Cohen: Jestliže Trump prohraje v roce 2020, nebude to předání moci bez boje

28. 2. 2019

čas čtení 3 minuty

K tomu: Cohen: Trump věděl předem o vazbách své kampaně na Rusko

Jestliže Trump v roce 2020 prohraje prezidentské volby, v žádném případě nedojde k pokojnému předání moci.


Rashida Tlaib, demokratka z Michiganu, kritizovala Republikány, že přivedli Lynne Pattonovou, černošku, na kongresové slyšení ve snaze dokázat tím, že Cohenovo tvrzení, že Donald Trump je rasista, je lživé. Tlaib zdůraznila, jako černoška, že rozhodnutí přivést na místo černošku jako dekoraci s cílem tím prokázat, že rasismus tu neexistuje, je rasistické. To rozčílilo republikánského kongresmana Marka Meadowse, který právě Pattonovou na slyšení pozval. Mnozí ale poukázali na to, že Meadows chtěl "poslat Obamu zpátky do Keni".


Trump se nedohodl s Kimem

28. 2. 2019

čas čtení < 1 minutaTrumpovo setkání se severokorejským diktátorem v Hanoji zkolabovalo. Skončilo předčasně bez dohody. Kim od Trumpa za částečnou denuklearizaci požadoval absolutní okamžité zrušení všech sankcí. Nicméně Trump jako obvykle lezl Kimovi kamsi, a chválil ho jako "výjimečného chlapa." "Náš vztah je velmi silný."

Takové výroky jsou obscénní v kontextu skutečnosti, že Kim je masový vrah.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Rozhovor Britských listů 207. Psychedelika by neměla být zákonem považována za drogy

22. 2. 2019

čas čtení < 1 minuta


Psychiatr Filip Tylš pracuje v Národním ústavu duševního zdraví a je zakladatelem České psychedelické společnosti. Podle jeho názoru by psychedelika neměla být zákonem zakazována, protože nejsou návyková a mají určitý léčebný potenciál. Jsou daleko méně škodlivá než jiné látky, které zakázány zákonem nejsou, jako je například alkohol. Mezi psychedelika patří LSD či meskalin a další. Marihuana patří k psychedelikům jen okrajově, protože je poměrně návyková. Bohumil Kartous hovoří s Filipem Tylšem v Rozhovoru Britských listů, který se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 22. února 2019.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

"Nejhorší den hanby pro Labouristickou stranu"

28. 2. 2019

čas čtení 2 minuty

Náměstek předsedy labouristů hovoří o tom, že těhotná labouristická poslankyně Luciana Berger byla terčem neuvěřitelného zastrašování od rasistických násilníků.

Náměstek šéfa Labouristické strany Tom Watson charakterizoval ve čtvrtek odchod poslankyně Luciany Bergerové z Labouristické strany kvůli tomu, jak neefektivně se strana postavila vůči antisemitismu, jako "nejhorší den hanby za celou historii této strany posledních 120 let".

Antisemitismus jako mocná politická zbraň

28. 2. 2019 / Daniel Veselý

čas čtení 7 minut

O snahách Kremlu ovlivnit americké prezidentské volby v roce 2016 se popsaly tuny papíru, třebaže sdělovací prostředky nejednou mlátily prázdnou slámu. Zdá se ale, že mnohem závažnější politické vměšování Izraele do americké a britské politiky nevyvolává ani zlomek oprávněného pobouření. Je přitom lhostejné, zda o změnu politického kursu v té které zemi usiluje nominálně nepřátelská velmoc či spřátelená vláda. Labouristická strana nyní prochází zásadní krizí, neboť ji její kritikové, nehledě na jejich politickou příslušnost, obviňují z hluboce zakořeněného antisemitismu. Avšak do jaké míry se toto závažné obvinění odráží v realitě?

Antisemitismus v britské Labouristické straně je vážný a reálný problém - Daniel Veselý nemá pravdu

28. 2. 2019 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Blízký stoupenec Jeremyho Corbyna Chris Williamson byl ve středu suspendován z Labouristické strany poté, co na schůzi ultralevicového ideologického sdružení Momentum tvrdil, že se Labouristická strana za svůj antisemitismus "příliš omlouvá":


Paradoxně zrovna v době, kdy byl z Labouristické strany za trest suspendován věrný spojenec Jeremyho Corbyna Chris Williamson  kvůli svým výrokům, které většina vedení Labouristické strany a hlavně dlouholetí, vlivní židovští členové Labouristické strany odsoudili jako otevřený antisemitismus, píše Daniel Veselý zde v Britských listech, že jde o falešné obvinění. 

Není tomu tak. Britská Labouristická strana byla v posledních dvou třech letech drtivou většinou ovládnuta tvrdě ideologickými marxisty - jak na to poukázal poslanec Chukka Ummuna, 80 procent nynějších členů Labouristické strany v té straně před rokem 2015 vůbec nebylo. Nová garnitura ideologických fundamentalistů se projevuje vážnou ideologickou nesnášenlivostí.

V době sociálních sítí pocházejí od těchto lidí opravdu sprosté antisemitské nadávky na adresu labouristických aktivistů židovského původu.

Jak jsem šel na kůrovce (k poctě pánům JG+MŠ)

28. 2. 2019 / Beno Trávníček

čas čtení 2 minuty

Všude se povídá, jaká je to svině.

Žere lesy hlava-nehlava, tedy smrk-smrk.

A jde mu to ukrutně rychle.

Nevím kolik jich tam je, ale kdyby byl v každém lese jen jeden, určitě by mu to tak rychle nešlo.

Z lesa za kopcem se občas ozývá hrozivý zvuk.

Nevím, jestli je to kůrovec(?)

Nevím, jak moc je kůrovec slyšet(?)

Nevím, jestli jsou různé druhy kůrovců podle hluku(?)

Každopádně mi to nedá spát a jsem z toho hrozně nervózní.

Ále!

Ráno je moudřejší večera.

Vyspím se a půjdu na kůrovce.

Třeba se mi podaří zlikvidovat aspoň jednoho.

The Specter of Power – why pseudo-democracy is essential for Babiš and his business model

28. 2. 2019 / Albín Sybera

čas čtení 6 minut

Czech Prime Minister Andrej Babiš, an oligarch and the owner of Agrofert, one of the largest industrial concerns in the Czech Republic, who also controls two major Czech newspapers, is due to visit Donald Trump in the White House next week. Babiš is currently being investigated by the EU for his allegedly corrupt practices.  In this piece, Albín Sybera provides some context about the nature of his power base and about his entrepreneurial practices.

Prime Minister Babiš´s effort to maintain an image of a Western-leaning politician is not so much about upholding the democratic standards in front of the Czech Republic’s EU and transatlantic allies as about the use of pitfalls and dark sides of democracy to secure one’s own power. Last but not least, it is also about the control over the Czech and EU public funds.

When the EU Parliament passed a resolution halting the payment of subsidies to the companies linked to Agrofert (owned by Andrej Babiš and recently managed by a fund set up by Babiš) debates surrounding the Babiš’s monstrous conflict of interests have acquired a more European dimension.   

(A Czech version of this article is HERE)

Mezitím v Absurdistánu 97:

Protizákonné kácení lesů, protizákonné hlídání pomníků a mazání hoven na zdi domů v norském městě

27. 2. 2019 / Tomasz Oryński

čas čtení 12 minut

Jestliže existuje jedna věc, kterou strana Právo a spravedlnost dělá dobře, musí to být kácení stromů. Když to chtějí dělat, nemohou riskovat, že jejich kácení naruší ekologičtí aktivisté. Nebyl čas na odklady, protože letošek je v Polsku rokem voleb, a oni musejí alespoň předstírat, že budou realizovat své volební sliby. A tak navzdory tomu, že výstavba kanálu pro lodě přes Viselskou kosu, který má umožnit přímý přístup do přístavu Elbląg (kam je dosud pouze přístup Baltijskou úžinou, ovládanou Ruskem), stále ještě nebyla schválena, museli s tím kácením začít, protože stromy se dají kácet jen v únoru, než začne období hnízdění ptactva.

Studie: Klimatické změny mohou vést k zásadnímu úbytku mraků

28. 2. 2019

čas čtení < 1 minuta

Aktuální studie zveřejněná ve vědeckém časopise Nature Geoscience přináší zjištění, že vyšší teploty mohou vést k zásadnímu úbytku mraků, což by znamenalo, že se planeta ještě rychleji přiblíží ke katastrofickému klimatickému bodu zvratu.

Nová simulace odhalila, že oblaka druhu Stratocumulus mohou během jednoho století úplně vymizet, což by vedlo k oteplení o 8 stupňů Celsia. Vědci se nyní domnívají, že do konce tohoto století se planeta oteplí o 4 stupně Celsia, pokud lidé rychle nezmění své chování. To by mohlo mít naprosto zničující dopady na život na zemi.

Bližší informace v angličtině ZDE

Napětí mezi Indií a Pákistánem může zmírnit příměří v Kašmíru

28. 2. 2019

čas čtení 1 minuta

Mezi tradičními rivaly a jadernými velmocemi - Indií a Pákistánem – roste nebezpečné napětí. Pákistán tvrdí, že nad jím spravovanou částí Kašmíru sestřelil dvě indické stíhačky, přičemž piloti byli zajati. Indie se brání, že cílem náletu byl tábor islamistického hnutí Jaish-e-Mohammed, které se přihlásilo k nedávnému útoku v indické části Kašmíru. Podle indické vlády byl Pákistán do útoku zapleten. Indie navíc tvrdí, že na svém území zmařila pokus o bombardování vojenských zařízení. Mezitím přicházejí zprávy o střetech mezi indickými a pákistánskými vojáky.

Spojené státy, Rusko, Čína a Evropská unie apelují na obě atomové velmoci, aby zachovaly chladnou hlavu. Má se za to, že obě země, které od roku 1947 mezi sebou vedly tři války, disponují 200 jadernými hlavicemi.

Odborník na jaderné zbraně z Princetonské univerzity Zia Mia soudí, že tenze mezi Indií a Pákistánem nemusí nutně vyústit ve zničující konflikt. Jedním z důvodů, proč Indie v Pákistánu zaútočila, jsou blížící se volby. Nacionalistická vláda Narendry Modiho tak chce na domácí půdě získat politické body. Podle experta se ani jedna z velmocí nechce vzdát Kašmíru, avšak jedině příměří může předejít další eskalaci konfliktu.

Bližší informace v angličtině ZDE

Cohen: Trump věděl předem o vazbách své kampaně na Rusko

27. 2. 2019

čas čtení 5 minut

 Dosud nejzásadnější část Cohenova svědectví. Na otázku Raji Krishnamoorthiové, demokratky z Illinois, konstatoval Cohen, že ví o Trumpových trestných činech, ale nemůže o nich hovořit, protože je už vyšetřuje soud v Jižním okrese New Yorku:
Michael Cohen svědčil, že Trumpův společník Roger Stone ho předem informoval, že se WikiLeaks chystají zveřejnit maily ukradené Ruskem z ústředí Demokratické strany:

"Pan Trump věděl od Rogera Stonea předem o plánech Wikileaks na zveřejnění těch mailů. V červenci 2016 jsem byl v Trumpově kanceláři, když jeho sekretářka oznámila, že telefonuje Roger Stone. Pan Trump přepojil pana Stonea na hlasitý reproduktor.
Pan Stone sdělil panu Trumpovi, že právě skončil telefonní rozhovor s Julianem Assangem a že pan Assange sdělil panu Stoneovi, že během dvou dnů bude zveřejněno obrovské množství emailů, které poškodí kampaň Hillary Clintonové. Pan Trump reagoval: "No, to by bylo vynikající".

* * *

Debbie Wasserman Schultz: "Je možné, že před volbami r. 2016 byla celá Trumpova rodina v komplotu s Ruskem, anebo zkompromitována Ruskem?"

Cohen: "Ano."
Michael Cohen: "Pan Trump je rasista. Země je svědkem toho, jak se pan Trump uchází o přízeň bělošských supremacistů a fanatiků. Slyšeli jste, jak charakterizuje chudé země jako "shitholes", "díry plné hoven". V soukromí je dokonce ještě horší. Jednou se mě zeptal, jestli dokážu jmenovat zemi, v jejímž čele stojí černoch, která není "dírou plnou hoven". To bylo v době, kdy byl prezidentem USA Barack Obama. A když jsme jednou jeli chudou čtvrtí v Chicagu, vyjádřil se, že jen černoši dokáží žít v takovém stavu. A řekl mi, že černoši pro něho nikdy nebudou hlasovat, protože jsou na to příliš blbí. A přesto jsem já pro něho dál pracoval."


Aktualizace:

V připraveném dokumentu, který má Cohen přečíst v Kongresu, se praví mj. toto:


- Považujete mě za lháře. Proto dávám k dispozici nezvratitelné dokumenty.
- Trump věděl, že Roger Stone komunikuje s Julianem Assangem o zveřejnění souboru ukradených emailů ústředí Demokratické strany na WikiLeaks.


Dávám k dispozici kopii šeku z Trumpova osobního bankovního účtu, jímž mi zaplatil peníze, které jsem uhradil pornografické hvězdě za účelem jejího umlčení.

Dále kopie finančních výpisů z let 2011-2013, které Trump dal k dispozici takovým institucím, jako je Deutsche Bank.

- Kopii článku s rukopisnými poznámkami Donalda Trumpa - článek informuje o dražbě portétu Donalda Trumpa - zařídil kupce před dražbou a uhradil cenu dražby z účtu své neziskové charitativní nadace

- Kopie dopisů, které jsem odeslal na příkaz Donalda Trumpa, které vyhrožovaly jeho střední škole, a vysokým školám, aby nezveřejňovaly jeho studijní výsledky

Lhal jsem Kongresu, že Trump přestal vyjednávat o stavbě moskevské Trump Tower v Rusku v lednu 2016. To byla lež - vyjednávání pokračovala po dlouhé měsíce během kampaně.

Trump mi nenařídil přímo, abych lhal Kongresu. Tak Trump nefunguje.

V době, kdy jsem aktivně pro něho vedl vyjednávání v Rusku, podíval se mi do očí a řekl mi, že nemá žádné podnikatelské jednání v Rusku. Pak šel a stejně lhal americkému lidu. Svým způsobem mě instruoval, že mám lhát.

Nejméně šestkrát se mě mezi lednem 2016 a červnem 2016 ptal, jak pokračuje jednání v Rusku.

Dokument neobsahuje tajné informace, které Cohen sdělil Kongresu pří úterním uzavřeném slyšení.

* * *

Bývalý Trumpův osobní právník Michael Cohen by měl ve středu ve Sněmovně reprezentantů vypovídat o tom, co označí za lhaní, rasismus a podvádění Donalda Trumpa - a možná i za kriminální jednání, informují Mary Clare Jalonicková a Michael R. Sisak.

Theresa Mayová ví, že referendum o brexitu bylo zkorumpované. Jak může EU přijmout výsledek zmanipulovaného referenda?

27. 2. 2019

čas čtení < 1 minuta

Minulý týden svědčil právník Theresy Mayové u soudu, že Theresa Mayová ví, že referendum o brexitu z r. 2016 bylo zkorumpované a zmanipulované. Takže nyní je otázkou pro EU - Může premiér členské země EU skutečně zneužít zkorumpovaného referenda k vyčlenění své země z EU? Bylo by to OPRAVDU překvapivé, kdyby to bylo v pořádku.

Děsivá úroveň britské politiky. Katastrofálně robotické chování premiérky Mayové

27. 2. 2019

čas čtení 2 minuty

 

Poslankyně Jess Phillips, Labour:  Opravdu zuřím tento týden nad naprostou, totální absencí odvahy a neschopností učinit pro naši zemi to, co je správné. A možná je to proto, že jsem strávila týden ve svém volebním okrsku snahou napravovat děsivé nespravedlnosti, které způsobila vláda paní premiérky tam, kde žiji. Nebudu tady sedět už ani jediný den a poslouchat jí, jak krákorá o tom, že zaměstnanost stoupá. Tam, kde já žiju, zaměstnanost klesá a hladovění stoupá. Mám v současnosti ... jedinou porodní asistentku v celém svém volebním okrsku. V mém volebním okrsku jsou lidi, kteří jsou nuceni žít v hotelech a musejí se vystěhovat, protože do Birminghamu přichází [psí šampionát] Crufts. Udělá paní premiérka něco odvážného a udělá projednou něco, co je nejlepší pro naši zemi, ne co je nejlepší pro nás tady? Udělejte to, co je nejlepší pro naši zemi, bude se paní premiérka konečně chovat odvážně a alespoň odpoví na otázku mého kolegy, bude alespoň sama hlasovat proti vypadnutí Británie z EU bez dohody?

Theresa Mayová: Chci říci paní poslankyni. Uznávám její vášnivost, s níž hovoří o věci týkající se jejího volebního okrsku. Mohu ale jen říci - pořád se mě v této sněmovně  ptají na otázky, jejichž dopadem je snažit se popírat skutečnosti situace, které čelíme. A fakta této situace jsou velmi jednoduchá. Tato sněmovna bude rozhodovat, ale jsou jen tři alternativy: Buď odejít z EU s dohodou, nebo odejít bez dohody anebo zrušit Článek 50 a zrušit brexit. Já říkám jasně, že tu poslední možnost nepodpořím a jsem přesvědčena, že by ji neměla podpořit ani tato sněmovna, protože by to zrušilo výsledek referenda.

Poslankyně Jess Phillips, Labour: Vy jste na mou otázku neodpověděla...


Británie: Brexitoví fundamentalisté ustupují - bojí se zjemnění brexitu

27. 2. 2019

čas čtení 2 minutyTheresa Mayová tvrdí ve středu v pochybném bulvárním plátku Daily Mail, že Británie stále ještě může odejít z EU 29. března 2019 - navzdory tomu, že v současnosti požaduje převážná většina britských občanů, aby Británie zůstala členem Evropské unie.

K odchodu Británie z EU by mohlo dojít 29.3., pokud by poslanci Dolní sněmovny schválili dohodu Mayové s Bruselem. Zdá se, že fundamentalističtí konzervativní euroskeptikové začínají slevovat ze svého požadavku odstranění tzv. Irish backstop - irské podmínky.

Indie a Pákistán na pokraji války

27. 2. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

14. února provedli teroristé podporovaní Pákistánem masivní sebevražedný útok s pomocí vozidlové bomby (VBIED) na konvoj indických pomocných oddílů ve sporném Kašmíru. Zahynulo nejméně 40 Indů. Analytici jsou toho názoru, že samotní kašmírští separatisté, bez expertní pomoci pákistánských sponzorů, by nedokázali podobný útok provést. 

Spektrum moci – proč Andrej a spol. potřebují formát „demokrácije“

27. 2. 2019 / Albín Sybera

čas čtení 5 minut


Nejde tolik o zachování demokratického dojmu navenek, jako o využívání úskalí a zákoutí demokracie k upevňování vlastního mocenského vlivu. A samozřejmě o čerpání a kontrolu veřejných prostředků ČR a EU.

V prosinci diskutoval předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha s Marií Bastlovou z Radiožurnálu o pozici společnosti Agrofert v českém zemědělství a o dopadech politizace českého zemědělství na menší podniky, které nejsou součástí Agrofertu. Rozhovor se odehrával několik dní po usnesení Evropského parlamentu neproplácet prostředky ze strukturálních fondů, o které zažádala společnost Agrofert ze svěřeneckého fondu premiéra Babiše, a zvedla tak další vlnu debat upozorňujících na Babišův monstrózní střet zájmů (více ZDE). Pýcha přidává svůj pohled ze znalosti procesů a pravidel, kterými se distribuce prostředků ze strukturálních fondů EU řídí, a poukazuje na to, že jediný člověk fyzicky nemá možnost ovlivnit takové množství rozhodovacích úrovní a úředníků, aby ze systému mohl profitovat.

Konec agenta MDZ prostřednictvím syrského řezníka

27. 2. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf považovaný za jednoho z hlavních architektů dohody o íránském jaderném programu z roku 2015 (JCPOA) oznámil v pondělí na Instagramu rezignaci. Vnitroíránské zdroje označují za poslední kapku dvouhodinové setkání nejvyššího duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího se syrským diktátorem Bašárem Asadem, jež se Zarífem nikdo nekonzultoval - a které velmi účinně torpédovalo snahy "reformního" ministerstva zahraničí vybudovat íránskému režimu na Západě nové mezinárodní PR. 

Britská vláda varuje: Vypadnutí Británie z EU bez dohody povede k zchudnutí země o 9 procent

27. 2. 2019

čas čtení 2 minuty

 

Nejvážněji bude postiženo Severní Irsko. Ceny potravin stoupnou po celé Británii


Britská vláda vydala vážné varování před vypadnutím Británie z EU bez dohody. Britská ekonomika by oslábla o 9 procent, podniky v Severním Irsku by zkrachovaly a došlo by po celé Británii ke zvýšení cen potravin.

Vyšlo také najevo, že britská vláda nezvládá nouzové plánování pro brexit v oblasti podnikání a obchodu a třetina "životně důležitých projektů" v této věci zůstává nerealizována.

Navzdory otravě Skripalových, britští konzervativci dál přijímají obrovské finanční dary od Putinových lidí

27. 2. 2019

čas čtení < 1 minuta

Britští konzervativci přijali v listopadu a v prosinci 146 750 liber od Ljubov Černuchinové, manželky jednoho bývalého Putinova ministra, osm měsíců po otravě Skripalových. Dalších 100 000 liber věnovala konzervativní straně v březnu. Tatáž osoba zaplatila 20 000 liber za večeři s šéfkou skotských konzervativců Ruth Davidsonovou.


Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Opustí Madura jeho příznivci?

27. 2. 2019

čas čtení 2 minuty

Zatímco se venezuelský prezident Nicolás Maduro křečovitě drží moci, jeho příznivci tvrdí, že přinejmenším v jednom ohledu měli celou dobu pravdu. Prvním principem chavismu, hnutí vytvořeného Madurovým předchůdcem Hugem Chávezem, je, že chavisté jsou zaklíněni v permanentním boji s imperialistickými USA a jejich poskoky z řad venezuelské oligarchie. Po 20 let stát vtloukal toto tvrzení do hlav veřejnosti, čas od času je používal k ospravedlnění razií tajné policie, vybrakování regálů v obchodech a rostoucích cen, napsal Ivan Briscoe.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Pour a Chalánková si pozvali do Poslanecké sněmovny k diskusi násilníka, kriminálníka-recidivistu

4. 4. 2019

čas čtení 4 minuty

Aktualizace: Trapnou konferenci s kriminálníkem Pour zrušil:


Aktualizace: Milan Pour, poslanec za ANO, a senátorka Jitka Chalánková (nezávislá) pozvali k "diskusi" do Poslanecké sněmovny ČR britského kriminálníka Stephena Yaxley-Lennona (známého též pod fotbalovým přízviskem Tommy Robinson). Britský velvyslanec v ČR to právem považuje za naprosto šokující.

Robinson byl nedávno zablokován na Facebooku i na Twitteru, viz níže.

Minulý pátek jeho stoupenci za Yaxley-Lennonovy přítomnosti fyzicky zaútočili na ultrapravicové demonstraci před Dolní sněmovnou na televizní štáby CNN a Channel 4 News, pak se začali prát mezi sebou, než je zatkla policie.

K seznamu Yaxley-Lennonových  trestných činů patří, viz níže:

2005 - 12 měsíců vězení za fyzický útok
2010 - Zatčen za trestný čin proti veřejnému pořádku
2011 - Odsouzen za fotbalové chuligánství
2011 - Uvězněn za porušení podmínek kauce
2011 - Odsouzen za fyzický útok
2011 - Odsouzen za protest na střeše ve Švýcarsku
2013 - Odsouzen za cestování na falešný pas
2014 - Uvězněn za hypotéční podvod
2014 - Odsouzen za trestné činy proti veřejnému pořádku
2015 - Povolán zpět do vězení
2017 - Odsouzen za pohrdání soudem
2018 - Znovu odsouzen za pohrdání soudem


K mezinárodní pověsti Poslanecké sněmovny ČR výrazně přispívá, když si tam Pour a Chalánková zvou recidivistu kriminálníka, odsouzeného mj. za zmlácení své partnerky.

Článek publikovaný níže  vyšel v BL poprvé v únoru 2019.


Tommy Robinson, britský kriminálník a fašista byl konečně odstraněn z Facebooku i Instagramu
Ultrapravicový britský kriminálník Tommy Robinson, který byl odsouzen na 12 měsíců do vězení za zmlácení partnerky, dále byl odsouzen za vyvolávání veřejných nepokojů, za fotbalové chuligánství, za porušení podmínek kauce, za fyzický útok na veřejnosti, za cestování na falešný pas, za hypotéční podvody, za pohrdání soudem a za četné další trestné činy, byl nyní pro systematické vyvolávání nenávisti odstraněn z Facebooku i z Instagramu. Už loni byl odstraněn z Twitteru.

Robinson, jehož skutečné jméno je Stephen Yaxley-Lennon, je zakladatelem nebezpečné ultrapravicové organizace English Defence League.

Přehled Robinsonových trestných činů:


Mayová ustupuje ohledně brexitu, ale stále to nepřináší řešení

26. 2. 2019

čas čtení 1 minutaPokude nebude 12. března v Dolní sněmovně hlasováním schválena dohoda Theresy Mayové s Bruselem o brexitu, Mayová poskytne parlamentu právo hlasovat o tom, zda si přejí, aby Británie vyloučila odchod z EU bez dohody, a také o "krátkém" odložení data brexitu, do konce června 2019. Mayová však varovala, že údajně dále brexit odložit nejde, protože by Británie musela v květnu hlasovat v eurovolbách, což v současnosi neplánuje.

Mnozí poukazují na to, že to na situaci nic nemění - jen to posunuje vypadnutí Británie z EU berz dohody z 29. března na konec června.

Milí Češi. Vaše vláda financuje 200 miliony Kč brutální mučení lidí. Nesete za to odpovědnost

26. 2. 2019

čas čtení 5 minut

Jednoduše řečeno, Evropská unie platí severoafrickým zemím, především Libyi, zemi v chaosu bez fungující vlády, aby chytala migranty ve Středozemním moři a věznila je.

Česká republika, v rámci Evropské unie, financuje libyjské pobřežní stráže, aby ve Středozemním moři chytaly uprchlíky a umisťovaly je do koncentračních táborů. Stávají se obětí mučení.

K tomu:

Cynické lži Evropské unie, které podporuje i Hamáček

Blahopřání Hamáčkovi, že česká vláda podporuje libyjské teroristické vlády

Otřesnou reportáž o tom v pondělí večer přinesly Channel 4 News:

Mučení člověka kapáním rozžhaveného PVC na jeho nahé tělo:
Mučení člověka drženého pod betonovým kvádrem, bitím:Kompletní video a překlad pondělní reportáže Channel 4 News viz níže:

Důležitá lekce ze Slovenska

26. 2. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Chvíli jsem nevěřil vlastním uším: je to vůbec možné? Je možné, aby se před prvním kolem přímé volby prezidenta jeden ze žhavých favoritů vzdal kandidatury ve prospěch rivalky, neboť prostě respektuje realitu a jde mu o mnohem více než o osobní cíle? Na Slovensku to udělal Robert Mistrík, vědec, jeden z hlavních favoritů prezidentské volby. Proč? Odvolal se na nové průzkumy veřejného mínění a podpořil Zuzanu Čaputovou, občanskou aktivistku a kandidátku strany Progresivní Slovensko.

Čtvrtý operátor jako deus ex machina

26. 2. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

V nedělních Otázkách V. Moravce debatovali politici Faltýnek (ANO), Kupka (ODS) a Michálek (piráti) mimo jiné také o tom, jak zlevnit datové služby mobilních operátorů v České republice. To téma bylo ve veřejnosti velmi propírané už v době Sobotkovy vlády, tehdy se obětním beránkem stal Jan Mládek. Už to bude dva roky od doby, kdy skončil jako ministr průmyslu a obchodu, ale politici za tu dobu neudělali vůbec nic.

Nesmyslné debaty v NATO:

Je třeba nahradit matematicky absurdní cíl obranných výdajů ve výši 2 % HDP plánováním reálných kapacit

27. 2. 2019

čas čtení 2 minuty

NATO zahájilo rok 2019 dalším kolem sílících rozmíšek mezi USA a Evropou kvůli nesmyslným argumentům ohledně sdílení finančního břemene, napsal Anthony H. Cordesman. Je čas skoncovat s jednou z nejnesmyslněji rozdělujících debat v historii NATO a soustředit se na to, co je skutečně třeba k odstrašení Ruska a účinnému vyrovnání se s klíčovou hrozbou západní bezpečnosti. Spojené státy a evropští spojenci se fixovali na jednu z nejnesmyslnějších a opravdu stupidních strategických debat v moderních dějinách: O míře, v níž dané státy NATO do roku 2024 vynaloží na obranu 2 % HDP.

Počet Maďarů vloni klesl o 41 300 osob

27. 2. 2019

čas čtení < 1 minuta

Počet obyvatel Maďarska v roce 2018 klesl o 41 300 osob, v důsledku 89 800 živě narozených a 131 100 zemřelých. Vyplývá to ze včera zveřejněných údajů Ústředního statistického úřadu (KSH).

Ked homosexualita produkuje homofobiu, alebo o mužnosti a homosexualite

26. 2. 2019 / Almir Strinić

čas čtení 14 minutAko som spomenul už v mojom predošlom článku, mužská homosexualita sa považuje v našej západnej kultúre za niečo nemužné, za odchylku a vadu,ktorá nemá s tradičnou, normálnou a akceptovateľnou mužnosťou nič spoločné.

Muži v našom západnom ponatí majú byť individualizovaní, zbavení akejkoľvek emócie a nedajbože emócie voči rovnakému pohlaviu. Kamaráti by nemali medzi sebou prechovávať nejaké hlbšie emócie, držanie pod pazuchu s kamarátom či za ruku by bolo pre veľa ľudí nezvyčajné. Pamätám si, ako mi moja kamarátka na základnej škole na Slovensku povedala, že sa bojí, že jej brat je teplý, lebo chodí s kamarátom často na kávu a predsa muži spolu na kávu nechodia, to je priteplené. Kde sa vzalo tak strašne ochudzujúce a úzke ponatie mužnosti? Stojí za tým kresťanstvo, patriarchát či niečo iné?

Brazilští studenti budou nuceni před začátkem školního roku zpívat národní hymnu

26. 2. 2019 / Fabiano Golgo

čas čtení 1 minuta


 


Každá jednotlivá škola v Brazílii, veřejná i soukromá, obdržela od ministra školství e-mail, který jim oznámil,  že příští týden, kdy začíná nový školní rok, se musejí  všichni studenti sjednotit před brazilskou vlajkou spojeni a musejí zpívat národní hymnu. To celé musí být natočeno na video a odesláno zpět na ministerstvo školství do archivu o velikosti 25 megabajtů  (tato specifikace byla dodána se zprávou). Vláda hodlá potrestat školy, které tento příkaz nedodrží.

Tam, kde jsou uprchlíci, je podstatně menší podpora pro populismus

26. 2. 2019

čas čtení < 1 minuta

Ze studie 11 000 komunit v Německu vyplývá, že v oblastech, kde žijí od r. 2015 uprchlíci, je podstatně menší podpora pro populistickou stranu AfD než v oblastech, kde uprchlíci nežijí. Tato skutečnost zpochybňuje tvrzení, 1. že uprchlíci vyvolávají populismus i že 2. rychlá změna obyvatelstva vyvolává populismus.


Nová data o exekucích zatím nebudou. Exekutorská komora se postavila proti

26. 2. 2019

čas čtení 4 minuty

Foto: Patrik Hábl

Praha 26. února 2019 - Každoroční aktualizace Mapy exekucí o nová data se zatím odkládá. Exekutorská komora ČR, která měla na základě zákona o svobodném přístupu k informacím nezávislým analytikům data za loňský rok poskytnout, si klade nové podmínky. Exekuce přitom pro Českou republiku představují zcela zásadní problém a žádné jiné zpracování dat až na úroveň obcí kromě tohoto projektu neexistuje.

16286

Solidarita s dlužníkem

26. 2. 2019

čas čtení 6 minut

Chceme Vás informovat o otevřeném dopise, který jsme minulý týden odeslali čelným představitelům tří největších tuzemských církví. Žádáme v něm solidaritu se sociálním centrem Klinika, které čelí nespravedlivě vysoké exekuci. 

Tuto prosbu o uhrazení nemravné exekuce jsme formulovali v rámci ekumenické iniciativy "Za církev sociálnější" a adresujeme ji představitelům České biskupské konference, Synodní radě Českobratrské církve evangelické, Ústřední radě Církve československé husitské a také Ekumenické radě církví.

Hlavní argumenty, proč by podle nás bylo dobré, aby církve Klinice pomohly:

- v době uprchlické krize Klinika aktivně pomáhala lidem na útěku (přičemž ve svém humanitárním nasazení v mnohém předběhla stát i církve)

- církve by touto podporou mohly zaujmout jasný hlas k nespravedlnosti stávající podoby exekucí, která v mnoha případech ničí lidské životy a bere dlužníkům lidskou důstojnost.

Plné znění dopisu posíláme v příloze s podpisy osobností napříč křesťanským spektrem.

Za iniciativu Za církev sociálnější,

Jan Bierhanzl

Vážení biskupové, vážení členové a členky synodní rady, vážení členové a členky ústřední rady,Obracíme se na Vás jako na nejvyšší představitele tří největších a také nejbohatších křesťanských církví v České republice s žádostí o praktickou solidaritu s lidmi kolem sociálního centra Klinika, kteří nyní čelí (podle nás neoprávněné a neopodstatněně) vysoké exekuci.


O co konkrétně jde?

Maduro stále vzdoruje. Ve hře je i vojenská intervence

26. 2. 2019 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Násilné střety na venezuelsko-kolumbijské hranici a tahanice o humanitární konvoj americké federální agentury USAID se ve skutečnosti daly očekávat. Ti, kdo podrobně mapují venezuelskou krizi, opírajíce se o poznatky nezávislých akademiků a institucí, soudí, že Washington ve spolupráci s venezuelskou opozicí usiluje o změnu režimu ve Venezuele, přičemž americký humanitární konvoj se stal příslovečným trójským koněm. Represivní zákrok Madurových bezpečnostních složek na venezuelsko-kolumbijské hranici je sice nutno odsoudit, avšak před riziky vyplývajícími ze zpolitizování humanitární pomoci ve Venezuele již dříve varovaly OSN i Mezinárodní výbor Červeného kříže. Tato mezinárodní tělesa nechtějí mít se strategií Washingtonu a venezuelské opozice nic společného. Madurova vláda a opozice by v tak ožehavé chvíli měly zachovat chladné hlavy a přistoupit na národní dialog pod záštitou OSN a neutrálních států, jinak riskují vleklý civilní konflikt s účastí Spojených států.

Hospodaření OSBL v lednu 2019

5. 2. 2019

čas čtení 2 minuty

V lednu 2019  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 133 485.14  . DĚKUJEME! 

Zůstatek byl koncem ledna 2019 438 767.09  Kč.  

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


17817