Babišovi nestačí neuhnout, je třeba mu vzít voliče

30. 5. 2017 / Boris Cvek

TOP09 rozjela předvolební kampaň. Neuhne oligarchům, to je její předvolební heslo. Že nástup Babiše byl umožněn fatálním selháním Nečasovy vlády, kde TOP09 hrála vedle ODS hlavní roli, a že pravicovou politiku je třeba obhajovat na základě této zkušenosti, to lidem z TOP09 zjevně nedošlo.

Rozhovor Britských listů 111:

Proč mají režimy nepotlačitelnou touhu občany pošpinit?

26. 5. 2017V tomto rozhovoru Britských listů hovoří Jan Čulík se spisovatelkou a scénáristkou Terezou Brdečkovou o jejím seriálu natočeném pro Českou televizi "Bohéma" o nátlaku autoritářských režimů na národní celebrity a o tom, zda smí občan opustit základní etické hodnoty, když je režim zruší. Je to nesmírně aktuální právě dnes. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 26. května 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

"Jenom nevěřící zabíjejí lidi během ramadánu"

30. 5. 2017

Islámský stát provedl dva sebevražedné atentáty v Bagdádu. Jeden v obchodě se zmrzlinou,

Usmrceno bylo 31 osob, z nich řada dětí. Mnoho místních lidí obviňuje z neustálého vraždění Západ, který zemi destabilizoval. Neznamená to, že by toužili po návratu režimu Saddáma Husajna.

Žádnou cizáckou zraněnou holčičku v našich nemocnicích nechceme!

30. 5. 2017 / Jan Čulík


To byla zase zkušenost. Financuju si z vlastní kapsy vulgaritu, nenávist, neuvěřitelné nadávky a rasismus.

Za posledních přibližně čtrnáct dnů jsem zkusmo utratil z vlastní kapsy několik tisíc korun za inzerci na Facebooku, abych dostal několik klíčových článků mimo úzkou skupinu pravidelných čtenářů Britských listů.

Cítil jsem povinnost, že musím ve veřejném zájmu upozornit na obrovský rozdíl mezi diskursem v Británii a v České republice po teroristickém atentátu, k němuž došlo v Manchesteru minulé pondělí. Že zatímco se v ČR zvedla vlna antiislámské hysterie, vydatně podporovaná snad všemi sdělovacími prostředky,  nikdo v Británii z teroristického atentátu neobviňuje muslimy jako takové, ale vrahy a psychopaty. Náboženský aspekt se u teroristů vůbec nepovažuje za důležitý.

Jak v sobotu citovali v rozhlase BBC jednu otázku: "Proč ti lidé páchají ty atentáty? Odpověď imáma z Manchesteru: "Jak to mám proboha vědět? Jsem muslim, ne psychopat."

How I have funded USD 500 worth of abuse against myself

30. 5. 2017 / Jan ČulíkI have spent some 500 US dollars on advertising on Facebook for  Britské listy articles on what I think is an important topic.

A five-year-old girl was knocked down by a car in the centre of Prague about five days ago. She flew through the air for about six feet, and,  as  doctors from the Prague Motol hospital allegedly told her parents, her kidneys were injured and they needed to be properly examined and treated without delay. However, while the hospital provided  basic treatment and examination for the injured girl, the examination of her kidneys was not carried out. The hospital allegedly demanded a payment of 2000 euros for this, which the parents of the little girl were unable to pay.

Když systém selže...

30. 5. 2017

 

Pane Čulíku, když systém selže, je třeba hledat nejkratší cestu k dosažení účelu, píše Michal Mašín.

Možná by bylo účelnější místo inzerování na facebooku článku BL, vytvořit pro onu holčičku crowdfundingovou kampaň, pokud peníze jsou jediným problémem pro vyšetření oné holčičky a onu finanční částku použít k inzerování oné kampaně. Pokud ji nevyšetří v ČR, určitě ji vyšetří v Německu.

Stejným způsobem postupovali naší přátelé v Glasgow poté, co britské státní zdravotnictví NHS odmítlo dále léčit Craiga, poté co odmítl chemoterapii v okamžiku, kdy se cítil příliš slabý na to ji podstoupit.

https://www.justgiving.com/crowdfunding/marzena-asher-2?utm_id=106&utm_term=rQJ5V9ZA8

Pevně věřím tomu, že krom pár desítek lidí s nenávistnou reakcí by se našlo také pár desítek lidí, kteří by naopak přispěli.


Odpověď z Motola: Zraněná holčička vyšetření nepotřebuje

30. 5. 2017

Zde je odpověď tiskové mluvčí nemocnice Motol na dotaz Britských listů ohledně případu zraněné pětileté holčičky Olega Vorotnikova a Natalie Sokol:

Dobrý den,

1) K detailnímu zdravotnímu stavu nezletilé se jak víte ze zákona nemohu
vyjadřovat.
 
Rozhodně se ale nejednalo a stav ohrožení života, jak je patrné i z
toho, že pacientka byla propuštěna domů hned druhý den.

Několik slabých míst v argumentaci mluvčí motolské nemocnice

30. 5. 2017

Vidím, že mluvčí FN Motol zareagovala odkazem na odstavec omezující práva pacienta

v závislosti na vnitřním řádu FN Motol, umožňuje-li to vybavení FN Motol a nenarušuje-li

přítomnost dalších osob poskytování zdravotnických služeb,  píše Petr Novotný.

 

Tato argumentace má samozřejmě několik slabých míst, např.:

 

1) Nijak to nevysvětluje argumentaci lékařky ve smyslu "nikde na světě se v nemocnicích

přítomnost rodičů nepovoluje."

29707

Proč má Jeremy Corbyn pravdu

30. 5. 2017 / Daniel Veselý

Lídr labouristů Jeremy Corbyn v reakci na teroristický útok v Manchesteru přednesl celkem pozoruhodný projev, v němž upozornil na poněkud opomíjené podhoubí islamistického terorismu v Evropě a prezentoval plán své strany, jak toto nebezpečí minimalizovat. Přestože Corbynova řeč byla plná vzletných klišé a patriotismu, mám za to, že tento přední britský politik v základních bodech vystihl podstatu fenoménu, jenž je neodbytným postrachem západního světa. Tyto postřehy nelze považovat za radikálně levicové výstřelky, neboť mají oporu v expertních posudcích, a proto je zapotřebí vést o nich věcnou debatu. Mediální scéna však není předákovi druhé nejsilnější britské politické strany dlouhodobě nakloněna.

Případ zraněné holčičky: Je doma, ne v nemocnici, rodiče hledají lékaře, který by ji vyšetřil ledviny

29. 5. 2017Pětiletá dcera kontroverzních ruských umělců Olga Vorotnikova a Natalie Sokol je doma, ne v nemocnici. Její rodiče v Praze zoufale shánějí lékaře, který by byl ochoten provést u ní vyšetření ledvin. Zdravotní pojištění pro dítě stále nemají.

Poté, co bylo pětileté dítě sraženo automobilem na refýži v centru Prahy, Policie ČR zahájla trestní stíhání proti matce dítěte, nikoliv proti řidiči, který ji srazil, píše Oleg Vorotnikov.

Matku prý policie ČR obviňuje, že "způsobila nehodu", při níž automobil srazil její dceru. Byla pozvána k výslechu. Nemá právníka.

Tisková mluvčí nemocnice v Motole neodpověděla na dotaz Britských listů požadující vysvětlení, proč byli rodiče z nemocnice odstraněni, i když samotný server nemocnice v Motole uvádí, že rodič má právo být trvale přítomen u nezletilého pacienta, ani proč vyšetření ledvin není možno hradit z pojištění řidiče, který holčičku srazil.

------


Já nevím, ale to se mně snad zdá...
Milan

 Begin forwarded message:

Potřebujeme novou obrannou strategii - Trump se vykašlal na Evropu

30. 5. 2017Polská armáda má tři divize, stejně jako německý Bundeswehr. Francie má dvě, Rumunsko dvě, Británie dvě a pobaltské země mezi sebou jen jednu. Od minulého týdne jsou toto jediné vojenské jednotky, s nimiž musí počítat Vladimír Putin, když vyhrožuje a zastrašuje západní diplomatický pořádek ve snaze ho přimět, aby se rozpadl.

Protože z úst Donalda Trumpa vyšlo jenom zbabělství, píše Paul Mason.

Trumpova hrubost a arogance zjevně sjednocuje Evropu

30. 5. 2017


Trumpova návštěva v Evropě tamější politiky šokovala, měla ale pozitivní dopad, píše Natalie Nougayrède. Podobně jako někdejší sovětská hrozba donutila Evropany, aby se soustředili na to, co mají navzájem společného a jak by to mohli ochránit, Trump zřejmě Evropě napomohl pokročit k užší integraci. Zájem evropského kontinentu spočívá v tom zajistit, aby byla Trumpova toxicita neutralizována. To se může stát jedině, pokud si Evropa určí nové ambiciozní cíle. Trumpova cesta do Evropy ostře připomněla Evropanům, že žijí v novém světě nejistoty a že se musejí sjednotit.
29708

Monitor Jana Paula : Zemřela současná česká malířka Romana Králová

30. 5. 2017 / Jan Paul


Romana Králová, foto Jiří Jiroutek Romana Králová (19.4.1958 Praha – 24.5.2017 Praha) patřila ke generaci osmdesátých let, Akademii výtvarných umění studovala u Prof. Karla Součka v letech 1979 až 1985. Byli jsme spolu v přípravce, spojoval nás nejen pohled na výtvarné umění, který akceptoval tradici, ale i učební obor aranžér, a oba jsme byli tehdy přijati na pražskou Akademii bez maturity. Romana byla skromná, spíše tichá, na výsost kultivovaná a také krásná žena, vážil jsem si jí nejen pro povahové vlastnosti, ale jako jednu z mála žen především pro její vynikající malířské schopnosti, a jasně zřetelný obsah jejích obrazů.

Donald Trump a zničení euroatlantické vazby

29. 5. 2017 / Karel Dolejší

Po první zahraniční cestě amerického prezidenta Donalda Trumpa začalo být evropským politikům definitivně jasné, že Trump se jednoduše řečeno "nevsákne" - neučí se, nemění se, nekultivuje. A v reakci na jeho chování během summitů NATO a G7 německá kancléřka v neděli deklarovala, že se Evropa teď musí o sebe postarat sama, bez spoléhání se na Spojené státy.

Chirurg, který v Manchesteru 48 hodin operoval oběti atentátu, se stal terčem rasistického útoku

29. 5. 2017

Naveed Yasin trčel v dopravní zácpě, když viděl, jak směrem k němu jede nebezpečně dodávka. Řidič, běloch středních let, sroloval okno a začal Yasinovi sprostě nadávat: "Ty hnědá pákistánská svině," řval. "Vrať se do svý země, ty teroristo. My tady lidi jako seš ty nechceme. Di do prdele!"

Terčem útoku se stal chirurg, který strávil předchozích 48 hodin operacemi zraněných obětí manchesterského atentátu. Po dvou dnech intenzivní práce, kdy se jen těžko vyrovnával s emocionálním traumatem vyvolaným ošetřováním děsivě zraněných lidí, byl tímto rasistickým útokem ohromen - mimo jiné i proto, že se narodil a vyrostl v městě Keighley v Yorkshiru. Věděl také, že jeho dcera se lehce mohla stát obětí atentátu. Chtěla jít na koncert Ariany Grande, ale otec jí to zakázal, protože koncert kolidoval s akcí v její škole. 

NYT: Ladislav Kasuka z Mělníka vystupoval v ruských médiích jako hlavní komentátor k střední Evropě

29. 5. 2017

Ladislav Kasuka, nemajetný stalinista z Mělníka, který publikuje na českém serveru protizápadní útoky, začal od roku 2014 na Facebooku dostávat v ruštině nabídky finanční pomoci, aby organizoval pouliční protesty. Byly to malé částky, ve stovkách euro.

Bylo to součástí frenetické, často neohrabané vlivové kampaně, kterou řídil Alexander Usovskij, původem běloruský spisovatel, ruský nacionalistický agitátor a ideologický aktivista ve válce o názory občanů  mezi Východem a Západem.

Mezitím v Absurdistánu 27

Mimořádné pokračování: Na oslavu LVI. národního festivalu polské písně v Opole

29. 5. 2017 / Tomasz Oryński

Bývaly doby, kdy byl Festival polských písní v Opole opravdu zajímavý. To je místo, kde se zrodily největší polské hity, jako například píseň Czesława Niemena “Dziwny jest ten świat”. Po dobu prvních padesáti let byl festival v Opole jednou z nejdůležitějších událostí v polském hudebním průmyslu. Byl zrušen jen jednou, v roce 1982, po vyhlášení mimořádného stavu v Polsku.

V novém Polsku ztrácel festival pomalu svůj vliv, veřejnost se obracela k modernějším akcím, jako je Open'er. Také, poté, co po roce 1989 vznikla komerční média, Opole, což byla vlajková akce v důsledku podporu státní televize TVP, najednou čelilo konkurenci od nezávislých akcí zorganizovaných komerčními médii. Za posledních deset let se Opole stalo místem, kam jezdí staré unavené hvězdy ještě naposledy zazářit, protože soutěž pro mladé talenty také zastarala v době existence formátů pořadů typu X-factor a Polsko má talent...

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

Mobilizujeme za lepší život? Ano, my!

29. 5. 2017 / Miloš Dokulil

(Ne že by to byl každý. Takže pár námětů „na okraj“. Nejen ad KDU-ČSL.)

Už jenom těch 98 let, co má Čs. strana lidová za sebou historicky, je pomník. Ovšem, tehdy, krátce po první světové válce, to málem ještě všichni občané nově vzniknuvšího státu byli nábožensky věřící. Čili vznikla také pro to tehdejší politické schéma strana, která si příklon k transcendentním hodnotám uměla udržet dokonce ještě – zřejmě díky zvláštní shovívavosti poměrů – také ještě po druhé světové válce. Takže o dalších 70 let později jde o již zcela jinou politickou „hru“. Dokonce nynější KDU-ČSL hodlá jako silnější z obou nynějších partnerů uzavírajících předvolební koalici se STANem dát takto příklad žádoucí integrace politických sil; aby se lépe prosazoval vytčený program (aniž je nutně nějak křesťanský nebo především samosprávný).

Tři muži se v USA postavili proti útokům proti muslimům. Dva byli za to usmrceni

29. 5. 2017

Armádní veterán, nedávný absolvent univerzity a student, který kdysi vyhrál básnickou soutěž tím, že odsoudil předsudky, vyvolané útoky z 11. září, zasáhli, když jeden mužzačal v pátek v městě Portland ve státě Oregon protimuslimské nadávky na dvě ženy.

Dva tyto muže,  Taliesina Myrddina Namkai Mecheho, 23, a  Ricka Besta, 53, antimuslimský útočník ubodal k smrti. Třetí, Micah David-Cole Fletcher, 21, byl také pobodán, ale jeho zranění podle policie nejsou kritická.

Policie obžalovala z vraždy pětatřicetiletého Jeremyho Christiana.

Jedna z žen, na něž muž ve vlaku zaútočil, vůbec nebyla muslimka:

 Destinee Mangum, one of the targets of hate speech on a MAX train, thanks strangers for saving her life. pic.twitter.com/sefmOAyIVtOd roku 2015 do roku 2016 vzrostl počet antimuslimských nenávistných organizací o 197 procent: 

 From 2015 to 2016 the number of anti-Muslim hate groups in the US grew by 197% https://t.co/vWIGdwmf0F pic.twitter.com/7fvkD1N7SX


Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Ne že by byl jen jeden typ terorismu!

29. 5. 2017 / Miloš Dokulil

Běžně snad všichni, abychom se sami sobě neztratili v jednotlivostech dění, tak vždycky, jak to jen jde, máme zájem rozdílné jevy „jaksi“ dávat „pod společné jmenovatele“, ačkoliv ne vždy to „společné“ mělo buďto obdobný zrod, průběh, anebo aspoň zaměření jeho vyústění.

Jakým způsobem byl zradikalizován atentátník z Manchesteru?

29. 5. 2017Co vyvolalo smrtící zuřivost atentátníka z Manchesteru, dvaadvacetiletého Salmana Abediho? Odpověď leží v labyrintu libyjské extremistické politiky z doby před dvaceti lety, napsal britský týdeník Observer.

Dnes už neexistuje   charitativní organizace Sanabel Relief Agency, která byla založena v Manchesteru v roce 1999 s cílem "odstraňovat chudobu, nemoci a traumata". Spojené státy v roce 2006 se pokusily nechat aktiva této organizace zmrazit, argumentovaly, že je to bílý kůň, jehož cílem je financovat pobočku al Kajdy.

Vyhozením rodičů z nemocnice Motol "porušil své vlastní předpisy"

28. 5. 2017

 

Dobrý den,
 
překvapuje mne že nikdo nenahlédl do práv a povinností pacienta, přímo na stránkách FN Motol, píše čtenář Petr Novotný:
 
    http://www.fnmotol.cz/prakticke-informace/prava-a-povinnosti-pacienta/
 
Tam se jednoznačně píše (odstavec 4a) toto:
 
    4. Pacient má při poskytování zdravotních služeb dále právo:  

    a) na nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce, popřípadě osoby
    určené zákonným zástupcem, pěstouna nebo osoby, do jejíž péče byl
    pacient na základě rozhodnutí soudu nebo jiného orgánu svěřen,
    je-li nezletilou osobou
 
z čehož jednoznačně vyplývá že dotyčná lékařka tvrdí nesmysly, které jsou v přímém rozporu
s vnitřními předpisy FN Motol. Osobně bych doporučil obrátit se neprodleně na ombudsmana
FN Motol http://www.fnmotol.cz/ombudsman/ a podat stížnost na dotyčnou lékařku.
 
Mimo jiné to souvisí s tím že nemocnice (nepletu-li se) musí mít ke každému lékařskému
zákroku u nezletilých žádat o souhlas rodičů.
 
Můj osobní názor je že lékařka se prostě chtěla zbavit rodičů aby měla klid, a vymyslet si
argument typu "nikdo nepovoluje X" (byť to není pravda) je prostě nejjednodušší způsob.
 

"V žádné nemocnici na světě se rodičům neumožňuje, aby seděli u zraněných dětí" Opravdu?

28. 5. 2017 / Jan Čulík

Na naléhavé žádosti o pomoc a vyšetření ledviny zraněné dcerky ruského provokativního umělce a anarchisty Olega Vorotnikova reagovala jedna lékařka z dětského oddělení v nemocnici v Motole. V souvislosti se stížností rodičů zraněné dívky, že je z nemocnice vyhodili, lékařka konstatovala, že "v žádné nemocnici na světě se neumožňuje rodičům, aby byli přítomni u zraněných dětí". Musejí se prý dodržovat návštěvní hodiny.

Minulé pondělí došlo v Manchesteru k atentátu na koncertě, který navštívilo 21 000 osob, především dětí. Desítky z nich byly při teroristickém útoku zraněny.

Britská média jsou plná informací o tom, že zraněné děti v nemocnicích navštěvuje britská královna. U lůžka dětí jsou VŽDYCKY  trvale přítomni jejich rodiče, jako na této fotografii.

Zdroj v angličtině ZDE

Lékařka z motolské nemocnice: Zraněnou holčičku jsme ošetřili, další informace jsou důvěrné

28. 5. 2017

 K případu pětileté zraněné holčičky, dcery anarchisty Olega Vorotnikova, se vyjádřila jedna lékařka, která v motolské nemocnici pracuje na oddělení pro děti. Její totožnost je Britským listům známa. Lékařka uvádí, že "neodkladné vyšetření a ošetření zraněné holčičky bylo provedeno, platba za vyšetření byla vyžádána, ale vyšetření jí nebylo podmíněno. Rodiče se odmítli řídit pokyny lékařů."

Lékařka odmítla odpovědět na otázku, zda bylo provedeno vyšetření poškozené ledviny u zraněné holčičky, poukazem na lékařské tajemství. Zpochybnila tvrzení matky dítěte, že vyšetření ledviny požadují lékaři, avšak k potřebě vyšetření poškozené ledviny se podrobněji odmítla vyjádřit.

Lékařka také konstatovala, že "v žádné nemocnici na světě" není umožněno, aby rodiče byli přítomni v nemocnici, kde leží jejich zraněné dítě. V žádném případě není možné, aby rodiče byli v nemocnici nedaleko zraněného dítěte přítomni "celou noc". 

Lékařka zdůrazňuje, že výše uvedené informace jsou jejím osobním názorem a nejsou oficiálním stanoviskem motolské nemocnice.

Natalia Sokol: České úřady odpírají mé dcerce lékařskou pomoc

27. 5. 2017

České úřady odmítají právně uznat přítomnost mých dětí v České republice a poskytnout jim dokumenty. Proto pro ně nemohu získat zdravotní pojištění.

Vzhledem k tomu, že byl zrušen můj facebook, moje poslední informace byly o tomto:

Před třemi dny srazilo mou dceru Mamu, je jí pět let, auto v centru Prahy na tramvajové zastávce. V nemocnici jí diagnostikovali poškození vnitřních orgánů. Lékaři požadují plné vyšetření ledvin. K tomu je zapotřebí zdravotní pojištění. Zdravotní pojištění nelze získat bez dokumentů. Mama dokumenty nemá. České úřady žádným způsobem neregulují status našich dětí na území České republiky.

My rodiče máme pololegální status: Děti ho nemají. Usuzuji, že české úřady to dělají záměrně, nechtějí vydat dětem žádné dokumenty, aby námi mohly manipulovat. Protože je velmi lehké manipulovat rodinou, pokud v ní jsou malé děti.

Dopad libyjského chaosu: Premiérka Mayová selhala, stejně jako celá její amatérská vláda

27. 5. 2017Ve své funkci ministryně vnitra Theresa Mayová selhala: Nevnímala teroristickou hrozbu od vzbouřenců proti režimu Muamara Kaddáfího. A jako premiérka, která prosazuje škrty v policii a rušení bezpečnostní spolupráce s Evropskou unií, činí Mayová další nebezpečné kroky

Salman Abedi, atentátník z Manchesteru byl rodilý Brit. Kulturním zázemím byl Libyjec. Svou totožností to byl radikální islamista, loajální "chalífátu" Islámského státu s centrem v syrské Rakce. Hrozba je to globální, britský stát je ale národní a komunity jsou lokální. Stát a komunity ho nedokázaly neutralizovat. Důležité je analyzovat proč, píše Paul Mason.

Bombardováním Libye jsme nerozzuřili ani nezradikalizovali mladé muslimy, jako byl Abedi: prostě jsme jim jen poskytli prostor k akci. A politikové pak problém zanedbali a přestali ho sledovat.

Ve Středozemním moři se utopila tento týden především batolata

27. 5. 2017

 Smrt ve Středozemním moři utopením si dále pravidelně vyžaduje množství obětí - za nezájmu evropských sdělovacích prostředků. Tuto středu se utopilo 31 osob. Většinou batolata.  200 lidí spadlo z přeplněného člunu do moře, když se naklonil na jednu stranu, informovala italská pobřežní stráž. Její velitel Cosimo Nicastro sdělil tiskové kanceláři Reuters, že v moři zůstalo nejméně 20 mrtvol. Záchranáři z moře vylovili 31 mrtvol. "Většinou jsou to batolata,"uvedl záchranář Chris Catrambone na Twitteru.

V roce 2017 bylo vyloveno z moře, zachráněno a přivezeno do Itálie dosud více než 50 000 uprchlíků. Je to 46 procentní nárůst ve srovnání s rokem 2016.


Podrobnosti v angličtině ZDE

Ruský velvyslanec: Kushner chtěl tajný komunikační kanál s Moskvou

27. 5. 2017Jared Kushner, Trumpův zeť a jeho vlivný poradce v Bílém domě, jednal s ruským velvyslancem ve Washingtonu o možnosti vytvořit tajný a zabezpečený komunikační kanál mezi Trumpovým týmem pro příchod do Bílého domu a Kremlem. Měla se k tomu používat ruská diplomatická infrastruktura, aby americké úřady nemohly před Trumpovou inaugurací komunikaci jeho týmu s Moskvou odposlouchávat.


Velvyslanec Sergej Kisljak informoval své nadřízené v Moskvě, že Kushner mu učinil tento návrh 1. nebo 2. prosince 2016 ve věžáku Trump Tower. Je to obsahem amerických odposlechů z té doby. Schůzky se také účastnil Michael Flynn, první Trumpův poradce pro národní bezpečnost.  

Podrobnosti v angličtině ZDE


Czech Republic now seems firmly en route to authoritarian rule

27. 5. 2017

In spite of his corruption scandals, oligarch Andrej Babiš now enjoys unprecedented popularity in the Czech Republic

Fearing the growth in popularity of his deputy and his Finance Minister, the powerful oligarch Andrej Babiš, the Czech Social Democratic Prime Minister Bohuslav Sobotka brought about a political crisis in his country, when he accused Babiš, his coalition partner, of unethical financial transactions and forced him to leave his post of Finance Secretary (Babiš has had himself replaced by a stooge).

Most commentators regarded Sobotka's action as hypocritical and risky. If Babiš is such a shady character (which he is), why did the Social Democrats happily work with him in a coalition government for three years?

Luckily for the Social Democratic  PM Sobotka, the situation for Babiš then became extremely complicated when recordings were published in which he brutally and in a vulgar fashion attacked his coalition partners and discussed with a journalist from a major newspaper he owns when (not) to publish various compromising material related to his political opponents.  Temporarily, it looked that PM Sobotka and the Social Democrats were winning over Babiš.

Not so.

Oleg Vorotnikov: Vyhodili nás z motolské nemocnice, naléhavě potřebujeme vyšetření pro zraněnou dcerku, pomozte!

26. 5. 2017


Shrnutí případu: Pětiletá dcera Olega Vorotnikova a Natalie Sokol, dvou performerů a zakladatelů skupiny Vojna, které kriminalizuje ruský režim Vladimíra Putina, byla sražena v centru Prahy automobilem a letěla vzduchem dva metry. Byla odvezena do nemocnice Motol, kde jí bylo provedeno základní ošetření a vyšetření.

Podle níže uvedeného svědectví obou rodičů dívky jim lékaři konstatovali, že holčičce je nutno provést hloubkové vyšetření ledviny.  Podle svědectví rodičů však toto vyšetření není možno provést, neboť dítě nemá v ČR žádný právní status, žádnou dokumentaci, a tedy právo na zdravotní pojištění.

Rodiče zraněné holčičky byly posléze z nemocnice vyvedeni.

Britské listy požádaly mluvčí motolské nemocnice o vyjádření.  Reakce tiskové mluvčí motolské nemocnice je ZDE.

  Britským listům se ozvala lékařka, která pracuje na dětském oddělení nemocnice v Motole. Její totožnost je redakci známa. Konstatovala, že zraněné holčičce se dostalo základního ošetření a vyšetření. Odmítla odpovědět na otázku, zda bylo provedeno potřebné vyšetření poškozené ledviny:  "Lékařka z motolské nemocnice: Zraněnou holčičku jsme ošetřili, další informace jsou důvěrné". 

Dcerku anarchisty a umělce Olega Vorotnikova srazilo v Praze auto a hodilo ji dva metry vzduchem. Lékaři v motolské nemocnici podle svědectví jejích rodičů  odmítli provést naléhavé vyšetření její ledviny.


V tomto videu matka zraněné dcerky Natalia Sokol vysvětluje, že české úřady jejím dětem odmítají vydat jakékoliv dokumenty legalizující jejich pobyt v ČR, takže děti nemohou získat zdravotní pojištění.

Aktualizace: Lékařka z motolské nemocnice: Zraněnou holčičku jsme ošetřili, další informace jsou důvěrné -   Britské listy požádaly tiskovou mluvčí nemocnice v Motole o vysvětlení. 

Oleg Vorotnikov:

Museli jsme odejít z nemocnice, protože lékaři nechtějí poskytnout lékařské ošetření. Jen nám dávají účty:  Máme nyní malou sbírku na účty z nemocnice.

Problém je, že teď potřebujeme naléhavě vyšetření ledviny naší dcerky, aby se zjistilo, zda potřebuje operaci. Lékaři to odmítli udělat. Vzhledem k tomu, že české úřady odmítají našim dětem poskytnout jakýkoliv právní status, dcera Mama nemá žádnou dokumentaci, takže nemá zdravotní pojištění. Bez pojištění lékaři v Motole nechtějí pomoci.

Vyšetření ledviny stojí 2000 euro a my to musíme zaplatit, říkají lékaři. Nemáme už žádné peníze. Řidič automobilu, který Mamu srazil, je pryč.Překlad následujícího videa:

Vyhodili nás z nemocnice. Nejste Češi. Máme předpisy

Vyhodili nás [motolské] nemocnice. Řekli "Tady není žádný hotel. Rodina má být doma, když dítě leží na oddělení." Stojím na ulici. Čekám na zítřejší ráno.

Seděli jsme na chodbě, setkali jsme se se Zlodějem. Přišla lékařka. Řekla nám, že na chodbě se čekat nesmí. Vy nejste Češi. Tak se seznamte s našimi předpisy. Vy nejste odsud? Česky nemluvíte? Odpověděli jsme: Ne. A tady u nás v Česku je zakázáno tady sedět. Máme na dítě čekat doma. Ještě nám řekla: Tady bude chodit ochranka, a ta vám řekne přesně to, co já.

Lékařka: "Vaše dcera je na pokoji, ale ostatní rodina musí domů. V ČR je to normální. Nevím, jak je to ve vaší zemi. Ale tady je to normální."

Oleg Vorotnikov: "Ale my žijeme v České republice."

Lékařka. "No, já nevím, odkud jste, protože mluvíte anglicky. Myslím, že nejste Češi."

Oleg Vorotnikov: "Ne, Češi nejsme."

Lékařka: "Takže musíte být doma. Tady je nemocnice."

Oleg Vorotnikov: "Kde je místo, kde můžeme čekat?"

Lékařka: "Tady nečekejte. Doma. Nerozumím, proč jste pořád ještě tady. Tady to není hotel, je to tady nemocnice. Tady jsou pacienti. A jejich rodiče a ostatní příbuzní musejí být doma."

O neonacistovi, který se stal islamistou

26. 5. 2017Když jste běloch, nejste považován za teroristu

V roce 2015 usmrtil jednadvacetiletý bělošský supremacista Dylann Roof devět afroamerických věřících v kostele v Jižní Karolíně. Byl shledán vinným z 33 federálních trestných činů, nikoliv však z terorismu, píše Arwa Mahdawi.

Zajímavý je případ Devona Arthurse, osmnáctiletého bělošského supremacisty, který se stal islamistou. Minulý pátek Arthurs ohrožoval pistolí tři lidi v kuřárně v americkém městě Tampa. Po zatčení prý vykřikoval "Allah Mohammed" a řekl policii: "Tohle by se nemuselo stát, kdyby vaše země nebombardovala moji zemi. Arthurs se narodil na Floridě. Pak se ukázalo, že Arthurs usmrtil dva své spolubydlící, protože to byli neonacisté, kteří "nerespektovali" jeho náboženství.

R.U.R.

26. 5. 2017 / Beno Trávníček


Roboti mohou, a to už docela brzy obsluhovat celou společnost - vpodstatě odvést veškerou potřebnou práci. A pokud mohou jistě jednou také budou, neboť člověk je tvor v jádru pohodlný. Všechno je jen o běhu času, jak dobře věděli (nejen) Verne, Orwell, Einstein...

Jedinou skutečnou podmínkou je tu dostatek energie, schopnost její akumulace a přenosu (Slunce má pro nás energie nadbytek - už se to učíme vědět a využívat) a dostatek surovin (i tady nám ve finále pomůže vesmír se svými bludnými tělesy, které míjejí Zemi v kritických mini-vzdálenostech, dál je tu Měsíc; zatím ale nemáme ani zdaleka dotěženy zásoby na Zemi).

Šéf britských labouristů: Teroristické atentáty způsobuje britský vojenský adventurismus v zahraničí

26. 5. 2017

Jeremy Corbyn obnoví v pátek předvolební kampaň Labouristické strany argumentací, že "je odpovědností vlády zajistit, aby naše zahraniční politika vedla k snižování hrozeb této zemi a ne k jejich zvyšování." "Mnoho expertů, včetně profesionálů v našich výzvědných a bezpečnostních službách, poukazuje na vazby mezi válkami, které naše vláda podporovala a podporuje nebo vedla či vede v jiných zemích a terorismem doma. Toto hodnocení v žádném případě nesnižuje vinu těch, kdo útočí na naše děti. Tito teroristé budou navždy odsuzováni a budou pohnáni k odpovědnosti za své činy. Avšak informované porozumění příčinám terorismu je nezbytnou součástí efektivní reakce, která ochrání bezpečnost našich lidí, tak, bychom bojovali proti terorismu a ne ho podporovali."


Corbyn a jeho poradci dlouho zastávají názor, že britská zahraniční politiky, včetně vyslání vojsk do Iráku a do Afghánistánu, proti čemuž se Corbyn vehementně stavěl, zvýšila riziko teroristických útoků destabilizací Blízkého východu a vyvoláním podezření vůči Západu. 


Ve svém květnovém projevu v Chatham House Corbyn požadoval, aby vláda přijala "trojnásobný příslib" obrany, rozvojové pomoci a diplomacie na ochranu britských zájmů a opustila politiku "bombardovat nejdřív, vést rozhovory až pak". 


Konzervativci budou interpretovat toto prohlášení jako přiznání, že Labouristická strana by zaujala měkký postoj vůči terorismu. Avšak Corbyn poukáže na rozhodnutí Labouristické strany zaměstnat 20 000 nových policistů.


Podrobnosti v angličtině ZDESalman Abedi měl stejný profil jako ostatní extremisté

25. 5. 2017


Vyšetřovatelé a odborníci nalezli četné společné rysy v charakterových vlastnostech atentátníka z Manchesteru, jaké měli i předchozí atentátníci:

- Velké mládí. Výzkum potvrdil, že Islámský stát se snaží zmanipulovat a vycvičit adolescenty, a to mužského pohlaví. Od září 2014 do prosince 2016 zorganizovali teenageři, nebo dokonce i děti, celkem 34 teroristických spiknutí pro Isis.

Vládní krize nás posunula k proměně politiky na způsob poměrů v Maďarsku a v Polsku

25. 5. 2017 / Boris Cvek

Tak konečně se objevil první průzkum předvolebních preferencí, konkrétně od agentury Median, a zdá se mi, že potvrzuje přesně to, čeho jsem se bál. Dovolím si pár poznámek, ačkoli úplnější obrázek budeme mít až v okamžiku, kdy se objeví průzkumy dalších agentur.

Ve srovnání duben vs. květen ANO ztratilo z 27,5% na 26%, nicméně je stále suverénně nejsilnější stranou. Jeho hlavní konkurent, sociální demokraté, ztratili 4% (z 18% na 14%). Ostatní strany drobně posílily (KSČM z 12,5% na 13,5%, ODS z 9% na 9,5%, TOP09 z 8% na 9%, KDU-ČSL z 6,5% na 7%, SPD ze 4% na 5%, piráti z 3,0% na 4,5%, zelení z 3% na 3,5%), nebo zůstaly na svém (STAN 2,5 %, svobodní 2%).

Solidarita jako v Československu za Pražského jara - jenže multikulturní

25. 5. 2017

Dívka, muslimka: "Jako muslimka, ne nemám pocit tady v Manchesteru nějakých záporných dopadů pondělního atentátu na mne. Jak vidíte, jsem tady (na vigilii za mrtvé), nebojím se tady být. Jsem otevřeně muslimka, jak vidíte. Protože tady vidím přátele. Vidím lidi, kteří se usmívají a kteří mě podporují. A já dělám totéž pro ně. Takže pro mě - být muslimkou je být muslimkou. Je to součástí mé totožnosti a druhou součástí mé totožnosti je, že pocházím z Manchesteru. A proto jsem tady na té vigilii dneska."

Jiná dívka, běloška: "Vždycky jsme se v době nouze spojili, jako při zdejším atentátu IRA před třiceti nebo čtyřiceti lety. Spojili jsme se tehdy a spojujeme se dnes. Myslím si, že je to opravdu důležité a že je vidět, jak těsně provázaná, přátelská komunita tu jsme. Jsou tu lidé nejrůznějších náboženských přesvědčení, etnik, všude. Všichni se dnes spojili a to opravdu ukazuje, jak mimořádné město je Manchester.

Další dívka, běloška: "Je to osobnější, když se to stane ve vašem městě. Nebyla jsem moc daleko. Viděla jsem mladé lidi, kteří byli nadšení, že jdou na ten koncert, a tak, takže to bylo opravdu divné. Bylo to jako jedna z těch situací, kdy si myslíte: "Tady se to nestane." A pak, když bylo potvrzeno, že to byl teroristický útok, je to děsivé."

Žena, muslimka: "Jsem zděšená z toho, co se stalo. Opravdu mě to zdrtilo. Od prvního interview, který jsem slyšela dnes ráno, s tou paní z Prestonu, pořád brečím, a pak, po dalších rozhovorech, když slyšíte to, co lidi zažili, nedovedu si představit, čím museli projít. Chtěla bych jim být k dispozici a pomoci jim. Jakýmkoliv způsobem potřebují."

Dívka, muslimka: "Chci říct tomu atentátníkovi: Myslím, že udělal velkou chybu. Že si vybral zrovna Manchester. To bych chtěla říct, ale nezaslouží si naší pozornosti. Nezaslouží si našeho respektu. Nezaslouží si vůbec ani zmínky. A ať se snažil udělat cokoliv, Manchester tedy vůbec nezlomil. A my se tady všichni vždycky budeme navzájem podporovat."

V Británii se vůbec o islamistickém terorismu nehovoří

25. 5. 2017 / Jan ČulíkJe ohromující, jak rozdílný je veřejný diskurs v Británii, kde došlo v pondělí večer v Manchesteru k teroristickému atentátu, a v České republice, kde k žádným útokům nedošlo, ale kde vznikla neuvěřitelná xenofobní antimuslimská hysterie - přestože je naprosto šílené předpokládat, že terorismus má něco společného s islámem a že půl druhé miliardy lidí na této planetě, kteří jsou muslimové jsou - podle Čechů :) vrazi a zločinci.

V Británii samozřejmě nikdo z manchesterského atentátu muslimy neobviňuje - všichni by takového člověka okamžitě považovali za šílence. Muslimové jsou v Británii integrovaní a žijí tam desítky let.

Je fascinující, že si tolik lidí v ČR vůbec neuvědomuje, že rasistická je už každá věta začínající výrokem "Muslimové jsou." Asi tak, jako jsou naprosto lživá tvrzení typu "Cikáni jsou..." "Židi jsou..." "Češi jsou..." Lidi jsou individua a jsou nesmírně rozrůznění. Žádný typ neexistuje.

V Británii ani v těchto dnech nevedou politikové svalnaté antiteroristické řeči. Celý veřejný diskurs se nese v duchu obrovské solidarity a vyjadřování sympatií a lítosti postiženým rodinám a občanům.  Hodně to připomíná atmosféru naprosté solidarity a jednoty, jakou projevovali Čechoslováci během Pražského jara a sovětské okupace v srpnu 1968 - jenže tahle solidarita je naprosto multikulturní. Lidé věnovali příbuzným raněných a mrtvých z Manchesteru do středečního večera - za  dva dny - více než 30 milionů českých korun. Manchester, dynamické, kulturní město hudby, se semknul v přátelství a solidaritě všech svých etnických skupin.

Jak neseriozní česká média rejžují na vyvolávání iracionálního strachu veřejnosti

25. 5. 2017

Víte, proč bude terorismus v 21. století považován čím dál více za úspěšnou strategii vedení boje? Teroristům na prvním místě nejde o počet obětí. V první řadě jim jde o psychologický efekt. Bez médií a veřejného mínění jde vyvolat panický strach jen těžko.

Je 48 hodin po útoku v Manchesteru, na iDNES.cz je k tomuto tématu zveřejněno 17 článků, napsal Lukáš Hendrych na Facebooku.

Do 48 hodin od teroristického útoku v Paříži v listopadu 2015 bylo na iDNES.cz zveřejněno 36 článků k této události.

Do 48 hodin od teroristického útoku v Bruselu v březnu 2016 bylo na iDNES.cz zveřejněno 34 článků k tématu.

Do 48 hodin od útoku v Nice v červenci 2016 17 článků.

Do 48 hodin od útoku na redakci Charlie Hebdo v lednu 2015 to bylo 20 článků.

A to mluvím jen o prvních 48 hodinách, samotné téma se pak povětšinou intenzivně probírá týden, klidně dva.

Skutečné nebezpečí současného terorismu

Také vrah může cítit morální převahu

25. 5. 2017 / Roman Kanda

V románu Jonathana Littella Laskavé bohyně je scéna, v níž hlavní hrdina Maximilian Aue, esesácký vrah ukrajinských Židů, vyčítá Němcům v zázemí, že žijí pokrytecky. Všichni ti dobří nevinní Němci, spokojeně usazení v křeslech, v samém srdci klidné domácnosti, konzumují levnou ukrajinskou kukuřici a dojímají se nad zprávami o mrtvých německých vojácích, kteří padli na východní frontě, u Stalingradu. Přitom je ani nenapadne, že mezi levnou obilovinou a nacistickými válečnými zločiny na Ukrajině existuje nějaká souvislost. Určité myšlenky si prostě zapovídají, nepříjemné otázky si nekladou – jen aby nenarušili svou klidnou idylu, jíž se drží tím silněji, čím víc kolem zuří válka. Diví se, spravedlivě se rozhořčují, a především nic nechápou.

Libyjec z Manchesteru v BBC: Zdrojem extremismu je zahraniční politika Západu

25. 5. 2017

Rozhlas BBC ve středu v podvečer interviewoval mladého Libyjce, člena libyjské komunity v Manchesteru, který znal atentátníka Salmana Abediho. Muž žádal o anonymitu. Zde je jeho nesmírně zajímavé svědectví:

"Viděl jsem ho několikrát ve fitku a občas se vyskytoval kolem Wally Range ve čtvrti Old Trafford. My jsme tady velmi silně provázaná komunita."

Reportérka: "Jaký byl?"

"Možná to většinu lidí bude šokovat, ale vůči mně osobně on byl přezdvořilý. Vůbec jsem tento atentát neočekával. Asi většina lidí ho neočekávala. Nebyl to kluk, který by na sebe nějak upozorňoval. Nebyl agresivní, nebyl násilný, ty tendence nikdy neprojevoval. Například, naposledy, co jsem s ním mluvil, bylo to asi před čtyřmi týdny, nezdálo se, že by měl jakékoliv starosti, byl uvolněný, ptal jsem se ho, kdy zase přijde do fitka, říkal mi, ano, přijdu brzo. Myslím, že mu úplně vymyli mozek, naprosto ho znecitlivěli vůči utrpení, které lidem v Británii způsobí, jenom proto, že je ostře proti britskému establishmentu, britské zahraniční politice.  

Reportérka: "Myslíte si, že zuřil ohledně britské zahraniční politiky?"

Je třeba mít na paměti motivaci teroristů

Teroristickým útokům v Manchesteru a jinde na Západě bylo a stále je možné předcházet

25. 5. 2017 / Daniel Veselý

Vždy, když na Západě dojde k teroristickému útoku, k němuž se oportunisticky přihlásí Daeš či jiné džihádistické seskupení, je v první řadě nutno tyto nihilistické akty násilí nekompromisně odsoudit. Nic však neudělá islámským fundamentalistům větší radost než palcové titulky typu „Muslimští pedofilové prznící puberťačky. Stávají se z nás ovečky jdoucí na halal porážku. Spisovatel Kuras o terorismu v Manchesteru a o tom, jak otřesně to dnes vypadá v Anglii", "Vítači, ohrožujete moje děti. Vyřídím si to s vámi. Zbourat 22 mešit. I to zaznívá po masakru v Anglii", "Manchester? Muslimové úplně všude. Chtěli mě znásilnit. VIDEO svědectví od Čechů", které v den manchesterské tragédie otiskly Parlamentní listy. Extrapolace na základě rasistických předsudků je spolehlivou cestou do pekel, v jejichž přítmí to zavání plynovými komorami. Naopak je zapotřebí každý teroristický akt v ulicích evropských či amerických měst posuzovat individuálně, zasadit jej do širšího geopolitického rámce, a teprve pak dojdeme ke zjištění, že těmto otřesným zločinům bylo a stále je možné předcházet.

Hranice mezi terorismem a politikou, vraždou a ... vraždou

25. 5. 2017 / Bohumil Kartous

Představa teroristického útoku vyvolává hrůzné představy. Bezmocnost nevinných obětí a drastické scény okupují lidskou mysl, její primární úroveň, s intenzitou, které se nedá bránit. Představa toho, že jdete po ulici, stojíte v metru nebo jste s dětmi na koncertě a v příští vteřině jste vy nebo vaši blízcí mrtví či ležíte s utrženými nohami v tratolišti krve a zemřete pravdě podobně v příštích pár okamžicích je nesmírně vtíravá a mocná. Zvlášť když jste periodicky pod obrovským tlakem mediálních obrazů a výkřiků, které takový strach umocňují. Slyšel jsem tak českého bezpečnostního analytika s vážnou tváří tvrdit, že přece Staroměstské náměstí před orlojem je jedinečný prostor, kde by se dal provést teroristický útok. Bývalý diplomat mu přizvukoval...

Tank v hlavách českých bojovníků za nesvobodu myšlení

Nanananatřeme jim to aneb za svět zelenorůžový

25. 5. 2017 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Když výtvarník David Černý přemaloval v roce 1991 smíchovský tank, vpravdě militaristický památník k uctění pomoci Rudé armády při osvobození Československa od nacistické okupace, zachytil zeitgeist, ducha doby. Akt, který ukazuje, že český naturel nachází hrdinství vždy pět minut poté. Hrdinská imaginace dalších natěračů, kteří si domnívají, že tank má být zelený, je podobného zrna. Stejně jako Černý svým růžovým přelivem, i vyznavači zelené se štětečkem v ruce poukazují na to, že české hrdinství je z výprodeje. A hlavně že uvažování o složitějších společenských tématech vládne bigoterie, jak se ukazuje stále dokola.

Trump zaútočil na 23 členů NATO, že neplatí dost na obranu

25. 5. 2017Trump odstrkává černohorského premiéra, aby se dostal dopředu:

A zpomaleně:
Donald Trump učinil v Bruselu bezprecedentní krok v tom smyslu, že tam poučoval světové politiky, že neplatí dost na svou vlastní obranu a že to nechávají na "amerických daňových poplatnících".

Trump se sice zmínil o článku 5 smlouvy Severoatlantického společenství, který zaručuje, že členské země NATO se postaví na obranu každé členské země, která byla napadena, jako by byly napadeny samy, ale hlavně hovořil o tom, že chce donutit 23 z 28 členských zemí NATO, aby platily svůj plný podíl.

Prezidentův mluvčí Sean Spicer později řekl, že Trump plně podporuje článek 5, když se ho novináři dotazovali, proč to explicitně nezdůraznil ve svém projevu.

Projev byl přivítán chabým potleskem a byl ukončením problematického dne pro Trumpa, který se předtím dostal do konfliktu s vedoucími představiteli Evropské unie a v jedné chvíli zřejmě odstrčil černohorského premiéra Duška Markoviće, aby se dostal na pódiu do popředí.

Předseda Evropské rady Donald Tusk zdůraznil, že s Trumpem nedošlo k dohodě ani ohledně Ruska, ani ohledně klimatických změn, ani ohledně globálního obchodu. To zřejmě ztíží nadcházející jednání zemí skupiny G7.

Podrobnosti v angličtině ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za duben 2017

6. 5. 2017

V dubnu 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 49 606.77.  Výdaje na provoz Britských listů byly 68 363.50 Kč. 

Zůstatek byl koncem dubna 2017 146 373.43 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

19029