Významní poslanci Syrizy se postavili proti premiéru Tsiprasovi

Zoi Konstantopoulou i Yanis Varoufakis volili proti dohodě s troikou

16. 7. 2015

čas čtení 1 minuta

Zatímco v řeckém parlamentu probíhají vášnivé diskuse o dohodě s troikou, v ulicích Atén se střetli zásahové jednotky se skupinami levicových odpůrců navrhované dohody, která znamená řadu dalších škrtů v řeckém státním rozpočtu. Premiér Tsipras oznámil, že pokud nedostane plnou podporu vlastní strany, Syrizy, podá demisi. Možná to tak i dopadne, protože předsedkyně řeckého parlamentu Zoi Konstantopoulou, jeho kolegyně ze Syrizy, označila dohodu za pokus o převrat a velmi jednoznačně naznačila, že bude volit proti. Uvedla dále, že lidé v referendu vyjádřili jasné ne a že tedy politici nemají právo interpretovat "ne" jako "ano" či jako "ne s podmínkami". Před chvílí (okolo půlnoci) promluvil k parlamentu Tsipras a řekl, že "nechce dělat dohodu lepší než ve skutečnosti je, protože přináší řadu tvrdých opatření". Opět prohlásil, že s řadou opatření nesouhlasí, nevěří v jejich účinnost, že z nich řecká ekonomika nebude mít prospěch, ale že musel vybírat mezi dohodou, prodlením a pohrůžkou německého ministra financí Schaubleho tím, že Řecko bude vyloučeno z eurozóny. Lídr strany Nová demokracie Vangelis Meimarakis v následném proslovu krtizoval Tsiprase ze selhání a z nesplněných slibů, nicméně přislíbil mu v hlasování podporu.

Odvolaný ministr financí Yanis Varoufakis podle očekávání prohlásil, že bude volit proti dohodě.

Aktualizované informace k tématu ZDE

Násilí v Aténách během jednání parlamentu

16. 7. 2015

čas čtení 1 minuta

Řečtí demonstranti, kteří nesouhlasí s dalšími škrty v rozpočtu dle dohody s troikou, zaútočili na policii několika zápalnými lahvemi během nejvážnějších nepokojů v Aténách za poslední dva roky. 

Analyzujeme MMF: Dohoda o Řecku je k ničemu, odchod Řecka z eurozóny pravděpodobností

15. 7. 2015

čas čtení 4 minuty

Řecký parlament schválí dohodu z Bruselu, Syriza pro ni bude hlasovat, informuje Paul Mason z Atén. ALE: Z varování Mezinárodního měnového fondu vyplývá, že nedělní dohoda z Bruselu je k ničemu. Řecko potřebuje masivní odepsání dluhů anebo opakované velké finanční injekce z kapes daňových poplatníků z celé Evropy. Řecko potřebuje odklad splácení dluhů na třicet let.

Jan Švejnar: Přítomnost mafiánských miliardářů v ekonomice zpomaluje hospodářský růst

15. 7. 2015

čas čtení 1 minuta

Jan Švejnar a Sutirtha Bagchi zkoumali hospodářský dopad vlivu přítomnosti miliardářů na ekonomiku. Zjistili, že přítomnost většího množství miliardářů v ekonomice zpomaluje hospodářský růst. Z jejich výzkumu vyplynulo, že státy jsou schopny dosahovat vyššího hospodářského růstu, když méně peněz ovládají superbohatí. Ekonomiky dokáží být efektivnější, když je víc peněz rozděleno mezi lidi, kteří nejsou na vrcholu příjmové pyramidy a pyramidy bohatství.

MMF varuje, že Řecko naléhavě potřebuje osvobodit od dluhů

15. 7. 2015

čas čtení 3 minuty

Prozrazená analýza MMF ohledně udržitelnosti poměrů v Řecku varuje, že v nadcházejících dvou letech se zadluženost Řecka zvýší na 200 procent HDP.

Mezinárodní měnový fond varoval, že Řecko bude potřebovat daleko velkomyslnější osvobození od dluhů, než co jeho věřitelé nyní nabízejí. Z analýzy MMF, kterou získala tisková kancelář Reuters, vyplývá, že státní dluh Řecka dosáhne do dvou let 200 procent HDP a hrozí riziko, že konkrétní situace bude ještě horší.

Rozhovor Britských listů 13:

Blyštivý obraz kapitalismu se rozpadá, Češi nevědí co s tím

10. 7. 2015

čas čtení < 1 minuta

"Čeští biedermeieroví intelektuálové se snaží nevidět problémy"Rozhovor Jana Čulíka s politologem Ondřejem Slačálkem z pražské FF UK o příčinách nynější krize a extremních reakcích české společnosti. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 10. července 2015.

Ultrapravice v ČR projevuje stále extremnější postoje

15. 7. 2015

čas čtení < 1 minuta

Nový článek Jana Čulíka v angličtině o nedávné pražské demonstraci se šibenicemi a jejích dopadech vyšel ve středu na anglickém akademickém serveru The Conversation ZDE.

Předchozí nedávné články Jana Čulíka v angličtině o vlně extremismu v České republice jsou v angličtině na serveru Open Democracy ZDE a na serveru The Conversation ZDE.

K pojmenování stavu dnešní české gultůry není třeba hlubokomyslných teorií

Malé nenávistné konvičky plné zbabělosti

11. 7. 2015 / Bohumil Kartous

čas čtení 8 minut

Komentátoři veřejného dění, sociologové, politologové, filozofové i konspirátoři se předhánějí v tom, aby nasadili hrnec té správné velikosti na oslovskou hlavu protiuprchlického tažení. Každý do toho vloží svůj vlastní světonázor, lépe řečeno vzpomene těch autorů, od nichž se naučil jak hledět na svět vezdejší a jak mu brát míru. Pomyslná intelektuální příslušnost jim velí, aby našli pokud možno originální tezi podporující tu ideologii, kterou sami zastávají. Je-li někdo k smrti vyděšen tím, že konflikt na Ukrajině doprovází nacionalisticky aranžovaná propaganda, nalezne útěchu v defenzivním nacionalismu. Anarchista si mne ruce a pod tapetou společenského nevědomí vidí vzdouvat se bubliny alergické reakce na selhávající kapitalismus. Konspirátor, jenž - dekonstruován - není ničím než novodobým fatalistou, vidí spiknutí sil v pozadí a pojmenuje je podle toho, vůči které straně cítí svůj racionálně neuchopitelný odpor. Konsensualistického pitomce pochopitelně nenapadne nic jiného než obvinit multikulturalismus a evropský sociální stát ze selhání. Je snad málo intelektuální říct, že jde jen o vyvěrající pud animálního strachu a zbabělost?

Tsipras se snaží protlačit reformy parlamentem

15. 7. 2015

čas čtení 1 minuta

Premiér Tsipras se včera za zavřenými dveřmi sešel s poslanci své strany Syriza ve snaze přesvědčit je, aby podpořily nový balík úsporných opatření výměnou za nový úvěr od Trojky - Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu.

Britská levice po likvidaci Řecka "musí nyní bojovat za odchod z EU"

15. 7. 2015

čas čtení 4 minuty

Poté, co Evropská unie zruinovala Řecko, musí britská levice převzít kauzu euroskeptismu, argumentuje Owen Jones.

Poté, co Evropská unie zlikvidovala suverenitu Řecka a vnutila jí ještě víc politické strategie, která nedosáhla ničeho než zruinování země, se britská levice rychle staví proti Evropské unii. "Všechno dobré na EU je na ústupu, všechno špatné bylo puštěno z řetězu," píše George Monbiot. "Celý život jsem byla pro EU," zdůrazňuje Caitlin Moran, "ale když vidím, jak Německo zachází s Řeckem, zvedá se mi z toho žaludek." Nick Cohen napsal, že EU je nyní zobrazována, "do určité míry pravdivě, jako krutá, fanatická a stupidní instituce". Vysocí činitelé v Labouristické straně a mezi skotskými nacionalisty nyní také přecházejí k euroskeptismu.

Faux pas – jen Václava Moravce?

15. 7. 2015 / Štěpán Steiger

čas čtení 4 minuty

V neděli 12. července si k odpovědím na své „Otázky“ pozval Václav Moravec dva politiky (přesně jednoho velmi známého politika a jednoho už-ne-zcela- politika) v podobě dvou bývalých ministrů financí. Třetí, jenž měl být zřejmě star pořadu – nikdo menší než Andrej Babiš – se omluvil. (Mimochodem, viditelně zklamaný moderátor podrobně popsal ministrovy výmluvy a elegantně jej tak znectil. AB tento postup nepochybně zapíše jako další krok antibabišovské kampaně.)

Odpor vůči arabským diktaturám nelze zaměňovat s nenávistí k muslimům

15. 7. 2015 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Na Facebooku jsem se dostal do křížku s několika náruživými obránci, či spíše obránkyněmi, poměrů v Saúdské Arábii. Bylo mi v podstatě vytčeno, že haním obyčejné muslimy s tím, že v České republice je to vlastně mnohem horší než v Saúdské Arábii. Jistě, i někteří ze zasloužilých aparátčíků v Severní Koreji se mají v tomto obřím zadrátovaném lágru dobře.

Brutální věřitelé Řecka zlikvidovali projekt eurozóny

14. 7. 2015

čas čtení 4 minuty

Eurozóna přišla o ambice politické a hospodářské unie a stala se čistě utilitárním projektem

Tím, že věřitelé donutili Alexise Tsiprase přijmout ponižující porážku, zničili eurozónu tak, jak jsme ji znali a zlikvidovali představu měnové unie jako kroku k demokratické politické unii, píše v deníku Financial Times známý komentátor Wolfgang Münchau. Svými akcemi se věřitelé vrátili k nacionalistickému boji o moc z devatenáctého a ze začátku dvacátého století. Degradovali eurozónu na jedovatý systém fixovaného finančního kurzu, se sdílenou společnou měnou, která je provozována čistě v zájmu Německa, a udržována vcelku prostřednictvím hrozby absolutní chudoby uvalené na každého, kdo se pokusí postavit se proti vládnoucímu pořádku. Nejlepší věc, kterou lze říci o tom, co se stalo o víkendu, je brutální otevřenost těch, kteří prosadili tuto změnu režimu.

Standard & Poor's: Portoriku bezprostředně hrozí bankrot

15. 7. 2015

čas čtení < 1 minuta

Ratingová agentura S&P snížila rating Portorika na úroveň CC, neboli "bezprostřední hrozba bankrotu" - s tím, že americké teritorium hodlá platit věřitelům méně, než činí nominální hodnota dluhopisů.

Portorická vláda začala prosazovat, aby držitelé dluhu v objemu asi 73 miliard dolarů zahájili jednání o snížení dluhové zátěže. Podle agentury je nyní téměř jistý bankrot portorické vládní banky GDB, která má podle plánu vlády akumulovat dluh. Ale banka disponuje pouze 778 miliony dolarů likvidity a přitom musí napřesrok vyplatit dluhopisy za 900 milionů.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Proč chce Venezuela anektovat dvě třetiny sousedního státu

15. 7. 2015

čas čtení 2 minuty

Venezuelský prezident Nicolas Maduro čelí ohromujícímu množství problémů. Věci byly již tak dost špatné, než začaly klesat ceny ropy. Když ropa stojí méně než 50 dolarů za barel, Madurova vláda spotřebovala rezervy v cizí měně a upadla do dluhů, ale to nestačilo k tomu, aby udržela zásoby základního zboží. Roční inflace je nejvyšší na světě, na černém trhu se nejvyšší bankovka, stobolívarová, vyměňuje za sedmnáct dolarů.

Varoufakis: Na řeckou vládu byla přichystána léčka. Chtěl jsem se vzepřít, ale byl jsem přehlasován

14. 7. 2015

čas čtení 2 minuty

V týdeníku New Statesman vyšel velice poučný rozhovor s Janisem Varoufakisem, bývalým řeckým ministrem financí, informuje Lukáš Stříteský. Pět měsíců vyjednávání by se dalo shrnout krátce: „Mocné osoby se mi dívaly do očí a povídaly mi: „Máš pravdu v tom. co říkáš, ale zmáčkneme tě stejně.“ Na euromítincích nikoho nezajímala ekonomie: „Předložíte argument, na kterém jste pečlivě pracovali, abyste se ujistili, že je logicky koherentní, a potom se setkáte pouze s prázdnými pohledy. Je to jako kdyby jste vůbec nemluvili... Dalo by se také zpívat švédskou národní hymnu a dostali byste stejnou odpověď.“

Pokud jde o postavení žen, Poláci jsou v Británii konzervativnější než muslimové

15. 7. 2015

čas čtení 1 minuta

Podle nejnovějšího průzkumu provedeného ve Velké Británii nadpoloviční většina mladých muslimů ve věku 16-24 let nesouhlasí s tvrzením, že "žena má povinnost sedět doma a muž pracovat". Výrazně méně odpůrců takového tvrzení je ale mezi Poláky. Podle staršího průzkumu provedeného společností Millward Brown SMG/KRC odmítá tvrzení, že žena má sedět doma, pouze třetina Poláků.

Rada bezpečnosti OSN projedná rezoluci o sestřelení MH17

15. 7. 2015

čas čtení < 1 minuta

Malajsie oficiálně předložila RB OSN návrh rezoluce o zřízení mezinárodního tribunálu pro vyšetření odpovědnosti za pád letu MH17 Malajsijských aerolinií na Ukrajině.

Návrh rezoluce obdrželi členové delegací členských zemí minulý týden. Ruská strana návrh hodnotí jako "bezperspektivní" a myšlenku vzniku tribunálu označuje za pokus organizovat "grandiózní politickou šou".

Podrobnosti v ruštině: ZDE

Kde je nyní hlavní město Řecka?

14. 7. 2015

čas čtení 5 minutJon Snow: Máme tu dnes americko-italskou profesorku Marianu Mazzucato a Arthura Fischera, spoluředitele berlínské burzy. Paní profesorko, kde je dnes z finančního hlediska hlavní město Řecka: v Aténách, v Bruselu, nebo v Berlíně?

Rozpadne se Evropská unie?

14. 7. 2015

čas čtení 2 minuty

Během jednání o Řecku v noci z neděle na pondělí hovořili vedoucí politikové z EU neustále o "jednotě", píše Mary Dejevsky. Důraz na "jednotu" byl nesmírně výmluvný. Z výroků během nočního vyjednávání vyplynulo, že mezi politiky existovaly obrovské názorové rozdíly, daleko větší než dlouhodobý souboj mezi Berlínem a Aténami. Finsko se veřejně přidalo na stranu Německa, a totéž udělalo i Slovensko, normálně tichý stát v eurozóně.

O řecké politické martyrologii

14. 7. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Řecká opozice již dlouho tvrdí, že exministr Janis Varufakis samoúčelně konfrontační taktikou při jednáních s věřiteli odradil zemi potenciální spojence v EU a tím ji přivedl do mezinárodní izolace. Výsledek víkendových jednání to potvrzuje. A Varufakis se šířením konspiračních teorií zbavuje odpovědnosti.

MMF neposkytne Řecku další peníze, pokud nebudou restrukturalizovány jeho dluhy

14. 7. 2015

čas čtení 1 minuta

- Mezinárodní měnový fond varuje, že Řecko potřebuje odepsání dluhů, jinak nemůže poskytnout Řecku další peníze. MMF ostře kritizuje nynější "dohodu" o Řecku, že je to jen další etapa předstírání, že je to řešení.

- Peter Kažimír, slovenský ministr financí, se octl uprostřed kontroverze poté, co napsal na Twitteru, že podmínky pro Řecko byly tvrdé, protože to bylo důsledkem "Řeckého jara". Posléze to vymazal, ale pak změnil "Řecké jaro" na "Jaro Syrizy".

- Evropská komise bagatelizuje varování MMF, že Řecko potřebuje odepsání dluhů.

- Merkelová and Schäuble se stali v Německu terčem ostré kritiky za způsob, jímž se chovali během jednání s Řeckem. Někteří opoziční politikové je obvinili, že Atény vydírali.

- Marine Le Penová ostře kritizuje dohodu pro Řecko, bude prý mít "těžké dopady" pro francouzské daňové poplatníky a pro zadluženost Francie. Obvinila Evropskou unii z totalitního chování.

- Janus Varoufakis napsal o balíčku pro Řecko: "Nikdy dosud Evropská unie neučinila rozhodnutí, které ochromuje tak zásadně projekt evropské integrace. Evropští politikové zacházením s Alexisem Tsiprasem a řeckou vládou tímto způsobem uštědřili rozhodnou ránu evropskému projektu.

- Evropská unie chce použít EFSM, celounijní finanční zdroj pro překlenovací úvěr pro Řecko, navzdory protestům Británie a České republiky. Proti tomu protestuje i Dánsko a Švédsko.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Ve Vídni byla uzavřena dohoda mezi Íránem a Západem o jaderném odzbrojení

14. 7. 2015

čas čtení 2 minuty

Ve Vídni bylo dosaženo podrobné dohody s Íránem o jaderném odzbrojení. Mělo by to znamenat ukončení dvanáct let trvajícího konfliktu, který hrozil vznikem nové války na Blízkém východě a mohlo by to být potenciálně začátkem nové éry mezi Íránem a Západem.

Dohoda byla uzavřena po téměř 17 dnech nepřetržitého vyjednávání ministrů zahraničí ze sedmi zemí - z Íránu, z USA, Velké Británie, Ruska, ČÍny, Francie a Německa a šéfky EU pro zahraniční záležitosti Federicy Mogherini.

Experti zhodnotí dohodu s Íránem, která má přes 80 stran

14. 7. 2015

čas čtení 1 minuta

Po opakovaném porušování řady vlastních termínů šest světových mocností a Írán dosáhly dohody o plánech na dlouhodobé omezení íránského jaderného programu a uvolnění mezinárodních ekonomických sankcí, napsal John Mecklin pro Bulletin of Atomic Scientists - periodikum, které před devíti lety varovalo před následky íránského programu v podobě závodů v jaderném zbrojení na Blízkém východě a v Severní Africe.

Vylhaná naděje. Proč BRICS nebude fungovat

13. 7. 2015

čas čtení 9 minut

O summitu skupiny BRICS v Rusku píšou všichni. Oficiální komentátoři zdůrazňují důležitost organizace pro Rusko a svět, ekonomové hovoří o problémech BRICS a umělosti této instituce, politologové posuzují BRICS v kontextu čínských ambicí, nového pacifického partnerství zakládaného USA, připojení Indie a Pákistánu k Šanghajské organizaci pro spolupráci - a také řecké krize. Nehledě na teorie a ideje, kterých už zaznělo nemálo, chci vyplnit pro publicistiku zjevný nedostatek faktologie a představit kvalitativní údaje o BRICS, jejichž znalost doufám pomůže čtenářům samostatně zhodnotit podloženost těch či oněch prognóz či teorií, napsal Andrej Movčan.

Západní společnosti produkují víc a víc ztracených mladíků, jimž se nezdařil životní start a nesou v sobě nebezpečnou sociální zášť

Pomsta ztracených

13. 7. 2015

čas čtení 22 minut

KD│ Psychoanalytici již před dekádami upozornili na problém, který vzniká v důsledku rozpadu "tradičního" modelu rodiny a obecně přechodu k dominanci neosobních vztahů. V "tradiční" rodině otec reprezentoval společenskou autoritu a řád na vztahové mikroúrovni, se vším dobrým i špatným, co to sebou neslo. V takovéto vztahové konstelaci muž dospěl, jestliže překonal otce a sám se stal ztělesněním sociálního řádu ve vlastní rodině. - Odosobnění vztahů v moderní tržní společnosti a paralelní oslabování role otce vedlo postupně k tomu, že překonání otce v rámci prudce se měnících generačních nároků už nepředstavuje pro dospívajícího větší problém, ba dochází k tomu takřka samospádem. Jenže zároveň banální vyrovnání s otcem už neznamená vyrovnat se také s řádem. Rebelování proti otci postrádá hlubší smysl, dochází tedy k hledání jiného, zástupného objektu, který by zaujal roli ztělesnění zásadně abstraktní a nelokalizovatelné moci v globální tržní společnosti. Mnozí tak rebelují proti vládě, bankám, americkému imperialismu, Bilderbergu, Bruselu, "systému" nikoliv z objektivních důvodů, ale především z nezvládnuté vnitřní psychologické potřeby - proto, že si nedokázali jako generace minulé uspokojivě vyřešit vztah k autoritě v průběhu dospívání. Jenže překonat symbol řádu v podobě mocné instituce je nekonečně obtížnější a také nebezpečnější úkol, než vystoupit ze stínu tradičního autoritativního fotra, který byl koneckonců jen smrtelným člověkem. Právě o tom pojednává text profesora Toma Nicholse.

Řecko: V EU prohrála demokracie

13. 7. 2015

čas čtení 6 minut

Velké mocnosti v Evropě prokázaly chuť měnit mikrozákony v malé zemi: předpisy pro pekárny, financování státní televize, co smí být zprivatizováno a jak. Ať už jsou v eurozóně či nikoliv, mnoho malých zemí a regionů si z toho vezme záporné poučení. A také z velkopanského rozhodnutí Německa na poslední chvíli navrhnout, aby Řecko odešlo z eurozóny, učiněnému navzdory polovině poslanců samotné německé vlády. Bylo by logické, že každá země v EU si nyní vytvoří nouzové plány proti takovémuto zacházení - ohledně fiskální politiky i jiných otázek, v nichž mají Brusel a Frankfurt suverenitu. Existuje množství paralel s jinými historickými debakly: Mnichov 1938, kdy byl zachráněn mír obětováním Čechoslováků, nebo Versailles r. 1919, kdy věřitelé dostali své peníze a vytvořili tím podmínky pro rozklad německé demokracie o deset let později. Avšak debakly minulosti byly jiné. Dopustili se jich státníci. Lidé, kteří věděli, co chtějí, ale přepočítali se. V neděli večer bylo velmi obtížné určit, co vlastně vládci Evropy chtějí.

Po celonočním vyjednávání, během něhož byl řecký premiér podroben, podle jednoho pozorovatele, "mentálnímu waterboardingu", vznikl základ dohody, která by měla umožnit udržet Řecko v eurozóně. Řekové v pondělí nemají dokument, ale máme určité podrobnosti, píše Paul Mason.

Řecko by udělalo chybu, kdyby šlo v argentinských stopách

13. 7. 2015

čas čtení 4 minuty

Latinskoamerčtí levicoví lídři staré gardy a nejméně dva prominentní američtí laureáti Nobelovy ceny za ekonomii tvrdí, že Řecko, podobně jako Argentina v roce 2001, může zbankrotovat kvůli zahraničnímu dluhu bez toho, aby čelilo apokalyptickému scénáři. Problémem je, že Řecko není Argentina, napsal Andres Oppenheimer.

Řecko uzavřelo dohodu s věřiteli

13. 7. 2015

čas čtení 1 minuta

Řecká vláda a její věřitelé v eurozóně uzavřeli po celonočních rozhovorech dohodu o záchranném balíčku pro Řecko. Po téměř 17 hodinách rozhovorů oznámil Donald Tusk, šéf Evropské rady, že 19 vedoucích politiků v eurozóně dosáhlo jednomyslné dohody. Dodal, že Řecko schválilo "vážné reformy". Dohoda je zřejmě jen začátkem dalšího kola rozhovorů o podrobnostech. Státní majetek Řecka v hodnotě 50 miliard euro má být předán do nového fondu, avšak ten má být v Aténách, nikoliv v Lucembursku.

Alexis Tsipras řekl novinářům: Čelil jsem obtížným rozhodnutím a tvrdým dilematům. Tato dohoda však nám umožní znovu se postavit na vlastní nohy. Přesvědčil jsem věřitele, aby neumísťovali nový rekapitalizační fond do Lucemburska, zůstane v Aténách. Získal jsem pro Řecko financování pro střednědobou perspektivu a příslib budoucího odepsání řeckých dluhů.

Zdroj: ZDE

Po 15 hodinách rozhovorů odmítá Tsipras klíčové podmínky eurozóny

13. 7. 2015

čas čtení 5 minut

Rozhovory se zasekly na dvou věcech: na účasti MMF v novém tříletém záchranném balíčku a na požadavku Německa, aby se Řecko vzdalo státního majetku v hodnotě 50 miliard euro a poskytlo jej jako záruku

V noci z neděle na pondělí se konaly dlouhé rozhovory mezi Řeckem a jeho věřiteli, avšak v pondělí ráno nebylo dosaženo dohody. Evropští politikové požadovali od řeckého premiéra Alexise Tsiprase balíček úsporných opatření včetně požadavku, aby se Řecko vzdalo své fiskální suverenity.

Tato "dohoda" povede k dalšímu prohloubení řecké hospodářské krize

13. 7. 2015

čas čtení 4 minuty

Keynes nikdy neexistoval. Všeobecná teorie zaměstnanosti, úroků a peněz nebyla nikdy napsána. Hospodářská historie skončila dne, kdy Franklin Roosevelt nahradil Herberta Hoovera jako president Spojených států.

To je podstata dohody, která udržela Řecko v eurozóně. Je to dohoda, která prohloubí hospodářskou krizi v Řecku, způsobí další prohloubení jeho dluhů a která téměř jistě garantuje, že zanedlouho se problémy Řecka znovu vrátí na povrch, píše Larry Elliott.

Vzpomínka na Omara Sharifa

13. 7. 2015 / Milan Mundier

čas čtení 3 minuty

Filmový svět přišel v pátek o jednu ze svých nejpozoruhodnějších a nejcharismatičtějších hvězd, egyptského herce Omara Sharifa. Není tedy od věci připomenout si dílo tohoto hereckého velikána, který se těšil obrovské popularitě zejména v 60. letech minulého století.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za květen 2015

2. 6. 2015

čas čtení 1 minuta

V květnu 2015 přispělo 146 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 35 258,16 Kč. Příjem z reklamy byl 23 115 Kč.

Zůstatek byl koncem května 2015 165 038,78 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
23456