlo vyjádřit.

Ukrajinské jednotky "byly donuceny pod těžkou ruskou palbou opustit letiště v Luhansku"

1. 9. 2014

čas čtení 2 minuty

V pondělí pokračovaly na východní Ukrajině boje, zatímco se připravovalo zahájení rozhovorů v běloruském Minsku, jejichž cílem má být ukončení krize. Poprvé se rozhovorů účastní i představitelé Ruskem podporovaných separatistů na východní Ukrajině.

Mluvčí ukrajinské armády Andrij Lysenko informoval, že kyjevské jednotky opustily letiště v Luhansku poté, co se staly terčem útoků ruského tankového praporu. Přicházejí také zprávy o bojích u letiště v Doněcku, kde v posledních dnech informují ukrajinské jednotky a dobrovolnické proukrajinské prapory při úsilí ustoupit z obklíčení kolem města Ilovajsk o svých těžkých ztrátách.

Podpořte neutrální Ukrajinu, nebo táhněte na smetiště dějin

1. 9. 2014 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Ben Judah ve vypjatém komentáři pro New York Times ZDE obratně mísí tvrdé pravdy s polopravdami. Nelze popřít jeho tvrzení, že pokud se Západ v daném okamžiku ukrajinské krize Putinovi jasně nepostaví, mohl by to být i jeho konec. Z podobné paralýzy meziválečného francouzského spojeneckého systému v Evropě, z nedostatku vůle bránit se, politicky vzešel pád - a i tentokrát by události mohly proběhnout podle podobného scénáře.

Jaký je rozdíl mezi osvětou a podívanou

1. 9. 2014 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Pravidelně sleduji facebookovské stránky Pink Ribbon Blues, což je komunita, která vznikla kolem stejnojmenné knihy Gayle Sulik (Oxford University Press 2012) o tom, jak "osvětové kampaně" na podporu pacientek s rakovinou prsu de facto falšují obraz této nemoci a odvádějí pozornost od reality a skutečné pomoci.

Dnes, zřejmě pod vlivem kampaně na podporu ALS, se na Pink Ribbon Blues objevuje snaha vysvětlit, jaký je rozdíl mezi osvětou (awareness) a podívanou (spectacle).

Osvěta se soustředí na reálné problémy pacientů s danou nemocí a na to, jak jim konkrétně pomoci, jak opravdu pochopit jejich situaci.

Samozřejmě to vede k nepříjemným pocitům. Je mnohem snazší udělat nějakou podívanou, kdy se lidé smějí a baví a dají peníze "na výzkum", než přemýšlet nad konkrétní situací tisíců žen, které právě teď umírají na metastazující rakovinu prsu, více než 40 let poté, co president Nixon vyhlásil "válku rakovině" (v roce 1971).

I když se v USA (podle National Cancer Institute) investuje do výzkumu rakoviny prsu asi 16,5 miliardy dolarů ročně, stále na tuto nemoc v této zemi umírá -- přes mírný pokles za posledních 20 let -- USA asi 40 tisíc žen ročně.

Pink Ribbon Blues na Facebooku: ZDE

National Cancer Institute: A snapshot of breast cancer ZDE

Bilance "války proti rakovině" z pohledu roku 2010 (časopis Science) ZDE

OSN bude vyšetřovat zvěrstva, páchaná Islámským státem i iráckou armádou

2. 9. 2014

čas čtení < 1 minuta

Činitelé OSN budou vyšetřovat zvěrstva, spáchaná v Iráku, vzhledem k tomu, že přicházely opakované zprávy, že bojovníci Islámského státu spáchali "nelidské činy v neuvěřitelném rozsahu", včetně stínání hlav a dalšího zabíjení, nucených konverzí, otroctví a sexuálního zneužívání. Flavia Pansieri, náměstkyně komisaře OSN pro lidská práva, uvedla v mimořádné debatě v Ženevě, že i irácké vládní jednotky páchaly během bojů za posledního čtvrt roku zvěrstva, i když nikoliv v tak velké míře.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Vyšla třetí kniha deníkových zápisků Jana Koblasy

2. 9. 2014 / Zdeňka Petáková

čas čtení 2 minuty

Ctitelé Jana Koblasy, legendárního výtvarného umělce proslulého zejména sochařskou tvorbou, se mohou od letoška těšit z rozsáhlého knižního textu Konec exilu. Cizinec mezi svými. Na ploše téměř pěti set stran seznamuje Jan Koblasa (*1932 Tábor) čtenáře se svým životem mezi lety 1989 a 2012. Ve stručných, často až telegraficky koncipovaných záznamech míjí rok za rokem, v těžké práci, pochybách, prohrách i jasných vítězstvích, v naléhavém boji o čas a sílu k práci.

Anexi palestinského území Izraelem odsoudily Spojené státy i Británie

2. 9. 2014

čas čtení < 1 minuta

Americká a britská vláda kritizovaly výjimečně ostrým jazykem rozhodnutí Izraele schválit jednu z největších anexí palestinského území za poslední desetiletí.

Britský ministr zahraničí Philip Hammond konstatoval, že je toto rozhodnutí "mimořádně špatné". Izrael se zmocnil téměř 400 hektarů palestinského území u Gvaotu nedaleko Betléma. Označil ho za území vlastněné izraelských státem, přestože dosud to byly soukromé pozemky vlastněné Palestinci. Znamená to, že území může být nyní použito k výstavbě izraelské osady.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Koně můžeš přivést k vodě, aneb Mír, mír, mír, jako hajzlpapír

31. 8. 2014 / Karel Dolejší

čas čtení 8 minut

Představa, že konflikt na Ukrajině "lze přece řešit diplomaticky", opět spektakulárně selhala - aniž si opakovatelé mantry vzali sebemenší poučení. Jako s invazí na Krym ztratila věrohodnost fanfarónská polská politika vůči Ukrajině, nyní je podobně "na lopatě" střízlivé Německo. Kancléřka Merkelová přiletěla 24. srpna podpořit Porošenka do Kyjeva před jednáním v Minsku, kam následně odjel. Pod patronátem běloruského diktátora si tam podal ruku s Putinem. Za dva dny na to začala otevřená ruská invaze.

Čtenost Britských listů

1. 9. 2014

čas čtení < 1 minuta
Podle Google Analytics si Britské listy od 1. ledna 2014 do 31. srpna 2014 otevřelo celkem 1,756,878 individuálních čtenářů, od 1. srpna do 31. srpna 2014 252 755 individuálních čtenářů.

Proč by Česká republika neměla podpořit ukrajinskou žádost o členství v NATO

29. 8. 2014 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Mezinárodní řád je dlouhodobý projekt a neměl by se stávat obětí oportunistických pokusů "honem něco udělat" s tou či onou konkrétní mezinárodní krizí. Pokus ohýbat mezinárodní pravidla podle momentálních potřeb v Kosovu v roce 1999 a dalších letech například vytvořil nebezpečný mezinárodní precedent pro válku v Gruzii v roce 2008 a invazi na Krym v roce 2014.

Dokáže Itálie uchránit své kulturní dědictví?

Raphaelův obraz z období renesance byl poškozen, protože italské muzeum půl roku neopravilo klimatizaci

2. 9. 2014

čas čtení 1 minuta

Mistrovské dílo renesančního malíře Raphaela se zbortilo, protože muzeum v Římě, kde je vystaveno, půl roku nebylo schopné uvést v provoz svou zničenou klimatizaci. Podle britského listu Independent to znovu vyvolává otázky, zda je Itálie vůbec schopna či ochotna postarat se o své cenné kulturní dědictví.

V horku a vlhkosti italského léta se zbortil Raphaelův obraz Ukládání Krista, na němž je ukřižovaný Ježíš snímán z kříže. Pracovníci Galerie Borghese v Římě byli pak nuceni u obrazu ve snaze ho zachránit umístit odvlhčovač vzduchu.

O náboženské lži nacionalismu

1. 9. 2014 / Dmitrij Měrežkovskij

čas čtení 7 minut

Boj proti nacionalismu je hlavní úlohou ruské inteligence. Tento boj se ovšem nevedl v žádné zemi a v žádné době tak nesmiřitelně, jako u nás. Od Čaadajeva až k Vladimírovi Solovjevu není ruské "západnictví", boj proti slavofilství, ničím jiným, než bojem proti nacionalismu. "Prokletá buď každá národnost, která lidskost ze sebe vylučuje!", tento odkaz Bělinského je heslem vší ruské společnosti.

Prodemokratičtí aktivisté v Hongkongu usilují o demokratické volby

1. 9. 2014

čas čtení 1 minuta

Aktivisté konstatují, že Hongkong vstupuje do "éry občanské neposlušnosti" poté, co se Čína vyjádřila, že svobodné volby správce Hongkongu by vedly k vzniku "chaotické společnosti"

Prodemokratičtí aktivisté v Hongkongu chtějí ovládnout finanční centrum svého města v kampani občanské neposlušnosti. Čína totiž nechce povolit obyvatelům Hongkongu svobodné volby příštího správce této enklávy.

Konflikt v Gaze stál Izrael 2,52 miliard dolarů

1. 9. 2014

čas čtení 1 minuta

Izraelský premiér Binyamin Netanyahu se proto rozhodl snížit vládní výdaje letos o 2 procenta. Největší škrty v důsledku vojenské ofenzívy v Gaze má pocítit izraelské školství. Kritikové, včetně členů Netanyahuovy vlády - poukazují na to, že tíhu škrtů ponesou nejchudší Izraelci.

Někteří ekonomičtí pozorovatelé odhadují, že válkou v Gaze přišel Izrael o 0,5 procentní růst svého HDP, avšak Netanyahu hájil nově zavedené vládní škrty tvrzením, že "Bezpečnost je až na prvním místě."

Čelní britští muslimští předáci vydali fatwu proti Islámskému státu

1. 9. 2014

čas čtení 1 minuta

Vysocí muslimští představitelé ve Velké Británii vydali fatwu odsuzující islámskou extremistickou organizaci Islámský stát a zdůraznili, že britští džihádisté "zrazují své vlastní společnosti" tím, že se pouštějí do bojů v Iráku a v Sýrii.

Tato fatwa představuje dosud nejsilnější odsouzení Islámského státu od muslimské komunity v Británii. Fatwa Islámský stát charakterizuje jako "kacířskou organizaci" a jako "utlačitelskou a tyranskou skupinu".

Fatwu napsal Šejk Usama Hasam, bývalý imám z východního Londýna, a podporuje ji šest vysokých islámských učenců z celé Británie. Zdůrazňují, že "je z náboženských důvodů zakázáno ("haram") podporovat Islámský stát a podílet se na jeho akcích.

I když muslimové mají "morální povinnost" pomáhat syrskému a iráckému lidu, musejí tak činit, "aniž by zrazovali své vlastní společnosti", praví se v fatwě.

Fatwa je edikt, který vydávají muslimští učenci a který se týká islámského života.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Ve Skotsku se děje něco neuvěřitelného a případné hlasování pro nezávislost bude pro Anglii extremním šokem

1. 9. 2014

čas čtení 5 minut

Už předem je jasné, kde leží největší problém: prostřednictvím hlavních britských politických stran začalo být nemožné vyjadřovat opozici vůči volnotržní ekonomice.

Něco neuvěřitelného probíhá v těchto dnech ve Skotsku, píše reportér Channel Four News Paul Mason. Knoflíky na klopách s nápisem "Ano" a "Ne" vyvolávají mezi lidmi na ulici debaty: na plovárně, v hospodě, ve frontě na poště. Celá země pěti milionů lidí se ptá sama sebe, někdy docela halasně, čím chce být.

Po týdnu stráveném v Glasgow je zjevné, že největším překvapením bude zřejmě volební účast. Jestliže se politické nadšení šíří i do relativně apolitického světa dělnických městských periferií, do hospod a do nočních klubů a vede to lidi k aktivismu, vysoká volební účast může přinést výsledky, které se naprosto budou odlišovat od volebních průzkumů. Šéf vládnoucích skotských nacionalistů Alex Salmond předpokládá osmdesátiprocentní volební účast. Myslím si, píše Paul Mason, že účast bude zřejmě ještě vyšší a každý další procentní bod účasti nad normál vytváří faktor nepředpověditelnosti.

Minulý týden umístil vítězství proponentům skotské nezávislosti na dosah ruky

1. 9. 2014

čas čtení 3 minuty

Skoti mají daleko větší tendenci vyhnat směnárníky z chrámu, než aby si nechali od nich diktovat, jak mají hlasovat.

Po vítězství skotského premiéra Alexe Salmonda v televizní debatě s labouristickým šéfem kampaně za jednotnou Británii Alistairem Darlingem je vítězství aktivistů za nezávislost Skotska v referendu dne 18. září na dosah ruky, míní komentátor listu The Glasgow Herald Iain Macwhirter.

Politika je vždycky o morální volbě - zejména ve Skotsku, kde mají voliči komunitárního ducha a vždycky odmítali hrubé apely, aby prosazovali svůj sebezájem. Skoti odmítli v sedmdesátých letech podpořit hrubě hmotařské heslo tehdejších skotských nacionalistů "Je to skotská ropa", stejně jako odmítli argumentaci thatcherismu, že jeho přijetím zbohatnou, v osmdesátých letech.

Irácká armáda vyhnala Islámský stát z města Amerli

1. 9. 2014

čas čtení 3 minuty

Americké letecké údery a britská, francouzská a australská vojenská pomoc přispěly k ofenzívě proti organizaci Isis

Americké letecké údery u šiitského turkomanského města severně od Bagdádu umožnily ozbrojencům a iráckým jednotkám zachránit 12 000 obyvatel od džihadistů, kteří je drželi v obklíčení déle než dva měsíce.

Jmenování Donalda Tuska evropským prezidentem výrazně posílilo vliv Polska

1. 9. 2014

čas čtení 3 minuty

Deset let po vstupu Polska do Evropské unie získalo Polsko prezidentský úřad Rady Evropy a polský premiér se stal prostředníkem a vyjednavačem mezi Angelou Merkelovou. Françoisem Hollandem, Matteem Renzi, Davidem Cameronem a dalšími evropskými politiky, píše Ian Traynor v deníku Guardian.

Tusk je tichý, skromný, tvrdý a politicky nemilosrdný pravostředový liberál z Gdaňsku. Je jedním z nejúspěšnějších a nejproevropštějších evropských premiérů z poslední doby v éře, kdy je důvěra v EU silně zpochybňována.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za srpen 2014

1. 9. 2014

čas čtení 2 minuty

V srpnu 2014 přispělo 187 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 42 002,88 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v červnu 2014 částkou 22 809,65 Kč.

Zůstatek byl koncem srpna 2014 354 231,52 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Ukrajina | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Noam Chomsky v České republice | Otrokářský stát Česká republika | 17. listopad | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
91290