Arménský parlament zvolil lídra protestů Pašinjana premiérem

9. 5. 2018

Opoziční lídr Nikol Pašinjan byl včera zvolen novým arménským premiérem. Tím byla završena pokojná revoluce vyvolaná týdny trvajícími masovými protesty proti korupci a klientelismu v bývalé sovětské republice. 

  Zvolení Pašinjana, bývalého redaktora, který si odseděl trest za podněcování nepokojů, znamená zlom v kádrové politice, která byla typická pro Arménii od konce 90. let.

Pašinjan vede protestní hnutí, které nejprve 23. dubna donutilo veterána arménské politiky Serže Sarksjana odstoupit a pak přimělo vládnoucí stranu zanechat pokusů o zablokování volby Pašinjana premiérem.

Moskva, která v Arménii provozuje vojenskou základnu, se obává, že nekontrolovaná mocenská změna může odpoutat zemi z jejího orbitu. Avšak Pašinjan nabídl záruky, že nezpřetrhá vztahy s Kremlem.

Ruský prezident Vladimir Putin gratuloval Pašinjanovi ke zvolení. "Doufám, že vaše aktivita jako hlavy vlády přispěje k dalšímu posílení přátelských, spojeneckých vztahů mezi našimi zeměmi," uvedl Putin v prohlášení publikovaném Kremlem.

Při úterním hlasování 59 zákonodárců podpořilo Pašinjanovu kandidaturu, včetně některých zástupců vládní Republikánské strany. 42 poslanců hlasovalo proti.

Během hlasování v minulém týdnu Republikánská strana Pašinjanovu volbu zablokovala, ale v úterý oznámila, že se rozhodla postavit se za něj kvůli dosažení jednoty a blaha pro národ.

Na hlavním náměstí v Jerevanu vypukly oslavy. Desítky tisíc lidí na Náměstí Republiky volali "Nikol!" a vypouštěly do vzduchu bílé holubice. Lidé se navzájem objímali a líbali. "Jsem nejšťastnější člověk na světě," říká sedmnáctiletý Šogik.

Protesty, které vedly ke zvolení Pašinjana, vypukly když se Sarkasjan, jemuž ústava zakazuje usilovat o další funkční období coby prezident, stal premiérem. Mnoho Arménů to považovalo za cynický komplot, který Sarkasjanovi umožní zůstat u moci.

 

Celý text v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
4236

Diskuse

Obsah vydání | 10. 5. 2018