Ještě k druhému kolu senátních voleb

Občané volili "dobré hospodáře"

19. 10. 2014 / Jan Čulík

Hlavním signálem, jak interpretovat druhé kolo senátních voleb, je téměř naprostý nezájem (účast 16,7 procent je opravdu rekordně nízká a signalizuje jednak přesvědčení většiny voličů, že politiku v zemi nemohou změnit, jednak jejich názor, že horní komora českého parlamentu je zcela irelevantní - otázkou je, kolik občanů je ve svém přesvědčení, že se nic nedá změnit, nespokojeno, a kolik je naopak situací v zemi spokojeno).

Jenže ta menšina občanů, která se k druhému kolu senátních voleb nakonec dostavila, hlasovala pak poněkud jinak, než bývalo donedávna v kraji zvykem. Do určité míry opustila ideologickou zaťatost - antikomunismus už zjevně skoro vůbec nefunguje - a často hlasovala pro kandidáty, které považuje za "dobré hospodáře".

Je provoz hostinců v ČR založen na rozkrádání?

19. 10. 2014 / Jan Čulík

Podle zprávy České televize z neděle ráno, (která však pak po většinu dne byla na serveru ČT nedostupná, její text je níže) plánuje Andrej Babiš zavést do roku 2016 internetovou evidenci tržeb v českých hostincích, aby se zajistilo poctivé vybírání daní. Podle České televize však možnost, že by hostince musely platit daně, české hostinské "děsí". Přiznávají, že dosud daně neplatili, a české hostince jsou tedy založeny na tvrdé zlodějně.

Druhé kolo senátních voleb:

ČSSD získala jen 10 mandátů, vládní koalice si ale většinu udrží

18. 10. 2014

ČSSD získala v Senátu jen 10 mandátů z 19, které obhajovala. Hnutí Ano získalo 4 mandáty, KDU-ČSL také 4, koalice KDU-ČSL se Stranou zelených 3 mandáty. Volební účast byla 16,67 procent voličů.

Na Slovácku byl do Senátu zvolen miliardář Ivo Valenta, zakladatel loterijního holdingu Synot. Ve Zlíně porazil František Čuba (SPO), bývalý šéf JZD Slušovice, Alenu Gajdůškovou (ČSSD). Milan Štěch za ČSSD na Pelhřimovsku porazil zpěváka Ivo Jahelku z TOP 09. Bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl, nominovaný KDU-ČSL a Stranou zelených, porazil šéfa pražské záchranné služby Zdeňka Schwarze (ODS). V Praze 9 porazila Zuzana Baudyšová (Ano) dosavadního senátora za ODS Tomáše Kladívka. V Praze 5 porazil advokát Václav Láska (KDU-ČSL, SZ) někdejšího ředítele Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka (ODS). Na Kladně zvítězil Jiří Dienstbier (ČSSD) nad Michaelou Vojtovou z TOP 09. V Lounech zvítězila tamější starostka Zdeňka Hamousová (Ano) nad ministrem školství Marcelem Chládkem (ČSSD). Na Přerovsku prohrál ministr dopravy Antonín Prachař (Ano), zvítězila tam Jitka Seitlová (KDU-ČSL-SZ). TOP 09 nezískala jediného senátora, ODS získala jednoho, respektive 2 (druhého v koalici s Korunou českou).

Nejvíce senátorů má nyní ČSSD (35), pak ODS (13, případně 1 se společným kandidátem s KČ a Svobodnými v Plzni) a KDU-ČSL (8, případně 11, počítáme-li i zastupitele zvolené za KDU-ČSL a SZ), dále ANO (4). Po dvou senátorech mají Severočeši a TOP 09.

TOP 09 je autokratická, nedemokratická strana

18. 10. 2014 / Boris Cvek

Když pražský primátor Hudeček a šéf pražské TOP09 Vávra odešli ze dne na den ze své politické strany, musel jsem si přečíst tu zprávu v novinách několikrát: stále jsem tam měl tendenci vidět, že rezignovali na své funkce, nikoli na členství ve straně.

Vezměte si Michala Haška, hejtmana na jihu Moravy za ČSSD: předvedli nám s Bohuslavem Sobotkou před rokem bratrovražedný boj v samotném čele strany a ČSSD to přežila, aniž by Hašek musel odejít... odešel z postu druhého muže strany, vzdal se poslaneckého mandátu, měl se možná vzdát všech svých funkcí, nicméně možnost, že by byl odejit z ČSSD, by asi vyžadovala velmi slabou členskou základnu strany a její autokratické fungování.

Německá hymna vznikla za demokratického hnutí r. 1848, nacisté její význam zkreslili

18. 10. 2014

Na stanici Radio Four rozhlasu BBC se v současnosti vysílá výsostně zajímavý seriál o totožnosti a historických kulturních kořenech Německa, který píše ředitel Britského muzea v Londýně Neil MacGregor.

Páteční pokračování "1848: Vlajka lidu a Karel Marx" přineslo zajímavou informaci, že německá státní hymna, jejíž první sloka začínala "Deutschland, Deutschland über alles" (v důsledku nacistického zneužití této sloky se už první sloka dnes nehraje a nezpívá) je produktem demokratického kvasu z revolučního roku 1848. "Německo, Německo, nade všecko" v původním významu neznamená, že by se Němci vyvyšovali nad jiné národy, ale že sjednocená demokratická země je lepší než jednotlivé, rozdělené a monarchisticky a autokraticky samostatně řízené německé regiony, Länder. Hlavním motivem písně není vyvyšování se Německa nad jiné národy, ale heslo "Einigkeit und Recht und Freiheit" (Jednota, právo a svoboda). Píseň "Deutschland, Deutschland über alles" byla výzvou proti roztříštěnému partikularismu a apelem na sjednocení Německa v rámci demokratických struktur. Od roku 1952 se používá jako německá hymna třetí sloka písně, obsahující toto heslo, aby se zdůraznilo dědictví historického úsilí o demokracii a právo.

Pořad se také zabýval německou vlajkou, s tradičními barvami černé, červené a zlaté, která má v německém kontextu také dlouhou historii úsilí o demokracii a byla autokratickými vládci během devatenáctého století několikrát zakazována a její stoupenci pronásledováni.

Dědictvím roku 1848 v Německu podle Neila MacGregora však není pouze liberální demokracie, ale také socialistické hnutí, protože právě v tom roce vyšel Marxův Komunistický manifest. Zatímco se po druhé světové válce stalo západní Německo nositelem liberálnědemokratické tradice z r. 1848, východní Německo se stalo nositelem socialistické Marxovy tradice z téhož roku. Obě tyto tradice používaly prvních deset let po válce tutéž černočerveně zlatou vlajku, NDR pak na ní pro odlišení přidala symbol pracovních nástrojů, ovšem od roku 1990 se vlajka zase sjednotila.

Desetitisíce odborářů protestují v Británii proti nízkým platům

18. 10. 2014

Přibližně 90 000 odborářů se v sobotu účastní demonstrací v Londýně, v Glasgow a v Belfastu proti nízkým platům. K demonstracm se připojili i důchodci a protijaderní aktivisté. Zorganizovala je odborová centrála TUC pod heslem Britain Needs a Pay Rise, Británie potřebuje zvýšení platu. Tento měsíc v Británii poprvé v historii stávkovaly porodní sestry na protest proti vládnímu rozhodnutí nezvýšit jim plat o 1 procento, jak to doporučila nezávislá komise. Příští týden budou stávkovat nemocniční radiografové a vězeňští dozorci. Podrobnosti v angličtině ZDE

Britský komik Russell Brand vyhoštěn z Fox News

18. 10. 2014Britský komik Russell Brand zveřejňuje na YouTube své politické komentáře "True News", neboli "Trews". Odhaluje pokrytectví establishmentových novinářů, v tomto pokračování, při němž stojí před budovou americké Fox News, kritizuje islamofobii této televizní stanice a konkrétně jejího "komentátora", ideologicky a bigotně zaujatého Seana Hannityho.

Bezpečáci firmy to nesnesou a snaží se mu v natáčení zabránit. Prý je chodník před Fox News "soukromým vlastnictvím", patří "budově". Russell Brand se proto vydá dovnitř televize a žádá, aby ho pustili na její prohlídku.

Video, jako skoro každé "Trews", má na YouTube obrovskou sledovanost: půl milionu diváků za poslední dva dny.

Svět ignoruje epidemii eboly

18. 10. 2014

Spojené státy a Velká Británie vydaly vážná varování, že svět ponese odpovědnost za velké ztráty na životech v západní Africe i po širším světě, pokud nebude adekvátně reagovat na epidemii eboly.

Světová zdravotnická organizace přiznala, že v důsledku své nekompetentnosti nezvládla první etapy epidemie eboly v západní Africe. Americký ministr zahraničí John Kerry varoval, že nečinnost světa v této věci může vést k tomu, že se ebola stane celosvětově nezvládnutelnou nemocí jako HIV nebo obrna.

Vlády ruší naše soukromí

17. 10. 2014

V Británii přišel do kin dokumentární film Laury Poitrasové o americkém whistleblowerovi Edwardu Snowdenovi CitizenFour. Snowden ve film hovoří o šokujících změnách, které vlády provádějí s naším soukromím, píše v deníku Guardian filmový kritik Peter Bradshaw.

Vodafone požaduje od zákazníka půl milionu korun

18. 10. 2014

Osian Rhys Edwards, velšský učitel základní školy, se stal obětí pouliční krádeže v Barceloně, kde mu ukradli mobilní telefon. Nyní čelí osobnímu bankrotu, protože firma Vodafone od něho požaduje platbu 15 000 liber (525 000 Kč) za telefonní hovory, které prostřednictvím ukradeného mobilu uskutečnili zloději.

Německá dadaistická strana nabídla britské euroskeptické straně UKIP členství v "alianci idiotů v Evropském parlamentu"

18. 10. 2014

Šéf německé dadaistické strany Die Partei (Strana), komik Martin Sonneborn, informoval, že byl požádán, aby vstoupil do aliance s britskou euroskeptickou stranou UKIP s cílem vytvořit nový poslanecký klub v Evropském parlamentu, poté, co se dosavadní ultrapravicový poslanecký klub "Svoboda a přímá demokracie" rozložil a strana UKIP tak přišla o dotace z Evropského parlamentu ve výši až milionu euro ročně.

Poslanecké kluby v Evropském parlamentu musejí mít nejméně 25 členů z nejméně sedmi zemí EU. Sonnebornova Die Partei získala v eurovolbách 0,6 procent hlasů na základě průbojných předvolebních hesel jako "Merkelová je blbá" a "Ruce pryč od německých ptáků - odmítáme snahy EU znormalizovat penisy". Sonneborn informoval list Guardian, že má v úmyslu získat britskou euroskeptickou stranu UKIP pro nový poslanecký klub "idiotů a hlupáků", a zdůraznil, že si přeje, aby Británie odešla z Evropské unie: "Vždyť k evropskému kontinentu nepatří, jen se podívejte na mapu."

Strana UKIP však prý na nabídku spojit se v alianci idiotů a hlupáků dosud nereagovala.

ZDE

Ruská "měkká moc" na evropské periferii

17. 10. 2014

I když vratké příměří v Donbasu trvá, američtí a evropští politici dál ustaraně hledí na Pobaltí a Ukrajinu. Před pouhým měsícem v Tallinu americký prezident Barack Obama poučil Putina, že NATO dostojí svým závazkům v případě jakéhokoliv ruského útoku proti kterémukoliv z baltských států.

Rusko odmítá koalici proti "Islámskému státu"

17. 10. 2014

Americký ministr zahraničí John Kerry oznámil údajnou užší spolupráci s Ruskem proti "Islámskému státu", ale jeho protějšek Sergej Lavrov varuje, že Moskva nebude podporovat "žádnou 'koalici'" sestavenou bez podpory Rady bezpečnosti OSN.

Merkelová v Miláně zrušila schůzku s Putinem - a ten si summit stejně pochvaluje

17. 10. 2014 / Karel Dolejší

Vladimir Putin na včerejším summitu v Miláně na plánované dvoustranné schůzce s Angelou Merkelovou nechal na sebe dlouho čekat. V diplomatických kruzích je známo, že to dělává rád, aby dostal partnera pod tlak. Dělává i jiné věci. Ví například, že Merkelová trpí fóbií ze psů, takže když se s ní setkal na ruské půdě, po místnosti volně pobíhal jeho labrador (o němž samozřejmě tvrdí, že je mnohem větší, než teriér "Dubyi" Bushe).

Zdravotnický "imperialismus" Kuby zahanbuje mezinárodní společenství v boji s ebolou

16. 10. 2014 / Daniel Veselý

Oficiální počet obětí, jež na západě Afriky připravilo o život virové onemocnění ebola, v současné době činí 4000. Nicméně neoficiální odhady hovoří o dvojnásobném počtu mrtvých. Zákrok mezinárodní komunity na čele se Spojenými státy proti záludnému zabijáku přes obrovské mediální pokrytí není nikterak uspokojivý. Avšak jedna malá a chudá karibská země, která se dlouhodobě nachází pod ekonomickou blokádou, na krizi jako první zareagovala mnohem účinněji.

Podle nejčerstvějších údajů poskytnutých Světovou zdravotnickou organizací (WHO) se zejména na západě Afriky ebolou prozatím nakazilo téměř 9000 lidí, a tato skutečnost je umocněna velice chmurným výhledem: v průběhu následujících měsíců může ebolou onemocnět až 10 000 osob týdně. Nyní je to "pouze" jeden tisíc nemocných ZDE. Máme navíc co do činění s chorobou, jíž podlehne až 70 procent nakažených.

Lidově o cizí České národní bance a naší budoucnosti

17. 10. 2014 / Josef Mrázek

Výsledky komunálních a senátních voleb naznačily, že voliči vnímají současnou vládní koalici jako lepšího zastánce jejich zájmů, než tomu bylo u vlád minulých. Jde však o zlepšení proti velmi špatnému stavu a mnoho důvodů k nespokojenosti ještě zůstává, spíše se zpomalilo zhoršování, než aby se již něco podstatného napravilo.

Hlasování o anticenu Sexistické prasátečko začíná. Nominovaných reklam je nejvíce v historii soutěže

17. 10. 2014

Tisková zpráva Nesehnutí

16. října v pravé poledne začalo hlasování o nejsexističtější českou reklamu v šestém ročníku soutěže Sexistické prasátečko. Hlasování bude spuštěno na stránkách soutěže www.prasatecko.cz. Letos bylo do soutěže nominováno celkem 100 reklam, což je nejvíce za celou historii soutěže. Lidé mohou hlasovat do 15. listopadu. Slavnostní vyhlášení soutěže bude 20. listopadu a večerem bude provázet Lejla Abbasová, která se již zapojila do boje proti sexistické reklamě.

Elektřina je dnes "osmkrát dražší než v roce 1991 a obnovitelné zdroje se na zvýšení ceny podílejí jen desetinou"

17. 10. 2014

Tisková zpráva Hnutí Duha

Ze šedesátníku na pětikorunu -- tak zdražila od roku 1991 kilowatthodina elektřiny uživatelům nejběžnějšího tarifu. A obnovitelné zdroje se na tomto nárůstu podílejí jen deseti procenty. To jsou jen dva klíčové údaje z nové studie "Proč je elektřina osmkrát dražší", kterou dnes na snídani s novináři zveřejnilo Hnutí DUHA. Jejím autorem je Bronislav Bechník, renomovaný energetický expert portálu TZB-info.

OPRAVA: Elektřina není osmkrát dražší

17. 10. 2014

Ze samotné Bechníkovy studie, z tabulky na jejím začátku, vyplývá, že průměrný plat byl r. 1991 3792 Kč a v roce 2014 25159 Kč. Inflace tedy byla 568 procent. Cela elektřiny se v téže době zvýšila podle téže tabulky z 0,62 Kč na 5,01 Kč, to je o 708 procent. Reálné zvýšení ceny eletkřiny tedy bylo 22 procent, poznamenává Jan Čulík. Je možno se tedy právem ptát, proč navzdory technologickému pokroku vnutil ČEZ české veřejnosti zvýšení cen elektřiny, zda je takováto energetická strategie efektivní, a proč toto vydírání zákazníků monopolem politikové dopustili, avšak hovořit o osminásobném zvýšení je nesmysl. Nevzít v úvahu inflaci je podvod.

Dnešek je věk samoty

16. 10. 2014

Jaký je nejcharakterističtější rys dneška, ve srovnání se všemi érami z minulosti? ptá se v deníku Guardian George Monbiot. Dnešek je věk samoty.

Když tvrdil Thomas Hobbes, že v přírodním stavu, než vznikl stát, který nás začal kontrolovat a civilizovat, jsme všichni vedli válku "proti všem", absolutně se mýlil. Lidé byli od samého počátku tvory společenskými, žili jako včely v úle, naprosto na sobě navzájem záviseli. Hominidi ve východní Africe by sami nepřežili jedinou noc. Jsme utvářeni, daleko víc než jakýkoliv jiný biologický druh, stykem s jinými lidmi.

Česká republika zatkla a zostudila ghanského studenta, který onemocněl chřipkou

16. 10. 2014

Velké rozhořčení v Ghaně - kde se nevyskytuje ebola! - vyvolal případ ghanského studenta v České republice, který, jak informoval ve středu rozhlas BBC, byl, poté, co byl zatčen, navlečen do černého pytle, umístěn na vozík a hozen do autobusu. Lékařská zkouška posléze samozřejmě prokázala, že mladík není nakažen ebolou.

(Pozn. red. Server IDnes, který zprávu o tomto incidentu přinesl poté, co na něj poukázaly Britské listy, tvrdí, že šlo o bundu a prý se jí student zakryl sám.)

Jak píší rozhořčeně noviny v Ghaně, mladík byl nucen strávit několik hodin v nesnesitelném, ponižujícím stavu. Posléze oznámilo Ministerstvo zdravotnictví České republiky, že mladík má pouze chřipku.

Problém s reakcí na Ebolu:

Západu (i Česku) je odporné černošství

16. 10. 2014

Ebola se nyní stala symbolem "africkosti": "černošství", "cizáctví" a "nákazy", které ohrožují údajnou čistotu západních hranic a těl

Thomas Eric Duncan, první člověk, který zemřel na ebolu v USA, nebyl pro Západ správnou obětí: nebyla to atraktivní mladá žena, usmívající se ve slunečních brýlích, neměl mladou, benevolentní tvář lékaře, která by správně vypadala a objevila se na velkých fotografiích ve všech novinách, nebyla to starší zdravotní sestra, která by novinářům vyprávěla, jak ji Pánbůh ušetřil. Duncan nebyl osobou, jíž by věnovaly televizní zpravodajské bulletiny dvacet minut a glorifikovaly by ho citáty od milujících příbuzných.

Thomas Eric Duncan byl černoch, byl chudý a byl to Afričan.

Nemocnice v Dallasu zprvu odmítla tohoto liberijského přistěhovalce bez zdravotního pojištění do nemocnice přijmout. Média ho proměnila v nesympatickou, odpornou tvář nákazy, s níž Západ nyní freneticky bojuje, píše Hannah Giorgis v deníku Guardian.

CORDON SANITAIRE

Ponížený student? A co riziko zavlečení nákazy?

16. 10. 2014 / Štěpán Kotrba

reakce na článek Nathana Gadugaha, přeložený pod titulkem "Česká republika zatkla a zostudila ghanského studenta, který onemocněl chřipkou"

Žádná země na světě není povinna přijmout na své území kohokoliv, kdo potencionálně ohrožuje veřejné zdraví. Na vstup na cizí území nemá žádný cizinec pražádný právní nárok. Na setrvání zde také ne. Šířící se nákaza eboly legitimizuje jakékoliv, opakuji jakékoliv karanténní opatření vůči potenciálnímu zdroji infekce. Kterýkoliv cestující z celé Afriky, přilétající do kterékoliv země EU (včetně ČR) musí počítat se zadržením speciální jednotkou armády či policie, nuceným vyšetřením včetně odběru tělních tekutin a případnou izolací - na neurčitou dobu. Případně vyhoštěním. Bez jakéhokoliv váhání a bez milosti.

Světová zdravotnická organizace varovala, že do dvou měsíců naroste počet nakažených ebolou na deset tisíc týdně. V tuto chvíli je celá Afrika, nejen ta západní, riziková oblast. A to legitimizuje cordon sanitaire.

Kontrolní opatření na hranicích afrických zemí kvůli ebole jsou nyní daleko přísnější než v Evropě

16. 10. 2014 / Jan Čulík

Západní reportéři informují o tom, že kontrolní opatření kvůli ebole, prováděná při odjezdu a odletu z afrických zemí, mj. i z těch, které jsou ebolou postiženy, jsou daleko přísnější než kontroly v Evropě a v Americe. Problémem s incidentem s ghanským studentem na pražském Hlavním nádraží není v tom, že byl kontrolován kvůli možné ebole, ale v tom, jakým způsobem byla tato kontrola provedena.

Samozřejmě, že rasistické reakce se vyskytují nejen v České republice, v Británii bylo například zaznamenáno a široce medializováno, že jedna soukromá škola odmítla kvůli nátlaku rodičů přijmout pravidelnou každoroční návštěvu jednoho žáka z Libérie, ačkoliv také nemá nic společného s ebolou, a jinde v Anglii odmítli ubytovat slavného západoafrického novináře, jehož pořady jsou přenášeny do pětatřiceti zemí světa, prostě také proto, že se obávají od černocha možné nákazy.

V západních médiích se objevují důvodné komentáře o tom, že epidemie eboly je nyní samozřejmě spojována s rasistickými postoji, "protože mnozí mají dodnes problém s tím ošetřovat černochy".

Konec konců i na facebooku naleznete v češtině takovéto komentáře, právě ohledně incidentu s ghanským studentem na pražském Hlavním nádraží:

"Byl to sice jenom negr, ale co kdyby se to stalo člověku?"

Co k tomu dodat.

Věřte mi, já jsem lékař

16. 10. 2014

Televize BBC začala v Británii vysílat druhou sérii pořadů, jimiž výsostně naplňuje poslání vysílatele veřejné služby. Seriál se jmenuje "Důvěřujte mi, já jsem lékař" a v něm vysvětluje dr. Michael Moseley, známá lékařská televizní celebrita, ve spolupráci s dalšími lékaři a vědci, nejnovější poznatky z oboru lékařství. První pořad druhé série, který se vysílal ve středu 15. října 2014, přinesl několik zajímavých informací:

  • Pobyt na slunci nebo jen na denním světle (s vyhrnutými rukávy) snižuje krevní tlak o 10 procent. Znamená to asi desetiprocentní snížení pravděpodobnosti infarktu či mrtvice. Stačí denně v letním období být deset minut venku
  • Konzumovat studené těstoviny je zdravější než konzumovat těstoviny teplé. Ochlazením uvařených těstovin totiž dochází v jejich sacharidech k strukturálním změnám, které způsobují jejich obtížnější stravitelnost a snižují jejich glykemický index (rychlost, jíž se po konzumaci potraviny rozpouští v krvi sacharid). Ale k nejdramatičtějšímu poklesu glykemického indexu u těstovin dochází, když je uvaříte, necháte vychladnout, dáte je do ledničky, a pak je znovu ohřejete.

    BBC: Důvěřujte mi, já jsem lékař ZDE

Principiální veřejná věc

16. 10. 2014 / Boris Cvek

Pan Bátěk v článku "Když v lese duní motory" píše o tématu, kterému se již asi čtyři roky aktivně věnuji. Psal jsem o něm mnoho článků do Britských listů (na některé odkazuji níže) a dovolil bych si shrnout svou zkušenost: dnes chodím do lesa pouze s fotoaparátem a fotím každého motoristu, kterého potkám (postupně jsem se dohodl s pronajímatelem honitby a s lesní správou, že jejich automobily fotit nebudu), pokud možno tak, aby na fotce byla čitelná SPZ (ale i fotky motorových vozidel bez SPZ jsou užitečné a stojí za to je zveřejňovat).

Ředitelka odboru elektronických komunikací MPO: Nevíme, co bude...

16. 10. 2014 / Štěpán Kotrba

reakce ředitelky elektronických komunikací Chudomelové z MPO na článek Štěpána Kotrby "Úřednická zlodějina při plánování kmitočtů aneb budeme mít za deset let v Česku ještě klasickou televizi?"

V únoru 2014 vydala Evropská komise žádost o stanovisko k "Dlouhodobé strategii pro budoucí využívání pásma UHF (470-790 MHz) v Evropské unii". Tato žádost o stanovisko navazuje na záměr Radio Spectrum Policy Group, vyjádřený v "pracovním programu na rok 2014 a další období", aby vypracovala dlouhodobou strategii pro UHF pásmo 470-694 MHz, včetně "realistické vize" pro platformu DVB-T, a posouzení "případného uskutečnění" wireless broadband (bezdrátového vysokorychlostního internetu) v pásmu 694-790 MHz .

Dotazník byl gesčním ministerstvem průmyslu ČR odeslán dle požadavku vedoucí pracovní podskupiny Luisy Mendes na její adresu. O zařazení výsledků pracovní podskupiny Radio Spectrum Policy Group pro jednání skupiny RSPG se bude hlasovat 12. listopadu 2014 v Bruselu na 35 mítingu Radio Spectrum Policy Group, sdělil Štěpánu Kotrbovi Boris Kačírek z odboru elektronických komunikací ředitelky Chudomelové na MPO. Britské listy přinášejí doslovné znění dokumentu, odeslaného za Českou republiku úředníky ministerstva průmyslu. Je to opravdu definitivní pozice vlády Bohuslava Sobotky? Tuším, že nikoliv. Pro ČR je nezbytně nutné zachovat využití 700 MHz UHF pro rozhlasovou službu (tj. digitální televizní vysílání) nejméně do období 2025.

Mají myslivci vědět, na co střílejí?

15. 10. 2014 / Boris Cvek

Jako častý návštěvník lesa jsem dnes utrpěl šok při čtení článku na Novinkách.cz o postřelení ženy myslivcem. Ne že bych nevěděl, že se takové věci dějí, nicméně vždycky to bylo chápáno tak, že myslivec nesmí střílet, pokud si není naprosto jistý, na co střílí. Tedy vždy je chyba na straně myslivce, neboť lesy v České republice jsou veřejně přístupné a slouží k rekreaci občanů. Nejsou to žádné životu nebezpečné silnice, kde člověk musí mít různé reflexní oblečení nebo blikající světélka, pokud chce přežít.

Když v lese duní motory

15. 10. 2014 / Jiří Bátěk

Současná doba, kterou ani pořádně sociologové neumějí pojmenovat a neshodnou se na jejím označení, se vyznačuje u některých jedinců podivným pocitem falešné "svobody" a velkou rozpínavostí jejich ega. Samozřejmě vždy na úkor jiných lidských bytostí. Abychom se v České republice s přibližnou hustotou zalidnění 130 lidí na 1 km2 vzájemně neubili, jsou, nebo lépe měly by být zažité určité normy slušného chování.

Mariupol drží smutek za oběti ostřelování

15. 10. 2014

V souvislosti s tragickými událostmi z 14. října, kdy v důsledku ostřelování obce Sartana separatisty zemřeli civilisté, byl dnes v sousedním městě Mariupol vyhlášen smutek. Informuje o tom tisková služba radnice.

Až bude stříkat krev?

15. 10. 2014 / Milan Daniel

Premiér Sobotka mluví v souvislosti s krajany na Ukrajině o "volyňských Češích". Stejně jako jeho ministr zahraničí spíše nechce vědět než neví, že o Čechy z Volyně jde v souvislosti s českými krajany na Ukrajině jen zčásti.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za září 2014

9. 10. 2014

V září 2014 přispělo 187 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 38 899.50 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v červenci 2014 částkou 2529.87 Kč. Příjem z reklamy byl 11 080 Kč.

Zůstatek byl koncem září 2014 323 559,25 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Ukrajina | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Noam Chomsky v České republice | Otrokářský stát Česká republika | 17. listopad | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
29739