Nelson Mandela zemřel ve věku 95 let

5. 12. 2013

čas čtení 1 minuta

První černošský prezident Jihoafrické republiky zemřel ve věku 95 let pokojně doma mezi příslušníky své rodiny v Johannesburgu. Oznámil to současný prezident Jacob Zuma.

Mandelova smrt vyvolá v Jihoafrické republice období truchlení a sebereflexe dvacet let poté, co Mandela proměnil svou zemi z rasového apartheidu v inkluzivní demokracii. Mandela je celosvětově považován za jednoho z největších státníků moderní doby, srovnatelného s Mahatmou Gandhím a Martinem Lutherem Kingem.

Místo v historii mu zajistí jeho otevřeně smířlivý postoj. Poté, co Mandela strávil 27 let ve vězení, usiloval o smíření s bělošskou menšinou v Jihoafrické republice a spolu s ní vytvořil tamější demokracii. Je to, jako by čeští politikové uzavřeli smíření s předlistopadovými komunisty a vzali je do vlády.

Nelson Mandela přivedl r. 1994 k volebnímu vítězství svou stranu Africký národní kongres, ale na rozdíl od Václava Havla dobrovolně odstoupil z prezidentské funkce po jediném funkčním období.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Jak Amerika a Británie beztrestně vraždí civilisty po celém světě

5. 12. 2013

čas čtení 6 minut

Válka proti terorismu se nyní proměnila v nekonečnou válku bezpilotními letadly a tajného zabíjení. Hrozí to vytvořit nebezpečný svět

Americký prezident Obama, držitel Nobelovy ceny míru, sice slíbil, že válka proti terorismu skončí, avšak namísto toho ji proměnil a rozšířil, píše Seumas Milne v deníku Guardian. Obamovy útoky bezpilotními letadly, k nimž dochází v mnoha zemích od Pákistánu až po severní Afriku, jsou ohniskem této nové fáze. A jak ukazuje nový, šokující film Dirty Wars, který natočil americký novinář Jeremy Scahill, v mnoha zemích světa nyní také dochází k pozemnímu vraždění tajnými americkými jednotkami, najímanými válečnými magnáty a žoldáky v mnoha zemích světa, píše v deníku Guardian Seumas Milne.

Ve Středoafrické republice hrozí katastrofa

5. 12. 2013

čas čtení 4 minutyJe to země, kterou málokteří lidé zvnějšku kdy navštívili anebo o ní vůbec kdy slyšeli. Dnes však stojí Středoafrická republika v ohnisku mezinárodní pozornosti. Spojené národy varovaly, že v zemi dochází k genocidě a vzniká tam naprostý chaos. Francie začala posílat vojska do hlavního města Bangui? Reagují na rychle se zhoršující situaci, kdy davy muslimů a křesťanů, ozbrojené mačetami, rozsekaly stovky lidí, mužů, žen a dětí, na kusy. Středoafrická republika je země bez přístupu k moři, je plná nerostného bohatství a je obklopena rozkládajícími se státy Čad, Kongo a Súdán. V březnu v ní došlo k puči. Byl svržen prezident a v zemi od té doby vznikla v současné době nejhorší světová humanitární krize. Téměř půl milionu lidí přišlo o přístřeší a bylo nuceno opustit své domovy, mnoho milionů lidí závisí na potravinové pomoci.

Skončí Literárky?

5. 12. 2013 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

S koncem roku přichází docela špatná zpráva pro pluralitu médií v České republice. Vydavatel Literárních novin Miroslav Pavel, který tento týdeník systematicky dotuje z vlastní kapsy velmi podstatnými finančními částkami, už to není do budoucna schopen dělat a oznamuje, že od ledna 2014 se týdeník bude muset proměnit na měsíčník.

Literární noviny: Z týdeníku bude měsíčník

5. 12. 2013 / Miroslav Pavel

čas čtení 2 minuty

Milé čtenářky, vážení čtenáři!

Když jsem před čtyřmi roky kupoval od sociální demokracie týdeník Literární noviny (dostal jsem se tehdy do konfliktu s Jiřím Paroubkem kvůli obsahu Literárek a jmenování Petra Bílka šéfredaktorem), byl jsem přiměřeně optimistický. Samozřejmě, nepředpokládal jsem, že budeme prodávat statisíce výtisků a že se budeme topit v inzerci. Skutečnost je ovšem taková, že Literární noviny zatím nedokázaly dosáhnout nejenom ziskovosti, ale ani tzv. černé nuly. Pro reklamní agentury nejsme zajímavým partnerem.

Olympiáda v "Sochi"...

5. 12. 2013

čas čtení < 1 minuta

Prošla jsem pražským nákupním centrem na Smíchově a odešla poučena, kde bude zimní olympiáda. Bude v Sochi. Asi se to tam přejmenovalo... Ale co chtít v zemi, kde dle kulturních redaktorů napsal Labutí jezero Piotr Tchaikovsky..., píše Ludmila Kašparová.

Kde limit můj?

5. 12. 2013 / Marek Řezanka

čas čtení 5 minut

Pro jedny zásadní téma, pro jiné okrajová záležitost a nafouklá bublina, která zastírá závažnější témata, jakými jsou války po celém světě a role jednotlivých velmocí v nich. Ano, je třeba si uvědomit, že se každého z nás bezprostředně dotýká dění na celém světě, tedy i v Kongu nebo ve Středoafrické republice, v Egyptě či v Sýrii. Stejně tak ale není možné mlčet k jinému fenoménu, a tím je posouvání hranic toho, co jsme ochotni a schopni vnímat jako normální a tolerovatelné.

Čína odmítá ustoupit americkému tlaku ve věci identifikační zóny protivzdušné obrany

5. 12. 2013

čas čtení 1 minuta

Čínský prezident Si Ťin-pching a americký viceprezident Joe Biden se v Pekingu neshodli ohledně otázky nově zřízené identifikační zóny protivzdušné obrany (ADIZ) ve Východočínském moři. Existuje jen málo náznaků sbližování stanovisek.

Biden během návštěvy Pekingu (následující po návštěvě v Tokiu) a pěti a půl hodinových jednání vyjádřil hluboké znepokojení USA a dalších zemí regionu. Avšak Si neustoupil. Zóna zahrnující souostroví Senkaku/Tiao-jü zůstává v platnosti.

PŘEČETLI JSME:

Oskar Krejčí: Ukrajina: jablko sváru

5. 12. 2013

čas čtení 1 minuta

Tradičně je ukrajinská politická scéna rozdělována na levobřežní a pravobřežní -- na východ od řeky Dněpru je prý promoskevská, na západ probruselská. Prostý pohled na výsledky prezidentských voleb v roce 2010 ale naznačí, že toto zeměpisné zjednodušení neodpovídá faktům. Prozápadně vnímaná Julija Tymošenková získala většinu i v oblasti na severovýchod od řeky Dněpr, Viktor Janukovyč, který je označován za proruského, obdržel většinu hlasů na celém černomořském pobřeží a částečně i v Zakarpatské oblasti Ukrajiny (kdysi Podkarpatské Rusi). Důvod je prostý: Ukrajinu nedělí Dněpr, ale hned tři skupinové identity: etnická, náboženská a sociální.

Zdroj: ZDE

Článek vyšel v dnešním, tedy čtvrtečním čísle Literárních novin (z 5.12. 2013) viz prodejní místa. Rovněž je můžete zakoupit v  elektronické podobě na čtečce Kindle. Jsme přesvědčeni, že stojí zato tento kvalitní týdeník podpořit, míní šéfredaktor Britských listů Jan Čulík.

Vatikán nevydá OSN informace o zneužívání dětí kněžími

5. 12. 2013

čas čtení 1 minuta

Svatá stolice rozhněvala aktivisty, že odmítla poskytnout informace, které požaduje výbor OSN pro práva dítěte

Vatikán odmítl poskytnout panelu OSN požadované informace, o zneužívání dětí kněžími. Svatá stolice tvrdí, že neposkytuje informace o konkrétních případech zneužívání dětí, pokud to nepožaduje jiná země jako součást trestního stíhání.

Koutek reklamní tuposti

Sexistická reklama

5. 12. 2013 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta

Podle představ firmy, která zadala tuto reklamu (najdete ji například na Novinkách) touží výlučně ženy po domácích spotřebičích... :) Ženy holt nejsou intelektuálky. Netouží po knize, ale po fénu na vlasy... ) Jako by nikdy žádný muž nevařil kávu anebo se nestaral o domácnost...! Sexistická reklama neférově potvrzuje nerovné postavení žen v české společnosti. Není divu, že se v rovnosti pohlaví Česká republika ve světě umístila na 83. místě.

Evangelii Gaudium - 2. část

5. 12. 2013 / Jorge Mario Bergoglio - papež František

čas čtení 70 minut

pokračování 1. části exhortace římského biskupa "Evangelium radosti"
přeložila česká sekce Radia Vaticana

110. Po zamyšlení nad některými výzvami soudobé reality, rád bych nyní připomněl úkol, který na nás doléhá v jakékoli době a na každém místě, protože "není pravé evangelizace bez výslovné zvěsti, že Ježíš je Pán" a bez "primátu hlásání Ježíše Krista v každé evangelizační aktivitě".[77] Jan Pavel II. shrnul starosti asijských biskupů a řekl jim, že, pokud má církev "plnit svůj prozřetelnostní úděl, jímž je evangelizace jakožto radostné, trpělivé a postupné hlásání spásonosné smrti a vzkříšení Ježíše Krista, musí to být absolutní priorita".[78] Platí to pro všechny.

Totální vítězství maloměšťáckého školometství

4. 12. 2013 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Nechci říci, že vzdělání je k ničemu. Je mimo jiné k tomu, aby studenti a žáci pochopili význam geniálních osobností, který opravdu nespočívá v tom, že se "dobře učily" nebo že žily vzorně maloměšťácky. To, že studenti nymburského gymnázia odmítají pojmenování svého ústavu po Bohumilu Hrabalovi, je pro mne šok. Ukazuje to, že jsou nevzdělaní. Setkával jsem se s tímto přístupem často u studentů i jejich rodičů, když jsem sám učil na gymnáziu: důležité jsou známky a každý, kdo se snaží, by měl mít jedničky. Není třeba chápat, myslet, narážet na složitost a náročnost poznání, která vždy nakonec ukazuje, že memorování a konformita jsou obyčejným hňupstvím, je naopak třeba uspět v čiré průměrnosti. Školství mělo k takovému pojetí "vzdělání" vždy sklony a bylo opravdovými vzdělanci a génii často kritizováno, odmítáno. Nicméně současná situace se zdá být vrcholem hrůzy. Místo, aby studenti četli Hrabala a pohrdali školometstvím, odmítají Hrabala proto, že se špatně učil a nežil dostatečně pokrytecký měšťácký život. Dějiny vzdělanosti a kultury jsou založeny na odmítání školometství, průměrnosti, pokrytectví a moralizujících lží o "správném životě" bez nárazů, troskotání, konverzí a konfliktů. Zdá se, že mnozí studenti nymburského gymnázia tohle nikdy neměli šanci pochopit.

Řezník, aneb Zakažme rakovinu!

4. 12. 2013 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Jakub Patočka v textu nazvaném Několik slov o svobodě slova tepe do kauzy "rapera" vystupujícího pod pseudonymem Řezník. Ukazuje podle něj limity svobody slova. Autor organizátory vyloučený ze soutěže Český slavík je podle Patočky "psychopat" a v normální zemi by byl buď vězněn, nebo léčen - ale v České republice se debatuje o tom, zda jeho "umělecké výkony" náhodou nespadají do kategorie svobody projevu.

Jak je krásné míti Číňany za naprosté pitomce

4. 12. 2013 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Kyle Mizokami sepsal pro Foreign Policy zvláštní text: Rekapituluje v něm výsledky maření svého času počítačovou hrou Command: Modern Air/Naval Operations (C:MANO) a vyvozuje z průběhu hry důsledky pro zahraniční a vojenskou politiku Japonska a USA.

Textů podobné kvality dnes samozřejmě asi vzniká značné množství; otázka ovšem zní, proč zrovna renomované periodikum jako Foreign Policy dává takovým článkům prostor.

Mizokami se pomocí zmíněné počítačové hry pokusil simulovat průběh hypotetického leteckého střetnutí mezi Čínou, Japonskem a USA v prostoru nově vyhlášené čínské identifikační zóny protivzdušné obrany (Air Defense Identification Zone, ADIZ).

Sestřel si svého policejního prezidenta!

4. 12. 2013 / Boris Cvek

čas čtení < 1 minuta

Máme dva policejní prezidenty. Policejní prezident měl být původně politiky obtížně odvolatelný a manipulovatelný, z pochopitelných důvodů. Na základě informací z Generální inspekce bezpečnostních sborů však bývalý ministr vnitra Kubice bleskově vyloučil tehdejšího policejního prezidenta Lessyho z policejního sboru a zbavil ho tak funkce. Člověk by řekl, že tak mimořádný čin musel být opravdu řádně zdůvodněn a že se nemůže stát, že soudy ukážou Lessyho nevinu. Nicméně podle pravomocného rozsudku je Lessy opravdu nevinen a současný ministr vnitra Pecina musel zvrátit rozhodnutí o jeho vyloučení z policie. Bude za tohle někdo hnán k zodpovědnosti? Poučení: Kubice nám ukázal, jak snadno se lze zbavit policejního prezidenta a jak dlouho trvá, než je takový policejní puč usvědčen z protiprávnosti.

Mali: Úřady otevřely masový hrob

4. 12. 2013

čas čtení 2 minuty

Maliské úřady nalezly masový hrob, který zřejmě obsahoval těla vojáků. Stalo se tak týden poté, co bývalý šéf vojenské junty byl zadržen v souvislosti s podezřením ohledně trestných činů, jichž se měla armáda dopustit.

Zdroj uvnitř justice tvrdí, že 21 těl bylo nalezeno poblíž vesnice Diago nedaleko posádkového města Kati (viz mapa). Kati leží asi 30 km severně od hlavního města Bamaka.

Evropská unie pokutuje banky

4. 12. 2013

čas čtení < 1 minuta

Evropská unie pokutuje osm bank celkovou částkou 1,7 miliardy eur. Jde o historicky přelomové opatření a týká se údajné tajné dohody ohledně falšování dvou referenčních úrokových sazeb.

Opatření se týká údajných aktivit obchodníků jedněch z největších světových bank, včetně Citigroup, Royal Bank of Scotland a Deutsche Bank. Banky byly obviněny ze zfalšování referenčních úrokových sazeb na londýnském interbankovním trhu: sazby Libor týkají se japonského jenu a Euribor týkající se eura.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

29153

Koutek reklamní tuposti:

"Ježíšku, je čas na Nesboho!"

4. 12. 2013 / Tomáš Koloc

čas čtení 1 minuta

Firma Alza.cz (která v tomto období podporuje zkonzumerizování vánočních svátků sloganem: "Ježíšku, už je čas!" , který vykřikuje její maskot, jímž je charakteristicky zelený mimozemšťan -- tomto případě navíc se staniolovou svatozáří) nabízí ve formě audioknihy román Lovci hlav od dnes velice populárního norského autora jménem Jo Nesbø (jehož příjmení se v zahraničí pro větší jednoduchost většinou píše ve formě Nesbo). V češtině sice nemáme znak, který by v latinské abecedě neexistoval (při mezinárodní distribuci českých jmen a slov nám stačí odstranit diakritiku), zato ale slova ohýbáme (skloňujeme a časujeme). Stejně jako v případě země, která u nás není, mi stačil pětiminutový telefonát na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český, abych si potvrdil, že 2. pád od příjmení "Nesbo" nezní "Nesboho" (jak je uvedeno v reklamě), ale "Nesboa". Mně osobně k určení správného tvaru (kromě telefonního čísla na Jazykovou poradnu) stačilo, když jsem si uvědomil, že dramatik, herec a šansoniér Igor Šebo se ve 2. pádě mění nikoli v Igora Šeboho, ale v Igora Šeba...

Za tip děkuji panu Petru Šístkovi.

Realitní bublina č. 2 může skončit jen ještě hůře, než ta první

4. 12. 2013

čas čtení 1 minuta

Existuje široká shoda na tom, že globální finanční krizi z let 2008-2009 vyvolaly kolabující investiční bubliny na trhu s bydlením, spolu s vážnou recesí, která následovala, napsal v Guardianu Nouriel Roubini. I když nejznámějším případem jsou Spojené státy, kombinace laxní regulace, bankovního dohledu a politiky nízkých úrokových měr nafukovala podobné bubliny v Británii, Španělsku, Irsku, na Islandu a v Dubaji.

Teď, pět let na to, se známky pěnění, pokud ne přímo bublin, znovu objevují na trhu s bydlením ve Švýcarsku, Švédsku, v Norsku, Finsku, ve Francii, v Německu, Kanadě, Austrálii, na Novém Zélandě a také opět v Británii. Na rozvíjejících se trzích se bubliny vynořují v Hongkongu, Singapuru, Číně a v Izraeli, a v hlavních městských centrech v Turecku, Indii, Indonésii a Brazílii.

Čína chce více investovat v Británii

3. 12. 2013

čas čtení < 1 minuta

Čínský premiér Li Kequiang se během návštěvy britského premiéra Davida Camerona v Číně vyjádřil, že Čína chce podstatnou měrou investovat do výstavby první britské vysokorychlostní železnice z Londýna na sever Anglie a požaduje také větší roli ve výstavbě a při vlastnictví britských jaderných elektráren. Čína zakoupí akcie v britských energetických projektech. Čína vybudovala obrovskou rychlostí na svém území vysokorychlostní železniční síť, i když pověst projektu utrpěla do značné míry velkým železničním neštěstím, k němuž došlo nedaleko Wenzhou v roce 2011.

Premiér Cameron během své návštěvy potvrdil, že uznává "územní celistvost Číny" - jinými slovy, že přijímá čínskou nadvládu nad Tibetem. Dodal také, že Británie chce "strhnout bambusovou oponu" a umožnit Číně volný přístup na evropské trhy.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Miroslav Štěpán: Světoví politikové si v roce 1989 se situací v Československu nevěděli rady, a tak vsadili na Václava Havla

2. 12. 2013 / Jan Čulík

čas čtení 15 minut

Štěpánova kniha je důležitým příspěvkem k úvahám o tom, jak by Češi měli vstupovat do vztahů se zahraničními mocnostmi, které určují poměry v Čechách, a jakou by si pro to měli vypracovat strategii. Jinými slovy: Víme, že vždycky nám vnutí změnu domácích poměrů zvnějšku svět, ale uvažujme nad tím, jak to aspoň trochu z Česka systematicky ovlivňovat. Ze Štěpánovy knihy vyplývá, že čeští politikové nikdy neměli takovou strategii žádnou, a dodnes ji ke své škodě nemají a ani o ní neuvažují.
Miroslav Štěpán/Petr Holec, Můj život v sametu, aneb Zrada přichází z Kremlu. Praha, nakladatelství Malý princ, 2013

Poměry v Československu se vždycky určovaly ze zahraničí, a tak tomu bylo i v roce 1989, tvrdí ve svém právě vydaném knižním rozhovoru s redaktorem týdeníku Reflex Petrem Holcem Miroslav Štěpán, někdejší druhý nejmocnější činitel autoritářské Komunistické strany Československa před rokem 1989. Na rozhovory, ať knižní či časopisecké, se dívám většinou velmi skepticky, protože ono se toho v českém prostředí nakecá ("Názory, ty mi jdou," přiznal se kdesi nedávno bezelstně spisovatel Ludvík Vaculík), publikace, které jsou založené na věcné analýze faktů dají samozřejmě daleko větší práci. Nicméně Miroslav Štěpán byl jedním z nejvýznamnějších představitelů KSČ před listopadem 1989, a měli bychom proto jeho svědectví z této doby i jeho subjektivním názorům na to, co se tehdy odehrálo, asi věnovat určitou pozornost.

Česká advokátní komora nechala lidi okradené advokátem bez pomoci

3. 12. 2013 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

Česká advokátní komora není nějakým zájmovým spolkem, charitou nebo podpůrnou organizací. Roční rozpočet ČAK činí zhruba 70 milionů korun, tedy asi tolik, kolik i k naší lítosti zpronevěřil advokát Mgr. Miloš Vlasák svým klientům.

ČAK samozřejmě nemá prostředky na to, aby za několik, byť vážně chybujících advokátů odškodňovala podvedené klienty.

Kde by na to měla vzít? Mají se na odškodnění složit ostatní advokáti, kteří své klienty nepodvádějí a neokrádají? Na základě čeho?

Zdroj: ZDE

Klienti pražské společnosti Reality 21, loni okradení dnes už bývalým advokátem Milošem Vlasákem o desítky milionů korun, které inkasoval do advokátní úschovy z prodejů jejich nemovitostí, se žádné právní pomoci od České advokátní komory (ČAK) nedočkali.

Ještě v létě se zdálo, že ČAK se bude s lidmi, tak bezprecedentně okradenými advokátem, o pomoci alespoň bavit. ČAK ale nakonec v tichosti zcela poslala k ledu ne jen prosby poškozených o nějakou právní pomoc, ale i osobní žádost Jana Rosáka, majitele české master franšízy Century 21, známé mezinárodní sítě realitek, kam Reality 21 spadá.

Policie neumí vypátrat advokátem ukradených 70 000 000 korun

3. 12. 2013 / Aleš Uhlíř

čas čtení 4 minuty

Uvažoval jsem ze všech možných stran, jakým postupem by mohla Česká advokátní komora pomoci lidem, které okradl advokát Mgr. Miloš Vlasák o 70 000 000 korun. Nechci hovořit o této otřesné věci z hlediska dopadu takového zločinného jednání. Lidé zde přišli o majetek, jsou ožebračeni a to jen proto, že své nemovitosti svěřili k prodeji realitní kanceláři, pro kterou advokát Vlasák pracoval. Došel jsem k závěru, že to, co k případu jako odpověď na článek Jindřicha Gintera v deníku Právo uvedla ve svém vyjádření mluvčí advokátní komory PhDr. Iva Chaloupková, je zhodnocení zcela adekvátní, plně odpovídající tomu, co se stalo. Advokátní komora plní určité funkce, členství v ní je povinné a zákon určuje meze, v nichž může působit.

PŘEČETLI JSME:

Tony Judt: Pobijme ekonomy!

3. 12. 2013

čas čtení 1 minuta

Je demokracie zárukou dobré společnosti? A je to vůbec nejlepší možné společenské zřízení? Mají USA blíž k Číně, nebo k Evropě? Bude základní osou 21. století napětí mezi strachem a bezpečím? "Zprivatizoval" Izrael odkaz holocaustu? Kde se v tom všeobecném zmatku nacházíme my, v České republice? Lze se vyrovnat s minulostí? A může to nějak ovlivnit intelektuál? Málokdo uvažoval o těchto otázkách tak hluboce a inspirativně jako jeden z nejzajímavějších "veřejných intelektuálů" posledního půlstoletí, historik Tony Judt.

Myslím, že by nám vcelku prospělo, kdybychom -- řečeno volně se Shakespearem -- "pobili všechny ekonomy": jen málokteří přispívají k našemu sociálnímu či vědeckému poznání, podstatná většina profese se však aktivně podílí na tom, že mate spoluobčany a brání jim uvažovat sociálně," říká Tony Judt v knižním rozhovoru s kolegou historikem Timothy Snyderem Intelektuál ve dvacátém století.

Zdroj: ZDE

Článek vyšel v aktuálním čísle Literárních novin viz prodejní místa. Rovněž je můžete zakoupit v  elektronické podobě na čtečce Kindle. Jsme přesvědčeni, že stojí zato tento kvalitní týdeník podpořit, míní šéfredaktor Britských listů Jan Čulík.

České století v půlce končí -- další důkaz nestandardní dramaturgie ČT

3. 12. 2013 / Tomáš Koloc

čas čtení 3 minuty

Čtenáři BL byli v tuto dobu zvyklí na mou pravidelnou týdenní recenzi aktuálního dílu seriálu scenáristy Pavla Kosatíka a režiséra Roberta Sedláčka České století. Ještě v neděli odpoledne jsem spěchal, abych dorazil včas domů z návštěvy, a mohl tentokrát ještě v neděli večer zhlédnout další díl a napsat recenzi anoncovaného pokračování "Musíme se dohodnout", které bude pojednávat o pookupačním moskevském jednání v srpnu 1968. Přítel, u kterého jsem byl na návštěvě, maně otevřel televizní program, a sdělil mi, že v tradičních 20 hodin vysílá ČT 1 televizní film Tchyně a uzený podle knihy nedávno zemřelé spisovatelky Simony Monyové.

Únikový film Křídla Vánoc

2. 12. 2013 / Jan Čulík

čas čtení 5 minut

Se zvědavostí jsem se šel v Praze podívat na nový film Karin Babinské Křídla Vánoc, protože v roce 2007 natočila hluboký a citlivý ženský film Pusinky, pojednávající o třech maturantkách, které spolu tráví čas během posledních letních prázdnin kdesi na severu Čech a vydají se "na cestu bez cíle". Pusinky jsou v podstatě pikareskní film, zdánlivě bez konkrétního příběhu, soustřeďující se na mezilidské vztahy a na tápání, psychologickou neohrabanost, frustraci a nespokojenost, která se projevuje u mladých lidí.

BRITÁNIE:

Šokující příběh o deportaci hladovkáře

2. 12. 2013

čas čtení 2 minuty

Britská konzervativní ministryně vnitra Theresa May se ocitá pod sílícím tlakem ohledně zpackaného pokusu deportovat vážně nemocného muže z Británie do Nigérie soukromým letadlem.

Ifa Muaza, který na protest proti rozhodnutí britských úřadů deportovat ho zpět do Nigérie, kde mu hrozí smrt, drží 100 dní hladovku, je proto ve vážném zdravotním stavu a je na nosítkách. Přesto rozhodla Theresa Mayová, že muže nechá deportovat do Nigérie. Komerční letecká společnost ho odmítla do Nigérie dopravit, neboť je v tak strašném zdravotním stavu, že podle jejího úsudku nemůže být dopravován komerčním letadlem. Lékaři také varovali, aby nebyl odvážen z nemocnice.

Sociální deprivace kapitalismem

3. 12. 2013 / Štěpán Cháb

čas čtení 4 minuty

V roce 1999 vznikl pod rukama bratří Dardennových film Rosetta, který ve své době ukazoval na okraj společnosti a po uplynutí téměř patnácti let ukazuje stále více na stav většinové společnosti. Hlavní postavou filmu je sedmnáctiletá Rosetta, která se snaží získat zaměstnání a domoci se tak klidného života, kde zajištěnost základních potřeb je samozřejmostí. Film oceněný Zlatou palmou z filmového festivalu v Cannes. Je potřeba si neustále připomínat takovéto filmy, abychom neupadli v mylné přesvědčení, že je všechno v jakéms takéms pořádku, a proto není třeba nic měnit.

Česko mimo mezinárodní politický diskurs

2. 12. 2013 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Pokusil jsem se na konferenci o televizi, která se konala v pátek v Bratislavě, upozornit na to, že se Česká republika octla mimo mezinárodní kulturněpolitický diskurs, protože vůbec nezná severské televizní seriály žánru nordic noir, což jsou většinou napínavé thrillery s podprahovými vazbami na aktuální společenské a politické otázky, jako třeba seriály dánské provenience Forbrydelsen (The Killing, Zločin) (ten se sice v ČT vysílal, ale ve čtvrtek v noci, takže ho skoro nikdo v ČR neviděl a nezná), The Bridge, anebo politický seriál Borgen, jehož třetí série se právě hraje v televizi BBC.

Bylo mi vysvětleno, že české televize sice tyto seriály nevysílají, prezentují veřejnosti jen komerční americké sračky, na něž je česká divácká obec zvyklá, ale že pod vlivem nordic noir vznikl v ČR netypický televizní seriál Cirkus Bukowski, který sice získává mezinárodní ceny, avšak jeho sledovanost v samotné České republice je nízká. A české televize se podřizují divácké obci, takže sorry.

No tak dobře. Zhlédl jsem dnes první dva díly třetí série dánského televizního seriálu Borgen, na který se mimochodem dívají čelní politici z celé (západní) Evropy, a témata, jimiž se zabýval, by nemohla být v českém kontextu aktuálnější. No, posuďte sami:

  • V ohnisku příběhu seriálu Borgen je tentokrát středolevicová politická strana, jejíž zoufalé úsilí dostat se do vládní koalice za každou cenu znamená, že strana zaprodá své základní principy a zapomene na svůj předvolební program. Schvaluje v parlamentě zákony, které porušují ústavu. (Že by to v ČR nemělo žádnou rezonanci?)
  • Bývalá premiérka levostředové politické strany, kterou vyšachovali kariéristé, kteří se chtějí spojovat s pravicí, je donucena založit novou politickou stranu. Uspěje?
  • Poslanci jsou ve svých stranách nuceni hlasovat, jak si přeje jejich stranické vedení. Mají s tím často vážný etický problém. Jeden poslanec je tak nucen schválit protiústavní zákon, který neférově může postihnout jeho vlastního syna. Najdou odvahu se vzepřít?
  • V nejsledovanější televizní stanici země je jmenován nový programový ředitel, bývalý zaměstnanec americké firmy Warner Brothers, kterého naprosto nezajímá veřjenoprávní funkce televize, chce omezit investigativní a publicistické pořady a nahradit je měkkým zábavným vysíláním

Česká televize jistě usoudí, že seriál s takovýmito tématy nemůže české diváky zajímat.

Někdy mi opravdu připadá, že komunismus r. 1989 nikdy nepadl a Česko dál funguje v úplně izolovaném, nereálném světě kdesi za železnou oponou...

Slepá skvrna v ohrožení

2. 12. 2013 / Marie Fareh

čas čtení 7 minut

Nedávno zavládla internetem panika ohledně osudu zahrádkářů kvůli chystanému evropskému nařízení. Cílem alarmujících zpráv bylo podepsání evropské petice. Ohlas byl vskutku nevídaný: během několika týdnů stoupl počet podpisů na více než 23 000. Do diskuze se tedy vložili i ti, kteří mají ono nařízení na pracovním stole. Europoslanec Pavel Poc z Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin ENVI svou argumentaci postavil na tvrzení, že zahrádkáři nejsou v ohrožení a zachování biodiverzity je v návrhu klíčové. Že se nařízení přesto může dotýkat i zahrádkářů, vysvětluje ve své reakci Marek Kvapil, který téma podrobněji zpracoval na svých stránkách. Nakonec sám pan poslanec, po hlubším prostudování návrhu, na schůzi svého výboru tento týden doporučil jeho vrácení Komisi.

Když o víru opravdu nejde...

30. 11. 2013 / Marek Řezanka

čas čtení 11 minut

Problematika tzv. církevních restitucí je často pojímána jako spor "slušných lidí", kteří usilují o to, aby "bylo vráceno, co bylo ukradeno" a "nepřející lůzy", která tomuto "bohulibému" kroku nepřeje. Racionálním argumentům jsou tak často nadřazovány iracionální pocity a přesvědčení.

Podívejme se na hlavní námitky proti tzv. církevním restitucím v podobě, kterou prosadila vláda P. Nečase a zároveň se zaměřme i na formu, jakou byla prosazena.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za říjen 2013

22. 11. 2013

čas čtení 2 minuty

V říjnu 2013 přispělo finančně na Britské listy 226 osob bankovním příkazem celkovou částkou 54 389,45 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v srpnu 2013 částkou 6196.91 Kč.

Zůstatek byl koncem října 2013 436 904,90 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

87126