Evropská komise nařídila firmě Apple, aby zaplatila Irsku 13 miliard dolarů na daních

30. 8. 2016

Generální ředitel firmy Apple řekl, že to ohrozí investice jeho firmy v Evropě

Evropská komise rozhodla, že dohoda Irska s firmou Apple z let 1991-2015 dovolila tomuto podniku, aby připisoval své zisky svému "ústředí", které existovalo jen na papíře a nemohlo takovéto zisky generovat.

V důsledku toho se firma Apple vyhnula placení daní z téměř všech zisků z prodeje veškerých svých výrobků na jednotném evropském trhu tím, že registrovala všechny své zisky v Irsku a nikoliv v zemích, kde se výrobky prodávaly.

OSN platí syrskému režimu prezidenta Asada miliony dolarů

30. 8. 2016

V rámci programu rozvojové pomoci udělila Organizace spojených národů kontrakty v hodnotě desítek milionů dolarů lidem těsně spojeným se syrským prezidentem Bašarem Asadem. Syrští podnikatelé, kteří jsou postiženi mezinárodními sankcemi, a syrské vládní úřady a charitativní organizace dostali od OSN podstatné finanční částky. Peníze obdržely i charitativní instituce, založené prezidentovou manželkou Asmou al-Assad a jeho blízkým společníkem Ramim Makhloufem.

Kritikové poukazují na to, že peníze od OSN pomáhají udržovat u moci režim, který zavinil smrt statisíců svých vlastních občanů.

Italské pobřežní hlídky zachránily u libyjského pobřeží 6500 migrantů

30. 8. 2016

Uskutečnilo se 40 koordinovaných záchranných misí asi 20 kilometrů v moři severně od libyjského města Sabratha. Uprchlíci byli ze Somálska a z Eritreje. Mnozí měli s sebou malé děti. V neděli bylo v téže oblasti zachráněno 1100 migrantů. Podrobnosti v angličtině ZDE

K tomu dodává Patrick Kingsley, reportér deníku Guardian pro uprchlickou krizi:

"Není nijak překvapivé, že byly u libyjského pobřeží zachráněny tisíce lidí. Tisíce lidí jsou tam zachraňovány třikrát až čtyřikrát do měsíce už od roku 2014:

Rozhovor Britských listů 72:

ČR je na tom ve visegrádské čtyřce relativně nejlíp

26. 8. 2016

Bohumil Kartous hovoří o současných poměrech v České republice v tomto Rozhovoru Britských listů s obráncem lidských práv Petrem Uhlem. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 26. srpna 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Německo: Facebook musí odstraňovat nenávistné komentáře

30. 8. 2016

Německý ministr vnitra požaduje, aby Facebook aktivně odstraňoval rasistické a k násilí vyzývající komentáře na Facebooku

Thomas de Maiziere, německý ministr vnitra, v pondělí navštívil úřadovny Facebooku v Berlíně a zdůraznil tam, že Facebook musí aktivněji odstraňovat nenávistné a rasistické výroky uživatelů.

"Facebook má nesmírně důležité hospodářské postavení a stejně jako každý jiný velký podnik má nesmírně významnou společenskou odpovědnost," řekl de Maiziere.

"Facebook musí odstraňovat rasistické výroky a výzvy k násilí ze svých stránek z vlastní iniciativy, i když ještě v té věci neobdržel stížnost."

Britský bulvární tisk je šokován: Sarkozy požaduje přesunutí uprchlického tábora v Calais do Británie

30. 8. 2016

Nová britská konzervativní ministryně vnitra Amber Rudd pocestuje v úterý do Paříže k jednání se svým francouzským protějškem Bernardem Cazeneuvem uprostřed rostoucí kontroverze ohledně francouzsko-britské dohody o pohraničních kontrolách.

Podle tzv, dohody z Le Touquet mají britští imigrační úředníci právo prověřovat dokumenty osob, které chtějí cestovat do Británie, už na francouzském území v Calais a Francouzi smějí dělat totéž v Doveru.

Avšak někteří francouzští politikové nyní tvrdí, že toto ustanovení podporuje existenci uprchlického tábora v Calais, kde žijí tisíce uprchlíků v zoufalých podmínkách.

Facebook vyhodil z práce pracovníky pro trending a automatický algoritmus se pak zbláznil

30. 8. 2016

Algoritmus rozšířil falešnou zprávu o "zrádné" moderátorce Fox News Megyn Kellyové, urážlivý titulek o konzervativní komentátorce Ann Coulterové a odkaz na článek o muži, masturbujícím s kuřecím sandvičem

Jen pouhých několik měsíců po zjištění, že zpravodajský modul Facebooku, určující, které zprávy jsou "trending", tedy nejpopulárnější, ovládají lidé, vyhodila firma Facebook své editory a nechala práci dělat automatický algoritmus. Výsledky jsou dosud katastrofální.

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Apple bude možná muset zpětně zaplatit daně ve výši 19 miliard dolarů

30. 8. 2016

V úterý má rozhodnout Evropská komise, zda firma Apple porušila daňové zákony svou dohodou s irskou vládou. EK pravděpodobně prohlásí tuto dohodu za porušení předpisů o zákazu státních dotací soukromým firmám. Komise vyšetřovala, zda daňová dohoda firmy Apple s irskou vládou, v jejímž důsledku Apple neplatil skoro žádné daně, se rovná státním dotacím.

Vyšetřování amerického Senátu zjistilo v roce 2013, že firma Apple po čtyři roky neplatila daně ze zisků ve výši 74 miliard dolarů v důsledku mezer v irských a amerických daňových zákonech. Vyšetřování nezjistilo nic nezákonného a firma Apple i Irsko popírají, že by provedli cokoliv špatného.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Turecko zintenzivnilo své útoky proti médiím

29. 8. 2016

Od neúspěšného pokusu o puč turecká vláda zlikvidovala více než sto sdělovacích prostředků a uvěznila 48 novinářů.

Celkem zlikvidovala turecká vláda 102 sdělovacích prostředků, včetně 45 deníků, 16 televizních stanic, tři tiskové kanceláře, 23 rozhlasovách stanic, 15 časopisů a 29 nakladatelství.

Zatykače byly vydány na více než 100 novinářů a 48 jich bylo zatčeno.

2308 novinářů a pracovníků sdělovacích prostředků bylo zbaveno zaměstnání. Stovky státních novinářských akreditací byly zrušeny a blíže neurčenému počtu tureckých novinářů byly zkonfiskovány cestovní pasy, takže nemohou cestovat do zahraničí.

Organizace pro lidská práva poukazují na to, že v Turecku byl vždycky problém, že soudy jednaly podle příkazů vlády. Nyní vláda jedná mimosoudně. Turecko nyní znovu patří do čela zemí, které nejhůře potlačují svobodu tisku.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Británie musí být potrestána za brexit, jinak EU skončí, varuje náměstek Merkelové

29. 8. 2016

Německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel a náměstek Angely Merkelové varoval, že Británie musí přijmout odpovědnost za své hlasování pro brexit, které proměnilo Evropu v "nestabilní kontinent". Zdůraznil, že Británii nesmí být dovoleno, aby si zachovala "příjemné věci, které jsou součástí členství EU", aniž by byla donucena přijmout odpovědnost za důsledky brexitu.

Sigmar Gabriel varoval, že pokud se EU vůči brexitu postaví nekompetentně, a umožní tak i jiným zemím odejít z EU, přestože by si zachovaly výhody členství v EU, "Evropa skončí".

"Brexit je špatný, ale nepoškodí nás ekonomicky tolik, jak se mnozí obávají - je to spíše psychologický problém a je to obrovský problém politicky," řekl Gabriel. Svět nyní považuje Evropu za nestabilní kontinent.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Jak bojovat proti dnešní krizi politického jazyka?

29. 8. 2016



Co se stane, když selže politický jazyk? Když překypí hněv a neporozumění, dojde nám běžná slovní zásoba a přestaneme důvěřovat v slova druhých, abychom byli schopni analyzovat, co nás spojuje a co nás rozděluje? Pozorovatelé vždycky spojovali rozklad veřejného jazyka - tradičnějším slovem rétoriky - se selháním demokracie, ztrátou svobody, občanskými konflikty a nakonec s tyranií a vražděním, píše bývalý generální ředitel BBC a nynější ředitel deníku New York Times Mark Thomson.

Prožíváme krizi veřejného jazyka. Propast mezi tvrzeními politiků a fakty je nyní příliš veliká. Jak dokazují průzkumy veřejného mínění, voliči prostě přestali politikům věřit jediné slovo.

Čím máte lepší internetové připojení, tím víc propadáte politickým stereotypům

29. 8. 2016

Ultrakonzervativní americký rozhlasový moderátor Charlie Sykes, který odmítl podpořit kandidaturu Donalda Trumpa, se minulý týden přiznal, že ho děsí konzervativní hnutí, které pomohl vytvořit. (Jestlipak se někdy podobného prozření dostane senátoru Valentovi, který ničí demokracii v České republice Parlamentními listy?)

Problém Parlamentních listů a dnešního konzervativního amerického politického diskursu je stejný. Sykes se přiznal, že už nemůže říct svým posluchačům: "Mimochodem, vy dobře víte, že toto tvrzení je falešné." Novináři, kteří pečlivě kontrolují pravdivost veškerých informací, jsou lokajové nenáviděných liberálních médií. Američtí konzervativci, stejně jako čeští čtenáři Parlamentních listů, už skoncovali s fakty. Jestliže si američtí konzervativci přečtou na nějakém konzervativním serveru, že Trump říká pravdu, tak je to pro ně automaticky pravda. (Totéž platí o čtenářích Parlamentních listů, kteří nekriticky a nadšeně přijímají veškeré jejich publikované nesmysly.)

Sykes popsal alternativní mediální realitu. Už se tím nedá prorazit.

Jednání ohledně TTIP selhala, ale nikdo to podle německého vicekancléře nepřizná

28. 8. 2016



Photo Credit: UweHiksch via Compfight cc

Německý vicekancléř Sigmar Gabriel uvedl, že v průběhu čtrnácti kol rozhovorů o Transatlantické dohodě o obchodu a investicích mezi USA a Evropskou unií (TTIP) se zástupci ani jedné strany nedokázali dohodnout na žádné z 27 diskutovaných kapitol. Gabriel poznamenal, že krach jednání není nikdo schopen veřejně přiznat.

Čtrnácté kolo vyjednávání mezi americkými a evropskými představiteli proběhlo v červenci v Bruselu. Šlo v pořadí o třetí kolo rozhovorů za poslední půlrok.

Rozhovory byly poznamenány nedůvěrou řady předních evropských politiků, kteří vyjadřovali obavy z dopadů TTIP na evropské spotřebitele. K selhání rozhovorů přispěla rovněž neochota americké strany akceptovat různé pozměňovací návrhy.

Zapomeňte na ideologii, liberální demokracie je ohrožena technologií a biovědou

28. 8. 2016

Historik Yuval Harari argumentuje v nové knize, že umělá inteligence a genetické modifikace lidí vytvoří svět nerovnosti a mocných elit.

To je argumentace nové knihy historika Yuvala Noaha Harariho Homo Deus: A Brief History of Tomorrow (Člověk Pánbůh: Stručná historie zítřka).

Harari píše: "Moc budou mít v jednadvacátém století jen ti, kdo rozumějí jeho technologii, zejména moci biotechnologie a počítačových algoritmů. Tato moc je daleko silnější, než byla moc páry či telegrafu v devatenáctém století, a nebude používána především na výrobu potravin, textilu, vozidel a zbraní. Hlavními produkty jednadvacátého století budou těla, mozky a mysli. Propast mezi těmi, kdo budou umět konstruovat těla a mozky, a těmi, kteří to umět nebudou, bude hlubší než mezi homo sapiens a neandertálci. V jednadvacátém století ti, kdo nasednou do vlaku pokroku, získají božské schopnosti tvorby a ničení, zatímco ti, kteří zůstanou pozadu, budou čelit likvidaci."

Czech Interior Minister: Czech Republic will not accept any refugees in 2016

28. 8. 2016

According to the EU-Turkey agreement, the Czech Republic was expected to accept eighty (!)  Syrians directly from refugee camps in Turkey. They were supposed to arrive by the end of October. However, "the Czech Republic will not accept any of these refugees before the end of 2016," said the Czech social democratic Interior Minister Milan Chovanec on television on Sunday, adding, "We are carrying in-depth security checks on these individuals and these checks will not have been completed by the end of 2016. Hence we are unable to accept anyone this year."

"We want to know whom we are allowing into the country," said Chovanec adding that some of the refugees may be a strong security risk.

The Czech Social Democratic party is going into the regional elections, which will take place in the autumn in the Czech Republic, with a strong security message. It aims to fortify the southern border of the Czech Republic against "foreign intruders" and demands the creation of a joint European army.

Source in Czech HERE

A man started shooting at a children's summer camp, the Czech police did not act: they were only Roma children

27. 8. 2016

On several occasions, a man verbally assaulted a summer camp of Romany children from "Čhavorenge", a children's choir run by Ida Kelarová, which was held at Jiřetín pod Jedlovou, in the Děčín region of the Czech Republic. The man also threatened the participants of the camp with a gun and shot in the air on three occasions. Several times, he entered the camp and interfered with the camp's programme. He yelled abuse such as: "Fucking hell, you fucking Gypsies, fuck off from here!" In the camp, he also verbally assaulted the composer Desiderius Dužda and challenged him to a fist fight.

When the organisers of the camp repeatedly contacted the Czech police, they refused to act. The police said that "it had its own procedures". No police arrived and the camp organisers were told "not to exaggerate matters".

The Romea.cz website has now contacted the spokesperson of Czech Police in the northern city of Děčín with a request to explain the situation. Police spokesperson Pavla Kofrová denied that the police had shown disinterest in this case. Czech Police has acted in accordance with the law and the man's behaviour will now be investigated as a minor offence.

Source in Czech HERE

There are stories like this in the Czech Republic every day that never make it to the outside world because of a lack of translation. You can support us and help reveal what's happening in Central Europe today. Please make a contribution today on www.paypal.com and send your donation to redakce@blisty.cz. We fully rely on crowdfunding in our work. Thank you.

Theresa Mayová "plánuje zabránit britskému parlamentu, aby rozhodl o brexitu"

28. 8. 2016

Nevolená britská konzervativní premiérka Theresa Mayová byla obviněna, že projevuje "aroganci tudorovského monarchy" tím, že chce údajně zabránit tomu, aby britská Dolní sněmovna hlasovala o brexitu, než zahájí proces odchodu z EU. Premiérka prý chce zabránit Dolní sněmovně, aby hlasovala o brexitu. Její právníci jí údajně informovali, že souhlasu parlamentu k odchodu Británie z EU není třeba.

Odpůrci tohoto postoje se však chtějí obrátit na soudy. Jiní právníci argumentují, že referendum má v britském ústavním systému pouze konzultativní charakter a že držitelem moci je parlament. Ovšem drtivá většina poslanců Dolní sněmovny, více než 480, je proti odchodu Británie z EU. Někteří tito poslanci reagovali na výše uvedenou zprávu zuřivě.

Podrobnosti v angličtině ZDE

EU vyšetřuje Andreje Babiše

27. 8. 2016

Andrej Babiš obdržel z fondů EU, určených pro malé a střední podniky, pro své firmy 92 milionů euro. Kontroloval to - Andrej Babiš, na ministerstvu financí ČR. Vyšetřují to činitelé EU pro podvody, informuje německá televize ARD:

Podrobnosti v němčině ZDE

PŘEČETLI JSME:

Muž vyhrožoval dětem ze sboru Idy Kelarové, střílel ze zbraně. Policie nepřijela

27. 8. 2016

Výstražná střelba do vzduchu a sprosté nadávky: tomu všemu opakovaně čelili účastníci tábora Romano Drom, který se konal letos počátkem srpna v Jiřetíně pod Jedlovou. Obyvatel obce, jehož domek sousedí s areálem, kde tábor probíhal, během tří dnů dvakrát „vyběhl“ na přítomné děti a vedoucí s dosud blíže neurčenou zbraní, z níž následně střílel do vzduchu. Křičel: ´Do pí.i, vy cigáni z..rvený, bežte do pr..?!" Po druhém incidentu se vedení tábora rozhodlo přivolat policii ČR, ta se však i po opakovaných urgencích odmítla případem zabývat přímo na místě.

Začátkem srpna proběhlo umělecké soustředění a zážitkový tábor pro děti z pěveckého sboru Idy Kelarové Čhavorenge. Když se [organizátorka tábora] obrátila na policii, byla nevybíravě odbyta s tím, že policie „má své postupy“. Vedení tábora se přitom pokoušelo domoci pozornosti nejprve na okresní stanici, posléze i prostřednictvím linky 158. Na místo dění se přesto nikdo nedostavil, stěžovatelům bylo řečeno, aby z celé záležitosti „nedělali kovbojku“.

Další podrobnosti ZDE ZDE

TOTÉŽ PLATÍ V DALEKO VĚTŠÍ MÍŘE PRO STŘEDNÍ EVROPU:

OSN: Britští politikové v předvolební kampani pro referendum o brexitu vyvolali vlnu xenofobní nenávisti

27. 8. 2016

Během předvolební kampaně pro referendum o brexitu a po ní pomohli britští politikové vyvolat velkou vlnu rasistických nenávistných trestných činů, konstatoval Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace. Zdůraznil, že mnoho prominentních britských politiků nese vinu za vlnu xenofobie a zastrašování etnických menšin.

(Středoevropští politikové mají velké štěstí, že nikdo nerozumí jazykům, jimiž mluví. Protože by OSN zjistila, že středoevropští politikové vyvolávají nenávist vůči etnickým skupinám a náboženstvím ještě daleko silněji než politikové britští, pozn. JČ.)

OSN vyjádřila znepokojení, že britská kampaň o referendu za brexit byla charakterizována konfliktní, protiimigrantskou a xenofobní rétorikou.

Maďarsko postaví druhý plot proti uprchlíkům

27. 8. 2016

Maďarská vláda se rozhodla postavit další, nebezpečnější žiletkový plot proti uprchlíkům na své hranici se Srbskem, oznámil v pátek maďarský premiér Viktor Orbán. Maďarsko se podle něho musí přípravit na eventualitu, že se rozloží dohoda Turecko-Evropská unie, podle níž zatím Turecko brání uprchlíkům v příchodu na evropský kontinent.

"Když to nepůjde hezkými slovy, budeme je muset zastavit silou, a to uděláme," řekl Orbán.

Prague demonstrators chanted "Gas them!" when a group of muslim women was passing by

26. 8. 2016

Some two hundred anti-refugee demonstrators met in Prague's Little Town Square on Thursday afternoon to protest against Chancellor Angela Merkel's visit to the Czech Republic. The event was called Welcome for Mutti Merkel. The gathering was addressed by the well-known Czech islamophobes Martin Konvička (who organised a mock ISIS invasion in Prague last Sunday) and Tomio Okamura. Tatjana Festerling from the German anti-refugee group Pegida also spoke at the meeting. Demonstrators carried placards comparing Merkel to Hitler.

When a group of women wearing a hijab was passing the demonstration, the demonstrators chanted "Gas them!" Czech police said it had no information about the incident.

A handful of pro-Merkel and anti-Merkel activists also gathered at the Prague Castle.

The Czech government resolutely rejected the EU policy of refugee quotas, but expressed interest in economic and academic cooperation with Germany.

Source in Czech HERE

There are stories like this in the Czech Republic every day that never make it to the outside world because of a lack of translation. You can support us and help reveal what's happening in Central Europe today. Please make a contribution today on www.paypal.com and send your donation to redakce@blisty.cz. We fully rely on crowdfunding in our work. Thank you.

Turecká armáda usmrtila v Sýrii leteckými údery nejméně 35 civilistů

28. 8. 2016

Turecká armáda a její spojenci pronikli v neděli hluboko do severní Sýrie a ovládla území, které dosud kontrolovaly kurdské jednotky. Turecko provádí už pátý den invazi do Sýrie, při níž zemřelo nejméně 35 civilistů.

Letectvo a dělostřelectvo při úsvitu v neděli bombardovalo severní Sýrii v místech, které podle tureckých bezpečnostních zdrojů ovládají kurdské jednotky YPG. V noci ze soboty na neděli probíhaly těžké boje.

Nejméně dvacet civilistů usmrtily turecké nálety ve vesnici Jub al-Kousa a dalších 15 civilistů zahynulo při leteckém úderu proti farmě nedaleko vesnice al-Amarna, kterou Turecko v neděli dobylo od kurdských jednotek.

Turecko na území Sýrie bojuje především proti Kurdy podporovaným Syrským demokratickým jednotkám. Snaží se zabránit Kurdům ve vytvoření jednotného kurdského území na severu Sýrie.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Prague archbishop Duka: When there are 25 per cent of muslims in society, they will demand sharia law

26. 8. 2016

"Can you name me a muslim country which enjoys democracy, religious freedom, equality of men and women and no imposition of sharia law?" asks the Prague archbiship Dominik Duka today  at the beginning of an interview with the echo24.cz website.

He continues: "There have been important muslim thinkers such as Avicena, Averroes and others who have influnced Thomas Aquinas, but they were later rejected by islam as heretics. Unlike Christianity, islam does not recognise the autonomy of the secular sphere. Unlike in Europe, protests in muslim countries are always violent. There is fear in Europe now. All those security measures... If things go on like this, I cannot imagine the situation ten years from now. It would be horrifying to live here."

"When there are 5 per cent of muslims in society, there is no problem with them. When there are 15 per cent of muslims, they start presenting demands and want to appoint their own people to key positions in society. And when there are 25 per cent of muslims, they start demanding the introduction of sharia law and start trying to take over the government."

Source in Czech HERE

There are stories like this in the Czech Republic every day that never make it to the outside world because of a lack of translation. You can support us and help reveal what's happening in Central Europe today. Please make a contribution today on www.paypal.com and send your donation to redakce@blisty.cz. We fully rely on crowdfunding in our work. Thank you.

Západ nese přímou odpovědnost za jednání spojenců ze Saúdské Arábie

Saúdská Arábie nadále bombarduje nemocnice v Jemenu, Lékaři bez hranic nadále odcházejí

26. 8. 2016

Po dalším bombardování v severním Jemenu opouštějí Lékaři bez hranic další nemocnici. Je to už několikáté zdravotnické zařízení v této oblasti, postižené bombardováním armádou sousední Saúdské Arábie, které musela organizace zajišťující alespoň základní dostupnost lékařské péče pro civilní obyvatelstvo opustit. Americká administrativa pokrytecky odsuzuje bombardování nemocnic a škol v Jemenu, kterého se Saúdská Arábie soustavně dopouští, ale přitom stále poskytuje této despocii významnou vojenskou pomoc. Obamova administrativa požádala kongres o schválení prodeje zbraní této zemi za 1,15 miliardy dolarů. O situaci informuje deník NY Times.

Deník The Independent před třemi dny zveřejnil článek, v němž uvádí, že Velká Británie prodala pouze za poslední rok Saúdské Arábii výzbroj za 3,3 miliardy liber.

Dopis premiérovi České republiky

Doba je zralá na malé politické hrdinství

26. 8. 2016 / Bohumil Kartous

Vážený pane premiére,

obracím se na Vás s prosbou jako k nejvyššímu ústavnímu činiteli v zemi. Jistě, kromě Vás jsou zde ještě jiní vysocí představitelé, ale nejsou tak úplně ústavní, to jen abychom předešli nedorozumění. Po měsíce, během nichž se Evropa "dozvídá" prostřednictvím uprchlické vlny o teroru v Sýrii, Iráku, Afghánistánu nebo v Eritrei (která nikoho nezajímá), jste se projevil jako vůbec jeden z mála ústavních činitelů v zemi, bez ohledu na tabulkové zařazení. Je možné, že i ostatní následují nějakou ústavu, u Vás ale bylo stále možné doufat, že se řídíte tou českou v její platné a kompletní podobě. Jste proto jednoznačně nejpovolanější k drobnému politickému hrdinství, které nestojí takřka nic.

Trump v posledních průzkumech ztrácí podporu

26. 8. 2016

Deník Wall Street Journal zveřejnil výsledky průzkumu volebních preferencí před nadcházejícími prezidentskými volbami v USA. Výsledky ukazují, že po krátkém období, v němž těsně předstihl Hillary Clintonovou, Donald Trump celkově ztrácí zhruba 5 %. Průzkum se zaměřuje na tradičně nerozhodné státy unie, které v konečném sčítání určují výsledky voleb. Ve většině z nich v preferencích vede Clintonová.

Jiný průzkum, který provedlo Pew Research Center, ukazuje, že většina Američanů odmítá Trumpovu populistickou rétoriku na téma imigrace. Například podpora stavby zdi mezi USA a Mexikem, z níž Trump udělal jeden z pilířů své kampaně, od loňského roku klesá. Trump se v posledních dnech kampaně snaží změnit tón svých prohlášení a zalíbit se menšinovým voličům. Informuje Washington Post.

Je snad předseda strany slepý a hluchý? Chce být?

Sbližování ODS a extrémní pravice

26. 8. 2016

Předseda ODS Petr Fiala pravděpodobně úplně ztratil orientaci v realitě. Václav Klaus ml., oficiálně "expert pro vzdělávání", dlouhodobě udržuje totožnou populistickou dikci jako obskurní, extrémně pravicová politická hnutí vyvolaná imigrační krizí.

Bodláky Václava Duška

Moclikrát jsi hřešil, bloude

26. 8. 2016 / Václav Dušek

Pamatuj, nechybovat mohou pouze bozi; útlocitní věřící ubývají. Horší sluníčkářů jsou věru žlučníčkáři. Prskají, škodí, zapáchají. Voher nehmen und nicht stehen, jak se praví při sestavování volební nabídky pro voličské kádry – a to od Praglu ku Šalingradu, i dále v čukotských krajinách, kde vypalují značkovou kořalku, dosud nevyčmuchanou mlsnou komisí EU. /p>

Proč jsou finské školy nejlepší

26. 8. 2016

Dětskou prací je hra. Děti se nejlépe učí, když si hrají. Nechejme děti být dětmi. Přátelské, respektující prostředí, na němž jsou založeny vztahy učitelů a žáků, nepotřebnost plošných testů, důvěra ve VYSOCE kvalifikované učitele (profesně i lidsky), individuální vzdělávání, ochota předávat dětem jejich porci odpovědnosti, nechat je vystoupit z komfortní zóny. "Jsme tu proto, abychom chránili děti před politiky a drželi business mimo školy", tak vnímají finští učitelé své poslání. Něco ze zkušenosti amerického akademika, který působí ve Finsku a jehož syn navštěvuje finskou školu...

O co usiluje Turecko v Sýrii?

26. 8. 2016 / Daniel Veselý

Ankara a její koaliční partneři ve středu ráno zahájili letecké útoky na baštu Daeše v syrském Džarábulusu nedaleko tureckých hranic za podpory tureckého dělostřelectva a tanků. Poté, co kurdské jednotky dobyly z rukou džihádistů Manbidž, se Džarábulus stal posledním klíčovým uzlem Daeše na zásobovací trase z Turecka do srdce džihádistického kvazikalifátu v Rakká. Ankara šla v průběhu uplynulých let džihádistům bojujícím v Sýrii různými způsoby na ruku; proč tedy nyní vystoupila proti nim?

Privatizace železnic v Británii byla "naprostým selháním"

25. 8. 2016

V souvislosti s kontroverzí týkající se předáka Labouristické strany Jeremyho Corbyna se v Británii dostal znovu do ohniska zájmu médií strašlivý stav zprivatizovaných britských železnic.

Jeremy Corbyn se nechal cestou vlakem na politickou akci z Londýna do severní Anglie asi před čtrnácti dny nafilmovat, jak ve vlaku sedí na zemi u záchodu, protože je "narvaný" a nebylo údajně místo kde si sednout. Ve videoklipu natočeném na zemi u záchodu Corbyn požadovat znárodnění soukromých britských železnic.

Tomáš Proll v galerii 140

25. 8. 2016 / Michal Giboda

Trojský kůň, kamenina, oxidy kovů, modelováno, výška 47cm

Víte o okresním městě v České republice, s počtem obyvatel kolem 34 tisíc, jež by mělo 12 galerií – 4 provozované Městským úřadem a 8 soukromých? Město Tábor je má. Řádí se tím do kategorie Kulturní město, které přitahuje kreativní lidí hledající různorodost, dostatek stimulů a bohatost zážitku. Právě koncentrace těchto lidí je motorem místní ekonomiky a regionu a jeho konkurenceschopnosti založené na produktech s vysokou přidanou hodnotou. Říká se tomu kulturní, nebo kreativní průmysl a patří sem i galerie. Klíčem k takové transformaci města je osvícené vedení města schopné získat, kultivovat a motivovat kreativní skupinu lidí, a městský architekt. Výrazně k tomu přispěl i výtvarný umělec Tomáš Proll, který v Galerii 140, spravované táborským Městským úřadem, vystavuje do 24. záři 2016 svoje sochy a kresby.

Mainstreamová média zradila své diváky a čtenáře tím, že se spikla s Trumpem, tvrdí zakladatel serveru Vice

25. 8. 2016

Mainstreamová média otevřela dveře pro nové podvratné internetové servery v důsledku své posedlosti sledovaností. Tato posedlost je totiž přiměla, aby zradila své diváky a čtenáře a spikla se s kontroverzními politiky. To řekl ve své přednášce na edinburském televizním festivalu miliardář Shane Smith, zakladatel serveru Vice.

Tradiční mainstreamová média podle Shanea Smithe nekomunikují s mladými lidmi a nezabývají se tématy, která zajímají mladé lidi. Některá z nich se spikla s notoricky známými politiky ve snaze zvýšit svou sledovanost.

"Tajemství našeho úspěchu lze vystopovat ke dni, kdy jsme změnili, o čem píšeme. Podnik se rozrostl, počet našich čtenářů se astronomicky zvětšil a my jsme vydělali více peněz." řekl Shane na edinburském televizním festivalu.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2016

1. 8. 2016

V červenci 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 48 938.41 Kč.   

Zůstatek byl koncem července  2016 94 660.91 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
36205