Fakta o syrských uprchlících v Libanonu

27. 7. 2017

čas čtení 1 minuta

Profesor Nasser Yassin z Americké univerzity v Bejrútu studuje uprchlickou krizi od začátku války v Sýrii r. 2011, píše Al Jazeera. V Libanonu je více než milion syrských uprchlíků. 

Yassin studoval demografická data o uprchlících z Úřadu pro uprchlíky OSN a zjistil, že více než 80 procent syrských uprchlíků v Libanonu jsou ženy a děti. To znamená, že mezi syrskými uprchlíky v Libanonu je jen asi 200 000 mužů a jejich dopad na trh práce v Libanonu je menší, než se předpokládalo.
Turistiku a obchod v Libanonu záporně neovlivnili uprchlíci, ale samotná válka v Sýrii, konstatuje Yassin podle zprávy Wissama Harakea, ekonoma ze Světové banky.

Ukazuje se, že přítomnost uprchlíků v Libanonu oživuje ekonomiku. Syrští uprchlíci platí denně více než milion  dolarů za ubytování a podle Světového potravinového programu více než 22 milionů dolarů měsíčně za potraviny.

Asi tři čtvrtiny syrských uprchlíků pracuje v Libanonu v těchže sektorech, v nichž pracovali doma před uprchlickou krizí: ve stavebnictví, v zemědělství, v životním prostředí a v uklízečství.

Libanonští zaměstnavatelé zneužívají nepevného postavení uprchlíků k získávání levné pracovní síly. Nutí uprchlíky, aby pracovali neformálně, bez pracovních smluv a bez sociálního zabezpečení.

Uprchlická krize vedla k vytváření nových pracovních příležitostí, řpedevším v periferních, historicky chudých a sociálně zanedbaných oblastech. 

Podrobnosti v angličtině ZDE

0
Vytisknout
5847

Diskuse

Obsah vydání | 28. 7. 2017