Hlavní politický reportér BBC: Jediným způsobem, jak mohou mainstreamová média znovu získat důvěru, je s frustrovanými občany mluvit

28. 9. 2017

čas čtení 2 minuty

"Potvrzování už existujících názorů občana je daleko víc uspokojující než informace."

Pokles důvěry britských občanů v mainstreamová média je podle mě důsledekem dvou faktorů: zvýšené polarizace naší společnosti a zvýšeného užívání  sociálních sítí a alternativ k mainstreamovým médiím. "Přešli jsme na trh, kde kvalitní novinářská práce soutěží za stejných podmínek s drsnými názory," vysvětluje Richard  Gingras, šéf Google News. Poukazuje na to, co je dnes hlavní problém: "Potvrzování už existujících názorů občana je daleko víc uspokojující než informace."

Nově vzniklá alternativní média sdílejí jistotu - která je důsledkem jejich fungování ve své vlastní sociální bublině - že reportéři a novináři z mainstreamových médií jsou v nejlepším připadě zbabělci, poslouchají diktát od   šéfů nebo od vlády, či jsou otevřeně zaujatí.

Rozhovor Britských listů 128:

Sedmdesát let jsme nezažili válku. Nevážíme si toho

22. 9. 2017

čas čtení 1 minuta
K tomu: Monty Python Terry Gilliam: Všechny státy mají tendenci směřovat k totalitě
 

V dnešním rozhovoru Britských listů hovoří Jan Čulík o jeho interkulturních zkušenostech a o jeho životě a díle s Michaelem Havasem, významným mezinárodním, novozélandsko-českým dokumentaristou a filmovým producentem, který mj. výrazně přispěl k proslulosti Jana Švankmajera ve světě a přivedl do České republiky celou řadu pozoruhodných mezinárodních filmových osobností. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 22. září 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Reuters zaznamenává, že Ovčáček přirovnal EU k nacistické Třetí říši. Chce totiž zakázat karcinogenní látku v "rumu"

28. 9. 2017

čas čtení 1 minuta

Tisková kancelář Reuters zaznamenává, že Zemanův mluvčí Ovčáček přirovnal EU k nacistické Třetí říši za to, že chce zakázat karcinogenní přísadu "tuzemáku", "alkoholického nápoje, vyráběného v ČR z brambor a známého v této zemi jako 'rum', kterýžto název však EU zakázala, protože definicí rumu je, že se vyrábí z cukrové třtiny."

Deník Independent nedávno referoval o zdravotním statistickém průzkumu, z něhož vyšlo najevo, že v důsledku vysoké míry alkoholismu, kouření a obezity má ČR "nejnezdravější" životosprávu na světě.  

Český rozhlas připomíná, že Evropská komise  chtěla problém karcinogenní látky v "tuzemáku" vyřešit tiše, že by se při jeho výrobě nebezpečná aromatická přísada bez publicity prostě nahradila jinou, bezpečnou. V ČR to však vedlo k iracionální protibruselské hysterii. Je šílené, že Češi protestují proti opatření, které má zabránit, aby umírali na rakovinu.

Czech Cardinal Dominik Duka: "The forthcoming election will assert the will of the silenced majority in this country"

28. 9. 2017

čas čtení < 1 minuta"I see our hope in the fact that the forthcoming general election in the Czech Republic will help us to assert the will of the silenced majority," said the Archbishop of Prague and  Cardinal Dominik Duka in his sermon given on St Wenceslas Day (which is a national holiday in  the Czech Republic). "This will mean that the majority will no longer be manipulated and controlled by the caprice of various minorities."

It is widely expected that the general election, which will take place on 20th and 21st October in the Czech Republic, will be won by the populist oligarch Andrej Babiš.  The implicit support of the Archbishop of Prague for this candidate in his sermon given on a national holiday is remarkable.

Source in Czech HERE

Rádio Vatikán jako podvratný informační zdroj pro Česko: "Papež podpoří projekt pro sblížení s migranty"

28. 9. 2017

čas čtení 1 minuta

"Když otevíráme srdce pro migranty a uprchlíky, přijímáme Krista" 

Vatikán. Díky kultuře setkání můžeme nalézt cestu k míru“ – píše kardinál Luis Antonio Tagle v listu vybízejícím farní, diecézní i národní charity k zapojení do kampaně nazvané Share the Journey, kterou papež František zahájí při generální audienci ve středu 27. září. Předseda Caritas Internationalis vysvětluje, že jejím cílem je podporovat kulturu setkání ve společnosti, zejména v současné době nucených migrací, které se citelně dotýkají jak opouštěných zemí, tak i těch, do nichž migranti přicházejí.

Kampaň „Share the Journey“ chce sloužit lepšímu porozumění důvodům vedoucím k migraci. Kardinál Tagle vybízí všechny členy Charity ke spojení rukou i srdcí ve vytváření lidského řetězu lásky a milosrdenství. „Opět je potřeba objevit onu hlubokou biblickou myšlenku, že Bůh je hostem“ a že „když otevíráme srdce pro migranty a uprchlíky, přijímáme Krista“ – píše ve svém listu předseda Caritas Internationalis.


Celý článek ZDE

Oxfam: Epidemie cholery v Jemenu už zachvátila 750 000 lidí. Je největší na světě

28. 9. 2017

čas čtení < 1 minuta


Epidemie cholery v Jemenu, vyvolaná válkou, kterou tam proti povstalcům vede Saúdská Arábie, podporovaná USA a Británií, už zachvátila 755 000 osob. Do listopadu jich bude zřejmě více než milion, varuje humanitární organizace Oxfam.

Od března 2015 bylo v saúdské válce v Jemenu usmrceno více než 5100 civilistů a 3 miliony lidí byly nuceny opustit své domovy. Epidemie cholery vypukla v Jemenu 27. dubna 2017.

Odborníci poukazují na korelaci mezi hladomorem a výskytem cholery.

Podrobnosti v angličtině ZDE

https://www.oxfam.org/en/pressroom/pressreleases/2017-09-28/yemen-cholera-outbreak-now-worlds-largest-record

Provalila se stavidla. Zničí vlna hnědé špíny všechny Čechy?

27. 9. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 5 minutAgentura Median  nedávno zjistila, že extremismu a rasismu se v ČR obává skoro 70 procent veřejnosti: Proč tito lidé mlčí? Proč proti extremismu a rasismu razantně nevystoupí, dříve než pohltí i je?


Střední Evropa "zažívá obrovské společenské změny, kde skutečnosti, které by byly ještě před deseti lety nemyslitelné, se stávají normou, a i když je lidé dosud neschvalují, široce je přijímají jako něco, co se 'prostě děje'", píše Tomasz Oryński v jednom ze svých pravidelných, šokujících příspěvků o současném Polsku. Donedávna bylo naprosto nepřijatelné, aby se v ctihodné horní komoře polského parlamentu šířila otevřeně nenávist, pohrdání jinými lidmi a rasismus:  "Vyvolali byste tu peklo, kdybyste sem vpustili tamtu kulturu", vyjádřil se jeden polský senátor a pokračoval: "Ty lidi prostě nelze zcivilizovat. Je to špína, špína, špína. V polských prasečincích je čistěji!"

O zhoubné moci intelektuálních elit

27. 9. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

Známý český ekonom Tomáš Sedláček v rozhovoru pro internetovou televizi Seznam.cz s nelíčeným uspokojením ve tváři prohlásil, že naše země ekonomicky vzkvétá navzdory politickému krnění. Skutečně netuším, z jaké vzdálené galaxie pan Sedláček pochází. Pokud vycházíme pouze ze strohých makroekonomických ukazatelů, což je Sedláčkova doména, situace se na první pohled může zdát takřka bezproblémová. Dovedu si ale v živých barvách představit, jak na onen údajný ekonomický rozkvět nahlíží zhruba milion Čechů, kteří žijí pod hranicí chudoby.   

Britské supermarkety prodávají drasticky zlevněnou "nehezkou" zeleninu

28. 9. 2017

čas čtení < 1 minuta

Britský supermarket Morrisons prodává za 90 Kč krabici zeleniny, která "nakrmí rodinu po dobu celého týdne". Stejně jako supermarket Asda nyní Morrisons prodávají výrazně zlevněnou "nevzhlednou" zeleninu, na níž však není kromě "nehezkosti" nic špatného.

Dosud supermarkety "nevzhlednou" zeleninu odmítaly prodávat a vyhazovala se.

PŘEČETLI JSME:

Vyhraje volby Okamura?

28. 9. 2017

čas čtení 2 minuty

Okamura výborně zvládá žánr "beseda před venkovskou hospodou" a úspěšně oslovuje starší lidi, kteří na sociálních sítích nejsou. Dokáže tak zaujmout voliče napříč generacemi.

Okamurovo kouzlo spočívá v tom, že nabízí protestně, ba negativisticky naladěným voličům to, co u ostatních stran nenajdou: vlastní konspirativní svět. Žádná partaj neobsluhuje tak dokonale skupinu, která by se dala nazvat čtenáři konspiračních webů a která čítá stovky tisíc lidí. Okamura si dává záležet na tom, aby zdůraznil, že všichni kromě něj lžou, že "oficiální" média jsou cenzurovaná… Když si promluvíte s lidmi u jeho volebních stánků, zjistíte, že zhusta žijí ve zvláštním vesmíru. Zcela běžně uslyšíte, že v Česku jsou statisíce migrantů a že nám to vláda a oficiální média tají. Nevyvrátíte jim to, prostě tomu věří. Okamura osobně tenhle nesmysl netvrdí, ale pronáší věty typu "všichni víme, že nám Sobotka a Babiš posílají další nelegální migranty mimo kvóty", takže své voliče v jejich vidění světa utvrzuje. Dovedně je uzavírá do konspirativní bubliny, uvnitř které je děsí, a zároveň jim nabízí záchranu. Může tak přitáhnout nakonec i ty, kdo jsou naladěni tak protisystémově, že zatím vůbec nevolili, podobně, jako se to povedlo v Německu AfD.

Okamura vystihl, že se celková nálada ve společnosti mění. V celé Evropě se prosazuje proti konceptu lidských práv identitární diskurz. Ultrapravice posiluje. U nás se sice zdá, že by to mohlo být potlačené tím, že si extrémně protimigrační a protimuslimskou rétoriku osvojily skoro všechny demokratické strany a z extrému se tak stala norma. Ovšem pozor. Vzpomeňme na slovenské volby v roce 2013. Tam premiér Robert Fico tak silně brojil proti migraci, až voliče vyděsil natolik, že se poohlédli po skutečném sekáči. A otevřený fašista Kotleba získal osm procent.

Petr Honzejk v Hospodářských novinách. Celý článek ZDE

Roboti by mohli destabilizovat svět válkami a nezaměstnaností, varuje OSN

28. 9. 2017

čas čtení 1 minuta


Organizace Spojených národů otevřela nové centrum v Holandsku, jehož cílem bude dohlížet na vývoj umělé inteligence a předpovídat možné hrozby


OSN varuje, že roboti by mohli destabilizovat svět. Úkolem nového holandského Střediska pro umělou inteligenci a robotiku bude předvídat možné hrozby.

Odhaduje se, že v České republice je potenciálně ohroženo robotikou 45 - 50 procent pracovních příležitostí. Nedávná studie Asociace mezinárodních právníků argumentovala, že robotika asi donutí vlády, aby zavedly zákony, vynucující kvóty lidských pracovníků.

Čisté jádro nacismu

27. 9. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Napsal jsem článek do BL o tom, že soud pravomocně osvobodil mladého Afghánce, obžalovaného na základě fantasmagorií zdravotní sestry ze znásilnění. A dostal jsem tuto reakci 74letého čtenáře (všimněte si, že o tak zásadní věc, jako je právo, nebo otázka, co se vlastně v tom případu vskutku stalo, mu vůbec nejde).

V této reakci je podle mne celá "logika" českého neonacismu v kostce, včetně představy, že Němci začnou brzy utíkat do ČR před svou barevnou společností.

"Ano, jsem rasista, xenofob, homofob, islamofob a k dovršení všeho zla, rusofil. Starého psa novým kouskům nenaučíš. Tak už to zůstane.
Pokud byste si snad, položil otázku, zda se za takové myšlení nestydím, odpověděl bych s jistým pocitem hrdosti, že nikoliv. Ba, právě, naopak.

P.S. Osvobození toho afgánského čmouda přihrálo Okamurovi spoustu hlasů navíc. Poslouchám to všude, okolo. Věřte, už dlouho jsem se netěšil na výsledek voleb, jako letos. To bude Praha vzhůru nohama. Z vašeho pohledu Čechům není pomoci. Já myslím, že právě, naopak. Je otázkou času, kdy Němci budou žádat o pobyt u nás."


Tyto  postoje, to je prostě jádro nacismu... pak už je jen otázka, jak bezohledně a tvrdě se to prosazuje. Jakmile tento způsob myšlení převládne, tak vynese nahoru ty největší stvůry... možná by to nakone semlelo i tohoto pána, který se asi ve své bílé rase, heterosexualitě atd. cítí bezpečně :-)

K jakému Rusku se ten člověk po životě, stráveném ve východním bloku, hlásí? Jde vidět, že celý internacionální a antirasistický nátěr bolševismu byl velmi plytký... A konečně: ví ten člověk, že Putin nedávno otvíral největší mešitu v Evropě? 

Pozor na nesmírně agresivní kampaň Tomia Okamury

27. 9. 2017

čas čtení 1 minuta

K napsání tohoto mailu mně vyprovokoval Tomio Okamura, píše z Třince David Szkandera.
 
Ve všech sdělovacích prostředcích se objevuje pouze p. Babiš (včetně BL), je popisován jako největší zlo parlamentních voleb a vlády která vznikne po nich.
 
Chtěl jsem volit ANO, ale s pomocí BL už hledám jinou stranu.
  
Důvod proč právě ANO, je velmi prozaický: jinou volitelnou stranu nešlo najít (a pořád nejde).

Témata voleb jsou migranti, bezpečnost, EET a hlavně ne p. Babiš. To říkají politici, média to potvrzují (nebo obráceně).

Nevím, kdo tu chiméru vytvořil, asi politici kteří utíkají od témat, která se nás opravdu dotýkají, a lidí to "žerou".

Většina lidí v mém okolí si neověřuje fakta, nehledají skutečnosti, stačí jim novinky.cz, Parlamentní listy nebo Idnes.

Je to z lenosti, nezájmu...nevím... ani neví o jiné možnosti, kde získat informace. Stačí jím ta mediální zkratka, která dnes vládne.

Každodenní problémy jakoby se netýkaly letošních parlamentních voleb.

Konečně se dostávám k SPD. Bydlím v okolí Třince, kde s neskutečně agresivní kampaní (prakticky jediná strana je zde viditelná) nastoupila SPD.

Všude visí plakáty, všude jsou letáky, před prodejnami řetězců stojí stánky, kde hlásají program SPD (lidé si myslí, že řetězce podporují tuto stranu).

Na facebooku  známí laikují  SPD za každou blbost, a to i "mladí" lidé v mém věku mezi 30-40 lety.

Skončil jsem s rozhovory na téma politika, všichni mají jasno koho volit > Tomio.
   
Opravdu je jenom p. Babiš to zlo, jak zní ze všech stran ( i BL tomu přispívají) ?

Nebo se pletu ... a volme SPD ... proti této straně a jimi podobným nezaznívá kritika, proč ?

Česká republika jako nejnezdravěji žijící země na světě

27. 9. 2017

čas čtení 2 minuty

K zjištění , že podle tří základních statistik (kouření, alkoholismus, obezita), je ČR nejnezdravější zemí na světě, poznamenává Heklena Hnilicová:

Já se domnívám, že se  nejedná  o  náhodný výběr kritérií. Tři  vybrané indikátory jsou nejvýznamnější rizikové faktory,  negativně ovlivňující  výskyt civilizačních nemocí, především kardiovaskulárních  a onkologických nemocí. Na to existuje velké množství epidemiologických studií, které to nezpochybnitelně  potvrzují. A to, že jsme na tom  tak jak ukazuje studie, není nic překvapivého. Již v roce 2012 jsme se dostali na 1. místo v Indexu dekadentnosti (Bloomerg 2011) - zde  to bylo  především o  závislostech (alkohol, kouření, drogy a gambling).

O masturbaci a lynči v říši české mediální sugesce

27. 9. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

"Vis, prováděný málokdy." "Humoristický" komentář v zábavném českém týdeníku r. 1901, na vrcholu antisemitské hysterie. Více o tom ZDE

Když v nemocnici pohybujete dlaní v oblasti svého pravého boku, tak masturbujete. Tedy: pokud jste mladý Afghánec a jste v Česku. Všichni ti „čmoudi“ přece přišli znásilnit „naše ženy“. A fantazie a sugesce dokáží v takové mediální a společenské atmosféře divy. Jak k tomu přijde zdravotní sestra, když vidí, jak se mladý Afghánec drží dlaní na pravém boku? Jak si to nemá vyložit jako zjevnou onanii a pokus o znásilnění? Copak to může neoznámit na policii?

V dalším díle tohoto seriálu, který začal fantazijním ztotožňováním hostů z ciziny s teroristy, lze očekávat autosugescí vzniklý přelud, v němž se rajská polívka, pojídaná nějakou židovskou rodinou, změní v krev křesťanských panen. A máme nadosah první lynče.

Czech court: A young Afghani was not trying to "rape a nurse"

27. 9. 2017

čas čtení 1 minutaThe Municipal Court in Prague decided on Tuesday that a young Afghani, a patient in a Prague hospital, did not attempt to "rape a nurse".


As a result of a wave of xenophobic hysteria, a twenty year old Afghani male had been charged with "trying to rape a hospital nurse". The young man was lying in a hospital bed and was trying to attract the attention of the nurse on duty to the fact that he was in pain and he needed some pills to alleviate it. Unlike the Afghani patient the nurse did not speak English, so the patient gestured with his hand pointing to his side indicating he was in pain there. He also gripped the nurse's hand in order to attract her attention.

The nurse interpreted the gesture of the young man who was pointing to the place on his body where he was in pain as "masturbation" and reported the patient to the police for allegedly trying to rape her. He was duly charged, but now he has been  acquitted by the Prague Municipal Court. He may still be punished by the local council for "committing a minor offence". The court did not specify what the minor offence would be.

Further information in Czech HERE   HERE

Meanwhile, Professor Cyril Höschl, a highly regarded psychiatrist in the Czech Republic, who has been systematically making strong anti-refugee and xenophobic  statements, has just presented the results of his "research" which he has been conducting with colleagues on staff of the Czech "National Institute for Psychological Health". Höschl and colleagues have allegedly "proven" that those Czech citizens who do not  want to accept any refugees are not xenophobic. These statements are being seriously disseminated by Czech media HERE.

Slovo k volbám

27. 9. 2017 / Richard F. Vlasák

čas čtení 3 minuty
Dobrý den a ahoj, 

za pár dní zažijeme opravdový svátek demokracie, volby. Nikdy nezapomenu, jak jsem jako sedmiletý chlapeček cupital s rodiči k první demokratickým volbám
po listopadu 89. Byl to jeden z nejkrásnějších dní v mém životě, svoboda se narodila znova a na MNV vlála vlajka na světě nejdražší, modro-červeno-bílá. 
A tentokrát bez "trenýrek", jak říkal táta výzdobě, jež jsme ještě na podzim jako děti ve školce museli věšet.

Dva tisíce sedmnáct slov

27. 9. 2017 / Ivo Barteček

čas čtení 16 minut

 

Dva tisíce sedmnáct slov, které patří zaměstnavatelům, zaměstnancům, úředníkům, vědcům, umělcům, programátorům a všem entitám...

Nejdřív ohrozila náš život válka... Pak přišly špatné časy s událostmi, které ohrozily naše duševní zdraví a charakter... S nadějemi přijala většina lidí kapitalismus... Jeho řízení se však dostalo do rukou nepravým lidem... Nevadilo by tolik, že nemají dost existenčních zkušeností, věcných znalostí ani filosofického vzdělání, kdyby aspoň byli měli více obyčejné moudrosti a slušnosti, aby uměli vyslechnout mínění druhých a připustili své postupné vystřídání schopnějšími...

Mezitím v Absurdistánu 39:

Polská katolická církev: Pozor, kondomy nefungují a způsobují záněty!

27. 9. 2017 / Tomasz Oryński

čas čtení 13 minut

"Liberálně-levičácké organizace nejprve šíří nepřirozené postoje a vztahy mezi zranitelnými dětmi a mládeži a pak, když si tohoto dysfunkčního chování povšimnou jejich vrstevníci a v extremních případech to končí tragicky,  levicoví ideologové morální patologie obrátí celou věc vzhůru nohama a falešně a drze lamentují o 'vražedné nesnášenlivosti mládeže'. Nešiřte patologické chování a nikdo nebude umírat. Nedemoralizujte děti a mládež, nechte je na pokoji a dovolte jim, aby v souladu s přirozeností žili své dětství a mládí" - toto byla reakce poslankyně strany Právo a spravedlnost Krystyny Pawłowicz na smutný případ dalšího mladého homosexuálního školáka, který spáchal sebevraždu  poté, co ho šikanovali ve škole. Ve skutečnosti jsem se chystal ji ignorovat, a připojit se k jejímu bojkotu, vzhledem k tomu, že, jak se zdá,  Pawłowiczová žije z nenávisti - nejen z té, kterou šíří sama, ale také má zjevně radost i ze zuřivých reakcí na každý ze svých zvratků, které zveřejní na sociálních sítích.

Strategie "nemít strategii" se Američanům krutě nevyplácí

27. 9. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Jak ukazují podrobnější zprávy z bojů v Mosulu ZDE, americké plány na verbování lokálních blízkovýchodních spojenců narážejí na vážné meze. A netýká se to zdaleka jen situace v Iráku: Žádný z místních "proxies", ani do nebe vychvalovaní syrští Kurdové, stále nedokáže vyhnat ozbrojence oslabeného "islámského státu" z městské zástavby jiným způsobem, než že požádá o americkou leteckou podporu ZDE - která promění zasaženou oblast v hromadu neobyvatelných trosek.

O totalitě a vyjednávání, aneb má být francouzská čarodějnice v Česku upálena?

27. 9. 2017 / Milan Kubr

čas čtení 22 minutPři pročítání dlouhé řady diskuzních příspěvků pro i proti statečnému vystoupení Madame Muriel Blaive, vědecké poradkyně současného vedení ÚSTR, pociťuji potřebu také k věci něco říci. Mou výhodou je, že nepotřebuji získávat žádné politické body ani se někomu zalíbit. Má druhá výhoda je mnohem větší - na rozdíl od snad všech polemizujících a Madame Blaive podpásově napadajících mám vlastní autentickou a nikoliv pouze černobílými filtry propláchnutou zkušenost s těmi "nejtotalitnějšími" totalitami let 1939-1945 i 1948-1969. Tedy včetně nacistické okupace a padesátých let. Nikdo mi nebude vykládat, že to, co znám ze zkušeností svých, rodiny své vlastní manželky a dlouhé řady lidí mně blízkých, bylo ve skutečnosti jinak.

Co se na nás zase chystá!

27. 9. 2017 / Jan Sláma

čas čtení 5 minut


Člověk je asi nejblíže příbuzný se šimpanzem. Soudím tak proto, že i tito tvorové prý pořádají výpravy proti svým příbuzným a zabíjejí je. Vypadá to jako druh zábavy, či co. Jiní tvorové to snad nedělají. Samozřejmě kromě člověka. A v té naší lidské populaci se vyskytují jedinci loupeživého druhu, kteří stahují všechny ostatní do boje a války.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Otroci z KLDR zkonstruovali v Polsku dánskou válečnou loď

27. 9. 2017

čas čtení < 1 minutaVálečnou loď pro dánské královské námořnictvo postavili částečně Severokorejci na nucených pracích. Dánská armáda si válečnou loď ’Lauge Koch’ objednala od dánské firmy Karstensens Skibsværft. Dánská firma část projektu předala polským dokům Crist. Tam byl r. 2016 natočen dokumentární film, který odhalil, že v Polsku pracují Severokorejci na nucených pracích:Rada bezpečnosti OSN opakovaně vyjadřuje znepokojení, že peníze, které KLDR vydělává v zahraničí vysíláním svých otroků, jsou používány k financování severokorejského jaderného programu.

Dánští politikové byli tímto zjištěním šokováni. Dánská televize uvedla dokument o severokorejských otrocích, pracujících na výrobě dánské válečné lodi, v úterý večer. 

Jaderná dohoda s Íránem znamená legální cestu k jaderné zbrani

27. 9. 2017

čas čtení 3 minuty

Prezident Donald Trump trvá na tom, že jaderná dohoda s Íránem známá jako Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA) musí být revidována, napsal Ray Takeyh. Reakcí v některých kruzích, zejména mezi představiteli Obamovy administrativy, bylo zděšení. Média naneštěstí spolkla řadu falešných předpokladů a naivních argumentů příznivců dohody a konsensus elity tvrdí, že dohodu je třeba zachovat, jinak Bílý dům upadne do krize (která by hrozila i ve vztazích s evropskými spojenci - KD). Nebo hůře, že zrušení dohody by vedlo k další válce na Blízkém východě.

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

čas čtení 3 minuty

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

Šestá masová likvidace flóry a fauny ohrožuje globální zdroje potravin

26. 9. 2017

čas čtení 2 minutyOhroženy jsou rostliny a zvířata, které tvoří základ našich potravinových zdrojů, ohrožena je i flóra a fauna, ale lidé to ignorují

Ohroženy jsou například brambory, káva a kakao


Šestá masová likvidace globální flóry a fauny už probíhá a vážně ohrožuje naše potravinové zdroje, varují experti. Svět to přitom ignoruje, konstatovala Ann Tutwiler, generální ředitelka instituce Biodiversity International, která v úterý zveřejnila svou varovnou analýzu.

Tři čtvrtiny dnešních potravin pochází z pouhých 12 druhů rostlin a z pěti druhů zvířat. To znamená, že zásoby potravin jsou nesmírně zranitelné nemocemi a nákazami, které dokáží rychle zničit monokultury, jako se to stalo v 19. století během bramborového hladomoru v Irsku, kdy v důsledku nákazy brambor tam zemřel milion lidí.

Česká republika je "nejnezdravěji žijící zemí na světě"

26. 9. 2017

čas čtení 2 minuty

Africké země žijí daleko zdravěji než východní Evropa

Nejzdravější životosprávu má  Afghánistán, má druhou nejnižší míru obezity na světě. Zemí s druhou nejzdravější životosprávou na světě je Guinea, pak následuje Niger a Nepál. Tyto země nemají opileckou kulturu, typickou pro východní Evropu.

Deset nejnezdravěji žijících zemí na světě:

1. Česká republika, 2. Rusko, 3. Slovinsko, 4, Bělorusko, 5. Slovensko, 6. Maďarsko, 7. Chorvatsko, 8. Polsko, 9. Lucembursko, 10. Litva a Spojené státy

Deset nejzdravěji žijících zemí na světě:

1. Afghánistán, 2. Guinea, 3. Niger, 4. Nepál, 5. Kongo, 6. Eritrea, 7. Malawi, 8. Somálsko, 9. Mozambik, 10. Etiopie

Česká republika je "nejnezdravěji žijící zemí na světě". Vyplývá to z výzkumu instituce Clinic Compare, píše britský list Independent. Clinic Compare srovnala data ze Světové zdravotnické organizace. Analyzovala spotřebu alkoholu, spotřebu tabáku a rozšíření obezity ve 179 zemích světa.

Británie se octla na 19. nejhorším místě. Britové jsou také devátými nejhoršími opilci na světě.

Avšak na prvním místě nejnezdravěji žijící zemí na světě je Česká republika. Každý občan tam ročně zkonzumuje 13,7 litrů alkoholu, tedy 550 panáků, tedy 1,5 panáka denně.

ČR je také na 11. nejhorším místě co do spotřeby tabáku.

Rusko je druhou nejnezdravěji žijící zemí. Pak následuje Slovinsko, Bělorusko, Slovensko a Maďarsko.

Východní Evropa je nejnezdravěji žijící region na světě. Státy východní Evropy jsou na 9 z 10 nejhorších místech. Jedinou výjimkou jsou Spojené státy, které se podílejí spolu s Litvou o desáté místo.

Nejtlustším regionem na světě je Oceánie. 41 procent obyvatel Samoy má BMI vyšší než 30. Tonga, Tuvalu a Kiribati jsou také z hlediska obezity mezi prvními deseti státy na světě.

Nejzdravější zemí je Afghánistán, má druhou nejnižší míru obezity na světě. Druhou nejzdravější zemí na světě je Guinea, pak následuje Niger a Nepál. Tyto země nemají opileckou kulturu, typickou pro východní Evropu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Clinic Compare: The Most Unhealthy Countries in the World

Ještě jednou do zblbnutí o Muriel Blaive

26. 9. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 3 minutyV rámci šílené kampaně vedené v Praze  proti historičce Muriel Blaive (s vědeckou prací nemá ta kampaň zjevně nic společného, jde zřejmě o pokus někdejších ultrapravicových ideologických sekerníků znovu ovládnout ÚSTR a vnutit České republice tvrdě ideologickou interpretaci komunismu) jsem si povšiml, že pojmu "společenská smlouva" mezi komunistickým režimem a obyvatelstvem, se v západní politologii používá už desítky let a naši postgraduanti o něm debatují v našich seminářích na Glasgow University s našimi studenty.

Toto je citát z handoutu, který pro naše studenty připravili postgraduanti k diskusi o Kachyňově filmu Ucho (1970):

Diskusní seminář 2C
Ucho


- pár bodů k zamyšlení:

Jaký dopad měly historické a politické podmínky na domácí život jednotlivců (subjektů)?

A konkrétně, jaký dopad to má na vztah manželské dvojice, Ludvíka a Anny? Vnitřní nepřítel?

"Jakmile se jeho ideologie začala rozkládat, neostalinský stát začal společnost odpolitizovávat. A měl v tom úspěch. Občan se soustředil plně na svůj soukromý život, na své osobní zájmy. Jeho jediným požadavkem vůči společnosti bylo, aby mu byly poskytnuty zaručené, i když omezené, finanční prostředky k tomu, aby mohl vést svůj soukromý život, a že na něj režim nebude klást žádné výraznější požadavky, aby vyvíjel nějaké úsilí.

Německé extremistické strany jsou na rozdíl od českých stále ještě stranami

26. 9. 2017 / Jiří Hlavenka

čas čtení 5 minut

K německým parlamentním volbám. Nejsem na tohle odborník, jen myšlenky z čisté vody, uvítám diskusi.

1. Je dobré připomenout známou věc, že volby v Německu jsou pro kontinent zásadní. Německo je, ať se nám to líbí nebo ne, "prvním" státem kontinentální Evropy s náskokem před ostatními. Nerozhoduje, ale je agenda setter, tvůrce agendy. Jak známe i z podnikání či jiné praxe, schopný agenda setter si už tím, jak postaví problém, otázku či téma v podstatě zajistí, aby ve výsledku byly věci podle něj. V této paralele jsou i německé volby evropským agenda settingem.

Budoucnost Evropy závisí na tom, zda se Merkelové podaří utvořit efektivní vládu

26. 9. 2017

čas čtení 2 minuty


Výsledky nynějších voleb v Německu jsou velmi důležité pro celou Evropu. To, jaká vláda v Německu nyní vznikne, rozhodne, jak to bude dál pokračovat s Evropskou unií, varuje Natalie Nougayrède. Příchod německé ultrapravice do parlamentu totiž může znamenat, že to bude jediná věc, jíž teď Německo bude věnovat pozornost.

Navzdory tomu, jak drsně se bude chovat strana AfD, je nicméně pravda, že centrismus v Německu zůstává stabilní. Že byla znovu zvolena Angela Merkelová poté, co Německo přijalo milion uprchlíků, vypovídá mnoho o tom, jak nesmírně stabilní a odolná je to země. Nezapomínejme, že Marine Le Penová získala 21 procent voličských hlasů v prvním kole francouzských prezidentských voleb poté, co Francie přijala pouze zlomek uprchlíků, kteří přišli v letech 2015-16 do Evropy.

Největší ohrožení národní bezpečnosti USA představuje Donald Trump

26. 9. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

Jen 39 procent Američanů schvaluje Trumpův postoj vůči KLDR. 53 procent Američanů se obává, že Trump vyvolá zbytečnou válku (CBS):

Americký prezident Donald Trump, který nezůstává nic dlužen své pověsti bojovníka proti migraci, rozšířil protiimigrační opatření na obyvatele osmi zemí. Na „blacklistu“ Bílého domu se vedle Somálska, Jemenu, Sýrie, Libye a Íránu objevily také Severní Korea, Čad a Venezuela. Občané Súdánu byli omilostněni a Iráčané, kteří Spojené státy navštíví, budou podrobeni důkladné prohlídce. Čert ví, co se vlastně odehrává v hlavě amerického prezidenta, jedno je však jisté: obyvatelé těchto zemí představují naprosto minimální riziko pro bezpečnost Spojených států ve srovnání s hrozbou, jež přichází z Bílého domu.      

Nad čerstvým volebním modelem CVVM

26. 9. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 9 minut

V září 2013 zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) volební model, podle něhož měla sněmovní volby vyhrát suverénně ČSSD s 30,5% a další místa vypadala takto: KSČM 19,5%, ANO 14%, TOP09 12,5%, ODS 7%, SPOZ 5,5%, KDU-ČSL 4,5%, Úsvit 2,5%, Zelení 2%. CVVM se trefilo v případě TOP09 a ODS: skutečný výsledek TOP09 byl 11,99% a ODS 7,72%.

Přesun pravicových voličů k ANO byl v létě 2013 v zásadě uzavřen, naopak voliči z levice se tímto směrem přesunuli nejspíše na poslední chvíli a mnoho z nich asi vůbec nepřišlo k volbám (volební účast však CVVM odhadlo správně: kolem 60%).

Trump se hádá se slavnými americkými sportovci z NFL ohledně jejich protestu proti rasismu

26. 9. 2017

čas čtení < 1 minutaVrcholní američtí sportovci začali klečet při hraní americké hymny na protest proti rasismu. Donald Trump se z toho může zbláznit a požaduje, aby byli sportovci ze svých týmů vyhozeni. Vyvolalo to ještě širší protesty.

Namísto toho, aby se hádal se sportovci, měl by však Trump 1. začít něco dělat proti rasismu, 2. začít vážně řešit konflikt se Severní Koreou, 3. Pomoci Portoriku, které bylo zničeno hurikánem, 4. Začít modernizovat rozpadlou americkou infrastrukturu a 5. vyřešit problém s americkým zdravotnictvím, konstatují mnozí ZDEDiskusní fóra Novinek doporučuji nečíst - jsou zcela irelevantní

26. 9. 2017 / Jan Molič

čas čtení 3 minuty

Pokud se nechcete rozladit, diskuse na novinky.cz doporučuji nečíst. Očividně nejde o reprezentativní vzorek české populace a nemá smysl hodnotit Čechy na základě těchto diskusí.

Vážená redakce,

rozhodl jsem se, že podrobím diskusní fóra na serveru novinky.cz statistické analýze. Včera večer mne totiž zcela znechutila diskuse pod článkem o úmrtí Jana Třísky. Dnešního rána již byla zablokována a zdaleka se není čemu divit, píše Jan Molič.

Předpoklad byl, že celkový počet diskutujících je malý. Tedy že jde jen o hrstku verbálních exhibicionistů. Předpoklad stavím na tom, že sám nemám chuť tam diskutovat a myslím, že ani mnozí jiní.

Naprogramoval jsem robota, který načítá z jednotlivých rubrik všechny články za posledních šest měsíců a k nim jména a adresy z diskusních fór. Diskusní fóra bývají, zdá se, zapnuta zřejmě jen po určitou dobu, protože ve starších článcích se odkazy na diskuse již nevyskytují. Rubrika Sport odkazuje na jiný web, a proto jsem ji neanalyzoval.

Zde jsou výsledky:

Populistické strany vznášejí správné otázky, ale navrhují špatné odpovědi

25. 9. 2017

čas čtení 2 minuty


"Bojovat proti populismu se nedá tím, že ho budeme ignorovat, démonizovat, nebo přejímat jeho agendu, ale tím, že jasně začneme řešit všechny existující problémy - včetně těch, které zajímají populisty - na základě vaší vlastní ideologie. Tím, že vytvoříme jasnou, pozitivní argumentaci." 

Po hlasování pro brexit v Británii a po vítězství Donalda Trumpa v USA mnozí předpovídali, že v Evropě zvítězí antipolitický, nenávistný populismus, píše Jon Henley. V Holandsku a ve Francii byli však ve volbách populisté poraženi. Skutečnost, že populistická ultrapravicová strana Alternative fuer Deutschland získala v Německu 13 procent voličů, znamená, že populismus se stal trvalou součástí evropské politiky - ale nevítězí.

Protiliberální vlády v Polsku a v Maďarsku a jejich útoky na nezávislost médií a soudnictví a jejich postupné rušení demokratických záruk ukazují, k čemu dojde, když se v zemi populisté zmocní moci. 

Opinion poll: The popularity of the Czech oligarch Babiš´s Ano is growing, the only Czech openly pro-European party will fail to enter parliament

25. 9. 2017

čas čtení 1 minutaIn September 2017, the popularity of the Czech oligarch Andrej Babiš´s movement ANO has grown to 30,9 per cent, while the support of the Czech Social Democrats has dropped to 13,1 per cent. The Communist Party of Bohemia and Moravia has 11,1 per cent, the right wing nationalistic Civic Democratic Party 9,1 per cent, the populist xenophobic anti-immigrant party of Tomio Okamura has 7,3 per cent, The Pirate Party has 6,4 per cent and the Catholic party 6,2 per cent. This is information from an  opinion poll, carried out by the CVVM polling organisation. 

TOP 09, a right-of centre political party which is openly pro-Brussels, will not pass the 5 per cent the barrier of entry into Parliament, it is supported by only 4,4 per cent of the voters at the moment. The fiercely anti-EU Freedom Party of Petr Mach is supported by only 1,8 per cent of the voters, as is the Green Party.

The general election in the Czech Republic will take place on 20th and 21st October 2017.

Further information in Czech HERE 

Future Czech PM: "We must sink those refugee boats, operated by the smugglers!"

25. 9. 2017

čas čtení < 1 minutaAndrej Babiš, the Czech oligarch (see info about a hard hitting TV film about him, which has been suppressed by Czech public service TV), who is poised to win the general election in the Czech Republic in October 2017, has restated his view that "We must sink those smugglers´boats." He added, "Our people do not want any multiculturalism here."

He made these statements at the weekend during a conference in Prague, entitled "Multiple Challenges for Europe 2017", which was organised by his Institute for Politics and Society. 

He absolutely rejected the notion that the Czech Republic should be participating in any way in helping to solve the refugee crisis in Europe.

See also:Vzestup ultrapravice v Německu je znepokojující, ale vládnoucí většinu budou mít normální strany

25. 9. 2017

čas čtení 2 minutyNěmecko se nevydalo cestou extremismu, i když se tam objevily protestní hlasy. Tyto volby ve skutečnosti ukázaly, jak pevné je politické centrum Německa. Německá stabilita je dobrou zprávou pro Evropu i pro liberální demokracii. Poté, co Francie odmítla Le Penovou, tento výsledek podporuje naděje, že se Evropská unie nyní stmelí.


Angela Merkelová, nejmocnější politik v Evropě, znovu přinesla důkazy o své politické nezdolnosti. Klíčem k dlouhověkosti Merkelové je její strategie "asymetrické demobilizace", totiž její přijetí politické strategie jejích maistreamových soupeřů, ať už jde o jadernou energii, minimální mzdu či sňatky homosexuálů. Merkelová nechala svým oponentům jen velmi malý politický prostor, píše redakční komentář deníku Guardian.

Otevřel se ovšem prostor na extremistickém, nacionalistickém okraji politiky. Poprvé po mnoha desetiletích se dostává do německého parlamentu xenofobní a vztekle protievropské hnutí.

Bude Německo litovat, že absorbovalo NDR?

25. 9. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

Jak je možné, že ve Španělsku a v Portugalsku, což nejsou bohaté země - jsou to země, které trpí obrovskými ekonomickými problémy a velkou nezaměstnaností, především mezi mladými lidmi - žádná ultrapravicová strana nevznikla?

Proč se vůbec  nechytají xenofobové, ultrapravičáci a euroskeptici ve Skotsku?


Z výsledků nedělních všeobecných voleb v Německu vyplývá, že velkou podporu získala neofašistická, rasistická a ultrapravicová strana Alternative fuer Deutschland v bývalém komunistickém východním Německu. Tam dosáhla její podpora až 21,5 procent   a ve spolkových zemích, jako je Sasko, dokonce až neuvěřitelných 29,5 procenta. Tato čísla znamenají, že podpora strany AfD je v bývalých zemích NSR daleko menší, než je průměrný výsledek pro celé Německo oněch 13 procent.

Z těchto výsledků a z dalších informací vyplývá stále jasněji, že téměř po třiceti letech od rozkladu komunistického bloku mají bývalé komunistické země  jinou mentalitu a jiné hodnoty než západoevropské jádro Evropské unie. Bude Německo ještě litovat, že začátkem devadesátých let souhlasilo se začleněním NDR?

Alternative für Deutschland: Změníme Německo

25. 9. 2017

čas čtení 5 minut

"Burky? My sázíme na bikini." - Propaganda strany AfG

V hodinové televizní debatě reagovali představitelé ostatních stran na Jörga Meuthena z AfD nepřátelsky. Když se snažil odmítat kritiku, že členové jeho strany jsou otevřeně rasističtí, a snažil se ospravedlňovat nacismus, byl bombardován šokujícími výroky činitelů AfD z předvolební kampaně. Zdůraznil, že AfD má povinnost "chovat se provokativně" nyní i v parlamentu.

Angela Merkelová zvítězila počtvrté ve všeobecných volbách v Německu, avšak s oslabenou volební podporu. Nepodařilo se jí zastavit úspěch ultrapravicových populistů.

Německá ultrapravicová strana Alternative für Deutschland oslavuje skutečnost, že získala třetí největší počet volebních hlasů, 13 procent podle průzkumů u východů z volebních místností. Poprvé po téměř šedesáti letech se tak do německého parlamentu dostala otevřeně nacionalistická strana.

"Nové Němce? Ty si děláme sami!" Propaganda strany AfD:

Šéfka AfD stranu opouští

25. 9. 2017

čas čtení < 1 minuta
Frauke Petry, šéfka ultrapravicové nacionalistické strany   Alternative für Deutschland oznámila v pondělí, že stranu opouští a že zasedne v německém parlamentu jako nezávislá poslankyně. Petryová odešla z tiskové konference, na níž vedení strany oslavovalo svůj volební úspěch ve víkendových všeobecných volbách v Německu. 

Odchod Petryové dokazuje, že strana  Alternative für Deutschland je nesmírně rozhádaná.

Petryová stála na umírněném křídle strany a snažila se ji sjednotit. Stala se však terčem pohrdání ultrapravicových nacionalistů, jejichž role ve straně výrazně posílila.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Proč je Merkelová oslabena?

25. 9. 2017

čas čtení 1 minutaV mnoha ohledech taktika Merkelová fungovala dobře. Avšak nynější volební výsledky ukazují, že její opatrnost a důraz na konsensuální politiku byly pro ni do určité míry kontraproduktivní. Tím, že po dobu 8 z 12 let, kdy je u moci, vládla ve "velké koalici" se sociálními demokraty, způsobila, že má stále větší počet Němců pocit, že na jejich hlasech na celostátním jevišti vůbec nezáleží. Když jde o centrismus, nakonec i v Německu ho může být dost, píše Tony Barber v deníku Financial Times.

13 procent voličů hlasovalo pro AfD a 9 procent pro Die Linke, stranu s kořeny ve východoněmeckém komunismu. Znamená to, že více než 20 procent německých voličů hlasovalo pro stray extremní levice a extremní pravice.

Tím, že se strana AfD dostala do parlamentu, bude mít přístup k veřejným financím a bude mít vliv na veřejné instituce. Bude tak mít možnost rozšiřovat svou protiimigrantskou a protimuslimskou propagandu.

Londýnský primátor Sadiq Khan: Trump mluví jako Islámský stát

25. 9. 2017

čas čtení 1 minutaLondýnský primátor Sadiq Khan obvinil Donalda Trumpa, že používá podobného jazyka jako Islámský stát, když chce "stoprocentně zabránit" přístupu muslimům do Spojených států.

Khan zdůraznil, že je uražen Trumpovým zákazem vstupu do USA pro muslimy i jeho výrokem, že pro londýnského muslimského primátora udělá výjimku.

"Zaprvé, já nejsem nijak výjimečný, a zadruhé, rozmyslete si, co říkáte. Protože je to velmi podobné tomu, co říká Islámský stát. Ti tvrdí, že existuje střet civilizací, že není možné být muslimem a občanem Západu, že Západ muslimy nenávidí. A tak Trump hraje hru Islámského státu, pomáhá mu."

Sadiq Kahn chválil příspěvek amerických muslimů Británii, hovořil o americkým muslimských studentech, umělcích a politicích.

"Já jsem člověk ze Západu, ale také jsem velmi hrdý muslim," řekl Sadiq Khan. Někteří lidé chtějí v našich komunitách vyvolat konflikt. Já jim to nedovolím."


Podrobnosti v angličtině ZDE

Macron zaznamenal prohru při volbách do francouzského senátu

25. 9. 2017

čas čtení < 1 minuta


V nedělních volbách do horní komory francouzského parlamentu získala centristická politická strana francouzského prezidenta   méně než 8 procent hlasů. Tradiční francouzské politické strany si v senátu udržely své postavení. V senátu se volila polovina z jeho 348 křesel.

Francouzský prezident Emmanuel Macron bude sice i nyní moci prosadit své hospodářskéreformy, ale ústavní změny budou obtížnější protože vyžadují podporu tří pětin všech poslanců z obou komor parlamentu.

Očekávalo se, že Macronova strana La République en Marche získá v senátu 20-30 křesel, avšak středopravicoví Republikáni si udrželi svou většinu s 212 křesly. Socialisté mají asi čtvrtinu hlasů, strana Le Penové neposílila a má jen dvě křesla. Macron je nyní nepopulární, protože se snaží prosadit reformu pracovního trhu. 

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v srpnu 2017

4. 9. 2017

čas čtení 1 minuta

V srpnu 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 56 189,86.     Výdaje na provoz Britských listů byly 73 439,50 Kč. 

Zůstatek byl koncem srpna 2017 143 995,56 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Český film | Otrokářský stát Česká republika | Útok na časopis Charlie Hebdo | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
32320