Italský premiér znovu pohrozil, že bude vetovat dotace EU pro středoevropské země

26. 10. 2016

Italský premiér Matteo Renzi varoval, že Itálie není schopna přijmout příští rok dalších 155 000 uprchlíků, jako letos. Opakoval svou hrozbu, že bude vetovat evropské dotace pro středoevropské země, pokud budou dále odmítat uprchlíky a nebudou chtít pomoci je přesunout do svých zemí z Řecka a z Itálie, které za poslední tři roky přijaly statisíce migrantů.

Od pátku do neděle zachránily italské pobřežní stráže více než 6000 lidí. Celkem tedy letos přišlo do Itálie už 155 000 lidí, což je celkový počet za rok 2015. V roce 2014 přišlo do Itálie 170 000 uprchlíků.

V úterý zachránily italské pobřežní stráže dalších 500 osob.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci zahynulo letos při pokusu přeplout Středození moře více než 3100 lidí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Rozhovor Britských listů 80:

Jak získávají podřadná manipulativní média důvěru veřejnosti

21. 10. 2016

Redaktoři Britských listů Bohumil Kartous a Daniel Veselý rozbírají ničivý vliv, jaký mají v nynější "postpravdivé" éře na českou společnost podřadná manipulativní média jako Parlamentní listy, které šíří lži, poplašné zprávy a nesmysly do české společnosti, vytvářejí falešnou realitu a legitimizují nonsens. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 21. října 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Adam Curtis: HyperNormalizace

24. 10. 2016

KOMPLETNÍ ČESKÝ PŘEKLAD CURTISOVA MEGADÍLA

Kompletní dokumentární film, délka: 2 hodiny 41 minut:

(Curtisovy dokumentární filmy jsou proslulé autoritativním, dobře vyresearchovaným narativem-komentářem, jímž autor předkládá svou tezi. Komentář je doplněn ohromujícími archivními záběry.)

Žijeme v době obrovské nejistoty a zmatku. Dějí se události, které se zdají být nevysvětlitelné a nad nimiž nemáme žádnou kontrolu. Donald Trump, brexit, válka v Sýrii, nekonečná uprchlická krize, náhodné bombové atentáty. A ti, kteří jsou údajně u moci, jsou ochromeni - nemají tušení, co dělat.

Tento film je epickým příběhem toho, jak jsme se dostali do této podivné situace. Vysvětluje nejen, proč k těmto chaotickým událostem dochází, ale i proč my a naši politikové jim nerozumíme.

Afghánci v Německu čelí odmítání a deportaci

26. 10. 2016


Od příjezdu do Německa vloni v srpnu a poté, co byl za dva měsíce úřady převeden do městečka Altenberg na východě země, Rohullah Qaderi, čtyřiadvacetiletý bývalý televizní producent a reportér ze severního Afghánistánu udělal vše pro svou integraci.

 11133

Pluralita a mocenská rovnováha jsou důležitější než ego rebela bez příčiny

26. 10. 2016 / Karel Dolejší"Sooner or later... one has to take sides. If one is to remain human."
"Dříve nebo později... si musíte zvolit stranu. Pokud máte zůstat lidmi."
Graham Greene

Dobová svědectví Britů z Jugoslávie za 2. světové války ukazují zoufalou snahu nalézt toho pravého aktéra, s nímž se lze identifikovat a bez rezervy jej podpořit. Zdá se, že poddaným britské koruny velmi dlouho vůbec nepřišlo na mysl, že mezi balkánskými pidinacionalismy prostě není na výběr: Podpořte dosud slabého a začne soupeře utlačovat a ničit stejně, jako to do této chvíle dělali jeho konkurenti. Problém měl strukturální charakter a teprve internacionalističtí Titovi komunisté nabídli jakýsi nedokonalý lék: Utlačili všechny jihoslovanské národy na dlouho do té míry, že po nějaký čas neměly možnost se navzájem vyvražďovat.

Mezitím v Absurdistánu 7: Šílenci v polské vládě

26. 10. 2016 / Tomasz Oryński

Další příklad protipolského spiknutí. Bruselem podporované levičácko-feministicky-ateistické-vegetariánské síly se nezastaví před ničím a pořád budou útočit na pravé polské vlastence. Teď došly tak daleko, že dokonce nařídily španělské policii, aby zaútočila na polské ženy a děti. Naštěstí byli na místě fotbaloví chuligáni a ti je ochránili. To je alespoň verze událostí, kterou rozšířili představitelé fotbalových chuligánů, kteří způsobili nepokoje v centru Madridu.

Naštěstí si můžeme být jisti, že alespoň poslanci našeho parlamentu budou v bezpečí před cizí policií. Parlamentní pouť do Vatikánu, jíž chtěli poslanci poděkovat papeži za jeho návštěvu Polska během nedávného katolického Světového dne mládeže, vyvolala několik konfliktů, když bylo rozhodnuto, že poslaneckou pouť do Vatikánu nebude hrazena z parlamentního rozpočtu, ale že poslanci budou muset každý zaplatit 1200 zlotých z vlastní kapsy. Najednou zmizel o tuto cestu zájem a pouť se zřejmě uskuteční někdy jindy.

Amnesty International: Americké letecké údery v Sýrii usmrtily 300 civilistů

26. 10. 2016

Andrew Streohlein z Human Rights Watch: Američany vedená koalice bojující proti Islámskému státu usmrtila leteckými údery stovky civilistů (Rusko tisíce):

Američany vedená koalice, která bojuje proti Islámskému státu v Sýrii, usmrtila leteckými údery nejméně 300 civilistů a musí činit víc, aby zabránila dalšímu zabíjení civilistů při nadcházející bitvě o irácké město Mosul, varuje organizace Amnesty International.

Více než polovina civilních obětí byla usmrcena při amerických náletech během bojů o syrské město Manbidž.

Je důležité, aby si z toho široká koalice, která připravuje invazi do iráckého města Mosul, vzala poučení, zdůrazňuje Amnesty International. Mosul je totiž daleko větší město než Manbidž. Žije v něm stále asi 600 000 civilistů.

"Učitelské profesní sdružení" chce segregovat děti

26. 10. 2016 / Petr Uhl

Webové stránky Učitelského profesní sdružení, které dokonce není ani spolkem, jenž by byl zapsán v rejstříku Ministerstva vnitra, je - jak ukazuje prohlášení ženy, jež se označuje za jeho mluvčí - tribunou osob, které chtějí i dále segregovat a tím i diskriminovat romské děti. Proto vystupují proti potřebnému odhadu počtu romských žáků ve třídě a ve škole, založenému - vzhledem k nutné ochraně zvlášť citlivých osobních údajů - na zcela anonymních odhadech učitelů a ředitelů škol. Tyto osoby se brání také začleňování zdravotně či sociálně znevýhodněných dětí (inkluzi). Někdy tak činí z tradičního konzervativizmu, častěji však z osobních důvodů, upozorňuje Petr Uhl.

Co si britská premiérka skutečně myslí o brexitu: Že to bude katastrofa

26. 10. 2016

Deník Guardian získal exkluzivně tajnou nahrávku přednášky Theresy Mayové ve firmě Goldman Sachs z letošního května. Vyjádřila v ní vážné obavy, že v případě hlasování pro brexit z Británie odejde mnoho firem. Chtěla, aby Británie hrála v Evropě vůdčí roli

Mayová řekla:

"Myslím, že hospodářské argumenty jsou jasné. Být součástí obchodního bloku s 500 miliony obyvatel je pro nás signifikantní. Myslím, že jedním z problémů je skutečnost, že lidé budou investovat zde v Británii, protože je Británie v Evropě. Myslím, že kdybychom nebyli v Evropě, firmy a podniky by uvažovaly o tom, zda si budou muset vytvořit přítomnost na evropském kontinentu a odejít z Británie. Takže pro nás jsou z hospodářského hlediska jasné výhody, a jak už jsem řekla, máme z členství v EU i bezpečnostní prospěch."

V posledních týdnech však Mayová tvrdí, že chce dát přednost omezení volného pohybu obyvatel Evropské unie do Británie před členstvím Británie v jednotném evropském trhu.

Ve středu ráno vyvolalo zveřejnění projevu premiérky Mayové z letošního května předpověditelně ostré reakce v britském parlamentu. "Před referendem premiérka říká, že přístup k obchodnímu bloku 500 milionů lidí je životně důležitý, nyní nechce udělat ekonomiku prioritou," napsal například hlavní obhájce těsných vztahů Británie s EU za Labouristickou stranu, právník a poslanec Keir Starmer:

Podrobnosti v angličtině ZDE

Ukrajinský hacker se dostal k emailům Vladislava Surkova

26. 10. 2016

Ukrajinský hacker zveřejnil gigabyte emailové stránky "šedé eminence" Kremlu Vladislava Surkova, který řídil ruské operace na východní Ukrajině a v Jižní Osetii a v Abcházii. Maily neobsahují žádá světaborná zjištění, která by otřásla Kremlem, jen seznamy mrtvých, zabitých v Donbasu, protest místního obyvatelstva proti "ukrajinskému teroru", který byl po schválení Kremlem asi o týden později publikován v ruských médiích jako "spontání vyjádření občanského názoru" a účty za provoz médií a institucí na Donbase. Maily potvrzují systematický vliv ruských úřadů na východní Ukrajině.

Americké politické strany mají o každém jednotlivém z 225 milionů amerických voličů 5000 individuálních informací

25. 10. 2016Při letošních prezidentských volbách v USA mají obě americké politické strany přesné informace o každém jednotlivém občanu ze všech 225 milionů voličů. Vybudovaly si k tomu obrovské databáze. Informovaly o tom v pondělí Channel Four News.

Politické strany vědí, co jednotliví voliči kupují v supermarketech, za co utrácejí úvěrovými kartami i na co se dívají v televizi. Využívá se to k tomu, že politické strany voliče bombardují personalizovaným přesvědčováním.

Vývoz německé munice se zdesetinásobil

26. 10. 2016


Vývoz německé munice v první polovině roku 2016 masivně vzrostl, informuje zpráva, kterou dnes projedná spolková vláda. Turecko potlačující politickou opozici patří k nejlepším zákazníkům.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za září 2016

8. 10. 2016

V září 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 36 481,11 Kč.    Příjem z reklamy byl 6081,00  Kč. Výdaje na provoz Britských listů byly 51 992, 66 Kč.

Zůstatek byl koncem září  2016 93 065,09 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 11131

Emancipace kontra zemancipace

25. 10. 2016 / Karel Dolejší


Na sociálních sítích se v souvislosti s nedávnou deklarací vazalství vůči Pekingu objevil zajímavý novotvar - "zemancipace". Pojem se ale, jak už to tak v daném kontextu bývá, nedočkal přesné definice. Zde jeden návrh.

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

O společenském nastavení

24. 10. 2016 / Kateřina Duchoňová

Naší společností se poslední dobou stále více šíří atmosféra strachu a nevraživosti, střídaná apatií a nezájmem o věci veřejné, což nebezpečně otevírá dveře extremismu a totalitním praktikám.

Žijeme ve světě plném jinakosti, proměnlivosti a nejistot, zároveň toužíme po řádu a zvláště ekonomických jistotách, což skrývá mnohá nebezpečí, dle sociologa Baumanna se vždy mohou najít lidé, kteří se do nového pořádku nehodí.

Lidé se obávají konkurence, odlišnosti, na základě vnímání rozdílů se prohlubuje negativní vnímání. Obávají se také křehkosti vlastní existence.

Co tolik západních nespokojenců přitahuje na Putinovi?

26. 10. 2016

 Co na Putinovi vlastně tolik přitahuje lidi, kteří nežijí pod jeho vládou?, ptá se James Bloodworth. Odpověď už částečně vyplývá z otázky: Je snazší oddat se fantaziím o "silném vůdci", když si podmaňuje někoho jiného. Kdokoliv může vítat (nebo, což je častější, úplně ignorovat) potlačování vnitřního disentu, pokud ho od něj dělí tisíce kilometrů.

Členka Republikánské strany se diví, proč ji muži nebrání

26. 10. 2016


Jako bývalá asistentka pro komunikaci senátora Teda Cruze a bývalého senátora Jima DeMinta mohu osobně dosvědčit, že Republikánské ženy musely po léta čelit obviněním Demokratů, že jejich strana údajně hájí názory ženám nepřátelské, napsala Amanda Carpenter. Co jsme s tím udělali? Nominovali jsme - prostřednictvím většinou starší a mužské voličské základny - tvrdého a nesmlouvavého misogyna.

Guardian: Název "Czechia" pro Českou republiku se neujal

25. 10. 2016

K tomu dnes publikuje deník Guardian dlouhý článek ZDE. Globální zájem, který loni v dubnu vyvolalo rozhodnutí českých úřadů začít nazývat svou zemi "Czechia", je pozoruhodný a bezprecedentní. Mezinárodní sdělovací prostředky neřeší ohledně České republiky skoro nic jiného... :)

Jak se generál Klemeš stal rukojmím pana Bělobrádka

24. 10. 2016 / Boris Cvek

Různí politici nyní řeší otázku, zda se mají, nebo nemají, účastnit oslav státního svátku 28. října na Pražském hradě. Neúčast vysokých politiků na těchto oslavách, při nichž se udělují státní vyznamenání, není ničím zas až tak neobvyklým. Jak jsem se dozvěděl dnes po poledni na Radiožurnálu, v minulosti se protestní neúčasti dopustil Miloš Zeman i Bohuslav Sobotka.

Skotská premiérka: Jednání v Downing Street nepřineslo odpovědi na žádné otázky

25. 10. 2016

Nicola Sturgeonová, skotská premiérka, po jednání s Theresou Mayovou v Downing Street: "Nebudu předstírat, že jsme udělali větší pokrok, než jak tomu bylo ve skutečnosti. Ale jsem rozhodnuta projít tímto procesem v dobré víře."

Reportér: "Někteří lidé říkají, že to jednání bylo docela bojechtivé."

Nicola Sturgeonová: "To je pravda."

Reportér: "Bylo to na hraně? Hrozili jste si prstem?"

Britská ministryně vnitra: Británie přijme stovky dětských uprchlíků z Calais

25. 10. 2016

Britská ministryně vnitra Amber Ruddová uvedla v parlamentě, že 800 uprchlických dětí v Calais uvádí, že mají v Británii příbuzné, avšak vznikají pochybnosti, zda mají britské komunální úřady kapacitu přijmout děti bez doprovodu rodičů.

Do Británie mají být v nadcházejících třech týdnech přivezeny stovky dalších uprchlických dětí z Calais, avšal čtvrtina komunálních úřadů v Anglii uvádí, že za ně nemohou převzít odpovědnost.

Amber Ruddová uvedla, že v posledních dnech bylo do Británie už přivezeno asi 200 dětí, včetně 60 holčiček podle Dubsova dodatku k zákonu o imigraci, podle něhož má Británie z evropského kontinentu přijmout i zranitelné děti, které nemají v Británii žádné příbuzné.

Skotská premiérka: Jednání s Mayovou bylo "hluboce frustrující"

24. 10. 2016

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová uvedla, že pondělní jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou v Downing Street o brexitu bylo "hluboce frustrující". Nabídka Mayové, že vedoucí politikové Skotska, Walesu a Severního Irska budou mít možnost přímo přispět do návrhu vyjednávání o brexitu vyvolala skeptickou reakci. Sturgeonová konstatovala, že se během schůzky o plánech londýnské vlády nedověděla vůbec nic nového.

V Downing Street se s Mayovou v pondělí setkali jak Sturgeonová, tak vedoucí politikové Walesu a Severního Irska. Skotsko a Severní Irsko hlasovalo proti brexitu, Wales a Anglie pro brexit. Brexit bude zvlášť problematický pro Severní Irsko, protože může znamenat uzavření hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou a obnovení severoirského terorismu.

Po dvouhodinové schůzce s Mayovou řekla Sturgeonová, že "velmi robustní" rozhovory nepřinesly nic nového.

Karta se obrací v neprospěch Miloše Zemana

24. 10. 2016 / Boris Cvek

Pokud ale někdo skutečně chce pád Miloše Zemana v příští prezidentské volbě, pak je podstatné – a to mne napadlo při vypuknutí střetu mezi prezidentem a ministrem Hermanem o dalajlámu a údajné vydírání ministra prezidentem – aby se tento pozvolný vývoj nechal přirozeně dozrát a aby se nad postupným pádem Zemana do stále odpudivějších skandálů, z nichž čouhají panské způsoby hradní šlechty kolem Mynáře a Nejedlého, neradovala „schwarzenberkovská“ část společnosti tak triumfalisticky, že většinové společnosti bude Zemana líto.

Bylo to 16. října, kdy v Otázkách V. Moravce zjevně spokojený a suverénní Jiří Čunek říkal tato slova (stopáž od 26. minuty): „Já skutečně – možná na rozdíl i od svých kolegů v KDU – já jsem přesvědčen, že Andrej Babiš tady nevyplnil marketingově koblihový prostor. On tady vyplnil prostor toho, že důsledek opoziční smlouvy…“ A pak mluvil o tzv. kmotrech, o sobě jako o oběti toho prostředí, které tu zavládlo po opoziční smlouvě atd.

 11128

Hrají WikiLeaks podle not Kremlu?

24. 10. 2016 / Daniel Veselý

V poslední době se množí dohady, zda organizace WikiLeaks a její „šéf v klatbě“ Julian Assange nehrají roli trojského koně Kremlu v amerických volbách. Kritikové Assangemu a spol. vyčítají posedlost Hillary Clintonovou a jejími skandály s e-mailovou korespondencí a až nápadný nezájem o prohřešky Donalda Trumpa. Navíc kontroverzní magnát má až okaté pochopení pro ruského prezidenta Vladimira Putina - i proto se WikiLeaks ocitly v podezření.

Kremelští propagandisté publikovali "leaky" dříve než WikiLeaks

24. 10. 2016


Šestá část emailové složky WikiLeaks z údajně hacknutých Podestových emailů byla zveřejněna, ale nikoliv WikiLeaks. Velké odhalení přišlo z RT America, americké pobočky ruské kabelové televize kdysi známé jako Russia Today.

RT America tweetovala link k dokumentům v 6:09. Nicméně WikiLeaks ještě neohlásily zveřejnění. Udělali to fakticky až o 23 minut později.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Julian Assange předal dokumenty týkající se Ruska proruskému antisemitovi

24. 10. 2016

Julian Assange by nikdy vědomě nebyl nástrojem ruského státu. Kdyby mu Putin dal sérii příkazů, Assange by ho ignoroval. Avšak pokud mu anonymní či pseudonymní skupina nabídne proticlintonovský materiál, Assange ho s radostí bude publikovat, píše jeho někdejší spolupracovník James Ball v dlouhém článku na serveru buzzfeed.com. James Ball zdůrazňuje, že Assange má téměř osobní nenávist vůči Hillary Clintonové, kterou považuje za zosobnění zkorumpovaného amerického státu. Tento, podle svého mínění, zkorumpovaný americký stát Assange natolik nenávidí, že mu nevadí se proti němu spojit s pochybnými politiky či diktátory.

Kdo je Vladislav Surkov?

24. 10. 2016Prezident Putin byl minulý týden v Berlíně a jednal tam se svými francouzskými, německými a ukrajinskými protějšky o Ukrajině. Měl tam s sebou člověka, který se jmenuje Vladislav Surkov, přestože Spojené státy a Evropská unie uvalily na něho po anexi Krymu a po intervenci Ruska na východní Ukrajině sankce. Surkov, blízký spolupracovník Vladimíra Putina a muž, který má velký vliv, dostal výjimku, aby mohl být na jednání.

Avšak kdo je přesně Vladislav Surkov a proč ho Vladimír Putin potřeboval v Berlíně?

Peter Pomerancev: Vladislav Surkov je jedním z Putinových prostředniků se Západem. Je to člověk, který se setkává v Victorií Nulandovou, která je představitelkou amerického ministerstva zahraničí, specializující se na východní Evropu a Rusko. Když je zapotřebí projednat něco závažného, vysílají Surkova."

Proč má Putin v Surkova tak obrovskou důvěru?

Filipíny zničily Obamův "obrat k Asii"

24. 10. 2016


Vzpomíná si někdo na prezidentem Barackem Obamou prosazovaný "obrat k Asii"? Plán se měl zaměřit na diplomatická a vojenská aktiva ve Východní Asii, aby byla zadržena expanze sílící Číny. Šlo o jeden z důvodů, kterým Obama podkládal oslabování angažmá na Blízkém východě, napsal Eli Lake.

Komunitní rozvoj: Alternativa k plánování shora?

24. 10. 2016


Komunitní rozvoj může nabízet alternativu k přístupu "shora dolů", který si mnozí přejí opustit, napsala Rose Longhurst. Místní filantropie ještě nepatří od žargonu rozvojového sektoru, ale mnozí věří, že komunitní filantropie nabízí jiné paradigma poskytující příležitost udržitelnému rozvoji.

SSSR ve skutečnosti nikdy zcela nezanikl

24. 10. 2016


Revoluce v roce 1991 svrhla sovětské politické, ekonomické a sociální uspořádání a na mapu místo jedné země nakreslila zemí patnáct. Ale jako mnohé jiné revoluce v dějinách, i tato skončila restaurací, napsal týdeník The Economist.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
32176