Rozhovor Britských listů 97:

Zpátky na pískoviště. Lze demokracii zachránit dobrým školstvím?

17. 2. 2017

čas čtení 1 minuta

Bohumil Kartous hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů s mezinárodním kurátorem Jaroslavem Andělem o jeho globálním projektu nazvaném "Zpět na pískoviště. Umění a radikální pedagogika". Projekt se zabývá problémy demokracie v současném světě a otázkou, zda je dnes demokracie na ústupu. Argumentuje, že jedině dobré vzdělávání dokáže společnost pozitivně změnit. Jaroslav Anděl si vytvořil mezinárodní síť lidí usilujících o pochopení, co je učení a vzdělávání dnes a jak je ho třeba zreformovat. Organizuje stále se proměňující putovní mezinárodní výstavu, která informuje o reformní pedagogice a rozvíjí ji. Česká republika o projekt ovšem neprojevila zájem. Není divu: když se mezinárodně zkoumalo, v kterých zemích chodí děti rády do školy, Česká republika skončila skoro na úplně posledním místě. Česká škola totiž zcela zanedbává kreativitu. - Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 17. února 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Syndrom Babiš jako hlavní faktor popularity Donalda Trumpa?

19. 2. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

Proč jsou babišové, trumpové a zemanové populární?

- Frustrace občanstva s tradičním, nikdy nic neřešícím politickým procesem je zmanipulovávána nově vzniklými ultrapravicovými médii, dopad jejichž lhaní je znásobován sociálními sítěmi.

- Babišové, trumpové a zemanové jsou populární právě proto, že hovoří negramaticky, šíří blbosti a vytvářejí tak dojem, že nejsou konvenčními politiky. Dávají tak frustrovaným občanům (falešnou) naději, že se jejich situace zlepší. Kritika  ze strany médií a systematické poukazování na to, že Trump či Zeman lžou a že Babiš má střet zájmů, důvěru jejich stoupenců jen posiluje.

Záhadou se může zdát neutuchající politická podpora pro Donalda Trumpa mezi jeho voliči, navzdory tomu, že se chová jako blázen a že Bílý dům za jeho vlády je v naprostém chaosu. Stejnou záhadou může být v ČR neutuchající politická podpora velké části českých občanů pro Andreje Babiše, navzdory jeho četným skandálům týkajícím se střetu zájmů a ekonomických nejasností.

"Co to Trump kouří?" Švédsko je zmateno Trumpovým tvrzením, že tam došlo k teroristickému útoku

19. 2. 2017

čas čtení 3 minuty

Na svém sobotním shromáždění na Floridě hovořil Donald Trump o teroristickém útoku ve Švédsku, k němuž nikdy nedošlo.

Trump řekl: "Musíme svou zemi udržovat bezpečnou. Podívejte se, co se děje v Německu, podívejte, co se děje včera ve Švédsku."

Byly vzneseny otázky, zda si Trump spletl Švédsko s městek Sehwan v Pákistánu, kde v pátek zahynulo při sebevražedném atentátu v sufistické svatyni 85 lidí.

Trump zaútočil na Floridě na "nepoctivá média" a znovu tvrdil různé lži

19. 2. 2017

čas čtení 3 minuty

Trump řekl na Floridě: "Jen se podívejte, co se včera stalo ve Švédsku." Švédi netuší, o čem mluvil. Další lež a výmysl. K žádnému incidentu ve Švédsku nedošlo.


Donald Trump pocítil potřebu zažít znovu obdiv svých stoupenců, tak překvapivě uspořádal na Floridě své představení před davem asi 9000 svých vášnivých stoupenců, jako by stále ještě vedl předvolební prezidentskou kampaň.

Ve svém vystoupení znovu útočil na sdělovací prostředky. Tvrdil svým stoupencům: "Mají svou vlastní agendu. A jejich agenda není vaší agendou."

Jak Trump vyvolával nenávist vůči médiím, nepřátelství jeho stoupenců vůči novinářům bylo intenzivní a téměř osobní, svědčí reportér televize BBC. "Kolega fotografoval a jakýsi muž z davu mu zakrýval objektiv. Když jsme z hangáru odcházeli, jiný muž nám řekl: 'Sbohem, lživá média.'" Na údajně "lživá média" ("Lügenpresse") útočili ve třicátých letech němečtí nacisté. Kam to vedlo, je známo.

Trump pokračoval: "Život je předvolební kampaň. Udělat naši zemi velkou je kampaň. Pro mě je to kampaň. Udělat Ameriku velkou je absolutně kampaň. Není to lehké, když také bojujeme proti tisku."

Daily Telegraph: Rusko plánovalo svrhnout vládu v Černé Hoře a zavraždit premiéra Djukanoviče

18. 2. 2017

čas čtení < 1 minuta

Ruské výzvědné služby podle informací z britské vlády plánovaly loni v říjnu zavraždit socialistického premiéra Černé Hory Mila Djukanoviče a svrhnout vládu. Chtěly tím zabránit tomu, aby Černá Hora vstoupila do NATO. Připravovaný atentát byl zmařen pouhých několik hodin před jeho uskutečněním. Mělo k němu dojít loni 16. října. Interpol nyní hledá dva Rusy, kteří podle černohorské vlády připravili toto spiknutí. Zorganizovali malou jednotku srbských nacionalistů, která měla v převlečení za policisty zaútočit na budovu černohorského parlamentu a usmrtit premiéra.

Podle informací z britských vládních zdrojů mají jak britské, tak americké výzvědné služby důkazy o účasti vysokých činitelů ruské vlády na tomto spiknutí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Opakovaný nárůst koncentrací radioaktivního jódu I-131 v Evropě vyvolává obavy z ilegálního testování ruských jaderných zbraní

19. 2. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty


Během ledna byl měřícími stanicemi v několika evropských zemích - nejmasívněji v severním Norsku, ale dále také ve Finsku, Polsku, Německu, České republice, Francii a Španělsku - zjištěn výrazný nárůst atmosférických koncentrací radioaktivního izotopu jódu I-131 ZDE. Vysoce nestabilní prvek s poločasem rozpadu 8 dní se v přírodě běžně nevyskytuje a obvyklý zdroj představují rozpadové řady izotopů uranu U-235 či plutonia Pu-239 ve štěpných jaderných zařízeních.

Geert Wilders zahájil svou předvolební kampaň:

"Marocká verbež činí ulice Holandska nebezpečnými"

19. 2. 2017

čas čtení < 1 minuta

Ultrapravicový holandský politik Geert Wilders zahájil svou předvolební kampaň tím, že nazval občany Maroka "verbeží". Přislíbil, že "učiní Holandsko zase velkým".

Obrovská demonstrace v Barceloně požadovala, aby Španělsko přijalo uprchlíky

18. 2. 2017

čas čtení < 1 minutaAda Colau: Jsem hrdá na město, které miluje život a proměňuje strach v naději. Dnes řekla Barcelona světu: My vás CHCEME přivítat!"

Primátorka Ada Colau apelovala na občany Barcelony, aby "zaplnili ulice" a odmítli "ostudné" selhání španělské vlády přijmout kvótu uprchlíků, určenou pro Španělsko.

160 000 demonstrantů pochodovalo v sobotu v Barceloně a požadovalo, aby Španělsko okamžitě splnilo svůj příslib přijmout tisíce uprchlíků.

Mnoho demonstrantů neslo transparenty: "Konec výmluv, přijměte je teď!"

Španělsko v roce 2015 přislíbilo, že přijme 16 000 uprchlíků, ale dosud jich přijalo jen asi 1100.

Levice je nová pravice?

18. 2. 2017 / Anežka Michnová

čas čtení 5 minut


Prezident Zeman svými výroky opět dokázal, že jeho předsednictví v ČSSD je dávnou minulostí, ačkoli ho mnozí sociální demokraté stále považují za levicově orientovaného politika. Ve středu se na návštěvě Královéhradeckého kraje totiž nechal slyšet, že zrušení stokorunového poplatku za hospitalizaci v nemocnici byla chyba. Podle serveru Aktuálně.cz

(https://zpravy.aktualne.cz/domaci/zeman-kritizoval-zruseni-poplatku-za-hispitalizaci-penize-mo/r~28fb2a8cf37b11e681eb0025900fea04/)

prohlásil, že „zdravotnictví přišlo o dvě miliardy korun ročně, které by se mohly věnovat na zlepšení platové úrovně, ne lékařů, ti mají podle mého názoru už více než dost, ale především sester a pečovatelek v této oblasti.“

Budapešťské zastupitelstvo chce odstranit sochu filozofa Györga Lukácse

18. 2. 2017

čas čtení < 1 minuta

Socha marxistického filozofa židovského původu Györga Lukácse stojí v parku Sv. Štěpána už 32 let a stala se jeho nedílnou součástí. Nápad odstranit sochu vznesl budapešťský radní neonacistické strany Jobbik Marcell Tokody, uvádí server Hungarian Free Press. Místo Györga Lukácse má být v parku vztyčena socha zakladatele maďarského státu, Sv. Štěpána. György Lukács patří k předním filozofům 20. století a jeho dílo je pevnou součástí studia filozofie. Jobbik Lukácse odsuzuje kvůli jeho "znepokojující" komunistické minulosti. Vytvořil a šířil lživou informaci o tom, že Lukács nechal popravit maďarské vojáky v roce 1919.

Petice proti odstranění sochy Györga Lukácse.

Merkelová: Islám není zdrojem terorismu

18. 2. 2017

čas čtení 1 minuta

Německá kancléřka Angela Merkelová zdůraznila, že islám není zdrojem "terorismu" a že spolupráce s převážně muslimskými zeměmi v boji proti terorismu je životně důležitá.

Merkelová, která zaujala kritický postoj proti pokusům Donalda Trumpa zakázat vstup do USA občanům sedmi převážně muslimských zemí, promluvila v sobotu na bezpečnostní konferenci v Mnichově, jíž se účastní i americký viceprezident Mike Pence.

Pence prohloubil americké neshody s Evropou ohledně financování NATO

18. 2. 2017

čas čtení 1 minuta

Během své první cesty do Evropy od převzetí svého úřadu řekl americký viceprezident Mike Pence v Mnihově, že "někteří naši spojenci nemají důvěryhodnou trajektorii" vůči placení férového podílu do organizace NATO. Nejmenoval konkrétní země, ale týkalo se to Německa, Francie a Itálie. "Přišel čas udělat víc," řekl Pence.

Na jeho projev reagovali přítomní delegáti na mnichovské bezpečnostní konferenci vlažným potleskem.

Těsně před jeho projevem dala Angela Merkelová najevo, že se nenechá ohledně výdajů na obranu zastrašovat Spojenými státy. Uvedla, že Německo přislíbilo, že zvýší výdaje na obranu během nadcházejícího desetiletí a že tento příslib splní a nenechá si vnutit rychlejší zvyšování výdajů.

Trump: "Média jsou nepřítelem amerického lidu"

18. 2. 2017

čas čtení < 1 minuta

Donald Trump: "LŽIVÁ MÉDIA (New York Times, NBCNews, ABC, CBS, CNN) nejsou mým nepřítelem. Jsou nepřítelem amerického lidu!"

Z šíření "fake news" obviňovali sdělovací prostředky ve třicátých letech dvacátého století němečí nacisté. ŘÍkali tisku ";Lügenpresse". Důsledky byly děsivé:

Trumpa podporuje 84 procent Republikánů, že jeho všeobecná podpora drasticky klesá, ho nemusí zajímat

18. 2. 2017

čas čtení < 1 minuta

Během své šílené čtvrteční tiskové konference měl Donald Trump jeden okamžik jasné mysli. Přiznal, že jeho podpora mezi americkými občany klesá: "Některé věci, které dělám, pravděpodobně nejsou populární, ale jsou důležité z bezpečnostních i z jiných důvodů," řekl.

Trumpa neznepokojuje, že jeho popularita klesá. Potřebuje jen podporu Republikánské strany a ta je vysoká. Z výzkumu Pew Research Centre vyplývá, že ho podporuje 84 procent Republikánů, píše Washington Post.

Politico: 46 procent Američanů silně nesouhlasí s Trumpovým jednáním v prezidentském úřadě, jen 29 procent Američanů s ním silně souhlasí:

Vůně německé koblihy, aneb Když osobní charisma budoucího kancléře k úspěchu nestačí

17. 2. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 13 minut


Zatímco protitrumpovské veřejné protesty v USA spouští výhradně strategicky méně významné a méně škodlivé kroky než ty, jimiž se nová administrativa snaží zcela rozejít s politickými tradicemi vlastní demokratické země, v relativním stínu zůstávají i mnohé klíčové mezinárodní dopady trumpismu. Jedním z těch, o nichž média - na rozdíl od demonstrací feministek - píší málo či vůbec, zůstává torpédování německého projektu mezinárodního daňového kodexu ze strany USA a Británie ZDE.

Jak to, že lidem jako Martin Komárek naprosto chybí etika a pud sebezáchovy?

17. 2. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

"Nevzali mi článek do Lidovek, tak jsem ho poslal do Árijského boje".

Ohromilo mě, když jsem si přečetl na Facebooku tyto výroky Martina Komárka:

"Babišovy Lidové noviny vedou ostrou kampaň proti hnutí Ano. Tenhle článek mi odmítly otisknout :-) Parlamentní listy ho sice vzaly, ale zas mi tam daly letitou fotku ještě bez fousů :-). Tak nevím jestli všechno není vlastně kampaň proti mně :-) (Ale článek je dobrej, když si uděláte chvíli)."

Ten člověk se tváří, jako by Parlamentní listy byly normální médium, nikoliv server, který zřejmě systematicky a denně porušuje trestní zákony ČR o vyvolávání rasové a etnické nenávisti a o šíření poplašných zpráv.

Můžete prosím vysvětlit, jak je možné, že politikům jako Komárek chybí i to minimum cti, a nevadí jim, že se diskreditují spoluprací se servrem, které publikuje prokazatelně lživé informace a šíří rasismus a nenávist? Co to vypovídá o širší politické kultuře v České republice?

Je fakt, že mnoha věcem v dnešní České republice nerozumím. Rád se nechám poučit.

Velké zklamání z nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana

17. 2. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

S velkými obavami sleduji od samého počátku ostudný soudní proces s Kateřinou Krejčovou. Považuji dobré fungování orgánů činných v trestním řízení za klíčový předpoklad možnosti existence svobodné společnosti. Jen si představte společnost, v níž vám policisté ve službě vysvětlují, jaké je jejich politické přesvědčení (ultrapravicové) a vnucují vám ho. Nebo společnost, v níž státní zástupce argumentuje zjevně absurdním posudkem „odborníka“. Společnost, v níž neexistuje právo ani zdravý rozum. Taková společnost nemůže být nikdy svobodná.

OSTUDA: JAK SE DNES PÍŠE O ČR V ZAHRANIČÍ:

Coda Story: Jak se Češi bojí neexistujícího fantomu muslimského nebezpečí

17. 2. 2017

čas čtení 10 minut

Prokremelská média nalezla úrodnou půdu pro islamofobii v zemi, v níž většina lidí nemá s islámem žádnou osobní zkušenost

Na dvoře nedaleko rušného Václavského náměstí je pražské ústřední islámské středisko. Není ho zrovna lehké najít. Kromě toho, že je tu koberec a u dveří pár dřevěných polic na boty, není tady toho mnoho, co by vám pomohlo uhodnout, co je uvnitř. V okně není žádný nápis, žádné informace o otevírací době, žádné jméno.

V pátek odpoledne se hlavní místnost v přízemí pomalu naplní možná stovkou nebo více muži a chlapci; ženy a děti používají místnosti v prvním patře. Jak tu zní adhan, islámská výzva k modlitbě, přichází ještě pár opozdilců. Na půl hodiny vypadá tato mešita jako nejpopulárnější místo v Praze.

Nic by ale nebylo dál od pravdy, říká Raed Shaikh, inženýr palestinského původu, který žije v Praze už dvě desetiletí. "Když se podíváte, kolik nás je, nejsme ničím," říká mi po modlitbách.

Muslimové jsou miniaturní, roztříštěnou menšinou v České republice. Odhaduje se, že jich žije v České republice jen asi 10 - 20 000 - není jich více než 0,2 procenta populace. První mešita tady dokonce byla postavena až v roce 1998.

A přesto byli v poslední době muslimové v České republice donuceni octnout se uprostřed mediálního zájmu.

Trump uvažuje o používání amerických národních gard pro zatýkání imigrantů

17. 2. 2017

čas čtení < 1 minuta

Návrh memoranda požaduje bezprecedentní miliariazaci zatýkání nezdokumentovaných imigrantů v mnoha amerických státech

Opatření se má týkat nejen čtyř amerických států, které hraničí s Mexikem, tedy Kalifornie, Arizony, Nového Mexika a Texasu, ale i dalších sedmi států na hranicích těchto čtyř, tedy Oregonu, Nevady, Utahu, Colorada, Oklahomy, Arkansasu a Lousiany.

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer tuto informaci popřel, dodal, že se o ničem takovém "nyní neuvažuje", avšak odmítl vyloučit, že se o takovém opatření v Trumpově vládě jednalo.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Trump lhal na tiskové konferenci o svém volebním vítězství

16. 2. 2017

čas čtení 3 minuty

Trump se vychloubal, že zvítězil největší možnou většinou od prezidenta Reagana. Opravil ho reportér televize NBC:

Trump: "Jsem tady a plním, co jsem přislíbil udělat. To je celé, co dělám. Předložil jsem to americkému lidu. Dostal jsem 306 hlasů volebního kolegia. Protože lidi šli hlasovat a hlasovali tak, jak dosud ještě nikdy nehlasovali. Tak to je. Bylo to zřejmě největší volební vítězství od Ronalda Reagana."

Reportér televize NBC: "Jednoduše řečeno: Vy jste dnes řekl, že jste měl největší volební vítězství od Ronalda Reagana, s 304, 306 volebními hlasy. Faktem je, že prezident Obama jich dostal 365."

Trump: "No, ale já mluvím o Republikánech."

Reportér televize NBC: "A pak prezident Obama 332 a George H W Bush 426, když zvítězil jako prezident. Proč by vám měli Američané důvěřovat - - "

Trump: "No, mně dali tyhle informace. Nevím. Mně to prostě dali... Zvítězili jsme obrovským, obrovským rozdílem."

Reportér televize NBC: "Proč by vám Američané měli důvěřovat, když obviňujete informace, které dostávají, že jsou prý falešné, a vy zatím poskytujete informace, které jsou falešné?"

Trump: "No, já nevím, mně ty informace dali. Viděl jsem tyto informace už dřív. Ale bylo to podstatené vítězství, s tím snad souhlasíte?"

Reportér televize NBC: "No, jste prezident."

Během sedmasedmdesátiminutového, těkavého a neuspořádaného projevu během tiskové konference ve čtvrtek odpoledne zaútočil Donald Trump znovu na americká média:

Zakladatel Facebooku vydal proglobalizační manifest

17. 2. 2017

čas čtení 1 minuta

Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku, vydal na své facebookové stránce dvacetistránkový manifest, v němž odpovídá kritikům Facebooku a staví se proti rostoucímu antiglobalizačnímu hnutí. Píše o problémech, jimž dnes čelí svět a navrhuje, často poněkud mlhavě, jak je řešit. Zmiňuje se o globálním oteplování, o pandemiích i o terorismu.

Zuckerbergův plán je v souladu s cíli Facebooku poskytnout lidem schopnost sdílet své názory a propojit svět.

Tony Blair se chce postavit do čela kampaně s cílem zvrátit brexit

17. 2. 2017

čas čtení < 1 minuta

Bývalý britský premiér Tony Blair v pátek veřejně zahájí svou kampaň s cílem přesvědčit Británii, aby zůstala v Evropské unii. Apeloval na stoupence EU, aby "povstali v obraně toho, v co věříme".

Blair argumentuje, že Britové byli falešně informováni, když hlasovali pro brexit.

"Lidé hlasovali bez znalosti skutečných podmínek brexitu. Vzhledem k tomu, že tyto podmínky postupně vycházejí najevo, mají právo změnit svůj názor," argumentuje Blair. "Naším úkolem je o tom přesvědčit."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Trumpovo prezidentování schvaluje jen 39 % Američanů

17. 2. 2017

čas čtení < 1 minuta


Podle čerstvého průzkumu Pew Research Center Donald Trump coby prezident dosahuje historicky nejhorších výsledků, pokud jde o schvalování veřejností. Průzkum zjistil, že Trumpův výkon funkce amerického prezidenta schvaluje pouze 39 % lidí, zatímco 56 % jej neschvaluje.

Vzniká přízračná éra

JDE DO TUHÉHO. Nastávají těžké časy. Podpořte finančně nezávislou novinářskou práci Britských listů

9. 11. 2016

čas čtení 1 minuta

V době, kdy se rozmlžila hranice mezi fakty a konspiračními teoriemi a lidé šílí, je nezávislé a věcné novinářské práce v českém prostředí zapotřebí víc, než kdy předtím. Vítězství Donalda Trumpa může tvrdě destabilizovat Evropu. Možný rozklad NATO může ohrozit bezpečnost České republiky. Jako v Americe a v jiných zemích, i v ČR se lidé stále častěji stávají obětí vyložených nesmyslů, šířených manipulátory a populisty. Nastává velmi nebezpečná doba.

Britské listy budou i nadále přinášet kritické analýzy, založené na věcných faktech. Jejich role je v nové přízračné éře ještě důležitější než za posledních dvacet let jejich existence.

Pokud vám záleží na věcném hlasu, přinášejícím do českého prostředí neúplatné, ověřené informace, přispějte finančně na naši nezastupitelnou práci. Děkujeme.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Viceadmirál Robert Harward odmítl funkci po odstoupivším Flynnovi

17. 2. 2017

čas čtení 1 minuta


Americký viceadmirál Robert Harward odmítl nabídku Donalda Trumpa stát se novým poradcem pro národní bezpečnost. Podle osob seznámených s problémem se neshody týkaly personálního obsazení instituce lidmi, které do ní přivedl Trumpův první poradce Michael Flynn. Ten je nyní vyšetřován kvůli nepřípustným kontaktům s Ruskem a v pondělí večer rezignoval.

Rozhovor Britských listů 96:

Dostávám množství výhrůžek smrtí. Ignoruju to

10. 2. 2017

čas čtení < 1 minuta

Jan Čulík hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů s Evou Zahradníčkovou, aktivistkou, která pomáhá uprchlíkům na Balkáně o tom, jak na ni reaguje česká společnost.

(UPOZORNĚNÍ: Neformální skupina aktivistů kolem Evy Zahradníčkové, která si říká "Lidé lidem", nemá nic společného s oficiálně registrovanou organizací "Lidé lidem, z.s." se sídlem v Plzni.)

Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 10. února 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Kterak Parlamentní listy deformují realitu: Jeden příklad za všechny

16. 2. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut

V éře Trumpova Bílého domu, odkud zní nepřetržitá litanie méně či více komických lží, mají zpravodajské weby, jako jsou Parlamentní listy, doslova a do písmene ustláno na růžích. Demaskování polopravd, lží či poplašných zpráv, jimiž denně PL vydatně přispívají k nezadržitelné debilizaci české společnosti (neboť v ní v první řadě probouzejí zasuté pudy a iracionální nenávist vůči neexistující migrační hrozbě), by vyžadovalo armádu uspokojivě placených analytiků, nikoliv však expertů z think-tanku Evropské hodnoty, kteří sami propadají ideologické šalbě. Nicméně malá ilustrace dezinformačního potenciálu PL k mání je. Český rozhlas nedávno zveřejnil žebříček stovky nejsdílenějších neověřených článků, přičemž články PL se v první desítce objevily třikrát. Celkově byl tento web v žebříčku zastoupen 35 texty. Podívejme se na zoubek jednomu článku z portfolia PL, který mimochodem v uvedené statistice chybí, a názorně si rozeberme manipulativní techniky, jimiž redaktoři tohoto webu trestuhodně deformují realitu.

Bodláky Václava Duška

Klenoty našeho školství

16. 2. 2017 / Václav Dušek

čas čtení 1 minuta

Výchovný políček uštědřil z nejmoudřejších pedagogických démantů neposednému žáku darebáku, který trápí zastupitele města a nehodlá mlčet, naopak; bude stíhat nekompetentnost a strejcovské manýry do konečného řešení. Žák darebák zplnoletněn, pravil na bezduchou ohavnou kritiku zavánějící křupanstvím a bublifukovou namyšleností, že nebude reagovat, že si pedagogického činitele neváží. A nedivme se, režisér kusu Slavná celá rodina od děda až po mne zacílil na mládence Pavkou Morozovem – nu, vrtati do minulosti, třeba pedagog volil vhodnější slova, i když...

O milosrdném Samaritánovi

16. 2. 2017 / Jaroslav Polák

čas čtení 5 minut

Rád bych se vyjádřil k článku o strachu z uprchlíků či imigrantů a uvedl další poznámky. Problém zřejmě tkví v nenaplněném očekávání občanů ze začátku devadesátých let minulého století. Toto očekávání se týkalo zavedení právního státu, občanských svobod a dosažení podobné životní úrovně, jakou měli naši sousedé v Německu a Rakousku. Tenkrát získal ve volbách mandát inženýr Klaus a ten přislíbil spolu s ostatními kolegy z ODS či ODA, že si utáhneme opasky, provede se jeho reforma (dle „módního“ Washingtonského konsenzu) a do 25 – 30 let doženeme životní úroveň Rakouska či Německa. Vstup do EU byl základním pilířem programu ODS a v této straně bylo procentuálně nejvíce příznivců vstupu do EU. Bohužel podařilo se splnit jen vstup do EU. Dosažení životní úrovně sousedů se ukazuje býti nesplnitelným snem. Životní úroveň se za čtvrt století zvedla o „neuvěřitelných 52 procent“ (k roku 2015). Například v Německu v období 1960 -1985 vzrostl reálný příjem třikrát! Platy a mzdy jsou nyní stále zhruba třikrát nižší než v Německu.

Trumpův tým "měl během předvolební kampaně četné a hluboké styky s ruskou rozvědkou"

15. 2. 2017

čas čtení 1 minuta

Skandál, týkající se ruské rozvědky a jejího vlivu na dnešní Bílý dům, se v úterý večer dramaticky prohloubil, když vyšlo najevo, že někteří Trumpovi spolupracovníci během loňské předvolební kampaně měli četné styky s ruskými výzvědnými činiteli.

Zpráva CNN konstatuje, že "vysocí poradci blízcí Donaldu Trumpovi byli v trvalém styku s Rusy, známými americkým výzvědným službám". Je to v přímém protikladu s úterním tvrzením Trumpova mluvčího Seana Spicera, který řekl, že Trumpův tým neměl před volbami žádné styky s ruskými činiteli. Minulý měsíc tyto kontakty popřel i sám Trump.

Zveřejněná obvinění vyvíjejí nátlak na Republikánské vedení amerického Kongresu, aby zahájilo sérii slyšení o ruských zásazích do amerických voleb.

Obvinění jsou důkazem, že američtí výzvědní pracovníci jsou ochotni poskytovat rozsáhlé množství informací proti Trumpově vládě, což znamená, že je pro Bílý dům nesmírně riskantní pokoušet se zastavit vyšetřování ohledně možného spiknutí Trumpova týmu s Moskvou, které údajně provádí několik amerických výzvědných služeb.

Informace nepřímo potvrzují zprávy o tom, že Trumpova kampaň měla vazby na Moskvu, jak jsou uvedeny ve složce, kterou vypracoval bývalý britský výzvědný důstojník Christopher Steele.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Je třeba informovat o sociálním aspektu přistěhovalectví

16. 2. 2017

čas čtení 1 minuta

Chtěl bych zareagovat na článek Daniela Veselého, píše čtenář Radek Žlebčík. Co se týče vyšší kriminality přistěhovalců, tak zajímavá je tahle mapa, ze které je vidět, že 30 procent vězňů v Německu jsou cizinci. To je asi třikrát tolik, než by odpovídalo jejich počtu v Německu. Jsou pak dvě možnosti - buď je německý policejní a soudní systém rasistický, nebo přistěhovalci páchají více kriminálních činů.

Děsivý Trumpův kandidát na amerického ministra práce se vzdal nominace

16. 2. 2017

čas čtení < 1 minuta

Andrew Puzder, který měl předstoupit před kongresmany ve čtvrtek, se vzdal nominace na funkci amerického ministra práce v důsledku vážného znepokojení Republikánů nad jeho osobním zázemím a podnikatelskou historií.

Začaly se totiž množit otázky ohledně jeho komplikovaných podnikatelských vazbách, podrobnosti o jeho nepřátelském rozvodu i informace, že zaměstnával jako hospodyni nezdokumentovanou imigrantku.

Puzderovu nominaci nakonec zlikvidovali sami Republikáni, kteří začali být velmi znepokojeni historií tohoto majitele restaurací.

Je to Trumpův další neúspěch.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Rusové protestují, že mají v televizi příliš mnoho Trumpa

16. 2. 2017

čas čtení < 1 minuta

Z jakýchsi záhadných důvodů se ruská televize až manicky zabývá v těchto dnech Donaldem Trumpem. (Že by to byl ruský agent?)

Ruští občané proti tomu protestují:

Kiseleve!! Jsme v Rusku! Trump není náš prezident. Už všechno to PR pro něho stačí!!

Přidávání vitamínu D do potravin by snížilo množství chřipek i úmrtí

16. 2. 2017

čas čtení 1 minuta

Tak argumentuje studie, právě publikovaná v British Medical Journal. Mnoho studií se snažilo zjistit, zda má nárůst chřipek v zimě něco společného s tím, že lidská kůže v té době není vystavena slunci, a proto v zimě produkuje málo vitamínu D. Tým vědců z Queen Mary University v Londýně nyní argumentuje, že je to nesporně prokázáno.

Pravidelná konzumace vitamínu D snížila množství infekcí dýchacích cest u lidí s nejnižší koncentrací vitamínu D o padesát procent. Většina lidí s chřipkami končí u lékaře a v neschopnosti. Lékaři jim přitom na chřipku předepisují antibiotika, což je nesprávné, protože chřipky většinou způsobuje virus.

Pravidelná konzumace vitamínu D by podstatnou měrou snížila počet chřipek i chorob dýchacích cest, včetně zápalu plic, argumentují vědci z Queen Mary University. Jiní vědci sice poukazují na to, že jejich studie je důležitá, avšak nejsou zcela přesvědčeni, že by přidávání vitamínu D do potravin pomohlo.

V Americe se přidává vitamín D do mléka.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Ve věku robotů učíme ve školách děti, aby byly nepoužitelné

16. 2. 2017

čas čtení 5 minut

Pokud budete chtít získat v budoucnosti zaměstnání, budete muset být co nejméně jako stroj: budete muset být tvůrčí, kritický a mít sociální inteligenci. Proč tedy učíme děti, aby se chovaly jako stroje? píše George Monbiot.

Děti se učí nejlépe, když je výuka v souladu s jejich přirozenou nevázaností a zvědavostí. Tak proč jsou vojensky srovnávány do řady a nuceny sedět, zatímco se do nich cpou fakta?

V dospělosti dosahujeme úspěchů prostřednictvím spolupráce. Proč se tedy spolupráce na zkouškách a testech považuje za podvádění?

Vlády tvrdí, že chtějí snižovat počty dětí, které přestanou chodit do školy. Proč jsou ale tedy školní osnovy a zkoušky tak úzké, že odcizí všechny děti, jejichž mozek nefunguje určitým způsobem?

Britská vláda zahajuje reklamní kampaň proti serverům typu Parlamentních listů

16. 2. 2017

čas čtení 2 minuty

Česká vláda si u nich naopak kupuje reklamu

Přemýšlejte: Jsou toto seriozní zprávy, anebo prostě jen nesmysly?

Tento týden byl v Británii odsouzen sedmnáctiletý neonacistický mladík, který si doma vyrobil bombu. V den, kdy byla zavražděna poslankyně Jo Coxová, napsal tento mladík na Facebooku: "Tommy Mair (vrah Coxové) je HRDINA. V Británii je díky tomuto muži o jednoho rasového zrádce méně."

U soudu vyšlo najevo, že mladík byl naverbován tajnůstkářskou neonacistickou organizací Národní akce, kterou britská vláda loni v prosinci zakázala. Je to první pravicová organizace v Británii zakázaná podle zákonů proti terorismu. Na chatroomu, který byl nalezen v chlapcově mobilu, diskutovali aktivisté o vyhazování mešit do povětří a o používání metod IRA.

Bílý dům: Vytvoření palestinského státu "není jediným řešením"

15. 2. 2017

čas čtení < 1 minuta

Nejmenovaný činitel Bílého domu se před návštěvou izraelského premiéra Netanyahua ve Washingtonu vyjádřil, že "dvoustátní řešení není jedinou možností". "Možností je mír." Zdá se tedy, že se po mnoha desetiletích chtějí nyní Spojené státy distancovat od politiky vytvoření nezávislého palestinského státu.

Německá policie: Masové sexuální útoky uprchlíků ve Frankfurtu byly kompletně vymyšleny

15. 2. 2017

čas čtení 1 minuta

Prokuratura ve Frankfurtu vyšetřuje dvě osoby v souvislosti s tím, že si vymyslely trestný čin. Tvrdily v celostátním deníku, že desítky Arabů na Nový rok sexuálně napadly ženy.

Litva zakázala bití dětí

15. 2. 2017

čas čtení < 1 minuta

Litevský parlament v úterý schválil úplný zákaz bití dětí. Pro zákaz hlasovalo všech 116 přítomných poslanců v litevském parlamentě, který má 141 křesel. Někteří poslanci však varovali před zásazích státu do rodinného života.

Na Litvě zesílil nátlak veřejnosti na schválení zákazu bití dětí poté, co minulý měsíc matka a její partner, kteří byli pod vlivem drog, ubili čtyřletého chlapce. Aktivisté za práva dětí předložili parlamentu petici s více než 30 000 podpisy, včetně podpisů celebrit, požadující zákaz bití dětí.

Litva se tak stala dvaapadesátou zemí světa, kde je bití dětí zakázáno.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Co brání premiérovi odvolat ministra Mládka?

15. 2. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek před druhým kolem senátních voleb loni na podzim prohlásil, že pokud se nedostane do Senátu, odejde z vlády. Ve druhém kole senátních voleb prohrál, ale ve vládě bezostyšně zůstal. Premiér neviděl důvod k jeho odstoupení (samozřejmě: veřejný slib voličům není vůbec žádný důvod… tohle bychom měli mít na paměti, až nám ČSSD začne něco slibovat v předvolební kampani).

Pár týdnů poté tentýž premiér, Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD, pocítil potřebu udělat rekonstrukci vlády, což nakonec dolehlo jen ministry za jeho stranu, neboť koaliční partneři potřebu změny odmítli. Hledání obětních beránků bylo poměrně dramatické, dělo se tak téměř v přímém přenosu a opět nepostihlo ministra Mládka. V rámci promyšlené strategie sociálních demokratů cílit na městské liberální voliče byl odejit ministr Jiří Dienstbier.

Syřané v Německu: Teď už nás Němci nemají rádi

15. 2. 2017

čas čtení 11 minut

Reportérka: Když teď kluci chodíte tady v Německu do školy, vy jste viděli věci, které vaši němečtí spolužáci neviděli.

Abjan: Ale my o tom nikdy nemluvíme.

Reportérka: Mluvíte se svými kamarády někdy o té syrské válce?

Abjan: Ne. To nejde.

Reportérka: Proč?

Abjan: Když jim to začnete říkat, oni si myslí, že je to divný. Neviděli nikoho zemřít - já jsem viděl lidi umírat. Oni nikdy neviděli tank - já jsem viděl tanky. Oni tomu prostě nevěří.

Reportérka: A tak to nemohou pochopit?

Pořad rozhlasu BBC The World at One navštívil v úterý už po jednadvacáté rodinu syrských uprchlíků, které se podařilo uprchnout před bombardováním a vražděním do Evropy a žije nyní ve Frankfurtu. Sleduje její osudy pravidelně už 18 měsíců. Poté, co byla rodina vězněna v Maďarsku, dostala se do Německa a byla velmi šťastná. Jaká je ale její situace teď?

Yahman: Říkají, že máme právo zůstat v Německu rok.

Reportérka: Rodina má nové zprávy. Dostali dopis od úřadů, který jim sdělil, že dostali právo zůstat v Německu po dobu jednoho roku.

K tomu: Úspěšná integrace. V Bavorsku je integrace uprchlíků úspěšnější než kdekoliv jinde. Bavorské ministerstvo práce, sociálních věcí, rodiny a integrace ZDE

Ke své propagandě zneužívá televize Russia Today i výroku Miloše Zemana

15. 2. 2017

čas čtení 3 minuty

Chcete pochopit, jak jemný, avšak mocný vliv mají dezinformace? Přečtěte si tuto zprávu, jak ji vydala ruská televize Russia Today, a pak zprávu na totéž téma od Reutera. Srovnejte tón a jazyk s původní zprávou z Reuteru, píše Amy Mackinnon:

Russia Today:

Trump očekává, že Rusko "vrátí Krym" - Bílý dům

Láska Michaela Flynna k Putinovi má na evropské pravici nebezpečnou ozvěnu

15. 2. 2017

čas čtení 2 minuty


Ve vodě je krev a protitrumpovská opozice by měla být v bojovné náladě. Michael Flynn, americký poradce pro národní bezpečnost, je první významný skalp z řad administrativy Donalda Trumpa - a tak brzy, napsal Owen Jones. Tento režim je slabý. Prezident který prohrál lidové hlasování takřka o tři miliony hlasů, který má stále katastrofálnější rating, je nyní postižen vážným skandálem. Opozice která mobilizovala největší protesty v americké historii by měla neúprosně využít tuto příležitost k zesílení tlaku na Trumpův režim a na establishment Demokratů, jenž by jinak mohl usilovat o kompromis.

Opravdu výborná nominace nového amerického ministra práce

15. 2. 2017

čas čtení 1 minuta

Andrew Puzder, jehož nominoval Donald Trump na funkci amerického ministra práce, jako generální ředitel restaurací Carl's Jr a Hardee's bojoval proti zavedení federální minimální mzdy, proti placení přesčasů svým zaměstnancům a proti placené nemocenské. Americké ministerstvo práce zjistilo, že Puzder porušoval Zákoník práce v 60 procentech svých restaurací. Jeho firma musela vyplatit miliony dolarů odškodného v rámci soudních sporů, obviňujících Puzdera, že okrádal své zaměstnance o mzdy.

Jak generální ředitel hovořil Puzder o svých zaměstnancích jako o "nejlepších z nejhorších" a říkal, že roboti by byli lepší, protože nikdy nepodávají žaloby na věkovou, sexuální či rasovou diskriminaci. Proslul tím, že obhajoval kontroverzní reklamy modelek v bikinách, jimiž inzeroval své restaurace: "Naše inzeráty se mi líbí. Mně se líbí krásné ženy v bikinách, pojídající burgery. Je to velmi americké."

Podrobnosti v angličtině ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za leden 2017

3. 2. 2017

čas čtení 1 minuta

V lednu 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 64 488.51  Kč.   Výdaje na provoz Britských listů byly 62 049 Kč. 

Zůstatek byl koncem ledna  2017 186 000.31 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
35016