BBC: Visí vláda Angely Merkelové na vlásku?

6. 8. 2016

čas čtení 6 minut

Téměř 70 procent Němců si nemyslí, že prouprchlická politika Angely Merkelové přispěla k útokům

Útočník s nožem ve vlaku v Bavorsku, sebevražedný atentátník v městě Ansbach, sexuální útoky proti ženám v Kolíně nad Rýnem, to jsou všechno titulky o Německu. Společně o zprávami o násilí proti střediskům pro uprchlíky. Takže, jak je na tom kancléřka Merkelová a její vstřícná politika vůči uprchlíkům? Damian McGuiness v Berlíně hodnotil v pořadu společnosti BBC "From our own correspondents" německý pohled.

"Merkelová na šikmé ploše!" křičel jeden titulek po jednom z nedávných útoků v Německu a pak sebevědomě článek předpověděl, že "vláda Merkelové visí na vlásku". "Hlasy, aby kancléřka Merkelová odstoupila, sílí!" napsaly jiné noviny. Co je však zajímavé na těchto a jiných podobných článcích, je to, že je napsali anglicky mluvící novináři pracující mimo Německo. V obou případech bylo jediným důkazem, že vláda Angely Merkelové je na pokraji pádu, video ruské televize, na němž protestovali v Berlíně pravicoví extremisté. Žádné průzkumy veřejného mínění, žádné důkazy. Jen to video.

Rozhovor Britských listů 69:

Útočíme na vzdělání a z toho není cesta ven

5. 8. 2016

čas čtení < 1 minuta

S profesorem Petrem Bílkem z Karlovy univerzity v Praze hovoří Jan Čulík o frustraci českých voličů, vedoucí k jejich podpoře nesmyslů, o tom, zda by čeští "úspěšní" měli usilovat o větší porozumění s neúspěšnými, o tom, že rozumný stát musí mít soubor hodnot, na nichž je založen, a jakou roli v nynější krizi způsobuje v ČR oficiální pohrdání vzděláním. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 5. srpna 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

POLEMIKA S PROFESOREM BÍLKEM:

Najít si cestu v džungli a nebýt vděčen za nic

5. 8. 2016 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Vždycky jsem byl přesvědčený o tom, že slušný, vzdělaný člověk má jasné povědomí o tom, že pokud dosáhl nějakého úspěchu a žije se mu dobře, tak je to z velké části díky společnosti, ve které mu to bylo umožněno – a má tedy veliký osobní zájem, ale i morální závazek, aby ta společnost fungovala dále stejně, nebo ještě lépe.

Sky News: Východoevropské gangy prodají automatické zbraně absolutně komukoliv

7. 8. 2016

čas čtení < 1 minuta

Televize Sky News natočila reportáž v Rumunsku, kde jednala s příslušníky východoevropských gangů, prodávajících zbraně "absolutně komukoliv", tedy i jakýmkoliv teroristům v západní Evropě:

PŘEČETLI JSME:

Češi patří k nejméně štědrým národům světa

7. 8. 2016

čas čtení < 1 minuta

V porovnání s ostatními národy světa v ochotě pomáhat druhým se Češi řadí až na konec žebříčku: zaujímají 130. pozici z porovnávaných 145 zemí, za Slováky (123. místo) a Maďary (124. místo). Za nimi se z evropských zemí umístili už jen Řekové (140. místo). Světový dárcovský index každoročně měří Nadace pro charitativní pomoc (Charities Aid Foundation, CAF) a porovnává se nikoli institucionální pomoc jednotlivých států, ale ochota pomáhat u občanů – jednotlivců.

Celý článek ZDE

Ultrapravicový bulvár Daily Mail varuje, že skotští nacionalisté připravují nové referendum o skotské nezávislosti

7. 8. 2016

čas čtení < 1 minuta

Skotští nacionalisté požadují razantní ekonomická opatření proti krizi, kterou vyvolal brexit:

Polští islamofobní fundamentalisté hystericky interpretují všechny nehody jako "islamistické útoky"

7. 8. 2016

čas čtení < 1 minuta

Nejen mezi Čechy, ale i mezi Poláky zuří iracionální islamofobní hysterie. V Glasgow došlo k nehodě. Únik plynu vedl k výbuchu, který zdevastoval budovu restaurace. Polský server Onet.eu to interpretoval jako "islamistický útok", k čemuž se přidávají přesvědčení konspirační teoretici na diskusním fóru této pochybné publikace. Západ přece potlačuje informace o islamistických útocích, protože "trestá všechny občany, kteří se stavějí proti islamistickému terorismu", píše Tomasz Oryński ZDE

Roste odpor proti britskému vývozu zbraní do Saúdské Arábie, jimiž ta země vraždí civilisty v Jemenu

7. 8. 2016

čas čtení < 1 minuta

Skoti vyrábějí bomby. Saúdská Arábie je shazuje. My umíráme.

(Žádný podobný odpor v českých médiích proti vývozu českých zbraní do Sýrie jsme ovšem nezaznamenali.

Viz: Středovýchodní Evropa nechce žádné uprchlíky - konflikt v Sýrii však živí obrovským prodejem zbraní do oblasti")

Dnešní věřící hlasují o teologii svého náboženství, ne že ne

7. 8. 2016 / Jan Čulík

čas čtení 5 minut

Karel Dolejší ve svém příspěvku, rozbírajícím možné motivy různých atentátníků, píše: "O základních teologických otázkách se v žádné náboženské tradici nehlasuje".

Praktická každodenní zkušenost ukazuje, že se Karel Dolejší v tomto úsudku mýlí. Starověké či středověké základní náboženské texty, definující teologii různých náboženství, jako je bible či korán, obsahují množství přikázání, z dnešního hlediska nepřijatelných, zejména četné výzvy k vraždění, jichž je v bibli daleko více než v koránu.

Neustále slýcháváme názory současných duchovních, že tyto starobylé a dnes nepřijatelné požadavky původních náboženských textů je nutno interpretovat nově v moderním kontextu.

Je po brexitu nyní na řadě k odchodu z EU Itálie?

7. 8. 2016

čas čtení 3 minuty

Italský premiér a bývalý primátor Florencie Matteo Renzi se dostal r. 2014 k moci bez všeobecných voleb v důsledku odvážného vnitrostranického puče. Tento středolevicový politik byl všeobecně považován za dynamickou sílu, schopnou po dlouhých desetiletích sklerotické politiky zreformovat Itálii. Renzi uspořádá za několik měsíců - pravděpodobně v listopadu - v Itálii referendum o ústavní reformě. Bohužel to však nyní vypadá, že to s tímto italským referendem dopadne tak špatně jako s pošetilým referendem o brexitu, které zorganizoval bývalý britský premiér David Cameron.

Podobně jako britské referendum o brexitu, i na nadcházejícíh italské referendum začínají drtivou většinou pohlížet Italové jako na možnost vyjádřit svou frustraci s politickým establishmentem, hlavně proto, že Renzi se zapřísahal, že pokud toto referendum prohraje, odejde z politiky. A pokud se to skutečně stane, italské referendum by mohlo mít dalekosáhlé důsledky pro Itálii i pro celou Evropu. Renziho porážka v referendu by zřejmě otevřela možnost předčasných všeobecných voleb, v nichž by Renziho Demokratickou stranu zbavilo moci populistické a euroskeptické Pětihvězdičkové hnutí.

Sport skončil. Jen nejhorší cynik a pokrytec dokáže sledovat Olympijské hry v Riu

6. 8. 2016

čas čtení 1 minuta

Nejtužší sportovní utkání mého života probíhá mezi Mezinárodním olympijským výborem a organizací FIFA, píše Marina Hyde. Když jsem před rokem viděla šéfy organizace FIFA, jak je zatýká ve Švýcarsku policie, domnívala jsem se, že se tomu Mezinárodní olympijský výbor nemůže vyrovnat. Utratili 29 milionů dolarů na úvěrových kartách, vydali komický sebepochvalný film, a pak následovala zpomalená exploze Seppa Blattera. Mezinárodní olympijský výbor, navzdory sérii jeho barokních skandálů a jeho zlovolnosti, přece nemůže být takto strašný.

PŘEČETLI JSME:

Útočník z Russell Square byl psychiatrický pacient s hodně nízkým IQ

6. 8. 2016

čas čtení 1 minuta

Iva Pekárková se na něho šla podívat do londýnské soudní síně:

"Bulhan vypadal v šedé teplákové soupravě docela sádelnatý, oplácaný tím druhem sádla, jaké nejčastěji vidíte na pacientech psychiatrických ústavů, kteří se cpou erární stravou a medikamenty a celý den čučí na telku. I pohyby a vystupování měl jako psychiatrický pacient anebo člověk se značnými „potížemi s učením“ (čti: retardovaný). Pořád si třel tvář – zprvu jsme si mysleli, jestli si třeba neotírá slzy, ale ne, byl to jen takový tik, snad z nervozity – a vytahoval si kalhoty, beze studu, jako by v místnosti byl sám. A jako psychiatrický pacient či retardovaný i mluvil.

Totiž nemluvil. Sice od svého zatčení, jak se zmínil soudce, opakovaně odmítal právníka a tvrdil, že se bude zastupovat sám, teď se ale nezdálo, že by toho byl schopen. Na otázky odpovídal mručením anebo vůbec neodpovídal. Soudce se ho opakovaně musel ptát, jestli rozumí, co mu říká. Obžalovaný buď přikyvoval, anebo jen nervózně cukal hlavou. Pokud není Zakaria Bulhan ten nejlepší herec na světě, je jasné, že má hodně, hodně nízké IQ. Možná ani není schopen samostatného života."

Celý článekZDE

Americko-pákistánská manželská dvojice byla donucena opustit v Paříži letadlo společnosti Delta Airlines za to, že byla zpocená, řekla "Panebože" a posílala z mobilu esemesky.

6. 8. 2016

čas čtení 1 minuta

Takže od nynějška bude každý idiotský člen letecké posádky mít právo vyhazovat muslimy z letadla? ptá se moderátor Channel Four News Krishnan Guru-Murthy

Každý, kdo bude takto neprávem zatčen, by měl dostat mimořádně velké finanční odškodné:

Nazia, 34, si sundala tenisky, dopsala esemesku rodičům, nasadila si sluchátka a připravila se na svém sedadle v letadle na devítihodinový let z Paříže do Cincinnati, když se dostavil člen palubního personálu a oslovil ji a jejího manžela Faisala. Jeden člen posádky na ně upozornil. Problémem prý bylo, že Nazia měla na hlavě šátek a posílala esemesku, zatímco její manžel byl zpocený. Člen palubního personálu také tvrdil, že se prý Faisal snažil "schovat svůj mobil" a že řekl slovo "Allah!" ("Panebože!").

Manželská dvojice musela letadlo opustit a byla vyslýchána francouzskou policií. Těm sdělila, že byli v Paříži na výletě při příležitosti desátého výročí své svatby.

Americká organizace na ochranu práv muslimů podala stížnost proti letecké společnosti Delta Airlines americkému ministerstvu dopravy. Společnost Delta Airlines vydala prohlášení: "Delta odsuzuje diskriminaci našich zákazníků na základě věku, rasy, národnosti, náboženství, sexuální orientace i pohlaví. Delta případ vyšetřuje a vrátí oběma cestujícím náklady na jejich letenku."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Belgická policie zastřelila útočníka v Charleroi

6. 8. 2016

čas čtení < 1 minuta

Dvě policistky se staly v sobotu odpoledne terčem útoku mačetou před policejní stanicí v Charleroi. Útočníka, který vykřikoval arabsky, třetí policista zastřelil. Místní policie zveřejnila na Twitteru informaci, že útočník prý vykřikl "Allahu Akbar".

Jedna policistka utrpěla zranění ve tváři a byla odvezena do nemocnice, druhá policistka byla zraněna méně vážně. Belgický premiér Charles Michel útok odsoudil, belgický ministr vnitra Jan Jambon oznámil, že národní úřad pro analýzu teroristických rizik situaci zkoumá.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Syrský lékař se vrací do obleženého Aleppa

5. 8. 2016

čas čtení < 1 minuta

Lékař z Aleppa se s nemluvnětem a manželkou rozhodl vrátit do svého obleženého města, protože měl pocit, že tam své kolegy nemůže nechat pracovat bez své pomoci. Channel Four News sledovaly jeho cestu:

Nikdo jim nediktuje, o čem mají psát, ale co dál?

5. 8. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 7 minut

Informace o tom, že Jihomoravský kraj, kde je hejtmanem sociální demokrat Michal Hašek, zaplatil minimálně 650 tisíc korun firmě JT Media za publikování pozitivních informací o Haškovi na Parlamentních listech (PL), zřejmě neotřese důvěrou široké čtenářské obce v „poslání“ tohoto bulvárního serveru, jenž systematicky chrlí báchorky o krvelačných uprchlících a dobyvačném islámu. Editoři PL tuto zprávu přirozeně příliš nerozmázli, protože jim, jak víme z rozsáhlé billboardové kampaně, nikdo nediktuje, o čem mají psát.

PŘEČETLI JSME:

Stromkaři: Největší případ vykořisťování migrantů v ČR nezajímal ani novináře, ani policii

6. 8. 2016

čas čtení < 1 minuta

„Dali jim pouze nějaké týdenní zálohy, maximálně tisíc korun za týden, většinou třeba dvě stovky. Stávalo se, že pracovníci volali koordinátorům, že potřebují alespoň jídlo, aby byli schopní fungovat."

Přijeli v době ekonomické krize, zadlužení kvůli vízům. Místo regulérního zaměstnání v lesích na ně čekaly hodiny neplacené práce v zimě a pod pohrůžkami. Přestože případ vyšetřovala policie, zaplaceno nikdy nedostali. Začátkem letoška rozhodl v několik let staré věci Ústavní soud. Liknavě podle něj postupovala jak policie, tak státní zastupitelství. Celý případ shrnuje kapitola nové publikace Just Work? Migrants Workers‘ Struggles Today, která se věnuje případům vykořisťování pracovních migrantů v různých částech světa.

Další podrobnosti ZDE

Sýrie: Válka jako v Iráku by nebyla řešením

6. 8. 2016

čas čtení < 1 minuta

Drobná vojenská pomoc syrským vzbouřencům by bývala konflikt nevyřešila. Jediným řešením by bylo, kdyby Amerika vstoupila do totální války o Sýrii, jako byla válka v Iráku, svrhla Asada a pak čelila stejné anarchii jako v Iráku, argumentoval v televizi BBC autor Obamových projevů Philip Gordon:

Útočník z Russell Square se třikrát pokusil o sebevraždu

5. 8. 2016

čas čtení < 1 minuta

Sousedé Zakarii Bulhana, včetně jednoho diskjockeye společnosti BBC, ho charakterizovali jako "zdvořilého a příjemného chlapce". Byli šokováni, že pobodal chodce na Russell Square v Londýně a jednu ženu usmrtil. Zakaria Bulhan, 19, žil se svou matkou, 42, mladším bratrem, 16 a starší sestrou, 24, v bytě v jižním Londýně. Není nábožensky založený. Policie uvedla, že trpí mentálními problémy.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Incident na refýži

5. 8. 2016

čas čtení 2 minuty

Pár desítek minut starý zážitek, přátelé, píše Jakub Hein na Facebooku. Stojíme s přítelkyní, praktikující muslimkou, na zastávce tramvaje. Přijíždí souprava. Máme dva psy. Nandaváme náhubek jednomu, trvá to, nestíháme nasadit druhý, tak se hrneme do tramvaje, že mu ten náhubek nandáme vevnitř. Koukám do země na psy, aby se nezamotali. Přede dveřmi mě zastaví něčí nohy, přes který se s psama nemůžu dostat dovnitř. Nechápu a zvedám hlavu, že obejdu toho, komu nohy patří.

Týpek, dost vysokej a udělanej, trochu krví podlitý oči. Koukám na něj a on říká: "Do tý tramvaje vás nepustim". Ptám se, jak to. On že prý protože pes nemá náhubek, on neuhne a já do něj nemůžu strčit. Vůbec nechápu, co se děje. Koukám na něj, říkám mu, že vůbec netuším, o co mu jde. On opakuje, že do tramvaje nemůžeme. Smrdí to rvačkou. Nechci přítelkyni ani psy spadlé pod tramvají. Odpovídám "ok, budiž". Nandaváme druhej náhubek, tramvaj odjíždí.

Týpek pořád stojí na úplně stejným místě. Zprava do záběru vjíždí matka s kočárkem. Zastavuje se ze strany před týpkem. Stojíme s ním naproti sobě na úzkým chodníčku, matka nemá kudy mezi náma projet. Říkám týpkovi: "Paní kvůli vám nemůžu projet, tak uhněte." Týpek se ani nehne a odpovídá: "Vy uhněte, vaši psi blokují cestu, já se přizpůsobovat nebudu". Stojím zádama k zábradlí tramvajového ostrůvku, nemám kam ustoupit.

Koukám na matku. Matka kouká na mě, vůbec nechápe. Týpek kouká na mě, neřekne ani slovo. Všichni tam stojíme a beze slova čučíme. Říkám matce: "No tak pojeďte, proboha, když má pán problém s kočárkem," a uhýbám jak rak chůzí do boku. Matka stáhne ramena, ohne dítěti z kočárku vystrčené balónky směrem od týpka a dost vyděšeně se okolo něj protahuje a mizí pryč. Týpek pořád stojí a beze slova čučí.

Otáčím se k přítelkyni a prostě si s ní začínám povídat nějaké blbosti, protože co s týpkem. On ještě utrousí něco o tom, že muslimka se psem.... zvedá telefon, někomu říká, že už jde... a odchází taky. Situace končí.

Rozhovor Britských listů 68:

Dvacet let Britských listů

29. 7. 2016

čas čtení < 1 minutaPřed dvaceti lety, dne 29. 7. 1996, vyšlo první číslo deníku Britské listy. V dnešním Rozhovoru Britských listů hovoří Bohumil Kartous s Janem Čulíkem o tom, co ho vedlo k založení tohoto serveru, proč ho rediguje a zda má pocit, že to má nějaký smysl. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 29. července 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Syrští uprchlíci programují aplikaci pro zvládání byrokracie v Německu

5. 8. 2016

čas čtení 1 minutaSyrští uprchlíci Munzer Khattab (23) a Ghaith Zamrik (19) vyvíjejí aplikaci pro mobilní telefony, nazvanou Bureaucrazy, nejen pro 1,2 miliony uprchlíků, kteří přišli do Německa od roku 2013, ale i pro obyčejné Němce. Aplikace má tři základní funkce: překládá německé oficiální dokumenty do arabštiny a do angličtiny, poskytuje systém alternativ řešení pro často se vyskytující problémy a obsahuje mapy, které posílají žadatele na správný úřad. Skupina programátorů hledá v současnosti další programátory, kteří by se na práci byli ochotni účastnit, a finanční investory. Doufají, že aplikaci zveřejní 1. ledna 2017. Měla by poskytovat poradenství lidem, přicházejícím do Německa pro všechno, od otevírání bankovního účtu, přes pronajímání bytu, přihlášku na univerzitu a registraci na zprostředkovatelně práce.

Aplikace používá překladové služby, kterou poskytuje Yandex, ruská alternativa k Googlu, avšak algoritmy někdy nezvládají německá složená podstatná jména. Výrazy jako "Polizeiliche Meldebescheinigung" (potvrzení o registraci na policii) či "Untervermietungserlaubnis" (Povolení nájemce pronajímat část svého bytu) vedou stále oba mladé programátory poněkud k zoufalství.

Když aplikaci předvedli letos v červnu na summitu Startup Europe, dostalo se jim obrovského množství pozitivních reakcí. "Spousta Španělů a Rumunů nám sdělila, že taky potřebují takovou aplikaci. A my jsme si mysleli, že je to problém jen pro uprchlíky," řekl Khattab.

Podrobnosti v angličtině ZDE

O čekistokracii, hroucení horizontu důvěry a strachu ze ztráty moci

5. 8. 2016

čas čtení 2 minuty


V sociologii existuje kategorie "rádius identifikace a důvěry", která charakterizuje vztahy mezi lidmi ve společnosti. Čím je horizont důvěry širší (v Dánsku zahrnuje 67 % společnosti, ve Švédsku 66 %), tím silnější je identifikace člověka s celou společností. V tom případě lidé spojují sebe samy s druhými, kteří nepatří k okruhu rodiny, přátel, klanů a kast. V takové společnosti jsou lidé připraveni dobrovolně platit daně a nebojí se výměny u moci prostřednictvím demokratických procedur, napsal Konstantin Remčukov.

Za xenofobní hysterií politiků je zřejmě jejich vlastní strach o postavení

4. 8. 2016 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

O Andreji Babišovi, de facto majiteli druhé nejsilnější (či dokonce možná už nejsilnější) politické „strany“ v Česku, je známo, že nemá problém s názorovými „veletoči“ a že mu takové jednání neubírá na veřejné podpoře.

Jeho poslední tažení proti kvótám a přijímání uprchlíků vůbec je tedy obtížné chápat jako definitivní postoj, zejména když k němu mlčí zbytek jeho „strany“ a když je velmi málo pravděpodobné, že by se svým názorem uspěl. Spíše se zdá, že je to humbuk pro veřejnost: většina jeho voličů nemusí mít takové postoje, nicméně stabilizuje tím přinejmenším „okraje“ a málokdo ho za to opustí.

Babiš a jeho hnutí nejsou u moci díky uprchlické krizi a xenofobní, národovecká rétorika zjevně k závratnému růstu voličské podpory nevede, jak je vidět na tradičních krajně pravicových stranách. Je proto zvláštní, jak média i politici v Česku postupně propadají krajně pravicové rétorice, a to i z nitra sociální demokracie. Že to dělá „levicový prezident“, na to jsme si už zvykli. Je „svérázný“.

Násilí proti osamělým dětským uprchlíkům se zintenzivňuje - a my ho ignorujeme

5. 8. 2016

čas čtení 2 minuty

Dětští uprchlíci v Calais a v Dunkirku jsou nyní běžně a pravidelně obětí násilí. Stovky z nich žijí bez rodičů v obou uprchlických táborech, nemají žádné dospělé, kteří by je ochraňovali. Jsou obětí násilí od policie a od lidí, kteří nežijí v táborech. Do uprchlických táborů jezdí v noci místní občané a útočí tam na uprchlíky. Osoby, které jsou obětí policejního násilí, se obávají svědčit proti policistům, kteří by je měli ve skutečnosti ochraňovat před pašeráky a obchodníky s bílým masem.

Tým britských právníků, specializující se na lidská práva studoval situaci v obou táborech. Zjistil, že tam jsou hrubě porušovány i minimální mezinárodní právní normy. Tým apeloval na Theresu Mayovou a na Francoise Hollandea, aby ustavili nezávislé vyšetřování policejního násilí a financovali trvalé poradenské právní středisko v táborech.

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

čas čtení 2 minuty

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Mooreův zákon zemře v roce 2021

5. 8. 2016

čas čtení 1 minuta


Nedávná zpráva SIA tvrdí, že po roce 2021 zřejmě již nebudeme schopni umístit na křemíkový plát více tranzistorů. Nicméně inovace bude pokračovat díky nižší cenně "internetu věcí" a komputace.

Izrael obvinil ředitele humanitární organizace v Gaze z odklánění prostředků ve prospěch hnutí Hamás

5. 8. 2016

čas čtení 3 minuty


Izraelské bezpečnostní složky tvrdí, že militant vycvičený Hamásem vytvořil promyšlený způsob odklánění fondů z křesťanské humanitární organizace ve prospěch radikálních Palestinců. V danou chvíli není zřejmé, zda má obviněný přístup k právním službám, nebo jaké jsou jeho možnosti v okamžiku, kdy se případ dostane před soud.

19 letý muž ubodal v Londýně jednu ženu a pět lidí zranil

4. 8. 2016

čas čtení 1 minuta

Aktualizace: Útočník byl norský občan somálského původu. Žije v Británii od pěti let a byl v péči zdravotníků kvůli duševní chorobě. Důvodem k útoku bylo podle policie útočníkovo duševní zdraví. Nešlo o radikalizaci ani o teroristický útok.

Muž byl zatčen. Policie uvádí, že signifikantním faktorem při útoku bylo útočníkovo duševní zdraví.

K útoku došlo ve středu po 22.30 hodině na Russell Square v centru Londýna, nedaleko tamějšího Hotelu Imperial. Podezřelého útočníka policie ochromila taserem a odvezla ho do nemocnice, kde setrvává pod policejním dohledem. Pět zraněných bylo ve čtvrtek ráno propuštěno z nemocnice.

Útočníkovou obětí, která zahynula, se stala filantropka Danielle Horton (64), manželka amerického profesora psychologie z Floridské státní univerzity. Během několika málo hodin měli se oba manželé vrátit do USA.

Předtím, než zemřela, po pobodání, varovala kolemjdoucí, že vrah je stále ještě přítomen.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

Zapomenutá válka: Půldruhého milionu dětí v Jemenu je ohroženo hladomorem

3. 8. 2016

čas čtení 3 minuty

Tento hladomor stoprocentně vytvořili lidé. Saúdská Arábie používá britské bomby, britská letadla a britské experty, kteří to způsobují. Jemen je už dlouho zapomenutou válkou. Nemusí to být zapomenutý hladomor.

Oběti jemenské války neumírají jen na následky bombardování a střílení. Katastrofa, kterou svět nezaznamenává, je podvýživa. Trpí jí půl druhého milionu dětí a pediatrická oddělení nemocnic v městě Sanaa jsou pod obrovským tlakem. V čekárně leží Imtias, jsou jí dva roky. Váží čtyři kilogramy, to je váha nově narozeného dítěte v Británii. Její vážná podvýživa jí způsobuje infekce plic. A to jí nyní ohrožuje život.

Jak mluvíme s lékařkou, zdravotní sestra nás volá do pokoje pro naléhavé případy. Právě tam přijali pětiměsíčního chlapce jménem Atan. Přinesli ho zděšení rodiče. Je ve vážném stavu. V důsledku podvýživy je malý, nemocný a nemůže dýchat. Jeho matka v důsledku podvýživy přišla o mléko. Dítě nyní dostalo gastroenteritidu z kozího mléka.

Reportér: Máte co jíst?

Atanův otec: Mouku. Jen mouku a rýži. Nic jiného nemáme.

A tady je vysvětlení, proč není nic. Na jih od Huty ovládaného Jemenu leží přístav Hadeida. 90 procent potravin v Jemenu se dováží. Drtivá většina prochází tímto přístavem. Byl zcela ochromen leteckým bombardováním. Je to pozoruhodné, na co se letadla zaměřují. Bombardování zničilo ovládací kabiny u jeřábů, takže žádný z těchto obřích jeřábů nefunguje. A mohou tady přistát pouze lodi, které mají na palubě vlastní jeřáby. Celý proces je tak nesmírně pomalý.

V přístavu byly také vybombardovány skladiště pro potraviny. A nedaleko byla chirurgickým leteckým útokem zničena mlékárna a továrna na kuchyňský olej.

Bombardování těchto nesmírně kontroverzních cílů vedou k obviňování Saúdské Arábie, že porušuje mezinárodní humanitární právo. Takže zatímco ceny potravin nevyhnutelně stouply, příjmy obyvatel drasticky poklesly. Není skoro žádná práce a OSN uvádí, že 2,8 milionu lidí byly bombardováním vyhnány z domovů. Mnoho z nich žije v deprimujících uprchlických táborech na venkově.

Tito lidé stoprocentně závisí na skromné humanitární pomoci. Sadiqova rodina dostává jeden pytel mouky jednou za dva měsíce a občas pytlík čočky. Jeho dcera Saffa trpí podvýživou. V jiném stanu jiné dítě, Rabba, je na tom ještě hůř.

Dobrovolníci z humanitární organizace Lékaři bez hranic jim doporučili, aby děti vzali do nemocnice, jenže oni si nemohou dovolit cestu.

Sadiq mě vezme na procházku. Chce mi něco ukázat. Je to hřbitov. Je tu pohřbeno mnoho dětí, které zemřely na podvýživu.

Po návratu do města Sanaa jsem zašel znovu do nemocnice. Imtias vypadala daleko líp. Avšak tragicky, nemluvně Atan, zemřel.

Tento hladomor stoprocentně vytvořili lidé. Saúdská Arábie používá britské bomby, britská letadla a britské experty, kteří to způsobují. Jemen je už dlouho zapomenutou válkou. Nemusí to být zapomenutý hladomor.

"Analytička" Zlámalová v Echo24 dokládá, že nejen politika je v krizi

Případová studie: Česká mediální tupost v krystalické podobě

4. 8. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 15 minut

Šelmy a lovci, tajemné progresivistické spiknutí v nejvyšších politických špičkách, odhalení pokusu usurpovat moc prostřednictvím návrhu na zrušení zákona Ústavnímu soudu ombdusmanem. Vezmete skutečnost, zalejete ji univerzální ideologickou omáčkou (shodou okolností nahnědlou), opepříte konspiračním schématem, přidáte silnou dávku koncentrovaného populismu a podáváte. V poslední mediální cenové skupině je to podobný hit jako ohřátá sekaná v nádražce. Jenže co když to médium, v tomto případě Echo24, předstírá, že je rádoby exkluzivní oáza nezávislé žurnalistiky pro náročné? Má mediální stupidita v ČR nějaké hranice, nebo se rozpíná jako vesmír? Pokud média hloupým způsobem lžou, je možné očekávat něco jiného od politiků?

Donald Trump zápolí s brečícím nemluvnětem během předvolebního shromáždění

3. 8. 2016

čas čtení < 1 minuta

Donald Trump reagoval zlobně na to, že během jeho "projevu" během jednoho předvolebního shromáždění, začalo v sále brečet nemluvně. Nejprve tvrdil, že "miluje nemluvňata", pak obrátil a požadoval, aby bylo nemluvně, a další přítomná nemluvňata, která pak v sále brečela "okamžitě odstraněna".

Britka zatčena, že četla v letadle knihu

4. 8. 2016

čas čtení 1 minuta

Fyzioterapeutka Faizah Shaheen z anglického města Leeds byla na letišti v severoanglickém Doncasteru předána policii, poté, co si posádka letadla firmy Thomson Airways povšimla, že žena v letadle čte knihu. Kniha, vydaná v angličtině anglickým nakladatelstvím, měla titul: Hovoří Sýrie: Umění a kultura z frontové linie. Kniha měla v Británii pochvalné recenze.

Policie Shaheenovou vyslýchala patnáct minut podle Zákona o terorismu, podle něhož má britská policie právo zadržet kohokoliv, aniž by musela udávat důvod.

Faizah Shaheen sdělila listu Independent, že na policii podá oficiální stížnost: "Byla jsem naprosto nevinná - jednali se mnou, jako bych něco spáchala. Nechápu, jak pouhé čtení knihy z vás může udělat podezřelou osobu. Řekla jsem policii, že to je nepřijatelné. Jsem si jista, že by tomu bylo jinak, kdybych nebyla muslimka."

Kniha je souborem esejů a textů více než 50 umělců, kteří protestují proti "kultuře násilí" v dnešní Sýrii. Spisovatel A.L. Kennedy o ní v recenzi napsal, že jde o "moudrou, odvážnou, imaginativní a nádhernou reakci na všechno, co je v lidském chování ošklivé."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Czech Republic: The South Moravian region has paid hundreds of thousands for PR articles to a racist website

4. 8. 2016

čas čtení < 1 minuta

 The South Moravain region has paid approximately 650 000 Czech crowns (approximately USD 27,000) for PR articles, praising Michal Hašek, the social democratic governer of the region, to a controversial, racist website Parlamentní listy, which specialises in disseminating hate speech against muslims and refugees, thus probably infringing several articles of the Czech penal code.

More about the type of material, published by Parlamentní listy, HERE

Source in Czech HERE

There are stories like this in the Czech Republic every day that never make it to the outside world because of a lack of translation. You can support us and help reveal what's happening in Central Europe today. Please make a contribution today on www.paypal.com and send your donation to redakce@blisty.cz. We fully rely on crowdfunding in our work. Thank you.

Kulturní diplomacie:

Zeman znovu poškodil v Německu dobré jméno ČR

3. 8. 2016

čas čtení 2 minuty

Komisař EU Günther Oettinger: Zemanovy výroky jsou ostudné

Německý komisař v EU Günther Oettinger označil nejnovější výroky Miloše Zemana za "ostudné" a za záměrnou difamaci evropského práva. Zeman v úterý požadoval, aby ČR ignorovala kvóty EU a nepřijímala žádné uprchlíky.  Oettinger řekl v úterý večer v rozhlase: "Jsem přesvědčen, že se musíme s ostudou ptát sami sebe, zda 300 000 Syřanům v Aleppu skutečně odmítneme pomoc. Lidé tam hladovějí a jsou ve smrtelném nebezpečí. Samozřejmě, chápu, že Česko nemá historicky tolik důvodů, aby jeho ústava poskytovala politický azyl, jako máme my. Avšak uprchlické kvóty schválila v EU většina a je to evropský zákon. Kdokoliv pomlouvá evropské zákony tak, jak to dělá prezident Zeman, oslabuje Evropu jako celek."

http://www.faz.net/aktuell/politik/fluechtlingskrise/tschechien-praesident-will-keinen-einzigen-fluechtling-aufnehmen-14369449.html

Český prezident žádá Merkelovou, aby změnila politiku vůči uprchlíkům

"Vstřícná politika vůči uprchlíkům se ukázala jako nesmysl," tvrdí kontroverzní český prezident, který má jen reprezentativní funkci.  "Jediným řešením je eliminovat příčinu a tou jsou bohužel ilegální migranti." [Pozn.red. BL: Uprchlíci nejsou ilegální, viz Ženevské dohody, Zeman lže.]

http://www.bild.de/bildlive/2016/10-tschechien-politik-47082628.bild.html

Český prezident charakterizoval vstřícnost vůči uprchlíkům jako "nesmyslnou"

Zeman znovu zuřivě zaútočil na prouprchlickou politiku Angely Merkelové. Merkelová si musí uvědomit, že její uprchlická politika je "nesmyslná", řekl český prezident Miloš Zeman. Německo nemůže zvládnout statisíce uprchlíků, zejména když jsou mezi nimi džihádisté. Zeman také požadoval liberalizaci zákona o vlastnictví zbraní a chce postavit proti uprchlíkům zeď na hranici, jako v Maďarsku.

http://www.handelsblatt.com/politik/international/kritik-an-merkels-kurs-tschechischer-praesident-nennt-willkommenskultur-unsinnig/13952112.html?nlayer=News_1985586

Český prezident Zeman znovu zuřivě zaútočil na uprchlickou politiku Angely Merkelové - označil ji za "nesmyslnou".

http://www.focus.de/politik/ausland/fluechtlingskrise-im-news-ticker-tschechischer-praesident-nennt-merkels-fluechtlingskurs-unsinnig_id_5778189.html

"Poskytneme úrodnou půdu pro barbarské útoky". Český prezident Zeman požaduje, aby jeho země nepřijímala uprchlíky. Česká vláda se jich chystá přijmout 80.

http://www.zeit.de/politik/ausland/2016-08/tschechien-fluechtlinge-eu-quoten-migranten-terrorismus-milos-zeman

http://www.sz-online.de/nachrichten/naehrboden-fuer-barbarische-angriffe-3458009.html


Czech President Zeman: People should arm themselves against refugees

1. 8. 2016

čas čtení 1 minuta

The Czech President Miloš Zeman recommends that Czech citizens should be afraid of terrorist attacks and should obtain guns. He has also demanded that those individuals whose applications for asylum have been rejected, should be deported and that the Czech Republic should build a fence on its border.

"It is cheap just to condemn terrorist attacks. The only solution is to get rid of what causes them and what causes them are the illegal immigrants," said Zeman.

He added that it is necessary to realise that amongst the large numbers of refugees, arriving in Europe there is a certain percentage of jihadists. "The solution is to deport everyone who is refused asylum in a particular country. As we know, most refugees are refused asylum." Zeman also wants to deport the "fanatical imams" who "sow hatred in the mosques".

Zeman added that in his view, all the refugees who have refused to accept asylum in a particular European country are illegal immigrants. Such people want to go to Germany in order to access social welfare there. "Have no illusions. They do not want to work there. They just want to get social welfare," said Zeman.

There are no refugees in the Czech Republic.

Source in Czech HERE

There are stories like this in the Czech Republic every day that never make it to the outside world because of a lack of translation. You can support us and help reveal what's happening in Central Europe today. Please make a contribution today on www.paypal.com and send your donation to redakce@blisty.cz. We fully rely on crowdfunding in our work. Thank you.

Brexit povede k úplné likvidaci pěstování britského ovoce a zeleniny, varují zemědělci

3. 8. 2016

čas čtení 1 minuta

Britské ovoce a zelenina zmizí z obchodů, pokud bude zrušen přístup do Británie pro pracovníky z EU, kteří sklízejí v podstatě celou úrodu ovoce a zeleniny, pěstovaných v Británii, varují angličtí zemědělci. Zákaz vstupu pro zemědělské pracovníky z EU do Británie ohrozí potravinovou bezpečnost Británie a ovoce a zelenina v britských obchodech bude dražší než nyní. Angličtí zemědělci naléhají na britskou vládu, aby zavedla nový systém, který by povoloval pracovníkům z EU sklízet v Británii ovoce a zeleninu. Jinak se pěstování ovoce a zeleniny přesune do zahraničí anebo se začnou pěstovat cereálie, které lze sklízet strojově.

Asi 90 procent britského ovoce, zeleniny a salátů sklízí a balí 60 - 70 000 pracovníků ze zahraničí, většinou z východní Evropy. Mnozí tito pracovníci pracují v oblastech, které hlasovaly silně pro brexit.

"Pokud nebudeme mít svobodu projevu, anebo systém, který dovolí zemědělským pracovníkům přijíždět do Británie, zemědělský průmysl v Británii končí," varoval John Shropshire, ředitel firmy G's., jednoho z největších pěstitelů salátu a zeleniny, který zaměstnává 2500 sezónních dělníků a má také farmy ve Španělsku, v Polsku, v České republice a v Senegalu. "Žádný Brit nechce pracovat na poli. Britové chtějí trvalé pracovní příležitosti, které nejsou fyzicky tak náročné. Vláda musí učinit rozhodnutí: buď budeme moci lidi přivážet na práci, anebo práci přivezeme do zahraničí k lidem," zdůraznil. "Vláda si musí rozhodnout, zda chce, či nechce, aby Británie pěstovala potraviny - je to na ní."

Podrobnosti v angličtině ZDE

BBC: Promluvila litevsky, vychrstli na ni coca colu

3. 8. 2016

čas čtení < 1 minuta

Přijdete sem za lepším životem, pracujete jako jiní lidé, platíte účty, a oni s vámi zacházejí, jako byste byli póvl. Kus hovna."

"Mluvila jsem svým jazykem s babičkou z Litvy a oni mi do tváře vychrstlli coca colu. Nadávali mi. Co tady prý v jejich zemi hovořím svým zasraným jazykem."

Reportér: "Stalo se vám tohle někdy předtím?"

Litevka: "Ne, nikdy. Nikdy. Mám tři děti, kteří mluví líp anglicky než litevsky, víte. Těžké časy. Už to tady pro nás není bezpečné."

Czech Deputy PM Babiš: "I reject the EU refugee quotas"

3. 8. 2016

čas čtení < 1 minuta

"I will not accept refugee quotas [for the Czech Republic]. The situation has changed. We see how migrants react in Europe. There is a dictator in Turkey," tweets the Czech Deputy PM and Finance Secretary, the oligarch Andrej Babiš:

"We must react to the needs and fears of the citizens of our country. We must guarantee the security of Czech citizens. Even if we are punished by sanctions," added Babiš on Twitter. "My coalition partners have not accepted my proposal. Let the Czech Parliament decide, then," says Babiš:

Zdeněk Škromach, deputy head of the Czech Social Democratic Party, hits out at (non-existent) refugees

3. 8. 2016

čas čtení < 1 minutaZdeněk Škromach, deputy head of the Czech Social Democratic Party, has recorded a chauvinistic diatribe against non-existent foreigners and immigrants. He filmed himself in the light of a torch, sitting in a portable rubber paddling pool, extolling what he sees as "Czech national virtues": "Do you feel that the Czech national traditions are under threat? Light fires and show that we will not give up our traditions! We will not be changing in order to conform to the values of the immigrants. Those who are coming must accept our values. If they do not want to, they should look for some other countries! This is OUR home," he said and used dramatic music to underline his chauvinist rant.

Source in Czech ZDE

Smrt Bin Ládina džihád neukončila. Neukončí ho ani případné zničení "islámského státu"

4. 8. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 7 minut


Někteří lidé jsou obětí představy, že to co se samo označuje jako "islámský stát" je fyzická, v prvé řadě vojenská struktura lokalizovaná na syrsko-iráckém pomezí. Tato představa odpovídá převládajícím západním paradigmatům, tak jak degenerovala od klasiků vojenské strategie Jominiho a Clausewitze k americkým "taktickým" generálům, jež ze všech možných proměnných zajímá pouze "body count". V tomto smyslu lze zploštěný pohled připisovat primitivnímu materialismu, který nedokáže chápat komplexnější struktury ani tak dobře, jako to dokázali ještě klasičtí myslitelé z dob napoleonských válek.

Mirek Dušín v knoflíkové válce

4. 8. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut


Představte si, že jste se z jakéhosi důvodu nechtěně přimíchali do hospodské rvačky - takové, v níž vám chrstnou pivo do očí, přetáhnou vás židlí přes hlavu a nakopnou do rozkroku.

A v ten moment s naléhavým výrazem předstoupí řečník požadující, abyste bezpodmínečně dodržovali pravidla boxu kodifikovaná AIBA ZDE, k jejichž dodržování se přece vaše země zavázala ZDE.

Politici se prostituují finanční podporou kriminálního serveru

4. 8. 2016

čas čtení 1 minutaHaškův kraj inzeruje za statisíce na serveru, jehož obsah porušuje hned několik paragrafů českého trestního zákoníku:

§ 355

Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob

(1) Kdo veřejně hanobí

a) některý národ, jeho jazyk, některou rasu nebo etnickou skupinu, nebo

b) skupinu osob pro jejich skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že jsou skutečně nebo domněle bez vyznání, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

(2) Odnětím svobody až na tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 a) nejméně se dvěma osobami, nebo

b) tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.

§ 356

Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod

(1) Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob nebo k omezování práv a svobod jejich příslušníků, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

(2) Stejně bude potrestán, kdo se spolčí nebo srotí k spáchání činu uvedeného v odstavci 1.

(3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán,

a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem, nebo

b) účastní-li se aktivně takovým činem činnosti skupiny, organizace nebo sdružení, které hlásá diskriminaci, násilí nebo rasovou, etnickou, třídní, náboženskou nebo jinou nenávist.

Nejefektivnějším způsobem jak podpořit hospodářský růst je rozdávat občanům peníze, argumentují ekonomové

4. 8. 2016

čas čtení 1 minuta

35 ekonomů zveřejnilo dopis v deníku Guardian, v němž argumentují, že rozdávat peníze přímo domácnostem je nejefektivnější způsob jak vyvolat hospodářské oživení

V dopise, adresovaném britskému ministru financí, argumentuje 35 ekonomů, že by britská vláda měla umožnit Anglické bance, aby v zájmu oživení ekonomiky po brexitu realizovala radikálnější metody.

Banka by podle nich měla mít právo vytvořit peníze na financování infrastrukturních projektů. Nebo by vytvořenými penězi měla financovat snížení daní nebo poskytovat přímé platby peněz domácnostem.

Ve čtvrtek v poledne rozhodne devět členů výboru pro měnovou politiku Anglické ústřední banky, jak bude banka reagovat na ekonomický šok, vyvolaný rozhodnutím Angličanů odejít z Evropské unie. Očekává se, že Anglická banka sníží úrokové míry, avšak ty už nyní jsou na pouhém půl procentu, takže se ekonomové k takovému opatření stavějí velmi skepticky.

Ekonomové píší: "Riziko, které hrozí britské ekonomice, je důsledkem toho, že podniky i domácnosti snižují výdaje v důsledku stále nejistějších hospodářských vyhlídek. Ministerstvo financí a Anglická banka by měly spolupracovat na to, aby přímo stimulovaly poptávku v reálné ekonomice."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Čelní američtí republikáni prý plánují "zásah" proti Trumpovi, ten tvrdí, že všechno je dokonalé

4. 8. 2016

čas čtení 1 minuta

Donald Trump tvrdí, že jeho prezidentská kampaň pokračuje výborně, přestože se mezi činiteli Republikánské strany šíří obavy, že mají kandidáta, který se trvale chová jako blázen.

Reince Priebus, předseda Celostátního výboru Republikánské strany, prý patří ke skupině čelných Republikánů, kteří uvažují, že si budou Trumpovi přímo stěžovat, že jeho způsob vedení prezidentské kampaně je nepřijatelný.

Trump ovšem ve středu napsal na Twitteru: "Moje kampaň je naprosto jednotná, více než kdy předtím."

Avšak v minulých dnech se Trump posmíval rodičům zemřelého amerického vojáka, odmítl podpořit mluvčího Republikánské strany Paula Ryana a Johna McCaina při jejich primárkách a vyjádřil se, že listopadové prezidentské volby budou zfalšované.

Jeho chování vedlo k celé řadě zpráv, že se zřejmě Republikánská strana pokusí Trumpa s jeho šíleným chováním konfrontovat. Aktivisté z jeho kampaně jsou prý "frustrováni", a "sebevražední".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Mapa technologických inovací v Evropě

4. 8. 2016

čas čtení < 1 minuta

Převážná část Dánska, velká část Německa a Švédska, jižní Anglie, okolí Paříže, jižní Holandsko, oblast Helsinek. Podle deníku The Independent nejvíce technologicky inovativní regiony v Evropě. Česká republika patří mezi "mírně se rozvíjející regiony". Zajímavé je, že v Německu dosahuje počet lidí s VŠ vzděláním pouze podprůměrné úrovně ve srovnání v rámci EU.

Klaus jako nejlepší z možných světů

4. 8. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Gottfried Wilhelm Lebniz postavil svou racionalistickou etiku na obhajobě světa jako nejlepšího možného. Takto ho Bůh - mechanik stvořil a tedy těžko může člověk pochybovat o tom, že by mohl být lepší. Už jen proto, že člověk těžko může vést rovnocennou dialektiku s Bohem. Od osvícenských racionalistů jsme se už ale posunuli trochu vpřed a můžeme si dovolit ten luxus pochybovat o "nejlepším z možných světů" jednoduše proto, že se nemusíme nutně vyrovnávat s boží existencí. Potom ale není rozumné podléhat dojmu, že svět, jak byl dán, nemohl být lepší. Notabene když je řeč o 90. letech a o tom, že bychom snad měli stavět pomníky Klausovi za to, jak skvěle zvládl transformaci ekonomiky.

Donald Trump údajně dorovnal finanční ztrátu v kampani vůči Hillary Clintonové

4. 8. 2016

čas čtení < 1 minuta

Republikánský kandidát Donald Trump společně se stranou, která ho nominovala, údajně získali za poslední měsíc prostřednictvím kampaně zaměřené na malé dárce 64 milionů dolarů. Celkově shromáždila Trumpova kampaň za poslední měsíc 82 milionů dolarů, což je jen drobný rozdíl oproti kandidátce demokratů Hillary Clintonové. K dispozici tak má - podle zdrojů z jeho kampaně - 74 milionů dolarů v hotovosti, což mu umožňuje financovat předvolební souboj. Informaci přinesl deník NY Times.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Spojení Kellera a Klause je za daných okolností logické

Ferdyš Pištora obrátil? Kde konkrétně?

4. 8. 2016 / Pavel Urban

čas čtení 8 minut

V červnu BL uveřejnily „případovou studie jednoho z intelektuálních ‚disidentů‘“ Jana Kellera z klávesnice Daniela Veselého. Daniel Veselý asi nebude jediný, kdo v minulosti u zmíněného sociologa a posléze europoslance hledal poučení, a teď zjišťuje, že jeho skutečný hodnotový a názorový arzenál představuje těžko stravitelné zklamání. Toto zklamání ale nemusí znamenat, že sociolog nějak zásadně názorově otočil. Může být, že zklamaní v minulosti četli a poslouchali jen to, co číst a poslouchat chtěli. A nedomýšleli to, co domýšlet nechtěli. A v lepších časech nemuseli. Co ze své minulosti profesor Keller vlastně přehodnotil, popřel či dokonce zatratil?

Bodláky Václava Duška

Vražedné restauranty

4. 8. 2016 / Václav Dušek

čas čtení 4 minuty

Chceš-li lapit žloutenku, salmonelu, laxírku, zajdi do restaurantu Alá Blaf. Poznáš ho již z daleka - přepálený tuk se line ulicí, mouchy padají k zemi, usedneš-li, hladový poutníku, ke stolu, pak věz, že doma budeš dlouze větrat oděv, budeš se muset osprchovat, abys nepřipomínal kuřecí, vepřový řízek - steak ze stoletého vola, ryby zaslané zmrazené a šupem putující do kuchyní - napsáno čerstvé. Zdali! Krásné omyly v restaurantech i hotelích. Jídelní lístek bývá zavádějící, neřku-li zavánějící podvodem k oklamání hosta. Host do domu, Bůh do domu…

Prezident Světové banky v BBC: Není řešením uzavřít hranice a stát se xenofobem

4. 8. 2016

čas čtení 6 minut

Prezident Světové banky dr. Jim Yong Kim: Na finančním jednání skupiny G20 minulý měsíc jsme doufali, že poprvé během mého funkčního období budeme moci zvýšit svá očekávání, co se týče globální ekonomiky. Pak ale došlo k brexitu a MMF snížil svá očekávání růstu. A my jsme ještě nevypracovali svá data, ale také čekáme, že budou nižší.

Moderátorka: A bude ten záporný dopad trvat?

Jim Yong Kim: Uvidíme. Problém je, že existuje tolik nejistoty. Pro nás ve Světové bance se tato nejistota promítá do těžkých dob pro rozvojový svět. Pokaždé, když dojde k takovéto nejistotě, jste svědkem úprku kapitálu do bezpečí, a to je většinou pryč z rozvojového světa. Doufáme, že se situace brzo objasní. Brexit je bohužel jedním z řady faktorů, které se přidaly k už existujícím záporným faktorům. V důsledku poklesu cen komodit, a ty zůstanou nízké, exportéři komodit jsou ve velmi složité situaci. Pokud přidáte brexit k těmto dalším trendům, očekáváme pomalý růst a vyhlídky, které zdaleka nejsou tak optimistické, jak vypadaly ještě před několika měsíci.

Moderátorka: A Světová banka je také znepokojena epidemiemi, jako je Zika?

Nová fronta boje proti džihádismu aneb Daeš v předsálí Evropy

4. 8. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Z pozice někoho, kdo se dívá na světové dění jako na sled příčin a následků, může být opětovné a sebereflexi postrádající nasazování vojenské síly v konfliktních oblastech vnímáno jako naprosto nelogické a destruktivní. Avšak z vrcholných mocenských pozic se zdá být opakování těch samých chyb jako něco naprosto přirozeného. To bezezbytku platí pro otevření další fronty ve válce proti samozvanému Islámskému státu (Daeši), což inicioval Bílý dům.

Humanitární katastrofa v Aleppu se stále zhoršuje

3. 8. 2016

čas čtení < 1 minuta

Probíhá povstalecký protiútok ve snaze prolomit obležení Aleppa syrskou armádou. Situace civilistů se stále zhoršuje, Aleppo v současnosti představuje humanitární katastrofu nevýslovných rozměrů: 300 tisíc lidí ve válečné zóně.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2016

1. 8. 2016

čas čtení 1 minuta

V červenci 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 48 938.41 Kč.   

Zůstatek byl koncem července  2016 94 660.91 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
16087