PROSBA O POMOC:

Paní Diana stále bojuje

23. 1. 2017 / Miroslav Prokeš

Děkuji čtenářům Britských listů za pomoc pro malou Dianku s těžkým mentálním postižením (následkem kardiologické operace) a její maminku, které hrozí exekuční vystěhování z obecního bytu, o němž již soud rozhodl. Fyzické exekuce by však ukončila veškeré snahy o to, aby holčička mohla u maminky trávit aspoň každý druhý víkend a svátky podle judikátu opatrovnického soudu.

Paní Diana stihla před Vánoci složit na pražském magistrátu náročné taxikářské zkoušky, získala licenci a od Nového roku začala jezdit pro jednu z velkých firem. Zdálo se, že se odrazila ode dna. Po dvou týdnech jí však gynekolog sdělil podezření na rakovinu a další týden ochrnula na pravou ruku.

Včera, v neděli, absolvovala náročnou operaci páteře, bude následovat rehabilitace – po tu dobu nebude moci vydělávat. Nucené vystěhování se opět přiblížilo. Tím by děvčátko, které u maminky přebývá každý druhý víkend, ztratilo nejen toto zázemí, ale i naději, že se jednou do maminčiny nebo do střídavé péče dostane. Přitom maminka je po celou dobu jediná, kdo s Diankou pracuje různými rehabilitačními metodami, učí je sebeobsluze a všestranně rozvíjí její velmi omezené schopnosti.

Stále jsou mezi námi lidé, kteří dokáží pomoci bližnímu, aniž by za to cokoli očekávali. Obracíme se proto na vás znovu: pošlete prosím aspoň malou finanční pomoc přímo na účet dívenky: 2632445250/0800 u České spořitelny.

Moc vám za ni děkuji.

(Autor je předsedou Spolku zastánců dětských práv – české sekce Defence for Children International.)

Rozhovor Britských listů 93:

Jak to, že taková civilizovaná země zvolila Donalda Trumpa?

20. 1. 2017Se spisovatelkou Helenou Drašnarovou, která žila ve Spojených státech déle než třicet let, zkoumá Jan Čulík v tomto Rozhovoru Britských listů při příležitosti inaugurace Donalda Trumpa do amerického prezidentského úřadu, jak je možné, že Američané zvolili svým prezidentem tuto podivnou a zřejmě i nebezpečnou postavu. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 20. ledna 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Trumpův inaugurační projev je cynickým výsměchem obyčejným Američanům

23. 1. 2017 / Daniel Veselý

Masivní demonstrace, které vypukly po celém světě souběžně s teatrálním vstupem Donalda Trumpa do Oválné pracovny, a legislativní snahy kriminalizovat mírumilovné protesty dávají tušit, že v Trumpově éře budou milióny lidí bojovat za to, aby těžce nabyté statky, jakými jsou svoboda shromažďování, práva žen, práva LGBT komunity a etnických a náboženských menšin či ekologické standardy, zůstaly zachovány. Ostatně Donald Trump se ve svém inauguračním projevu, který byl směskou nacionalistického populismu, nesplnitelných slibů a z řetězu utrženého velikášství, krutě vysmál obyčejným Američanům a podstatné části svého vlastního elektorátu.

Trump vyčlenil USA z dohody o transpacifickém partnerství

23. 1. 2017

Financial Times: Je nyní zjevné, že ochranářství bude jádrem Trumpovy hospodářské politické strategie

Donald Trump zahájil své úsilí zlikvidovat dědictví Baracka Obamy tím, že oficiálně zrušil americký podpis na obchodní dohodě s 11 zeměmi z Pacifiku. Zakázal také financování mezinárodních organizací, které poskytují potraty, a uvalil moratorium na jmenování nevojenských federálních státních zaměstnanců.

Trumpovo rozhodnutí zrušit podpis pod transpacifickou obchodní dohodou není překvapivé. Během předvolební kampaně Trump nadával na mezinárodní obchodní dohody, které podle něho připravují Američany o pracovní příležitosti. Obama argumentoval, že transpacifická dohoda bude protiváhou obchodního vlivu Číny v dané oblasti.

Nová robotická revoluce připraví o místo šéfy - ne manuální pracovníky

23. 1. 2017

Důvodem nynější nespokojenosti v rozvinutém světě je technologický rozvoj. Ze studií vyplývá, že - na rozdíl od toho, co tvrdí Trump - za likvidaci drtivého množství pracovních příležitostí ve výrobním průmyslu nenese vinu mezinárodní obchod, ale technologický rozvoj. Řečeno jednoduše, továrny převzali roboti, píše Larry Elliott.

Pokrok v oblasti umělé inteligence znamená, že se blíží druhá vlna změn - a tentokrát jsou ohroženy pracovní příležitosti v sektoru služeb.

Jak na to v Davosu minulý týden poukázal Dhaval Joshi, ekonom z BCA Research, nejohroženější nejsou špatně placená místa v sektoru služeb, jako jsou místa uklízeček, zahradníků, pečovatelů, pracovníků hostinců či kuchařů. Je tomu tak proto, že pro automatické stroje je obtížné napodobovat pohyby lidských bytostí při každodenních úkolech.

WikiLeaks kritizují Trumpa a apelují na daňové odborníky, aby prozradili jeho daňová přiznání

23. 1. 2017

Donald Trump nezveřejní svá daňová přiznání ani po opakovaných příslibech, že tak učiní po ukončení jejich auditu, řekla v neděli jeho poradkyně Kellyanne Conwayová, a poruší tak čtyřicetiletou tradici, kdy prezidenti zveřejňovali svou finanční situaci a své finanční závazky.

"Reakcí Bílého domu je, že pan prezident svá daňová přiznání nezveřejní," řekla Conwayová v neděli v televizi. Kvůli tomu jsme se soudili po celé tyto volby."

Proč Trumpovi lidé drze popírají zjevná fakta?

23. 1. 2017

Sean Spicer, tiskový tajemník Donalda Trumpa, tvrdil na své první tiskové konferenci v Bílém domě lehce prokazatelné lži ohledně údajné "rekordní účasti" na Trumpově páteční inauguraci. Proč se veřejně zesměšnil? ptá se Jonathan Freedland.

Spicer zřejmě chtěl vyhlásit trvalou a zuřivou válku médiím. Cílem jeho opakovaných útoků proti médiím je ochromit jejich schopnost pohnat Trumpa k odpovědnosti.

Měli bychom také pozorně naslouchat lidem se zkušeností z autoritářských režimů. Autoritářští vůdci často záměrně šíří lži, anebo se snaží zamlžit fakta a učinit je nepoznatelnými. Pokud si přestane být část obyvatelstva jistá, co je pravda a co není, jejich schopnost bojovat za svá práva bude oslabena.

To, že si dovolí autoritářský vůdce veřejnosti lhát, je také zkouškou jeho moci. Bílý dům bude nyní bedlivě sledovat, která média Spicerovy lži opakují a které ne. Bude odměňovat ta, která je opakují, a trestat ty, která se proti nim brání.

Tisk by měl nyní změnit svůj přístup. Velmi rozumně to udělala televize CNN, která nevysílala Spicerovu tiskovou konferenci živě, ale odvysílala z ní je později ukázky, kdy poskytla kontext a jeho lži konfrontovala s fakty. To se zdá být moudrý přístup. Trump dal znovu najevo - první den ve svém úřadě - že je ochoten porušovat normy běžné v demokratických společnostech.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Donald Trump a zrušení světové veřejnosti

23. 1. 2017 / Boris Cvek

Vždycky jsem žasl, když lidé, kteří na základě čtení knih, vydávaných americkými univerzitami, oprávněně kritizovali zahraniční politiku USA i jejich vnitřní poměry, ale vždy zároveň obhajovali jakýsi multilateralismus, v němž se USA domluví s Čínou a Ruskem… na čem vlastně? Proč v Číně a Rusku není svoboda tisku? A proč svobodná média tak strašně vadí Donaldu Trumpovi?

HRW: Uprchlíci žijí na řeckých ostrovech za děsivých podmínek

23. 1. 2017

Řecké úřady, za spolupráce s Evropskou unií, musejí okamžitě převézt tisíce žadatelů o azyl, držených na řeckých ostrovech, do slušného ubytování na pevnině, požaduje organizace Human Rights Watch. Žijí na ostrovech za děsivých podmínek ve stanech ve sněhu, ostrém větru a dešti. Politika EU vůči uprchlíkům, která selhala, vyvolala obrovské utrpení u lidí žijících v stále strašlivějších podmínkách. Řecko a EU musejí dát přednost právům a lidské důstojnosti před reálpolitikou.

Éra prezidenta Trumpa byla zahájena obhajobou lživých "alternativních" faktů

22. 1. 2017

Otázka, kolik lidí se účastnilo Trumpovy inaugurace je jistě triviální, avšak skutečnost, že Trumpův tým byl okamžitě ochoten z nejmocnějšího úřadu na světě popřít fakta, znepokojilo osobnosti z celého politického spektra.

Donald Trump zahájil svou prezidentskou éru v defenzívě, poté, co miliony Američanů vyšly do ulic protestovat proti jeho zvolení a Bílý dům se octl pod palbou kritiky za to, že začal drze lhát veřejnosti.

Znepokojeni největšími americkými politickými demonstracemi od vietnamské války strávili Trump a jeho poradci pozoruhodný první víkend v kanceláři falešnými tvrzeními, že Trumpovy inaugurace se v pátek účastnily rekordní počty lidí.

Trumpův tiskový mluvčí Sean Spicer na své první tiskové konferenci v Bílém domě řval na novináře ohledně toho, co nesprávně nazval "úmyslně falešným zpravodajstvím" týkajícím se Trumpovy inaugurace a vyhlásil: "Poženeme tisk k odpovědnosti."

Vyvolá Martin Veselovský příště třetí světovou válku?

21. 1. 2017


Aktualizace: Komické je, že POTÉ, co tři renomovaní novináři švédské televize prokázali, že Janouchová VE VŠEM v rozhovoru u Veselovského lhala, publikovala Babišova IDnes péčí Jany Ciglerové materiál, v němž Janouchová znovu tvrdí, že vše, co říkala, je "pravda" - a dodává i další věcné nesmysly. Vstoupila nyní i Ciglerová do trumpovské "alternativní reality"? :)))

Nepřekvapivě, nedávný rozhovor Martina Veselovského s Kateřinou Janouchovou, v němž Janouchová učinila celou řadu nepravdivých tvrzení o Švédsku, která Veselovský nijak nekorigoval, vyvolává ve Švédsku stále zuřivou debatu. Zasáhl do ní i švédský premiér Stefan Löfven. Energicky se debatuje o tom, co může Švédsko dělat proti konstrukci jeho lživého obrazu v zahraničí.

Švédská veřejnoprávní televize nyní nejlživější tvrzení Kateřiny Janouchové uvedla věcnými zdroji na pravou míru.

I když nezávidíme Švédům, že se dostali do obtížné situace, kdy musí čelit v jiných zemích lžím, šířeným o Švédsku, případ rozhovoru s Kateřinou Janouchovou funguje jako obecnější varování, do jak nesmyslné situace se dostala česká média, která už dlouhé měsíce děsí českou veřejnost vylhanými nesmysly. Nikdo v ČR se nepozastavuje nad tím, že česká média lžou, zejména při vytváření nepřátelského obrazu uprchlíků, a nikdo se neobtěžuje nepravdivá tvrzení uvádět na pravou míru. Skoro celé Česko se tak stalo obětí virtuální, vylhané situace. No posuďte sami, zde je překlad toho, co píše švédská veřejnoprávní televize o jednotlivých tvrzeních Kateřiny Janouchové. Je k velké škodě české společnosti, že novináři nemají soudnost, aby nešířili lži. Je k velké škodě české společnosti, že vydají - viz Veselovský - každou hloupost, aniž by ji předem ověřili, poznamenává Jan Čulík:

Tvrzení Janouchové: Stále více Švédů si myslí, že je ohrožena jejich bezpečnost

Fakta: Podle vyšetřování švédské Národní rady pro prevenci zločinnosti došlo ve Švédsku v letech 2015-2016 k mírnému zvýšení pocitu nejistoty. Avšak za delší období zůstává počet Švédů, znepokojených zločinností relativně stabilní. V letech 2006-2016 pokleslo procento Švédů, kteří se bojí zločinnosti, z 29 na 25 procent.

Janouchová: Asi 75 procent mladých mužů, kteří tvrdí, že jsou děti, jimi nejsou

Švédský deník Expressen:

Janouchová svým narcismem banalizuje fašistickou chátru, která chce lynčovat lidi

22. 1. 2017

Zdá se, že Kateřina Janouchová ve Švédsku skončila, poznamenávají naši tamější zpravodajové.

V kontroverzním rozhovoru v české televizi vysvětlila Kateřina Janouchová, že se učí střílet. Podle švédského zákona o zbraních (1966:67) smí občan vlastnit zbraň jen z tří důvodů: pro střelbu na lovu, pro střílení do terče a pro uložení zbraně do sbírky.

Avšak Janouchová se nezajímá o lovectví, o sportovní střelbu ani o sbírky zbraní. Hovoří o střelbě do lidí. Říká, "Necítím se bezpečná. Stále více Švédů se učí střílet."

Hovoříme tady o osobě, která se vážně připravuje na to střílet jiné lidi, v rozporu se zákonem. Tvrdí, že je to její právo, prostě proto, že "má takový pocit".

Britské ministerstvo předstíralo, že útlak v Eritreji "je minimální", aby nemuselo odtamtud přijmout dětské uprchlíky

23. 1. 2017

Z interních dokumentů britského ministerstva vnitra vyplývá, že se ministerstvo pokusilo předstírat, že v Eritreji nepanuje vážný útlak, aby mohlo na tomto základě odmítnout tamější žadatele o azyl. Britská vláda se snažila získat pozitivní hodnocení situace v oblasti lidských práv v Eritreji, přestože jde o zemi, která vězní mnohé své občany na dobu neurčitou a běžně používá mučení. Zároveň jsou občané v Eritreji popravováni bez soudu a ten, kdo je chycen při pokusu emigrovat, je na místě zastřelen.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Poslanci obviňují britskou premiérku, že utajila selhání britského jaderného systému Trident

23. 1. 2017

Labourističtí poslanci a poslanci Skotské nacionální strany požadují, aby premiérka vysvětlila, zda před hlasováním o schválení financí na modernizaci britského jaderného deterentu věděla o selhání jeho zkoušky

Poslanci Dolní sněmovny budou vyžadovat řádné vysvětlení od britské premiérky, zda věděla o selhání zkoušky jaderného raketového systému Trident před parlamentním hlasováním, jehož prostřednictvím poslanci poskytli na modernizaci tohoto systému 40 miliard liber.

Premiérka tuto otázku v neděli dopoledne v televizi čtyřikrát odmítla odpovědět.

Britská premiérka v neděli dopoledne čtyřikrát odmítla odpovědět, zda věděla o selhání jaderného systému Trident

22. 1. 2017

Britský týdeník Sunday Times přinesl informaci, že zkušební odpálení hlavice britského jaderného systému Trident se nepovedlo. Hlavice - bez jaderné nálože - byla odpálena ze zrenovované britské ponorky, ale raketa omylem začala letět proti Spojeným státům. Britské ministerstvo obrany tento incident, z něhož vyplývá, že britský jaderný systém je možná nepoužitelný, utajilo před hlasováním v Dolní sněmovně, kdy poslanci rozhodoval, zda mají poskytnout dalších mnoho miliard liber na renovaci jaderného odstrašení systému Trident.

V neděli dopoledne se britská premiérka Theresa Mayová čtyřikrát vyhnula odpovědi na otázku, zda o tomto trapném selhání klíčové součástí britské vojenské obrany věděla v době, kdy se o financích pro modernizaci systému Trident jednalo v parlamentě. Britští vládní činitelé žvaní o tom, že systém je "plně funkční" a "naprosto bezpečný". Stejně tak, jako žvaní o "vynikajících vyhlídkách Británie po odchodu z EU".

Trumpův inaugurační projev: Zavedu ochranářství a postavím hranice

20. 1. 2017

Ve svém inauguračním projevu tvrdil Donald Trump. že "přesune moc z Washingtonu do rukou obyčejných lidí". Tyto výroky zněly velmi nepřesvědčivě vzhledem k tomu, že do své vlády jmenoval oligarchy, miliardáře a ultrapravicové ideology a jako jeden z prvních kroků své vlády hodlá připravit dvacet milionů Američanů o zdravotní pojištění . Trump v inauguračním projevu plánovitě a emocionálně zneužíval hněvu frustrovaných Američanů k vyvolávání nenávisti vůči jiným zemím a k vybičování nacionalismu. Komentátoři poukazují na to, že na rozdíl od předchozích amerických prezidentů se Trump nepokusil svým inauguračním projevem aspoň symbolicky sjednotit národ, jak to zatím vždy činil KAŽDÝ nový americký prezident, avšak promluvil populisticky jen výlučně k svým vlastním stoupencům. Komentátoři také poukazují, že Trumpovo heslo "America first" (Amerika na prvním místě), které Trump opakovaně používal, bylo heslem amerických fašistů v třicátých letech dvacátého století (primitiv Trump to samozřejmě neví) :

"Po mnoho desetiletí jsme obohacovali cizí průmysl na úkor amerického průmyslu.

Dotovali jsme armády jiných zemí a dovolili jsme úpadek vlastní armády.

Bránili jsme hranice jiných zemí a odmítali jsme bránit vlastní hranice.

Utráceli jsme biliony dolarů v zahraničí zatímco se americká infrastruktura rozpadala.

Způsobili jsme, že jiné země zbohatly, zatímco bohatství, síla a sebedůvěra naší vlastní země zmizela za horizontem.

Továrny opouštěly naše břehy a nikdo ani nepomyslel na mnoho milionů amerických dělníků, kteří zůstali bez práce.

Bohatství našich středních vrstev bylo vytrháno z jejich domovů a přerozděleno do celého světa.

Od nynějška bude Amerika na prvním místě.

Všechna rozhodnutí ohledně obchodu, ohledně daní, ohledně imigrace, ohledně zahraniční politiky, budou činěna ku prospěchu amerických dělníků a amerických rodin.

Musíme ochránit své hranice před útoky od jiných zemí, které vyrábějí naše výrobky, kradou naše firmy a ničí naše pracovní příležitosti.

Ochranářství povede k velké prosperitě a síle.

Budeme dodržovat dvě základní pravidla: Kupovat jen americké výrobky a najímat jen americké pracovníky.

Zdroj v angličtině ZDE

Trumpův temný příslib návratu do minulosti, která nikdy neexistovala

21. 1. 2017

Zelený trávník, bílý plot z planěk, zářící slunce. Dětičky jsou domů ze školy, maminka v zástěře jim mává na přivítanou. Otec se večer vrací domů z dobře placeného zaměstnání, které má celý život. Zdraví šťastné sousedy ve stejné situaci a zasedne k televizním zprávám v 18 hodin, zatímco matka vaří večeři. Slunce zapadá, všichni pokojně spí a vědí, že zítřek nepřinese žádná překvapení.

To je obraz, který Američané dobře znají, zejména z klasických filmů, píše Anne Applebaum. Také vědí, co skrývá. Na této scéně nejsou žádní černoši ani mexičtí imigranti, kteří trhali rajčata pro rodinnou večeři Američanů. Nevidíme ani, že manželka v ložnici tajně bere valium. Nevidíme poválečnou devastaci Evropy, která způsobila nadřazenost amerického průmyslu. Nevidíme, že polovinu světa ovládají totalitní režimy. Nevidíme nadcházející technologické změny, která obraz naprosto změní.

Víme, že tato vize jednoduché Ameriky se nikdy nemůže vrátit, protože nikdy neexistovala. Přesto však má tato vize na nás silný vliv.

Jak svět reagoval na Trumpovu inauguraci

21. 1. 2017

Německo

Německo si bude muset vypracovat novou hospodářskou strategii vůči Asii, pokud nová americká vláda zahájí obchodní válku s Čínou, konstatoval německý vicekancléř Sigmar Gabriel a varoval, že příchod Donalda Trumpa do Bílého domu bude znamenat vážnou situaci. "Slyšeli jsme silně nacionalistické tóny," řekl Gabriel. Trump to, co řekl ve svém inauguračním projevu, "mínil nesmírně vážně" a bude to realizovat. Proto se musí Evropa a Německo sjednotit "na obranu našich zájmů".

V nové éře nacionalismu bude svět daleko nebezpečnější než dosud

21. 1. 2017

Narcista a neurvalec v Bílém domě se brzo střetne s obdobnými politiky jinde. Připravme se na konflikt s Čínou, varuje Timothy Garton Ash.

Nacionalisté po celém světě jsou nyní silně povzbuzeni příchodem Donalda Trumpa do Bílého domu. Tento svět vzájemně se posilujících nacionalismů je také světem, v němž je relativní moc a vnitřní koherence Západu oslabována z obou stran Atlantiku. Lidé často hovoří o třicátých letech 20. století, kdy přišel k moci Hitler. Avšak struktura vzájemné mezinárodní provázanosti a liberálního mezinárodního pořádku je dnes o hodně propracovanější, než byla v třicátých letech dvacátého století. Proto hovořil leninský nacionalista Xi Jinping v Davosu jako obránce otevřené, globalizované mezinárodní ekonomiky. Ví, že efektivita hospodářství jeho vlastní země, a tedy její stabilita, na tom závisí.

20. leden 2017 - začátek konce Trumpova prezidentského úřadu

20. 1. 2017

Dnešek je začátkem koncem Trumpova prezidentského úřadu, píše Thomas Wolffe. Už to totiž není hra hraná v televizi a na Twitteru.

To, co probíhalo jako podlézavý rozhovor s Trumpovým právníkem nyní otevírá dveře k nekonečným soudním sporům a jasnému a vážnému nebezpečí impeachmentu, předčasnému odvolání Trumpa z funkce.

To, co probíhalo jako podivné podlézání Vladimíru Putinovi, se nyní proměnilo ve vyšetřování, které provádí celá řada institucí, vyšetřování protizákonných plateb ze zahraničí, jejichž cílem bylo podvrátit americké volby.

George Soros: Mayová padne a Trump vyvolá obchodní válku

20. 1. 2017

Theresa Mayová nezůstane dlouho u moci, protože brexit zcela ochromí její vládu a Donald Trump je "potenciálním diktátorem" který "zcela selže", argumentovat miliardář George Soros na Světovém hospodářském fóru v Davosu.

Soros ostře napadl Trumpa jako "podvodníka", který se "připravuje na obchodní válku", která bude mít "dalekosáhlé důsledky v Evropě i v jiných částech světa".

Tento "potenciální diktátor nepředpokládal, že zvítězí, byl překvapen", řekl Soros při své přednášce podnikatelům a novinářům v Davosu.

"Osobně jsem přesvědčen, že selže, protože myšlenky, jimiž se řídí, jsou vnitřně rozporné."

Vzniká přízračná éra

JDE DO TUHÉHO. Nastávají těžké časy. Podpořte finančně nezávislou novinářskou práci Britských listů

9. 11. 2016

V době, kdy se rozmlžila hranice mezi fakty a konspiračními teoriemi a lidé šílí, je nezávislé a věcné novinářské práce v českém prostředí zapotřebí víc, než kdy předtím. Vítězství Donalda Trumpa může tvrdě destabilizovat Evropu. Možný rozklad NATO může ohrozit bezpečnost České republiky. Jako v Americe a v jiných zemích, i v ČR se lidé stále častěji stávají obětí vyložených nesmyslů, šířených manipulátory a populisty. Nastává velmi nebezpečná doba.

Britské listy budou i nadále přinášet kritické analýzy, založené na věcných faktech. Jejich role je v nové přízračné éře ještě důležitější než za posledních dvacet let jejich existence.

Pokud vám záleží na věcném hlasu, přinášejícím do českého prostředí neúplatné, ověřené informace, přispějte finančně na naši nezastupitelnou práci. Děkujeme.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Odváto s větrem!

19. 1. 2017

Vladimír Putin ve spolupráci s Cold War Productions uvádí

ODVÁTO S VĚTREM - NOVÁ VERZE

SLÍBILA MU, ŽE HO BUDE NÁSLEDOVAT  DO KONCE SVĚTA. PŘISLÍBIL, ŽE TO ZAŘÍDÍ!

DONALD TRUMP - THERESA MAYOVÁ!!

PŘIJDE TO BRZO PO 20. LEDNU 2017!!

UNICEF: 40 procent dětí syrských uprchlíků v Turecku nemá možnost chodit do školy

19. 1. 2017

380 000 syrských dětí, žijících v současnosti v uprchlických táborech v Turecku, nemá možnost chodit do školy. Vzniká ztracená generace statisíců lidí bez vzdělání, jejíž příslušníci budou lehce rekrutováni extremistickými skupinami pro teroristické útoky v Evropě.

Podle Ankary chodí od června v Turecku do školy přibližně půl milionu z 1,2 milionu syrských dětí žijících dnes v Turecku. Od dubna 2011 do září 2016 se v Turecku narodilo syrským uprchlíkům 180 000 dětí.

V Turecku žije 2,7 milionu syrských uprchlíků. Po celém regionu žije celkem 2,7 milionu syrských dětí, většina z nich ve válkou zničené Sýrii. Ve válce v Sýrii od začátku protivládních protestů v roce 2011 bylo usmrceno 310 000 lidí.

Kauzy Chelsea Manningové a dalších whistleblowerů aneb Obamovo lidskoprávní dědictví

19. 1. 2017 / Daniel Veselý

Ačkoli už v pátek bude Donald Trump slavnostně uveden do úřadu amerického prezidenta, jeho předchůdce Barack Obama na poslední chvíli nepřestává překvapovat. Dosluhující šéf Bílého domu podstatně snížil trest pro whistleblowerku Chelsea Manningovou, která tak bude po sedmi letech strávených za mřížemi letos v květnu propuštěna na svobodu. Obama toto humánní gesto neučinil pouze z chvilkového rozmaru, nýbrž v reakci na systematickou kampaň za osvobození Manningové. Zároveň vešel do dějin jako státník, který pronásledoval více whistleblowerů než všichni předcházející američtí prezidenti dohromady, a proto lze jeho gesto chápat jako ryze pragmatický čin. Přestože Obama na poslední chvíli učinil vícero pozitivních opatření, mohl zajít mnohem dále, a to neplatí pouze pro jím pronásledované whistleblowery.

Šutr v. smartphone

Tekutá identita

19. 1. 2017 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Ve světě, z nějž se postupně vytrácejí všechny opěrné body, mezi nimiž je možné vykolíkovat rozměr vlastní existence, není jednoduché žít. Ne člověku, druhu, který se sice jako černá labuť, chyba v jinak dlouhodobě udržitelném systému života, vymanil z evolučního řetězce a začal se vyrovnávat s potřebou určité identity. Po tisíciletí a staletí budované konstrukty, v nichž bylo možné spočinout, se proměnily v pouhé bity, které je možné odsát, rekonfigurovat a přestavět v řádu nanovteřin. Paleolitický člověk, kterého obaluje stále silnější vrstva high-tech berliček a hraček, se probouzí k životu a hledá prostředky, které se mu zdají být vhodným řešením. A slaví úspěch: pokud totiž proti sobě postavíte postavíte šutr a smartphone, kdo myslíte, že vyhraje?

Channel Four News: Peklo v Bělehradě

19. 1. 2017

Reportér Channel Four News: "Za pětadvacet let své novinářské práce jsem nikdy neviděl lidi žijící za takovýchto podmínek v Evropě"

"Kdybyste vy v Británii udržovali v těchto podmínkách domácí či hospodářské zvíře, byli byste uvězněni, a to zcela právem."

Moderátor: Více než tisíc migrantů bude dnes večer spát bez řádného přístřeší, za nesmírně tvrdých podmínek v Bělehradě. Mnoho z nich se snaží spát v opuštěném skladišti. V oficiálních táborech je místo, ale mnozí se obávají, že budou deportováni, pokud se obrátí na úřady o pomoc. Humanitární pracovníci nyní varují, že hrozí, že na tom místě umrznou děti, vzhledem k tomu, že teplota klesá až na minus 16 stupňů Celsia. Náš hlavní korespondent Alex Thomson je v Bělehradě:

Alex Thomson: Ano, dobrý večer ze Srbska. Je to jen jedna země v obrovském pásu tisíců čtverečních kilometrů, od Srbska na severu až dolů na řecké ostrovy, kde jsou desetitisíce lidí postiženi těmito zdrcujícími zimními podmínkami. Evropská unie naléhavě jedná. Je obviňována, že dlouho nic nedělala. Rozhoduje, co podniknout.

Existuje mnoho důvodů a jsou složité, proč vznikla v Bělehradě situace, jíž jsme tu dnes svědky. Je ale nutno říci, ať jsou důvody jakékoliv, kdybyste vy v Británii udržovali v těchto podmínkách domácí či hospodářské zvíře, byli byste uvězněni, a to zcela právem.

Tady je, co jsme viděli:

https://www.channel4.com/news/migrants-sleeping-rough-in-belgrade-in-freezing-temperatures

Toto je denní DOBA, kdy jsou nuceni jít ven. Nejméně tisíc, většinou afghánských a pákistánských, mužů a chlapců. Protože ve 13 hodin, jen jednou denně, přichází jídlo. Je nula stupňů. Tepleji už dnes nebude.

Problém vzdělávání a Gaussovy křivky

Největší chybou pro budoucnost společnosti by bylo odpírat vyšší vzdělání

19. 1. 2017 / Bohumil Kartous

Diskuse o vzdělávání, jeho smyslu, problémech a chybách, které se v systému objevují a o řešeních, která je třeba přijmout, velmi často staví na tom, že se rapidně snížily nároky na studenty a tím pádem prodělalo vzdělání (titul) devalvaci. Taková je i argumentace Toma Nicholse v článku z Chronicle of Higher Education, z nějž citovaly Britské listy. Je velmi překvapivé, že v těchto argumentacích velmi často chybí zcela zásadní fakt: počet studentů na terciárním stupni vzdělávání se za poslední desítky let zněkolikanásobil. Je to špatně? Jsem přesvědčen, že ne...

Bílý dům už zlikvidoval svou webovou stránku o globálním oteplování

20. 1. 2017

Nahradil ji Trumpovým příslibem oživit americké uhelné doly. Stránka se také zmiňuje o tom, že Donald Trump "zruší škodlivé a zbytečné politické strategie jako Akční plán proti globálnímu oteplování".

Byly také odstraněny informace o občanských právech, právech LGBT komunity, o zdravotnictví, o imigraci, o školství a o dohodě s Íránem. Byly nahrazeny "Energetickým plánem Amerika první", "Vytvářením pracovních příležitostí snižováním daní", občanská práva byla nahrazena výrazem "Stojíme bok po boku s naší policií" a důrazem na protizákonnost ilegálního přistěhovalectví a nerespektování zákonnosti v amerických městech.

Dříve a nyní:

Coda Story: Podobně jako v Rusku, stránka Bílého domu věnovaná LGBT komunitě už zmizela:

POSEDLOST:

Trumpův tiskový mluvčí: Média o malé účasti na inaguraci lhala. Opravdu?

22. 1. 2017

Sean Spicer, tiskový mluvčí Donalda Trumpa si zuřivě stěžoval, že média prý lživě tvrdila, že se Trumpovy inaugurace účastnilo málo lidí. Jeho kritiku však vyvracejí fotografie, videa a údaje o počtech cestujících, kteří použili veřejnou dopravu.

Ve svém prvním vystoupení před novináři Spicer zuřivě zaútočil na novináře, že údajně zveřejnili falešná čísla o počtu účastníků inaugurace a záměrně zveřejnili zavádějící informace, aby "zminimalizovali obrovskou podporu, kterou má nový prezident".

New York Times odhadl, že se Trumpovy inaugurace účastnila jen asi třetina lidí ve srovnání s tím, kolik lidí se účastnilo Obamovy inaugurace před osmi lety.

Washingtonské metro uvedlo, že do 11 hodin ho použilo 193 000 osob. V době Obamovy inaugurace to bylo za totéž časové období 513 000 osob.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Pozoruhodně, v první den svého funkčního období, během své návštěvy v CIA, kdy snad měl mluvit o něčem jiném, pronesl Donald Trump tento nesouvislý projev:

"Měli jsme obrovské pole plné lidí, viděli jste to, narváno. Vstanu dneska ráno, pustím televizi, voni ukazujou prázdný pole. Říkám, 'Moment, moment. Měl jsem projev. Díval jsem se před sebe. Pole bylo, vypadalo to, že tam je půl milionu, milion lidí!' Voni ukázali pole, na němž prakticky nestál nikdo. A řekli: 'Na Donalda Trumpa moc lidí nepřišlo.' Já jsem řekl: 'Dyť vono skoro pršelo!' Déšť je měl odradit, ale Pánbůh se na nás podíval a řekl, 'Nedovolíme, aby pršelo na tvůj projev.' No, když jsem s tím projevem začínal, říkal jsem si: 'Ach jo.' Při prvním řádku na mě dopadly dvě kapky a já jsem si řekl, 'Tohle je ... tohle je vopravdu blbý. Ale musíme pokračovat.' Ale pravdou je, že přestalo pršet téměř okamžitě. Bylo to neuvěřitelný. A pak to bylo opravdu náhle. A až když jsem vodešel, začalo opravdu lejt. Ale víte, my máme něco fantastickýho. Protože jsme měli, vypadalo to, vopravdu, jako půl druhýho milionu lidí. No, ať jich bylo kolik chce, bylo to tak. Vždyť to pokračovalo až k Washingtonovu památníku. A já pustím televizi a omylem se dívám na tuhle stanici, a vona ukazuje prázdné pole. A že prý přišlo na nás jen 250 000 lidí. No, to není špatný. Ale je to lež. 250 000 lidí jsme měli jen v té misce, kterou jsme tam postavili. To bylo 250 000 lidí. To všecko ostatní, víte, těch dvacet bloků dál, až k Washingtonovu památníku, bylo narváno. Takže jsme je přistihli a přistihli jsme je krásně. A myslím, že za to zaplatí velkou cenu."

Donald Trump vyhodil americké velvyslance a nenahradil je novými

22. 1. 2017

Donald Trump rozkázal, že všichni američtí velvyslanci ve všech zemích světa, které jmenoval prezident Obama, musejí odejít do poledne v den inaugurace, tedy 20. ledna 2017. Nedostali žádnou lhůtu, do níž by se mohli vystěhovat. Jeho tým konstatoval dne 23. prosince, že pro velvyslance, žádající o prodloužení své funkce za inaugurační den, se nebudou udělovat žádné výjimky, na rozdíl od praxe předchozích prezidentů, a to ani pro velvyslance s malými dětmi.

Je běžnou praxí, že politicky jmenovaní velvyslanci odcházejí na začátku nové vlády. Je však poněkud nezvyklé nemít připravenu žádnou náhradu. Ze své funkce bylo okamžitě vyhozeno až 80 velvyslanců. Velvyslanci musejí být potvrzeni Senátem, a znamená to, že v mnoha zemích světa nebudou mít Spojené státy velvyslance po dlouhé měsíce. Často jde o země s citlivými vztahy vůči USA. Týká se to i Německa, Velké Británie a Kanady a dalších klíčových spojenců USA. I v zemích, jako je Čína, Indie, Japonsko a Saúdská Arábie bude nutno jmenovat nové velvyslance.

Trump je kritizován, že zatím nedokázal jmenovat množství státních činitelů. Rada pro bezpečnost státu, ministerstvo zahraničí a ministerstvo obrany zůstávají v podstatě prázdné.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Gerry Adams: Bude-li vyrváno Severní Irsko z EU, obnoví se terorismus

22. 1. 2017

Gerry Adams, předseda severoirské katolické politické strany Sinn Féin, varoval, že bude-li Severní Irsko proti své vůli vyrváno z Evropské unie, ochromí to mírovou dohodu o ukončení terorismu v Severním Irsku a bude to "nepřátelskou akcí" Londýna

Adams poukázal na to, že nucený odchod Severního Irska z Evropské unie by ochromil základní lidská práva, která jsou součástí mírové dohody o Severním Irsku z roku 1998. Zdůraznil, že Severní Irsko by mělo mít po brexzitu mimořádný status v rámci Evropské unie.

Britský diplomat: Boris Johnson zničil britské ministerstvo zahraničí

19. 1. 2017

Nestor britských novinářů John Simpson:

Výsoký britský diplomat: Jsem hluboce zklamán Borisovým propadem. Britské ministerstvo zahraničí bývalo nejlepší na světě. Boris ho proměnil v absurditu.

Obrovské protesty žen proti Donaldu Trumpovi

21. 1. 2017

V Americe v sobotu probíhají obrovské protesty žen proti Donaldu Trumpovi. Ve Washingtonu se jich účastní daleko větší množství lidí, než kolik se účastnilo v pátek Trumpovy inaugurace:

Associated Press odhaduje počet demonstrantů ve Washingtonu na půl milionu:

Protesty proti Trumpovi v Chicagu:

Demonstrace žen proti Trumpovi a proti fašismu se konají v sobotu po celém světě:

Trumpovi ultrapravicoví obdivovatelé se v sobotu sešli v Německu

21. 1. 2017

Marine Le Penová z Francie, Geert Wilders z Holandska, Matteo Salvini z italské Severní ligy, Frauke Petry a Alternativy pro Německo a činitelé rakouské ultrapravicové Strany svobody se sešli v Německu ke koordinaci své volební strategie. Doufají, že se jim podaří zvítězit tak, jak zvítězil Trump v USA. Marine Le Penová pochválila brexit a vyjádřila názor, že povede k rozpadu Evropské unie. Geert Wilders vidí nástup Donalda Trumpa do Bílého domu jako začátek celosvětového "Nacionalistického jara".

Trumpova hospodářská strategie začne zrušením podpisu USA pod asijskou obchodní dohodou

20. 1. 2017

Nová americká vláda Donalda Trumpa oznámila v pátek, že její obchodní strategie na ochranu amerických pracovních příležitostí bude zahájena odchodem USA z Transpacifické obchodní dohody, jejímiž signatáři je 12 států. Bílý dům také oznámil, že "USA ostře zasáhnou proti těm státům, které porušují obchodní dohody, a tak poškozují americké dělníky."

Bílý dům také oznámil, že Trump přislíbil vyjednat nové podmínky pro Severoamerickou dohodu volného obchodu (NAFTA), kterou r. 1994 podepsaly USA, Kanada a Mexiko.

"Příliš dlouho byli Američané nuceni přijímat obchodní dohody, které dávají přednost zájmům insiderů a washingtonské elity před tvrdě pracujícími muži a ženami této země. Proto byla dělnická města v USA svědkem likvidace svých továren a toho, jak se dobře placená místa přesunují do zahraničí, zatímco Američané čelili rostoucímu obchodnímu deficitu a zničené výrobní infrastruktuře."

"Pokud signatáři dohody NAFTA neposkytnou USA lepší podmínky, USA svůj podpis pod dohodou zruší," praví se v prohlášení.

Trumpova ministryně vzdělávání byla viceprezidentkou organizace zaměřené proti sexuálním menšinám

19. 1. 2017

Betsy DeVosová, Trumpova nominantka na post ministryně školství, byla v 90. letech viceprezidentkou Edgar & Elsa Prince Foundation, rodinné nadace řízené její matkou. Tato nadace darovala 5 milionů dolarů organizaci Focus on the Family, která poskytovala tzv. "konverzační terapii" homosexuálně orientovaným lidem. Jde o objektivně šarlatánskou metodu, jejímž cílem je přesvědčit osoby s homosexuální či bisexuální orientací k heterosexualitě. Advokáty této pseudovědecké metody v USA jsou nejčastěji křesťanští fundamentalisté, kteří používají k její obhajobě náboženské argumenty. Na Maltě byla v roce 2016 konverzační terapie zákonem zakázána. Informace zazněla během slyšení v senátu, jímž prochází každý kandidát na post ve vládě. DeVosová označila fakt, s nímž byla konfrontována, za "administrativní chybu". Focus on the Family vyvíjela aktivity zaměřené proti LGBTQ komunitě na různých úrovních, např. v boji proti legislativě na ochranu sexuálních menšin, případně ve snaze zabránit legalizaci homosexuálních svazků. Celkově darovala rodina DeVosové této organizaci více než 10 milionů dolarů, její vlastní nadace 275 tisíc dolarů. DeVosová odmítla nařčení s tím, že nešlo o její, nýbrž rodinné peníze a že "přijímá rovnost každého studenta".

Court proceedings in Prague about the right to wear a hijab degenerated into hateful scenes

18. 1. 2017

Court proceedings in Prague during which a student is suing a school in the Czech Republic for infringing her human rights by expelling her for wearing a hijab in class were transformed into an orgy of hate by a large group of extreme right wing activists who had filled the courtroom.

Matěj Stropnický, chairperson of the Czech Green Party and a councillor in the Prague municipality, published the following testimony on Facebook:

"I went to court on Wednesday to follow the case of a girl who was barred from studying at a secondary school for nurses because she wears a muslim scarf on her head. The court proceedings took place in the largest courtroom with 120 seats, and people were standing also in the corridor. It was obvious that they were organised, that they knew each other and that they knew the head teacher who had excluded the student from her school and that they were very supportive of the head teacher.

Lživý narativ v britských médiích

18. 1. 2017

Jak Británii vidí brexiťáci a jak ji vidí ostatní svět, poznamenává skotský ministr dopravy Humza Yousaf:

Daily Mail: Ve významný den zdůraznila Theresa Mayová, že Británie ODEJDE z jednotného evropského trhu, zostudila Cameronovo ubohé vyjednávání ultimatem daným Bruselu: Špatnou dohodu odmítneme - a EU donutíme, aby za to zaplatila!

OCEL NOVÉ ŽELEZNÉ LADY!

Die Welt: Malá Británie...

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za prosinec 2016

3. 1. 2017

V prosinci  2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 107 830.73  Kč.   Výdaje na provoz Britských listů byly 99 202.80 Kč. Příjem z reklamy byl 19 207 Kč.

Zůstatek byl koncem prosince  2016 183 560.80 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
41770