Otevřený dopis ministrovi zahraničních věcí Lubomíru Zaorálkovi

5. 8. 2014

tisková zpráva

Otevřený dopis adresovaný českému Ministerstvu zahraničních věcí, jehož autoři Petra Šťastná, Jana Ridvanová, Petr Uhl, Jan Kavan a Vojtěch Srnka vyzývají ministra Lubomíra Zaorálka k vyváženější reakci na události v pásmu Gazy, podepsalo na internetu během 72 hodin 371 lidí. Pod tímto dopisem je možné nalézt taková jména jako Milana Daniela, poslance Jaroslava Foldynu, mluvčí Alternativy zdola doc. Ilonu Švihlíkovou, religionistu Ivana Štampacha, místopředsedu Strany zelených Matěje Stropnického, filozofa Martina Škabrahu a mnoho dalších, včetně několika přispěvatelů do Britských listů, píše organizátor dopisu Vojtěch Srnka.

Kdo chce dopis podepsat, je ZDE

Vážený pane ministře,

obracíme se na Vás v záležitosti vztahující se k současné tragické situaci v pásmu Gazy, která nastala v důsledku izraelské operace Obranné ostří. Veřejné vyjadřování české diplomacie k dosavadnímu dění v rámci této eskalace lze označit za velmi omezené, a proto bychom Vás prostřednictvím tohoto dopisu rádi vyzvali k obsáhlé reakci nejen na to, co se za poslední necelé čtyři týdny v pásmu Gazy událo.

Ze života hmyzu, aneb Trocha entomologie nikoho nezabije

6. 8. 2014 / Lubomír Brožek

Zlato nesmrdí. Hybaj, kuličko, val se! Toč se, majetku! Obíhej! Kdo má, ten má.
Chrobák
Celá zem se chvěje! Něco velkého se děje! Já se rodím!
Kukla

Je to už bezmála století, co poprvé spatřila (1922), spolu s dalšími hmyzáky, světlo světa jepice ve hře bratří Čapků Ze života hmyzu -- a přece: kdykoliv spatřím nějakou mediálně rychlokvašenou VIP, si na tuhle ukřičenou efeméru, která se ve svém zrodu považuje za pupek světa, spolehlivě vzpomenu. Ostatně ani chrobáci nejsou dnes méně aktuální, stejně jako parazit, mravenci, slimáci, co jim je všechno fuk (tedy pokud se jich to přímo netýká). Stejně jako dobyvatel (diktátor), který velí: "Srovnat se zemí! Vybít ženy a zárodky!" a spoléhá při tom na součinnost tisku, jehož zástupce (kulhavý novinář) je vzor loajality: "Tisk vyvyvy -- vykoná svou popo-po-povinnost."

Hra s ohněm

6. 8. 2014 / Ilona Švihlíková

Co se to děje se systémem mezinárodních vztahů? Narůstá počet zhroucených států, rozrůstající se pás od Severní Afriky po Afghánistán. Mezinárodní právo je v troskách. Objevují se noví aktéři, přičemž se i "tradiční" chovají neobvykle, porušují dlouhodobě zažité vzorce spojenců a nepřátel. Instituce postavené na multilaterálním přístupu se ukazují být v krizových situacích jen málo funkčními, což se netýká zdaleka jen OSN, ale i např. WTO. Roste počet konfliktů, v nichž umírají civilisté. Zaznamenáváme vzestup sociálního napětí a nepokojů. Tomu odpovídá posilování popularity politických stran a hnutí s fašizoidními prvky.

Oslava války válkami aneb Nedivme se

6. 8. 2014 / František Řezáč

Média jsou plná připomínání začátku tzv. Velké války, známější ve středoevropském kontextu jako 1. světová. Přitom se na mnoha místech, nedaleko Evropy, právě válčí. V oblasti Středního Východu se jedná pořád o důsledky porážky Osmanské říše a vzniku různých umělých státních útvarů, které se po konci koloniální správy evropských velmocí po další válce nedokázaly významně stabilizovat. Plukovník Lawrence by koukal, čemu pomáhal vzniknout. Podobně i ukrajinsko-ruský konflikt je důsledkem zhroucení říše ruských carů.

Rada bezpečnosti se v noci sešla kvůli Ukrajině

6. 8. 2014

Rada bezpečnosti OSN se na žádost Ruské federace pozdě v noci našeho času sešla na mimořádném zasedání věnovaném humanitární situaci na východě Ukrajiny. Jednání proběhlo v otevřeném režimu.

Jednání předcházelo uzavřené zasedání věnované sankcím vůči KLDR.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

Angličtina má podnětný hodnoticí hit

6. 8. 2014 / Pavel Gajdošík

Hodnoticím slovem, které prý v intelektuální angličtině v posledních letech zažívá největší vzestup popularity a frekvence užívání, je u nás zatím neznámé, ale za pozornost a zapamatování určitě stojící adjektivum "relatable" /rɪˈleɪtəb(ə)l/ (česky něco jako "vztahu-schopné" či "vztažitelné"), kterým mluvčí označuje všechno, k čemu je schopen si vytvořit nějaký osobní vztah.

Afghánský voják zastřelil amerického generála

6. 8. 2014

Afghánský voják včera zastřelil amerického generálmajora, zranil německého brigádního generála a nejméně čtrnáct dalších zahraničních a afghánských vojáků. K události došlo na vojenské výcvikové akademii na předměstí hlavního města Kábulu.

Zabitý generálmajor je patrně nejvýše postaveným příslušníkem U.S. Army, který zahynul v zahraničí v důsledku nepřátelské činnosti od války ve Vietnamu.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Volba

5. 8. 2014

Ve Skotsku nyní začíná naplno kampaň k celostátnímu referendu, která má rozhodnout o samostatnosti země. Zde je třicetivteřinový animovaný film o tom, co si k danému tématu myslí skotská tvůrkyně kreslených filmů Lesley Keen:

Choosing from Total Immersion on Vimeo.

Další filmy Lesley Keenové ZDE

Kostky jsou vrženy: Huráá! Kupředu...pravá!

6. 8. 2014 / Jan Campbell

Pravil Mistr Ceng (jeden z žáků Konfucia): Hladká řeč a vtíravé chování jsou zřídka částí Dobra.

Konfucius, Hovory

Zcela určitě nejsem prvním ani posledním, který tvrdí, že rozvíjející se konflikt ve světě, zástupně vedený USA-EU a Ruskou federací, má pravděpodobně tři řešení.

Jsou předpoklady k dešifraci pachatele tragédie letu MH17?

5. 8. 2014 / Miloš Dokulil

Úkol (1), úsudkový příklad:

Mohlo tragédii MH17 ze 17/7 inscenovat z nějakých důvodů ukrajinské letectvo? Anebo sestřelení toho letadla mělo být rafinovaně inscenovanou sugescí z opačné strany, která měla okatě ukázat na míru kyjevské agrese? Neměl to případně být jenom další triumf nad vládním letectvem? Anebo se zde zjevně a průkazně jednalo o záměrnou akci v režii nacionalistických povstalců? Každá z těchto otázek, už předem, a hned podle toho, jak byla formulována, snad prozrazuje, s jakou směrovkou a z jakých výchozích pozic asi vzešla.

Jestli dojde k vyvražďování, západní média budou opět mlčet

5. 8. 2014 / Karel Dolejší

Irácké menšiny vsadily na ochranu před islamisty ze strany kurdských ozbrojených oddílů (pešmergy). Po víkendu je ale více než jasné, že tento projekt selhává. Ale zatímco se křesťané mohou i v "chalífátu" vykoupit z trestu smrti daní, jiné skupiny považované za odpadlíky tuto možnost nemají. Pokud se jim z území obsazeného ISIL nepodaří včas uprchnout, budou jednoduše povražděny. Zpravodajské štáby světových agentur však o tom sotva přinesou podrobnější zprávy. Mají důležitější věci na práci.

Vysoká činitelka britského ministerstva zahraničí odstoupila kvůli Gaze

5. 8. 2014

Ladi Warsi, vysoká činitelka britského ministerstva zahraničí odstoupila z britské vlády na protest proti její politice vůči Gaze. Charakterizovala ji jako "morálně neobhajitelnou".

Ve svém rezignačním dopise Lady Warsi konstatuje, že postoj a jazyk britské vlády během nynější krize v Gaze je "morálně neobhajitelný, není v britském národním zájmu a bude mít dlouhodobý záporný postoj na naši pověst mezinárodně i vnitropoliticky".

Dodává, že postoj Británie "není v souladu s právem a naší dlouhodobou podporou pro mezinárodní spravedlnost". Dodala: "Britská vláda může hrát konstruktivní roli při řešení krize na Blízkém východě pouze, pokud je počestným vyjednavačem a v této chvíli si nemyslím, že jím je."

V rozhovoru s Huffington Post Warsi uvedla: "Náš postoj neuznat palestinský stát v OSN v listopadu 2012 nás postavil na chybnou stranu historie a hluboce lituji, že jsem se proti tomu tehdy nepostavila."

(Na jakou stranu historie staví asi postoj české vlády vůči palestinsko-izraelskému problému Českou republiku? pozn. JČ.)

Po odchodu z vlády má tato konzervativní členka Horní sněmovny nyní svobodu mluvit o této věci otevřeně a jako první věc požaduje zavedení zbrojního embarga proti Izraeli.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Izrael a Hamas souhlasí s egyptským návrhem na třídenní příměří

5. 8. 2014

V pondělí večer to vypadalo, že definitivní konec čtyřtýdenního válčení v Gaze by mohl být možný, poté, co přišly zprávy, že jak Hamas, tak Izrael přijaly egyptský návrh na příměří, které má trvat 72 hodin.

Příměří by mělo být vyhlášeno v úterý ráno v 8 hodin místního času. Mělo by umožnit jednání o tom, jak ukončit válku v Gaze.

Zástupci palestinských politických frakcí jsou v Káhiře od neděle a připravují tam sérii požadavků a možné ukončení konfliktu. Podle zdravotníků v Gaze bylo usmrceno více než 1800 Palestinců. Na izraelské straně zahynulo 64 vojáků a 3 civilisté.

Poučení i pro některé Čechy

O zuřivé nenávisti až za hrob k "jiným"

4. 8. 2014 / Jan Čulík

Motto:

"Každej věří na svýho výbornýho Pánaboha, ale nevěří druhýmu člověku, že ten taky věří v něco dobrýho. Člověk si může myslet, že druhá víra je špatná víra, ale nemá si myslet, že ten, kdo ji má, je špatnej a sprostej a podvedenej chlap."

Karel Čapek, Továrna na Absolutno

Z nynější války proti civilistům v Gaze vyplývá ještě jedna důležitá věc. Slušní západní novináři, kteří nyní stále intenzivněji poukazují na vyvražďování civilistů v Gaze, naprosto neutralizují jakoukoliv nenávist k druhému etniku či druhé jazykové či kulturní skupině, vůči jinakosti. To je nesmírně záslužné, protože když vám vyvraždili rodinu, máte zajisté tendenci začít nenávidět příslušníky celého národa, jehož členové vám zabili maminku. Český spisovatel Arnošt Lustig, jemuž němečtí nacisté vyvraždili rodinu v koncentračních táborech, tak nikdy, do konce života před několika lety, už nenavštívil Německo.

Jenže nenávist celého etnika je scestná a kontraproduktivní a nikam nevede, jen k další zkáze. Je šokující a zcela nepřípustné, když Yochanan Gordon píše, že "podvádění a lži je přímou součástí toho, čím jsou" - míní tím všechny palestinské politiky a potažmo všechny Palestince, které je podle něho nutně vyhladit, aby měl Izrael "klid na práci". Takové postoj mohou vést jen k další válce, protože protivník si také nutně bude věřit o vás, že jste zosobněním ďábla. Přesně totéž dělají mnozí Češi o Romech, kteří jsou pro ně zosobněním toho nejhoršího. Nevede to k ničemu, jen k zvýšení nenávisti.

Musí se to dělat jinak: Pokud někdo páchá individuální zločiny, je nutné ho individuálně potrestat, protože zločiny nelze tolerovat. Avšak lidé musejí vždycky hledat v druhé straně to, co je na nich dobrého a co s nimi mají společného. Reportér Channel Four Paul Mason poukazuje na to, že společnost v Gaze je svou podstatou víceméně středostavovská, že je tam velké množství vysoce kvalifikovaných odborníků a že při troše dobré vůle by toto místo mohlo být ohniskem ekonomického rozkvětu.

Poslouchejme, prosím, Karla Čapka: "Člověk si může myslet, že druhá víra je špatná víra, ale nemá si myslet, že ten, kdo ji má, je špatnej a sprostej a podvedenej chlap."

Jsem rád, že slušní západní novináři nejenže neztratili cit pro lidskost - a proto píší o nezřízeném vraždění dětí v Gaze - ale také mají onen hluboký instinkt pro solidaritu mezi lidmi bez ohledu na jejich odlišnost a jinakost. Vědí, že máme dohromady mnoho společného.

Libye coby otřesný příklad "humanitární intervence"

4. 8. 2014 / Daniel Veselý

Dramatická situace v dnešní Libyi představuje pádný důvod k tomu, aby nedocházelo k západním intervencím kamkoliv a za jakýchkoliv podmínek. Spojené státy byly dokonce donuceny evakuovat svoji ambasádu v Tripolisu (podobně jako v roce 1975 v Kambodži), a to dva roky poté, co zde byl usmrcen americký velvyslanec. Nyní se tato země nachází v naprostém chaosu -- de facto od zavraždění plukovníka Kaddáfího rebely s pomocí Západu, jež bylo přijato s nechutným entuziasmem ZDE.

Irák: ISIL snadno porazila kurdské jednotky

4. 8. 2014

Ozbrojenci organizace ISIL získali v neděli kontrolu nad největší přehradou v Iráku, ropným polem a třemi dalšími městy, informuje státní televize. Poprvé od té doby, co se zmocnili většiny severního Iráku, uštědřili vážnou porážku kurdským jednotkám. Ty byly označovány za podstatně efektivnější, než šíity vedená irácká armáda, která v bojích s islamisty prakticky zkolabovala.

Je Irák odsouzený ke smrti? ... země Tisíce utrpení

4. 8. 2014 / Faisal Ismail

Dramatický ozbrojený konflikt v Iráku, který vypukl po 9. červnu tohoto roku, se stal bezpochyby středem pozornosti zainteresovaného mezinárodního společenství. Tohoto "dne hanby" se vládní armáda záhadně zhroutila před ofenzivou povstalců. Další vývoj je obecně znám. Stručně řečeno: pád druhého největšího města Iráku Mosul dne 10.6.2014, vyhlášení Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL) na severu a západu země a posléze vyhlášení Islámského státu -- Chalífátu.

Img

Západní novináři stále milují "morální křižácká tažení". Politici naštěstí už tolik ne

4. 8. 2014 / Karel Dolejší

Aniž by kdokoliv vydával současnou západní politiku vůči Rusku za optimální, stojí za to ji srovnat s přístupem, jaký část aktivistických novinářů právě prosazuje vůči Izraeli. Přinejmenším proto, že srovnání ukáže, jak se západní žurnalistika - na rozdíl od politiky - od dob "morálních křižáckých tažení" proti Srbsku či Libyi vůbec nikam neposunula. Ba naopak, klesá do téhož bahna stále níže.

Vede západní žurnalistika skutečně "křižáckou válku proti Izraeli"?

4. 8. 2014 / Jan Čulík

Argumentace Karla Dolejšího o práci "některých aktivistických novinářů" či "západních novin", kteří prý vedou "křižácká tažení proti Izraeli" a "prezentují ho jako absolutní zlo" působí tak trochu jako "straw man", tedy "fakt", který jsem si sám vytvořil a pak ho kritizuju. Pokud tedy Karel Dolejší nepředloží věcné odkazy na to, kteří novináři prezentují v těchto dnech Izrael jako "absolutní zlo".

Tento druh zkreslující argumentace je nebezpečný, protože je to voda na mlýn lidem, kteří odmítají jakoukoliv kritiku izraelské vlády či její politiky (pozor! ani Izraele, ani sionismu, ani Židů jako rasy!) jako antisemitismus. Několik čtenářů nám napsalo, že se Britské listy prý proměnily v Listy Hamasu. Jako by neviděli, že Britské listy důsledně odsuzují politiku Hamasu a nekritizují Izrael, jeho kulturu a obyvatelstvo jako takové. Poukazují na porušování zákonů války, jehož se dopouští několik "mužů pokročilejšího středního věku", jak by to napsal Guardian, v izraelské vládě a v armádě.

Teroristé v Gaze

4. 8. 2014 / Václav Hořejší

V Gaze jsou už zase každý den masakrovány desítky, ba stovky civilistů, včetně malých dětí. Soustavně jsou ničeny tisíce obytných domů, školy a nemocnice, veškerá infrastruktura.

Je třeba to říci otevřeně -- jedná se o státní terorismus.

Jak zřejmě vznikl rasismus

4. 8. 2014 / Boris Cvek

The Times Literary Supplement (25.7.2014) recenzuje David Armitage knihu Racism: From the crusades to the thwentieth century (Rasismus: od křížových výprav po dvacáté století) autora Francisca Bethencourta (knihu vydal Princeton University Press).

Channel Four News

Půjde operace izraelské armády v městě Rafah k trestnímu tribunálu v Haagu?

4. 8. 2014Moderátorka Channel Four News, neděle večer: Generální tajemník OSN charakterizoval útok na školu OSN v městě Rafah, přeplněnou uprchlíky, při níž bylo usmrceno nejméně 10 osob, jako "morální ohavnost" a "kriminální čin". Dodal, že izraelská armáda byla opakovaně informována o přesných místech, kde se vyskytují školy OSN. Dodal: "Toto šílenství musí přestat."

Bombardování nedaleko základní školy pro chlapce v městě Rafah je už sedmým případem, kdy byla zasažena budova OSN od doby, kdy válka v Gaze začala. A je to třetí úder uvnitř školy anebo v její blízkosti. Ve středu izraelská armáda usmrtila 17 Palestinců bombardováním školy OSN v táboře Džebalia. Před čtrnácti dny byl bombardován úkryt OSN v Bet Henunu a tehdy bylo usmrceno šest Palestinců.

Za okamžik budeme interviewovat mluvčího izraelské vlády, ale nejprve se spojíme živě s Paulem Masonem v Gaze.

Paul Mason: Svědci z města Rafah mě dnes řekli, že viděli izraelské bezpilotní letadlo, jak útočí na člověka, který jel kolem té školy na motorce. A když to bezpilotní letadlo zaútočilo, došlo k zničení školy a k zabíjení civilistů. Avšak jestli to půjde k mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu, bude se zkoumat celá operace izraelské armády v městě Rafah. Jak uvidíte v této velmi šokující reportáži, byl to velmi intenzivní útok na jedno velmi malé město.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červen 2014

2. 7. 2014

V červnu 2014 přispělo 625 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 223 279,10 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v dubnu 2014 částkou 1991,75 Kč. Příjem z reklamy byl v červnu 2014 celkem 140 000 Kč.

Zůstatek byl koncem června 2014 403 628,99 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Ukrajina | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Noam Chomsky v České republice | Otrokářský stát Česká republika | 17. listopad | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
32046