Anne Applebaum: Možná už v kybernetické dystopii žijeme

30. 7. 2017

čas čtení 3 minuty


Od devatenáctého století nás děsí dystopická umělecká díla, v nichž člověk vynalezne robota, který nabude lidských rysů a převezme vládu nad člověkem a nad světem.

Jenže co když skutečná hrozba od umělé inteligence nevypadá vůbec jako lidská bytost, ptá se Anne Applebaum. Co když je to jen kus počítačového kódu, který dokáže ovlivňovat to, co vidíte, a tedy to, co si myslíte a co cítíte? Jinými slovy, co když našemu životu hrozí boti, nikoliv roboti?

Bot je opravdu jen kus počítačového kódu, který dokáže dělat věci, co lidé nedovedou. Wikipedia používá boty k opravování překlepů a gramatiky, boti dokáží hrát počítačové hry anebo jménem svých lidských ovladačů umisťovat sázky.

Rozhovor Britských listů 120:

ČR neinvestuje do inovací a není připravena na robotizaci

28. 7. 2017

čas čtení 1 minutaVýroky českých politiků jako Milan Štěch, Ivan Pilný či Bohuslav Sobotka poukazují na křehkost a neujasněnost ekonomické strategie České republiky pro blízkou budoucnost. Nad nezajištěným sociálním zabezpečením a celkovou budoucí ekonomickou situací ČR v období převratných technologických změn se v tomto rozhovoru zamýšlejí Bohumil Kartous a Jan Čulík. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 28. července 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, kterou vyvolávají, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Varování i pro Českou republiku:

Příčinou katastrofy brexitu je iracionální anglická arogance

30. 7. 2017

čas čtení 7 minutDevět z deseti nejchudších oblastí v severní Evropě je v Británii:


Hodně často slyšíme o tom, jak si Američané o sobě myslí, že jsou něco extra, avšak Británie má stejný problém, píše v deníku New York Times v ostře varovném článku komentátorka britského deníku The Times Jenni Russell. Jsme národem impéria, jehož předci kdysi ovládali čtvrtinu světa, jsme matkou parlamentů, dokázali jsme se sami postavit proti Hitlerovi, tisíc let nás nikdo nepodrobil. Máme pocit, že jsme vynikající a výjimeční.

Hlasování pro brexit bylo vedeno přesvědčením, že Británii ochromuje skomírající, byrokratická skupina zemí. Stoupenci brexitu přesvědčili dostatečné množství voličů o tom, že se musíme osvobodit od Evropy, s jejími nudnými předpisy, omezeními a zatracenými imigranty, abychom se mohli znovu stát hrdým, fanfarónským a bohatým národem.

Daily Telegraph: V Británii bude sílit levice, dokud bude mít příliš mnoho lidí přístup k univerzitnímu studiu

30. 7. 2017

čas čtení < 1 minuta


Mladí lidé v Británii budou stále silněji podporovat levici, dokud nevyřešíme zásadní problém: příliš mnoho lidí má přístup k univerzitnímu studiu, píše konzervativní deník Daily Telegraph:

Deníku vadí, že jen 7 procent britských akademiků hlasovalo pro Theresu Mayovou.

Putin zakázal Rusům, aby používali VPN

30. 7. 2017

čas čtení < 1 minutaPrezident Vladimír Putin podepsal zákon, který zakazuje užívání technologie, která umožňuje přístup k serverům, které jsou v Rusku zakázány.

Zákon, který už schválila Duma, dolní komora ruského parlamentu, zakazuje užívání virtual private networks, VPN, a dalších technologií známých jako anonymizéry, které umožňují lidem surfovat po internetu anonymně. Zákon vstupuje v platnost 1. listopadu 2017.

Leonid Levin, šéf parlamentního výboru pro informace, uvedl, že účelem zákona není omezovat občany, kteří dodržují předpisy, jeho cílem je pouze zablokovat přístup k "protizákonným serverům".

Firma Apple odstranila z mobilů aplikace VPN, používané v Číně proti cenzuře internetu

30. 7. 2017

čas čtení < 1 minutaFirma Apple odstranila ze svého čínského obchodu aplikace, které čínským uživatelům umožňovaly prostřednictvím tzv. "virtual private network" (VPN) vyhnout se čínskému blokování zakázaných zahraničních serverů. Výrobci těchto aplikací jsou "velmi zklamáni", že se firma Apple "rozhodla postavit se na stranu cenzury". 

V Estonsku zahajují provoz autobusy bez řidiče

29. 7. 2017

čas čtení < 1 minuta

 

V rámci estonského předsednictví Evropské unie zahajují tuto sobotu v estonském hlavním městě Tallinnu autobusy bez řidiče. Prioritou estonské vlády jsou technologické inovace. Doprava v autobusech je zadarmo.

Jde o pilotní projekt, který bude provozován každý den do konce srpna 2017.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Začíná se ČT chovat jako polská propagandistická stanice TVP?

Protiuprchlická islamofobní propaganda v České televizi

28. 7. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Aktualizace: Seriozní média informují, že útočník byl šestadvacetiletý muž, který se narodil ve Spojených arabských emirátech. Posléze hamburská policie oznámila, že útočník byl Palestinec, samotář s psychickými problémy a s problémy s drogami, který měl být deportován.Tajná německá policie ho měla na seznamu nenásilných "islamistů". Rasismus je konstruování kolektivní viny pro uměle zkonstruovanou "vinnou" a odlidštěnou etnickou či náboženskou skupinu,  přestože kritizovaný čin je aktem jednotlivce. Mnozí Češi to dělají už léta Romům, proč to dnes nedělat i uprchlíkům, že? Ovšem že se na tom podílí údajně veřejnoprávní Česká televize, to je naprosto ostudné. Další důkaz propadu České republiky do uměle vyvolávané nenávisti a strachu

Moderátor ČT: Útočník v Hamburku křičel islamistické (sic!!) heslo Allahu Akbar.

Pak Česká televize pustila záběry uprchlíků na člunech, pod nimi titulek ČT: "Útok nožem v Hamburku".

A přijde i česko-švédská spisovatelka... :)))

píše jeden čtenář Britských listů.

 Zahraniční zdroje uvádějí, že je nejasné, jaká byla motivace útočníka, mohl mít psychické problémy. Neuvádějí ani jeho etnikum, ani jeho příslušnost k islámu. V některých zprávách se vyskytuje informace, že "možná" útočník vykřikl Allahu Akhbar.

Viz zpráva z Guardianu:

Muž ubodal zákazníka a v obchodě pobodal čtyři další

Timo Zill, mluvčí hamburské policie uvedl: "To, co v této etapě víme, je, že útočník byl muž, že byl ozbrojen nožem a vstoupil do supermarketu, vyhledal své oběti a začal je náhodně bodat. Je zraněn, ale ne vážně. Můžeme říci, že máme na trhu Edeka jednoho mrtvého a čtyři další osoby zraněné." Zill dodal, že nemá informace o motivu muže. "První zprávy o možném přepadení a krádeži zatím nemohou být potvrzeny," řekl.

Žádné informace o mužově totožnosti nebyly zveřejněny. Policie uvedla, že si je jista, že jednal sám. Dva svědci útoku tvrdili, že muž vykřikl "Allahu Akhbar", avšak policie zdůraznila, že nebyla schopna toto svědectví potvrdit. Odmítla uvést, zda je útok považován za teroristický incident.


Zdroj: ZDE

Není vytváření islamofobní hysterie důvodem ke stížnosti Radě České televize? (Která je ovšem bezzubá, takže asi ne...)

Je neomluvitelné a zcela nepřijatelné spojovat s násilným činem jednotlivce záběry afrických uprchlíků na člunech ve Středozemním moři. Nemá veřejnoprávní Česká televize absolutně žádnou povinnost dodržovat určitý etický kodex?

Krize v Doklamu: Čína a Indie na pokraji ozbrojeného konfliktu

29. 7. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 6 minut

Planina Doklam leží v horském terénu na hranici tří státních útvarů: Bhútánu, Číny (dříve Tibetu) a Indie (dříve samostatného státu Sikkim). Spor který se zde rozhořel na přelomu června a července hrozí ozbrojeným konfliktem mezi Čínou a Indií - dvěma jadernými mocnostmi a současně nejlidnatějšími státy světa. Argumenty formálně doprovázející krizi se zdánlivě vztahují k nejasnostem v koloniální hraniční smlouvě z roku 1890. Záminka sporu by však v žádném případě neměla zastínit zcela aktuální mocenskou partii, kterou Peking proti Novému Dillí promyšleně rozehrál.

29720

Bohatí musejí dokazovat společnosti svou dobrou vůli

Presumpce chamtivosti

28. 7. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 6 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Jedním z narativů, s nimiž Andrej Babiš vstupoval do politiky, byl příběh úspěšného a bohatého člověka, který už "všetko má", a tudíž nepotřebuje hromadit další majetek, což je základní předpoklad k tomu, aby úspěšně potíral korupci a "všetkých zlodejov zatvoril". Obraz bodrého Andreje, který ostatním bohatým vzal privilegia parazitovat na společenském bohatství, jelikož sám je již dostatečně zaopatřen a jde mu o společenské blaho, je v ostrém kontrastu s informacemi o osobnostním profilu tohoto člověka, které se pochopitelně na předvolebních billboardech neobjevují: patologicky chamtivý, bezohledný a vůči ostatním bazálně nepřátelský sociální outsider bez schopnosti navázat přátelský vztah, jehož vnitřním motorem je, že to "všetkým ukáže". Podobný efekt a přesvědčení řady chudých Američanů o tom, že Donald Trump je úspěšný a "nasycený" natolik, že mu jde o blaho tvrdě pracujících, je s ohledem na známý profil věrně kopírující Babiše, jednou z největších absurdit současnosti. Proti anekdotám o štědrosti bohatých a individuálním výjimkám stojí poměrně obsáhlý výzkum...

Trump vyhodil šéfa štábu v Bílém domě Priebuse

29. 7. 2017

čas čtení < 1 minuta
Donald Trump vyhodil Reince Priebuse z funkce šéfa štábu Bílého domu a nahradil ho ministrem pro vnitřní bezpečnost Johnem Kellym, který dosud stavěl pohraniční zeď proti Mexiku.

Priebusovo vyhození nebylo překvapivé poté, co se stal Priebus terčem vulgárního útoku nového Trumpova tiskového mluvčího Scaramucciho. Scaramucci označil Priebuse za "zasraného paranoidního schizofrenika".

Trump přišel během půlroku svého funkčního období o svého šéfa štábu, o náměstka šéfa štábu, o poradce pro národní bezpečnost, o šéfa komunikací a o tiskového mluvčího.

Trump tento týden také intenzivně na veřejnosti nadává svému ministru spravedlnosti Jeffu Sessionsovi, jehož obviňuje z toho, že se vyloučil z vyšetřování ruských vazeb jeho týmu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Evropský soudní dvůr zakázal Polsku kácet stromy v bělověžském pralese

28. 7. 2017

čas čtení 2 minuty


Evropská komise žalovala letos Polsko u Evropského soudního dvora, že zahájilo kácení stromů v bělověžském pralese, zapsaném na seznamu UNESCO míst "světového dědictví".

Bělověžský pralez je na hranici mezi Polskem a Běloruskem. Je to jeden z posledních evropských pralesů. Žije v něm největší stádo evropských bisonů a mnoho unikátních ptáků a druhů hmyzu.

Evropský soudní dvůr nyní vydal předběžné rozhodnutí nařizující, aby bylo kácení stromů okamžitě zastaveno, protože by mohlo způsobit pralesu "vážné a neodstranitelné škody. Hlavní soudní líčení, které vede Evropská komise proti Varšavě, bude zřejmě trvat léta.

Mediální frakce ODS - Echo24 - jako chráněná dílna blbosti

Ohrožovat demokracii mohou jen ti správní

28. 7. 2017 / Stanislav Biler

čas čtení 2 minuty

To si takhle založíte blog, jehož alfou a omegou je boj proti Babišovi, protože ohrožuje demokracii atd. OK. Současně jedete konzervativní pravicovou agitku a vezete se na vlně proti Bruselu. Jasně, to tady dělá kde kdo. Do toho se stane, že pravicová konzervativní strana začne v Polsku demontovat právní stát. Jejda. Tak začnete psát, že je to v poho (Weiss), pokud s tím někdo nesouhlasí, tak sleduje nějaké své divné zájmy (Kaiser), pokud se vás někdo zeptá, zda tedy představitelé české justice nechápou, co se děje (viz jejich společné prohlášení), tak řeknete že jo, že prostě neví a vůbec jsou všichni hysteričtí (Balšínek, šéfredaktor). To už je zcela regulérní šílenství, píše ke kvalitě obsahu mediálního projektu Echo24 na Facebooku Stanislav Biler a s roztomilou velkorysostí ke zjevné tuposti pokračuje...

Síla imperiálních mýtů: Proč je západní materialismus mrtev

28. 7. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 10 minut

Moskevský dopisovatel Guardianu Shaun Walker připravuje vydání knihy nazvané "Dlouhá kocovina" (The Long Hangover. Putin's New Russia and the Ghosts of the Past. ZDE.) V prvním oddíle, a zejména ve druhé kapitole, věnuje velký prostor klíčovému významu "Velké vlastenecké války" pro Putinův režim, který z dávného konfliktu udělal národní zakladatelský mýtus.

Agrese

28. 7. 2017 / Beno Trávníček

čas čtení 3 minuty

 

Jak by šlo stručně popsat to, co se děje v naší malé Čechově praotcovské vnitrozemi v současné době?

AGRESE?
AGRESE na silnicích?
AGRESE v práci?
AGRESE v rodinách?
AGRESE v reklamě?
AGRESE v politice?

Je-li to tak – PROČ?

Senátor John McCain způsobil při senátním hlasování o zdravotnictví Trumpovi porážku

28. 7. 2017

čas čtení 1 minutaBěhem dramatické noci na Capitol Hill torpédoval arizonský senátor John McCain Trumpovu legislativní agendu - zabránil svým hlasem zrušení Obamovy reformy zdravotnictví, kterou se republikáni snaží zlikvidovat už sedm let.

Spolu s republikánskými senátorkami  Susan Collinsovou z Maine a  Lisou Murkowski z  Aljašky hlasovali proti zrušení Obamacare poměrem 51 proti 49 hlasům.

Vulgarita: Reality show v Bílém domě se stává stále dramatičtější

Nový Trumpův tiskový mluvčí obvinil bez důkazů šéfa štábu Bílého domu z prozrazování informací tisku

28. 7. 2017

čas čtení < 1 minuta
Anthony Scaramucci, nový Trumpův tiskový mluvčí obvinil bez důkazů Rience Priebuse, šéfa štábu Bílého domu z údajného prozrazování informací z Bílého domu.
 
Scaramucci se vyjádřil, že šéf štábu Bílého domu Reince Priebus je "zasraný paranoidní schizofrenik", který bude donucen rezignovat, a že Scaramucci není jako Steve Bannon, hlavní stratég, protože "se nesnažím cucat svý vlastní péro".

Jeho vyjadřování je šokující i pro Trumpovu éru v Bílém domě, poznamenává list Guardian ZDE.

Podle deníku Washington Post je to reality show, z jakých Trump žije, ale praktický význam pro americkou politiku to nemá žádný, kromě toho, že je situace v Bílém domě stále surreálnější:

29721

Bodláky Václava Duška

Ráj náhodně vyvolených

28. 7. 2017 / Václav Dušek

čas čtení 5 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Psí poslušnost požadována od zvrácených bytostí v setrvalém stavu. Odpor se nelidsky trestá. Vy-hledávají se osoby vhodné k výrazné převýchově; strach obestřel hámblivou krasotinku, šklebúzu, sociálně oslabeného pupíka, oslabené seniory, fetující juniory; rejdy ubožáků neznají hranic. Ponižování pracovníků, matek, i celých skupin závislých na blahovůli zmetků tetelících se u struku s jedem, bývalo dostatek v dobách spravedlivého sociálního a společenského výronu, ponižování přežívá podnes, a dokonce se hrotí do naprosté nesnesitelnosti bytí.

Český rozhlas

Plagiátorství? OK, zbavíme se archivu a plagiátora necháme dál "plodit"

28. 7. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Porušení práva na duševní vlastnictví, respektive jeho forma zvaná plagiátorství, je ze slušné tvůrčí práce eticky vyloučeno. Zejména ve veřejnoprávním médiu by měl platit standard, že plagiátorství se netrpí a že v případě pokusu o něj nebude člověk, který se takového činu v rozporu se základními principy slušného chování dopustil, nadále v médiu působit. V Českém rozhlase k takovému jednání prokazatelně došlo, nicméně reakce vedení je velmi svérázná. Místo potrestání viníka byly odstraněny možné důkazy a viník pokračuje vesele dál. Jste-li totiž poradcem generálního ředitele, lehčeji se lze povznést nad drobnou improvizací......

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

"Jsem těhotná! Umírám!" Zoufalí lidé volají ve Středozemí mezi mrtvolami o pomoc

27. 7. 2017

čas čtení 1 minutaNekonečná uprchlická krize:
Třináct lidí v tomto uprchlickém člunu zahynulo... Dobrovolníci situaci nezvládají, uprchlíků je příliš mnoho. Italské úřady je nyní obviňují, že "nahrávají do rukou pašeráků"...

Ve snaze přeplavit se přes Středozemní moře letos zahynulo více než 2300 osob. Do Itálie letos přišlo 90 000 migrantů. V porovnání s loňskem je to nárůst o 14 procent.

Zástupce Amnesty International vysvětlil v Channel Four News ve čtvrtek večer, že situace v Libyi je už  tak strašlivá, už tam fungují běžně trhy s otroky, že pro příchozí z jiných zemí už není jiného úniku než pokusit se dostat do Evropy, i když to třeba původně nezamýšleli, a riskovat na moři smrt.

Možné důsledky samostatné kandidátky STANu

27. 7. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) je mi sympatické, mnohem sympatičtější než KDU-ČSL. Vlastně – a zejména v dnešní společenské atmosféře – jsou mi sympatičtější už jen zelení. Cením si u obou zejména jasnou proevropskou, prozápadní orientaci, hodnotové zakotvení v EU, důraz na transparentnost zacházení s veřejnými penězi a uvěřitelný odpor k oligarchii. Leč zprávy o samostatné kandidátce STANu vnímám s rozpaky.

Česká republika: Dvacet osm let cesty na evropský okraj

27. 7. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Česká republika západní země ekonomicky "nedohání", ale tvoří opět jakýsi "druhý svět" na evropském okraji ZDE (pdf), zatímco investoři ji od dubna řadí mezi rozvojové země ZDE. Pokud chcete pochopit důvody, je třeba se vrátit až k nepovedené ekonomické transformaci 90. let. Podobně jako Stalinem vynucené budování těžkého průmyslu zdeformovalo strukturu české ekonomiky na další čtyři dekády, klausovsko-zemanovská "transformace" se zakonzervovala ve struktuře české ekonomiky - a efektivně brání nastoupení jiné vývojové trajektorie.

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

čas čtení 3 minuty

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

Barnier: Rozhovory o brexitu pokračují špatně. Británie neposkytla EU požadované informace

27. 7. 2017

čas čtení 2 minuty

Foto: Při posledním vyjednávání o brexitu byla britská strana kritizována, že si nepřipravila žádnou dokumentaciMichel Barnier, hlavní vyjednavač EU o brexitu, informoval 27 členských zemí, že vyjednávání o brexitu zřejmě na podzim nepokročí do další, obchodní etapy, protože Británie neposkytla EU požadované konkrétní informace.

Rada Evropy, která zastupuje jednotlivé členské země EU, má koncem října 2017 rozhodnout, zda došlo k dostatečnému pokroku při vyjednávání s Británií v otázkách občanských práv občanů EU, v otázce, kolik finančních prostředků dluží Británie Evropské unii na základě dosavadních uzavřených smluv, a jak bude vyřešen problém hranice EU mezi Irskou republikou a Severním Irskem. 

Francouzská policie tvrdě šikanuje uprchlíky nedaleko města Calais

27. 7. 2017

čas čtení 1 minuta

"Muži a ženy, kteří nejprve přicházeli ze Sýrie a dnes přicházejí z Eritreje či z mnoha jiných zemí a kteří bojují za svobodu musejí být v Evropě vítáni, a to zejména ve Francii."

Prezident Emmanuel Macron, Terst, Itálie, 13. července 2017


Devět měsíců poté, co francouzské úřady uzavřely velký uprchlický tábor známý jako "Džungle" na pokraji Calais, žije přibližně 400 až 500 žadatelů o azyl a dalších migrantů na ulicích a v lesnatých oblastech kolem tohoto francouzského města, píše Human Rights Watch.

Na základě pohovorů s více než 60 žadateli o azyl a migranti v Calais a v Dunkerque a nedaleko těchto měst, a s více než dvaceti humanitárními pracovníky v této oblasti, zaznamenala organizace Human Rights Watch policejní týrání žadatelů o azyl  a migrantů, policejní  narušování humanitární pomoci a policejní obtěžování humanitárních pracovníků.

Fakta o syrských uprchlících v Libanonu

27. 7. 2017

čas čtení 1 minuta


Profesor Nasser Yassin z Americké univerzity v Bejrútu studuje uprchlickou krizi od začátku války v Sýrii r. 2011, píše Al Jazeera. V Libanonu je více než milion syrských uprchlíků. 

Yassin studoval demografická data o uprchlících z Úřadu pro uprchlíky OSN a zjistil, že více než 80 procent syrských uprchlíků v Libanonu jsou ženy a děti. To znamená, že mezi syrskými uprchlíky v Libanonu je jen asi 200 000 mužů a jejich dopad na trh práce v Libanonu je menší, než se předpokládalo.

Rozhovor Britských listů 119:

Lidem se ztratila přehlednost a srozumitelnost světa

21. 7. 2017

čas čtení 1 minutaS politologem Jiřím Pehem hovoří Jan Čulík o tom, proč lidé v ČR podporují Andreje Babiše, proč lidé v USA zvolili Donalda Trumpa a lidé v Británii hlasovali pro brexit. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 21. července 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, kterou vyvolávají, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Polská vláda protestuje proti "vydírání Bruselu"

26. 7. 2017

čas čtení 2 minutyEvropská unie varuje, že zablokuje hlasovací práva Polska, pokud bude vládě umožněno odvolávat soudce u Nejvyššího soudu


Vládnoucí polští konzervativci zaútočili na hrozby Evropské unie pozastavit hlasovací práva Polska, pokud Polsko prosadí kontroverzní "reformu" soudnictví. Stěžují si, že je to "vydírání".

Evropská unie ve středu varovala, že okamžitě zaktivuje svou nejvážnější sankci, pokud si ultrapravicová polská vláda udělí moc vyhazovat soudce polského Nejvyššího soudu.

Rozum jenž se sám rozměnil na drobné

26. 7. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Profesor John McCumber upozorňuje, jak hluboko jsou ještě i v současné západní společnosti zažrány myšlenkové stereotypy z dob studené války ZDE. V časech konfrontace s radikálními protivníky vynalezl Západ, který na rozdíl od nich nabízel na výběr celou řadu různých možností, ideologizovanou teorii racionální volby, z níž udělal jediné měřítko rozumnosti - a kterou se urputně řídí dodnes.

Brexit je důsledkem britského pocitu ponížení

26. 7. 2017

čas čtení 3 minutyVítězství nad fašismem, po období osamoceného vzdoru na ostrovní pevnosti během druhé světové války naplnilo britskou totožnost obrovskými rezervami morální autority, šířené prostřednictvím čočky defenzivní ostrovní odtažitosti, píše Raphael Behr.  Avšak ostatní svět nezůstal vděčný tak dlouho, jak jsme si my gratulovali. A investice tak obrovského množství kolektivní pýchy na jeden segment historie má důsledky pro následné generace. Když kanonizujete vynikající období ze čtyřicátých let, způsobuje to, že všechna následující období pak vypadají trochu méně šedivě. 

Brexit je důsledkem sebeuspokojení, nikoliv problémů

26. 7. 2017

čas čtení 2 minuty

Sto let po bitvě u Passchendaele, v místě úmrtí stovek tisíc spojeneckých a německých vojáků, zůstávají příčiny světové války předmětem sporu, napsal Janan Ganesh. Mezi úvahami vzdělanců je i ta, že Evropa byla zhypnotizována dlouhým mírem. Velmocenský koncert, který se vyhýbal všeobecnému násilí na kontinentu, také upřel obyvatelstvu zkušenost s tím, co by to znamenalo. Lidé šli do války v šovinistickém omámení, protože jim chybělo povědomí o tom, kam to povede.

Muslimské ženy v syrské Rakce spálily po osvobození od ISIS své burky

26. 7. 2017

čas čtení < 1 minuta"Dejte mi zapalovač, spálím to." 
"Ať jsou tyhle černé šaty, které nás nutili nosit, proklety."
"Upálili mého otce. Nechť Allah sežehne jejich srdce." 
"Zabili mého syna, protože se odmítl modlit. Celý týden nám nedovolili převzít jeho mrtvolu." 
"Zabili mého muže. Vystřelili střelu na můj dům. Můj muž byl venku, byl zasažen a zemřel." 
"Museli jsme se stoprocentně zakrývat. Neměli jsme žádnou svobodu. Ale teď, díky Bohu, je to lepší." 
"Vzdělávání za vlády Daeše neexistovalo. Nesměli jsme chodit do školy a byla spousta problémů a omezení, zejména pro ženy." 

Británie a Francie zakáží od roku 2040 prodej aut na benzín a naftu

26. 7. 2017

čas čtení < 1 minutaV rámci vládní strategie, jejímž cílem je zlepšit kvalitu vzduchu, zakážen Británie od roku 2040 prodej všech vozidel na benzín a naftu uprostřed obav, že rostoucí koncentrace kysličníku dusičitého vážně ohrožuje zdraví veřejnosti. Obdobné rozhodnutí učinila nedávno i Francie.

Britská vláda si uvědomuje, že výfukové plynu jsou v Británii největší ekologickou hrozbou zdraví veřejnosti. Ročně způsobují pokles produktivity až o 2,7 miliard liber. 

Podrobnosti ZDE


Maďarský ministr doporučuje segregaci Romů do speciálních škol

26. 7. 2017

čas čtení 1 minutaZoltán Balog, maďarský ministr pro lidské zdroje, který odpovídá i za školství, se vyjádřil, že mnoho maďarských rodin žijících mimo Maďarsko, například na Slovensku, neposílají své děti do maďarských škol, protože "tam chodí mnoho cikánských dětí". 

Balog uvažoval, zda je integrovaný systém školství opravdu pro Maďarsko nejlepší a zda by neměly existovat segregované školy pro romské děti s jejich samostatným učebním programem. 

Četná soudní rozhodnutí však zakázala segregaci v maďarských školách. Maďarské zákony však za určitých podmínek školní segregaci romských dětí dovolují. Maďarská vláda argumentuje, že je to pro maďarské Romy prospěšné, přestože Evropská komise zveřejnila analýzu, která dokazuje, že Romové čelí škodlivé diskriminaci ve všech oblastech života, včetně vzdělávání. 

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Počet spermií se za posledních 40 let snížil u mužů ze západu o polovinu

26. 7. 2017

čas čtení 1 minutaDůvody pro tento "šokující" pokles jsou nejasné. Jde o tvrdě zanedbanou oblast veřejného zdraví


V letech 1973 a 2011 klesala koncentrace spermií v ejakulátu mužů ze západních zemí  v průměru každoročně o 1,4 procenta. Celkem tedy za toto období pokles počet spermií o 52 procent.

"Výsledky jsou zcela šokující," uvedl Hagai Levine, epidemiolog a hlavní autor studie z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě.

Zapomenutá krize: Jemenští humanitární pracovníci hovoří o největší humanitární katastrofě na světě

25. 7. 2017

čas čtení 1 minuta

„Je to naprostá ostuda lidstva“. Těmito slovy popisují prohlubující se humanitární krizi ve válkou zmítaném Jemenu zaměstnanci humanitární organizace CARE. Počet Jemenců nakažených cholerou dosahuje téměř 370 tisíc, z nichž nemoci dosud podlehly téměř dva tisíce lidí. Světová lékařská organizace (WHO) odhaduje, že cholerou se denně nakazí 5 tisíc Jemenců, zatímco Oxfam předpovídá, že počet nemocných přesáhne 600 tisíc. Jemen by se tak do dějin zapsal jako stát, který byl cholerou během jednoho roku postižen více než jakákoliv jiná země na světě.

USA: Učitelka na ulici vybírá peníze na provoz školy

26. 7. 2017

čas čtení < 1 minutaUčitelka Teresa Danksová z města Tulsa stojí u křižovatky s žádostí o peněžní příspěvky pro svou třídu. Doufá, že se jí podaří přitáhnout pozornost k faktu, nakolik rozpočtové škrty ovlivnily vzdělávací systém ve státě Oklahoma.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Za "antikomunistické" polské vlády se polská TV plně vrátila k sovětské praxi

25. 7. 2017

čas čtení < 1 minuta

 Za "antikomunistické" polské vlády se státní polská televize TVP plně vrátila k sovětské praxi. Text zní: "Sorosovi přátelé radí, jak svrhnout polskou vládu," konstatuje na Twitteru známý politolog Cas Mudde:


Kam kráčí české zdravotnictví

25. 7. 2017 / Kateřina Duchoňová

čas čtení 5 minut


V současné době chybí v českých nemocnicích zhruba 3000 lékařů. Kvůli nedostatku personálu se průběžně uzavírají oddělení. V letních měsících je krize obzvláště tíživá.

Především v regionech se péče začíná omezovat na řešení jen akutních případů. Zákroky, které ještě lze odložit, se odkládají, čekací doby jsou dlouhé.

Praktičtí lékaři často nacházejí na stolech obálku s žádostí od primářů oddělení, aby se snažili maximum zdravotních potíží vyřešit ve svých ambulancích a pokud možno dále nezatěžovali už tak přetížená nemocniční oddělení.

29719

Jaký je společný jmenovatel sporů o Chrámovou horu, blokády Gazy a sílící kritiky Izraele?

25. 7. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut

Izraelem okupovaným východním Jeruzalémem v těchto dnech otřásá vlna protestů, jejichž roznětkou se stala instalace detektorů kovu u vchodu do mešity al-Aksá na Chrámové hoře, což mnozí Palestinci vnímají jako znesvěcení třetího nejposvátnějšího místa islámu a zároveň jako snahu izraelské vlády o utužení kontroly nad celým komplexem. Netanjahuův kabinet se k tomuto „bezpečnostnímu opatření“ uchýlil poté, co tři palestinští Izraelci u této mešity zabili dva drúzské strážné. Během následujících nepokojů bylo usmrceno osm osob, převážně Palestinců. Dlouholetý spor o Chrámovou horu však netkví ve vzduchoprázdnu a nelze na něj nahlížet mimo rámec izraelské okupační politiky na palestinských teritoriích.     

Bodláky Václava Duška

Modlením k samo spasení

25. 7. 2017 / Václav Dušek

čas čtení 6 minut

Bratře vše spasiteli, vaše rozdováděné sebevědomí jest voláním do zamračeného nebe. Existuje pokora, ano, chápu, neznáte, ale omlouvat to nelze; podporujete myšlenky neznabohů, že víra je pro lidstvo silným jedem. Víry sdružují poslušně nebezpečné bloudy, vrcholně vybavené k demonstraci nadlidského vyššího poznání – kdo nesouhlasí, bývá odsouzen k pohrdání, pokud není rovnou zbaven života. Říkají o vás, že jste pyšný i samolibý; nevěřím tvrzením, že věříte v možnost býti skutečně nejchytřejší bytostí v dosažitelném ohradníku. Poťouchlé osoby o vás trousí zaručeně ověřené zprávy – nejste ani náhodou myslitel, natož psavec, zato rétor k závisti, a máte nakročeno k vrcholnému apoštolství. Budete se prý modlit za prezidenta, protože alkohol mu podlamuje zdraví a rozleptává rozum. Počkáme, zdali bude nejvyšší doléčen vaší metodou, potom vám přihrajeme pluky alkoholiků k zázračným modlitbám; tam nahoře nesedí hloupý, bratře. Vidí, slyší, baví se urputnými božími vojáky.

Každý čtvrtý uprchlík ze Sýrie přicházející do Británie končí ve Skotsku

25. 7. 2017

čas čtení < 1 minuta

Foto: Syrský holič ve svém kadeřnictví na skotském ostrově Bute. Přicestoval jako uprchlík ze Sýrie v roce 2015.


"Skotsko, můžeš být na to hrdé!"

(Ve Skotsku přitom žije jen asi 8 procent obyvatelstva Británie.)

Turecko zahájilo proces se sedmnácti novináři. Obviňuje je z terorismu

25. 7. 2017

čas čtení 1 minuta

Foto: Protesty před soudní síní 


V pondělí byl v Istanbulu zahájen proces se sedmnácti novináři a manažery posledního prominentního nezávislého tureckého deníku Cumhuriet. Obžalovaní jsou obviněni z napomáhání teroristické organizaci. Soud se koná ve všeobecné atmosféře útlaku po potlačení loňského pokusu o puč. 

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červen 2017

18. 7. 2017

čas čtení 1 minuta

V červnu 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 60 142,18.  Příjem z reklamy byl 24 452 Kč.  Výdaje na provoz Britských listů byly 58 933,50 Kč. 

Zůstatek byl koncem června 2017 172 887.05 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
38496