Putinismus v Británii prosadí absolventi exkluzivních soukromých škol

23. 1. 2019

čas čtení 1 minuta

Fundamentalistický probrexitový extremista žádá, aby Mayová suspendovala parlament

Jacob Rees-Mogg, zvaný kvůli svým extremně konzervativním názorům "poslanec pro 18. století", ve svém středečním projevu požadoval, aby britská premiérka Theresa Mayová suspendovala Dolní sněmovnu, a zabránila tak poslancům, aby prosadili znemožnění odchodu Británie z EU bez dohody. Pokud to prý Mayová neudělá, brexitéři se postarají o to, aby to tvrdě odnesla:

 Komentátor Nick Cohen:

Britský putinismus nebudou realizovat drsňáci v těžkých botách a kožených bundách, ale absolventi exkluzivních britských soukromých škol (Eton) s dokonalou etiketou, požadující suspendování Dolní sněmovny jazykem vyšších britských vrstev...
Barnier: Pokusy zabránit odchodu Británie z EU bez dohody nemohou být úspěšné

23. 1. 2019

čas čtení 2 minuty

 

Vyjednavač Evropské unie pro brexit Michel Barnier varoval poslance britské Dolní sněmovny, že jejich pokusy zabránit katastrofickému vypadnutí Británie z EU bez dohody nemohou být úspěšné, pokud v Dolní sněmovně nevznikne většina pro určité konkrétní řešení.

Barnier zdůraznil v Bruselu, že bez ohledu na toto úsilí britských poslanců Británie katastrofálně vypadne z EU bez dohody dne 29. března 2019, pokud poslanci Dolní sněmovny nezačnou podporovat konstruktivní vizi pro budoucnost.

Rozhovor Britských listů 202. Pojďte na prohlídku Prahou. Provede vás bezdomovec

18. 1. 2019

čas čtení < 1 minuta


Jan Čulík hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů s Terezou Jurečkovou z organizace Pragulic, která už šest let v Praze pořádá turistické prohlídky pro domácí i zahraniční návštěvníky, kdy turisty provádějí bezdomovci a ukazují lidem Prahu z jejich pohledu. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 18. ledna 2019.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

K tomu:


Prohlížeč Microsoftu varuje, že stránky bulvárního deníku Daily Mail (který český tisk nadšeně cituje) jsou často "nepřesné"

23. 1. 2019

čas čtení < 1 minuta


Pluginová aplikace NewsGuard v prohlížeči Edge od Microsoftu varuje už od srpna loňského roku, že server Daily Mail publikuje nepravdivé zpravodajství.


V obecnější známost to vyšlo nyní, kdy Microsoft učinil plugin NewsGuard automatickou součástí svého prohlížeče.


Daily Mail zuří a usiluje o odstranění tohoto varování. Ale je to pravda.

Vědci varují před klimatickou "časovanou bombou" ohrožující zásoby spodní vody

23. 1. 2019

čas čtení 1 minuta

Budoucí generace čelí environmentální "časované bombě", protože podzemní vodě trvá dekády, než zareaguje na dnešní dopady klimatických změn, varují vědci. Voda v podzemních prasklinách, nasáklá v písku, tvoří největší použitelnou zásobu pitné vody na planetě a závisejí na ní více než dvě miliardy lidí, píše Patrick Galey.

ČR pokračuje jako kriminální, zlodějský a parazitický stát

22. 1. 2019

čas čtení 1 minuta

Ničení téměř deseti procent obyvatelstva nezákonnými exekucemi bude pokračovat
(for English, scroll below)

Více než 900 000 českých občanů je obětí parazitických exekutorů. Mnozí z nich zápolí s břemenem několikanásobných exekucí a jsou v situaci, kdy se dluhu nikdy nezbaví. Bohumil Kartous hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů s Radkem Háblem, odborníkem na problematiku exekucí. Ten vysvětluje, jak vznikl parazitický systém exekučních řízení v ČR od roku 2001 a jak ilegálně systémem úžery záměrně likvidoval a pauperizoval podstatnou část českého obyvatelstva na základě minimálních dluhů.  

Uniquely in Europe, from 2001 until 2016, Czech Republic operated a highly parasitical system of private debt collectors, using a system which deliberately and illegally, but with the consent of Czech politicians, extracted large amounts of money from the poorest and weekest members of society. In this Britské listy interview, Bohumil Kartous talks to Radek Hábl, an expert specialising in the Czech debt collecting system, about the mechanics of debt collecting and about the current predicament of the 900 000 Czech citizens who have become victims of state sponsored usury.


"Bez radikální změny insolvenčního zákona se oběti exekutorů budou dále propadat do dluhů." S publicistkou a dokumentaristkou Apolenou Rychlíkovou o prekarizaci velké části české společnosti hovoří v tomto rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous. 

Velké britské firmy zachvacuje panika z blížícího se brexitu

23. 1. 2019

čas čtení 3 minuty

Foto: Loď společnosti P&O Ferries

Podnikatelská Británie signalizuje, že už má plné zuby neschopnosti politiků v Dolní sněmovně ohledně brexitu. Skutečnost, do jak velké míry významné britské firmy zachvátila panika z možného odchodu Británie z EU bez dohody, se projevuje jejich náhlými havarijními opatřeními.


Sir James Dyson, pro brexitový milionář, jehož firma vyrábí vysavače a sušičky na ruce pro záchody, uštědřil těžkou ránu britské vládě tím, že oznámil, že přesunuje ústředí své firmy do Singapuru.

Andrew Adonis poznamenává, že protože Singapur právě podepsal obchodní dohodu o volném obchodu s EU, Dyson bude mít přístup na evropský trh ze Singapuru volný, na rozdíl od toho, kdyby jeho firma zůstala v Británii po brexitu, pro který Dyson horoval:


Británie: Dopadne to špatně

23. 1. 2019

čas čtení < 1 minuta

Analytik Sky News Faisal Islam:

Občané Británie...

Hlasovali v roce 2016 pro odchod z EU.

... a pak v roce 2017 odebrali britské vládě legislativní většinu, aby to mohla provést.

A v roce 2018 většina Britů v průzkumech veřejného mínění říká, že brexit je chybou a že podporují setrvání Británie v EU, ale zároveň v roce 2019 odmítá nové referendum.

Tak to dopadne špatně.


Psychopatem na doživotí, Hérostratem na last minute

23. 1. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Ti kdo životní projekt staví na předpokladu, že svět je koneckonců rozumně uspořádán a co se děje dává smysl, velmi často neuspějí, upozorňuje Venkatesh Rao ZDE. Mnohem lepšího skóre naopak dosahují ti, kdo spolu s Shakespearem tvrdí, že život je "příběh vyprávěný idiotem, naplněný zvukem a zuřivostí, jež neznamená nic". Proto úsilí přežít opírají o jeho iracionalitu - jako Hellerův kapitán Yossarian v románu Hlava 22.

Jak porazit hybridní válku, ještě než začne

23. 1. 2019

čas čtení 2 minuty

Od té doby, co Rusko v roce 2014 ilegálně obsadilo Krym, v západních politických kruzích proběhla řada diskusí o tom, jak se vypořádat s taktikou hybridního válčení, píše Luke Coffey. Existuje také debata, jak definovat hybridní válku.

Nový ultrapravicový brazilský prezident ochromen skandálem svého syna

23. 1. 2019

čas čtení 1 minutaHned poté, co princ William v Davosu interviewoval Sira Richarda Attenborougha, který varoval, že pokud zničíme přírodu, zničíme sami sebe,


vystoupil v témže sále nový ultrapravicový brazilský prezident Jair Bolsonaro se svými antiekologickými tématy. Informoval, že otevře amazonský prales těžbě a podnikatelům, a zdůrazňoval, že zničí "bolivarskou" levici.

Jenže jeho ostře kritizované vystoupení na Světovém ekonomickém fóru bylo zastíněno rostoucím skandálem v Brazílii, který se týká jednoho z jeho synů, nedávno zvoleného senátora Flávia Bolsonara.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Rusko poprvé použilo zákon o "nežádoucích organizacích" k trestnímu stíhání obhájkyně lidských práv

23. 1. 2019

čas čtení 1 minuta

 

Ruské úřady poprvé použily represivní zákon o "nežádoucích organizacích" k zahájení trestního stíhání obhájkyně lidských práv Anastasie Ševčenkové. Ta může být odsouzena až k šesti letům vězení, varuje Amnesty International.


V pondělí 21. ledna byla Anastasia Ševčenko, koordinátorka organizace Otevřené Rusko, obžalována z "opakované účasti na činnosti nežádoucí organizace".

Je zjevné, že ruské úřady nyní rozšiřují své metody pro uvěznění obránců lidských práv. Bude to mít drastické dopady na svobodu projevu v Rusku. V minulých dnech zahájila ruská policie trestní vyšetřování členů organizace Otevřené Rusko po celé zemi. V jejich úřadovnách a bytech probíhají razie a aktivisté jsou zatýkáni.

Exekutoři připravili společnost o bilion korun

21. 1. 2019 / Boris Cvek

čas čtení < 1 minuta

Jeden diskutující na Facebooku shrnul povahu českého exekučního systému, který predátorsky drtí především chudé lidi na dávkách, takto průzračně (a přitom by stačily lepší zákony, jako v civilizovaném světě, fungující zákony a státní správa):

"Exekutoři a jejich kamarádi si přišli za patnáct let na jeden bilion korun, za to by bylo asi 6 000 km dálnic nebo asi 300 tisíc bytů. My jsme naopak těm exekvovaným zaplatili stejnou částku na sociálních dávkách. Naši prosperitu primárně ohrožují zločinná spiknutí, kterým stát slouží jako prostředek k obohacování."

Jak dva američtí poradci vypracovali v Maďarsku superúspěšný globální model pro volby, založený na vyvolávání nenávisti

Případ Soros: Pro úspěšnou politickou kampaň musíte zkonstruovat nepřítele

21. 1. 2019

čas čtení 12 minutAle šlo o víc. Finkelstein a Birnbaum rozšířili svou činnost právě do těch zemí, kde se snažila Nadace otevřené společnosti vytvořit místní liberální elity a hnutí za občanská práva: Na Ukrajině, v Rumunsku, v České republice, v Makedonii, v Albánii. Birnbaum byl přesvědčen, že Soros prosazuje "socialismus, který je pro tyto oblasti nesprávný".


V úřadu George Sorose na Manhattanu se kromě vývoje finanční situace na trzích sleduje i to, co se o Sorosovi píše na sociálních sítích. Publikuje se o něm desetitisíce zmínek týdně. Téměř všechny jsou záporné. Soros je zosobněním zla. Pašuje drogy. Spekulant. Extremista. Organizuje spiknutí. Nacista. Žid. Jsou to vlny čisté nenávisti.

Démonizace Sorose je jedním z charakteristických rysů současné globální politiky a jsou to  většinou lži. Soros je skutečně žid. Byl agresivním obchodníkem s měnami. Podporoval v USA Demokratickou stranu a v bývalém komunistickém bloku myšlenku Karla Popera o "otevřené společnosti". Avšak šílené a virálně se šířící teorie, například že záměrně pomohl rozbít Sovětský svaz, aby uvolnil cestu do Evropy pro Afričany a Araby, jsou tak absurdní, že jsou směšné - až na to, že jsou dnes  všude.

Brexit: Nemůžete se osvobodit od imaginárního útlaku

19. 1. 2019

čas čtení 4 minuty


Brilantní irský komentátor Fintan O'Toole znovu o brexitu: Brexit vůbec není o Evropské unii


Důvod, proč jakékoliv snahy o realizaci brexitu selhávají na celé čáře, jsou jasné: je totiž celé fantazie, která vůbec není o vztahu Angličanů k Evropské unii, argumentuje Fintan O'Toole v dalším ze svých brilantních komentářů. Potíž je, že k stoupencům brexitu se tento komentář nedostane a i kdyby se dostal, nepochopí ho. (Mimochodem, O'Toolovy úvahy platí stoprocentně i o frustraci občanů v České republice):


Kdy došlo k likvidaci brexitu? Už v den referenda o brexitu 26. června 2016. Motorem toho projektu bylo po dlouhá desetiletí systematické lhaní o "tyranii Evropské unie" a prezentace referenda jako fantazie o "celonárodním osvobození". Tato fantazie prostě nemohla přežít kontakt s realitou. Tato fantazie zemřela v okamžik, kdy měla být realizována - nešlo to. Nemůžete se totiž osvobodit od imaginárního útlaku. Brexit musel vždycky dopadnout jako volba mezi dvěma zly: hrdinské, avšak katastrofální selhání - vypadnutí Británie z EU bez dohody, anebo nehrdinské, trochu méně škodlivé nahrazení prvotřídního vztahu s EU vysoce nedokonalým vztahem s EU.  Toto je skutečný posmrtný život onoho zlikvidovaného snu.

V Listopadu jsme chtěli dohnat Rakousko, dnes neumíme dohnat ani Polsko

21. 1. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Myslím, že česká média by se měla mnohem více věnovat analýzám Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), seznamovat s nimi veřejnost a tlačit na konkrétní změny, které tento úřad doporučuje. Byla by to zároveň důležitá výchova české veřejnosti ve věcném způsobu myšlení a ve schopnosti chápat, jak funguje svět. NKÚ má výbornou reputaci už dob pana Voleníka, kterou dodnes neztratil, navzdory pochybnostem pana premiéra o současném šéfovi NKÚ Kalovi. Premiér Babiš o Kalovi řekl v jedněch z minulých Otázek V. Moravce (OVM), že je to bývalý politik. Ano, Voleník byl taky bývalý politik, dokonce za ODS.

Izraelské letectvo beze ztrát zničilo íránské objekty v Sýrii

23. 1. 2019

čas čtení 6 minut

Libanonský tisk s odvoláním na zdroje v Damašku informuje o leteckém úderu provedeném v noci na pondělí izraelským letectvem na cíle v Sýrii, píše v analýze pro Nězavisimuju gazetu Alexandr Šarkovskij. Podle informací agentury Al-Masdar News útok izraelské letouny provedly v několika vlnách, z nichž první byla zaznamenána v 1:05 místního času. Úder byl proveden raketami třídy vzduch-vzduch, přičemž v okamžiku útoku se letouny nacházely v libanonském vzdušném prostoru.

17944

České učebnice jako nástroj ruského hybridního konfliktu?

21. 1. 2019 / Daniel Veselý

čas čtení 16 minut

České sdělovací prostředky se tradičně zaobírají banalitami, třeba politickými ambicemi mediálního megalomana Jaromíra Soukupa, ale skutečně závažná témata, jako je názorová symbióza mezi BIS a ministerstvem školství o nutnostech změn ve školních osnovách, je nechává chladnými. Je bohužel příznačné, že se o tomto skandálním jevu nevedou zanícené debaty například v publicistické vlajkové lodi ČT Události, komentáře. Už samotné tvrzení BIS, že jedním z pilířů ruské hybridní války je „trvající (pro)sovětská interpretace moderních dějin a trvající vliv sovětské propagandy“, je naprosto absurdní, a není ani fakticky doloženo. Nadto se nejedná o žádnou nevinnou poznámku pod čarou, jak se může každý přesvědčit. Samotné vměšování silového aparátu státu do záležitostí ministerstva školství za jeho souhlasného přitakání chápu jako nepřístojné nahlodávání základních demokratických principů, neboť taková konstelace se snadno může vymyknout veřejné kontrole.  

DějeBIS?

20. 1. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Naši západní sousedé právě přicházejí na to, jak velký vliv na nevědomé návyky široké populace dodnes vykonává nacistický bestseller Johanny Haarerové Die deutsche Mutter und ihr erstes Kind ZDE. Návod lékařky nemocí plicních, jak správně zacházet s kojencem a batoletem, aby se z něj stal patřičně tvrdý voják Říše, má ještě po mnoha dekádách důsledky v podobě depresí nebo i sebevražednosti. 1,2 milionu výtisků (poslední upravené oficiální vydání v roce 1987) v některých rodinách fatálně ovlivnilo zacházení s novorozenci - a posléze si již postižení ani nevzpomenou, jak celá věc vznikla.

Anglie se bouří: Chce odchod z EU bez dohody

21. 1. 2019

čas čtení 5 minut


Procento Angličanů, kteří chtějí odejít z EU bez dohody, v posledních dnech výrazně roste. Ve velkém množství anglického obyvatelstva začíná převládat svůdný mýtus o Británii, která bude stát sama proti svým "utlačitelům".

Podpora pro odchod Británie z EU bez dohody se rovná původnímu "Jděte všichni do prdele!"


Ve hře jsou faktory, které jsou provázány s Anglií a národními charakteristikami Angličanů, které existují už dlouhá staletí. Jednou z nich je tendence dělat nesmyslná, nevysvětlitelná gesta.

Britský politický establishment se obává, že pokud dojde v důsledku brexitu bez dohody k vyprázdnění obchodů, k rozkladu ekonomiky a k vysoké nezaměstnanosti, vyvolá to v Británii pouliční nepokoje. Možná tím ale naopak Angličané budou nadšeni!!

Problém je, že stále větší množství Angličanů, kteří se začínají v nynější krizi přiklánět k "řešení" "Just leave" - "Prostě odejděme!", vůbec neřeší otázku JAK to učinit. Británie má s Evropskou unií přibližně 700 provozních smluv, které definují spolupráci země s EU v nesčetných hospodářských a sociálních oblastech. Odchod Británie z EU bez dohody znamená likvidaci těchto provozních smluv bez jejich jakékoliv náhrady. Například: Přibližně 40 000 britských kamionů pravidelně přiváží z Evropské unie do Británie potraviny a léky, na nichž je Británie ze 70 procent závislá. Po odchodu Británie z EU bez dohody přestává povolení pro tyto kamiony jezdit na území EU platit. Dnem 29. března 2019. Angličané, kteří argumentují, "Prostě hned odejděme!" tohle vůbec neřeší.

ČR: Hlas oceli a betonu

20. 1. 2019 / Jiří Hlavenka

čas čtení 6 minut


Zářez pro dnešní den. Dík Ondřej Kania, viz níže, že to takhle napálil.

Něco k tomu ještě dodám. Tlak na cut-off score pochází od dobře zorganizované a mocné zaměstnavatelské lobby, která je protihráčem spíš zmatené veřejné správy v podobě různých Tripartit, Hospodářských komor, Svazů průmyslu a podobně. Je to lobby výrobních a stavebních firem, "hlas oceli a betonu", a byť tato lobby reprezentuje jen menší část ekonomiky (cca 25% HDP), je její hlas velice slyšet, protože malí zaměstnavatelé nejsou zorganizovaní a inovativní high-tech si jede svoje a na vládu zvysoka prdí (to je bohužel chyba, ale nic s tím nenadělám).

Londýnský primátor Sadiq Khan: Londýn je otevřen všem migrantům, Přijďte!!

19. 1. 2019

čas čtení < 1 minuta


PS. Možná vám v rychle se střídajících záběrech tohoto klipu londýnské radnice unikl tento pozoruhodný londýnský česko-slovenský obchod. Opravdu stojí za to si to video zastavovat a podívat se na podrobnosti všech těch mezinárodních restaurací a obchodů, na něž je londýnský primátor tak hrdý. Ať žije rozrůzněnost a multikulturnost! (JČ)


Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Fyzik Carlo Rovelli: "Čas neexistuje"

23. 1. 2019

čas čtení < 1 minuta


"Čas neexistuje." To je jen jedna z teorií teoretického fyzika a spisovatele Carla Rovelliho. Nachází se na seznamu stovky nejvlivnějších globálních myslitelů. Jeho populárně vědecká kniha "Sedm krátkých lekcí z fyziky" byla přeložena do 41 jazyků a prodalo se jí přes milion výtisků.

V poslední knize "Řád času" se vyrovnává s původem samotného času.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Analytik: Čínu je třeba přesunout do kategorie "darebáckých států"

23. 1. 2019

čas čtení 1 minuta

Skupina bývalých diplomatů a akademiků napsala otevřený dopis čínskému prezidentovi kvůli propuštění dvou Kanaďanů zadržovaných na základě národněbezpečnostní argumentace. Jeden ze signatářů, Bill Hayton z think tanku Chatham House, označil Čínu za zemi, kterou je třeba přemístit do kategorie "darebáckých států".

Led v Grónsku taje rychleji, než se vědci dosud domnívali. Od roku 2003 se tání tamějšího ledu zrychlilo čtyřnásobně.

22. 1. 2019

čas čtení 1 minuta

 

K tání ledu dochází především v jihozápadním Grónsku. Do moře tečou nyní celé řeky vody a zvyšují hladiny moří. Znamená to ohrožení zaplavením zranitelných pobřežních míst, jako jsou Miami, Šanghaj, Bangladéš a různé ostrovy v Tichomoří.

Ze studie, vydané v Proceedings of the National Academy of Sciences, vyplývá, že v letech 2002 - 2016 přišlo Grónsko každoročně asi o 280 miliard tun ledu, což znamená, že hladiny moří každoročně stouply o asi o 0,08 cm. Pokud by roztál veškerý led v Grónsku, který je často tlustý až 3 kilometry, globální hladiny moří by stouply o 7 metrů a zaplavily by většinu pobřežních měst.

Brexit: Theresa Mayová přichází se stále šílenějšími návrhy, zatímco míjí čas

20. 1. 2019 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

Pro dohodu z Velkého pátku, která ukončila dlouhá staletí násilí, hlasovali občané v referendu, KDY JIM KOMPLETNÍ DOHODA BYLA NEJPRVE PŘEDLOŽENA, podporou 71,1 procent v Severním Irsku a 94,4 procent v Irské republice. Vy, Mayová, ji chcete ochromit v zájmu slepého hlasování pro brexit minimální většinou 51,9 procenta hlasů v zájmu dohody, kterou všichni odmítají?Konzervativní probrexitový deník Daily Telegraph informuje na titulní stránce svého pondělního vydání, že prý Theresa Mayová navrhuje, že dohoda z Velkého pátku z devadesátých let, o ukončení terorismu v Severním Irsku, "by měla být kvůli brexitu přepracována". Je to další ze šílených návrhů Mayové, zatímco čas míjí a datum odchodu Británie z EU - přestože není k dispozici žádná dohoda - dne 29. března 2019 - se neúprosně blíží.


V případě odchodu Británie z EU bez dohody poklesne doprava zboží přes kanál La Manche o 87 procent

22. 1. 2019

čas čtení 1 minuta

 


Británie asi zemře hladem. Je ze sedmdesáti procent závislá na dovozu potravin a léků z Evropské unie. Televize Sky News získala dokumentaci z britského celního úřadu, z níž vyplývá, že v případě odchodu Británie z EU bez dohody poklesne objem dopravy zboží před kanál La Manche na dobu nejméně půl roku na pouhých 13 procent svého dosavadního objemu. Bude to proto, protože doprava zboží mezi Británií a EU bude muset být podrobena celním prohlídkám jako při dopravě z třetích zemí, které nejsou členem Evropské unie. I po prvním půl roce zůstane zřejmě objem přepravy zboží podstatně snížen ve srovnání s dneškem, konstatuje britský celní úřad.
Podrobnosti v angličtině ZDE

 


Theresa Mayová: Druhé referendum o brexitu by v Británii "ohrozilo sociální smír"

22. 1. 2019

čas čtení 2 minutyTheresa Mayová v pondělí odmítla možnost uspořádat druhé referendum o brexitu a tvrdila, že by to vyvolalo v Británii "nepokoje". Trvala na tom, že součástí její strategie zůstává úsilí "odstranit tzv. severoirskou zarážku", tedy podmínku, že pokud Británie nedokáže jinak zajistit otevřenost hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou, Severní Irsko či popřípadě celá Británie bude muset setrvat v evropské celní unii. Stoupenci brexitu tuto podmínku nenávidí, ovšem Evropská unie na ní trvá a v pondělí bylo znovu potvrzeno, že od této podmínky EU neustoupí.

Vykořisťování: Britské supermarkety používají firmu, která platí textilním pracovnicím 10 Kč za hodinu

22. 1. 2019

čas čtení 1 minuta


Výmluvným a charakteristickým rysem toho, jak západní kapitalistické firmy zneužívají bezbrannosti lidí v třetím světě, je připad, který právě vyšel najevo: Britské supermarkety Tesco, Marks & Spencer a Mothercare bezostyšně používají textilní továrnu v Bangladéši, která platí textnilním pracovnicím, vyrábějícím trička s logem skupiny Spice Girls, prodávaná v Británii za 600 Kč, 10 Kč za hodinu práce. Zaměstnankyně továrny jsou přitom při svých šestnáctihodinových pracovních směnách teršem verbální šikany a terorizování, že neplní nesplnitelné pracovní normy.

Prostě nějak smrdí všechno

21. 1. 2019

čas čtení 4 minuty

K napsání tohoto příspěvku mě motivoval především tento Váš výrok, píše Jan Knittl:

"Vždycky, když po příletu do Prahy vyjdu na ulici před ruzyňské letiště, ohromí mě znečištěný pražský vzduch"

https://blisty.cz/art/94111-na-rozdil-od-prahy-londyn-zavadi-zonu-ultranizkych-emisi.html

Letiště na Ruzyni leží na hranici širší pražské aglomerace, konkrétně její severozápadní části. Je o 200 metrů výše, než Pražská kotlina. Převažující proudění vzduchu je v celé ČR severozápadní. Tedy to, co tam cítíte, je nejspíš smrad lokální. Auta obsluhující letiště, dálnice, kterými je letiště sevřené a hlavně startující letadla, která Vy pravidelně používáte - na rozdíl od drtivé většiny obyvatel ČR. Omezení v centru Prahy budou mít na kvalitu vzduchu na Ruzyni zcela zanedbatelný dopad. A obecně nemá moc smysl srovnávat kvalitu ovzduší mezi souostrovím vystaveným větrům z Atlantiku a kontinentální kotlinou.

Zapálll se v pátek ten člověk kvůli exekutorské mafii?

21. 1. 2019

čas čtení 1 minutaV roce 2003 se v ČR upálilo několik lidí, mezi nimi i 21letý student, který chtěl vyjádřit nespokojenost se stavem společnosti. Zanechal několikastránkový dopis, píše Marika Muchová. Média mu nevěnovala (téměř) žádnou pozornost. Tehdejší prezident Klaus ale alespoň publikoval tento otevřený dopis:

Letos se zapálil člověk na Václavském náměstí zřejmě proto, aby upozornil na problémy dnešní doby, konkrétně na exekutorskou praxi posledních let. Bude se k tomu vyjadřovat údajně levicový prezident Zeman?


A nakonec: Je možné brát vážně vyjádření Policie ČR, která uvedla, že nic nenasvědčuje tomu, že by šlo o protest? 

Američané a Izraelci stojí na počátku teroru na Středním východě

21. 1. 2019 / Jan Darmovzal

čas čtení 11 minut


Američané a Izraelci jsou si velmi dobře vědomi nezměrného íránského potenciálu a sílícího vlivu v regionu, a proto se (Američané) rozhodli odstoupit od dohody (JCPOA) uzavřené administrativou Baracka Obamy, která dávala šanci částečného urovnání křivd, kterých se v minulosti Američané dopustili na íránském lidu. Tato dohoda byla koncipována tak, aby z ní mohly profitovat obě strany.

Nedávné kroky a prohlášení vysokých amerických představitelů naznačují, že Spojené státy ani v nejmenším neusilují o zlepšení vztahů s íránským režimem. Nejde jen o plamenná, leč nesmyslná prohlášení prezidenta Trumpa, ale také o zmatené vystoupení Mikea Pompea v Káhiře nebo o neutuchající snahu vyvolat válečný konflikt s Íránem v podání zejména radikálního neokonzervativce Johna Boltona.

Libye: Děsivé podmínky věznění migrantů a uprchlíků

21. 1. 2019

čas čtení 1 minuta

 

Odpovědnost za to nesou Evropská unie a Itálie. Měly by na spolupráci s Libyií uvalit podmínky
Strategie Evropské unie přispívá k cyklu extremního násilí proti migrantům v Libyi, varuje v pondělí ve své analýze organizace Human Rights Watch. Podpora EU a Itálie pro libyjské pobřežní hlídky přispívá podstatnou měrou k zadržování migrantů a uprchlíků a jejich následnému věznění za děsivých podmínek v Libyi.

Sedmdesátistránková zpráva: "Bez možnosti uniknout z pekla: Strategie EU přispívá k týrání migrantů v Libyi" dokumentuje vážné přeplnění věznic, nehygienické podmínky, podvýživu a absenci adekvátní lékařské péče. HRW zdokumentovala násilné týrání uprchlíků libyjskými strážemi ve čtyřech vazebních střediscích v západní Libyi, včetně bití a bičování. HRW zaznamenala, že velké množství dětí, včetně nově narozených nemluvňat, je zadržováno za hrubě nepřijatelných podmínek. Téměř 20 procent uprchlíků, kteří se dostali z Libye do Evropy v roce 2018, byly děti.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

ČHMI zanedbává nejnebezpečnější polutant PM2.5, ČT šíří zavádějící infografiku

21. 1. 2019

čas čtení < 1 minuta

Evropský index kvality ovzduší (http://airindex.eea.europa.eu/) dnes pro Česko kvůli prachovým částicím PM2.5 ukazuje většinou stupeň
kvality ovzduší "Poor", tedy "špatný", ale ČT ukazuje index na stupni 2-3, tedy "dobrý" až "uspokojivý" (http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/uoco/web_generator/actual_hour_data_CZ.html), píše Vojtěch Žítek.

Jak je to možné? ČT přebírá grafiku od ČHMI, který vynechává nejhorší polutant - PM2.5 - jež dle zjištění EU jen v roce 2014 zabil 400 000 Evropanů (https://www.eea.europa.eu/highlights/european-air-quality-index-current), z výpočtu indexu.

Pod aktualizací vyhlášky o způsobu posuzování a vyhodnocení úrovně znečištění 83/2017 Sb. je podepsán ministr Brabec. Proč ČT nepoužije grafiku od Evropské environmentální agentury, nebo alespoň neuvede, že zobrazuje Brabcův index kvality virtuálního ovzduší?PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v listopadu 2018

22. 1. 2019

čas čtení 2 minuty

V listopadu 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 395 744.51  . DĚKUJEME! 

Zůstatek byl koncem listopadu  2018 394 562.13  Kč.  

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


21802