Světoví lídři: změna klimatu je vážná hrozba

24. 9. 2014

čas čtení 3 minuty
Tisková zpráva Klimatické koalice

Dnes v noci ve 01:15 našeho času skončil výjimečný klimatický summit v New Yorku, který svolal přímo generální tajemník OSN Pan Ki-mun, aby podpořil přípravu nové globální dohody o ochraně klimatu. Delegace z více než sto šedesáti zemí reprezentovali většinou prezidenti či premiéři včetně Baracka Obamy, Francoise Hollanda nebo Davida Camerona. ČR zastoupil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Proslovy pronesly i známé osobnosti. "Já se živím předstíráním, ale vy politici ne, potřebujeme vaší upřímnost a odvahu," řekl například herec Leonardo DiCaprio. Upozornil, že si nemůžeme hrát na to, jako by klimatická změna neexistovala, když její dopady vidíme kolem sebe.

Státníci se shodli, že změna klimatu je extrémně závažná hrozba pro celý svět. Ministr Zaorálek řekl: "Klimatická změna je jednou z největších globálních hrozeb, která představuje jak výzvu, tak příležitost."

Příležitosti k řešení opravdu existují: Je nutné zásadně snížit emise skleníkových plynů -- tedy i závislost na fosilních palivech -- a pomoci chudým zemím s dopady probíhajících změn.

Jednání budou pokračovat v prosinci na globální konferenci v Peru a finálně má být globální dohoda o ochraně klimatu přijata na konci příštího roku v Paříži.

Barbora Urbanová, koordinátorka Klimatické koalice, řekla:

"Vítáme oznámené příspěvky bohatých zemí včetně České republiky do Zeleného klimatického fondu, které pomohou rozvojovým zemím vyrovnat se s dopady klimatické změny. Bohužel jsme neslyšeli podobně zajímavé závazky pro snižování emisí skleníkových plynů. Globální dohoda, kterou se státníci zavázali přijmout příští rok v Paříži, musí dlouhodobě garantovat, že nepřekročíme hranici oteplení dva stupně Celsia."

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

"Pro Čechy a Češky bylo nejzajímavější sledovat nikoli známé státníky velkých zemí, ale třeba prezidenta Finska. Sauli Niinistö se mohl pochlubit nově přijatým zákonem, který srazí závislost severské země na fosilních palivech na pouhou pětinu. Finsko je - srovnatelně jako naše země - závislé na uhlí a dovozu ropy a plynu z Ruska. Jenže u nás je obdobná legislativa stále jen slibem v programovém prohlášení."

"Pokud tedy chce český premiér podobně zazářit s přijatým zákonem na klíčové pařížské konferenci v roce 2015, nesmí vláda s jeho přípravou a předložením do parlamentu otálet."

Klára Sutlovičová z Greenpeace uvedla:

"Úspěch nové dohody o ochraně klimatu závisí na velkých hráčích. Zajímavé je, kam se za pět let od fiaska v Kodani posunula Čína. Špinavý vzduch donutil vládu postupně omezovat spotřebu uhlí -- a v letošním roce už byl růst jeho spotřeby nejmenší za poslední dekádu. Premiér Číny v New Yorku řekl, že bude usilovat o to, aby čínské emise přestaly co nejrychleji růst. Greenpeace požaduje, aby to bylo mnohem dříve než v roce 2025, kam zatím směřují přijatá opatření."

Jan Kejzlar, ředitel CARE Česká republika, dodal:

"Stanoviska vrcholných představitelů v průběhu summitu i jasné vzkazy ambasadorů občanské společnosti jednoznačně ukázali vůli okamžitě konat. Věříme, že finanční příspěvek ČR je vyjádřením zájmu o aktivní podíl na řešení dopadů klimatických změn. Je také předpokladem pro diskuzi o naší pozici s mnohem větším zapojením neziskových organizací, které přinášejí odborné názory i zkušenosti na národní i mezinárodní úrovni."

0
Vytisknout
4309

Diskuse

Obsah vydání | 25. 9. 2014