Obama: Spojené státy "rozloží a zničí Islámský stát"

3. 9. 2014

Americký prezident Obama uvedl, že se Spojené státy nedají zastrašit "děsivým" násilím, které páchají extremisté z Islámského státu poté, co byl sťat už druhý americký novinář, Steven Sotloff.

Obama se ve středu zapřísáhl, že Spojené státy vybudují koalici s cílem "rozložit a zničit" Islámský stát. Na tiskové konferenci v Estonsku Obama zdůraznil: "Absurdně tvrdili, že zabíjejí jménem náboženství, avšak byl to Steven, který hluboce miloval islámský svět. Cokoliv si tito vrazi myslí, že zabíjením nevinných Američanů jako Steven dosáhnou, už selhali. Naším cílem je rozložit a zničit Isis, aby už nebyla hrozbou ani Iráku, ale ani regionu a ani Spojeným státům."

Obama však nezveřejnil žádný časový plán, v jehož rámci budou Spojené státy bojovat proti Isis.

Podle informací Channel Four News ze středy večer se vrcholná schůzka NATO v Newportu bude především zabývat přípravou reakce Severoatlantického společenství proti Islámskému státu, který je v současnosti považován za největší hrozbu Evropě a USA. Ukrajina bude v Newportu jen okrajovým tématem.

Porobnosti v angličtině ZDE

Amatérský záznam velké kolony ruských tanků daleko ve vnitrozemí Ukrajiny

3. 9. 2014Britské televizní zpravodajství Channel Four News odvysílalo ve středu večer tento amatérský záznam z autobusu na Ukrajině, který podle ukrajinského serveru je údajným "stoprocentním důkazem" o tom, že hluboko v ukrajinském vnitrozemí operují ruské tanky. Ukrajinské území je identifikovatelné podle ukrajinských silničních značek.

Francie zastavila dodávku válečné lodi Mistral Rusku

3. 9. 2014

Francie konstatovala, že podmínky pro dodávku první z útočných válečných lodí Mistral Rusku "nejsou správné". Prezident Francois Hollande obvinil z toho nedávné akce Moskvy na Ukrajině. Francie dosud odmítala zastavit dodávku těchto francouzských útočných lodí Rusku. Korespondenti uvádějí, že EU je víceméně bezradná ohledně toho, jak utužit sankce proti Rusku. Nové sankce se očekávají během několika dní. Útočná loď Vladivostok, první z dvou křižníků vybavených vrtulníky, měla být dodána do Ruska koncem října.

Podrobnosti v angličtině ZDE

"Trvalé příměří" Ruska a Ukrajiny už zřejmě neplatí

3. 9. 2014

Ukrajina ustoupila od slova "trvalé". Ruský prezident tvrdí, že dohoda by mohla být uzavřena do pátku.

"Trvalé příměří", které bylo údajně uzavřeno mezi Ukrajinou a Ruskem a které oznámilo prezident Petro Porošenko, už zřejmě neplatí, neboť ukrajinský prezident zrušil slovo "trvalé" a ruský prezident uvedl, že s Porošenkem pouze hovořil o "režimu příměří", o němž doufal, že by mohl být zaveden do konce týdne.

Putin řekl reportérům v Ulánbátoru, že během letu do mongolského hlavního města vypracoval plán o sedmi bodech na ukončení bojů na Ukrajině. Dodal, že doufá, že dohoda bude konečně uzavřena v pátek, kdy se obě strany mají setkat v Minsku.

Putinův plán požaduje, aby se stáhly ukrajinské vojenské jednotky a dobrovolné sbory a aby byly suspendovány letecké údery, aby došlo k výměně zajatců a k otevření humanitárních koridorů.

Podle zprávy v ruské televizi Russia Today Putin uvedl, že doufá, že se Ukrajina bude v pátek aktivně podílet na rozhovorech a přispěje "ke konečnému a úplnému vyřešení situace na jihovýchodní Ukrajině, samozřejmě s plným a bezpodmínečným ujištěním, že budou respektována legitimní práva lidí, kteří tam žijí."

Předtím sdělil deníku Guardian poradce jednoho vysokého ukrajinského činitele, že Porošenkovo oznámení byl "mozkový prd" a že "nikdo tomu nevěří". Kolem města Doněck pokračovaly dál boje.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk charakterizoval Rusko jako "teroristický stát" a řekl, že Kyjev mezi oběma zeměmi vybuduje zeď. Také uvedl, že doufá, že se v blízké budoucnosti Ukrajina stane členskou zemí NATO.

V Estonsku vyjádřil americký prezident Obama určité pochybností o vyhlášeném příměří: "Nebyli jsme svědky příliš mnoha dalších podrobností ohledně onoho takzvaného oznámeného příměří," řekl Obama. "Avšak pokud je Rusko připraveno přestat financovat, vyzbrojovat, poskytovat výcvik a v mnoha případech vysílat vlastní vojska do Ukrajiny a pokud se staví seriózně vůči politickému narovnání, je to něco, v co všichni doufáme."

Podrobnosti v angličtině ZDE

JAK SE OČEKÁVALO, UKRAJINA ZŘEJMĚ ZCELA PODLEHNE RUSKÉ AGRESI:

Rusko popřelo, že by se Putin dohodl s Porošenkem o příměří

3. 9. 2014

Ukrajinský prezident Petro Porošenko ve středu oznámil, že se s ruským prezidentem Putinem dohodli o příměří na východní Ukrajině. Avšak Putinův mluvčí, jak se zdá, takovou dohodu popřel, neboť, jak pravil, "Rusko není součástí tohoto konfliktu".

Porošenko napsal na Twitteru: "Poté, co jsem hovořil telefonicky s ruským prezidentem, jsme dosáhli dohody o příměří v Donbasu. Sláva Ukrajině!"

Později objasnil, že jde o "trvalé příměří" a tím zřejmě naznačil, že Kyjev nyní bude vyjednávat s Moskvou a s šéfy vzbouřenců v regionech, které dosud charakterizoval jako "teroristé".

Velká evropská deziluze

3. 9. 2014 / Marek Řezanka, Veronika Sušová-Salminen

Žijeme ve světě, kdy přicházíme o iluze a kde hodnoty, v něž jsme věřili, ztrácejí na svém významu. Žijeme v době, která může v lecčems připomínat léta, kdy Oswald Spengler publikoval svůj Untergang des Abendlandes (Soumrak Západu, do češtiny překládán jako Zánik Západu). Procházíme etapou, kdy víra v demokracii je v západním světě značně oslabena a zhoršující se sociální situace středních vrstev v kombinaci s nedůvěrou v politické představitele a demokracii jako takovou vede k volání po pevné ruce.

Nikdo neví, co Putin zamýšlí, ale sankce Západu proti Rusku jsou vážnou chybou

3. 9. 2014

Řeč západních politiků je bojovná, ale ve skutečnosti je Vladimír Putin jediným boxerem v ringu. Vypracoval si nový typ vedení války na Ukrajině, který Západ uvedl v chaos a zmatek. Vyhýbá se ranám jako Muhammad Ali, jednu chvíli tvrdí, že na separatisty nemá žádný vliv, v jinou chvíli jim nařídí, aby propustili "obklíčené" ukrajinské jednotky. Co má za lubem? Nikdo neví, píše v deníku Guardian dlouholetý moskevský reportér televize BBC a někdejší student češtiny na Glasgow University Angus Roxburgh. (Po odchodu z BBC pracoval Angus Roxburgh několik let v Kremlu, kde ho Putin najal aby "zlepšoval" obraz Ruska na Západě. Podle prohlášení Anguse Roxburgha to bylo "nemožné", protože se Kreml choval tak, že žádná PR kampaň to na Západě nemohla uhladit.)

Stanovisko Spojenectví práce a solidarity (SPaS) k protiruským k sankcím

3. 9. 2014

Tisková zpráva

V napjaté situaci, kdy na východní Ukrajině denně umírají další lidé, včetně stovek nevinných civilistů, kdy místo diplomatického jednání o okamžitém příměří a o mírovém vyřešení daného konfliktu, napětí stále eskaluje, haraší se zbraněmi a předkládají se stále přísnější sankce, chceme vyjádřit podporu současnému postoji premiéra Bohuslava Sobotky. Český premiér si vyhradil právo na připomínky vůči nejnovějšímu návrhu Evropské komise na další kolo protiruských sankcí a zdůraznil, že nechce roztáčet spirálu sankcí, které mohou ztížit nebo i znemožnit diplomatické řešení konfliktu.

Česká pravice zcela nelogicky nazvala statečný postoj premiéra zbabělstvím a podporou politiky tzv.appeasementu.

Angličané za skotskou nezávislost píší Anglii

3. 9. 2014

Milá Anglie,

během této kampaně před referendem o nezávislosti Skotska vám bylo sděleno mnoho zkreslených pravd a výmyslů o Skotsku a o tom, proč lidé ve Skotsku hlasují pro nezávislost. Novináři vám tvrdí, že motorem ve Skotsku pro nezávislost jsou protianglické emoce ve Skotsku, anebo že lidé ve Skotsku chtějí hlasovat pro nezávislost, protože se chtějí odtrhnout od Angličanů. Organizace jako Aliance daňových poplatníků a euroskeptická strana UKIP vám tvrdí, že Skotsko má až drogovou závislost na dotacích a že vykořisťuje anglické daňové poplatníky, aby dokázalo platit za své všeobecně přístupné veřejné služby.

Kdyby Skoti hlasovali proti nezávislosti, bylo by to nepochopitelné sebepoškozování

3. 9. 2014

Představte si otázku o skotské nezávislosti obráceně, píše v deníku Guardian George Monbiot. Zeptáte se nezávislého státu, zda chce odevzdat svou suverenitu ve prospěch unie s větším státem. Dostal by určitou míru autonomie, ale nejdůležitější části jeho vlády by byly předány většímu státu. Dominantní moc by ho zneužívala jako vojenské základny a menší stát by byl přivázán k ekonomice, nad níž by neměl žádnou kontrolu.

Co byste tedy řekli zemi, která by se vzdala své nezávislosti bez rozkladu ani bez nucení, která nemá žádné zjevné nepřátele, má v podstatě zdravou ekonomiku a široce fungující demokracii, avšak tu by vyměnila za vzdálenou vládu dědičné elity jiného národa, podřízené korupčnímu finančnímu centru?

Human Rights Watch: Civilisty v Luhansku zabíjejí ukrajinské vládní jednotky i povstalci

2. 9. 2014

Nejméně 300 civilistů tam bylo od května usmrceno nezacíleným bombardováním

Protizákonné vojenské údery vládních ukrajinských i povstaleckých jednotek v městě Luhansku a kolem něho vedou k rostoucím počtům civilních raněných a mrtvých, varuje lidskoprávní organizce Human Rights Watch. Podle luhanského lékaře, který pracuje v tamější márnici, bylo od května v tomto městě usmrceno výbušnými zbraněmi více než 300 civilistů.

Během své návštěvy v Luhansku ve dnech 20.-22. srpna 2014, kdy bylo město obklíčeno ukrajinskými jednotkami, interviewovala Human Rights Watch více než 10 lidí, kteří byli svědky, anebo se stali obětí dělostřelecké či raketové palby, která zraňovala anebo usmrcovala civilisty v obydlených oblastech. Mnoho z těchto útoků bylo nezacílených a nerozlišovaly mezi civilisty a bojovníky. Nezacílené bombardování porušuje mezinárodní humanitární právo a válečné právo.

Human Rights Watch: Vzbouřenecké jednotky na Ukrajině mučí civilisty

29. 8. 2014

Ruskem podporované separatistické jednotky na východní Ukrajině svévolně vězní a mučí civilisty. Podrobují je ponižujícímu zacházení a nuceným pracím. Zadržují také civilisty a používají je jako rukojmí, informuje lidskoprávní organizace Human Rights Watch.

Od dubna 2014 zajali ozbrojenci podporující samozvanou Doněckou lidovou republiku a Luhanskou lidovou republiku stovky civilistů. Zaměřují se na své předpokládané kritiky včetně novinářů, proukrajinských politických aktivistů, náboženských aktivistů a v některých případech i na vlastní rodinné příslušníky.

Proruští vzbouřenci pravidelně páchají strašlivé zločiny, konstatoval Hugh Williamson, ředitel organizace Human Rights Watch pro Evropu a střední Asii. Existují přesvědčivé důvody, proč bychom měli být vážně znepokojeni ohledně bezpečí všech občanů, zadržovaných povstalci na východní Ukrajině."

Nebezpečný hidžáb

2. 9. 2014

Tak zatímco na české scéně probíhá naprosto zuřivá bitva mezi ombudsmankou a anti-šátkaři, Česká národní banka předvedla svou předvídavost a ideologicky nebezpečné hidžábisty nekompromisně stáhla z oběhu a včas zlikvidovala, píše se na facebookové stránce Pozor, islám

Některým lidem chybí i obyčejný stud

2. 9. 2014

Někteří účastníci facebookových diskusí od února excelovali apodiktickými tvrzeními typu "Putin nepošle armádu na východ Ukrajiny, není blbej" (=na rozdíl od těch, co tvrdí opak). Nicméně teď když tam vojska jsou a eskalace pokračuje směrem k pravděpodobnému nasazení ruského letectva a možná raketových vojsk na Ukrajině během příštích dvou tří týdnů, nijak to nebrání těm samým lidem stále všechny kolem halasně poučovat, jak to prý s Ruskem vlastně je - protože oni tomu samozřejmě rozumí, na rozdíl od zastánců jiných názorů. Ne že bych tušil, kde se bere naprostý nedostatek sebereflexe i obyčejného studu.

Ale mělo by snad být nezaujatému pozorovateli jasné, že by byla ztráta času komunikovat s "odborníky" na mezinárodní politiku spamujícími Facebook nekompetentními názory a osobně atakujícími mluvčí s jinými postoji, stále dokola vymýšlejícími údajná vlastní "fakta" atd.

Některá slova nemají už žádnou váhu, a čím umíněněji a hlasitěji jsou opakována, tím jsou směšnější. I to počasí venku stojí za víc. I tak pochybná kauza jako obhajoba akceptace ruského imperialismu z pozice pohodlného čecháčkovského švejkování vyžaduje větší kompetenci a intelektuální poctivost, než které jsme většinově svědky. Pěkný večer všem, napsal na Facebooku Karel Dolejší a já to stoprocentně podepisuji. Panoptikum, jehož jsme svědky, je neuvěřitelné, poznamenává Jan Čulík.

Levicový karikaturista srovnal Putina s Netanjahuem

2. 9. 2014

Steve Bell, slavný levicový karikaturista deníku Guardian, srovnává v této své karikatuře Vladimíra Putina s Binyaminem Netanyahuem. Všimněte si, zda je mezi nimi nějaký rozdíl, zní titulek obrázku. Oba jedou svlečení do půl těla, na koni a zpívají Cole Porterovu píseň: "Dejte mi území, hodně území, pod hvězdnou oblohou, nezavírejte mě za plotem..." - Čeští fašizující levičáci naopak Putinovo zabírání cizího území z plna hrdla hájí... (JČ)

Nebezpečný hidžáb II

2. 9. 2014

Kupujte Babičku od Boženy Němcové dokud je čas! Brzo bude cenzurovaná. Má na hlavě nepřípustný oděv, varuje na Facebooku Rudolf Černý.

Islámský stát údajně sťal dalšího amerického novináře

2. 9. 2014

Islámský stát zveřejnil video, které, jak tvrdí, zaznamenává stětí amerického novináře Stevena Sotloffa. Video také obsahuje hrozbu, že na řadě na popravu je teď i jeden britský rukojmí. Sotloff, 31, který pracoval na volné noze pro časopisy Time a Foreign Policy, byl naposledy viděn v Sýrii v Aleppu v srpnu 2013, kde působil jako reportér.

Minulý měsíc se objevil na konci videozáznamu, zveřejněném na internetu extremistickou organizací ISIS, které zaznamenalo popravu amerického novináře Jamese Foleyho, který byl zadržován v Sýrii od roku 2012.

Zakamuflovaný bojovník Islámského státu říká na videu s britským přízvukem, "Vrátil jsem se, Obamo, a vrátil jsem se kvůli tvé arogantní zahraniční politice vůči Islámskému státu navzdory našemu vážnému varování." Video končí hrozbou, že další bude na řadě britský rukojmi, a varováním, aby Spojené státy "nechaly naše lidi na pokoji".

Podle pozorovatelů způsobilo americké letecké bombardování Islámskému státu podstatné ztráty.

Podrobnosti v angličtině ZDE

O mučení proukrajinské aktivistky v Doněcku

2. 9. 2014

Iryna Dovganová, proukrajinská aktivistka obviněná v Doněcku z údajné špionáže pro ukrajinskou armádu, musela v centru tohoto města přežít dlouhé hodiny veřejného ponižování, informuje společnost BBC. Byla osvobozena za pomoci zahraničních novinářů.

Dovganová je tiše hovořící, dvaapadesátiletá obyvatelka Jasynuvaty - městečka nedaleko Doněcku. Před válkou měla holičství.

Když válka začala, rozhodla se pomáhat ukrajinské armádě. Sbírala pro ni finanční dary od místních lidí. Hodně jich přispívalo. Dodávala také potraviny a léky ukrajinské armádní jednotce, umístěné v regionu.

Prosíme, podpořte finančně interkulturní filmový projekt

10. 8. 2014Britské listy spolupracují s dokumentaristkou Dominikou Švecovou na dvou časosběrných dokumentárních filmech o přípravě a průběhu Evropského setkání mladých Taizé, které se bude konat v Praze mezi Vánocemi 2014 a Novým rokem 2015. Do Prahy přijede přes 30 000 mladých lidí z nejrůznějších zemí. Připravované filmy Dominiky Švecové budou zkoumat, jakým způsobem proběhne interakce mezi těmito "cizinci" a lidmi z České republiky. Taizé je ekumenické hnutí, které organizuje mezinárodní setkání mladých lidí - příslušníků nejrůznějších náboženství světa - katolíků, protestantů, ale i muslimů. Jak bude uzavřená Česká republika reagovat na tuto akci?

Jsme přesvědčeni, že otevírání dveří do světa je jedním z nejdůležitějších úkolů dnešní české společnosti. Proto na výrobě těchto filmů spolupracujeme.

Oba snímky se budou vysílat v České televizi v březnu 2015. Z větší části ČT tento projekt financuje, avšak k jeho zdárné realizaci potřebujeme určitou finanční podporu od veřejnosti prostřednictvím crowd funding. Doufáme, že nám čtenáři Britských listů pomohou. Ideálně potřebujeme sebrat částku 50 000 Kč.

Kdo by chtěl přispět, otevřete si prosím TUTO STRÁNKU

Děkujeme.

Jan Čulík

Zde je informační video klip také v angličtině:

Krym "nepotřebuje homosexuály", varoval tamější vysoký činitel

2. 9. 2014

Sergej Aksjonov varoval ruská média, že pokud se homosexuálové na Krymu pokusí zorganizovat nějaké shromáždění, bude na ně zavolána policie a "lidové jednotky sebeobrany".

Nejvyší ruský činitel na Krymu varoval, že sexuální menšiny "nemají šanci" na poloostrově, který Rusko v březnu anektovalo od Ukrajiny.

Aksjonov řekl ruským tiskovým kancelářím Interfax a Itar-Tass, že jestliže se komunita LGBT pokusí zorganizovat nějaké veřejné shromáždění, "naše policie a naše jednotky sebeobrany budou reagovat okamžitě a za tři minuty jim vysvětlí, jaké sexuální orientace by se měli přidržovat".

Dodal, že krymské děti budou vychovávány "s pozitivním přístupem k tradičním a rodinným hodnotám."

Prezident Vladimír Putin loni podepsal zákon proti homosexuálům, který zakázal činnosti, které by bylo možno interpretovat jako šíření homosexuality mezi nezletilými osobami. Zákon byl letos přijat i na Krymu. V dubnu se měl v Sevastopolu na Krymu původně konat pochod gay pride, ale po anexi Krymu byl zakázán.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Zatímco se NATO bude ve Walesu opíjet šampaňským, navrch má Putin

2. 9. 2014

Absurdně rozhazovačný a luxusní summit NATO, který se bude konat tento týden ve Walesu, nezakryje skutečnost, že ho ve věci Ukrajiny přechytračil a ponížil nafoukaný Putin

Absurdně rozhazovačný summity NATO, který se bude konat tento týden, by nemohl být hůře načasován, píše v deníku Guardian konzervativní komentátor Simon Jenkins. Bude to veřejná přehlídka nemohoucnosti toho, co se uhlazeně prezentuje jako nejmocnější aliance světa. Vladimíru Putinovi, jejímu historickému nepříteli, bylo dovoleno, aby zorganizoval ponížení NATO. Putin lže, zastrašuje, provádí invazi, nad sankcemi krčí rameny. Ví, že NATO nepůjde do války. Proto má možnost vytvořit nárazníkovou zónu ruských zájmů podél svých hranic a dodá mu to na domácí scéně slávu.

V podrobnostech má Putin pravdu.

Šokující rozhovor na Parlamentních listech

2. 9. 2014 / Jan Čulík

Parlamentní listy, které častěji publikují různé emocionální výkřiky bez racionální redakční práce a ověřování faktů, vydaly nyní pozoruhodně šokující rozhovor se Štěpánem Kotrbou, v němž autor nekriticky a propagandisticky omlouvá vojenské akce Ruska na území cizího státu, a zcela pozoruhodně dokonce nyní obdivuje protofašistického maďarského premiéra Orbána, který nedávno prohlásil, že demokracie už není zřízení, které je záhodno budovat v Maďarsku. Rozhovor je znepokojující ukázkou posunu některých představitelů myšlení v ČR k protofašistickému extremismu. Kotrbova ostrá xenofobie je v znepokojující míře signalizována už i ostře bulvárním titulkem článku. Je nepochopitelné, že lidé, kteří se dosud označovali za levičáky, se dnes otevřeně chovají xenofobně a sympatizují s autoritářstvím a protofašismem. Určitá část české levice ovšem vždycky flirtovala s pravicí a nyní se to projevuje otevřeně.

Komparácia a objektivita

2. 9. 2014 / Igor Daniš

V poznámke k rozhovoru ŠK v PL sa Jan Čulík kriticky pozastavuje pri príklone časti predstaviteľov "ľavice" a "pravice" k "protofašistickým" predstaviteľom a režimom resp. "semiautoritárskym". Nemali by ste ale zabúdať na dôvody, prečo sa tak deje a čo predstavuje alternatívu či súpera, či v akom kontexte sa tak deje. Kto stojí ako súper Ruska -- odhliadnuc od jeho vojenskej prítomnosti na Ukrajine? S kým a s čím komparujeme súčasný stav? Ako súper stojí ukrajinský oligarchický režim, jedna z najvypuklejších plutokracií vo svete.

Kotrba má pravdu, za ruskou invazi na Ukrajině mohou lži USA, EU a jestřábů v NATO

2. 9. 2014 / Jiří Jírovec

Je smutné, že jak se nemá dělat novinářská práce, předvedl zrovna šéfredaktor Britských listů, v článku napadajícím Štěpána Kotrbu .

Obviňovat lidi nesouhlasných z toho, že podléhají ruské propagandě, je směšné. Ke stejným nebo podobným závěrům, názorům, jaké v článku s názvem "Prolhané děvky a rozesírači a oblbovači placení z ciziny tvrdí, že je tu Putinova pátá kolona. oběti na vrahy z Kyjeva nezapomenou" Kotrba zveřejnil v Parlamentních listech, lze dojít sledováním západních sdělovacích prostředků a do značné míry i Britských listů.

Od soudu v Kyjevě až k Rusku

28. 8. 2014 / Čestmír Kubát

Ve dnech 24. 07. a 14. 08. 2014 jsem měl tu čest se jako právní zástupce Komunistické strany Ukrajiny (dále KSU), zaregistrované Ministerstvem spravedlnosti Ukrajiny dne 05. 10. 1993, účastnit dvou jednání v řízení o zákazu její činnosti před Okružním správním soudem v Kyjevě na základě žaloby Ministerstva spravedlnosti Ukrajiny a Státní registrační služby Ukrajiny (dále žalobci).

Podpora pro nezávislost Skotska od debaty Salmond-Darling výrazně stoupá

2. 9. 2014

S vyloučením dosud nerozhodnutých voličů podporuje nyní podle průzkumu organizace YouGov skotskou nezávislost 47 procent voličů a 53 procent je proti skotské nezávislosti. Průzkum byl proveden dotazováním 1063 respondentů v období od 28.8. do 1.9.

Podpora pro skotskou nezávislost v posledních týdnech výrazně roste. V polovině srpna totiž podporovalo skotskou nezávislost 43 procent voličů a proti bylo 57 procent voličů. Začátkem července 2014 podporovalo skotskou nezávislost 39 procent voličů a 61 procent bylo proti.

Referendum o nezávislosti Skotska se bude konat 18. září.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Kýčem k bohatství

2. 9. 2014

Přednášku o kýči v české politice, pravicové i levicové, měl v sobotu 23. srpna 2014 Jan Čulík na Letní žurnalistické škole Karla Havlíčka v Havlíčkově Brodě. Videozáznam přednášky i následné diskuse naleznete ZDE. Klikněte na záložku "Archiv", na levou záložku v záhlaví "Kultura" a přednášku i diskusi pak naleznete v pravém sloupci.

O šíření chaosu

2. 9. 2014

Ukrajinská vláda tvrdí, že na její území pronikly "stovky" ruských tanků. Evropští politikové zase jednou bezradně uvažují jak reagovat, píše reportér Channel Four News Paul Mason. Ruské úmysly jsou nečitelné.

Vojensky je více méně jasné, že po ztrátě území původní vzbouřenecké Doněcké lidové republiky a obrovského ztrapnění Ruska v důsledku sestřelení malajského letadla MH17 otevřely proruské jednotky třetí frontu, podél jižního pobřeží Ukrajiny, ve snaze vytvořit pozemní koridor z Ruska na okupovaný Krym.

Zatímco Vladimír Putin začal hovořit o Novorusku - to je jeho kód pro ruskou anexi doněcké a luhanské oblasti, jeho ministr zahraničí Lavrov požaduje příměří.

Neinterpretuju to jako nesystematičnost, ale jako jasný signál, píše Paul Mason: "Vzhledem k tomu, že vy, na Západě, se nedokážete přimět k tomu, abyste udělali cokoliv na naše odstrašení od pokračování s invazí, my Rusko budeme dělat tuto situaci nekonečně chaotickou." Nekonečný chaos na Ukrajině je pro Kreml plán B, pokud se mu nepodaří Ukrajinu ovládnout. Bude to chaos, v němž Západ nikdy neuhádne, zda Putin zamýšlí poslat své tanky do Oděsy, anebo je stáhnout před ukrajinskou hranici zpět do Ruska.

Odnož Al-Káidy operuje u izraelských hranic

2. 9. 2014 / Daniel Veselý

Sotvaže izraelská armáda dovršila svůj masakr v Gaze, který svou brutalitou zaskočil i Spojené státy, vyhlídky, že Tel-Aviv spadne rovnýma nohama do další války, nejsou vyloučené. Přestože se Izrael do války se sousední Sýrii zapojil opakovaným bombardováním vojenských cílů v této zemi loni a letos (ačkoliv letos izraelské letectvo bombardovalo pozice syrské armády na Izraelem okupovaných Golanských výšinách, nikoliv přímo v Sýrii) ZDE, její běsnění a tragédie se jej prozatím příliš nedotkly. Nyní se však na okupovaných Golanech objevila nová, mnohem větší hrozba.

Válka v Sýrii si podle posledních údajů ZDE vyžádala nejméně 191 000 lidských životů a boje vysídlily tři miliony lidí.

OSN bude vyšetřovat zvěrstva, páchaná Islámským státem i iráckou armádou

2. 9. 2014

Činitelé OSN budou vyšetřovat zvěrstva, spáchaná v Iráku, vzhledem k tomu, že přicházely opakované zprávy, že bojovníci Islámského státu spáchali "nelidské činy v neuvěřitelném rozsahu", včetně stínání hlav a dalšího zabíjení, nucených konverzí, otroctví a sexuálního zneužívání. Flavia Pansieri, náměstkyně komisaře OSN pro lidská práva, uvedla v mimořádné debatě v Ženevě, že i irácké vládní jednotky páchaly během bojů za posledního čtvrt roku zvěrstva, i když nikoliv v tak velké míře.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Vyšla třetí kniha deníkových zápisků Jana Koblasy

2. 9. 2014 / Zdeňka Petáková

Ctitelé Jana Koblasy, legendárního výtvarného umělce proslulého zejména sochařskou tvorbou, se mohou od letoška těšit z rozsáhlého knižního textu Konec exilu. Cizinec mezi svými. Na ploše téměř pěti set stran seznamuje Jan Koblasa (*1932 Tábor) čtenáře se svým životem mezi lety 1989 a 2012. Ve stručných, často až telegraficky koncipovaných záznamech míjí rok za rokem, v těžké práci, pochybách, prohrách i jasných vítězstvích, v naléhavém boji o čas a sílu k práci.

Chudým v ČR zbývá jen kriminalita

2. 9. 2014

Je možné přežít ze sociálních dávek v ČR? píše David Michal. Vedete si domácí účetnictví? My jo. Náklady jsme stáhli tak, že asi není kde jinde šetřit. Bydlíme v malém levném bytě. Kupujeme jenom jídlo v akcích a slevách. žádné oblečení. Žádné věci. Jen tu nejnutnější drogérii. Žádné poplatky bankám. Veškeré náklady stažené na nejnutnější minimum. Nájem, včetně elektřiny, jednoho telefonu a internetu nám dělá: 5120,- měsíčně. Jídlo přibližně: 7500,- měsíčně.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za srpen 2014

1. 9. 2014

V srpnu 2014 přispělo 187 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 42 002,88 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v červnu 2014 částkou 22 809,65 Kč.

Zůstatek byl koncem srpna 2014 354 231,52 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Ukrajina | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Noam Chomsky v České republice | Otrokářský stát Česká republika | 17. listopad | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
34605