Tisíce dětí jsou odsuzovány v Iráku na základě mučením vynuceného přiznání, že byly součástí ISIS

6. 3. 2019


"Zavázali mi oči, spoutali mi ruce a mučili mě trubkami z umělé hmoty. Řekli mi: Přiznej, že jsi byl u ISIS. Řekl jsem jim, že jsem nebyl.  Donutili mě k přiznání."

Tisíce dětí podezřívaných z příslušnosti k ISIS zatkly irácké a kurdské regionální úřady. Stovky z nich byly odsouzeny za terorismus. Tyto rozsudky jsou často založeny na vynucených přiznáních, získaných mučením.

"Hasili si o mne cigarety. Bili mě kabely a klacky. Mučili nás. Vyšetřovatel z Asayish mi nařizoval, ať před soudcem nepopírám své členství u ISIS. Řekl: 'Jestli to popřeš, budeme tě vyslýchat znovu a budeme tě mučit.' Tolik jsem se bál, že jsem se před soudcem přiznal."
 12939

Východní slepá skvrna německého vedení

6. 3. 2019

"Vylučovat Rusko je špatným strategickým signálem," prohlásila kancléřka Merkelová, když na nedávné Mnichovské bezpečnostní konferenci bránila projekt Nord Stream 2. Když jsem ji z Berlína sledovala, došlo mi, že kontroverzní projekt znamená pro evropskou bezpečnost bod zlomu. Po léta svět vyzýval Německo, aby se "normalizovalo". Možná, že postoj Berlína k plynovodu ukazuje, jak taková normalizace vypadá, píše Iulia-Sabina Jojaová.

Rozhovor Britských listů 208. Až v poslední době se v ČR imigranti setkávají s nenávistí

1. 3. 2019


"Že se naši klienti setkávají v ČR s nenávistí, to je problémem až od roku 2015." - "Od roku 2015 se vracíme k těm opravdu základním věcem. Právo na spravedlivý proces. Právo na svobodu. Bojovat proti tomu, aby ti lidé nebyli neomezenou dobu vězněni."

Bohumil Kartous hovoří s Magdou Faltovou, ředitelkou Sdružení pro integraci a migraci, které se stará o příchozí migranty a uprchlíky, o postojích české společnosti k těmto lidem. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 1. března 2019.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE
 12132

Babiš jako Trump

6. 3. 2019

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Před Babišovou návštěvou v Bílém domě publikoval deník Guardian portrét českého premiéra-oligarchy

Miliardář-politik v Bílém domě tento čtvrtek se stal nejmocnějším mužem ve své zemi díky vlně populistických emocí. Je vyšetřován ohledně údajných trestných činů týkajících se svého podnikatelského impéria a reagoval na to tím, že se vykresluje jako oběť politického honu na čarodějnice. Osobně útočí na čelného vyšetřovatele ve svém případě zatímco, podle svých kritiků, se snaží nenápadně znemožňovat vyšetřování. Zkoumá se také role jeho dětí, píše v deníku Guardian Robert Tait.

Tento popis se netýká pouze Donalda Trumpa, ale také Andreje Babiše, českého premiéra, který se tento týden stává prvním vysokým českým politikem, kterého po dlouhých letech přijme americký prezident.

Britský stoupenec brexitu, pochybný podnikatel Arron Banks, měl vazby na Rusko

5. 3. 2019 / Jan Čulík
Channel 4 News vysílaly v úterý večer exkluzivní materiál o pochybném britském podnikateli a prosazovateli brexitu Arronu Banksovi, který kampani za brexit věnoval 6 milionů liber z blíže nezjištěných zdrojů. Banks opakovaně tvrdil, že nemá s Ruskem nic společného, přestože se účastnil na ruském velvyslanectví v Londýně šestihodinových opileckých obědů a odpolední. Banks tvrdil, že se nikdy nepokoušel v Rusku podnikat. Channel 4 News objevily materiály, které dokazují, že se v měsících před britským referendem o brexitu, které se konalo v červnu 2016, Banks aktivně ucházel za pomoci ruských oligarchů a osob blízkých Kremlu o převzetí konsorcia ruských dolů na zlato. Analytikové a pozorovatelé poukazují na to, že ruské státní instituce a Putinovi stoupenci nikdy nic nedělají zadarmo. Pokud slibovali před brexitem Banksovi vstup na lukrativní ruskou podnikatelskou scénu možným převzetím ruských dolů na zlato, zcela jasně tím očekávali podporou pro svou zahraniční politiku.

A zahraničí politikou Ruska je rozvracet západní demokracie. Brexit je v tomto smyslu pro Rusko nesmírně výhodným úspěchem: vedl k chaosu v britské domácí i zahraniční politice, k rozvratu britské politické strategie, k oslabení Evropské unie a k odchodu Británie ze světové politické scény.

Důvodně v úterý varoval Donald Tusk, předseda Evropské komise, před ruskými pokusy destabilizovat demokracie Evropské unie útoky na demokratické volby v těchto zemích.

Na rozdíl od Muellerova vyšetřování v Americe ohledně ruských zásahů do americké vnitřní politiky, v Británii se ruské zásahy a kriminální manipulace referenda o brexitu nevyšetřují.

V ČR se už podvracení demokracie proruskými servery nevyšetřuje a neřeší vůbec. Proruské servery mají v ČR naprosto volnou ruku šířením lží a nesmyslů destabilizovat českou demokracii.

Tento dokument dokazuje, že Aaron Banks, navzdory svým lžím, se pokusil vyjednat lukrativní přístup do ruských dolů na zlato za pomoci ruského podnikatele a ruské banky s vazbami na Kreml:
 
 11966

Gerasimov o soudobém konfliktu, aneb Jak správně strašit Ruskem

6. 3. 2019 / Karel Dolejší

Pokud upozorňujete na agresivní, imperialistickou politiku Ruska, dříve či později u vás přistane obvinění ze "strašení Ruskem". To se ovšem ve slušné společnosti nedělá. Tam se leda simuluje jaderný úder na Varšavu, nálet na Stockholm, případně se vyhrožuje masivním termojaderným úderem na seismicky aktivní oblast Yellowstonu za účelem zničení USA. - Anebo třeba můžete být ruským náčelníkem generálního štábu, který teoretizuje o tom, jak je třeba v současném světě kvůli obraně "vytvářet hrozby".
 12795

Verhofstadt: Evropská unie bude v nadcházejících pěti letech čelit "národovecké noční můře"

6. 3. 2019


Květnové eurovolby jso upodle šéfa liberálních europoslanců "poslední šancí" jak čelit populismu


Verhofstadt uvedl, že Babiš bude povinen "napravit" konflikt zájmů, který identifikovali právníci Evropské komise

Evropské unii hrozí v nadcházejících letech populisticko-národovecká "noční můra", pokud centristé nezískají větší podporu pro věc Evropské unie, varoval Guy Verhofstadt, šéf liberálního klubu europoslanců.

Květnové eurovolby mohly znamenat velké změny v evropském parlamentě. Očekává se, že poprvé za čtyřicet let ztratí duopol centristické pravice a centristické levice svou většinu, i když se očekává, že Macronova francouzská strana En Marche poprvé získá křesla a tím podpoří liberální síly.

Hospodaření OSBL v únoru 2019

5. 3. 2019

V únoru 2019  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 44 193.14 Kč, výdaje však byly 74 091.50 Kč. Prosíme o větší finanční podporu.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Milí čtenáři a příznivci Britských listů

20. 11. 2018

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří dám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy
 13684

Indická letecká strategie po Balakotu: Čínský faktor

6. 3. 2019

Po útoku v Pulwamě v indickém Kašmíru ze dne 14. února 2019, kde bylo sebevražedným útokem skupiny Džajše Muhammad (JeM) zabito 44 příslušníků indického polovojenského personálu, provedla Indie 26. února nálety na cíle v Pákistánu, píší Vasabjit Banerjee a Prashant Hosur Suhas.
 12588

Vzdává se Trump denuklearizace KLDR?

6. 3. 2019

Trumpův summit s Kim Čong-unem nezkolaboval proto, že by se jednací strany nemohly dohodnout, jak by se Severní Korea měla zbavit jaderných zbraní, ale kvůli něčemu mnohem menšímu: Totiž ceně za to, že se arzenál Pchjongjangu nestane ještě smrtonosnějším, napsal Uri Friedman.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

 13680

Mezitím v Absurdistánu 98:

Finanční skandály, podpora vládní propagandy v médiích, řidiči vládních limuzín a problémy polského vojenského letectva

5. 3. 2019 / Tomasz Oryński

S blížícími se všeobecnými volbami v Polsku se roztrhl pytel finančních skandálů. A zdá se, že korupce na Úřadu finanční kontroly a Kaczyńského pochybné podniky  jsou jen vrcholkem ledovce. Problém silně přeplácených asistentek ředitele Polské národní banky jde také hlouběji, než se dosud odhadovalo: všichni uvažovali o tom, co vlastně v té bance dělá Martyna Wojciechowska: ředitelka oddělení PR odpovědného za komunikaci banky, které nikdy žádnou komunikaci neprovádělo.
 13683

V centru Petrohradu se objevilo graffiti s "Velkým bratrem"

6. 3. 2019


Graffiti věnované sledování občanů v současném světě se objevilo v centru Petrohradu. Práce pouličního umělce s pseudonymem BURSTON ART nazvaná "Sledovatel 1" je věnována nákupu nových sledovacích kamer městskými úřady. Objevila se v okně jednoho z domů na Chersonské ulici. Obraz zachycuje oko a odkazuje k postavě "Velkého bratra".

Podnětem vzniku graffiti je konkurs na nákup sledovacích kamer pro Městské monitorovací centrum. Nové technologie umožní zavést i systém rozpoznávání obličejů.

"Zdá se, že sféra osobního prostoru se rychle smrskává do hranic záchodové kabinky, ačkoliv ani zde se nelze na nic spolehnout. Sledují nás a dělají to velmi pečlivě a nepřetržitě. Takové jsou reálie 21. století," domnívá se autor díla.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

 11353

Emmanuel Macron: Evropo, je čas zahájit naši obnovu

5. 3. 2019

Občané Evropy,

jestliže si dovoluji vás oslovit přímo, je to nejen jménem historie a hodnot, které nás sjednocují, ale proto, že jde o čas. Za několik týdnů budou evropské volby, rozhodující pro budoucnost našeho kontinentu.

Nikdy od druhé světové války nebyla Evropa tak zásadně důležitá. Přesto však nikdy dosud nebyla Evropa v takovém nebezpečí. Symbolem toho je brexit. Symbolizuje krizi Evropy, která nedokázala reagovat na potřebu svých národů, aby byly ochráněny před velkými šoky moderního světa. Také brexit symbolizuje evropskou past. Ta past nespočívá jen tom, že jsme součástí Evropské unie, ta past spočívá ve lži a neodpovědnosti, která ji může zničit.
 11586

O tradiční levici nad sjezdem ČSSD

5. 3. 2019 / Boris Cvek

Co říci ke sjezdu ČSSD? Regionální organizace se jako obvykle domluvily, my vám Petříčka, vy nám Onderku atd. A Hamáček? Neměl konkurenci. Nic proti Petříčkovi a Maláčové, jsou to aspoň noví lidé. Lidé moderní, západní. Petříček dělá zahraniční politiku podle dlouhodobě a obecně uznaných priorit tohoto státu.

To zákonitě musí štvát komunisty a lidi kolem pana prezidenta. Maláčová chce silný sociální stát, vysoké důchody atd., tam je ovšem problém, že západní blahobyt je nelze zatím mít v postkomunistickém světě.

 13682

ČR je na 107. místě v žebříčku cen mobilních dat

5. 3. 2019


V celosvětové analýze cen mobilních dat, která zkoumala ceny mobilních dat ve 230 zemích, se ČR umístila na 107. místě (nejlepší je místo 1, na něm je Indie). Průměrná cena jednoho GB dat je v ČR 4,91 dolarů, v nejdražším programu stojí 1GB dat 8,78 dolarů, v nejlevnějším 1,76 dolarů.

Přehledná tabulka ZDE 

Lidé budou asi překvapeni, když zjistí, že k deseti nejlevnějším zemím světa patří země jako Demokratická republika Kongo, Rwanda a Súdán. Na prvním místě se co do ceny mobilních dat umístila Indie, kde 1 GB dat stojí v průměru 0,26 dolarů, nejdražší je Zimbabwe, kde 1 GB dat stojí 75.20 dolarů - 289 krát více.

Spojené státy patří k dražším zemím světa, 1 GB dat tam v průměru stojí 12,37 dolarů. USA jsou na 182. místě. Některé evropské země jsou také drahé, Británie je na 136. místě, 1 GB dat tam stojí 6,66 dolarů, drahé je také Německo (6.96 dolarů), Holandsko (7.99 dolarů) a Belgie (12.30 dolarů).

Naproti tomu ve Finsku stojí 1 GB dat 1,16 dolarů, 1,73 dolarů v Itálii, 1,88 dolarů v Rakousku a 2,99 dolarů ve Francii.

Deset nejlevnějších zemí světa:

1 Indie $0.26

2 Kyrgyzstán $0.27

3 Kazachstán $0.49

4 Ukrajina $0.51

5 Rwanda $0.56

6 Súdan $0.68

7 Sri Lanka $0.78

8 Mongolsko $0.82

9 Myanmar $0.87

10 DRC $0.88

ZDE
  je žebříček cen dat všech zemí světa, kde existují mobilní sítě
 13396

Česko a Polsko mají nejvíce nejznečištěnějších míst v EU

5. 3. 2019


MEZI STOVKOU „NEJŠPINAVĚJŠÍCH” MÍST V EU JE 35 V POLSKU A 31 V ČR. VELKÁ MĚSTA V ESTONSKU, ŠVÉDSKU ČI FINSKU PATŘÍ NAOPAK KE STOVCE NEJČISTŠÍCH

HLAVNÍ ROZDÍL DĚLÁ NAŠE ZBYTEČNÁ ZÁVISLOST NA UHLÍ

tisková zpráva Greenpeace a hnutí Duha

úterý 5. března 2019

Mezi stovku měst s nejčistším ovzduším v EU patří i velká města severu Evropy jako Helsinky, Stockholm či estonský Tallinn, největší skotská města Edinburgh a Glasgow a menší města ve Francii, Belgii, Německu či Rakousku. Ukázal to dnes zveřejněný Global Air Quality City Ranking 2018, který je největší světovou analýzou dat o kvalitě ovzduší z hlediska polétavého prachu [1].

Naopak sto míst s nejhorší úrovní zdraví škodlivého jemného polétavého prachu (částice menší než 2,5 mikrometru, PM2,5) v EU obsadilo hlavně Polsko (35 měst a obcí) a Česká republika (31 měst a obcí). Následuje Itálie s 18 místy a Slovensko s 11.
 11366

Ivan Rogers: Mayová Evropské unii nerozuměla, když zahájila brexit

5. 3. 2019Theresa Mayová a její poradci vůbec nerozuměli tomu, jak Evropská unie funguje, a proto v roce 2016 realizovali vyjednávací strategii, která musela selhat, konstatoval v přednášce Sir Ivan Rogers, bývalý britský velvyslanec u Evropské unie.

Rogers rezignoval před rokem a od té doby je autorem nejinformovanějších, nejvěcnějších a nejsžíravějších analýz naprostého nepochopení Evropské unie nynější britskou vládní garniturou. V pondělní přednášce v londýnském Institute for Government Rogers poukázal na to, že Británie žila v iluzi, že se může vyhnout vyjednávání v Bruselu a jednat přímo s vlivnými politiky v jednotlivých evropských zemích.
 13642

Rasismus v ČR je neuvěřitelný

4. 3. 2019 / Jan Čulík

Jakási paní z Ostravy napsala na Twitteru, že na ni u jejího paneláku vulgárně cosi volal "cikán". Dotazu Britských listů, proč má nutkání etnicky definovat své spoluobčany, a proč nemohla prostě napsat "muž", nebo "člověk", absolutně nerozuměla. Je to zoufalé.

Jak strašné musí být pro příslušníky menšin žít v takto rasistické společnosti.

 


 13642

Proč české úřady nestíhají trestné činy páchané na internetu?

4. 3. 2019

Výhrůžky smrtí jsou trestný čin. Proč je české úřady nestíhají? Proč nestíhají vyvolávání nenávisti na ultrapravicových serverech? Jejich nečinnost destabilizuje českou společnost.


Před časem se mi v došlých zprávách začaly množit výhrůžky zabitím ve větší než obvyklé míře. Říkám si: "Aha, tzv. Parlamentní listy o mně asi zase napsaly," píše Roman Máca. 

Jenže tentokrát to nebyly PL. Po chvilce pátrání jsem zjistil, že to byli "vlastenci" ze stránky AltRight.cz.

Postup byl snadný. Udělat screenshot z rozhovoru se mnou v Newsroom ČT24 a někde v malování přimalovat bublinu a do ní vložit falešnou citaci. To prostě stačí... Udělat bublinu a něco do ní napsat. To je pro vysoké školy života neprůstřelný důkaz, že to Máca řekl.

 13678

Comforting lies or unpleasant truths? The job of a historian

4. 3. 2019 / Muriel Blaive


 

After 25 years, I am still hearing the same objections to my historical work and the same dismissive attitude because of who I am, i.e. a woman and a foreigner. And yet, very few people seem to know what history is really about. Here are ten of the misconceptions that dominate the Czech public sphere today concerning the history of the communist past:

 13679

Útěšné lži, nebo nepříjemné pravdy? Co dělá historik

4. 3. 2019 / Muriel Blaive

Po pětadvaceti letech slyším pořád tytéž námitky proti mé práci jako historičky. Stále se má práce bagatelizuje kvůli tomu, kdo jsem, totiž žena a cizinka. A přesto málokteří lidé vůbec vědí, co je to a čím se zabývá historie. Zde je deset neporozumění, které dominují české veřejné sféře ohledně historie komunistické minulosti.

1. Snažit se porozumět tomu, co se dělo v minulosti, není totéž jako to morálně omlouvat. Vysvětlení a pochopení nevedou k odstranění viny. Komunistický režim nebyl legitimní: životy lidí legitimní jsou. Je jednoduché odmítnout minulost na základě předpokladu, že "všichni komunisti byli zločinci", avšak nepoučit se z minulosti znamená vystavit zemi budoucím diktátorům. Má-li se demokracie stát silnější, musí se poučit ze svých porážek v minulosti. Znalosti jsou moc - právě proto českoslovenští komunisté tak rádi manipulovali s historií. Neodmítejte znalosti tak, jak to dělali komunisti.

 13642

Nezodpovězená otázka: proč usoudili antisemité, že Labouristická strana je pro ně?

4. 3. 2019

Rasismus - vůči Romům, vůči muslimům -  je otevřeně přítomný ve většině českých politických stran. Nikdo to neřeší. Zřejmě proto nemají mnozí v ČR porozumění pro vážný problém s antisemitismem v dnešní britské Labouristické straně, kde se to aspoň do určité míry řeší - v ČR se nad rasismem mlčí. Reakce některých čtenářů z ČR byly pozoruhodné: "Nemůžeme brát vážně stížnosti židů, že jsou obětí antisemitismu, protože jsou zaujatí." - V civilizované zemi se naopak vychází ze zkušenosti postižené menšiny, protože ta je relevantní. To se týká v ČR jak Romů, tak muslimů, tak například i žen. (JČ)
Minulý týden jsem hovořil s jednou židovskou paní z rodiny, která přežila holocaust a jejíž členové byli vražděni nacisty. Je členkou Labouristické strany téměř čtyřicet let, píše John Harris. "Mám pocit, že jsem nyní ve vztahu, v němž mě partner terorizuje," řekla. Před rokem podala oficiální stížnost na antisemitismus, který zažila, ale kromě potvrzení, že její stížnost byla přijata, nedostala už pak žádnou reakci. Během debat v labouristickém výboru v jejím volebním okrsku se jí až 30 přítomný hrubě a agresivně posmívalo, když se pokusila poukázat na to, že je antisemitismus v Labouristické straně vážná věc. Na jedné stranické akci o hate speech jí zabránili vystoupit.  Někteří její údajní soudruzi tvrdí, že obvinění z antisemitismu bylo vymyšleno, aby ochromilo Jeremyho Corbyna, jiní tvrdí, že taková obvinění jsou dílem Izraele.
 13677

"Jsi židovská kurva, které by měla být znásilněná a měla bys shořet v pecích"

4. 3. 2019

 

Joan Ryanová, poslankyně, která se postavila do čela vzbouření proti antisemitismu v Labouristické straně Jeremyho Corbyna, byla označena za "židovskou kurvu, která by měla shořet v pecích".

Ryanová, která na protest proti antisemitismu odešla z Labouristické strany, oznámila policii, že po svém odchodu z Labouristické strany dostává výhrůžky smrtí. Jedna z nichm ručně psaná, byla doručena v pátek do úřadu této poslankyně v Dolní sněmovně. Anonymní dopis ji označuje za "péro lízající židovskou kurvu, která utekla do Izraele, měla by být znásilněna a vržena do ohně."


V druhém dopise se praví: "Přestaň lhát o Jeremym Corbynovi, je to slušný člověk, ty prolhaná židovská kurvo. Potřebuješ, aby tě strčili hned rovnou zpátky do pecí."

Ryanová není židovka, ale vystupuje otevřeně a energicky proti tomu, jak nedostatečně Labouristická strana řeší krizi antisemitismu.

Další ukázky labouristického antisemitismu, tentokrát na sociálních sítích:
 13673

Vysoký labouristický činitel: Antisemitismus v Labouristické straně existuje, musíme ho vykořenit

4. 3. 2019

V rozhovoru pro pořad BBC The World This Weekend potvrdil John McDonald, stínový labouristický ministr financí a blízký spolupracovník Jeremyho Corbyna, že antisemitismus v Labouristické straně existuje a je nutno ho vykořenit.

Moderátor Mark Mardell: Věnujme se nyní antisemitismu. Kontroverze pokračuje a zdá se, že se zhoršuje. Jak závažný problém je to ve vaší straně? Je institucionálně antisemitská?

John McDonald: Ne, to odmítám. Labouristická strana není institučně antisemitská. Ale máme problém. A je to pro nás srdcervoucí, protože jsme se vždycky pyšnili tím, že jsme antirasistická strana. A to už nemůžeme dělat, dokud nevykořeníme tento antisemitismus. Chci, abychom byli v situaci, kdy se staneme vzorem toho, jak vykořenit v nějaké organizaci antisemitismus. Vzor, z kterého se všichni můžeme poučit.

Mark Mardell: Labouristický poslanec Chris Williamson tvrdí, že vždycky bojoval proti rasismu. Že vždycky bojoval proti antisemitismu. Avšak teď byl suspendován. Měl být suspendován?
 11204

Antisemitismus jako mocná politická zbraň II

4. 3. 2019 / Daniel Veselý

Je smutnou pravdou, že počet antisemitských výhrůžek a útoků na Západě znepokojujícím tempem roste a že je nutno tuto zhoubu neprodleně řešit – ostatně jako veškeré formy rasismu, jež jsou podložím pro populistické a extrémistické excesy. Je však dobré mít na paměti, že obvinění z antisemitismu nemůžeme zaměňovat za oprávněnou kritiku vysoce kontroverzních lobbistických aktivit izraelské vlády ve Spojených státech, Velké Británii nebo Francii. Pokud někdo extrapoluje závažné, ba zločinné kroky Tel Avivu na všechny Židy či Izraelce, je bez pardonu antisemita. Při potírání antisemitských nálad ve společnosti bychom ale měli rozlišovat mezi potřebnou kritikou Izraele a tradičním evropským antisemitismem a nezapomínat přitom na zachování svobody slova, která se tak snadno může ocitnout v ohrožení.   

Karel Kryl: Trvající výzva mocným

3. 3. 2019 / Pavlína AntošováPři pohřbu Karla Kryla dne 11. března 1994 tehdejší kancléř Pražského hradu Ivan Medek naznačil, že noví muži na Hradě ve skutečnosti měli nezapomenutelného písničkáře rádi. Asi jej překvapilo, když se okamžitě ozvaly výkřiky: „Nelžete!“ „Lžete.“ Kontroverze nad rakví jistě nepatří ke vhodným výměnám názorů. Tehdejší hradní klika si ale rychlý nesouhlas (a to možná i tak vehementní) vysloužila sama.

Jak londýnská média oblbují anglickou veřejnost ohledně brexitu

3. 3. 2019

Aktualizace: Britský generální prokurátor se vzdal snah odstranit z dohody Mayové o brexitu irskou podmínku, anebo ji časově omezit, protože mu - nepřekvapivě - EU sdělila, že to není možné, píše v neděli večer konzervativní deník Daily Telegraph. Snad se tamější brexitoví fundamentalisté konečně probudili. Jinými slovy, pravdu měla irská verze Sunday Times, nikoliv zcenzurovaná londýnská (JČ)

Britští versus irští editoři Sunday Times. Stejná jména autorů článku, stejný článek o brexitu, divoce odlišný spin. (Viz zejména, že první řádek irské verze článku zdůrazňuje, že požadavky ERG evropští vyjednavači nikdy nepřijmou. V londýnské verzi článku to chybí.)

Dnešní nedělník Sunday Times otiskl na titulní stránce článek o nových požadavcích fundamentalistických brexitérů přednesených premiérce Therese Mayové.

Formulace v irské verzi listu, zdůrazňující, že tyto požadavky jsou pro EU naprosto nepřijatelné, byly v londýnské mutaci listu zcenzurovány:
Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Sdělovací prostředky | Náboženství | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
16227