Slepá důvěra v sociální média upevňuje víru v konspirační teorie

8. 3. 2021

čas čtení 1 minuta
Schopnost identifikovat dezinformace prospívá pouze lidem, kteří se vyznačují určitou skepsí vůči sociálním médiím, zjistila studie Washington State University publikovaná v časopise Public Understanding of Science.


Výzkumníci zjistili, že lidé se silnou důvěrou v informace na sociálních sítích pravděpodobněji uvěří konspiracím, které falešně vysvětlují významné události jako součást tajného spiknutí - a to i když takoví lidé dokážou identifikovat ostatní typy dezinformací. Platí to pro starší konspirační teorie stejně jako pro ty, které se týkají koronavirové pandemie.

Identifikace dezinformací představuje pouze jednu součást mediální gramotnosti. Lidé možná potřebují hlubší vzdělání týkající se sociálních médií, aby se vyhnuli propadnutí konspiračním teoriím.

Výzkum se zabýval 760 lidmi získanými na rekrutační stránce Mechanical Turk společnosti Amazon. Většina z nich - 63,1 % - používala Facebook a 47,3 % Twitter. Odpovídali na řadu otázek spojených s úrovní použití sociálních médií a důvěrou v ně, stejně jako se schopností odhalit dezinformace.

Účastníci měli také hodnotit pravdivost několika konspiračních teorií týkajících se COVIDu, jako je přesvědčení, že virus je biologickou zbraní vyvinutou cizími státy. Byly jim také předloženy starší konspirační teorie, jako podvod s přistáním na Měsíci a zabití princezny Diany britskou zpravodajskou službou.

Výzkumníci zjistili, že větší schopnost identifikovat dezinformaci snižuje vliv konspiračních teorií - až na ty respondenty, kteří vykazují vysokou úroveň důvěry v sociální média. To je zvlášť problematické, protože jiné výzkumy ukázaly, že jakmile se konspirační teorie uchytí, je velice těžké přesvědčit věřícího o její nepravdivosti.

Celý text v angličtině: ZDE

1
Vytisknout
4928

Diskuse

Obsah vydání | 11. 3. 2021